Schoenveters ^OKElsTT Adverteeit in dit blad, DEOÖRLOG Correspondentie. Gemengd Nieuws. 20 Trapstraat, Brussel Voorzitter. Ja, of 't moet zijn dat wij eggen voor dat geld laten wij bandhout etten, dat blijft dan feitelijk 't zelfde of /ij daarvoor weer moeten leenen of wij loen het van de meerdere opbrengst. De heer J. v. Wagenberg zegt dat een edeelte van de leening a f2700 niet loor buitengewone inkomsten behoeft e worden gedekt. Spreker zou deze iever willen splitsen. De Voorzitter wijst er op dat op de iegrooting voor 1912 dan van deze ïening ook een post voor aflossing en ente moet worden gebracht en daarvoor iet hij juist geen kans. Smelten wij deze ■nder de andere leening dan wordt dit tedrag ook afbetaald door het belasting- telsel wat maar een of 2 opcenten kan iitmaken en het is in het voordeel van le gemeente en bovendien de gemeente 5 dan ook zooveel te eerder uit haar chuld en wat kunnen nu toch 2 opcen- en meer maken. De heer Zwaans wijst er op dat het >eter is om het voorstel van Burg. en Veth. aan te nemen aangezien men an- lers gevaar loopt dat Ged. Staten de >egrooting nog niet zullen goedkeuren. De Voorzitter wijst er op dat er maar 100 meer belasting voor behoeft te vorden geheven wat per inwoner bere- :end zoo goed als niets is en in het mdere geval wordt op het spel gezet lat de begrooting weer niet zal worden joedgekeurd waardoor dan een groote tagnatie in de administratie zou komen vant nu reeds is er geen geld meer in cas. Er zijn nu al menschen die op hun jeld moeten wachten. Het Armbestuur crijgt de buitengewone subsidie ook liet eerder en die moet het 3e kwartaal ïog betalen aan het liefde gesticht Grint s ook nog al op crediet gekocht moeten vorden enz. enz. Na nog eenige discussie werd in om- /raag gebracht of de leening in zijn jeheel of gesplitst zal worden aangegaan velks voorstel wordt aangenomen met 8 :egen 2 stemmen. Tegen stemden de heeren J. v. Wa genberg en van Buul. Alsdan kwam in bespreking het stelsel /an belasting hefting. De heer van Buul is van meening dat de °P de personeele belasting hooger moeten gebracht worden daar iemand die een mooi huis bewoond en prachtige meubels heeft ook 't best kan betalen iemand die in een automobiel rijdt kan beter betalen, dan iemand die achter een kruiwagen loopt. Voorzitter. Ook mijn meeuing is dat iemand die achter een kruiwagen loopt zoo weinig mogelijk moet betalen daarom ben ik juist, omdat ik dergelijke men schen dan niet tref, met dit voorstel gekomen. Iemand in het bezit van ka pitaal en groote grondeigenaar betaalt zijn belasting van het overschot en een landbouwer vooral een pachtboer van zijn zuur verdiend geld. Een pachtboer heeft toch al jaren genoeg dat hij niet weet hoe hij zijn pacht zal betaald krijgen daarom had ik gedacht dat het billijk is deze categorie van menschen zoo weinig mogelijk door belasting te druk ken. De middenstand de kern der maat schappij die hier in hoofdzaak uit pacht boeren bestaat wil spreker niet drukken door het heffen van 10 opcenten op de personeele belasting. Van Buul. Ik heb het gezicht daar niet zoo op. De Voorzitter wijst er verder op dat er per hoofd toch nog weinig zal worden betaald. De heer Wagenberg zegt er voor te zijn dat zoo weinig mogelijk °/o worden geheven. Na nog eeuige discussie waarbij de voorzitter een krachtig pleidooi houdt door ondersteuning van den middenstand wordt het voorstel van Burg. en Weth met algemeene stemmen aangenomen. 1. Schrijven van Ged. Staten hou dende aanmerkingen op de begrooting voor 1912. Uit het schrijven dat door den ambte naar ter secretarie wordt voorgelezen halen wij het volgende interessante aan Nu de opbrengst der landerijen in 1911 weer gebleven zijn beneden de ramingen achten wij belasting heffen noodig, zooals wij vroeger reeds hebben te kennen gegeven. De zaak, die tot onderwerp is van dat schrijven, zal wel haar beslag hebben moeten verkregen, vooraleer over de raming onder nevens vermelde hoofdstukken voldoende kan worden geoordeeld. Verlaging van jaarwedde van de wet houders en der presentiegelden van den raad kan niet geschieden bij raadsbe sluit. Wij verzoeken U de posten uit te trekken tot het bedrag, waarop zij over eenkomstig de wet zijn bepaald. Met de verlaging der bezoldiging van den ambtenaar ter secretarie kunnen wij geen genoegen nemen. Wij meenen dat de begrooting ook daardoor niet voldoet aan den eisch, gesteld in artikel 205 der gemeentewet sub. a. Onze cir culaire van 13 Juni 1911 toont overigens aan, dat wij rechtmatig aanspraken van die ambtenaren bij de behandeling der begrooting niet óver het hoofd willen zien. Wanneer wij stellig verlangen, dat de jaarwedde, die de ambtenaar genoot op de begrooting zij uitgetroken, be perken wij ons tot het hoogst noodza kelijke. Ten aanzien van de drie laatste posten willen wij nog het vólgende opmerken. Wanneer de raad er prijs op stelt, dat wij bij de voorziening in het tijdelijk te kort aan inkomsten het volle vertrouwen schenken aan de ernst van zijn voorstellen moet hij ook doen blijken van ernstige behandeling van zaken. De behandeling der begrooting zal dan niet moeten die nen om kleine veeten op den voorgrond te brengen, personen te treffen ten koste van de behoorlijke behartiging van den gemeentedienst, het te zoeken, waar het niet verloren is Met dergelijke mid delen zal het algemeen belang, waarvoor in uwe gemeente zooveel te doen is, niet gediend worden en zal het vertrou wen niet gewekt worden dat, wat de raad ten aanzien van het financieel be heer aan onze goedkeuring onderwerpt wordt ingegeven door behartiging van het algemeen belang. De veldwachters hebben onze tusschen- komst ingeroepen voor verhooging hun ner jaarwedde bij een adres, dat wij hiernevens overleggen. Wij meenen dat hun verzoek wel ge motiveerd is. De levensstandaard te Vlijmen, nabij de hoofdstad en met meerdere gegoede inwoners en bloeiende bedrijven is niet laag. De eischen van het bestaan der veldwachters gaan daar mede Daar de hoogte en wanneer de veldwachter meerdere kinderen in zijn gezin heeft, zal de bezoldiging allicht te laag kunnen zijn voor zijn positie. Wij geven u eenige verhooging, die dit euvel wegneemt, in ernstige overweging. Voorzitter. Mijne heeren. Uit dit schrijven zal u wel duidelijk zijn, dat Ged. Staten een juist en m. i. goed in zicht hebben in den huidigen toestand van den gemeenteraad van Vlijmen, waarvoor ik dit college een woord van hulde breng. In hun schrijven wordt duidelijk gezegd, dat, wanneer de raad voortgaat op een dergelijke wijze de belangen der gemeente te behartigen, waarvoor zeer terecht hier zoo enorm veel te doen is, dat dan Ged. Staten geen vertrouwen meer zullen hebben, dat uwe besluiten het uitvloeisel zullen zijn van behartiging van het algemeen belang Ook ik geef verschillende raads leden in ernstige overweging een anderen weg in te slaan, en steeds hoog te houden den in uw Voorzitters hand afgelegden eed, daar een dergelijk optreden eerder achteruitgang dan vooruitgang van de belangen der gemeente zal met zich brengen. Burg. en Weth. stellen voor cie jaar wedde van den ambtenaar ter secretatie terug te brengen op f 350. Zwaans. Ik ben er niet op tegen om het salaris op f 350 te houden zoolang mijuheer van Iloof hier is. doch als er een andere klerk komt dan zou ik de jaarwedde willen teruggebracht zien op b. v. f 250. Voorzitter. Zooals er uit het schrijven van Ged. Staten is gebleken erkennen zij dat een ambtenaar ter secretarie hier noodzakelijk is en dat zijn bezoldiging behoorlijk moet zijn en dat voldaan moet worden aan artikel 205 der gemeente wet sub a. J. v. Wagenberg. Wanneer er een nieuwe ambtenaar ter secretarie komt kan zijn salaris toch opnieuw worden vastgesteld. Mommersteeg. Ik wil het voorstel van mijnheer Zwaans steunen. Voorzitter. Burg. en Weth. zullen uw voorstel overnemen en kunnen dan aan huQ voorstel toevoegen dat de jaarwedde opnieuw kan worden geregeld wanneer Burgemeester en Wethouderseen anderen titularis hebben benoemd. Hierna wordt 't voorstel met alge meene stemmen aangenomen. De heer Zwaans verlaat, nadat hij daarvan aan den Voorzitter mededeeling heeft gedaan, de vergadering Voorzitter. Naar aanleiding van het schrijven van Ged. Staten, steilen Burg. en YVeth. voor de minimum jaarwedden der veldwachters vast te stellen als volgt Voor den chef-veldwachter op f500 met vrije woning voor den tweeden veldwachter op f 450, voor den derden veldwachter op f 425 en elk f 80 voor vergoeding van huishuur. Alle veldwach ters te geven f 40 voor vergoeding van kleeding. Bovendien stellen wij voor het salaris van eiken veldwachter te ver- hoogen met f10 voor elk kind, dat op 1 Januari van het dienstjaar in leven is, met het gezin samenwoont en dat den ouderdom van 16 jaren nog niet heeft bereikt. Wat betreft de vergoeding voor het gebruik van een rijwiel stellen wij voor om eiken veldwachter, die voor politie en bodediensten een rijwiel be rijdt een jaarlijksche vergoeding in de kosten van het onderhoud te geven van f 10. Het behoeft m. i. geen betoog dat een veldwachter vooral in de ge meente Vlijmen een geheel onafhankelijke positie moet innemen en dat de jaar wedden te laag zijn om een netten, on- afhankelijken levenstandaard te kunnen voeren. Het dikwijls groote aantal kin deren is een knak voor dergelijke huis houdens, waarom wij dan ook een sa larisregeling voorstellen die verband houdt met het aantal inwonende kinderen. Boom. Dat is niet mijn bedoeling en ben ik er ook tegen. Ik zou het salaris zoo houden, doch voor ieder kind f 10 meer geven. Voorzitter. Wellicht heb U mij ver keerd verstaan, 't Is toch duidelijk en in dit geval zou ook Rozen geen ver hooging krijgen, daar hij geen kinderen heeft. Van Buul. Hoeveel kinderen heeft Hollander. Voorzitter Men moet ook in aan merking nemen dat een politieman niets krijgt, die kan en mag niet vragen aan den een of ander particulier om een stuk kleeding of wat ook voor zijn kinderen of iets dergelijks alles moet worden ge kocht. C. Wagenberg. Ik zou de leeftijd wil len bepalen op 14 of 15, een leeftijd waarop de kinderen iets gaan verdienen. De heer van Buul stel voor om voor de 3 eerste kinderen nog geen toelage te geven, wijl een huishouden van 3 kinderen niet zoo verschrikkelijk is. De heer Boom zegt dit voorstel te kunnen steunen. Voorzitter wijst er op dat een rijks veldwachter f 660 heeft en dan nog f 60 toelage heeft van de gemeente Vlijmen en bovendien in 't genot is gesteld van pensioen en vrije kleeding. Verder wijst hij er nog op, dat de toestand ook ver bazend veel verbeterd is. Wilde men vroeger een veldwachter, die gewoonlijk altijd in een café zat, verzoeken om eens een oogje in 't zeil te houden over een particulier eigendom, dan moet men hem een paar kwartjes in zijn hand stoppen. Dat zijn toestanden die beslist niet in het belang van de politie-diensten zijn. Vraagt nu een veldwachter maar om een oogje in 't zeil te houden, hij zal geen fooi aannemen. U behoeft op dat gebied Vlijmen maar te vergelijken met vroeger, een flinke politie moet ook goed betaald worden. Na nog eenige discussie wordt het voorstel van Burg. en Weth. in omvraag gebracht en verworpen met 6 tegen 3 stemmen. Voor stemden de heeren J. v. Wagenberg, H. Mommersteeg en C- Wagenberg. Het voorstel van den heer van Buu. om eerst bij het vierde kind f 10 ver hooging te geven in omvraag gebracht wordt aangenomen met 8 tegen 1 stem. Tegen stemde den heer A. F. Mom. mersteeg. Het voorsiel om een vergoeding te geven van f 10 voor het gebruik van een fiets in dienst van de gemeente, in omvraag gebracht wordt verworpen met 5 tegen 4 stemmen, Voor stemden de heeren van Engelen, C. Wagenberg Boom en J. v. Wagenberg. Tegen de heeren van Buul, van Heesbeen, H. Mommersteeg, van Heivoort en A. F. Mommersteeg. De Voorzitter deelt mede dat de be grooting voor het dienstjaar 1912 nu zal sluiten op ongeveer f24500 J. v. Wagenberg. Toen u straks het schrijven vau Ged. Staten hebt hooren voorlezen achtte u het raadzaam een aanmerking tot de leden van den raad te moeten maken. Ik moet u zeggen dat wij, althans wat mij persoonlijk betreft, mij niet veel daarvan behoef aan te trekken. Met ijver hebben wij nagegaan of wij niet een 2000 of 3000 gulden op de begrooting konden bezuinigen. Hoe wij ook nagingen, wij konden alleen van de post presentie geld van leden van den raad wat afkrijgen en dat mag men ons toch zeker niet als fitterij aan rekenen. Wat de jaarwedde van de Wethouders betreft, wij waren van oordeel dat die weer gevoegelijk op het oude bedrag kon worden teruggebracht. Er was maar een Wethouder, aan wien wij nog pas door hem unaniem te herbenoemen, blij ken hebben gegeven van geen fitterij en bovendien Wethouder is een eerepost, en dan nog de opengevallen plaats voo Wethouder van Öijen, aan wiens nager dachtenis ik vanaf hier nog hulde wensch te brengen, zal zeer waarschijnlijk wel worden ingenomen door een der leden die voor verlaging heeft gestemd, dus motieven genoeg om u te bewijzen dat wij niet geleid zijn door fitterij. Uw aan merking omtrent het een eed afgelegd te hebben is dan ook geheel misplaatst, en 't heeft mij volstrekt niet getroffen en ik protesteer daar dan ook tegen. Ged. Staten zegt U, hebben een goede kijk op de zaak van onze gemeente, doch worden die door U ook niet ingelicht. De Voorzitter zegt daar straks al gezegd te hebben op deze discussies niet te zullen ingaan en zijne meening dan ook voor zich te houden. Spr. laat aan het publiek over om te oordeelen of men met ver- laging van jaarwedden uitsluitend uiteen oogpunt van gemeentebelang heeft ge handeld. Veider wijst hij er de heer J v. Wagenberg nog op dat Wethouder geen eerepost is, in Amsterdam heeft een Wethouder een salaris van f 5000. De heer van Engelen vraagt of hij ook eenige verordeningen kan krijgen. De Voorzitter zegt toe eenige veror deningen aan de nieuw gekozen leden te zullen zenden. De heer Boom wijst er op dat de heer J. v. Wagenberg nog een jong lid is en niet goed schijnt te weten, welke werk zaamheden een Wethouder behoort tt doen. Later zal het lid van Wagenbern dit wel beter inzien. Spreker zegt he niet te kunnen schelen of hij f 100 of f 140 salaris geniet, doch de werkzaam heden die verricht moeten worden zijn talrijk. 52 vaste vergaderingen per jaar behalve de tusschentijds vallende verga deringen, de werkzaamheden nagaan op de landerijen enz. enz. Verder verzoekt Spreker den Voorzitter het bedrag te noemen van hetgeen hij van de gemeente heeft ontvangen voor vergoeding van reis- en verblijfkosten voor de gemeente. De Voorzitter zegt van de eerste jaren niets in 1907 f4 60, in 1908 f7.85, in 1909 f 12.85, in 1910 f1040 een totaal bedrag van f35.50, dus nog geen f5.- per jaar, Boom. Ik heb gevraagd dit te willen mededeelen naar aanleiding van de ge ruchten die de vorige week de ronde hebben gedaan. Ware dit praatje uitge strooid door het publiek, ik zou er niet op zijn ingegaan, doch nu er onder de leden van den raad iemand is geweest die overal ging zeggen dat ik jaarlijks f 500 extra aan de gemeente verdiende, nu achtte ik het mij een plicht dit hier in 't openbaar te laten verklaren. Hierna sloot de Voorzitter onder dank- zeg£inR v°or het in de voorstellen van B. en W. gestelde vertrouwen, de ver gadering. Een meisje vermoord door een huis knecht. Ten huize van mevrouw Haman de weduwe van een rechter te Breslau, is een laaghartige misdaad gepleegd. Het 11-jarig dochtertje der dame lag ziek toen haar bed in brand geraakte. Men bluste de vlammen, maar het kind was reeds dood. Behalve brandwonden had het meisje een wond aan het hoofd doch aanvankelijk meende men, dat zij die wond gekregen had bij een val. toen zij trachtte het brandende bed te ont vluchten. Later vond men evenwel op de kamer van den 17-jarigen huisknecht Erich Renner een met bloedbevlekten hamer en, na een scherp verhoor, bekende de jongen aan de politie, dat hij de dochter van zijn meesteres daarmee de hersens had ingeslagen, uit wraak dat zij weieens kleine te kortkomingen van hem overbracht. Om de sporen van zijn misdaad te doen verdwijnen, had de moordenaar het bed in brand gestoken Veulronken. Te Rozendaal is gister avond de rentenier W. Voeten bij het uit de tram stappen, door de duisternis misleid in de haven gevallen en ver dronken. Zijn lijk is reeds opgehaald. Auto-ongeluk Woensdagmiddag reed de veehouder J. v. d. Bilt per fiets van Naarden naar zijn boerderij. Hij reed aan de rechterzijde van den weg toen de auto G. 3464 hem achterop reed. Deze week natuurlijk naar links. Toen de auto, die flink signalen gaf, vlak bij den fietsrijder was, week deze plotseling naar de linkerzijde van den weg. De autobestuurder reed, om een ongeluk te voorkomen, in de Naardertrekvaart doch met een spatbord werd de fiets rijder nog gegrepen, met het noodlottig gevolg dat hij over den grond werd geslingerd en met bijnaverbrijzeld hoofd op de plaats dood bleef. De man was weduwnaar en laat twee kinderen achter. De auto ligt met de wielen naar bo ven in de vaart en een wonder mag het heeten dat de heeren met een nat pak vrij kwamen. Volgens vele getuigen heeft de autobestuurder geen schuld en is het ongeluk geschied door onvoor zichtigheid van het slachtoffer. Aanval op een trein. Een trein waar mee een aantal kunstvoorwerpen en an dere kostbaarheden in de Portugeesche kerken in beslag genomen, werd vervoerd is nabij Viana Alemtjo door een bende gemaskerde roovers aangehouden, die boomstammen over den spoorweg had den gelegd. Het treinpersoneel was even wel gewapend en leverde slag met de aanvallers, die op de vlucht gedreven terwijl 2 hunner dood op het veld ach terbleef. Zwaar e mishandeling in den trein In een twist tusschen twee zeelieden die reisden van Rotterdam naar Antwer pen, zijn een van hen, de Griek Annas sasio Giorgios, 22 jaar oud, verschillende messteken toegebracht in den buik. Toen de trein om 4 uur te Antwerpen arriveerde, werd de gewonde onmidde- lijk naar een ziekenhuis, aldaar vervoerd waar hij om half 's avonds aan de ge volgen der bekomen verwondingen over leed. De moordenaar, een Amerikaansch zeeman, is door de marechaussée gear resteerd. Hij is 23 jaar. De bezetting van Aïn-Zara. De Italianen hebben Maandag hun eerste groote voordeel behaald met de bezetting van de oase van Aït-Zara, die in vogelvlucht ongeveer 9 K. M. ten Z. O. van Tripoli ligt. De insluiting van de stad door de Turken en de Arabieren welke na het gevecht van den 26 Oct. metterdaad begonnen was, is daarmee verbroken en de weg naar de duinen en de steppe ligt nu voor het Italiaansche leger open. De hoofdmacht der bele geraars is naar de versterkingen aan de rand van het gebergte den Dzjebel, terug getrokken om daar verder verzet te bie den. In Italië stelt men het voor, of de beslissende slag in Tripoli geslagen is en hetgeen nu volgt niet meer dan een guerrila zal zijn. De tijd zal leeren of deze luchthartige opvatting gewettigd is. Indien de Arabieren aan de zijde der Turken standhouden, zal nu pas de oorlog in het binnenland beginnen. Welke de bezwaren voor een opmarsch van de Italianen naar het binnenland zijn, hebben wij al herhaaldelijk in het licht gesteld, maar willen wij nu nog kort in herinnering brengen. Bij de Musja, de oase om Tripoli, sluit zich in het Zuiden een reeks van duinen aan, die ongeveer 20 K. M. breed is en voortreftelijke gelegenheid biedt om Europeesche troepen nog een tijd op te houden. Water komt daar zeer schaarsch voor. Op den duinengordel volgt naar het Zuiden toe de Dzjefaresteppe, een zacht golvend heuvelland, dat langzaam in de richting Noord-Zuid doorloopt en ge middeld 50 tot 70 K. M. breed is. Een moeilijk terrein voor een opmarsch is het niet, maar water komt er alweer zeer weinig voor. Op de steppe volgt het gebergte, de Dzjebel, dat met steile, honderd en meer hooge kanten, uit de vlakte opreist. De eenige weg om het gebergte te bestijgen zijn de kronkelende beddingen van de Weds, de talrijke revieren. Met zijn klippen en erosie-geulen is het een uit gelezen terrein voor de verdediging. Daar heeft de Turksche staf van den beginne af aan het vernaamste verzet willen bieden. Er zijn allerlei versterkingen gemaakt, voorraden bijeen gebracht en toebereid selen voor een langdurige hardnekkige verdediging getroffen. Toen de zwakte der Italianen in Tripoli aan het licht kwam heeft de Turksche bevelhebber zich laten verleiden om den vijand, van de oase Mnsjia uit te bestoken. Maar de Itali anen hadden in de stad tegen over een aanvaller het overweldigende voordeel van hun scheepsgeschut. De vermee stering van de stad was daarom een on mogelijkheid Het plan van den Turkschen Nesjat-bei en van Fethi-bei, den chef van zijn staf zal nu zijn, de Italianen een eind het binnenland in te lokken en hun dan slag te leveren. Onaangename verrassingen voor de Italianen zijn dan geenzins onmogelijk en, indien de Arab, den Turken trouw blijven zal de eigen lijke oorlog daar pas beginnen. De Italianen kunnen wel met een groote troepenmacht optrekken, maar zij moeten ook zorgen dat voor alle men schen en dieren water wordt mede- en telkens nieuw aangevoerd. Dat maakt een goede verzekering van een verbin dingslijn noodig. De Turken en Ara bieren, die /zich reeds zulke voortreffe lijke soldaten in den strijd bij Tripoli hebben betoond, zullen in het binnnen- land op huune snelle kameelen nog geduebtere vijanden blijken. De Italia nen hebben echter het voordeel boven de steppe en het gebergte met hnnne vliegtuigen en luchtschepen den oorlog uit de lucht te kunnen voeren. Verschillende zaken o.a. verslag ver gadering van den Boerenbond e. m. a. moeten tot een volgend nummer blijven liggen. Redactie. vraagt voor verkoop bij schoenfabri kanten. 1507 U—MO—OII I I. JLUMLil

Echo van het Zuiden | 1911 | | pagina 6