Nummer 82 Zondag 15 October 1911. 34 Jaargang Derde blad. Gemeenteraadsveigadefing. Reglement Adverteert in dit Blad! en DE OORLOG. '8 jiwmi LUIM BUITENLAND. China. VLIJMEN. Openbare vergadering van den Raad dezer gemeente op Dinsdag 10 October des avonds ten 6 uur. Voorzitter Edelachtb. heer G- R. v. d. Ven. Ongeveer half zeven uur opent de Voorzitter de vergaderingafwezig de heer B. van Oijen, terwijl er een vacature is ontstaan door het bedanken van den heer v. d. Ven. De notulen der twee voorlaatste ver gaderingen worden- voorgelezen en na eene kleine wijziging, voorgesteld door ds heeren Vau Buul en Van Heesbeen, vastgesteld. Aan de orde 92 J.'Ingekomen stukken. a. Schrijven van Ged. Staten, houdende vaststelling rekening 1910. b. Schrijven van den heer Th. van der Aa, houdende verzoek om uit de Wiel te mogen baggeren. Voorzitter. Hij is daar wat land aan 't verbeteren en nu verzoekt hij om daar te mogen baggeren. Ik geloof niet dat hértegen eenig bezwaar zal bestaan. Hij zd niet verder gaan dan de scheiding van zijn land. Mommersteeg. De grond die te ver gestort wordt brengt hij zeker terug. Voorzitter. Hij heeft gezegd dit te zullen deen. Van Heesbeen. Het wordt er daar te beter door. Wordt besloten toestemming te ver- leenen. Schrijven van Ged. Staten, houdende mededeeling dat van den Ned. Bond van Gem. ambtenaren een schrijven is inge komen, verzoekende de salarissen van bovengenoemde ambtenaren te willen herzien, fin het schrijven wordt er op ge wezen, dat een ambtenaar ter secretarie zeer goed moet zijn ontwikkeld, dat het tegenwoordig een eisch is in het bezit te zijn van een diploma voor candidaat- secretaris en dat een behoorlijke sala- rieering dan ook noodzakelijk is. Komen er in 't vervolg klachten dan zal aanstonds een onderzoek naar de gegrondheid daar van worden ingesteld. (De heer van Hoof verlaat de verga dering). Voorzitter. Zooals de heeren weten, geniet de ambtenaar ter Secretarie eene jaarwedde van f 350 en is hij in 't bezit van het diploma als gemeente-secretaris Dat bij de tegenwoordige talrijke inge wikkelde wetten een goede kennis van de administratie noodig is en deze veel werk meebrengen zult u wel met mij eens zijn. Zooals u uit de circulaire is gebleken, eischen Gedeputeerde Staten, dat de jaar wedde in overeenstemming is met de eischen die aan het ambt worden gesteld en met den levensstandaard in de ge meente. De minimum-jaarwedde van een onderwijzer is f 500 en deze maatstaf zoudt u kunnen volgen met de vaststel ling van de jaarwedde van den ambtenaar ter secretarie. Ik stel voor om de jaar wedde met 1 Januari 1912 voor een ambtenaar met diploma te brengen op f450 en zonder diploma op f350. Gaat u op dit voorstel niet in, dan zullen Ged Staten, zooals zij schrijven, de jaarwedde zelf verbeteren en dan wordt ze misschien nog hooger gebracht als ik ze nu voorstel Mommersteeg. Ik zou in plaats van de jaarwedde van den ambtenaar ter secre tarie te gaan verhoogen, er eer voor zijn om hem af te schaffen, want u is Bur gemeester en Secretaris en die moet voor de werkzaamheden zorg dragen. Voorzitter. Dus u denkt dat een Se cretaris verplicht is alle werkzaamheden alleen te doen. Dan zou er een Secretaris van den Bosch b.v. er al aardig voor staan. Maar u vergist u daarin zeer hoor Er zijn in den Bosch 30 ambtenaren en dat is een plaats van 10.000 zielen en Vlijmen telt 3700 zielen en daar is maar een ambtenaar dus in evenredigheid ge nomen zeer weinig. Mommersteeg. De tijd van den Secre taris is van 912 en van 24 uur en wanneer zie je hem op de Secretarie 's Middags nooit. Voorzitter. Ik doe hierin wat ik verkies en behoef u daarvan geen verantwoording te geven. Als ik maar zorg dat alles in orde is, dan is het goed, hebt u aan merkingen over mij te maken, dan kan u zich tot de Commissaris der Koningin wenden. Maar wat weet u van mijn werkzaam heden af Kan u bij mij 's avonds en 's morgens thuis komen kijken wat ik daar doe voor de gemeente. Ik geef u de verzekering dat ik dikwijls 's nachts tot 12, 1 uur soms voor de gemeente zit te werken. Mommersteeg. Op andere plaatsen werken ze op de Secretarie toch geregeld van 912 en van 25 uur. Voorzitter. U blijkt niet erg goed op de hoogte te zijn. In Drunen b.v. is de Secretarie om 12 uur reeds gesloten-Na 12 uur kan daar het publiek niet meer terecht. De Voorzitter leest hierna verscheidene gemeenten voor waar een kleiner zielen tal is dan in Vlijmen en waar niettegen staande dat, nog meer ambtenaren zijn dan hier. Verder somt hij nog een groot aantal wetten op die na 1905 zijn gekomen en welke wetten allemaal veel studie en veel werkzaamheden veroorzaken. De heer Mommersteeg verklaart de uiteenzettingen van dat alles niet te kun- Den aannemen. Voorzitter. Ik had dat antwoord ver wacht daarom heb ik zorg gedragen dat hier alle overtuigingsstukken bij de hand zijn. Maar ik vraag u nu, waarom is er het recht mij dit te verwijten. J. Wagenberg. Neen, dat weet ik goed, ik bedoel maar dat het gemakkelijker is voor twee personen de werkzaamheden te verrichten dan wanneer dat een per soon moet doen. Voorzitter. Welnu, vroeger was dat zoo en toch was er een ambtenaar ter secretarie en nu, nu de werkzaamheden zeker zijn vertiendubbeld, nu zou een ambtenaar onnoodig zijn- J. Wagenberg. Ik geloof dat u nu over drijft. De Voorzitter zette uiteen de vele werkzaamheden verbonden aan de na leving van de Woningwet en wijst er verder nog op dat door den heer v. Buul een vorig jaar nog is gezegd dat een ambtenaar in 't bezit van een diploma voor de gemeente van nut is. De heer van Buul zegt zulks zeker gezegd te hebben, maar hier is dit de kwestie niet. De kwestie zit nu hier in dat de secretaris te veel afwezig is van de secretarie. Voorzitter. Of ik 's avonds de werk zaamheden thuis doe, weet u niet. Van Buul. Dat weten wij niet of dit waar is. Voorzitter. Telkens als de commis saris van de Koniügin komt inspectie 30 jaar lang een ambtenaar uoodig ge- houden spreekt hij toch zijn groote vol- weest en waarom zou die nu moeten doening uit over de goede inrichting en worden weggejaagd, terwijl nu de werk- over de manier van werken. Dus zoo zaamheden vertiendubbeld zijn. Dat dit I lang als die nog zoo spreekt, hebt u zoo is kan de heer Zwaans getuigen, 't niet het^ recht aanmerkingen te te maken. Is vreemd, vroeger toen er 10 maalminder werk was, was een ambtenaar noodig maar tegenwoordig niet Van Heesbeen. Welke tijd moet hij op de Secretarie zijn. Voorzitter. Van 912 en van 24 uur, even lang als een onderwijzer en wiens salaris 't minst genomen f 500 is. Gaat de raad er niet toe over, dan zullen Ged. Staten wel met een voorstel komen, en dan zullen wij misschien meer moeten gaan uitgeven dan ik nu voorstel. J. Wagenberg. U hebt Vlijmen ver geleken bij andere gemeenten. Zoo ook met Den Bosch maar u moet niet ver geten dat ze daar een waterleiding, een gasfabriek enz. hebben, wat allemaal veel administratie meebrengt. Ik geloof niet dat, als men zoo eens overal naar de salarissen gaat kijken, dat Vlijmen er dan het slechtst voorstaal. Ik geef toe dat er van de 1500 gemeenten in ons land er wel een dertig te vinden zijn waar een betere salarisregeling bestaat maar er zullen er ook zeker wel honderden te vinden zijn waar de regeling slechter is dan hier. Voorzitter. Die gemeenten die ik heb opgenoemd zijn toch ook niet dwaas, die gooien het geld toch ook niet weg. J. Wagenberg. U noemde ook Heusden met maar 1800 zielen en een ambtenaar maar ik geloof dat daar toch meer werk zaamheden zijn Voorzitter. Waarachtig niet. De MiH- tiewet, Landweerwet, Burg- Stand, De bevolking enz. vragen reeds eiken dag a 7 uur werk. Zwaans. Voor de Burg. Stand wordt hij ook afzonderlijk bezoldigd. Van Buul. Dat doe ik ook niet. Voorzitter. Je bent er ook onbevoegd voor daar je totaal met de werkzaam heden onbekend zijt. Van Buul. Maar ik ben er niet onbe kend mee dat u veel werk buiten de secretarie doet, zooals 's middags het waarnemen van uw zaak. Voorzitter. Ik kan zoo hard werken als ik wil en ik zal zoo hard werken als ik maar kan, ik ben nog jong en zoo iets kan en mag de Raad niet afkeuren. C. Wagenberg. Ik kan niet begrijpen waarom of nu een ambtenaar moet worden afgeschaft terwijl dertig jaar lang misschien nog langer, er wel altijd een is geweest en dat er toen nog niet zooveel werk was als thans. Als er nu geen noodig is, dan heeft de Raad de gemeente 30 jaar lang een groot nadeel toegebracht. Ik, die de werkzaamheden van den Voor zitter van meer nabij ken, ik verklaar dat bij zeer veel binnen zijn muren voor de gemeente zit te arbeiden. Maar de kwestie zit ergens anders Even voortvarend al hij voor de ge meente is, even voortvarend is hij ook voor zijn huishouden dat wil hij voor uitschoppen, hij wil en werkt zich vooruit in de wereld, en dat, dat alleen is 't wat velen hier niet goed kunnen aanzien. Zwaans. Ik geloof niet dat dat de reden is. C. Wagenberg. Ik geloof wel dat dit alleen de oorzaak is. Iedereen die maar wil, heeft dit toch reeds meermalen kunnen bemerken. Zwaans, Ik ben niet voor afschaffing van een ambtenaar, maar alleen tegen voor het Rijksproef station en den voor lichtingsdienst ten bate der lederin dustrie te Waalwijk Art. I. I. Het Rijksproefstation met den daar aan verbonden voorlichtingsdienst ten bate der Lederindustrie te Waalwijk heeft tot taak de technische ontwikkeling van de lederindustrie in het algemeen (daar onder de schoenindustrie begrepen) te bevorderen door de verzameling van gegevens, het nemen van proeven en het verrichten van onderzoekingen alsmede door het openbaar maken of rechtstreeks ter kennis van belanghebbenden brengen van de verzamelde gegevens of de ver kregen resultaten. II. Op aanvrage van belanghebbenden bij de lederindustrie (daaronder de schoenindustrie begrepen) belast het Rijksproefstation zich te hunnen behoeve met a. het onderzoeken van grond- en lulpstoffen, half-fabrikaten en afgewerkte producten b. het geven van adviezen hetzij aan tiet Rijksproefstation zelf; hetzij ter plaatse waar het bedrijf vanden aanvrager evestigd is c. het uitwerken van technische vraagstukken in het bedrijf van den aanvrager voorkomende. Art. 2. I. De belanghebbende, die onder zoekingen als in art. 1. tweede lid sub Voorzitter. De Woningwet veroorzaakt verho0g,ng van salaris. ook zeer veel werk. In de laatste 8 dagen hebben wij er bergen papier vol voor moeten schrijven. Van Helvoirt. In N. Br. zijn de loonen over 't algemeen genomen niet zoo hoog als in Holland. Voorzitter. Ze zijn er laag, juist daarom willen ze ze verhoogen. J. Wagenberg. Daar gaat 't feitelijk niet over. We spreken er nu overis een ambtenaar hier noodig. Voorzitter. Ik kan u de verklaring geven dat dit zeer noodzakelijk is. De leden kunnen dat ook zoo zeer niet beoordeelen want het werk dat gedaan moet worden Na nog eenige discussie waarin geen nieuwe gezichtspunten worden geopend, stelt de Voorzitter voor om de regeling zoo vast te stellen. Een ambtenaar, in 't bezit van een diploma krijgt een salaris groot f 450 en een die niet in t bezit daarvan is f 300 en dit punt tot een volgende vergadering aan te houden Hiertoe wordt bij acclamatie besloten. 2. Onderzoek geloofsbrieven nieuw ge kozen raadslid J. van Engelen. Voorzitter. Tot commissie van on derzoek benoem ik de heeren Zwaans, Boom en Van Heivoort en schors tot zoolang de heeren met hun onderzoek daar ziet de raad nog niet het 50ste part gereed zijn gekomen deze vergadering. van. Ik zelf ben niet bang voor wat werk en kan gelukkig spoedig heel wat werk verzetten, maar alles in zoo'n gemeente kan niet door een persoon worden gedaan. Ik ben nu bezig met de begrooting vast te stellen en werk daar iederen avond tot 12 uur aan. Er zijn ongeveer 500 600 posten en die moeten allemaal wor den toegelicht. Dat is allemaal werk dat ik zelf moet doen, wat ik een ambtenaar niet kan laten doen. J. Wagenberg. Wanneer 't was zooals vroeger een burgemeester en een secre taris dan zou het werk gemakkelijker gaan. Voorzitter. Mijnheer Wagenberg, der gelijke verwijten treffen niet mij De Kroon heeft mij benoemd. U mist dus Na heropening van de vergadering deelt de heer Zwaans mee dat alle stuk ken in orde zijn bevonden en dat de commissie tot toelating voorstelt- Bij acclamatie wordt daartoe besloten. 3. Vaststelling verordening als bedoeld bij art. 178 der Gemeentewet. Voorzitter. Volgens art. 178 der Wet moet de raad om de 5 jaren in een al- gemeene verordening verklaren welke verordeningen nog rechtskracht bezitten en geldende zijn. Na voorlezing daarvan wordt bij acclamatie tot vaststelling besloten. (Slot volgend nummer a bedoeld, door het Rijksproefstation wenscht te laten verrichten, zendt een bij dit station verkrijgbaar aanvraag formulier in. II. Het Rijksproefstation deelt daarop den aanvrager mede, welke kosten vermoedelijk voor het onderzoek ver schuldigd zullen zijn en bovendien den tijd dien het onderzoek ongeveer zal nemen en geeft voor zooveel noodig den aanvrager op in welke hoeveelheid en welke verpakking de te onderzoeken stof moet worden ingezonden en hoe het monster bij voorkeur moet worden ge nomen. III. Omtrent de wijze waarop dit laatste geschieden moet, zijn aanwijzi- gingen vastgesteld, die- op aanvrage kosteloos aan het Rijksproefstation ver krijgbaar zijn. 'Art. 3. •Nadat het Rijksproefstation in het bezit is gekomen van een behoorlijk ingevuld formulier en van het te onder zoeken monster, wordt de aanvrage in behandeling genomen. Art. 4. I. Het Rijksproefstation is bevoegd te weigeren een ingezonden monster te onderzoekenhet geeft echter van die weigering onverwijld kennis aan den aanvrager zonder verplichting daarbij de reden der weigering mede te deelen. II. Van elke weigering wordt onver wijld met opgave van redenen mede- deeling gedaan aan het Departement van Landbouw, Nijverheid en Handel en aan den Voorzitter der Commissie van Advies. Art. 5. I. Adviezen, als in art. 1, tweedeflid, sub. b bedoeld worden zoowel op mondelinge als op schriftelijke aanvrage verstrekt, onverminderd de bevoegdheid van het Rijksproefstation te weigeren aan de aanvrage gevolg te geven. In dat geval geldt art. 4, tweede lid. II. Ter verkrijging van een advies ter plaatse waar het bedrijf gevestigd is, wordt eene schriftelijke aanvrage ver- eischt met nauwkeurige omschrijving van de redenen waarom het advies ter plaatse verlangd wordt. Indien hierop een be zoek noodig geoordeeld wordt, zal zulks den aanvrager medegedeeld worden met vaststelling van dag en tijd van het bezoek. Wordt door het Rijksproefstation een bezoek overbodig geacht, dan wordt zulks aan den aanvrager bericht en hem desverlangd een schriftelijk advies ver strekt. III. De kosten van onderzoek van bij het bezoek genomen of naar aan leiding van het schriftelijk advies inge zonden monsters, zijn voor rekening van de belanghebbenden. IV. Het uitwerken van technische vraagstukken als bedoeld in art. 1, tweede lid, sub c geschiedt slechts na nauwkeurige opgave van hetgeen ver- I langd wordt, zoo noodig na bespreking met den aanvrager en onverminderd de bevoegdheid van het Rijksproefstation om te weigeren aan aanvrage gevolg te geven, in welk geval art. 4, tweede lid toepasselijk is. Art. 6. I. De kosten voor elk onderzoek als bedoeld in art. 1, tweede lid sub a worden in het algemeen berekend naar het volgende tarief Voor elke afzonderlijke quantitatieve bepaling f 1.50. Voor elke afzonderlijke qualitatieve bepaling f0.75. In bijzondere gevallen kan van dit tarief worden afgeweken. II. Voor de adviezen, bedoeld in art. 1, tweede lid sub b wordt de vergoeding berekend in verhouding tot den daar voor verrichten arbeid met een maximum van 25 gulden. III. Voor een onderzoek ter plaatse wordt in den regel 10 gulden berekend onverminderd de vergoeding van reis- en verblijfkosten van den ambtenaar van het Rijksproefstation die volgens het thans vigeerend reistarief geschiedt. IV. Voor het uitwerken van technische vraagstukken als bedoeld in art. 1, tweede lid, sub c wordt een bedrag berekend in verhouding tot den daarvoor verrichten arbeid. V. De kosten in het tweede, derde en vierde lid bedoeld, worden den aanvrager vooraf opgegeven, in geval die kosten zich niet van te voren nauw keurig laten bepalen, wordt den aanvra ger vooraf de raming medegedeeld. Art. 7. I. De uitkomsten van een onderzoek worden den belanghebbende slechts medegedeeld onder voorbehoud dat het Rijksproefstation deswege geenerlei ver antwoordelijkheid op zich neemt. II. Aan de itukomsten van onder zoekingen als bedoeld in art. 1, tweede lid, sub a en aan de verdere in dat lid bedoelde werkzaamheden wordt geene openbaarheid gegeven dan voor zoover daartoe door den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel mach tiging is verstrekt en in elk geval zonder vermelding van de namen der aan vragers. Ni het eerste militaire transport, ter sterkte van 8000 man ongeveer, dat Woensdagmiddag is aangekomen, is gis terenmorgen een tweede transportvloot van 19 schepen, met ongeveer 15.000 man, voor Tripolis verschenen, waarop onmiddellijk de ontscheping plaats had. Zoo is Tripolis op het oogenblik door ruim 22.000 man bezet- Verder beweert men van Italiaansche zijde, dat de turksche troepen zich in strijd met de bevelen uit Konstantinopel willen overgeven, dat de Arabieren voort gaan hun wapens in te leveren en zich te onderwerpen, dat de turksche deser teurs talrijk zijn het zijn alle tenden tieuze en onbewezen berichten. En het is niet de moeite waard er uit voerig melding van te maken- Wordt er dan heelemaal niet gevochten in dezen oorlog? Ja, men schijnt bezig geweest voor Derna. Berichten van turksche en italiaansche zijde stemmen daarin overeen, dat bij het bezetten van Derna gevoeliger tegenstand geboden is, dan bij de vroegere krijgs verrichtingen. De aanval op Tripoli ROME, 13 October. Op dit oogenblik ztjn ongeveer 25 000 man te Tripoli ont scheept De Italiaansche regeeringsverklaring, dat men den godsdienst, de eigendom men en de vrouwen streng zal eerbiedigen heeft een zeer goeden indruk gemaakt op de Arabieren. Een telegram uit Tripoli aan de Mes- sagero houdt de bewering in dat admiraal Aubry een Turksch transportschip met 1600 man genomen heeft- Dit bericht is echter door niets bevestigd. Latere be richten zijn er in 't geheel niet en men weet waarlijk niet te veel van hetgeen er voorvalt. Het is echter zeer waarschijn lijk, dat er in 't geheel niets voorvalt. Het water der chineesche politiek staat sinds lang te razen. 10. Echo van het Zuiden

Echo van het Zuiden | 1911 | | pagina 9