(I Premie-Obligaties „LOTISICO", 398e STAATSLOTERIJ. Ook verkrijgbaar r TIJDGEESTBRIEFJES geldig voor één Loteriji NIIUWS UIT HEUSBSN Rijkspostspaarbank. Advertentiën, 3pCt Tijdgeestpolissen 1 f 11,15, betaalbaar met 11.- per maand NIEUWS UIT KAATSHEUVEL geven de als 1|20 lot Staatsloterij. Kerknieuws. Telegrammen. Ingezonden Stukken. Handelsberichtöii Zondag 1.1. hield de Mariavereenigi g alhier een* zeer druk bezochte vergadering waarin werd besloten in onze gemeente ook eene Annaveree iging op te rich'en. De propagandisten der Mariavereeniging zullen de voorbereidende werkzaamheden hiertoe op zich nemen. De zaak der drankbestrijding bloeit wel in onze gemeerte. Gisteren viel de laudbouwersknecht W. Kuiten door het schrikken der paarden van den wagen. Twee wielen gingen hem over een been, dat ernstig gekneusd werd. Voor zichtig naar huis gevoerd, werd hem direct de noodige geneeskundige hulp verleend. A.s. Donderdag zal de Z Eerw. Pater Cramer in de parochiekerk alhier spreken over gesloten retraiten. Deze predikatie is niet toegankelijk voor kinderen. RAAMSDONK(DORP). Gisteren gingen de voor een wagen bietenloof gespannen paarden van de Wed, De Bont nabij den heer B. Kamp op hol. De knecht viel van den wagen en kreeg een rad over 't lichaam. Zwaar gekneusd werd hij bij Dr. Smits binnengedragen. J. Kemmeren wist het ge span nabij de drijfriemenfabriek van den heer Ilage tot staan te brengen. RAAMSDONKSVEER. Naar wij uit go; de bron vernemen zal de voetbrug tusscheu het Veer en Den Berg binnen enkele maanden door middel van electriciieit worden bewogen. In de afgeloopen maand October pas seerde alhier door de brug over de Dongen (R'veer-G'berg) 198 9schepen tonneninhoud 59538,— - A.s. Zaterdag zal alh. dd jaarlijksche vee- eu paardenmarkt gehouden worden. GEERTRUIDENBERG. In de afge loopen week werd uit de cantine van de kazerne der artillerie een kistje ontvreemd, inhoudende t 11. Woensdag den 15 Nov, wordt ten bureele van den garnizoens-commandant alhier in het openbaar aaEbesteed de levering van pl.m. 2500 K.G. rundvleesch 800 K.G. ruudvet en 500 K.G. gerookt en pekelspejj benuodigd voor de soldalenmenage. BAARDWIJK. Zondagavond j] 1. werd in het Bondsgebouw alhier aan de leden van den N. R. K. Lederbewerkers arbeidersbond een aangename enleerrijke uitspanning bezorgd. Benevens de leden, waren tegenwoordig de Z- E. Heer Pa stoor, de Edelachtbare burgemeester en vele genoodigden terwijl de WelEerw. adviseur de voorstelling toelichtte Meer dan 100 voorstellingen werden met de bioscoop vertoond, waarvan het grootste gedeelte tafereelen, zooals die bij de passiespelen te Oberannergauvv te zien waren. Eenige voorstellingen gaven een kijk op de schoone natuur in en om deze plaats Aan het slot werden eenige tooneeltjes belicht, die tot doel hadden het gebruik van sterken drank tegen te gaan, waar bij de WelEerw Adviseur eenige toelich tingen gaf die indruk maakten op de aanwezigen. Eene aardige verrassing voor de leden was het eerste beeld, dat van den Z.Eerw. heer Pastoor eo het laatste dat van den WelEerw. heer adviseur. Aan de ongedwongen stilte tijdens de voorstelling viel op te merken, hoe het publiek onder den indruk was- Op plechtige wijze werd gisteren middag het nieuwe kerkgebouw der Hervormde gemeente alhier geopend Nadat Ds Louwe Kooijman den kansel bestegen had heette hij de gemeente en allen belanghebbenden welkom hij vroeg Gods zegen voor het eerste samenzijn in het nieuwe Bedehuis en hoopte dat daarin vele harten tot God zouden ge bracht worden. Nu werden twee ver zen van een voor deze gelegenheid vervaardigd lied gezongen op de wijze van Psalm 36 Ds. Louwe Kooijman het woord hervattende bracht allen dank die meegewerkt hadden tot het tot stand brengen, vooral aan God en met nadruk wees hij er op. dat zoo Hij niet meege werkt hrd, de bouwlieden vergeefs ge arbeid zouden hebben. Hierna liet Z.Eerw. Psalm 133 Vers 1 zingen, terwijl hij den kansel verliet die nu ingenomen werd door Ds.Van der Hof uit Drunen om in plechtig uitgesproken rede de gemeente zijne gelukwenschen aan te bieden. Vervolgens trad Ds. Ossen waarde uit Vlijmen op om het namens Kerkbestuur een woord van dank te brengen aan Ds. Louwe Kooijman, die geen moeite gespaard heeft, om tot de oprichting van het nieuwe kerkgebouw te komen. Nog werden gelukwenschen uitgesproken door Ds. Locher van Was pik namens het Provinciaal Kerkbestuur van N.-Brab. en Limburg en door Ds. Dierkens van Besoijen namens de Ring- predikanten. Alsnu verzocht Ds. Louwe Kooijman te zingen Psalm 72 Vers II, waarna hij met dankzegging eindigde. Tot slot werd gezongen Gez. 212. NIEUWKUIJK. In ds hedenmorgen ten raadhuize alhier gehouden vergadering van het waterschap »de Polder van Nieuw- knijk en Oneenoort* werd besloten eene bijdrage te verleenen en de kosten van ver harding der Hoeve- sche straat onder voor waarde dat het waterschap van Herpt de eenige onderhoudsplichtige s/s der totale kosten bijdrage dat het restant worde ge dragen met den polder door de gemeenten Herpt, Hedikhuizen en Nieuwkuijk en polder van Nienwkuijk dai de totale kosten niet hooger zijn dan f 2200, dat het werk vóór 1 Jauuaii 1913 voltooid zijn. VLIJMEN. Maandagavond hield de raad eene slgemeene vergadering, die om half zes begonnen eerst ongeveer half elf was afge loopen. Belangrijke besluiten zijn er niet genomen. Te vermelden dat het er heftig is toegegaan behoeft niet, dat schijnt tegen woordig zoo te moeten. In een volgend no. geven wij uitvoerig verslag. V-HERTOGENBOSCH, 5 Nov, In de Zaterdagavond gehouden zitting van den gemeenteraad werd behandeld het adres der VHertogenbos8chfl Machinefabriek te Vucht directeur de heer Hecri Grasso, inhoudende het verzoek aan de gemeente om de helft bij te dragen in de bosten van ophooging van bouwterrein nabij het emplacement der Staatsspoorwegen, geraamd op f 35.000 eu het maken van een verbindingsweg over de spoorlijn naar het daarover grlegen nieuwe stadsgedeelte. De heer Grasso stelde inwil liging van dit verzoek als voorwaarde, waar tegen bij zijn fabriek naar Den Bosch zou overplaatsen. Behoudens nadere goedkeuring van Gede puteerde Staten werd besloten dit verzoek in te willigeü. Het ligt in de bedoeling van don Raad deze tegemoetkoming i:. de kosten als premie toe te kennen aan deze fabriek, de eerste, die zich op dit nieuwe fabrieks terrein komt vestigen. Toen kwam een gewichtig punt van de agenda in behandeling, nl. de oprichting van een nieuwe teeken- en ambachtsschool met technische school, waarvoor de minister dit jaar f 10.000 op de begrooting zou uit trekken en to beginnen met 1918 een jaar lijksche rijkssubsidie van f 36.000 zou worden verleend. Van de provincie is een jaarlijksche sub sidie van f 9000 toegezegd. Volgens een door de kommissie, in over leg met den hoofd-inspecteur van het on derwijs, den heer De Groot, ontworpen plan zal de middelbare technische school de vol gende vakken omvatten bouwkunde, water bouwkunde, werktuigbouwkunde en electro- techniek en zal het een vakschool zijn met driejarigen cursus, waaraan verbonden wordt een voorbereidende school met tweejarigen cursus. Volgens voorstel van den minister zal aan het hoofd staan een directeur met een maximum van f 6000. De koninklijke teekenschool, die thans 400 leerlingen telt, kan tevens voor opleiding dienen, terwijl de bestaande ambachtsschool wordt uitgebreid en waar behalve het timmeren, schilderen, smeden, meubelmakeD, ook het vak van goud- en zilversmeden zal worden ingevoerd, benevens onderwijs in de nijverheidskunst. Stichting en inrichting van dit alles is ge raamd op f 294.500, terwijl de exploitatie- kosten jaarlijks f 61.545 zullen bedragen. Met groote meerderheid van stemmen nam de Raad het ontwerp aan en zal dit by den minister worden ingediend. Daar het inmiddels middernacht was ge worden, zouden de overige punten der agenda Maandagavond worden behandeld. Retraitenpenning. De stichting en oprichting van den »Retraitenpenning« in onze beide pa- rochieen heeft een schitterenden uitslag gehad. Na de gloedvolle predicatieen door den ZeerEerw. Pater Cramer op 1 Oct, 11. waarvan wij als toen melding maakte, is men aan het werk getogen. In Kaatsheuvel is het de WelEerw. Heer v. Acht en in de par. Berkdijk de WelEerw' Heer v. Gemert welke deze zaak zich aantrok. In alle buurten wer den zelatricen aangesteld, welke de le den bezochten en inschreven. De uit komst was boven ieders verwachting. Het getal leden bedraagt in beide pa- rochleen ruim 1900 Voorzeker een uitkomst ver boven ieders verwachting. Verkiezing. Verleden Zondagmiddag had in de school der Eerw. Zusters de aangekon digde verkiezing plaats, voor drie aan de beurt van aftreden zijnde bestuurs leden onzer R. K. Vakvereeniging. Een zestal candidaten waren gesteld. Eene daarvan de Heer W. Broeders trok zich op het laatst terug. Alzco waren nog 5 candidaten over, de Heeren A. Kops; M. ZwaansA. BalfersAdr. Snoeren en Oosterwaal. Alleen de heer A. Kops verkreeg de vereischte meerderheid. De overige 4, komen a.s. Zondag in her stemming- De herbenoemde onze geluk- wensch. Uitvoering Euphonia De uitvoering verleden Zondagavond door de Harmonie Euphonia gegeven, was tamelijk druk bezocht Het program bevatte voor Harmonie geen nieuwe num mers. «De Folka de concert* voor 2 Pistons van »Renard« hoewel meerma len ook gehoord, blijft mooi voor het publiek, en verwierf luiden bijval. Het nummer voor de Liedertafel was nieuw, Ver beidend* van Rijken. Het voldeed goed, hoewel het van sommige vlekjes niet was vrij te pleiten. Als niet op het program vermeld, kregen wij een solo voor viool van den Heer van Dordmond Junior, begeleid op de piano door den Heer van Dordmond Senior. Het viool spel van dezen 14 jarige knaap was heel mooi en beloofd wat voor de toekomst. Een luid applaus beloonde de uitvoerders, lammer dat nog niet een enkele comische voordracht op het program stond. Wij hadden dan een rijkafwisselend program en wekte ook in hooge mate de belang stelling der honoraire leden. Nieuwe Kapelaan. Onze jongste Kapelaan de WelEerw. Heer van Erp, sedert 2 maanden in onze parochie vertoevend, gaat ons weer ver laten. Door den Bisschop van 's Bosch is hij benoemd tot Vice Prefect van het Klein Semenari. Reeds was hij benoemd tot Geestelijk Adviseur van onze Vakv. welke post nu ook weer onbezet is. Al; opvolger van Kap. v. Erp is benoemd tot Kap. alhier den Eerw. Heer A. F. v. Amstel, priester van het Groot se- menarie. Moge hij een waardig opvol ger blijken te zijn van Kap- v. Erp- Boerenbond A.s. Donderdagavond zal om 6 uur in de O. L. School, de vergadering plaats hebben van onzen Boerenbond Alsdan zal de oprichting van een Boe renleenbank plaats hebben, en de be noeming van een Bestuur en kassier voor deze insteling noodig. De Heer L. Deckers uit Eindhoven, hoofdinspecteur der Boerenleenbanken, zal alsdan aan wezig zijn om deze zaak nog eens te bespreken en de gewenschte inlichtin gen geven. Moge deze instelling het ge wenschte succes hebben. YAN Nadere inlichtingen bij den Hoofdagent W. ZUURHOUT te Waalwijk en bij G. BOGAERTS, Markt aldaar. 1389 HEUSDEN, 7 No?. l91i. Ongeval. De jongeling W. B. geraakte bij zijn werk op de scheepstimmerwerf met een zijner vingers tusschen, een schaar, waar mede ijzeren platen geknipt worden met het bekende gevolg dat dit lichaams deel nogal flink werd gekwetst. Pastoor F. Langenhuizen. f Men schrijft uit Haarsteeg Terwijl onze parochie met verlangende blikken uitzag naar 27 December, den gouden jubeldag van onzen pastoor, den zeerEerw. heer P. Langenhuizen, als priester, werd die verlangende vreugde gestoord door de vrees dat de gouden jubilaar den eindpaal niet zou bereiken. En die vrees bleek gegrond. De pijnlijke kwaal, die hem sinds lang reeds had aangetast, ondermijnde meer en meer het gestel van den sterken grijsaard. Met angst en vrees volgde hem de blikken der geloovigen als hij voort strompelde naaar het altaar om Gode het H. Offer op te dragen. Tot aan het einde toonde hij zich een man van sterke wils kracht en onverdroten plichtsbetrachting Al was ook zijn spraakvermogen sinds lang gebrekkig, zijn voorbeeld sprak helder de taal van liefde en godsvrucht, spoorde aan tot liefde jegens God en den naaste. De armen vooral zullen het getuigen. Stervende smeekte hij nog Gods zegen af over zijne dierbare parochie en geheel overgegeven aav Gods- H. Wil verliet zijne reine ziel de aarde om het gouden jubelfeest te vieren in het verblijf der zaligen. De ZeerEerw. heer Petrus Langen huizen werd geboren te Berlicum 24 Febr. 1835. Hij volbracht zijn lagere stndiën aan het gymnasium te Gemert, trad in 1856 in de Orde van den H. Norbertus in de abdij van Berne te Heeswijk. In 1861 werd hij priester gewijd en besteedde zijn priesterleven achtereenvolgens als supprior der abdij, kapelaan van Hees- wijk Berlicum eu Vlijmen. In 1874 werd hij benoemd tot pastoor van Haarsteeg en eindigde gisterenavond zijn verdienstelijk leven. PARIJS. De Petit Rep. heeft uit Tunis een telegram ontvangen, dat 15000 Arabieren tegen de autoriteiten in opstand zijn gekomen. De politie en de troepen zijn niet bij machte om de orde te her stellen. Een groot aantal soldaten zijn ernstig gewond. De aanleiding van dezen opstand is, dat het gemeentebestuur gronden op- eischt, behoorend tot het Arabisch kerkhof. De Joodsche en Italiaansche winkels zijn gesloten. Later meldt men De opstand is in een verschrikkelijke moordpartij op Italianen ontaard. Het aantal dooden bedraagt reeds 50 en het aantal gewonden is niet te schatten. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Capelle 8 Nov. 1911. Geachte Redacteur. Gelieve s.v.p- onderstaande in uw blad te plaatsen. Met veel belangstelling en steeds toe nemende verontwaardiging heb ik het verslag van de raadsvergadering te Sprang, wat betreft punt 3 van de agenda gevolgd. Besproken wordt het advies van den B.- v. N. O' afd. >Langstraat«, waarin verbeteriug van salarisregeling van de onderwijzers wordt gevraagd. Op den voorgrond wordt gesteld, dat de gemeentekas zulks niet toelaat, een algemeen verschijnsel zoodra er om be tere bezoldiging wordt aangeklopt. In plaats dat er nu eens degelijk wordt besproken of de wensch in 't stuk ge uit, soms te billijken is, ontspint zich hieruit een gesprek, wat mijns inzien in een gemeenteraad niet te pas komt. De heer Verhoeven schijnt wel eens gehoord te hebben, welke vreeselijke hooge eischen de onderwijzerscorpora ties durven stellen en noemt me daar een mondvol getallen, die een gemeen teraad, met de Sprangsche begrippen, kippevel moet doen krijgen. De heer Maijers schijnt al te rillen en te beven en wil maar gauw de heele openbare school omver gooien en slaakt een verzuchting om eeu christelijke school, immers dan zijn ze van al die lastige eischen at. De heer de Jong, dol blij, een mid del gevonden te hebben om 't groote onheil te keeren, stopt hem toe >span je er dan voor*. De heer Verhoeven vindt dat de heer Maijers met praatjes niet verder komt, alleen financieele steun kan helpen. En_. nu zullen de heeren eens ernstig overw'egen het voor en tegen van 'tin- gekomen adrespardon van de Chi. School. Mijn doel is niet iets ten nadeele van de confessioneele school te zeggen maar alleen 't verrassende feit aan te toonen, dat een gemeenteraad, gekozen door de ingezetenen om de gemeente belangen, waaronder dus ook het open baar onderwijs, te behartigen, naar aan leiding van een verzoek, de onderwijzers betreffende, aan de gemeente school afbreuk doet. De openbare school is en blijft de gemeente school. Ook voor den Sprangsche raad staat in de wet: »dat het openbaar onderwijs een 'voorwerp van aanhoudende zorg moet zijn.* Ik kan me best voorstellen, dat eenige raadsleden de voorkeur geven aan een Chr. school, maar dan mogen ze dat in de kwaliteit van raadslid niet uitspreken Zij zitten daar om het openbaar on derwijs tot zijn recht te laten komen zoodit onvoldoende is, of in zijn bloei wordt belemmerd, zijn zij de aangewe zen personen om het te verbeteren die hinderpalen weg te nemen. Zoo een raadslid een toestand, in dit geval het standpunt dat de O. S. in neemt laakt en hij kan zich in zijn doen en laten in den raad daar niet boven verheffen, dan is hij als eerlijk man ver plicht terug te trekken en buiten 't col lege zijn doel trachten te bereiken. Het is niet aan te nemen dat een ge meenteraad met de ideëen als de Sprang sche, de openb. school in zijn eischen te gemoet kan komen. Misschien vloeit hieruit de wantoestand die daaraan in de laatste jaren te Sprang bestaat wel voort. Herhaaldelijk heeft er verwisseling van personeel plaats (onder het tegen woordig hoofd niet minder dan 13), wat het onderwijs beslist ten nadeele komt. Op het oogenblik is er geen onderwij zer met hoofdakte, terwijl door een on gelukkig toeval, een tweede onderwijzer wegens ziekte de school niet kan waar nemen. Plicht van de raadsleden is maatre gels te nemen, dat hierin voorzien wordt. Misschien was het nog zoo kwaad niet, de salarissen wat te verbeteren, zoodat meer onderwijzers zich bij oproeping aanmeldden en 't personeel volledig kon gemaakt worden. Waarschijnlijk kwamen dié talrijke va catures dan ook zoo vaak niet meer voor. Arme kinderen, die zoo in hun on derwijs worden geschaad, arme ouders, die de belangen van hun kind zoo zien behartigd, arme onderwijzers, die zoo overstelpt worden met leerlingen, en trots zwaren arbeid nóg maar half werk kunnen doen. En hier tegenoverde houding van het gemeentebestuur, dat zooveel ter verbe tering zou kunnen doen. Nogmaals mijn schrijven heeft alleen ten doel de houding van den Sprang- schen raad eens goed in 't licht te stellen. U mijnheer de R- mijn hartelijken dank voor de plaatsruimte. Achtend F. MABELIS. 6 cent per doos. Geldig voor 3 achtereenvolgende Loterijen. Kans gelijk 1 '20 Staatslot. GRATIS HERVERZEKERING. geven dezelfde rechten en prijzen als Staatsloten. 1/4, 1/5 en 1/10 Tijdgeesttirieljes kunnen vóór de 5e klasse gesplitst worden- Verkrijgbaar te Rotterdam a. h. Hoofdkantoor WIJNSTRAAT 16 en te Waalwijk bij den Hoofdagent J. VAN WELL; te Vlijmen bij JOS. JOH. DE KROON Akker- B 166 te Dusseu bij D. C VAN LUXEMBURG te Baardwijk bij H. TH. VERHOEVEN te Drunen bij A. VAN DOMMELEN. M i CT—m—Ba.i«a.*iiiiwnninjMiiml'rauM Aantal inlagen in de Rijkspostspaarbank te BESOIJEN gedurende de maand Oct., 54 tot een bedrag van f780,87. Aantal terugbetalingen 29 tot een bedrag van f 1538,53. Meer terugbetaald dan ingelegd 1 757,68. Aan het postkantoor VLIJMEN en de daaroo der re8sorteerende, hulppostkantoren werd ge durende de maand Oct. 1911. Ingelegd f919142. Terugbetaald f 9781.73 Het laatste, door dat kantoor uitgegeven boekj draagt het nummer 3314. BESOIJEN, 7 Nov. De pi ijs der boter was heden op de markt Aanvoer 189 Kilo's. Hoogste prijs 1 1,68. Laagste prijs 1,60. Eieren geen aanvoer. ROTTERDAM 6 Nov. Tarwe f 10.50 a f 11.50 per 100 K.G. Rogge verkocht van 10.totfO.— per 100 k g Gerst. Winter per 100 kilo f 0.10.—. Zomer per 100 kilo 0.a 10.— en Chevalier per 100 kilo fO.— 0.0- Haver per 100 k. I 0. a 0. Bruine boonen van f f ROTTERDAM 7 Nov. Op de veemarkt waren heden aangevoerd 33 paarden 0 venlen, 0 ezel, 1651 magere en 86 vette runderen 173 vette 195 nuchtere en 501 graskalv. 0 schapen of lammeren varkens 385 biggen, 3 bokken of geiten. Koeien en ossen 36 a 43 ct., stieren 30 a 35 ct., kalveren 47 tot 57 ct., vette export kalveren ct., alles per ll9 kilo. Melkkoeien f 150 f 295, kalfkoeien f 150 k 300, stieren i 130 a. 300 pinken 95 a 140 graskal veren 33 a 74 vaarzen f 125 a 160 alles mager ree; biggen f 7.50 a 12.paarden f 50 a 170 Nuchtere kalveren fok— 14.k .—20 slacht— 9.— k 13.— Biggen f 1.20 a 1.50 per week. Op de botermarkt werden aangevoerd 51/8 en 20/16 vn. en 194 stukken vsn >/a kilo. Prijs le qual. f 69, 2e qual. f 65, 3e 61. Per '/a kilo kilo 82»/a a 87»/9 ct. GOR1NCHEM, 6 Nov. Men noteerde heden Ristarwe t 8.50 a 9.roode dito 1 8,a 8,50 witte dito 1 8.25 a .75 tnl. rogge 16,25 a 6,50 Buitenl dito 6.50 A 6.90 gerst 5,50 a 6 25 haver 4,10 a 4.65 iuivenboonen f-,— a 0.— blauwe erwten 0.a 0,alles per hectoliter. Op de veemarkt waren heden aangevoerd 102 runneren nuchtere kalveren, 36 vette varkens 718 biggen. Le qual. Kalfkoeien Kaltvaarzcn Guiste vaarzen Melkkoeien 2'/j jarige ossen Pinken Graskalvercn Nuchtere kalv. f A - 1 a 1 k - t160 A 270 f k - I 70 a 110 f 35 A 90 10 a 17 Aangevoerd 36 vette varkens van 24 a 25 ct. per half kilo, biggen van 16—, 13— per B}ïlk. Aangevoerd 0 schapen en 0 lammeren scha pen a lammeren f 0 k 1 00 per stuk. Kippen f 0.70 a f 1.20 per stuk. Boter 80 a 85 ct. per V3 kilo. Eeienr i 1.20 k 130 per 26 stuks. VVeltig gedepon-erii hleurl en geeft met af Het dient ter conserveering en gelijktijdig voor hef gijnsend maken van schoenen laarjen IfV allerhjnd lederwerk pai-oontaefchen CT'jMlk' gordels. zadels, zwartleeren ca cd et Pm Pm

Echo van het Zuiden | 1911 | | pagina 6