Nummer 100 Zondag 17 December L911 34e Jaargang Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Waalwijksche Stoomdrukkerij AntoonTielen, Tweede Blad. Malaise in de Schoenindustrie Melassebrood. Gepasteuizeerde Roombotei. f n. Advertentiën A BOOM POPPELIER iller iger 8. r. higezonden Stukken» VOEDERT Eerste Langstraatsche Stoomzuivelfabriek. I Dit Blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 8 maanden f0."5. Franco per post door het geheel e rijk f 0.90. Brieven, ingezonden stukken, gelden ena.» franco te zenden aan den Uitgever. UITGAVE: Telefoonnummer 38. Telegram-AdresECHO. Advertentiën 17 regels f 0.60daarboven 8 cent per regel, groot® letters naar plaatsruimte. Advertentiën 8 maal ter plaatsing opgegeven worden 2 maal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regelsen, advertenties bij abonnement worden speciale zeer voordeelige contracten gesloten. Reclames 15 cent per regel. Men schrijft ons Het is noodig tegen het door ver schillende bladen in de laatste weken overgenomen bericht uit Kaatsheuvel een krachtig démenti te stellen. De correspondent, die dergelijk bericht de wereld inzond, is óf totaal niet op de hoogte met onze Schoenfabrieken, óf oordeelt naar hem verstrekte leugen achtige inlichtingen. Niets is minder waar dan zijne mededeeling, dat 1911 zich gekenmerkt heeft door eene onge kende malaise in de Schoenindustrie- Immers laten een of enkele fabrieken met volle kracht aan orders werken, zelfs eenigen daarvoor overwerken. Dat de tegenwoordige tijd Stil is in de schoeofabrikatie is een aan deze fabrikatie ontgroeide en daarmede samenhangende gewoonte, die telken jare terrugkeert. Datin de omliggendeplaatsen een voor den bes'en tijd des jaars ongewone slapte geheerscht heeft, heeft K. s. correspondent van het „D. v. N. Br. er toe gebracht, dit ook voor Kaatsheuvel te vermelden, hoewel dit geheel in strijd is met de waarheid. Alle fabrikanten door ons naar hunne bevinding gevraagd, beaamden gaarne, dat zij over orders dit jaar nog niet tr klagen hadden, als nu juist in dezen slappen tijd. Als gezegd, zullen er wel enkelen geweest zijn, wier or.iers-aantal grooter had mogen zijn, doch mag dit niet als geldend voor de geheele plaats wordeD aangemerkt. Het beste bewijs voor onze bewering is wel, dat de werke loosheid hier niet dan schaars voorkomt. Het verdere in bovenaangehaald bericht over de zoogenaamde Manoeuvres" van zekere fabrikanten, doet ons het ver langen uitspreien, dat genoemde Corres pondent eens met feiten uit K. komt aandragen, die gerangschikt moeten worden onder de categorie, waarvan ZEd. m vertelt „Zinkt het schip met enkele duizen- »den schuld beladen, terwijl bijna geen >cent activa overblijft" Niet van een der door hem bedoelde zinkende schepen van Kaatsheuvel is oos de naam bekend en meenen wij toch ook met K.s. industrie wel op de hoogte te zijn. Het door hem vertelde van eene gefailleerde schoenfabriek uit onze naaste omgeving behoort mede niet onder „uit Kaatsheuvel", maar past (wanneer door den geachren Correspon dent dezelfde bedoeld wordt, als wij op het oog hebben) beter onder „uit Baardwijk''. In aansluiting hieraan, lateD wij hier onder nog enkele beschouwingen volgen van een vakman in het machinevak voor de Schoenindustrie Naar aanleiding van de in den laatsten tijd herhaaldelijk in verschillende bladen geplaatste berichtjes over de Malaise in de Langstraatsche Schoenindustrie, moet ik hier even met kracht protesteeren tegen de even simpele als onware beschuldi ging, als zou in hoofdzaak het huursy- s'ecm der DEUTSCHE VEREINIGTE SCHUHMASCHINEN GESELSCHAFT de directe oorzaak van de Malaise (die echter slechts in de fantasie dezer z. g. Langstraatsche berichtgevers beataat) moeten worden gezocht. Deze conclussle is voor mij het beste bewijs, dat schrijver dezer artikelen niet alleen kortzichtig, maar ook bijster slecht op de hoogte is, anders moest hem JpT ^bekend zijn, dat het grootste gedeelte LlCi /vap de kapitaalkrachtigste Schoenfa brikanten ter wereld met huurmachines 14?l werken. Indien de D.V.S.G, in Holland machienes verhuurde aan enkele minder jote resp. beginnende fabrikanten was io, omdat andersiedere concureerende i»rma hetzelfde zoude hebben gedaan egen elke aanneembare afbetalings conditie. 2o Om te kunnen bewijzen hoe- 99 njK •aga- doo m zeer hunne machines boven alle andere fabrikaten uitmunten, zoowel wat quali- teit als productie-vermogen betreft. Daar voor zijn, zooals de schrijver terecht opmerkt enkele degelijke vaklui uitgekozen om te bewijzen, dat het huursysteem ook voor het kleinere bedrijf rendeert en men daarmede vooruit kan komen. Naar mijne meening, ware het echter beter, niet steeds de machine-verkoop- of huurkwestie als oorzaak voor te stellen, maar er liever naar te streven met behulp van doelmatige calculaties en gezonde artikelen in vakbladen de heeren schoen fabrikanten daarvan te doordringen, dat het noodig is een prima calculatie en boekhoudingssysteem in hunne fabrieken in te voeren, daar dit naar mijne mee ning in vele fabrieken nog al wat te wenschen overlaat. Als hoofdoorzaak eener malaise is, steeds te beschouwen de foutieve calcu latie, waardoor in weerwil der steeds stijgende prijzen van leder en andere grondstoffen, schoenen zonder genoeg zame of in het geheel zonder prijsver- hooging van de hand worden gedaan zoodat men in plaats van geld te ver dienen ten slotte geld toegeeft. Om op de kwestie der huurmathlnes terug te komen, kan ik U mededeeleo, dat nu sedert ruim 10 jaren in delang- straat huurmachines der D. V. S. G, in werking zijn, zonder dat er tot heden onder deze met huurmachines ingerichte fabrieken ook maar een enkel faillissement voorkwam. Ik ben er dan ook vast van overtuigd, dat zoowel als de levenskracht van eene schoenfabriek van eene gezonde calcu latie en administratie afhangt, het even zeer als een zeer goed teeken raag woiden beschouwd, wanneer die fabriek met moderne huurmachines is ingericht. Niet zonder reden toch stelden een groot gedeelte der kapitaalkrachtigste firma's Vein Europa, hunne vroeger ge kochte schoenmachines buiten werking, om de nieuwe verbeterde en modcrae machines van het huursysteem der D. 7. S. G. te kunnen nemen. Zij zagen tijdig in, dat het hun m;t hunne verouderde systemen op den duur onmogelijk zou zijn aan de concurrent e het hoofd te blijven bieden en gingen daarom over op het systeem, dat den toon aangeeft en vermoedelijk zal blijven aangeven in de gansche wereld. Wat men ook door naijver gedreven hiertegen zou willen inbrengen, is zonder de geringste moeite te weerleggen, want sprekende en overtuigende bewijzen, zijc in menigte voorhanden. (Buiten verantwoordelijkheid der Reductie.) Het slot van de gruweldaad of De Vrygesprokene. 't Is nog vroeg in den morgen. Een vriendelijk najaarszonnetje werpt een vroolijken schijn op de nog deftige stilte In het vroege morgenuur. De Boulevard chic, bijgenaamd de Hoek, is nog een zaam en verlaten, slechts af en toe loopt een huisknecht of dienstbode vlug even naar den naastbijzijnden bakker of de melkinrichting voor de noodige inkoo- pen te doen voor het ontbijt. Een rijtuig of auto verbreekt somwijlen de morgen stilte door het onophoudelijk rinkelen van de bellen der paarden of door het zwaar, eentonig getoet van den hoorn. Naarmate hat echter latar wordt, neemt ook de drukte toe, het ratelend gerij van karren en wagens duurt onophou delijk voort, koetsen en rijtuigen rijden af en aan, een vlugge motorrijder schiet soms behendig er tusschen door, er is overal drukte en beweging. Het aantal voetgangers, wordt eveneens grooter en bestaat voor het meerendeel uit reizigers, die de Boulevard dange- reux, in het dagelijksch leven ook wel Kerkpad genaamd, afgaan, daar zij gaarne met de mail afreizen, dit niet te vroeg en ook niet te laat, juist 9 uur 12 ver- trekt, Thans echter is hier geen gevaar te duchten, daar de Boulevard in den vol len gloed der morgenzon voor ons ligt. Nu geen geheimzinnig schijnsel van een wijfelend lichtgevende maan, of het onderzoekend voortsluipen van een stal lantaarn, geen angstwekkend gegil van jonge dames of kans op een laaghar tige aanranding( dit alles is nu uit gesloten, want het is voor aller oog te zien, dat vooral ook op deze plaats zoo iets onmogelijk is Boven alle drukte uit hoort men plotseling het schril gefluit van den sneltrein van 9.11 uit 's Bosch en een minuut later stoomt met een oorverdooyend geraas de rnail binnen. Heden morgen vooral zijn er bijzoa der veel reizigers en wordt het getal 1 of 2 aanmerkelijk overschreden en zou men er, o, verwondering, ongeveer 10 kunnen telleD. Heeren, in hunne winter jassen gedoken zoeken vlug een plaatsje in een of ander coupé, dames, met lange witte veeren bonten om, waarbo ven hun aardige toetjes glunder uitloeren, haasten zich eveneens naar een warm damescompartiment en wor den galant geholpen door den conduc teur, dia een ondeugend lachje niet kan weerhouden, ge weet wel waarom. Het regelmatig geklop der portieren geeft aan, dat allen geborgen zijn, vlug daarop een kort gefluit van den hoofd conducteur, gevolgd door het gestamp en gesis van de locomotief en de mail vertrekt. De snel uit 's Bosch is er intusschen als het ware gemoedelijk stikum tusschen uit geknepen. Doch, waarom die buiten gewone drukte hedenmorgen aan het station O, ja, dat is waar ook, het is van daag de dag der terechtzitting van de zaak B.thans zal^dan de vermetele zijn straf voor de verschrikkelijke gru weldaad, gepleegd in het nachtelijk uur vau half 8 in de omgeving van het dorpje W. niet ontgaan. Met een van vreugde popelend hart wellicht, stoomt de ver- slagene met snelle vaart naar de plek der gerechtigheid en vergelding, en speelt haar de gedachte door het hoofd >Ik hoop dat hij qog tien jaar krijgt4. Maan denlang heeft zij geleden onder de smart van zulk een laffe daad. Ziet slechts haar verwrongen (II) gelaat, doch nu, nu is alles voorbij en zal weldra een welverdiende veroordeeling de belooning zijn voor de snoodheid van den misdadiger. Weldra is men op de plaats van be stemming aangekomen en is hier het doel slechts het statige rechtsgebouw, waar binnen weinige oogenblikken het verhoor zal plaats hebben. Ik stel U voor geachte lezer, de beangstigde jonge dame, op stamelende wijze antwoordend op de vragen haar gesteld, met een lonkend oog naar den beklaagde kijkend, een flinke jonge man. Met belangstelling cn in spanning volgen allen het verhoor en is het antwoord op de vraag >zou hij worden veroordeeld of vrijgesproken het eenige, waarnaar men uitziet. Het eerste is de blijde hoop en wensch van het jeugdige >hübsches madel het tweede is het verlangen van de zeer velen, die den beklaagde kennen als een degelijk jongmensch. Na eenige uren wachtens is eindelijk het beslissend oogenblik aangebroken. Weldra leest de officier van Justitie het gebruikelijk formuul voor, waarvan het slot is ontslagen van alle rechtsvervolging, en bovendien nog gat deze den wensch te Jennen, dat de beklaagde zijne betrek king moge terug erlangen, doch zou dit onmogelijk zijn, hij niettegenstaande alles van een goede positie verzekerd zij. Och jé, een bliksemflits, gevolgd door een zwaren donderslag had het maag deke niet harder kunnen doen verschrik ken, maar zij houdt zich goed en zoekt nu haar toevlucht niet tot een meester lijk gefantaseerde appelflauwte. De vrienden en bekenden van den beklaagde, voorzoover zij tegenwoordig waren, stormen op hem aan en onder eenvreugde vollen handdruk wenschen zij hem van harte geluk met zijne vrijspraak. Zie hier dus aan de eene zijde, een gelukkige flinke jonge man, omringd door zijn blijde vrienden, aan de andere zijde een bedroefde, tot woedens toe gefolterde jonge schoone tableau 1 De lezers zullen voorzeker met mij den vrijgesprokene van verre een har- telijken gelukwensch toezenden en de jeugdige maagd afraden zich ooit nog te laten aanranden. Flipje. Geachte Heer Redacteur 1 S. v pl. nog een enkel woord aan het publiek. Die P. heeft me in zijn eerste stukje beschuldigd van verschillende dingen, die ik vlakweg onwaar genoemd heb. Ik heb P. herhaaldelijk getart om door 't noemen van zijn naam een bewijs te le veren, want iedereen begrijpt, dat't niet aangaat om iemand klakkeloos te be schuldigen, Nu komt die P. de zaken omdraaien en noodigt mij uit om een degelijke weerlegging te geven van zijn beschul digingen. Daarbij zegt hij dat ik niet lezen kan en telkens komt hij aandragen met de bewering, dat ik niets doe dan schelden. Als het publiek en de leden van den Waspikschen gemeenteraad nu maar goed inzien en vooral ook goed willen onthouden, dat die P. door al die uit vluchten en door het halsstarrig ver zwijgen van zijn naam een afdoend be wijs geleverd heeft, dat zijn beschuldi gingen tegen mij leugenachtig zijn, dan ben ik tevreden. H. K. CONRADI. Kaatsheuvel, 14 December. Mijnheer de Redacteur. Gelieve het volgende een plaatsje te geven in Uw blad. Hiervoor mijnen har- telijken dank. Zooals ik vei nomen heb, en ook door zeer velen voorzien werd, is geschied. Onze Bisschop Z. D- H. Mgr. v. d. Ven heeft het plan onzer Vakver. sedert 2 jaar voorbereid, en dat nu op het punt stond voltrokken te worden, niet goed gekeurd. Ieder weldenkend mensch zal dit verheugen. Of snapte het Vakbestuur en Volks bondbestuur niet, dat zulk een voorstel zooals het daar nu lag, onze beminde Bisschop, niet goed kan keuren U moet weten edele heeren, onze Bisschop houdt rekening met de rechtvaardigheid en menschlievendheid. En dat schijnt het Vakbestuur en Volksbondbestuur niet te doen. Ze stelden daarom gerust voor om ieder Volksbonder en Ziekenfondslid te schrap pen, welke niet bij de Vak. wil gaan. Voor den vorm werd een stemming gehouden. De ijverige Propagandisten bewerkten gauw een hoopje vaklui, zelfs nog vlak bij het stemlokaal en glansrijk erdoor. Dat wil zeggen 200 van de bijna 700 leden waren er voor en 19 er tegen. Deze cijfers toonen immers duidelijk, dat het een overrompelde boel is geweest. Hetgeen ook voor ieder opmerker zeer duidelijk was. En daarna ter goedkeu ring aan Z.D.H. 1 Maar jawel. Onze Bisschop met zijn helder doorzicht, prij- eenswaardlge voorzichtigheid en vader lijke goedheid voor al zijn geestelijke kinderen weigerde om aan dit voorstel zijne goedkeuring te hechten. Ziezoo, Vak en Volksbondbestuur, thans ondervindt gij, dat ge wel een groot getal Uwer leden eens wat wijs kunt maken, doch niet alzoo ons hoogste Kerke ijk gezag. Moge dit voor U een wijze les zijn, en U alzoo terughouden van nog meer dwaasheden. EEN VOLKSBONDER. voor onderstaande, waarvoor bij voor mijn hartelijken dank. In geen der twee verslagen over de uitvosring van't Rozenknopje te Capelle, die voorkwamen in de Echo's van 9 en 13 December zie ik melding gemaakt in een waantoestand, die bij een ge noemde uitvoering heerschte. Het feit deed zich namelijk voor, dat een aan tal menschen eene goede zitplaats had den voor niets (de controle kwam pas, toen de zaal meer dan half gevuld was) en anderen tegen betaling van 50 ent. (wat al nog vrij veel is voor zulk een zang uitvoering) den geheelen avond moesten staan tot last van zich zelf en van anderen, wien zij het gezicht benamen. En al moge het misschien niet geheel te ver dedigen zijn, het is toch zeer begrijpe lijk, dat men niet licht er opnieuw toe overgaat zichzelf en anderen voor twee kwartjes den heelen avond in den weg te staan. Daarom hoop ik, dat het Be stuur den welgemeenen raad wil aanvaar den te zorgen dat dergelijke toestanden niet meer voorkomen, iets, wat zeerge- makkelijk uitvoerbaar is* Nogmaals dankend. X. M. de Redacteur. Mag ik plaatsing voor een wederwoord aan het Bestuur der R.K. Lederbewerkers Vakvereeniging Mijne heeren. Toegegeven wordt door U, dat werkelooze leden Uwer vereenlging geprofiteerd hebben van de gehouden collectehet staat staat dus als een paal boven water, „de R.K. Lederbewerkersbond handhaaft een boycot met behulp der publieke liefdadigheid", Dat gij dit voor het pu bliek tracht goed te praten, en voor Uwe leden met wat zwartmakerij wilt wegdoezelen, is eene wel «enigszins ver schoonbare zwakheid, maar die toch be wijst, dat gij met Uw verantwoordelijk heidsgevoel nog al goede maatjes zijt bedenkechter wel, dat dit voor U we leden steeds eene naaste gelegenheid is om i n moeielijke en twijfelachtige practij- ken gewikkeld te worden. Beter ware het dat gij a.s. Zondag op Uwe bondsver gadering stappen deed, om de smet die op Uwen bond rust, weg te nemen, door opheffing van het besluit, verleden jaar in een onzalig uur do°r U genomen. Zulks zijt gij verschuldigd aan de reputatie van Uwen Bond, aan alle werkzoekenden en niet het minst aan liefdadig publiek van Waalwijk, hetwelk zich dan pas met een onberoerd gemoed kan wijden aan 't ondersteunen van alle werkeloozen. Met dank voor de opname. X. Capelle, 16/12/'U. M. de Redacteur. Verzoeke beleefd eenige plaatsruimte Bezit naast zeer hooge voe dingswaarde de eigenschap, de gezondheid uwer paarden te be vorderen. Machinale broodbakkerij, WASPIK. 1482 DRUNEN. FIJNE (Onder Rijkacontróle). Pry'B deze week f 1.64 per kilo Eenmaal per week franco aas huis in ürunen, Baardwijk, Waalwijk. Beaoyen Sprang en Kaatsheuvel. 102 ri l.anrslrulxrkf Courant, i Vi IT. i 'tW.-*»-

Echo van het Zuiden | 1911 | | pagina 5