Nummer 100 Zondag 17 December L911 34e Jaargang 9 Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tieten. Eerste Blad. Ie bekomen in rui! :en prachtige Wandkaiender 1912 Een Kindersprookjesboek, fier verschillende Schilderijtjes, Dit nummer bestaat uit DRIE bladen. FEUILLETON. Landbouw. De nieuwe Militiewet. Telefoonnummer 38. Telegram-AdresECHO. dLÜLULLiLliL^.ALULÜLÜLÜL voor 9 Sunlightzeep- omslagen voor 14 voor 59 Zie verder circulai re rond ieder stuk zeep. 1445 De loting afgeschaft. Zuiden l.iigslraalsrhr Courant, Dit Blad verschijnt "Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 8 maanden f0."5. Franco per post door het geheele rijk f 0.90. Brieveningezonden stukkengelden ena., Uitgever. franco te zenden aan den UITGAVE: Advertentiên 1-—7 regels f 0.60daarboven 8 cent per regel, grcote letters naar plaatsruimte. Advertentiën 8 maal ter plaatsing opgegeven worden 2 maal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regeleen, advertenties bij abonnement worden speciale zeer voordeeligc contracten gesloten. Reclames 15 cent per regel. In het weekblad «Allen Weerbaar» schrijft de heer A. E. Dudok van Heel, een artikel om te betoogen, dat door de nieuwe Militiewet de loting feitelijk is afgeschaft «Zeker, officieel bestaat de loting nog en het ware zeker verkieselijker geweest, wauneer die verkeerde wet, ruiterlijk voor altijd de deur gewezen ware,» maar feitelijk is dit dan toch het geval. De zaak is aldus Jaarlijks vallen er c.a. 53.000 jonge mannen in de termen om, wat hun leeftijd betreft, bij het leger te worden ingelijfd. Volgens de nu vervallen militiewet moesten van deze circa 53.000 man er 17 500 dienen, welke, zooals bekend, door loting werden aangewezen. Vervolgens werden deze 17.500 man gekeurd en voor diegenen, die wegens lichaamsgebreken enz., afvielen, kwamen dan anderen in de plaats, al de overigen waren vrij van dienst, onverschillig of zij sterk en Van »DE ECHO VAN HET ZUIDEN.' 56) Vreemd schijnt het, dat myn vader, zelf een verarmd speler, zich kon laten misleiden aangaande den liuancieelen toestand van een man, wiens naam van vermogend te zijn, even valsch was als de zijnemaar zoo was het toch. Mijn nieuw leven was eene aaneenscha keling van bedriegerijen en knnstjeB. Ik be woonde een der prachtigste hotels in het voornaamste gedeelte van Weenen doch onze levenswijze werd slechts volgehouden van hetgeen mijn echtgenoot met spelen wod, terwijl het mijne taak was de slachtoffers te lokken, wier geld den schyn van grootheid kon op houden, waarmede wij ons omgaven. De slachtoffers kwamen, ik had mijne aanbidders, maar zij betaalden hunne toewijding duur. Ik wa8 het aas, dat de vogels moest lokken,van wier veeren mijn echtgenoot leefde. Ware ik aan andere vrouwen gelijk geweest, dan zou myn lot ondragelijk zijn geworden en ik zou een midoel hebben moeten viuden om zulk een hatelijk bestaan te ontvluchten en zulk eene vernedering te ontwijken. Boproefdet gij niet, er u aan te onttrekken. GeenszinsDe speelwoede beheerschte ook mij, even als zij mijn echtgenoot verlaagde. Beiden waren wij even diep gezonken en ik had geen recht hem aijne laagheid te verwijten, waaraan ik medeplichtig was. Wij gevoelden weinig genegenheid voor elkander. Kolonel Dorski had mij alleen aan zich verbonden, omdat ik eene geschikte persoon was om zyne salons te versieren en de slachtoffers te lokken die voor bunnen omgang met hem moesten boeten. Doch al was er van liefde tusschen ons ook geen sprake, wij hadden toch nooit oneenigheid. Hij behandelde mij met de meeste gezond waren of niet. Die keuring geschiedde met zachte hand, tenge volge waarvan steeds een niet aan zienlijk deel der manschappen, vooral bij de infanterie, eigenlijk niet in staat was de oefeningen goed mede te maken en eeu belemmering vormde voor een geregelde opleiding van het geheel. Volgens de nieuwe militiewet zullen nu, om te beginnen, de zoogenaamde kostwinners in vredestijd vrij van dienst zijn, (zooals bekend, moesten zij tot dusverre wel dienen, wanneer zij in de loting vielen, maar ontvingen dan een geldelijke tegemoetkoming voor het gezin, waarvan zij de kostwinners waren, een systeem, waarbij misbruik veelvuldig voorkwam) deze, gemid deld genomen ruim 5000 man, moeten dus nu allereerst van de 53.000 man worden afgetrokken. Verder is er een amendement van Generaal Eland aan genomen, dat in beginsel zeker een hoogst verkeerd beginsel huldigt, maar met het oog op de afschaffing der loting te pas komt. Dit amendement beoogt, om van de zoons uit een ge zin slechts de kleinste helft te laten dienen in plaats van de grootste helft, zooals tot heden het geval was. Hier door komen jaarlijks, volgens opgave van den Minister, ongeveer 3000 man vrij van dienst, die dus ook van de 53.000 man moeten worden afge trokken. Ten slotte moeten nog worden af getrokken ongeveer 1000 man, die reeds in dienst zijn bij het beroeps kader, de cadetten en het reserve kader, zij, die opgeleid worden voor een geestelijk ambt, en die volgens de wet, van den dienst verstoken zijn (gevangenen en zij, die een onteerend vonnis hebben ondergaan.) Na aftrek van deze verschillende vrijstellingen blijven er dus circa 44 000 man over. Deze moeten nu volgens de nieuwe' wet eerst allen gekeurd worden, wat een mooie stap is in de goede richting, vooral, nu het voor nemen bestaat, aan de keuring hooge eischen te stellen, dus scherper te keuren, waardoor de kans bestaaj, dat voortaan slechts sterke en kern gezonde mannen in dienst komen. Er wellevendheid en ik onderhield er hem nooit over door welk raiddel hij mijne hand had verkregen. Miju vader verdween plotseling nit Weenen en eerst lang na zijn vertrek werd het bekend, dat zijne fortuin reeds veel vroeger verloren was gegaan en dat hy jaren lang had geleefd zonder ee.nige eigene fondsen. Zijne schnldeischers slaakten een kreet van woede, maar zulke kreten zijn in groote steden spoedig gesmoord. Myne salons bleven gevuld met ar.stokratiache gasten niet één hnnner dacht er aan mij de laagheid mijns vaders te verwyten. Dit leven had drie jaren gednurd, toen mijn echtgenoot stierf en mij broodeloos achterliet. Ik verkocht mijne juweelen en vestigde mij in deze stad, waar ik anderhalf jaar leefde, zooals mijn echtgenoot te Weenen geleefd had van de winst aan de speeltafel. Ik heb genoeg vaD Parys en waarschijnlijk beeft Parijs genoeg van my. Ik geloof dat ik naar Londen ga. En daarna? Wie weetAch Reginald Eversleigh geloof mij, er komt menig oogon— blik in mijn leven, dat mij er aan doet denken hoe spoedig eene korte wandeling naar de rivier, mij van al die moeilijkheden zou bevrijden. Hedenavond bestormen mij allerlei angstige gedachtenik gevoel mij gedoemd tot allerlei vernederingen, door ontelbare hinderpalen tegengehouden, om my een rustig verblyf te verzekeren. Morgen zon ik kalm aan de Morgne kunnen liggen. In Gods naam, Pauline.... Ja, dat zyn ondoordachte woorden, niet waar, hernam mevrouw Darski met een zwaren zucht. Nu kent gij mijne geschiedenis Reginald Eversleigh, gy kant thans beoordeelen in hoever ik aansprakelijk ben voor myne schande. Sir Reginald beklaagde deze wanhopige, verlatene vrouw, voor zoover bij in Btaat was iemand anders dan zicbzelven te beklagen en trachtte haar eenige troostwoorden toe te spreken. Terwijl hij tot haar sprak, zag zy hem aan met een blik, die hem meer dan dankbaarheid te kennen gaf. Reginald Eversleigh verklaarde zich thans als beminde der vrouw, die hem haren treurigen levensloop had geopenbaard. Hij sprak haar van den invloed, dien zij op hem uitoefende, is voldoende keus en de keuringscom missies mogen zich voortaan wel van een ernstigen plicht bewust zijn, die op hen rust tegenover het land, om zorgvuldiger toe te zien. De Minister rekent, dat er op deze wijze gemiddeld van de 44 000 man circa "..21 000 man zullen worden af gekeurd, zoodat er dus* voor den dienst circa 23 000 overblijven. Volgens de nieuwe wet moeten deze nu loten, maar aangezien het jaarlijksch contin gent thans, zooals bekend, juist ook 23.000 man zal bedragen, kan er wel geloot worden, maar van vrijloten is er geen sprake meer, behoudens mis schien voor enkelen, zoodat loten geen zin meer heeft. Die nu goedgekeurd wordt, weet dus, dat hij dienen moet en de verderfelijke hoop op vrijloting, die het weerplichtsbesef zoo onder mijnt, vervalt daarmede. Dat is een feit van beteekenis, waarvan de ge volgen slechts gunstig voor onze volks kracht kunnen zijn. (Slot) Een geheel nieuwe plicht brengt de nieuwe wet n.l. den keuringsplicht. De bepaling waarin deze plicht is neergelegd, luidt ongeveer aldus, dat ieder inge schrevene, die niet voor goed of tijdelijk is vrijgesteld of niet voor goed is uit gesloten, verplicht is voor den keurings dienst te verschijnen en zich aldaar te onderwerpen aan een meting en zoo daar bij de lichaamslengte ten minste 1.55 M. is bevonden aan een genees kundig onderzoek De keuring geschiedt voor een voor elk militiedistrict te benoemen keurings- raad waarin zitting hebben een hoofd officier of een gepebsionneerd opper- of hoofdofficier van de landmacht als voor zitter en twee geneeskundigen, een officier van gezondheid en een burger dokter, als leden. De zittingstijd is bepaald op 2 maan den. Vermoedelijk zal de zittinggehouden worden in de laatste week v^n Mei en in Juni of Juli. Bezwaarlijk zou het geweest zijn den plicht tot het verschijnen voor den van de begoocheling waaraan hij te vergeefs getracht had zich te onttrekken hij verklaarde aan haar verbonden te zijn door een band, die geene verandering zon kennen, wat er ook gebenren mocht. Maar de bescherming van zijn naam bood hij haar niet aan, evenmin als den maatechappelijken stand, dien zij zon hebben ingenomen als zijne vrouw. Zelfs onder den indrnk der betoovering eeDer scboone vrouw, bleef Reginald Eversleigh kond en berekend. Panline Darski was arm en zat ongetwijfeld diep in schulden. Zij was dus geene geschikte vrouw voor iemand, die het huwelijk beschouwde als een middel om zijnen tegenspoed te bezweren. Panline nam zyne verklaring schijnbaar koel aan, doch Reginald bespeurde te goed, dat die koelheid slechts voorgewend was en dat hij werkelijke liefde bij deze vrouw had opgewekt. Spreek mij niet van liefde, zeide zy, znlke woorden kannen my geen gelnk aac- brengeD. Mijne liefde kan slechts ODspoed en schande baren voor hem, die ze aanvaardt. Laat mij eenzaam mijn pad blijven vervolgen, Reginald, eenzaam tot het einde toe. Reginald sprak nog veel tot de vronw, die hem liefhad, maar te trotsch was om dit te bekennen. Panlino Darski was geen sentimen teel jong meisje, die door opgewondene ver klaringen waB te overtuigen. Zij bad harde en bittere lessen in de levensschool gekregenzij kon zich zeer goed de grenzelooze eigenbaat voorstellen van den man, die voorgaf haar te beminnen en zij begreep zeer goed waarom hij er voorTerugdeicsde, baar het eenig bewijs te geven van waarachtige liefde. Ik wil openhartig met u spreken, Pauline, zeide Reginald. Ik ben te arm om u tot vrouw te nemen. Ja, ik begryp u volkomen, antwoordde zij bitter. Gy zijt te arm om eene vrouw zonder vermogen te huwen. Daar bleef het by. Er was geene spraak meer van liefdemaar van dit oogenblik af was Reginald onafscheidelijk van de weduwe. Er kwam een tijd, dat zij van Parys verzadigd was en dal degenen, die in hare zalen bun geld verspeeld haddeD, haar verleidelijk ge— zelschup begonnen te scbnweD. Reginald Evers- keuringsraad zonder onderscheid te leggen op alle ingeschrevenen. Voor enkele categoriën zou de voldoening aan die verplichting ondoenlijk zijn. De wet zondert daarom uit lo die doeu blijken door ziekten of gebreken niet in staat te zijn, voor den keuringsraad te verschijnen 2e die zich in verzekerde bewaring bevinden of die verpleegd worden in een rijkswerkinrichting, en rijksopvoedings gesticht of een tuchtschool 3o die verpleegd worden in een krank zinnigen-, idioten-, doofstommen- of blindengesticht 4o die hun beroep maken van de buitenlandsche zeevaart of van de zee visscherij buitenslands 5o die buitenslands wonen, tenzij dicht by de grens 6o die in militairen dienst zijn. De Loting. Voor deze verrichting is aangewezen de maand September. Aan de loting nemen deel alle ingeschrevenen met uit zondering van de overledenen, de vrij gestelden, de uitgeslotenen en de afge- keurden. In plaats van een 55000-tal zal er dus voortaan waarschijnlijk slechts ruim de helft hiervan aan de loting deel nemen. Zoodra de uitslag van de loting voor een gemeente bekend en haar aandeel in de lichting vastgesteld is, wijst de Commissaris der Koningin de lotelingen aan die deel zullen uitmaken van -dat aandeel. De aanwijzing die begint bij den houder van no. 1 is het aandeel der gemeente 20, dan houdt zij op bij No. 20. Latere aanvulling van het con tingent is geheel uitgesloten. Dadelijk na de aanwijzing zullen dus de houders van no. 21 en daarboven wetendat zij geheel vrij zijn van de?i dienst. Ieder der lotelingen ontvangt vóór 1 Januari bericht, bij welk korps, in welk garnizoen en in welk tijdvak hij zal worden inge lijfd. De indeeling gaat dus onder de nieuwe wet alzoo aan de inlijving vooraf. De werkelijke dienst. De eerste-oefening voor de onbereden korpsen en de zeemilitie is 8V2 maand gebleven. Uitzondering maken de voor- geoefenden (6Vs maand), de pantserfort- artilleristen en de torpedisten (15 maan- leigh bemerkte terstond, dat de gelederen dunner werdende aanzienlijkste gasten schitterden door hunne afwezigheid. Hij spoorde Pauline aan om Londen voor Parys te kiezen hij zelf zocht de eenzame villa uit, aan de boorden van den Theems en vond daar eene biljartkamer, die 't licht van boven ontving en gemakkelijk in „geheime kamer" kon ver anderd worden. Op zijn aanr den veranderde Pauliue Darski bare gedragslijn, toen zij zich te Londen had gevestigd, en nam geen deel meer aan de ondermijnende vermaken, terwille waarvan de heeren bare salons bezochteD. In Parijs kan het er goed door, zeide Reginald, dat gij écarté Bpeelt, of u bij ronge et noir neerzetmaar dat gaat bier met. De Engelschen hebben eene menigte kinderachtige vooroordeelen en zullen zeker geBchokt worden als zij eene vrouw aan de speeltafel zien. Laat mij speleD. Ik zal kapitaal vormen en wij zullen de winst van onze nachtelijke speculation deelen. Gij hebt niets te doen dan er goed nit te zien en de goudgevederde vogels in 't net te lokken. En nu en dan, als ikmeteennwer aanbidders écarté speel, en gy bij toeval achter zijn stoel staat, knnt gij trachten uw belang in zijn spel te vereenigen iu mijn voordeel. Panline sloeg de oogen neer en w«rd schaam rooddoch zij uitte g9en kreet van toorn of afschuw. Zy begreep evenwel zeer goed de bedoeling der woorden van sir Reginaldzij wist dat hij hare hulp verlangde in een te voreD beraamd plan van oplichterij- Zij wist dat en zij onthield dien man hare vriendechap niet. HelaaB, neen! Zy beminde hem. Niet dewijl zij hem goed en braaf waande, evenmin omdat zij blind waB voor de laagheid van zijn karakter zij beminde hem, niettegenstaande zij hem in zijne ware gedaante kendezij zwichtte voor den iüvloed van zijne betooveriDg, die zij geen weerstand kon bieden, zoo zelfs, dat men het haar niet envel kon dnideD, als zij meende door een dreigend noodlot vervolgd te worden. Het is mijn lot, snikte zij na deze laag hartige openbaring. Het moet mijn noodlot wel zijn, dewijl vrouwen met mindere reden om bemind te worden dan ik, zoo gelukkig zijn de liefde te winnen van brave, ebrlijke den) de administratietroepen (8^2 maand, doch voor hem die zich vrijwillig opgaven 14Vt maand) bereden korpsen 12 maanden De viermaanders zullen dus tot het vet leden behoor en. De herhalingsoefeningen zijn verminderd en wel tot 2 bij de onbereden korpsen voor ten hoogste 7 weken te zamen en tot 1 bij de bereden korpsen en bij de pantserfortartillerie, van ten hoogste 4 weken. De zeemilitie heeft 1 herhalings oefening van ten hoogste 6 weken Geheel vrij van herhalingsoefeningen zijn de tor pedisten en de ingelijfden bij administra tie-troepen, die langer dan 8V2 maand voor eerste oefening hebben gediend. Nog een belangrijke vereenvoudiging is aangebracht doordat de aanmelding van den verlofganger bij de burgemeester, voortaan als regel slechts éénmaal be hoeft te geschieden gedurende den ge- heelen diensttijd, De vroege bemesting der weide. Wanneer December er is en daarmede langzamerhand de vorst kan verwacht worden als dus de periode van de vele en aanhoudende regens voorbij is, dan is^_het de beste tijd, om de weiden cn andere graslanden met kaïniet te bemesten. Gewoonlijk geschiedt deze bemesting te laat, n.l. iu Februari en Maart, 't Is of de boeren bang zijn, dat het kaïniet te lang op de wei moet liggen en er daardoor een gedeelte van ver loren gaat, men kan anders nu lang zamerhand toch wel weten, dat het kaïniet en in 't algemeen alle andere kalizouten door een vroegere uitzaaiing Diets van hun bemesiingswaarde, dus van hun kali verliezen. De kali wordt door den bodem geabsorbeerd, dat wil zeggen opgeslorpt en vastge houden en niet uitgespoeld. In het water vau sloten en greppels en drains is nog nooit men heeft dat verscheidene malen onderzocht kali gevonden dat ons zou doen vermoeden, dat de kalizouten uitspoelen. Schade veroorzaakt men zich dus niet door het vroege be/ mesten der weiden met kaïniet. En welk* voordeel is er nu aan verbonden Kijk* eens hier. De bovenste laag van alle* weiden en graslanden vormt een vrij compacte, vaste massa. De graszoden met wortels en wortelstokken zijn niet zoo gemakkelijk doordringbaar. WaDneer wij kaïniet op de weiden uit werpen, doen we dat, opdat de kali uit het kaïniet door de wortelhaartjes zou worden opgenomen. De bemesting moet komen onder het bereik van alle wortelhaartjes. Zooveel mogelijk, natuurlijk. Welnu, al$ er dan toch geen kali verloren gaat, waarom zoudon wij dan het kaïniet niet wat vroeger uitzaaien om de kans voor een goede verdeeling en verspreiding te vergrooten. Ik heb in den aanvang van dit opstel maar verondersteld, dat elke landbouwer wel weet, dat de weiden met kaïniet moeten mannen. Mijn noodlot dwingt mij, een valschen speler te beminnen, van wiens trouw ik zoo weinig verzekerd ben. dat de micste oneeDig- heid den band tusschen ons kan brekeD. Victor Carrington was de eerste, dien Regi nald Eversleigh aan mevrouw Durski na bare komst in Eogeland, voorstelde. De bedaarde en goede manieren van den Franschman be vielen haardoch tevergeefs trachtte zij de reden te doorgronden vaD de innige vriend schap van sir Reginald, voor een zoj arm en onbekend man. Hierover sprak zj met Reginald, de eerste maal dat zij hem alleen zag. Ik weet dat in uwe vriendschap voordeel en eigenbelang steeds bij u den voorrang hebben boven betgeen gij gevoeligheid noemt, en toch koost gij tot uw vriend een Victor Carrington, dien niemand keDt en die, zooals gij zegt, nog armer is dan gij. Gij moet daarvoor eene geheime reden hebben, Reginald, en wol eene zeer sterke. E9ne donkere wolk overschaduwde het gelaat vau deu baronet. (Wordt vervolgd).

Echo van het Zuiden | 1911 | | pagina 1