Nummer 100 Zondag 17 December L911 34e Jaargang Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Waalwi|ksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen. Vierde Blad. Attentie. DE OORLOG. Nieuws uit Waalwijk. t Aan 't hoofd van Eerste Blad staat Bit nummer bestaat uit drie Bladen, dit moet zijn ^IER bladen. Dit Blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 8 maanden fü."5. Franco per post door het geheele rijk f 0.90. 3rieveningezonden stukkengelden eci., franco te zenden *an den Uitgever. UITGAVE: Telefoonnummer 38. Telegram-Adres f ECHO. Adybrtbntiën 1—7 regels f 0.60daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën 8 maal ter plaatsing opgegeven worden 2 maal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regelsen, advertenties bij abonnement worden speciale zeer voordeelige contracten gesloten. Reclames 15 cent per regel. In Tripoli. Uit Tripoli wordt d.d. Donderdag geseind (Italiaansche bron)Gisteren morgen zijn de krijgsverrichtingen tot definitieve bezetting van Tadzjoera be gonnen Om 8 u. 20 in den morgen zijn uit Tripoli, Tadzjoera tot doel, vertrokken het 93ste regiment infanterie, een sectie bergartillerie en een compagnie genie troepenhet 11 de bersaglieri en een escadron cavallerie vertrokken op het zelfde tijdstip uit Ain-Zara. Deze twee troepenmachten, die zich ten Zuidoosten van Bel Sahar vereenig- den, zijn tot doorzoeking van de geheele oasa overgegaan. De troepen kwamen te 10 u. 30 te Tadzjoera aan, dat zij ontruimd vonden. Alleen vertoonden zich enkele groepen niet-gewapende Arabieren, die de in hun huizen aan wezige wapenen aan de Italianen hebben uitgeleverd- Uit Rome wordt aan de Köln. Ztg. geseind Tadzjoera is per telefoon met Tripoli verbonden. Verkenners en vliegers bevestigen, dat het gebied van Azizia bijna geheel door de vijanden ontruimd is. Een gedeelte der Turken zou zich te Garian, een ander gedeelte te Azizia bevinden. Bij de Turken moeten zich nog ongeveer 1000 Arabieren uit het gebergte en uit Savia, benevens eenige hoofden zonder manschappen bevinden. Uit Rome wordt aan de Eclair geseind: Italiaansche troepen uit Zaïn-Zara zijn t®t Tarhoena opgerukt. De Turken, die er gekampeerd waren, hebben zonder tegen stand te bieden de wijk genomen. Een vlootactie tegen Turkije, ten einde dit rijk te dwingen Tripoli af te staan, moet Italië wel bekoren. Want het gaat daar op de Noordkust van Afrika maar zachtjes vooruit. Tadzjoera is Woensdag bezet, zonder tegenstand, naar het triomfantelijk in de Italiaansche bladen heet. Maar was dat plaatsje wel 'n „plèce de résistance,' om liet zoo eens te noemen? Trouwens Turken én Arabieren zullen zich b j het bestrijden van den 'vijand niet meer inspannen dan strikt noodig is. Dat de stad Tripoli en de naburige oasen met zooveel hardnekkig heid verdedig t werden, vindt, volgens de verklaringen van een hooggeplaatst Turksch staatsman aan den correspon dent van de „Tagliche Rundschau" te Konstantinopel, zijn oorzaak daarin, dat een goede indruk gemaakt moest worden op de Arabieren, die eischten dat de gehate indringers weder in zee gedron gen zouden worden. De goed geschoolde officieren, leerlingen van den Duitschen generaal Von der Goltz, wisten zeer goed, dat deze strijd geen succes zou hebben. Doch hadden zij de Italianen ongehinderd laten voortrukken tot het gebergte in het binnenland, dan zouden de Turken al hun prestige bij de Ara bieren verloren hebben. Nu zijn de Ara bieren vuur en vlam voor de Turken. Zij zijn overtuigd, dat zij beter weer stand kunnen bieden in de woestijn dan in en om Tripoli. De Arabieren beschouwen den strijd bij Ain Zara niet als een beslissende nederlaag, doch als een niet te vermijden terugtocht, gepaard met een overgang tot een ander oor logsterrein, waar met andere middelen gestreden moet worden. Dat wil zeggende guerilla, de af mattende, moordende guerilla het is maar goed dat de regeering te Rome eene nieuw krediet van 25 mihoen voor de „expeditie" uittrekt-! Hoeveel milioenen zullen er nog volgen vóórdat Italië uit den strijd terugkeert zege vierend of beschaamd en verslagen. ""WAALWIJK, 16 Dec. 1911. R. K. Leder bewerkersbond. A.s. Zondag 17 dezer wordt in 't Gildebondsgebouw alhier de 6e Jaar vergadering van den Neder!. R. K. Leder- bewerkersbond gehouden. Deze vergadering zal niet toegankelijk zijn voor de Pers. De Leerbewerker geeft hiervoor 't volgende motief: „Ten einde te voorkomen, dat door de Pers verslagen der vergadering woe den opgemaakt, waarin zaken voorkomen die niet in een verslag thuis behooren, zal de Pers niet toegelaten worden. Door het Hoofdbestuur is een pers comité aangewezen, dat het verslag der bespreking zal opnemen en waarvan de verkorte en zakelijke inhoud aan de Nationale en Provinciale Hoofdorganen ter publicatie zal worden aangeboden." A bon entendeur, demi mot sul'fitof te wel „Een goed verstaander heeft maar een half woord noodig R ijksuitkeering. Het bedrag door het Rijk aan de/.e gemeente uit te keeren als bijdrage in de kosten van haar Lager Onderwijs bedraagt f 7007,50. Aanbesteding. Het onderhoud der werken van de Maas, de Bergsche Maas, het Heusdensch Kanaal, den Amer en het benedenge deelte van de Donge gedurende de jaren 1912, 1913 en 1914 is opgedragen aan den heer M. Vissers te Drunen voor f 39370. A. N. W. B. Door den A. N. W. B. zijn in de Bondshotels verbandkisten aangebracht, waarvan door onvermogenden kosteloos gebruik gemaakt kan worden. Het aantal doelmatige instellingen van dezen bond is dus weder met één ver meerderd. Voetbalver. Waalivijk Vooruit Morgen zal W. V. II haar competitie wedstrijden voortzetten en op het terrein alhier het Bredasche H(oud) M(oedig) S(tand) partij geven. Wij verwachten een fanatieken vurigen strijd, want de geel-zwarten zijn vast besloten over de geleden nederlaag te Breda revanche te nemen, terwijl de Bredanaars zich ook niet onbetuigd zullen laten. De wedstrijd zal kwart over twee aanvangen. Onderlinge Wedstrijd. Zaterdag, 30 Dec., zal de Liedertafel onder hare leden een wedstrijd houden in het voordragen van cotnische scènes, het zingen van soli, kwartetten enz. Verscheidene prijzen zijn hiervoor uit geloofd. De wedstrijd zal met een souper besloten worden, zoodat men vrij kan zeggen, dat dien avond het nuttige met het aangename vereenigd zal wezen. Debattingclub. Donderdagavond 87° uur waren eenige belangstellenden in de Kerkekamer der Protestantsche Kerk alhier bijeenge komen met het doel een „Debattingclub" op te richten. Na eenige besprekingen werd hiertoe ook besloten, terwijl zich reeds een tien tal personen als lid opgaven. Tevens werd besloten voorloopig iedere maand te vergaderen. Tot Voorzitter werd benoemd Ds. Fetter en de heer A. Schaap tot secre taris-Penningmeester. Brand door een kat 't Is wel een raar opschrift, en toch is 't de zuivere waarheid. Dezer dagen ontstond in de Zeine, bij R. v. d. B. een begin van brand en wel door een kat Terwijl de huisgenooten afwezig waren kreeg poes zin in een heerlijk slokje melk. Ze wipte op tafel, stak haar hoofdje in de melkkan, en moest zich al meer en meer inspannen om het lek kere vocht machtig te worden. Toen het lekker op was, wilde poes haar kopje terugtrekken, maar 0 wee, dat ging nietZij kreeg het nu zoo benauwd, dat ze met haar in de kan omsloten kop, geweldige gymnastische toeren begon te maken, met het gevolg dat ze de op tafel staande brandende lamp omsmeet, waardoor dej uitstroomende petroleum, gordijnen enz. vlam vatten. Gelukkig kwam een zoon des huizes op dit ernstige oogenblik binnen en kon nog juist bijtijds 't begin van brand blusschen, terwijl poes onder de ver- vaarlijkste sprongen en wrongen, de kan van haar hoofd had gewerkt. 't Is te hopen dat zij haar dief- en snoeplust mogelijk nu wel zal hebben afgeleerd, die hier de oor/aak van een grooten brand had kunnen worden. Treurig einde. Een treurig en treffend sterfgeval had hier gisterenavond plaats. Een zekere Stada, met zijne reeds bejaarde zusters samenwonend, gevoelde zich gisteren avond niet geheel wel en ging daarom naar den dokter Deze schreef hem poeders voor, welke Stada zelf bij den apotheker ging halen. Nauwelijks de apotheek hebbende ver laten, viel hij neer. Eenige inmiddels toegeschoten mannen hielpen hem op en zetten hem tegen een muur neer. Intusschen waren de politie-agenten Didden en Raaphorst ter plaatse geko men. Geholpen door eenige mannen werd de ongelukkige naar de wacht gebracht alwaar Dr. v. G. spoedig aan wezig was. Deze kon echter niet anders doen dan den dood constateeren. Wel treurig! Benoeming. Bij koninklijk besluit is benoemd tot directeur van het Post- en Telegraaf kantoor te Harderwijk, de heer J. Winters thans in gelijke functie te Waalwijk. Allen met ons zullen.deze verplaatsing van onzen geachten Postdirecteur ten zeerste betreuren. In de tal van jaren, dat hij aan 't hoofd van het post- en telegraafkantoor alhier stond, heeft hij zich doen kennen als een kundig, ijverig en behulpzaam ambtenaar, een aange naam en hoogstaand man. De ambtenaren en beambten verliezen in hem een accuraat en humaan chef, het publiek een hulpvaardig- en knap beambte, de gemeente Waalwijk een goed en degelijk burger, en de vele vereenigingen, waarvan hij deel uit maakte, een ijverig werker Het ga hem goed in zijne nieuwe standplaats en moge het verblijf elders, hem die afleiding en levenslust geven,, die hij na het groote verlies, dat hij, tusschen ons leed, hier tevergeefs zocht. De Amerikaansche schoen fabricatie De schoenfabricatie der Vereenigde Staten van Noord-Amerika omvatte in 1909 volgens de pas verschenen offi- cieele statistiek 1918 bedrijven. In 1904 werden er 1895 bedrijven geteld, zoo dat het aantal fabrieken in 5 jaren met slechts 1 pCt. toegenomen is. Hetaan- legkapitaal is van 136.802.000 dollars in 1904 op 222.324.000 dollars in 1909 dus met 63 pCt. gestegen. Ook de pro ductie wijst groote toename aan. In 1904 had het gefabriceerd schoenwerk een waarde van 357.688.000 doll., in 1909 daarentegen van 512.798.000 doll., of 43 pCt. Herhalingsoefening in IQ12. Naar het Vad. verneemt, zullen de navolgende lichtingen voor herhalings oefeningen onder de wapens worden geroepen Lichting 1905 en 1906 le, 2e, 4e, 5e, 7e, en 9e regiment in fanterie tus schen 3 en 28 September regiment grenadiers en jagers, 3e 6e, 8e, 10e, en 11e regiment infanterie tusschen 27 Au gustus en 21 September Lichting 1911 eerstgenoemde regi menten tusschen 5 en 30 Augustus, laatst genoemde regimenten tusschen 30 Juli en 24 Augustus. DRUNEN, 15 Dec. Dinsdagavond om half zeven zal door het bestuur van de ho- terfabriek worden aanbesteed het aanvoeren van de melk, het vervoeren der ondermelk naar Heusden en het aanrijden van de be- noodigde steenkolen voor de fabtiek over het jaar 1912. 't ls te hopen dat bij deze aan. besteding de inschrijvers zoo handelen dat er een flink daggeld aan te verdienen valt. ELSHOUT. Voorafgegaan door de Har monie der Jongens-Congregatie en gevolgd door de leden vaD het R. K. Zangkoor ^Cecilia", door de leden van den doel Vic toria', de leden van den Gemeenteraad, de leden van verschillende polderbesturen, de talrijke familiebetrekkingen en de nog tal rijker vrienden, werd het stollëlijk overschot van den Weled. Heer Hubertus van Laar hoven naar zijne laatste rustplaats begeleid Oprechte droefheid teekende ieders gelaat en terecht. De bedroefde weduwe verliest in hem een innig geliefden Echtgenoot, de fa milie een beminden bloedverwant, het R.K. Kerkbestuur eeu zorgdragendeu Secretaris, het Zangerscollege een hooggeachten Pen ningmeester, de doellisten eeu welmeenend President, de Jongens-Congregatie een sterk steunend eere-lid, de gemeente een accu aat Ontvanger, de verschillende Waterschappen een gewaardeerden Voorzitter of lid. Eq wat onze armen in den zoo plotseling overledene verliezen ve-mag ik niet te beschrijven. In stilte ging hij rond en lenigde veler smart door woord, maar vooral door de daad. God heett zijne menigvuldige liefdedaden opgeteekend en stellig zijn overgroot loon hem toegedeeld. Het was dan ook aangrijpead te zien hoe hel kerkgebouw tot in zijne verste hoeken niet door nieuwsgierigen maar door dankbaren gevold was. Ia waarheid in den Weled. Heer H. v. Laarhoven is heen gegaan een edel man, edel naar lichaam, vooral edel naar de ziel. Waar te helpen viel, kon men op zijn krachtigen steun re kenen. Voor elk werk vau liefdadigheid was hij te vinden. Vriendelijk en toegankelijk, voor allen was hij veler vraagbaak en steun. Vandaar mede die ontzaglijke menigte, neer knielend om zijn stoffelijk overschot, den goeden God biddend den dierbare op te nemen in der zaalgen Woon. Plechtig klonken de tonen der 4-stsmmige Requiem Mis vau Diebold en als weldra de droeve tonen der Harmonie weggestorven waren en de innige vrienden, de koristen, het dierbaar overschot naar de groeve droegeD, toen na al de lithurgische gezangen het innig smeekenl #Pie. Jesu" van BeltjeD» als af scheidsgroet over den doodenakker geklonken had, ging de menigte met gebroken hurt en met een fGods Wil zij gezegend" huiswaarts. Hoe zalig de gedachten een vriend verloren te hebben, die hoewel velen in droefheid achterlatend tot betere oorden is over gegaan om daar voor al zijne dierbaren en vrienden te blijven, wat hij steeds was, een geliefdea Echtgenoot, familie-lid en vriend. Hij ruste in vrede is onze stille béa. VLIJMEN, 15 Dec. Woensdag 20 Dec. a. s. wordt 's avonds ten 61/# uur eene ver gadering van de boerenleenbank in het pa tronaatsgebouw gehouden, ter vaststelling van het salaris van den Kassier. De leden op de vergadering verschijnende moeten zorgen hun spaarbankboekje bij zich te hebben. Dooi het vertrek van den Zeer.Eerw Heer Van Thiel naar Haarsteeg is in de Commissie tot wering van schoolverzuim, van welk College genoemde heer Voorzitter was, een zetel vacant gekomen. Voor het examen ter verkrijging van een bewijs van voorgeoefendbeid hebben zich 2 lotelingen uit onze gemeente, Adriaau v. Bokhoven en Johannes Wouterus Mommer- steeg aangemeld. Wij wenschen beiden toe, dal zij door het behalen van gemeld bewijs hnnne voorbereidende militaire studiën met een goeden uilslag bekroond zullen zien. Zondag 14 Januari a.s. geeft het Haud- boogschuttersgezelschap n Bui ten Verwach ting" in het café van den heer G. van Wordragen eene soirée, waarop de heer Job. van Herwaarden, humorist te Lithoyen"Zijne medewerking cal verleenen. Bij de gunstige repotatie, welke genoemde humorist geniet, verwachten wij wel, dat hij er in zal slagen met zijne voordrachten ook het Vlijmensch publiek te amuseeren. Is een week geleden in bet café van den heer J. Honnef een mandemakersgilde r8t. Macarius" opgericht, dezer dagen is naar wij vernemen ook in het café van den heer M. de Laat eene dergelijke vereeniging tot stand gekomen. Zijn wij goed ingelicht, dan hebben beide vereenigingen zich ten doel gesteld de geestelijke en stoffelijke be langen harer leden te bevorderen en da&Tom willen wij beide gezelschappen ook een ktachtigen bloei toewenschen, overtuigd dat deze een goede behartiging en bevordering dier belangen mogelijk zal maken. HERPT, 15 Dec. Het aantal muizen in het veld blijft nog altijd zeer groot. Aan het uitkomende wintergraan doen zij zicht* baar hier en daar tohade. Het tnag wel varwondering baren, dat niemand uog gebruik heeft gemaakt van serum ter verdelging van dit lastige goedje. Het serum toch is gratis verkrijgbaar aan 's Rijks seruminrichting te Rotterdam. BESOIJEN. Op Kerstdag zal in de R. K. Kerk alhier om 5 uur des avonds het Kerstoratorium van Halier worden uit gevoerd, onder leiding van den Heer C. van Helvoirt, door de dames-zangeressen van de congregatie van O. L. Vrouw en de heeren zangers van het R.K. Zang koor terwijl onze bekende en gevierde Bariton-zanger, de Heer Jos. Groenen, uit Kiel zal overkomen, om daartoe zijne welwillende medewerking als solist te verleenen. Het bericht in verschillende bladen voorkomend, alszou den heer G. v, Ou denhoven, hier sedert meer dan 30 jaar hoofd der school, als zoodanig bedanken, is, naar ons ter bevoegder plaatse werd verzekerd, bezijden de waarheid. Wel heeft genoemd hoofd ontslag ge nomen als lid van de commissie tot wering van schoolverzuim. SPRANG. Woensdagavond hield de Afdeeling van Patrimonium alhier, haar feestelijke jaarvergadering. Te ruim 7 uur opent de voorzitter de vergadering door het te laten zingen psalm 118 1 Cor 13 en ging voor in gebed, waarna hij een kort openingswoord sprak, waarin hij wees op de zegeningen die de Afd. In het afgeloopen jaar van God mocht ontvangen en de aanwezigen op wekte om steeds standvastig aan hun beginselen getrouw te zijn en alles ook het maatschappelijke leven op te eischen voor de eere Gods. Hierna werd door den Secretaris het Jaarverslag uitgebracht, waaruit bleek dat het ledental vrijwel stationair geble ven is. Onder het vele dat door de afdeeling in het verloopen jaar is verricht, noemde de Secretaris het op richten eener Christ. Vakveereenig. en wekte alle leden op :eich hierbij aan te sluiten. Uit het jaarverslag van den penning meester bleek dat de ver. er financieel goed voorstaat. Het batig- saldo bedraagt ruim ft 69. Het overige van den avond wisselden voordrachten en samenspraken elkander af, terwijl dienende Martha's voor de noodige versnaperingen zorgden. Te ongeveer 12 uur sloot de voorzitter deze aangename en gezellige vergadering. Aan Minister Talma werd het volgende telegram verzonden. Aan Zijne Exellentie Minister Talma De Afdeeling Sprac.g van Patri monium in Jaarvergadering bijeen doordrongen van het besef dat de So ciale Wetgeving Land en Volk ten goede komt, daükt God voor den arbeid door U reeds werd verricht. Zegene Hij steeds Uwe Da VRIJH.-CAPP besprokei De Echo van het Zuiden, Waalwjjksclie en Langslraatsche Courant,

Echo van het Zuiden | 1911 | | pagina 13