Zondag 15 October 1911. 34 Jaargang i tweede Blad. 1. Abonneert U op dit blad. Notaris BANT Notaris BANT üiiiflier 82 I Advertentiën, Bericht van Inzet. Bericht van Inzet. ?an Ingezonden Stukken. Reclame. igadering der Kamer van Koophandel fabriekengehouden op 3 October 1911 Alle leden zijn tegenwoordig. Voorzitter de Heer J. Bern. Timmer- ids Wz. De notulen der vorige vergadering jrden goedgekeurd. AAN DE ORDE 1. Schrijven van het Bestuur der ver nigiug >Waalwijks Belang* in zake ductie op telefoongesprekken. Wordt •lezen het concept-adres aan den Mi 5ter van Waterstaat, waarbij wordt ivraagd, dat de Minister toepasselijk •rklare het verminderd tarief zijnde (.20 voor telefoongesprekken van 3 buten of minder, tusschen de kantoren 'aalwijk en 's Hertogenbosch, welker tand hemelsbreed gemeten, slechts d overschrijdt de grens, voor het minderd tarief vastgesteld. 2. Drie adressen over zaken, behan- •ld in de gecombineerde vergadering Kamers van Koophandel en Fabrie- in Limburg en Noord Brabant, te ermond gehouden op 2 Augustus ll, waarbij wordt te kennen gegeven de wenschelijkheid om de telegraaf- toren 's Zondags van 78 uur n.m. en te stellen in gemeenten waar Ka- rs van Koophandel zijn gevestigd en er dan 5000 inwoners tellen 2e dat Regeering bij wettelijke regeling van Kamers van Koophandel en Fabrie- in die wet bepalingen opneme rrw )NK PIT BUG EN- arbij de onschendbaarheid der leden rdt gewaarborgd en 3o dat het tarief dor drukwerk tot 200 gram voor Ned. -it- en West-Indië per zeepost ver- .den, gelijk worde gesteld met het »iiief voor drukwerk hier te lande. 'TlDe adressen worden gelezen en on- (randerd vastgesteld. Ontwerp-tariefwetsherziening. Adres- ,7ia der Kamer van Koophandel en Fa- iektn te Vlaardingen en te Amsterdam iprden voor kennisgeving aangenomen vervolgens wordt aan de orde gesteld tt besluit der vorige vergadering tot ft indienen eener motie, die zal aan- Even de meening der Kamer omtrent t tariefwetsherziening. De Voorzitter betuigt zijn spijt, dat Commissie, benoemd tot samenstel- dier motie, in zijn midden geen ereenstemming heeft kunnen verkrij- 1, zoodat de beide leden, de Heeren n Schijndel en Van Riel, ieder voor cber Ich eene motie hebben ingezonden, angezien de motie van den Heer Van hijndel een principe aantoont, het eest afwijkend met dat van de ont- Drpen tariefwetsherziening, wordt deze otie het eerst in behandeling genomen. Deze motie luidt als volgt De Kamer van Koophandel en Fa- rieken te Waalwijk Overwegende, de gevolgeD, welke de )orgestelde tariefswijziging voor de .hoen- en lederindustrie zal hebben, spreekt als hare meening uit, dat ieder invoerrecht op zool en over- 4, der nadeelig is voor beide takken van 'jijverheid dat een recht op overleder voor de ►rhoenindustrie een onoverkomelijke hindernis zal zijn dat een recht op zoolleder, hoewel in indere mate nadeelig voor het schoe- «nvak, toch niet het gèwenschte resul taat zal hebben, n.l. verbetering van het tooiersbedrijf, daar iedere belemmering ,yaa de schoenindustrie, ook tevens een 'in is voor de looierij dat op grond van bovenstaande be varen, de totstandkoming der ontwor- sn tariefwetsherziening niet in het be ng is der schoen- en lederindustrie hier lande. De Heer Rubbens betreurt het mede, fiat de Commissie het over de in te rienen motie niet eens is kunnen worden n wo hij betwijfelt het, waar de zienswijzen 'ïoozeer uiteenloopen, dat thans in deze «gadering overeenstemming zal worden 'Afkregen. De Heer Van Schijndel is tfegen de wijziging der tariefwet, zooals I-21) ontworpen is, de Heer Van Riel ge deeltelijk voor, zoodat, welke der twee notiën het ook zijn moge, die toch niet niet algemeene stemmen zal worden aan genomen, waardoor z. i. het juiste effect >ch zou worden gemist. Spreker keurt et af, dat de vergadering eene motie «ou aannemen, waarbij het toch niet hogelijk zal zijn zoowel de leerlooiers als de schoenfabrikanten te voldoen, hij feeft daarom in overweging van het indienen eener motie af te zien. dat onder no. 330 d. van het nieuwe De Heer Van Loon deelt de meening tarief-ontwerp, waaronder is gerangschikt, van den Heer Rubbens. Hij acht het afval van zooileder, ook behoort te wor- eveneens wenschelijker geen motie in te den gebracht split of gespleten leder, dienen, wanneer deze toch niet de on- zijnde gelooide halve huiden zonder nerf verdeelde meening der Kamer weergeeft, dat het van overwegend 'Kbelang?voor en daardoor toch niet het gewenschte de in Nederland opkomende overleerin- effect zou worden verkregen. dustrie zou zijn en niet te veel strijdig De Heer Van Riel zegt dat het wel ge- met de belangen der schoenindustrie, makkelijker is geen motie aan te nemen indien onder no. 331 c. het gewicht van doch dat hier de vraag gesteld wordt de vrij in te voeren kalfsvellen in plaats hoe het best worden gediend de be- 2 K. G. worde bepaald op^U/s K. G, langen waarvoor onze vergadering is per geheel vel bijeengekomen, zonder dat men bevreesd dat onder no.,331d een recht van 2°/o op moet zijn de eene of andere partij on- chroomgelooideggeiten en schapenvellen aangenaam te zijn. hoewel voor den schoenfabrikant slechts De Voorzitter deelt de meening van ongeveer Vs'VoTder waarde uitmakende, den Heer van Riel. Hij wijst er nog op hem in niet geringe mate zal drukken, dat het besluit tot indienen eener motie daar dit artikel voor verreweg het groot- in de vorige vergadering met ste deel uit het buitenland moet betrok- algemeene stemmen is aangenomen, zoo- ken worden en eene belemmering voor dat het niet aangaat daaraan geen ge- den export van schoeisel zoude kunnen volg te geven. Hij begrijpt daarom ook opleveren niet de houding van den Heer Van Zij besluit aan het Bureau der Kamer Loon, die ter vorige vergadering, waar op te dragen deze meening en wenschen de Heer Rubbens niet aanwezig was, ter kennis te brengen aan debetrokken toch vóór het indienen eener motie autoriteiten en die desgewenscht monde stemde. Ung toe te lichten. De Heer Van Loon zegt ook in de De heer Rubbens stelt voor uit de vorige vergadering niet zoo sterk ge- vjercje alinea te lichten de woorden porteerd te zijn geweest voor eene motie, lZOQder de schoenindustrie daardoor omdat die toch niet de onverdeelde nocmenswaardig te hinderen*. Bij stem- meening der Kamer aantoont. wordt dit voorstel verworpen met vier DeHr. Van Schijndel vindt dat het aan- vaQvde steromen; voor stemde af nemen eener motie niet kan achterwege |een de Heer Rubbens> blijven het spijt hem eveneens, dat de Daarna wordt de motie van den heer conferentiën der commissie geen andere yan Rjei onveranderd in omvraag ge resultaten hebben opgeleverd, doch dat bracht eQ aangenomen met drie van de zijne zienswijze, zooals hij die aantoont v-jj stemmen voor stemden de Heeren in de door hem ingediende motie, sedert Van Rlel> Van Loon en de voorzitter niet is gewijzigd. tegen de Heeren Rubbens en Van De Heer Van Riel zegt dat de ver- Schijndel. gadeiing de belangen zoowel van de Ingekomen stukken: lederindustrie als van de schoenindustrie le. Verslag van de Handelsvereeniging heeft te behartigen, zoodat noch de «Amsterdam» over het jaar 1910. eene, noch de andere industrie de voor- 2e. Verslag van de eerste Nederland rang mag hebben. Spreker heeft zich Sche Koopmansgilde in Duitschland over gewend tot gezaghebbende lederfabri- 1909/1910. kanten en schoenfabrikanten, welke zich 3e. Maandschrift van het Centraal Bu rnet de strekking van de door hem in- reau voor de Statistiek, gediende motie konden vereenigen. Hij 4e. Verslagen en mededeelingen van wijst er nog op, hoe bij bescherming de afd. Handel van het Departement der lederindustrie deze zich zeer zal vail Landbouw, Nijverheid en Handel uitbreiden en verwacht hij een enorme 5e, Verslagen van verschillende Ka- toeneming der productie, tot voordeel mers Van Koophandel en Fabrieken, der schoenfabrikanten, die, wat zij nu 6e. Verslag van de Directie van de althans uit het buitenland grootendeels Arbeid over de gedwongen winkelnering op monster en beschrijving moeten be- hn de Noord-Brabantsche schoenindustrie, trekken, alsdan in hun eigen land zullen 7e. Uittreksel uit het verslag van den kunnen koopen en de door hen ver- Hoofdingeneur voor het stoomwezen langde artikelen zelf zullen kunnen be- 0ver het jaar 1910, uitgebracht door zichtigen, sorteeren en desgewenscht den Minister van Landbouw, Nijverheid veranderingen kunnen bespreken en dan en Handel- mag niet worden gehuldigd het beginselDe hiervoor genoemde stukken worden >het komt er niet op aan waar de schoen ler- aats len. en, !R. industrie haar leer betrekt, als zij het maar krijgt*. De Heeren Rubbens en Van Schijndel betwijfelen het of de leerlooiers het wel op prijs zullen stellen, wanneer de looie rijen elkander zullen gaan verdringen. De heer van Riel vindt dit juist een argument tegen de stelling van den Heer Van Schijndel omdat de schoenindustrie alleen voordeel kan trekken van de toe name der productie en de concurrentie in de lederindustrie. De voorzitter acht thans de quaestie voldoende besproken en brengt de motie van den Heer Van Schijndel in omvraag die verworpen wordt met drie van de vijf stemmen. Voor Itemden de Heeren Rubbens, Van Schijndel, tegen de Heeren Van Riel, Van Loon en de Voorzitter. Komt thans in behandeling de motie van Riel, die als volgt luidt De Kamer van Koophandel en Fa brieken te Waalwijk overwegende, dat de ontworpen tarief wetsherziening ten nauwste verbandhoudt met de hier bestaande schoen- en leder industrie, wier belangen bij eventueele wijziging der tariefwet niet dezelfde in tegendeel strijdig met elkaar kunnen zijn overwegende, dat zij de belangen van deze twee voorname takken van nijver heid op onpartijdige wijze te behartigen heeft spreekt als hare meening uit, dat een oordeelkundige heffing van rechten op zoolleder en gedeeltelijk ook op overleder, de lederindustrie zal ten goede komen, zonder de schoenindustrie daardoor noemenswaardig te hinderen dat het echter in het belang der schoenindustrie wenschelijk wordt geacht zonder de belangen der looierij daardoor te schaden, dat randenleer, z.g. Welting* niet breeder dan 20 milimeter geheel vrijgelaten worde, daar dit hier te lande niet wordt gefabriceerd; voor kennisgeving aangenomen. 8e. Missive van het Gemeentebestuur van Waalwijk met een voorloopig vast gestelde lijst van kiesgerechtigden voor de Kamer, waarbij omtrent de lijst het advies wordt gevraagd der Kamer. Besloten te adviseeren, dat de lijst, zooals zij daar ligt, kan worden vastge steld. Niets meer aan de orde zijnde, sluit de Voorzitter de vergadering. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. 1707 Een gruweldaadI 't Is avond. De straten van het ge moedelijke dorpje Waspik zijn eenzaam en verlaten. De maan werpt haar flauw schijnsel op deze verlatenheid en teekent allerlei schaduwen van huizen en boomen op de donkere wegen. De inwoners hebben zich voor het meerendeel reeds ter ruste begeven, want het is reeds laat, zeer laat, het ishalf acht- De nachtelijke stilte wordt slechts onder broken door het eentonig gestap van een vreemdeling, die het waagt een avondwandeling te maken in deze dood- sche omgeving. Doch o, wonder, wat ziet hij. Een jeugdig maagdeke, so ganz allein, schijnt eveneens te willen genie ten van de frissche avondkoelte. De nachtelijke wandelaar, nog jong van jaren trekt de stoute schoenen aan, versnelt een weinig zijn pas en heeft de verme telheid haar te achterhalen, ja, de mis dadiger gaat zelfs zoo ver haar een >Goeden avond* toe te wenschen en een gebruikelijk >Mooi weder van avond vindt U niet juffrouw er aan toe te voegen. Doodelijke schrik bevangt de jonge schoone( door angst en vrees gekweld, begrijpt zij niet, dat de ellen deling het waagt op dit nachtelijk uur, zulk een vertrouwelijkheid te toonen en een doordringend hulpgeschrei door- kreischt de lucht, gevolgd door een ppelflauwte. In een nabijzijnd huls schijnt men nog wakker te zijn, de huis deur vliegt open en een heldengestalte verschijnt op den drempel. In een oog wenk overziet hij het schriktooneel en buldert met een vervaarlijke stem. Waar is de ellendeling waar is de moorde naar ha, daar is hij, hij vliegt op een donkere gedaante aan, grijpt en rukt, maar o schrik, het is een palmbos. Verwoed ziet hij rond, doch van den misdadiger geen spoor, hij snelt naar het station, daar de nachttrein van 9 uur nog vertrekken moet en voor het geval, dat de boef met den trein ontvluchten wil, acht hij het raadzaam den stations chef te waarschuwen, wanneer deze soms een verdacht( 11) personage ziet, hem te kunnen arresteeren. Och heilige on- noozelheid- Weldra rent hij terug naar de plaats des onheils, waar in allerijl een dienaar van den H. Hermandad is ontboden en met vereende krachten wordt nu bij het schijnsel van een stal lantaarn naar den vermetele gezocht echter zonder resultaat. Intusschen ver schijnen uit de schaduw van een heg twee gestalten, sluipend komen zij nader bij. De verwondering der speurders kent geen grenzen, dat in deze zoo gevaar lijke streek nog menschelijke wezens durven te verschijnen. Weldra is het den onderzoekenden echter duidelijk, dat deze twee, nauwelijks den kinderschoe nen ontwassen, het orakel geraadpleegd hadden voor de goddelijke godin Amor. Welk een prachtige gelegenheid om nadere inlichtingen te bekomen over de gruwelijke misdaad, van welks schande- ijkheid zij als versteend staan. Het be sluit is spoedig gemaakt, een geduldig wachten op de plek des onheils zal hun den boef wel in handen spelen. Onder wijl snelt de tijd met rassche schreden voorwaarts en is het uur gekomen, dat de nachttrein onder gesis en gefluit het station zal blnnenstoomen. Weldra doorklieft een schel en lang gerekt gefluit het luchtruim en poffend en puffend stoomt het ijzeren paard met duizelingwekkende snelheid binnen. Een verward geschreeuw van krantenjongens witkielen, hotelkoetsiers enz. enz. wordt door den wind verder gedragen naar het stille dorpje. Een opeen gepakte massa van twee reizigers wringt zich door deze drukte en begeven zich met vluggen pas dorpwaarts. Argeloos betre den zij het pad van bederf, dat hen naar de plaats des onheils voert. Zij naderen het geheimzinnige licht der lantaarns, dat langzaam tegen den grond voorkruipt, op hen aankomt, naar hen toeschiet en eensklaps worden zij in den vollen stroom van de verblindend licht gevende kaars geplaatst. De harten der speurders popel den reeds van vreugde, daar zij nu reeds de spitsboef(ven in handen hebben, doch welk een teleurstelling en kunnen zij nu niets anders stamelen als een »Goeden avond, heeren*, een dof ge mompel is het antwoord op hun vrien- delijken groet. Inmiddels is het wederom stil, doodstil geworden, de nachttrein is vertrokken, de twee reizigers vervolgen hun weg, de speurders gaan voort met hun aangena me bezigheid en wachten, wie weet hoe lang nog. Ook voor de oogen van den aandachtigen lezer zal de misdadi ger verdwenen zijn, doch de jonge man niets kwaads vermoedende, vervolgde ongestoord zijn wandeling, niet denkende de dupe te zijn geworden van een flauwe meisjesgril. Nu keert hij echter terug op zijn schreden en verbreekt de doodsche stilte door het fluiten van een lustig deuntje en het af en toe neuriën van een lollige fransche mop. Hij nadert allengs wederom de plaats van den misdaad en ook hiermede de kaarslan taarn. In jolige zin gaat hij hen voorbij, die hem zoeken, zonder dat deze ook maar eenigzins vermoeden dat hij het is, wiens geweten bezwaard is met de oor zaak te zijn geweest van een meisjesgil letje en een kolossaal groote aanstellerij De boosdoener en de reizigers verdwij nen nu van het schriktooneel en ver volgen ieder de richting, welke zij nemen moeten. Wat verder met de hoofdper sonen van dit drama is geschied, wordt niet vermeld. Laten wij echter hopen dat het voor den misdadiger(? f) een goeden afloop heeft Eenige opmerkiügen over een genezing. Mejuffrouw C. de Veij, geboren Thomassen, wonende 1, Vrouweslob te Vlissiugen, be richt ons bare genezing dank zij de Pink Pillen verkregen. yEene betrekkelijk korte behandeling met uwe Pink Pillen, schrijft zij, is voldoende geweest om mjj eene uitmuntende gezond heid weer te geven. Vóór die behandeling te doen leed ik ernstig aan bloedarmoede, ik had verblindingen, zwakten, hoofdpij nen pijnen in den rug, hartkloppin gen en een groot gevoel van vermoeienis. Bovendien ontbrak mij de eetlust. Mijne gezondheid werd aldoor slechter en ik ver keerde reeds langen tijd in dien toestand. Ik had heel wat geneesmiddelen ingenomen zonder de verwachte verbetering te ver krijgen en ik kan verzekeren dat alleen de Pillen mij hebben kunnen herstellen. Een groot aantal vrouwen worden door de bloedarmoede ondermijnd. De bloed armoede komt voort uit slapte van het bloed en gebrek er aan. In die onvolkomenheid van de hoedanigheid en van de hoeveelheid van bet bloed bevindt zich het uitgangspunt van ongelukkige levens vol van smarten. De ongelnkkige bloedarme moet onvetruijde- lijk aan een menigte kwalen lijden en haar leven is een waar martelaarschap het leven heeft voer baar geen enkels aantrekkelijkheid, want iedere dag brengt haar een nieuwe pijn. Gelooft gij dat zij lust tot leven zal hebben, die arme vrouw die voortdurend door een vreemdsoortige afgematheid wordt gekweld, dat arme meisje dat door het minste werk onmatig vermoeid is en die zich altijd door uitgeput gevoelt? Ziet gij niet het lijden op haar bleek gelaat, hoe de verandering harer trekken hare kwijning aanwijst, hoe haar pijnlijke gang en hare vermoede houding, hoe alles een ellendigen gezondheidstoestand bewijst. De vrouwen willen, helaas, geen aandacht wijden aan de eerste verschijnselen van zwakheid. Zij zullen zich later wel verzorgen en zij rekenen er te gemakkelijk op dat de krachten wel van zeiven zullen terugkeeren. Welk een ernstige dwaling Hoe langzamer de kwaal komt, des te langer duurt het voor zij verdwijnt en in den tusschentijd heeft de zwakte in het teeder vrouwelijk gestel verwoestingen aangericht die de krach tigste lichamen hevig hebben aangetast. Men moet onmiddelijk handelen. Zoodra de vrouw waarneemt dat hare krachten slechts een weinig verminderen, moet zij zich onder werpen aan de geneeswijze met de Pink Pillen die zullen verhinderen dat haar bloed nog armer wordt. Verkrijgbaar h 11,75 per doos, en f9, de zes doozen bij het Generaal Depot der Pink Pillen, van Eegheolaan 22 Amsterdam. Voor *8- Bosch en omstreken bij de firma v. d. DRIES, Vischmarkt Apotheker 's-Bosch Drogisterij fE X CE L S 10 R' Koning, innelaan, Herman J. A, ZEEGERS, firma P. J. van GILS. Apotheek te Waalwijk en verder bij verschillende apothekers en goede drogisten. Prijs f 1.75 de doos, f 9 per 6 doozen. 1285 Geteekend naai 7 leven door FLIPJE. te Waalwijk, maakt bekend dat de perceelen Hooien Bouwland te Waalwijk en te Baardwijk van de Heeren G. en F, DE WALS te Berthem, zijn ingezet en verhoogd Koop 1 tot f2800.Koop 2 tot f 1500.— Koop 3 tot f400.— Toeslag Donderdag 26 October 1911 des middags 12 uur in het Hotel VERW1EL te Waalwijk. Dagelijks kan ten kantore van genoemden Notaris verhoogd worden. 1304 te Waalwijk, maakt bekend dat de Huizen en Erven te Besoijen van de erven van wijlen den Heer L. VAN DER HAMMEN Sr., aldaar, zijn ingezet en verhoogd Koop 1 tot f 23')0.Koop 2 tot f 2500.— Koop 3 tot f 1100. Toeslag Donderdag 26 October 1911 des avonds 7 uur bij DENIS VAN DER ZAKEN te Besoijen. Dagelijks kan len kantore van genoemden Notaris verhoogd worden. 1305 1 I !'i Zuiden. un' 1] 0*

Echo van het Zuiden | 1911 | | pagina 5