Derde blad. Gemeenteraadsveigadering. V Provinciaal Nieuws. NUMMER 84. ZONDAG 22 OCTOBER 1911. 34e JAARGANG. WAALWIJK. Openbare vergadering van den raad der gemeente op Vrijdag 20 October 1911, 's avonds 6s/4 uur. Aan de orde 1. Ingekomen stukken. 2. Benoeming van een Gem.-Secretaris 3. Benoeming van een lid der Teek§n- school-commissic. 4. Benoeming van een stembureau voor de verkiezing der kamer van Koophandel. 5. Voorstel geldleening van f3000 ten behoeve der gasfabriek. 6. Aanbieding rekening 1910. 7. Aanbieding der begrooting 1912. Voorzitter de Edelachtb. heer Burge meester. Aanwezig alle leden. De Voorzitter opent de vergadering, heet de leden welkom en de waar nemende secretaris, de heer M. A. van Liempt leest de notulen der vorige vergadering voor, die ongewijzigd worden vastgesteld De stemming begint bij no- 1, het lid Houben. I. Ingekomen stukken. Besluit Ged. Staten goedkeurende a de wijziging der begrooting voor het huldeblijk aan den afgetreden wethouder, den heer Timmermans. b. Rekening Burgl. Armbestuur. Gesteld in handen der commissie voor onderzoek der rekening. c. Een adres der zusters van liefde om subsidie voor de bewaarschool en patronaat, 't laatste gewijzigd in een aanvraag voor 't aanschaffen van ver- plegingsartikelen. d. Verslag der Hanze. e. Adres der liedertafel>Oefening en Vermaak Adres van de Waalwijksche Gym nastiekvereniging. g. Adres van de commissie der tee- kenschool in zake verhooging van het salaris vaD den directeur. Voorzitter. Ik stel voor een en ander bij de begrooting te behandelen en nog maals zullen de stukken ter visie wor den gelegd. h. Verzoek van den gemeente-secre taris om eervol ontslag. Voorzitter: Ik stel voor dit ontslag zeer eervol te verleenen onder dankbe tuiging voor de vele en langdurige diensten der gemeente bewezen. Het Dag. bestuur stelt 't volgende voor Den 1 October j.l. was het 40 jaar geleden, dat de gemeente-secretaris zijn functie als zoodanig aanvaardde. Door de 40-jarige ambtsvervulling is tusschen dezen ambtenaar en de gemeente, voor welke hij zijn diensten presteerde, eene zekere verhouding ont staan, die naar onze meening Diet toelaat het jubileum onzerzijds ongemerkt voor bij te doea gaan. Bij den hoogen leeftijd van den Se cretaris, die de 70 jaren reeds is ge passeerd, kan van hem niet meer worden gevorderd een activiteit, als wij voor den goeden gang van zaken wenschelijk oordeelefe. Daarenboven komt den amb tenaar op dien leeftijd ook zeker rust toe, die in dit geval niet onverdiend mag heeten. Na rijpe beraadslaging is door ons een voorstel samengesteld, waardoor zoowel het belang van den secretaris als dat van de gemeente wordt gediend. De rust," die de secretaris gaarne wen'cht, zonden wij hem willen verze keren door hem toe te kennen een jaar- lijksch pensioen, althans wanneer Uwe Raad er toe zal besluiten zijn zoon M. A. J. van Liempt, eerste ambtenaar ter secretarie, tot zijn opvolger te benoemen, zonder dat zulks bezwaarlijk zou zijn voor de gemeentekas, zou den secretaris een pensioen kunnen worden verleend van 2|3 zijner jaarwedde, zijnde f866. Bij benoeming van den eersten amb tenaar, welke benoeming wij met alle vertrouwen kunnen aanbevelen, zal met eenige wijziging in de diensturen van het secretariepersoneel, met de thans in functie zijnde ambtenaren, de goede gang der administratie verzekerd blijven zoodat uitbreiding van het personeel eerst noodig zal zijn bij eventueele uit breiding der administratie Op grond van een en ander stellen wij U voor den Secretaris met ingang .van 1 Januari 1912 een jaarlijksch pen sioen te verleenen van f 866,en tot diens opvolger te benoemen zijn zoon M. A. J. van Liempt. 't Eerste gedeelte van 't voorstel wordt daarna aangenomen M. H. Bij de zooeven voorgelezen ontslagaanvrage, gevoel ik mij gedrongen vanaf deze plaats een woord van afscheid te spreken tot den man die 40 jaren lang het ambt van Secretaris dezer gemeente trouw heeft vervuld en nu op zijn 70e levensjaar dit veeleischend ambt neerlegt om zijne verdere jaren in rust door te brengen. Hij is in een groot stuk geschiedenis dezer gemeente ten nauwste betrokken geweest. Veel is over zijn hoofd gegaan. Lief en leed heeft hij in die jaren met de bewoners van Waalwijk gedeeld. Ik behoef slechts te wijzen op het groot aantal huwelijksakten door hem opge maakt, waardoor aan innigste wenschen werd voldaan op de vele door hem in het geboorteregister Ingeschreven, waar door vreugde werd gebracht in de ge zinnen maar ook op de vele namen door hem in het boek der dooden ge schreven en de vergunningen door hem afgegeven om zoovelen die dierbaar waren te brengen op den doodenakker. Menig menschenleven is als het ware administratief door zijne handen gegaan. Behalve dit, wat ieder in het bijzonder raakt, heeft hij in die veertig jaren aan zoovele zaken voor het algemeen belang medegewerkt en tot stand helpen bren gen. Ik waag niet hier in bijzonderheden te treden. Thans gaat hij de plaats verlaten, welke hij veertig jaren lang met eere heeft bekleed, maar toch, en het is mij een groot genoegen dit te kunnen con- stateeren, de band die tusschen hem en de gemeente bestaat, zal niet verbroken worden. Ofschoon zijn weg hem niet altijd heeft geleid langs bloemenvelden, wensch ik hem nu nog vele gelukkige en zonnige jaren toe in het rustig besef, dat de gemeente hem die verzekert door een levenslang pensioen en daardoor uiting geeft aan erkentelijkheid voor de vele en langdurige diensten haar bewezen en hem tevens daardoor wenscht te huldi gen bij gelegenheid van zijn veertigjarige ambtsvervulling. (Bravo's.) Klijberg. Ik meen de tolk te zijn van den raad, als ik ook namens dezen een woord van hulde en dank bijvoeg. II Benoeming Gemeente-secretajis. Voorzitter Er zijn 10 sollicitanten en door B. en W. is de volgende voordracht opgemaakt 1 M. A J. van Liempt, Waalwijk. 2 M. A. H. van Hooff, Vlijmen. Gekozen met alg. stemmen de heer M. A J. van Liempt. Voorzitter. Ofschoon de iostallatie later plaats heeft, wil ik den heer van Liempt, die hier tegenwoordig is van harte gelukwenschen met zijne benoeming J die nog wel zeer eervol is, omdat zij is geschied met algemeene stemmen. Ik hoop dat hij dit gewichtig ambt vele aren met ambitie en volle toewijding zal vervullen. De heer van Liempt dankt de heeren voor 't vertrouwen en verklaart de benoeming aan te nemen. 3e Benoeming lid der Teekenschool commissie. In alfabetische volgordo worden door de commissie voorgedragen, de heeren J. B. F. van Gils, arts B. J. H. Timmermans, schoenfabrikant. Gekozen met 6 stemmen de heer J. B. F. van Gils, de heer Timmermans kreeg 5 stemmen. 4e Benoeming stembureau Verkiezing Kamer van Koophandel. Gekozen moeten worden 2 leden en 2 plaatsvervangers. Gekozen 1 W. van den Broek, 2 Verbunt, die de benoeming niet aanneemt, en in diens plaats ge kozen, de heer H. G. van Everdingen. Ie plaatsvervanger: de heer J. Houben. 2e plaatsvervanger de heer B. Timmermans' 5o. Leening gasfabriek f 3000. Het leeningsplan wordt voorgelezen het betreft in hoofdzaak leidingen in de Putsteeg, 't aanschaffen van muntmeters uurwerken enz. Daar de gasfabriek geen bedrijfskapitaal heeft moet er telkens eene leening voor gesloten worden, ook voor de controle. Aangenomen. 6o. Aanbieding rekening 1910. De voorzitter biedt aan de rekening over 1910 en de begrooting voor 1912 Tot leden der commissie van onder zoek worden gekozen, de leden P. W H. Verwiel, H. G. van Everdingen en Jan van Riel. •Voorzitter B. en W. verzoeken nog machtiging tot verpachtiog van den Meerdijk voor 6 jaar, wij hebben die in orde gemaakt en in weerwil der stemmen, die hier zijn opgegaan dat het niets waard was, zijn er tal van aan vragen om te pachten. Wethouder Timmermans heeft zich hiermee speciaal bemoeid. Van Schijndel. Zoudt ge 't niet liever voor vier jaar verpachten, 6 jaar is nogal lang 't kan in dien tijd heel wat beter gemaakt zijn. Ph. Timmermans B. en W. hebben bij de bepaling van 6 jaar in overweging genomen, dat 't oostelijk gedeelte nog in orde gemaakt moet worden, dat kan 't volgend jaar voor 5 jaar verpacht worden en over 6 jaar is dan alles bijeen. Van Schijndel Ik vind dat er alles voor is 4 jaar te nemen. Ph. Timmermans In dat geval zou 't stuk dat nog niet klaar is 't volgend jaar voor 3 jaar verpacht moeten worden, en dat is toch wat weinig. Van Schijndel. Dat kon den man die 't nu pacht aangeboden worden voor denzelfden prijs. Ph. Timmermans. Ik kan u er nog op antwoorden dat alle verbetering die wij noodig achten op dat land is aan gebracht. Er gebeurt niets meer aan, dat moeten de lui voortaan zelf doen. Het oostelijk stuk wordt nog gereed gemaakt en voor 5 jaar verpacht. Ons gevoelen is dat voor korten tijd de liefhebberij minder groot zal zijn. Bij 6 jaar hebben die menschen ook lust en ambitie om het te verbeteren. Voorzitter. Wij hebben er ook nog met verschillende personen over gesproken. Aangenomen. Van Schijndel. Ik heb van ter zijde gehoord en in >De Echo van het Zuiden» gelezen dat een werkman 50 jaar aan de gemeente is verbonden en waar er voor ambtenaren bij 25 en 40 jaar iets wordt gedaan, zoo vind ik 't vreemd niets te hooren van dien werkman. Zou het niet Op den weg van den raad liggen met een kleinigheid van zijne belang stelling te doen blijken, er is toch wel iets voor. Gragtmans- Dat bericht moet foutief zijn, bedoelde persoou heeft bij van Iersel, bij Witlox e. a. vroeger gewerkt, hij is nu wel jaren bij de gemeente. Van Schijndel. Ik wil alleen zeggen, als dat bericht waar was, dan lag 't wel op den weg. B. en W kunnen eens informeeren. Voorzitter. Nu U er op aan blijft dringen, kan ik U mede deelen, dat wij geïnformeerd hebben, dat het niet juist is, en wij daarom beter geacht hebben, niets te doen, ook om andere bijzondere om standigheden. Vin Schijndel. Dan zullen mijn zegs man en de courant verkeerd zijn inge licht Daarna wordt de openbare vergadering gesloten en had de Voorzitter nog eene mededeeling daarna aan de leden te doen Gemeente-Secretaris. Zooals blijkt uit liet raadsverslag in dit nummer is op de meest eervolle wijze ontslag verleend aan onzen geach- ten gemeente-secretaris, den heer F. W. van Liempt. Wij kunnen niet beter doen dan ons van harte aansluiten bij de welgemeende woorden van den Voor zitter en van 't lid, den heer Klijbergen na hetgeen wij schreven bij zijn veertig jarig ambtsjubileum, zoo pas gevierd, zal het onnoodig zijn nog meer over zijne tal van goede hoedanigheden te zeggen. Met algemeene stemmen werd als zijn opvolger gekozen, zijn zoon, de heer M. Ant. van Liempt, le ambtenaar ter secretarie en ambtenaar van den Bur gerlijken Stand alhier. Wij behoeven niet te zeggen, dat wij deze benoeming, die zooals terecht de voorzitter zeide, op de meest eervolle wijze is geschied, met ingenomenheid vermelden en den heer van Liempt met deze onze beste wenschen aanbieden. De reeks van jaren, dat onze nieuwe secretaris als ambtenaar ter secretarie hier werkzaam was, zijn daar om te be wijzen, dat de heer van Liempt is een bekwaam, werkzaam ambtenaar niet alleen, maar tevens zeer hulpvaardig voor het publiek. Wij feliciteeren daarom niet alleen den nieuwen functionaris, maar tevens ook de gemeente Waalwijk en wij vertrouwen dat hij zijn kennis, werkkracht en energie gaarne zal geven in 't belang van den groei en bloei onzer plaats, waaraan hij tevens sedert lang in tal van vereenigingen met grooten ijver medewerkt. Gecombineerde vergadering. Zondagmorgen 22 October zal ten 12 uur eene gecombineerde vergadering plaats hebben van de Vakvereenigingen der Bouwvaklieden, Kleermakers en Typografen, in welke vergadering #de WelEerw. heer Van Sambeek als adviseur dezer drie vakvereenigingen zal worden geïnstalleerd. Ons bericht was niet foutief, wi spraken daarin ook van /ttf-werkman, iemand die dus nu en dan voor de ge meente arbeidde als er werk was en dat deed de bewuste persoon meer dan 50 jaar. RED. 26 WAALWIJK, 21 Oct. 1911 Aan Zijne Excellentie den Minister van Waterstaat te 's-GRA VENHAGE. No. 1871. Volgens Koninklijk besluit van November 1910 No 362 bedraagt het tarief voor interlocale telefoongesprekken van drie minuten of minder f 0,30 welk sedrag wordt verminderd tot f 0,20 in dien de kantoren van aanvraag en be stemming van elkander gelegen zijn op een hemelsbreed gemeten afstand van ten hoogste 15 K. M. of zooveel meer als door Uwe Excellentie zal worden be paald. De hemelsbreed gemeten afstand tusschen de kantoren Waalwijk en 's Her togenbosch bedraagt ongeveer 16'/s K. M zoodat tot heden geen reductie werd genoten. Het telefoonverkeer op deze lijn, die de hoofdstad der provincie ver bindt met onze gemeente met haar uitge- breiden handel en industrie en met de vele familierelatiën tusschen de inwoners van beide plaatsen, is zeker niet van gerin ge beteekenis. De tariefsverlaging van f0,10 per gesprek zou zeker dit ver keer doen toenemen. Waar de tariefsverlaging, als door ons bedoeld, reeds werd verkregen voor de kantoren Nijmegen-Amhem, op groo- ter afstand van elkaar gelegen dan Waalwijk en 's Hertogenbosch, nemen wij de vrijheid ons tot Uwe Excellentie te wenden met het beleefd verzoek het verminderd tarief ook toepasselijk te verklaren voor g sprekken tusschen de kantoren Waalwijk en 's-Hertogenbosch De Kamer van Koophandel en Fabrieken te Waalwijk. Een afschrift van het adres is ook gezonden aan de Kamer van Koophan del en Fabrieken te 's- Bosch met ver zoek om steun. Volksmatinèe op Musis Sacrum. Thans, nu de nieuwe concertzaal in gebruik genomen kan worden, zal de Liedertafel morgen om 12 uur eene matinée geven, toegankelijk voor ieder. Uitgevoerd zullen worden 1. De Almachtige Keereweer. 2. Het Geuzenvendel Roeske. 3. Chant de guerre Rillé. Wij twijfelen niet of velen zullen van deze gelegenheid om de nieuwe zaal eens te bezichtigen en de Liedertafel te hooren, gaarne gebruik maken. Gildenbond. De Secretaris van den Gildenbond heeft ontslag genomen als zoodanig, wegens gezondheidsredenen en is hier door eene vacature in het Bestuur ont staan, welke zoo spoedig mogelijk zal worden aangevuld. Hoewel de heer D. van Draanen korten tijd als Secretaris is werkzaam geweest, komt hem een woord van lof toe voor hetgeen hij in deze functie gedaan heeft. Door het bestuur is voorloopig als plaatsvervanger benoemd de heer P. Smolders. Voetbalvereeniging Waalwijk Vooruit Zooals we reeds meldden, komt morgen E V.V. Eindhoven alhier een competitie wedstrijd spelen. Naar we vernamen, heeft E.V.V. een elftal van flinke pootige luitjes, die uitstekend met den bal uit de weg kunnen en voor een klein ge ruchtje niet vervaard zijn. De voorhoede is het beste deel van het team, zoodat morgen de geel-zwarten verdediging volop werk zal krijgen. In de gespeelde wedstrijden was E V.V. niet erg gelukkig, want eerst werden ze door Tilburgia met 9—3 verpletterd, terwijl Zondag j.l. Sparta hen een 3-2 nederlaag toebracht. Zouden ze morgen hun derde nederlaag te slikken krijgen of zou W.V. hun eerste prooi zijn Aan een voorspelling durven wij ons niet wagen, maar wel durven wij beweren, dat W.V. morgen beslist kan winnen. Wanneer onmiddellijk met vuur wordt aangepakt, de voorspelers enorm op den bal zitten en de verde diging de vijandelijke aanvalslinie geen oogenblik loslaat, gaat Eindhoven voor de 3e maal geslagen huiswaarts. Doch de uitslag van een voetbalwed strijd is wisselvallig en zou het best mogelijk zijn dat de blaadjes omgekeerd worden. We hopen en verwachten echter dat de geel-zwarten hun uiterste best zullen doen om het Waalwijksche publiek reden tot juichen te geven. Toen Zondag j.l. bij den wedstrijd W.V.—Tilburgia het publiek wat luid ruchtig hun favorieten aanmoedigde, verzocht de scheidsrechter bij monde van den W.V.-captain om stilte. Om verkeerde opvattingen te voorkomen zij hier gemeld dat er volstrekt geen bezwa ren bestaan tegen het luide aanmoedigen der spelers, doch men moet zich geheel buiten het spel houden en het goede werk van beide partijen apprecieeren. De wedstrijd vangt morgen ten half 3 aan. Scheidsrechter is de Heer K. Verschuuren. W.V. 11 speelt een return-wedstrijd tegen D.V.C. Dongen. Huidenmarkt. Uit Antwerpen wordt d.d. 20 October het navolgende bericht: Zooeven wordt den verkoop >en bloc» op levering aangekondigd der der 8500 Colon Liebig os per »IDUN> verwacht gisteren [zeilend aangeboden. Betaalde prijzen zijn Frs- 88, 91, 97, en 98. In La Plata is de markt hooger voor prima zware os- en koehuiden. Roermondsche Verloting. Onder het agentschap van W. R. Schoofs-v. d. Wiel alhier, zijn wederom prachtige prijzen gevallen bij de trekking van 17 Oct. van bovengen- verloting, o.m. No. 044350 een groote rijw. voetpomp Johanna Vos te Capelle No. 99934 een koperen bloempot, den heer Verbeek te 's Bosch. No. 99376 een rijwiellantaarn, de heer W. van Dommelen, Waalwijken nog meer prijzen, die nog niet zijn afgehaald. Kon. Goedkeuring. De Staatscourant no. 245 bevat de statuten van de Vereeniging van Han delaren in Brandstoffen Waalwijk en Omstreken, alhier. Rijksheng sten keuring. Bij de Donderdag te 'c Bosch gehou den Rijkshengsten keuring najaar 1911 werden o m. goedgekeurd. »Robert« van Mej. Wed. A. Kolk. Almkerk. »Ehrenknabe< van Associatie »Bies- bosch« te Werkendam. >Ruthard« van den heer B Dekker, Sleeuwijk. »Julian II< van den hee- B. Dekker, Sleeuwijk. >Bertus« van de heeren Gebr. Ha- goort, Dussen. »Ehrenberg«, van de Vereeniging tot verbetering van het paat denras in 't Land van Heusden en Altana Politiehondenver eeni^ing Dinsdag a s. zal de Politiehondvereeni- ging van Loonopzand en omstreken een oefeningswedstrijd houden te Dongen Achter de Bergen». Bij dezen wedstrijd zullen alle deelne mers een prijs ontvangen terwijl de prij zen alle bestaan uit mooie kunstvoor werpen. Als jury-leden zullen optreden P. J. J. Letschert, Chef v. Politie Waal wijk. J. M, Sijstermans Brig. Kon. March te Besoijen. L. Lambrechts Brig. Kon. March te Rijen. De wedstrijd vangt aan des voormid dags 9 uur, BAARDWIJK. De nieuwe kerk der Her. vormde Gemeeute alhier zal Zondag 5 November ingewijd worden. DRUNEN. In het laatst der 16e eeuw én in het begin der 17e eeuw was onze gemeente een toevluchtsoord voor de Katho lieken uit de naburige plaatsen die lot de voormalige provincie Holland behoorden cu waar de openbare eeredienst der Katholieken verboden was. Dit de hier nog berustende doopboeken blijkt, dat hier in die tijden vele Katholieke kinderen zijn gedoopt uit Heusden, Herpt, Heesbeeu, Oudheusden, Hedikhuizeu, Baardwijk, Vlijmen, Aalburg, Veen, Wijk, Hemert, Genderen en B.-Broek, Door Burgemeester en Wethouders dezer gemeente is bekend gemaakt, dat de eigenaars van het vee dat op de Honderd Bunders is ingeschaard in den loop dezer week hun vee uit die weide moeten halen. NIELWKUIJK. Op Maandag a. s. zal alhier de jaarlijksche algemeene Virgadering gehouden worden van de Boerenleenbank alhier. O. m. zal aan de orde komen Aanbieding der rekening over 1910, S s- tutenwijziging. Veikiezing bestuursleden. Aanvulling der vacataie pastoor Smolders, die niet meer herkiesbaar is. HEDIKHUIZEN, 1 7 Oct. Alhier werden een paar perceelen bouw- en weiland ver pacht, samen groot drie hectaren, welke f512 opbrachten. Bij een vorige verpachting brachten deze perceelen f 260 op. Rijst hier de grond zoo in waarde HERPT. Talrijk waren de klachten over het hard rijden met auto's eu dergelijke door een gedeelte onzer gemeente waar veel passage en is daarbij nog twee gevaarlijke bochten in den weg zijn. De raad onzer gemeente heeft thans b i plaatselijke verordening besloten dat voor taan met geen grootere snelheid dan 10 K. M. per uur mag worden gereden. De waarschuwingsborden zullen weldra worden geplaatst. Aan de maugelwortelstroopfabriek van den heer Jac. Luijben-de Wilt, is de jaar lijksche compagne begonnen. De mangelwor- telen vallen over 't geheel niet tegen. Ter verkiezing van een lid van den gemeenteraad vacature L. Buijs, werden heden candidaat gesteld de heeren H. Buijs Jz. tn J. Buijs Az. Stemming op 26 Oct. e. k. Mart Filters alhier rooide met recht een reuzenaardappelstiuik. Er hingen 74 aardappelen aan, waarvan 52 groote. VLIJMEN. Hedenmorgen ongevéer kwart voor tien uur ontstond er een begin van brand in de woning van den heer A. Cop- pens alhier. Op de vliering in het achter huis uitgebroken zou zonder de krachtdadige hulp van toegesnelde buren en anderen het vuur zeer zeker dit pand en bij den heei- schenden sterken wind waarschijnlijk meer dere woningen in aech hebben gelegd. Thans bepaalt 2ich de schade, dank zij het kordate optreden van R. van Heivoort, J. Honnef, J. Kleijsse en Rooze die hitte en rook trot— seerend het vuur met emmers water be- kampten tot een paar verkoolde dakribben, panlatten, een vernield zolderluik enz. Ge noemde mannen die een ramp hebben voor komen, verdienen wel een woord van dank. Bij de gister voor den Militieraad ge houden keuring zijn 5 der loteliogen van de lichting 1912 dezer gemeeute vrijgesteld De Echo van het Zuiden. I I I li

Echo van het Zuiden | 1911 | | pagina 9