Tweede Blad. I DE OORLOG. Provinciaal Nieuws. i IN JNÉNLAND. NUMMER 91 DONDERDAG 16 N< De Turksche minister van oorlog, Mahmoed Sjefket, verklaart, dat de toe stand voor Tripoli bij voortduring gun stig voor de Turken blijft. In de laatste twee dagen hebben geen gevechten plaats gevonden. Zoowel in Tripoli als in Ben- gazl wachten de Turken het invallen af van het slechte weer, dat de oorlog schepen zal verhinderen om aan den strijd deel te nemen, vóórdat men tot krachtig optreden overgaat. Aldus de minister. Volgens een bericht van de Moniteur Oriental heeft het ministerie van binnen- landsche zaken uit Tripoli het bericht ontvangen, dat een Italiaansch vliegtuig dat bij een verkenningsvlucht te dicht aan den grond en in het bereik van het Turksche geschutvuur kwam stuk isge- schoten. Joestoe9 Sjetvan, de afgevaardigde van Bengazi, reist met lastgevingen en voor zien van geld tegen het einde van deze week naar Tripoli. Hij moet eerst nog verschillende besprekingen over Barka houden met de leidende persoonlijkheden. Uit Rome wordt aan de National Zeitug dd. 14 November geseind: Een telegram uit Tripoli meldt het volgende De geregelde Turksche troepen zijo ten getale 3000 tot 4000 man met een groot front voor Tripoli samengetrokken. De Turken schijnen er alles op te willen zetten, om een laatste geweldige poging te wagen tot herovering van de stad. Verder wordt gemeld, dat de Berbers van Fezzan zich bij de Turksche troepen hebben aangesloten. Men verwacht in Tripoli binnen 24 uur een zeer ernstig gevecht. Bij de Italiaansche troepen waren ten dien op zichte alle mogelijde maatregelen ge troffen. BERLIJN 14 November. UitKoostanti- nopel wordt dd. 14 November aan het Berliner Tageblatt. geseind Omdat men rekent op een spoedigen aanval van de Italiaansche vloot op de Aziatische kust zijn door de Turken in het bijzonder tusschen Bababoernoe en Saridsjali tegen over Mytilene groote versterkingen aan gebracht. Er heerscht, ten minste in de pers, volkomen onzekerheid over de verblijf plaats der Italiaansche oorlogschepen. Gisterenavond heette het op het ministerie van binnenlandsche zaken, dat de vijande lijke vloot bij het eiland Kariset (Nikarla) ten westen van Sainos gezien is. Vandaag wordt dit weer tegengesproken. Ontzettende ctjfers. Het is bekend dat er in de zomer maanden meer kinderen sterven dan des winters. Maar in dezen zomer is het een ware slachting geweest. Vooral weer in het Zuiden, In Juli 1910 stierven er in het Rijk per 1000 levendgeborenen 101,09, in 1911 echter 125,31. Deze cijfers waren voor Augustus 123,09 en 317.64. Voor Sept. 115,74 en 283.08. Dat is toch ontzettend niet waar Doch we zijn nog niet aan het ergste. De cijfers voor het Rijk luiden dus voor Juli, Aug. en Sept.195,31, 317,64 en 283,08. Zet daar nu naast die van N.-Brabant 178.78 —510.275 568.71. Wij behoeven wel niet te herhalen, dat deze droeve cijfers zijn te wijten aan de kunstmatige voeding der zuigelingen. Een kind dat natuurlijke voeding ge niet, loopt in den zomer even weinig gevaar als in den winter Maar de kunstmatige gevoedcn zijn in heete dagen voor een groot deel ter dood veroordeeld. De cijfers wijzen dat trouwens weer uit. In den zomer van 1910 stierven er aan maag-darm-stoornissen in Nederland 2232 kinderen. In 1911 niet minder dan 7195. Dat is driemaal meer. Men behoeft geen dokter te zijn om dat te begrijpen- De melk wordt ge makkelijk zuur in de hitte, ze bederft snel, vooral het restje in de slecht schoon gemaakte flesschen en elastieken slangen, op teere ingewandjes van den kleine kunnen daar niet tegen. Iedereen kan dit tegenwoordig weten. Het wordt op allerlei manieren aan de menschen voorgehouden. Toen stierf dezen zomer in Noord- Brabant meer dan de helft zuigelingen Van de twee één. En zet dan die cijfers eens naast el kaar Noordbrabant in Augustus 519,27 per duizend en Friesland 106,47. De kunstmatige vóecTtn onze kinderen een ware slachting aan Dgbl. v. Nbr. Waalwijk 15 November 1911. Concert Liedertafel. Zondagavond was voor Oefeuing er Vermaak van bijzondere beteekenis. ToeD toch gaf zij haar allereerste uitvoering in de nieuwe Concertzaal Musis Sacrum. In weerwil van het slechte weder en het feit dat in zoo'n korte spanne tijds reeds vier uitvoeringen waren voorafgegaan, (des Guten zuviel was het ruime lokaal flink bezet met een zeer net publiek van hier en elders. Het programma werd ingezet met het «Geuzenvendel» van Roeske een fraai toonwerk, dat met gloed en fijne nuanceering gezongen werd. On middellijk na de uitvoering hiervan be trad de Voorzitter der Vereeniging het tooneel om eene toespraak te houden, waarin achtereenvolgens geschetst wer den de beteekenis van dien eersten Concertavond in de nieuwe zaal, en de groote verdiensten van den heer Sars als directeur der Liedertafel. Als blijk van erkenning dier verdiensten werd hem namens de Vereeniging geboden zijn portret, geschilderd in olieverf en gezet in prachtigen, vergulden lijst. Het applaus, volgend op het gesprokene, bewees, dat de Vereeniging de woorden van den Voorzitter beaamde. Dat het portret den vervaardiger, den heer Theo v. Delft alle eer aandoet, zal wel nauwelijks be hoeven gezegd. Thans kwam, in de volgorde van het programma, de beurt van optreden aan den heer Henri v. Loon uit Tilburg die in de eerste afdeeling zong: «Der heilige Franciscus» van Löwe, Jung Dieterich van Henschel, en in het tweede deel: «Mijn eerste» van Zweers, «Osterlied» van Kuiler, «Melodie de Baisers van Massenet. Deze beschaafde zanger beschikt over een sterk, breed geluid, gepaard aan eene goede «echniek, zoodat hij bij eiken aan wezige gewis een goeden indruk achter liet. Het publiek was dan ook niet karig met applaudiseeren, vooral na laatstge noemd nummer was de ovatie zoo spon taan, dat het gebruikelijk bisnummer, eene allerleukste boertige compositie, die de geheele zaal deed schudden van het lachen, niet achterwege kon blijven. Na de uitvoering van «Ablösung» een karakteristieke, eenigszins moderne com positie, die uitmuntend vertolkt werd, trad als tweede soliste op Mej. Ado Beckers uit Brugge van wie hier reeds een groote, welverdiende roep uitging. Met de soli «Bij winterdag» van Jooris, de overschoone «Kerstnacht» van Watn- bach, «het Roosje van Benoit en La Reine de Saba van Gounod wistj zij wederom het publiek onder de macht der tonen te brengen. Het luisteren naar zoo'n fraaie, sterke, uitgebreide stem, gesteund door eene voordracht, eene dictie, schier boven onzen lofverheven, is een zeldzaam, onwaardeerbaar genot. Van bijval hier te spreken klinkt haast banaal, waar haar heerlijke gaven beur telings geestdrift, bewondering en diepe ontroering wekken. Kan men zich de wedergave van het bisnummer. «De droeve Minnaar», nog schooner voor stellen. Wie, óók al is hij niet muzikaal aangelegd, kon zich aan de ontroering door dat heerlijke en toch zoo eenvou dige lied gewekt, onttrekken Niemand. Welverdiend waren dan ook de lauwer krans en de bouquet, die genoemden solisten door den Voorz'tter onder eene hartelijke toespraak werden aangeboden Doch bulten de solisten gaf ook het koor zelve veel te genieten, vooral in het groote toonwerk «de Vrede» van Hol, dat, schoon oud, nog niet verou derd is en zoowel om zijne fraaie melo dieën als harmonische bewerking een lievelingsnummer voor Liedertafels zal blijven. Naast den heer v. Loon trad hierin als solist op de heer Theo Festen, eerste tenor der Vereeniging, die zijne moeielijke taak op alleszins loffelijke wijze vervulde. De koren klonken krachtig en maar zelden liet de zuiverheid iets te wenschen over. De heer Hendr. de Ruijter speelde de zeer moeilijke piano partij in dit werk op eene wijze, die bewees, dat hij, dank zij het vele en ijverig oefenen, groote vorderingen maakt. I)e begeleiding der genoemde solisten was toevertrouwd aan den heer Snijers van Raamdonksveer, wat een welslagen reeds als bij voorbaat waarborgt. Met «Chant de Guerie» een levendige, issche compisitie van Rillé werd deze itvoering, die de Liedertafel tot eer erstrekt, op waardige wijze gesloten. V Tot zoover onze muziekrecensent. Als ij er zelf een paar opmerkingen bij willen oegen, dan zijn 't deze. Ten zeerste •ouden wij de Liedertafel, die Zondag iare koren zoo uitstekend zong, willen .anraden, leg U vooral toe op die mooie inke koren, zooals daar zijn Sterren- lacht, Gothentrouw, Geuzenvendel enz. Onze Liedertafel is zoo eenig in die mooie volle koren, waar de echte man- nezang t©t zijn recht komt. Dan nog zouden wij haar in overwe ging geven om tusschen de nummers in niet zoo lang te rekken, eene flinke pauze en dan vlot achter elkaaij af werken en als wij nog ten derde iets mogen zeggen, dan zouden wij den directeur aanraden zijn mannetjes in te prenten, dat zoodra zij op 't tooneel komen, zij voor 't publiek staan en daarnaar ookhun houdingmoeten wijzigen, 't Zijn kleine welgemeende opmerkingen, welker behartiging der Vereeniging o 1. beslist ten goede zouden komen. Op Maandagavond door de Lie dertafel gehouden vergadering, werden een zestal aspiranten tot werkend lid bevorderd. Tot Commissaris in de plaats van den Heer Jos. Groenen, die onlangs naar Kiel vertrok, werd gekozen de heer P. Gloudemans. Tevens werd in begin sel besloten deel te nemen aan het In ternationaal Concours, uitgeschreven door de Vereeniging Onderlinge Oefe ning van Amsterdam, te houden in het begin der maand Juni 1912 en alsdan mede te dingen in de tweede afdeeling. Deze afdeeling toch is bestemd voor vereenigingen van ieder land, die in deze afdeeling nog geen eersten prijs behaalden. Naar wij nog vernemen bestaat het plan om bij het tweede Winterconcert uit te noodigen den heer Jos Groenen thans te Kiel, die dan waarschijnlijk alhier zal optreden nog met eene leer linge van den heer Thijssen, eveneens thans te Kiel. Plechtige Installatie. Maandagmorgen ten half tien uur had in de parochiekerk St. Jan Baptist de plechtige installatie plaats van den ZeerEerw. heer Brans, nieuwbenoemd pastoor alhier. De hoogeerw. heer Mgr. J. van Brussel, deken van 't dekennaat Geertruidenberg en pastoor te Raamsdonksveer, verrichtte die plechtigheid, in tegenwoordigheid van de eerw. kapelaans en verschillende eerw. heeren geestelijken, tijdgenooten van den ZeerEerw. Heer Brans, voor- maligeTcollega's te Veghel, pastoors uit de dekenaten Vechel, Geertruidenberg en Heusden en een groot aantal pa rochianen. Na deze plechtigheid, die een diepen indruk maakte en die door de geloovigen goed gevolgd kon worden, wijl deZEerw. pastoor daarvan 1.1. Zondag zulk een duidelijke uitleg gaf, werd een solem- neele H. Mis opgedragen. De deelneming in de voor den ZeerEerw. heer Brans zoo gewichtigen dag, was algemeen, een bewijs te meer, dat ZEerw. aller achting en sympathie reeds verwierf. Aubade Zondagmorgen brachten Harmonie en Liedertafel van den R. K. Gildenbond alhier een aubade aan den heer Jord. van Calker ter gelegenheid van het dubbele jubileum, als kerkmeester en lid van het Gasthuisbestuur. Begrijpelijk bracht deze aubade met muzikale wandeling heel wat drukte teweeg. Diefstal. In den nacht van Zondag op Maandag zijn uit een tramwagen aan de Haven een aantal zakken ontvreemd, inhoudende een soort afval-zaad. Den dieven, die blijkbaar meenden eenige zakken graan te gappen, is 't ook blijkbaar tegen ge vallen want achter 't pakhuis van den heer v. I. hebben ze een drietal zakken neergezet met een kruiwagen, die zij voor 't vervoer gebruikten en ook aan de Haven hadden meegenomen. De politie stelde spoedig een onder zoek in en met een tweetal honden werd gespeurd Deze volgden een spoor tot een heel eind Besoijen in voor een sloot werden ze 't bijster. Het onderzoek wordt streng voortgezet Vechtpartij. Zondagavond ontstond tusschen eenige jongens, nog niet de kinderschoenen ontwassen, van hier en uit Sprang twist. Aanleiding hiervan was dat de Waalwijk- sche jongens de Sprangsche jongelui plaagden en sarden. Een zekere Van Delft uit de Poststraat werd handgemeen met Ophorst uit Sprang. Een belhamel uit de Weimijn, een zoon van de wel bekende familie Vos, gaf Van Delft een zeer groot knipmes, waarmede hij zijn tegenstander maar moest treffen. Met kracht stootte hij het wapen in Ophorst's rug, waardoor een vreeselijk groote en diepe wonde ontstond. De gewonde werd aanstonds bij den heer H Zeegers van Poll ingedragen, waar hem door genoemden heer en den inmiddels ont boden geneesheer Dr. van Gils, de noodige hulp werd verleend. De toestand liet zich aanvankelijk ernstig aanzien want men vreesde dat edele deelen waren geraakt. Later kon hij naar Sprang worden getransporteerd, alsvaar Dr. v. d. Meulen, hem verder onder behandeling nam. De politie die aanstonds van het geval in kennis werd gesteld, was spoedig ter plaatse en arresteerde den jeugdigen dader welke later na bekend te hebben, wederom op vrije voeten werd gesteld. Te hopen is het dat zoowel van Delft als Vos, die het mes gaf, voorbeeldig zullen worden gestraft. De toestand van den jongen is thans redelijk. Gids van Waalwijk en O ingeving. Wij vestigen de attentie op voren staande annonce betreftende de gelegen heid tot adverteeren in den uit te geven >Gids voor Waalwijk en Omstreken*. Waar deze gids niet alleen verspreid en gelezen wordt in Waalwijk en Omgeving, maar door duizenden in den lande, in hotels, op booten enz. zal het wel over bodig zijn te wijzen op 't groote bela'ng voor tenleder, klein- zoowel als groot handelaar, klein- zoowel als groot-in dustrieel in 't adverteeren in deze uitgave gelegen. Voetbalver. Waalwijk Vooruit Voor de 2e maal was Zondag jl. het weder oorzaak, dat de aangekondigde strijd W-V II-Besoijen niet doorging. Indien Zondag a s. Pluvius ons beter gezind is zal op het terrein te Waalwijk den bondswedstrijd W,V. II- Rapiditas (Waspik) en te Tilburg W.V. I- Excelsior gespeeld worden. De Amtrikaansche Trust-wet met betrek king tot de Deutsche Vereinigte Schumachinen-Gesellschaft Voor eenigen tijd gewerd ons het be richt dat in Canada, op last der Recht bank een onderzoek zou ingesteld wor den naar den aard en de werking van bovengenoemde Maatschappij, welkege- lijk bekend is, hare machines slechts in bruikleen afstaat. Tegen dit besluit was de maatschappij in hooger beroep gegaan bij den Engelschen' Raad van State, welke dit beroep niet ontvankelijk verklaarde en mitsdien de maatschappij veroordeelde in de kosten van het ge ding. Het onderzoek zal dus voortgezet en de uitslag te gelegenertijd bekend gemaakt worden. Het zal nu gaan in hoofdzaak over de vraag of de schoenin dustrie door de praktijken dier Maat schappij wordt gediend of benadeeld, of de ontwikkeling dier nijverheid daar door wordt tegengehouden dan wel be vorderd. Ons wil het voorkomen, dat de Maatschappij dat onderzoek gerust kan afwachten, meer nog, dat de uitslag daarvan voor haar een groot succes zal zijn. Wat toch konden wij onlangs aangaande de werking van dat reusachtig handelslichaam in „Der Schuhmarkt" lezen „Ook in de Vereenigde Staten was eene Commissie benoemd, die te oor- deelen zou hebben in hoeverre de han delingen dier Maatschappij in strijd waren met de wet op de Trust. Te Boston had]de met dat onderzoek belastte commissie reeds een onderzoek inge steld en wat bleek daaruit Dat in Bos ton, de hoofdplaats der schoenidustrie niet alleen van Nieuw-Engeland, maar van het geheele land, het aantal schoen fabrieken binnen tien jaren verdubbeld is; dat ook dubbel zooveel machines van genoemde maatschappij werden betrok ken, en in weerwil van de lagere prijzen waaraan tengevolge dergroote productie, de schoenen verkocht konden worden, de arbeidsloonen schier overal met 40 tot 100 procent gestegen zijn. Zijn hiermede verbruikers, als arbeiders niet ten zeerste gebaat? En ligt hierin niet het tastbaar bewijs dat deze Maatschappij deschoenindustrie, wel verre van te benadeelen een grooten, onmiskenbaren dienst bewezen heeft. Nu zouden wij verder nog kunnen op sommen een menigte steden alsSt. Louis, Cincinati, Columbus, Chicago enz. met vermelding van de vele millioen dollars, waarmede de omzet in schoeisel daar, wederom dank zij de werking der Maatschappij is toegenomen, doch wij achten deze regelen reeds voldoende om te bewijzen, dat de „Deutsche Vereinig te" geen onderzoek behoeft te duchten, en dat de campagne tegen haar even als tegenover zooveel andere Maatschappijen in de Nieuwe Wereld ondernomen een voudig zijn grond vindt in de politiek die tegen de aanstaande Presidentver kiezingen meer dan ooit hare invloed wil laten gelden om de massa kiezers op hare hand te krijgen. Lederbewerkersbond. Zondag werd onder voorzitterschap van den heer C. Roestenberg van Kaats heuvel, in het gébouw van den R. K Gildenbond te Tilburg eene vergadering gehouden van den Bondsraad van den Ned. R. K. Lederbewerkers Arbeiders bond. Aanwezig waren de voorzitters der mannenafdeeliugen uit Amersfoort, Baardwijk, 's-Hertogenbosch, Delft, Don gen, Eindhoven en omstreken, Drunen F.lshout, Kaatsheuvel, Loon-op-Zand, Moergestel, Oisterwijk, Waalwijk, Besoijen beneven de presidentes der meisjes-af- deelingen uit Baardwijk, Kaatsheuvel, Loon-op-Zand, Waalwijk en Besoijen. Afwezig was de afdeeling Hllvarenbeek De aftredende hoofdbestuursleden A. H. Lombarts uit Baardwijk en J. Rade maker uit Delft werden bij groote meer derheid van stemmen herkozen. Het af tredend hoofdbestuurslid B. Vesters uit Kaatsheuvel was niet meer herkiesbaar. Daar de vrijgestelde beambte, de heer A. C. Jansen uit Besoijen, tevens redac teur van het officieel orgaan van den Ned. R. K. Lederbewerkersbond, krachtens artikel 6 alinea 3 en 4 der statuten recht had om zitting te nemen in het hoofd bestuur, behoefden voor de drie aftre dende hoofdbestuursleden er slechts drie gekozen te worden. De heer Jansen, zal de functie van secretaris aanvaarden Na heel wat diskussie werd besloten het bondsorgaan na 1 Januari 1912 ulet meer te doen verschijnen bij den tegen- woordlgen uitgever, Waalwijksche Stoom drukkerij Antoon Tlelen te Waalwijk. Over de keuze van een nieuwen uitgever zal nader worden beraadslaagd. De concept-begrooting voor het boek jaar 1912 werd vastgesteld in inkomsten en uitgaven op 3892 gulden. In dezen post is inbegrepen een salarisverhooglng van den bondsvoorzitter, den heer C. Roestenberg van Kaatsheuvel, van 104 gulden 's jaars, waarmede alle aanwezi gen zich volkomen konden vereenigen, benevens het bedrag van 125 gulden als verzekeringspremie voor de twee vrijge stelde beambten. Nog werd nader vastgesteld, dat dit jaar de algemeene jaarvergadering zou plaats hebben op 17 December a. s. in het Gildengebouw te Waalwijk. Een levendig debat ontspon zich vervolgens over de uitlegging van een artikel uit de statuten der vereeniging, betreftende de vraag, of de bondsraad thans drie of vijf hoofdbestuursleden moest kiezen. De voorzitter der afdeeling Waalwijk meende uit die statuten te moeten lezen, dat de Bondsraad uit hun midden minstens vijf leden moest kiezen voor het hoofd bestuur. Anderen daarentegen warende meening toegedaan, dat, nu de beide vrijgestelde beambten krachtenshun ambt zitting hadden in genoemd bestuur, er slechts drie hoofdbestuursleden gekozen behoefden te worden- Wilde men toch uit den bondsraad vijf leden benoemen, dan moest eerst een besluit worden ge nomen om het aantal leden van het hoofdbestuur uit te breiden. Daar men het hierover niet eens kon worden, werd besloten hieromtrent advies in te winnen. Te ruim 7 uur werd de vergadering gesloten. luderdaad ontving de uitgever vau genoemd blad de opzegging van 't contract tegen 1 Januari a s.' Hoewel dit blad vanaf de oprichting te dier drukkerij werd uit gegeven en in al die jaren geen enkele klacht daaromtrent werd geuit, heeft het bestuur 't niet noodig geacht in zijn opzeggingsbrief een enkele reden daarvoor aan te halen. Doch op deze interessante zaak, die nu niet zoo'n persoonlijk feit is als 't wel lijk», komen we nader terug. Er zit ook nog w<4 iets voor 't publiek in. RED. Indeeling van lotelingen bij bereden korpsen. De Majoor, Provinciale Adjudant in Noord-Brabant brengt het navolgende ter kennis van de lotelingen, die ingeval van inlijving ter volledige oefening, voor inlijving bij een bereden korps in aan merking wenschen te komen le. dat zij zich daartoe vóór den 30sten November e.k. moeten aanmelden of doen opgeven bij den Burgemeester hunner gemeente 2e. dat het aanbeveling verdient, om bij hunne aanvrage om indeeling bij eeu bereden korps, meer dan één korps op te geven. De Majoor voornoemd van Munster. DRUNEN. Een ernstig ongeluk had Maandagavond met de tram plaats nabij den Drunenschen dijk. De schoenmaker Fr. de Krieger op het balkon van den tram staande, had het ongeluk er af te vallen, met zijn voet terecht komende onder de wielen. De reizigers in den tram hadden zulks niet bemerkt. Voorbijgangers vonden den zwaar gekwetste langs den weg liggen, die door de heeren van Schijndel, die daar passeerden, met hun rijtuig naar Druien werd terug gebracht. Geheel den voet is afgereden. Op aanraden van Dr. van Seters, die dadelijk er bij tegenwoordig was, ia de persoon naar 8 Bosch ter verdere verpleging gezonden. Bij den heer Pr. op de Scheiding is een geval van roodvonk geconstateerd. Naar wij uit goede bron vernemen, heeft Piet de Hart alhier om gezondheids redenen zijn ontslag genomen als afhanger bij verkoopingen en verpachtingen en als bezorger der boodschappen van het kantoor van notaris Canters. Laten wij hopen dat de ziekte of kwaal niet van ernstigen aard blijke te zijn en dat hij nog jarenlang Drunen en heel den om trek iedere week kan afwandelen als ver tegenwoordiger van het hem geliefde Fonds. Tevens vernemen wij dat als opvolger van Piet de Hart benoemd is Jan Ferdinand van Dommelen, wien wij onze gelukwensch -u aanbieden met zijne benoeming. De Echo vin I 1

Echo van het Zuiden | 1911 | | pagina 5