Nummer 84 Zondag 22 October 1911. 34 Jaargang Tweede Blad. F— Mandos-Vinken, Fijne Heeien Mode-Artikelen. W&k&WMK. DE OORLOG. I 1 X Gemeenteraad. Ingezonden Stukken. BUITENLAND. China. Portugal. j DRUNEN. Openbare vergadering van den raad ezer gemeente op Vrijdag 13 October, es avonds ten 6 uur. VoorzitterEdelAchtbare heer Van uiten. Ongeveer kwart over zes uur opent Vooizitter de vergadering aanwezig ja alle leden. De notulen der vorige vergadering orden voorgelezen en onveranderd >edgekeurd en vastgesteld. Aan de orde 1. Ingekomen stukken. a. Proces-verbaal van kasopneming. De boeken bleken ordelijk en regel- atig te zijn bijgehouden en het dicn- ereenkomend bedrag, f260.3572, was kas aanwezig. Schrijven van Ged. Staten, houdende uedkeuring der aanvulling van de opende begrooting met een post van 500 voor de ontginning van woeste onden. Een schrijven van den onderwijzer v. d. Linden, houdende mededeeling t hij geen cadeau ter gelegenheid van h 25-jarig ambtsjubilé wenscht aan te men, aangezien de andere ambtenaren en bij een dergelijke gelegenheid ver- oging van salaris hebben gekregen zijn salaris, zeer tegen de bedoeling n den wetgever in, met f 100 is ver- gd en op 't minimum is gebracht, d. Een schrijven van den onderwijzer ok, houdende mededeeling dat hij en cadeau wenscht aan te nemen bij egenheid van zijn 25 jarig ambtsjubilé dien dit uit vrije beweging ware ge- ian, dan wel. Voor kennisgeving aangenomen. 2. Adres van het bestuur der afdeeling finen-Elshout van den Ned. R K. erbewerkersbond, houdende verzoek n een subsidie van f 15 tot steun*van werkloozenkas. Adressanten wijzen er op dat andere imeenten daarin reeds lang zijn voor- igaan en dat een werkloozenfonds in tl belang van de gemeente is. Voorzitter. De heeren zullen wel be- ijpen waar het om gaat. Ik wil echter ioraf nog inededeelen, dat geen uit ering plaats heeft bij vrijwillige werk- asheid of bij werkstakingalleen heeft keering plaats wanneer een patroon n fabriek stop zet. De leden zelf be ien ook iedere week eenige contributie kraan - Van Dal. De vereeniglng is voor twee meenten. Voorzitter. Er zijn 30 leden in Drunen 6 in Elshout, bovendien is mij mee- deeld dat een gelijkluidend adres icht is aan de gemeente Elshout. Van Son 't Is een besluit van den d dat dergelijke adressen eerst in de gadering van B. en W. moeten zijn nandeld, aangezien dit met dit adres niet het geval is, stel ik voor het een volgende vergadering aan te «den. De Voorzitter deelt mede dat het res eerst was ingekomen op ongezegeld 'ier. Hij heeft het den brenger terug ;even met de boodschap dat het op :egeld papier moest worden ingediend, is de reden dat het eenige vertraging ft ondervonden. Wordt besloten het verzoek aan te uden tot een volgende vergadering. B. Adres van de bewoners der Papen- :eg, houdende verzoek om in de Steeg g 4 lantaarns te plaatsen. Voorzitter. Dit adres is eerst heden- >rgen ingekomen. Van Son. 12 wonen er, is 't niet? Van der Geld. En dan zijn er nog bij er absoluut geen genot van hebben. Van Son. De bewoners van 't Sempke Giersbergen kunnen ook wel gaan men, waar blijven we dan. Willemse. Ik zou er maar niet op [aan, want de verlichting kost toch [genoeg. an Son. Ik zou het aanhouden tot h volgende vergadering- Voorzitter. Ik zou met dit adres een zondering maken. Wordt het aange ven om in een volgende vergadering behandelen en stel dat dan gunstig bet adres wordt beschikt, dan hebben bewoners er niets meer aan, wijl dan j beel stuk van den winter voorbij is. Met 5 tegen 2 stemmen wordt be sloten het adres aan te houden tot een volgende vergadering. 4. Schrijven van het bestuur der Hanze, afdeeling Drunen met verslag en opgave van inkomsten en uitgaven. De Voorzitter van de Hanze wijst er op, dat door het gezegde van den heer Brok een onzuiver licht is geworpen op het bestuur van den cursus. Met 28 September had de raad eerst het recht om rekening en verantwoording te er langen. Verder wijst het bestuur op de goede resultaten van de vakschool en in de behoefte waarin zij voorziet, doordat het leerlingwezen hier in de gemeente reeds geheel was verdwenen. De on dervinding is opgedaan dat de leerlingen in een half jaar schoenen leerden maken, iets waarover vroeger een jaar of 3, 4 werd gedaan. Verzuim heeft niet plaats en de vorderingen die de leerlingen maken zijn verrassend te noemen. Brok. De heer Janssen zegt in het verslag dat ik een onzuiver licht op het bestuur heb geworpen. Ik zou niet weten waarmede. Ze moesten het op prijs stellen dat wij belang stellen in den cursus. Bovendien, verleden jaar is door het lid v. d. Geld die voorwaarde toch al bedongen. Voorzitter. Ze wijzen er op dat wij eerst met 28 Sept. recht hebben op een verslag. Van Son. Als wij geen verslag met rekening en verantwoording krijgen dan kunnen wij toch niet bepalen hoeveel wij in de kosten moeten bijdragen. Brok. Ik zou een commissie van 3 personen benoemen die de rekeningen enz. onderzocht. Die commissie brengt dan later verslag uit in de openbare vergadering. Na nog eenige discussie wordt daartoe besloten alsook om een subsidie te ver- leenen van 10% der onkosten tot een bedrag van hoogstens f 300. Verder werden nog als voorwaarden gesteld dat voor 1 December van het loopend jaar bij den raad een specifieke rekening moet worden ingediend over het afgeloopen cursusjaar en voor 1 Juli over het cursus jaar 1911—1912. 5. Vaststelling gemeentebegrooting, zonder beraadslaging wordt deze vast gesteld op een bedrag.aan inkomsten en uitgaven van f 23517 22. 6. Verhooging van jaarwedde voorde Wethouders. Brok. Een vorig jaar is besloten de salarissen te verhoogen en op de begroo ting staat nog het oude bedrag vermeldt. Voorzitter. Dat komt omdat Ged. St. verleden jaar het besluit niet hebben willen goedkeuren. De heer van Son merkt op dat in de gemeenten Vlijmen, Nieuwkuik en Vucht de salarissen wel zijn verhoogd. Wordt besloten nogmaals bij Ged. Staten er op aan te dringen het besluit goedgekeurd te krijgen. 7- Schrijven van den EdelAchtb. heer Honcoop te Heusden, houdende verzoek om een regeling te treffen met den vee arts voor den tijd van 10 jaar. Van Son. 10 jaar is lang om je te verbinden. Mij dunkt, nu de Ged. Staten f 400 salaris geven, was het wel te pro- beeren.om met de gemeenten Vlijmen, Haarsteeg en Elshout een overeenkomst te treffen om zelf een veearts te krijgen. Voor den veestapel in deze gemeente zou dit van groot belang zijn. En bovendien, de kosten zullen niet veel hooger zijn. Voorzitter. Ik geloof wel dat uw idee in 't belang van den veestapel is, De veekring bestaat nu uit 12 gemeenten en is zeer uitgestrekt- Het gebeurt nu meermalen dat de veearts niet is te krijgen, reden waarom men hier nogal veel naar den Bosch gaat. Van Dal. Ik geloof niet dat er voor een veearts hier een behoorlijke kost winning zou zijn. Voorzitter. De grootste vraag is, geloof ik, zal men een veearts krijgen, want er is een groot gebrek aan veeartsen. Wordt besloten dat de Voorzitter een bijeenkomst zal bewerkentusschen de bur gemeesters van voornoemde gemeenten. 8. Benoeming van onderwijzers belast met het geven van herhalingsonderwijs. Worden met algemeene stemmen be noemd voor de school in de kom der gemeente, de heer van der Linden voor de school te Wolfshoek de heer D. v. Delft. Voorzitter. Door den waarnemenden directeur van de tram is er verleden jaar al eens gevraagd om een lantaarn te plaatsen in de buurt van de remise, daar ter hoogte van Pelders. 't Is daar een druk verkeer. De waarnemende directeur heeft er mijn weer naar gevraagd. Van Dal. 't Is juist een punt waar de tram moet wisselen. Ze hebben er het meeste belang bij. Ik zou daarom zeggen dat ze er zelf een moeten plaatsen. Zij hebben er het genot wan. Wel zou ik ze een lantaarnpaal geven, maar zij moe ten zorgen voor het onderhoud. In dien geest zou ik ze antwoorden. Daartoe wordt besloten. De heer van Halderen merkt op dat de sloot in de Steeg, in de buurt bij de Wit vol vuil zit. Die sloot wordt daar altijd vol geworpen, wat niet in het be lang van een goeden waterafvoer is. De Voorzitter zegt de bewoners daar in de buurt er op te zullen wijzen en de veldwachters er op te zullen laten letten. Hierna gaat de vergadering over in geheim comité terbehandeling van Recla mes Hoofd. Omslag. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Een gevangene. Had ik reeds het genoegen, geachte lezer met U een kiekje te nemen in een Langstraat's dorpje, thans ga ik met U naar Brabant's hoofdstad, waar wij een der hoofdpersonen uit »De gruweldaad* zullen terugvinden. Echter past ons nu geen humor, doch slechts ernst in den vollen zin des woords. Laten wij da delijk op ons doel afgaan en richten wij onze schreden naar de gevangenis. De zware poort wordt voor ons geopend, met een doffe slag valt zij achter ons dicht en wij staan op het voorplein. >Wij verzoeken beleefd of men ons een bezoek wil toestaan,* doch laten niet merken, dat achter de zware gevangenismuren een bekende van ons verblijf houdt dien wij niet schuldig gelooven. Wii treden het gebouw binnen en ofschoon ons niets zal overkomen, maakt zich toch een angstig gevoel van ons meester. Als vanzelf loopen wij haast onhoorbaar door de half duistere gangen. Wij naderen nu de rij cellen en weldra zien wij den naam van onzen bekende, cel No Ons verzoek wordt wederom toege staan, om slechts even een blik te mogen werpen in dit vertrek. Behoedzaam en zacht schuiven wij het raampje en de deur weg, want het zou den gevangene pijn doen, wanneer hij wist dat hij werd bespied. Een jonge man zit op zijo krip, bewegingloos staroogt hij naar den grond. Vertwijfeling en geestelijke ellen de spreken uit zijn gebukte houding, het hoofd in de handen, tracht hij een wer kelijk besef te krijgen van hetgeen hem door zulk een kleinigheid is overkomen, hetgeen hem onbegrijpelijk voorkomt. Wij kunnen zien, dat hij moede is van het denkeh en peinzen over zijn toe stand, ongetwijfeld is de gedachte welke door zijn hoofd speelt verschrikkelijk. Afgemat door het onophoudelijk naden ken, zoekt hij nu eenige afleiding, hij wil schrijven. Hij staat op en plaatst zich voor de tafel, waar hij zal trachten eenige regelen op het papier te brengen. Voorzeker zal hij ons onze onbescheiden heid vergeven, indien wij een enkelen blik werpen in zijn brief. Hij schrijft Beste Broeder. Thans is het dan toch waar, dat ik genoodzaakt ben, je een brief te zenden uit de gevangenis. Waarom toch is het, dat ik word ge vangen gehouden, ik weet het niet. Van misdrijf of mishandeling ben ik mij niet bewust en heb ik hieraan geen schuld. Voorzeker dierbare broeder, zal mijn goede naam bij U en mijne familie zege vieren en zal ook niet de minste ver denking van CJ op mij rusten, neen, dat kan niet zijn. Hoe lang nog zal mijn gevangenschap duren Zal ik worden veroordeeld het zijn vragen, die mij den geheelen dag door de hersenen warren, het antwoord daarop is mij on bekend. Werden ons reeds vroeg onze dierbare ouders door den dood ontrukt thans geeft het mij een zekere tevreden heid, dat zij eveneens niet behoeven te lijden met een diep gevoeld verdriet en de ellende, aan welke ik ten prooi ben. Intusschen bid ik U, wees overtuigd van mijn onschuld en indien ik U allen iets vragen mag, laat mij dan verzekerd zijn van uw innig medelijden, dit is de troost en berusting in het droevig lot van Je zwaar beproefde broeder A Het is te zien, dat het hem onmo gelijk is nog verder te gaan, moedeloos eindigt hij zijn schrijven, de zielesmart wringt zich naar zijn keel, het wordt hem te machtig, hij weent. Thans, lezer, laten wij ons onhoorbaar verwijderen en laat ik U met uwe gedachte bij den gevangene, doch met mij zult gij het diep treurig vinden, dat zulk een flink en ernstig jongmensch een dergelijk lot moet ondergaan voor een zoo belache lijk feit als ik teekende in mijn vorige schets. Gij zoudt hem willen helpen met al uw krachten, doch wij staan machteloos. Moge het echter Flipje gegeven zijn U h^m nog eens te schil deren als >De Vrijgesprokene.* FLIPJE. DRUNEN, 12 Oet. 1911. Ia De Echo van verleden Zaterdag las ik in de notu'en der raadsvergadering deser gemeente dat de Raad besloten heeft ver slag te vragen over het afgeloopen jaar van den cursus in het schoenmakersbedrijf. Mijn belangstelling hierdoor geprikkeld deed mij een onderzoek instellen omtrent een en ander betreffende dezen cursus, waardoor ik van welingelichte zijde vernam dat verleden jaar door de Hanze //Afdeeling Diunea* een bestuur voor dezen cursus is gekozen bestaande uit een Voorzitter, een Secretaris, een Penningmeeeter, een plaatsvervangend voorzitter en een plaatsvervangend secretaris. Toen de benoeming van leeraren aan dien cursus moest plaats hebben achtte de Voor zitter van dat bestuur de plaatsvervangers niet als leden van het bestuur ter vergade ring te moeten roepen (sic), waardoor de be noeming door slechts drie personen geschiedde. Het mooiste van al is wel dat de function van voorzitter, secretaris en penningmeester door den voorzitteralleen worden waargenomen Naar men mij mededeelt moet de voorzitter zeer ontevreden zijo over het besluit van den Raad en hebben uitgelaten dat de Raad daar niets mede te makea heeft, dat zulks niet vooraf is geconditiouneerd. (Sic.) Waarde voorzitter mag de raad dan niet weten of de 10 pcf. der onkosten door de f300 worden overschreden? Mag soms de Hanze Afdeeling Drunen de rekeningen en quitanties ook niet nazien? Mag ook de raad van toezicht hiervan geen jota zien of waarvoor is die dan Moest U er geen prijs op stellen dat de Raad belang in den cursus stelt en uwe rekening wil onderzoeken. Waarom wordt het penningmeesterschap niet waargenomen en de quitanties en rekeningen gecontroleerd door den gene die daarvoor benoemd is. Heeft hij daarvoor geen tijd of mist hij de bekwaamheid, waarom dit dan aanvaard. Of heeft hij dit aangenomen als een eerepost, dan zou hem dien eerepost nog wel eens dnur kunnen komen te Btaan, want als er iets Aan hapert komt toch alle verantwoording op den penningmeester. Geachte hecreu leden van den Raad en leden der Hanz^ Afdeeling Drunen, meent ge het wel met den vakcursus als zijnde in het belang der gemeente Drunen stelt dan een goed toezicht en doet grondig onder zoek op alle rekeningen en verantwoording van dezen cursus, want zonder goed toezicht gaat alles ten gronde en dit zou dan toch in het algemeen belang jammer zijn en in het bijzonder voor de leeraren die zich met onverdroten ijver aan de goede zaak wijden en getooud hebben berekend te zijn voor hunne taak. X. Een correspondent van de ,,New-York Herald'' is, aan boord van het- stoom schip „Giava", getuige geweest van het bombardement van Derna op Maandag 1. 1. De Italiaansche oorlogschepen „Napoli"' »Pisca«, sAmalfi*, >San Marco* en >Coatit« de torpedovernielers »Lancieri<, >Euro« on »Lampo« en het transport schip »Favignana*, met een bataljon in- fantrie aan boord, vormden, onder bevel van vice-admiraal Bresbitero, een halven cirkel voor de stad. De admiraal som meerde de stad zich over te geven, en de Arabieren zonden een deputatie aan boord van het vlaggeschip om de ver zekering te geven van hunne vriendschap voor Italië en om te verzoeken, dat een bombardement niet zou plaats hebben. Zij voegden er aan toe, dat het Turksche garnizoen slechts uit honderd man met twee kanonnen bestond. De Turken weigerden echter de stad te verlaten en sommeerden zelfs den Italiaanschen admiraal de haven te ver laten. De correspondent van de Herald» die meer en meer op de hand dier Italianen blijkt te zijn noemt dit ar rogantie, maar wij zouden er liever een ander woord voor bezigen. De >Napoli* antwoordde op deze som matie mét een paar granaten, die de aarden wallen op de kust vernielden. Daar om twaalf uur in den middag de witte vlag nog niet was geheschen, begon de kruiser >PIsa* te vuren en verwoestte twee barakken. De »Pisa« zette later ook eeu sloep uit, waarop de Turken vuurden. Dan opende het geheele eskader het vuur op de kust en de vredige oase scheen een vulkaan van vuur. Het bombardement werd om halftwee hervat en door een kanon op de kust beantwoord. Negen sloepen werden we derom uitgezet en roeiden naar land maar de Turken begroetten ze wederom met schoten en schenen eerder op hun post te willen sterven, dan zich over te geven. De schoten der Turken hadden echter geen effect. Torpedobootvernie- lers werden om debooten te verdedigen mede naar de kust gezonden, maar de Turken bleven zich verdedigen en ge heel de kust was in rook en vlammen ge huld. Om drie uur vloog het depot van petroleum in brand en ook het kruit magazijn vloog in de lucht. De landing der Italiaansche troepen was zonder ver zet begonnen, toen de «Giava» met den correspondent aan boord vertrok. Zooals blijkt, is er dus bij Derna hef tig gestreden. En ook bij Benghasi is dit, gelijk uit de telegrammen blijkt, het geval geweest l Onze correspondent te Napels was dus in het gelijk, toen hij seinde, dat te Derna en Benghasi be langrijke krijgsverrichtingen haddenplaats gehad. Volgens berichten aan de >Herald«, moet Homs zich thans hebben overge geven. De Italiaansche kruisers »Varese« en »Marce Polo* en de torpedovernieler »Arpia« met twee transportschepen, kwa men Dinsdag voor Homs aan. De Tur ken weigerden, na sommatie, zich over te geven en de »Varese< vuurde eenige granaten af op de barakken. Daarna heschen de Turken de witte vlag. M. De gevechten in China. De opstandelingen hebben heel den dag gevochten. Zijn ten slotte tot den bajonet-aanval overgegaan. Maar de re- geerings troepen zaten stevig in hun stellingen, zoo dat de revolutionnairen met bebloede koppen zijn teruggeslagen. De ambtelijke courant uit Peking melt dat de rebellen verslagen zijn. Dat zal een enormen indruk maken in het terrein der revolutie- Met ongeduld worden nadere berich ten verwacht. De monarchisten. Paiva Conceiro is, in de berichten, al tien keer verstrooid en verslagen. Maar hij is er nog. Nu is hij Sierra de Gerez binnenge vallen en heeft er de witte vlag geplant. Berichten uit Vigo beweren zelfs dat hij de stad Montalegre zou hebben ge nomen. De Kamer van Lissabon zendt ban vloeken tegen hem uit. Conceiro bekommert zich daarom niethij moet in het bergachtige ter rein heel sterk zitten. En de regens ver hinderen de Portugeesche troepen om hem aan te vallen. Alleen de regens Regent het dan niet op Concenro, die trekt waarheen hij wil Er blijven raadsels op te lossen. SPECIALITEIT IN Hofleverancier van U. M. de Koningin. 1 i t Grootestraat B 142. 949 !l i Echo van het Zuilen. ff I i III

Echo van het Zuiden | 1911 | | pagina 5