Tweede Blad. Nieuws uit Waalwijk. NUMMER 89 DONDERDAG 9 NOVEMBER 1911. 34e JAARGANG. Waalwijk 8 November 1911. Kam et van Koophandel. De Kamer vau Koophandel en Fabi le ken te Waalwijk heeft het navolgend adres gezonden aan de Staten der Pro vincie Noord-Brabant. Waalwijk, 7 Nov. 1911. Onze Kamer nam kennis van het adres van het Gemeentebestuur van Waalwijk, gericht aan Uw College dd. 30 October, om eene jaarlijhsche subsidie te verkrij gen uit de provinciale middelen tot 2 5°/o van het bedrag, uit te keeren voor jaar wedden van het onderwijzend personeel aan eene handelsdagschool, welke dat Bestuur voernemens is te stichten. Onze Kamer kan zich met de strek king van het adres en de gronden, waar op het verzoek steunt, zeer goed ver eenigen. Zij deelt de meening, dat voor hen, die het onderwijs aan de voorge stelde handelsdagschool hebben gevolgd, ook het onderwijs aan de Rijksvakschool voor het leerlooiers- en schoenmakers bedrijf die binnen korten tijd in onze gemeente zal verrijzen, de beste vruch ten zal afwerpen en waar het hier meer in het bijzonder geldt, steun te verleenen aan de groote groep middenstanders, die door de macht van het grootkapitaal steeds meer en meer in het gedrang komt, heeft het streven van genoemd bestuur onze volle sympathie- Goed onderwijs, speciaal handelsonderwijs, in den zin als bij meergenoemd adres is aangehaald, zal het machtigste middel zijn om voor den handeldrijvenden en industrieelen middenstand den zwaien strijd om het bestaan te verlichten. Onze Kamer, die ten allen tijde ernstig naar uitbreiding of verbetering van het vakonderwijs heeft gestreefd, steunt daarom gaarne en met vo'le overtuiging het bovenaangehaald verzoek. De Kamer van Koophandel en Fabrieken. De Kamer van Koophandel en Fa brieken ontving het navolgend bericht van het Ministerie vau Landbouw, Nij verheid en Handel. No. 9576, Afdeeling Handel. Betreffende certificaten van oorsprong voor Turkije. 2 bijlagen. 's-Gravenhage, 6 November 1911. Ik heb de eer, voor zooveel noodig, de aandacht van Uwe Kamer te vestigen op een bericht, voorkomende in «Han delsberichten'', No. 241, blz. 538, be treffende verhooging der invoerrechten in Turkije op Italiaanschc koopwaren en certificaten van oorsprong. Blijkens de daarin bedoelde kennis geving van de Hoofddirectie der Doua nen te Constantinopel, waarvan afschrift in de Fransche taal hiernevens gaat, is de afgifte, respectievelijk legalisatie der oorsprongscertificaten toegestaan aan de Aut.orité locale"(Tribunal de Commerce, Autorité Municipale ou Direction de Police). Blijkens nader van de Turksche Re geering ontvangen bericht, zullen even wel ook de Nederlandsche Kamers van Koophandel bevoegd zijn certificaten van oorsprong voor Turkije af te geven. Ik zou het derhalve zeer op prijs stel len, dat door Uwe Kamer bij voorko mende gelegenheid een zoodanig certi ficaat overeenkomstig het hiernevens- gaand model worde afgegeven. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel. Geteekend, Talma. Het hierbovengenoemd model voor een dusdanig certificaat is voor belang hebbenden ter inzage op het Bureau der Kamer van Koophandel en P'abrieken te Waalwijk. Jubileum. Hedenmorgen werd ter herdenking van 't dubbel Jubileum van den heer Jord. van Calker, waarover we in een vorig nummer schreven, ten 9 uur eene plechtige H. Mis opgedragen. Van de receptie daarna gehouden werd een zeer diuk gebruik gemaakt. Z. H. de Paus verleende het eere-kruis Pro Ecclesia et Pontifice aan den jubi laris. Den jubilaris en familie van harte proficiat 1 Landiueer. Maandag en Dinsdag werd alhier in spectie gehouden voor de verlofgangers der Landweer. Dit is nu niets bizonders. Maar als gevolg daarvan willen we een waarschuwing richten tot hen, die denken, dat dit een werkje is, waarbij 't zoo nauw niet komt en dat 't niet zoo erg is als men eens wat mist, 't geweer niet in orde is, enz. Ter leering dienen, dat aan twee inwoners dezer gemeente twee dagen provoost werdt opgelegd, direct te onder gaan, omdat iets aan hun uitrusting of bewapening ontbrak I Retraite-huis te Vught. Het zal velen der lezers dezer courant niet onbekend zijn hoe voor enkele jaren in de nabijheid der stad Venlo een re traite-huis werd opgericht bestuurd door de Eerw. Paters Jesuiten. Groot waren de verwachtingen die men van dit eerste mannen-retraite-huis op Hollandschen grond koesterde, doch deze zijn verre overtrofteu. Meer dan twaalf duizend mannen en jongelingen uit alle standen zijn gedurende de ruim 3 jaren van zijn bestaan naar Venlo getogen, om na eene afzondering van enkele dagen met nieuwen moed terug te keeren in de wijde wereld en voor allen die het hooren willen getuigenis van hun katho liek geloof af te leggen. De verre afstand en groote kosten heeft de eenen, de mindere bekendheid sommige anderen onzer gedegen katho lieke mannen enjongelingen weerhouden te Venlo in het Maresa-huis eene retraite te gaan maken. Deze bezwaren zijn op het punt uit den weg geruimd te worden. De plannen voor een eigen retraite-huis inhetBossche diocees beginnen vaster vorm aan te nemen. In de buurtschap van het wel varende dorp Vught, gelegen in het hartje van Noordbrabant is reeds een gunstig terrein aangekocht om er eerlang een eigen huis te bouwen. De plannen zijn reeds gereed op papier, doch de uitvoering wrcht op den finan- tieelen steun der Katholieke Noordbra- banters. Als hoofd voor het toekomstige re traite-huis is aangesteld de aan alle oud- retraitanten welbekende Pater Cramer. Dat ook onze geliefde Bisschop van 's Bosch deze zaak bijzonder genegen is moge wel hieruit blijken, dat Monseigneur verzekerd heeft den bouw der kapel voor zijne rekening te nemen. Maar behalve deze kapel ontbreken er nog^oovele steenen en steentjes voor de overige gebouwen. Daarom zal de toekomstige Directeur Pater Cramer dezer dagen eene missie reis maken door het geheele Bisdom om reizende van stad tot dorp en van dorp tot stad den geloovigen mede te deelen wat zijne plannen zijn en hoe hij aller hulp voor deze schoone zaakbehoeft. Mogen dan alle Katholieken trouw opkomen als dezer dagen Pater Cramer In ons midden gaat verschijnen. Mogen allen door eene bijdrage naar vermogen toonen, hoe zij de echt Katholieke zaak willen dienen. De Eerw. Pater Cramer zal a.s. Vrijdag morgen ten kwart voor zes in de pa rochiekerk van den H- Antonius en des avonds in de parochiekerk van St Jan eene predikatie houden over dit onder werp. Concert. Een overvolle zaal, waaronder men de elite onzer plaats vindt, uitstekende koren door 't gezelschap en last not least een zanger van den allereersten rang, welke factoren zou men nog meer aanwezig wenschen om te kunnen spreken van een mooien, gezelligen, goed geslaagde^ avond f Wat moet het voor een gezelschap, dat voor de eerste maal een uitvoering geeft, een gezelschap geheel requireeerd uit personeel van een fabriek, als hier is de liedertafel der Koninklijke Stoom- schoenenfabriekA. H. van Schijndel, eene voldoening zijn, zulks een succes met zijn eerste optreden te behalen. Maar is 't als 't ware een wonder, dat dit korps goed zingt, nu 't onder leiding staat van zijn mede-gezel den heer Bart KooleD. Hij is er de man voor om zijn jongens te laten zingen, goed te laten zingen, te laten zingen zooals wij 't op dit concert hoorden. Waren in de eerste koren de sporen van zenuwachtigheid begrijpelijkerwijze aanwezig, al spoedig werd deze kwaal van voor-'t-eerst-voor-het publiek-op- treden overwonnen en werden koren als «Zoo gij mijnUef wilt zijn», Sterrennacht» en ook »Nimmer nacht„ uitstekend ge zongen. Het mooie »Bede> van Heinze, werd goed gegeven en vooral de baryton, de hr. B. de Vaan, verdient een extrapluim pje. Halen we nog aan »Herfststemming« van Loser, en het slotkoor »De Storm en de Eik» die alle, zij hier en daar een enkel vlekje, met zuiverheid goede nuanceering en met kracht gezon gen werden, zoodat het publiek met verbazing de zeer groote vorderingen die dit gezelschap in zoo'n kort tijdsbestek maakte, bewonderde. Werkelijk, 't wil iets zeggen, uit zoo betrekkelijk kleine keuze van menschen zulk een koor te formeeren en tot zulke resultaten te brengen 1 Wat te zeggen van den heer Morrisson den helden-tenor aan de Ned. Opera, die op de meest verdienstelijke wijze werd geaccompagneerd door den bekenden pianist, den heer Snijers uit Raamsdonks- veer. Hoewel eene keelaandoening hem dezen avond leelijk parten speelde, zoodat hij er over gedacht heeft af te seinen, heeft hij 't publiek gewoon in verrukking ge bracht. Vooral in de hooge tonen, was hij zeer mooi, zuiver en forsch. Hij gaf ons met die krachtige, heldere en volle stem te genieten in zijn Rigoletto, in zijn Troubadour en zijn Paljas vooral, 't Laatste speciaal gaf hem een reuzen- succes. Werkelijk hij is een tenor, maar vooral een opera-zanger van den eerste rang Het enthosiasme bij het laatste nummer was enorm. In den aan vang gaf de zanger een bisnummer en hoe gaarne ook, zijn stem liet den heer Morrisson niet meer toe, 't slotnummer te herhalen. Summa summarum was 't een uit stekende geslaagde avond, waarover het publiek zeer voldaan was. En de eers'e kennismaking met deze lledertafel der Koninklijke zal velen aanzetten deze kennismaking zoo spoedig mogelijk te hernieuwen. Had de president der vereeniging, de heer Arn. Verwiel publiek en solisten 't welkom toegeroepen, haren beschermheer de heer Jan van Schijndel dankte in wel gekozen woorden voor de overtalrijke opkomst, en den moreelen en financieelen steun. Terwijl bij de hoop uitsprak dat de liedertafel die zou blijven ondervinden, bracht hij 'n woord van dank aan solisten, directeur en leden en hoopte dat de liedertafel de harmonie en goede vet- standhouding onder 't personeel zou blijven bevorderen, zooals dat tot dusveire geschiedde. Loonsvcrhooq ing. In verband met het bericht in ons vorig nummer betreffende de loonsver- hooging bij de firma Van Iersel Witlox en Co., deelen wij nog mede, dat deze verhooging voor onbepaalden tijd is ver leend. Reeds voor eenige weken is het loon der werklieden der Petroleum Mij. met het oog op de duurte der levensmidde len met 10 pCt. verhoogd, zoo deelt men ons mede. Nederl. R. K. Lederbewerkers At beidersbond. Half December zal deze Bond in het gebouw van den R. K. Gildenbond te Waalwijk zijn 6e jaarvergadering houden. Aan de orde zullen o. m komen voorstellen van het hoofdbestuur. I. Het Bondsorgaan verschijne in plaats van op Zaterdag, op Vrijdag, en worde op Donderdagavond verzonden. In den loop van het jaar 1912 zal tweemaal een loononderzoek plaats heb ben door middel van loonboekjes-, welke aan de leden verstrekt en door hen wekelijks ingevuld moeten worden. Het onderzoek zal de eerste maal loo- pen over de maanden Februari, Maart en April, de tweede maal over de maan den Augustus, September en October. 3. Intrekking van het besluit, genomen op de laatste jaarvergadering, te Tilburg gehouden, waardoor het aan de leden van den Ned. R. K. Lederbewerkersbond op straffe van royement verboden was te gaan werken aan de Konlnkl. Stoom- schoenenfabriek A. H. van Schijndel te Waalwijk. Najaarskeuring Springstieren. Bij de jongste keuringen van spring stieren in deze provincie werden 268 stuks aan eene keuring onderworpen. Hiervan werden 163 stuks goedgekeurd, afge keurd 105. Voetbalver. Waalwijk Vooruit4. Regen en wind waren oorzaak, dat Anthony (Oss) Zondag j 1. rustig thuis kon blijven, om bij gunstiger weer het uitstapje naar Waalwijk te onde-nemen.' W. V. II trok ondanks het slechte weer naar Breda, om H. M. S. II te bekampen. Jammer genoeg, deed zij dit niet met succes, waut met 32 werd geheel onverdiend verloren. Deze neder laag is uitsluitend aan een kleine fout in de opstelling van het team te wijten. De Bredanaars wisten hiervan te profi teeren, door vóór de rust den stand op 30 te brengen, ondanks het overwicht der geel-zwarten. Na de hervatting herstelde W. V. de fout in de opstelling en is nadien het Bredasche doel voortdurend belegerd. H. M. S legde zich nu geheel op ver dedigen toe, zoodat W. V. er na hard werken slechts in slaagde tweemaal te doelpunten en zij zoodoende haar eerste nederlaag te slikkea kreeg. A s. Zondag speelt W. V. II op het terrein te Waalwijk een competitiewed strijd tegen B. V. C. (Besoijen). Politiezaak. De inwoners onzer gemeente in de buurt van 't Postkantoor werden in den nacht van Zaterdag op Zondag uit hun nachtrust geschrikt door 't geroep van »hulp en moord4 enz. En wat was er aan de hand. G. K., was reeds eenige malen door de politie aangemaand naar huis te gaan. Toen hij hieraan niet wenschte te voldoen, zou men hem thuis brengen. In de Weimijn gekomen, begon hij tegen de politie vreeselijk te schelden en te tieren, sloeg den chef van politie, trachtte hem op den grond te werken, doch deze liet hem even met den gummi-stok kennis maken. Toen hij toch tegen wil en dank werd meegenomen, werd door zijn >hulp en moord4 geioep de buurt gewekt. Aanranding. Maandagavond werd bij de politie aangifte gedaan, datdienavondomstreeks 7 uur een meisje in de le Zeine was aangerand. Zij werd door een drietal mannen, die zich 't gezicht hadden zwart gemaakt, aangerand, op een akkerland gesleept, en die zwarte mannen zouden haar toen op ergerlijke wijze mis handeld hebben. Ze was buiten kennis geraakt en in dien toestand gevonden en thuis gebracht, waar men in den beginne niets uit haar kon krijgen. De politie stelde een onderzoek in en bleek haar al spoedig, dat er heel wat onwaarschijnlijks in 't verhaal voor kwam. Gistermorgen werd zij op 't po- litie-bureau verhoord en na lang praten, vertelde zij dat 't grootste deel van 't opgedischte verhaal op fantaisie berustte. Noch van de zwarte mannen, noch van 't sleepen op 't akkerland bleef iets over. De quintesens van 't verhaal is nu, dat het meisje met iemand „uit" is geweest. Dat uitgaan is echter op derge- lijkewijze gebeurd, dat de betrokken per soon bij de politie is ontboden en hij mis schien nog zeer onaangename gevolgen ervan zal ondervinden. Het meisje was overigens in zeer opgewonden toestand zoodat dokter van Gils 't beter achtte ze ;n de eerste dagen niet meer te hooren. Provinciale Staten. De Com. der Koningin van Noord brabant heeft de leden tot het bijvvoneD van de gewone najaarszitting Opgeroepen op 28 Nov. des nam. 2 uur. Voorts ligt het in de bedoeling ter voortzetting der werkzaamheden eene vergadering te beleggen op 29 Nov. en 3 Dec. BESOIJEN. Voetbal B.VC. In ge zelschap van Pluvius trok B. V. C. j.l. Zondag onvolledig naar Dongen om aldaar hun 2e competitie wedstrijd te spelen. Het veld was in goeden staat. D.V.C. won den toss en liet B.V C. tegen den vrij hevigeu wind op spelen. Dit ging den B.V.C.ers vrijgoed af. Meermalen brachten zij het Dongenscbe doel in gevaar, doch, daar de achter hoede der rooden uitstekend was, re tourneerden dezen telkens den bal, en dan wist de voorhoede bijgestaan door den sterken wind het spel te verplaatsen. Nadat zij ongeveer een half uur zoo tegen elkaar hebben opgespeeld, maakt Dongen haar le doelpunt hetwelk wórdt opgevoerd tot 30. Hierna werd van standplaats veran derd. Nu geven de B.V.Cers den moed nog niet verloren, zij doen hun best en weten binnen een kwartier den stand tot 32 te brengen. Doch nu hebben de nationaal gestreepten weer voortdu rend pech, herhaaldelijk wordt tegen back of doelverdediger getrapt. Zoo doende ging er de moed uit, waarvan de rood-zwarte voorhoede wist te pro fiteeren en den stand op 52 wist te brengen. Hiermede eindigde de wedstrijd, en de B V.C.ers hebben hun tweede nederlaag geleden. Doch laat den moed niet zakken B.V C.era. In Dongen hebt gij getoond te kunnen spelen, want deze wedstrijd had voorzeker, indien gij een beetje gelukkiger geweest waart, in een gelijk spel moeten eindigen. De scheids rechter H. C. de Kok uit Tilburg vol deed goed. A.s. Zondag zullen de B. V C.ers een competitie-wedstrijd spelen tegen het 2e elftal van de geel zwarten te Waalwijk. Gisteren vierde onze dorpsgenoot Jan van den Houdt, zijn gouden jubileum als lid van het schuttersgild St. Crispijn en Crispinianus. Deze dag hebben zijne medeleden niet ongemerkt laten voorbij gaan. Ter eere van den gouden jubila ris werd een feestavond gegeven waarbij hem door het gild een ruststoel en een geschenk in enveloppe werd aangeboden. Hedennacht omstreeks een uur brak er brand uit in de bakkerij van den heer de Jong alhier. Door het krachtdadig ingrijpen van den HeerJos Zeegers, opperbrandmeester, die toe vallig hetzelfde huis bewoont en door zijnen hond uit den slaap werd gewekt, werd de brand met behulp van nog een paar brandweerlieden en buren door eenige flinke stralen uit de waterleiding in zijn voortgang gestuit en brandde alleen de bakkerij gedeeltelijkuit Ware de heer Zeegers niet door zijn trouwen hond opmerkzaam gemaakt, dan waren misschien groote ongelukken gevolgd. Een woord van hulde mag den heer Z- en zijn knecht, alsmede de overige hel pers niet onthouden worden. Treurig is het echter te moeten constateeren dat gedurende de geheele drukte, welke vele menschen op de been bracht, geen nachtwacht te zien is geweest. SPRANG. Diusdagavood werd vauwege den kring //Langstraat" v. v. Bund van J. V. op Ger. Grondslag een openbare ver gadering gehouden in het Gereformeerd keik gebouw. Eerst zette D. v. d. Schans van Capelle de verhouding uiteen tnsschen J. V. cu Kerk En daarna behandelde Spuibroek van RaamsdonksveerHet ge- bruik der leiddraden voor ue behandeling j der verschillende vakken. Jammer, dat de belangstelling ook tenge volge van het slechte weer, zoo gering wa°. Vrijdagmiddag 4 uur zal in een lokaal der O. L. School alhier gelegenheid zijn voor het laten inenten der pokleu. CAPELLE. In de Heijstraatsehool alhier is gevestigd een reizende Bibliotheek van Maatschappij voor 't Nut van't Algemeen." Een honderdtal werkjes is thans ver krijgbaar gesteld, waaronder bepaald zeer interessante. Noodig is 't aanschaffen van een leeskaart (6 2^ cent) en een programma (d 21/s cent.) De boeken zijn te krijgen tegen betaling van 1 cent per boek en per week. Loffelijk is de bepaling dat aan min vermogenden kosteloos boeken worden ver strekt. De firma Oerlemans en Zonen heeft een aanvang gemaakt met bet voortzetten van hun ontginningswerk. Weer worden eenige perceelen drassig weiland tusschen «Labbegat" en Capelle tot vruchtbaar bouwland gemaakt. Wel een bewijs, dat de in het vorig jaar genomen proef 't gewenschte resultaat heeft gehad. Maandag 6 Nov. heeft de aanbeste ding vau het landhuis van deu heer P. L. Treffa s te Capelle plaat-* gehad. De inschrijviugeu zijn als volgt. C. Michael, f 4498. D. P. van Suijlekom f 5218. De Graaen8, f 4993 Van der Meis, f 4929. Van Dongen f 5295. Jac. v. d. Broek f 5007. C. Rovers f 4820.— Treffers f 4550.— Teuling8 f 4949 De begrooting berekend door den heer J. Michael was f 4202. Deze is dus lager dan alle inschrijvingen. Door hem zal dan ook het werk worden uitgevoerd. De M. O. T. avond is voorloopig vastgesteld op 20 Januari 1912 bij den heer L. F. v. Dongen te Cappfle. De commissie belast met het organiseeren van de uitvoering bestaat uit de volgende heeren Chr. Busink, Vrijboeve-Capelle. H. L. v. d. Waals, n F. Mabelis, C"Pelle' Opgevoerd worden //Jonge Harten", blijspel in 3 bedrijven door Marcellus Emants, met als nastukje „Een Gezellige kamer", klucht in één be- bcdrijf door Artoinc 8. Reule. De M. O. T. een onderwijzerstooneelver- eeniging, die gedurende de wintermaanden zich ter beschikking stelt avonden te geven, ten bate van philantropische inbtelliugen, het onderwijs be'rrffende. Hun werk is geheel en al belangeloos daar zij slechts de hoogst noodzakelijke onkosten vergoed wenschen. Dat hun spel ingang vindt bewijuen de waardeerende woorden in verschillende bladen 't vorig jaar geuit, sprekend is ook het feit dat ze in de wintermaanden 1910—1911 door 't geven van slechts 11 uitvoeringen (o. a. te Baarn, Lochern, Mej pel enz.) niet minder dan f 1000 ten bate van 't herstellingsoord voor Nederlandsche Onderwijzers en Vacanlie kolonies konden afdragen. Wel is te hopen dat ze hier in Capelle succes mogen hebben. Te begrijpen is dat zij, han doel in aanmerking genomen, h t risico niet kunnen dragen. Vandaar dat de commissie bij de iu- woners van Capelle en omliggende plaatsen zal aankloppen en reeds vóór de uitvoering een voldoend asntal kaarten zal pogen te verkcopen. De toegangsprijzen zijn le. rang f 1,2e. rang f 0.50. VRIJilOEVEN-CAPPEL. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Vrijhoeven- Cappel brengen ter openbare kennis dat ten Gemeentesecretarie ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van J. Treffers rietdekker te Capelle (N. Br.) om vergunning tot het oprichten van een slachterij voor kleinvee en gevogelte op een terrein Nieuwstraat 2 alhier kadastraal bekend in Sectie B. no. 395. Op Maandag den 20 Nov. 1911 des voormiddags te 11 unr zal ten raadhuize gelegenheid bestaan om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen, en deze mon deling en schriftelijk toe te lichten. Zoowel de verzoeker, als zij die bezwaren hebben, kunnen gedurende drie dagen vóór het boven gemelde tijdstip op de secretarie der Gemeente kennis nemen van de ter zake ingekomen schrifturen. Volgens de bestaande jurispru dentie zijn niet tot beroep gerechtigd zij, die niet overeenkomstig art. 7 Hinderwet voor het gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen teneinde hun bezwaren mondeling toe te lichten. WASPIK. Onze voetbalclub Rapiditas heeft zich 1,1. Zondag te Tilburg op haar eerste competitie wedstrijd zeer kranig ge houden. Daar ze wisten dat Tavenu van Tilburg werkelijk geen tegenstander was om mee te lachen, wierpen de groenzwarten zich als leeuwen op 't vijandelijk doel en saagdeo zij er in, door goed samenspel en taai doorzetten tot het einde toe, met 5- 1 als overwinnaars uit het perk te treden. Ze hebben dus hnn spel iu den Brabantschen Voetbalbond prachtig iDgezet. cho vu het Zeiden. papM—i—man

Echo van het Zuiden | 1911 | | pagina 5