Nummer 101. Donderdag 21 December 1911. 34 Jaargang Tweede Blad. Bekendmaking. Nieuws uit Waalwijk Buitenland. Portugal. China. In het nummer van 1 Januari zal gelegenheid zijn tot het plaatsen van Nieuwjaarswen- schen tegen de geringe som van 30 cent. Geen betere gelegenheid orn vrienden, bekenden, begunsti gers een heilgroet te brengen daar een annonce in dit blad, dat in de Langstraat en omgeving door duizenden gelezen wordt, in elke plaats honderden lezers telt. Deze annonces worden tot ZATERDAG 30 December ten 10 uur vm. ingewacht. Aangiften ter inschrijving voor de Militie Een Deficit. De Portugeesche regeering heeft giste ren in de kamer van afgevaardigden de begrooting 1911—1912 ingediend. Dit is de eerste begrooting door de repu- blikeinsche regeering saamgesteld eD zij sluit met een deficit. Naar de minister van financiën, Paes, verklaarde, zijn de inkomsten in totaal op 201.600 000, de uitgaven op 206 820.000 gulden geraamd. Er zo* dus een te kort van 5.220.000 gulden zijn I De uit gaven bevatten ook de gebruikelijke jaarlijksche delging der publieke schuld. Het totaal van de Portugeesche staats schuld bedraagt op het oogenblik 2304 millioen gulden. De minister verklaarde, dat de be grooting, die de voorloopige regeering bij het parlement had ingediend, een deficit van 12,6 millioen aangaf. De snelle verbetering van den toestand, die uit de verklariug van den minister van financiën zou moeten blijken, veroorzaakte veel verrassing bij de kamer. Eenige afgev. zeiden aan stonds, dat zij aan de zekerheid van de berekening der financiën twijfelden en eerst na een streng onderzoek aan zulke gunstige resultaten geloof zouden hech ten t De Opstand. De vredesvoorwaarden, die door de re volutionairen zijn gesteld, moeten, naar ge meld wordt, de volgende zijn: Aftreden der Mandsjoe-dynastie, vestiging eener republiek met Yan Shikai als president en San Yat Sen als vice-president. Het eerste kabinet moet door de revolutionairen gekozen worden. In de toekomst moet dan de president gekozen worden en deze zelf een kabinet samenstellen. Yasn Shikai is eventueel herkiesbaar. Dat op een dergelijken grondslag de ▼rede tot stand komen zou, valt al sterk te betwijfelen. WAALWIJK, 20 Dec. 1911. f Kapelaan C. J. J. M. de Wijs., f Zondag werd door onzen ZecrEerw. heer Pastoor vanaf den kansel medege deeld, dat de weleerw. heer Ch. de Wijs, kapelaan te Vechel, voor korten tijd nog kapelaan alhier, plotseling zoo ernstig ongesteld was geworden, dat hem de laatste H.H. Sacramenten waren toege diend. Dinsdagmorgen kwam op de pastorie alhier de telegrafische mededeeling dat deze jeugdige priester, in den bloei zijner jaren, reeds was overleden. Deze doodstijding werd dadelijk der geheele parochie bekend gemaakt, en maakte een diepen indruk op allen, die hem nog zoo kort geleden gezond en wel hadden zien vertrekken en met wie hij gedurende een viertal jaren had ge leefd en gewerkt en die hem gekend hadden als ijverig priester, eminent prediker en noest werker. Geboren te Tilburg in 1878, werd kapelaan de Wijs priester gewijd in 1903 was te Haren, bij Megen, rector van het Brigitinessen klooster en werd in 1907 benoemd tot kapelaan te Waalwijk 29 September overgeplaatst naar Veghel, waar eene verraderlijke ziekte hem overviel en den jeugdigen priester zoo vroegtijdig uit het leven rukte, t Hij ruste in vrede f Verlof verleend. Bij Kon. besl. van 16 dezer is aan J. F. H. van Calker, alhier, verlof verleend tot het aannemen der onderscheldings- teeken van het kruis Pro Ecclesia et Pontifice, hem door Z H. den Paus geschonken. Gemeentezaken. Op 't oogenblik zijn plannen in on derzoek en bewerking tot verbetering onzer haven. Zijn we goed ingelicht, dan hoopt men thans eene flinke radi cale verbetering aan te brengen, iets wat wij teD zeerste toejuichen. Wij vernemen dat een en ander reeds in vergevorderd stadium van voorberei ding is. Het is ons aangenaam te kunnen vermelden, dat door den heer P. Kom mers te Raamsdonksveer aan de Haven alhier eene inrichting zal worden geves tigd tot het vervaardigen van beton- buizen en andere betonwerken. Reeds in Januari of Februari wil men aan 't werk zijn. De JZ. K. Lederbeiverkersbond en de Pers Hoe 't besluit van den R. K. Leder- bewerkersbond om geen «Pers» meer op zijne vergaderingen toe te laten door de pers wordt opgenomen, kan o.m. blijken uit 't navolgende stukje dan we vinden in «De Tilburgsche Courant» 't Dagblad voor het Zuiden» van 1.1. Maandag Dit blad schrijft nadat het 't motief aanhaalt uit de Leerbewerker, ook door ons 1.1. Zaterdag overgenomen «Wij wenschen hierbij aan te teekeuen «dat het Pers-Comité zich de moeite «kan sparen ons haar communique toe «te zendenwij wenschen door haar «op ons allerminst het cachet van on- betrouwbaarheid te zien gelegd.» Het Pers-Comité heeft voor de eerste maal niet veel succes van zijn werk, want öf het heeft zijn verslag eerst naar de liberale bladen gezonden, ót de Bond telt onbetrouwbare leden, die uit de ^chool gaan klappen en dan liefst aan redacties of correspondenten van liberale bladen. Wij vonden toch Maandagavond réeds een verslag in de Nieuwe Rotterdamsche Courant, en hebben toen direct de ka tholieke bladen als« De Tijd» «De Maas bode» en ir.. a. opgeslagen maar geen enkel had een verslag. Alleen de liberale Nieuwe Rjottet damsche Courant. 1 Jonge Harten. Dinsdag 26 September des avonds ten 8 uur, zal de zeer gunstig bekend staande Bossche Dilettanten tooneel- vereeniglng B. D. T. V een tooneel- uitvoering geven in de zaal Musis Sa crum van den heer A. Gerris-Simons. Opgevoerd zal worden Jonge Harteu, groot blijspel in drie bedrijven van Mar cellis Emants. In 's Bosch staat B. D. T- V. zeer hoog aangeschreven. Haar uitvoeringen worden dan ook steeds door een zeer gedistingeerd publiek bijgewoond. Wij twijfelen niet, of ook hier zal B. D. T. V. voor een eivolle zaal spelen. Immers, zeer zelden kan men hier van eene tooneeluitvoering profiteeren. Kerstboom. In de Ned. Herv. Kerk zal 2en Kerst dag 's avonds 7 uur, een groot Kerst feest worden gehouden. Aan de kinderen zullen cadeau's wor- deg uitgereikt. Bij den heer A. v. Mil prijkt voor de vitrine de kerstboom weer. Onnoo- dig te zeggen dat vooral kinderen de vitrine niet kunnen passeeren zonder die boom met zijn glinsterende sterren even bewonderd te hebben. Voor de Kinderen. 27 December belooft voor de kinderen een prettigen dag te worden. In de be nedenzaal van den heer Jos. v. d. Werff zal dan een specialiteiten uitvoering worden gegeven die voor alle kinderen uit Waalwijk vrij toegankelijk is. Het gezelschap behaalde in Tilburg, Goirle, Breda, Oisterwijk euz. 't grootste succes. De kleintjes zullen de zaal Woensdag wel tot in alle hoeken vullen. Voetbalver. Waalwijk Vooruit W.V. II nam Zondag jl. schitterend re vanche voor de te Breda geleden nederlaag. Met 51 geslagen kon H.M.S. II huis waarts keeren. Direct na den aanvang van den strijd komen de W.Vers overweldigend opzetten en zorgt de center-voor na een kwartier spelens voor eea voorsprong van 20. Dit moedigt de geel-zwarten nog meer aan. Alle werken hard om de score te verhoogen, wat de rechtsbinnen en links buiten nog éénmaal gelukt, zoodat rust met den stand 40 intreedt. Na de hervatting wegen beide partijen tegen elkaar op en spannen de Bredanaren hun uiterste krachten in (je eer te redden wat hun uit een vrijen schop voor doel ge lukt. Dit is het sein voor de W.Vers om weer wat flinker aan te pakken. De links binnen zendt een boogschot in, de keeper grijpt mis en de bal rolt juist achter de doellijn 51. Onvermoeid zwoegen beide partijen rog door, totdat de scheidsrechter die uitstekend voldeed, voor ophouden fluit. A. s. Zondag gaat W.V. II naar het Tilburgsche /yTavenu* terwijl het le vrij'is. W.V. noodigde voor den 2en Kerstdag de alhier welbekende Vereeniging V. O. C. (Rotterdam) uil en alhoewel de onderhan delingen nog niet zoover gevorderd zijn, dat we met zekerheid kunnen melden dat de Rotterdammers de invitatie aannamen be staat hiervoor toch alle hoop, zoodat wij allerwaarschijnlijkst dien dag van een mooie partij voetbal kunnen genieten. Motie. Zondag 1.1. had te Breda in »DiePorte von Cleve" de aangekondigde salaris- meetiDg plaats. Deze meeting werd ge houden op initiatief van de permanente salariscommissie voor Noord Brabant van 't N. O. G. en werd bijgewoond zoowel door de bijzondere als openbare onder wijzers van Noord Brabant. Voorzitter was de heer Veimeulen van Oud-Gastel. De heer M. H. v. d. Horst, hoofdbe- stuur§lid van O. G. hield eene rede, waarin hij de noodzakelijkheid eener betere salarisregeling duidelijk aantooode. Hierna werd de volgende motie met algemeene stemmen aangenomen. De vergadering van onderwijzers in Noord-Brabant, gehouden te Breda in »Die Porte von Cleve" op Zondag 17 December 1911 gehoord de inleiding van den heer M. H. v. d. Horst, lid van 't hoofdbestuur van 't Nederlandsch Onderwijzers Ge nootschap in zake de regeling der jaar wedden van de onderwijzers in de pro vincie Noord-Brabant overwegende, dat nog in tal van ge meenten de wettelijke minima worden uitgekeerd en in bijna geen enkele ge meente de salarieering voldoende mag worden genoemd van oordeel, dat het is in 't belang van het onderwijs, dat de onderwijzer vrij is van finantieele zorgen en in staat wordt gesteld, zich die kundigheden eigen te maken, waardoor 't peil van zijn onderwijs zal rijzen overtuigd, dat de werkkring van den onderwijzer een zoo belangrijke is, dat hem eene onafhankelijke maatschappe lijke positie moet worden gewaarborgd overwegende, dat de praktijk heeft bewezen, dat van de gemeentebesturen in 't algemeen niet kan worden verwacht, dat zij de salarissen der onderwijzers op voldoend peil zullen brengen, aangezien zij deels onwillig, deels onmachtig zijn om aan de bescheiden wenschen der onderwijzers tegemoet te komen spreekt als haar vaste overtuiging uit, dat alleen door verhooging der wettelijke minima genoemd in artikel 26 der lagere onderwijswet en door vermeerdering van 't aantal periodieke verhoogingen zooals gevraagd is door 't comité van gemeen schappelijke salarisactie aan den onder wijzer een redelijk bestaan kan worden verzekerd en besluit deze motie te publiceeren en toe te zenden aan Z.E. den Minister van Binnenlandsche Zaken, het College van H.H. Gedeputeerde Staten en de pers. Grootse he plannen 1 Door den heer Van Iersel te Breda, zal binnenkort aan de betrokken ge meenten een aanvrage om concessie en exploitatie ingediend worden van een electrische tramverbinding \an Breda via Ginneken naar en door Tilburg, via Moergestel naar Oisterwijk en Den Bosch en van Moergestel via Oirschot naar Eindhoven. Ongeval. Gisterenavond had de werkman K., werkzaam op de stoomleerfabriek van den heer Jansen, het ongeluk met zijn hand tussehen een persmachine, welke door stoom wordt verwarmd, te geraken, met het treurig gevolg dat van een zijner vingers een stuk werd afgesneden en zijn arm geheel werd verbrand, en een groot gedeelte der huid werd afge schroeid. K. die veel pijn had, moest zich aanstonds onder geneeskundfge behandeling stellen, die door Dr. v. Gils werd verleend. Schoeisel tn Pet zie. Te Teheran in Perzië bestaan twee soorten afnemers voor schoenende Perzische en de Europeesche. De Per zische bevolking (mannelijke) prefereert rijgbottinnes, open schoenen met elas tiek haakbottines en winterschoeoen. z.g n- gezondheidsschoenen. De Perzische vrouwen dragen vooral open schoenen met Louis XV of ïonder hak. De Per zische cliënteele houdt, als overal in 't Oosten, veel van verlakt, geel en phantasie-schoeisel. De Europeesche cliëntele, die in Teheran vrij talrijk is, heeft bij voorkeur z.g.n. Amerikaansche modellen gele of zwarte schoenen en rijg- of knoopbottines. De Perzische fa bricatie bepaalt zich slechts tot de pro ductie voor de inlandsche bevolking en gebruikt Europeesc'n leder. Men vindt te Teheran Europeesch gemaakt schoen werk van 3 tomans (f 7.50) af, maar de middelprijs is f 10. of f 15. per paar voor solied werk. Amerikaansch schoenwerk. De vice-consul der Ver. Staten van Noord-Amerika te Amsterdam rappor teert in de »Daily Consular and Trade Reports* van Washington het volgende >Een zeer belangwekkend feit inden kleinhandel te Amsterdam is de voorlief- dle op 't oogenblik Amerikaansche goe deren genieten. Handelaren, die zich eertijds niet met den verkoop van Ame rikaansche artikelen inlieten, hebben tegenwoordig belangrijke voorraden en stallen ze uit voor de ramen. In sommige specialiteiten hebben bijna alle winkeliers van naam in de verkeerrijkste straten mooie etelages van artikelen die in A- merika gefabriceerd zijn Het meest komt wellicht Amerikaansch schoenwerk voor. Men zou moeilijk hier ter stede een schoenwinkel vinden, waar geen artike len zijn die Amerikaansch van leest en Amerikaansche of Europeesche coupe zijn. Eveneens verdient opmerkiog de toenemende zin der inwoners voor A- meiikaansche modellen, wat slechts bij dragen kan om den handel in Ameri kaansch schoenwerk te ontwikkelen. Deze handel heeft per correspondentie een belangrijke uitbreiding genomen zonder georganiseerde bevordering, zonder plaat selijk depót, zonder centraal-agentuur. Dat bewijst welk een enorme omzet be reikt zou kunnen worden, wanneer men er zich op toelegde, door een stelsel matige exploitatie den verkoop van Amerikaansch schoeisel in 't buitenland uit te breiden*. De consul heeft blijkbaar hooggestem de verwachtingen van het verschijnsel, dat Amerikaansche modellen gezocht zijn, maar vergeet dat dit werk toch van binnenlandsche fabrieken komt. BAARDWIJK. Zondagavond j.l. omstreeks 8 uur ontstond brand in een der schuren van J. v. W. alh. Aacgewakkerd door den wind sloegen de vlammen over op het pane bewoond door drie gezinnen, ook toebehoo- rende aan J. V. W, Door het hevige vuur was aan redden geen denken, zoodat in een oogenblik het vuur alles vernielde van de drie huisgezinnen en door flink optreden kon worden voorkomen dat geen kinderen in de vlammen omkwamen. Voor A. B. welke niet verzekerd is en zeven kinderen heeft, is het zeker een groote ramp. Moge de Tooneel vereeniging Liefdadig heid door Kunst/ welke eene uitvoering geeft te,n zijnen bate succes hebben en ieder een toonen in onze gemeente zulk eén edelj doel te waardeeren. ÜRÜNEN 19 Dec. Bij Koninklijk besluitj van den 25 November 1911 zijn de jaar wedden der wethouders gebracht op f 200. Door Heeren Gedeputeerde Staten isl dc Gemeente-begrooling goedgekeurd in ont-f vangst en uitgaaf op f 23517,22. Bij de gisterenavond gehouden aaii- bcsttding tot het aanvoeren der melk en bet vervoeren der onderineik naar Heusden zyn door het bestuur der Boterfabyek de onder staande laagste inschrijvers aangewezen. Voor hel aanvoeren de/ uielk in Drunen.] Kattenstaart P. Pulles voor 8J/S cent per 100 K G. Midden-find A. v. d. Hoven voor ös/4 cent per 100 K.G. Wolfshoek A. M. Knippels voor 12 cent per 100 K.G. Voor Elshout Andr. v. Delft voor 9 cent per 100 KG. Voor Nieuwkuik W. Klerks voor 111 /4 cent per 100 K.G. Voor Baardwijk Chr. Pulles voor 12 cent per 100 K.G. Voor het vervoeren der ondermelk naar fleusden. lste kar A. M. Knippels voor f 1,10 per vracht. 2de kar J, Rrok voor f 1,19 per vracht. 3de kar P. Pulles voor f 1,09 per vracht. 4de kar Zeger v. Drunen voort 1.08 per vracht. Aanvoer benoodigde steenkolen voor dr fabriek aan Joh. Knippels voor f3,74 pei wagon, ELSHOUT. Ter vervanging vas der Weled. Heer H. v. Laarhoven is als Secre- taiis-Penniugmeester van het R. K. Zan gers-College alhier met algemeene stemmet op ééu na benoemd de Heer Johannes van Breugel. Deu nieuwen titularis bieden wij oni oprecht proficiat. NIEUWKUUK 19 Dec. Bij de alhier gehouden aanbesteding voor het omploegei van een gedeelte der Hoef, voor het nemen eener proef met behavering, waartoe in d< jongste raadsvergadering besloten werd, w.trei de laagste inschrijvers de landbouwers CJ Bruurmijn en J. Peters beiden uit Druner voor S 16 per II.A. Hen zijn de werkzaamheden opgedragen. Met het toezicht op de ontginningen zijl belast de heeren C. de Hoog, P. H. v. d, Brand en H. Mostermans, VLIJMEN. Vergadering van den Raat der gemeente Vlijmen, op Vrijdag, den 21 December 1911, des namiddags te 5*/j nar, ten raadhuize dezer gemeente. Te behandelen onderwerpen 1. Beëedigiug nieuwgekozen raadslid H. Boom Azn. 2. Ingekomen stukken, 3. Voorstel van B. en W. tot vaststel ling eener rooilijn voor een gedeeltb dei Voorstraat (straatje achter Vranken). 4. Benoeming van een lid van het Bur gerlijk Armbestuur wegens periodieke af treding van het lid H. Mommersteeg Cz. 5. Benoeming van een lid der commissie tot wering van schoolverzuim wrgens ver- 'rek van het lid W. van Thiel met aan beveling van B. eu W. 0. Wijziging instructie armenarts, her nieuwde vaststelling instructie vroedvroui en benoeming van een armenarts, met voor stel van B. en W. 7. Aangehouden adres van H, de Liat tot ouderha;.dsche aankoop van 3 strookje grond, met voorstel van B. en W. 8. Voorstel van B. en W. tot aanleg vai bandhout, op de Biezersche dammen. 9. Benoeming van e^n wethouder. EINDH0VEN. De werkwilligen aan di fabiieken van de firma Philips Co. alhie: moeten bij het gaan naar en bij het verlatei van het werk door de rijkspolitie wordci beschermd. De stakers posten onafgebrokei aan het station met het oog op van elderi komende werkwilligen. BESOIJEN. Ilet kind van R. A. alhier geraakte Maandagmorgen al spelende onde de tram. Ernstig gewond aan het hoofd werd he opgenomen. De tram had ook nog een pin! en een gedeelte van een vinger afgereden SPRANG. De Chr. Zangvereeniginj „Excelsior* alhier, zal 26 December a.s (Tweeden Kerstdag) een uitvoering geven ii de Hervormde Kerk. Aanvang 's namiddags 5,30 uur. CAPELLE. De Uitvoering van de Re derijkerskamer alhier, zal plaats hebben oj Woensdag 27 December des avonds ten nar in de zaal van den heer L. E. van Don gen. Opgevoerd worden een paar blijspelei Echo van het Burgemeester en Wethouders der gemeente Waalwijk brengen ter kennis yan wie het aan gaat, in «onder heid ran de in het jaar 1893 ge boren mannelijke personen, of yan hun vader moeder, voogd of curator, dat zij. die in deze gemeente voor de milltie^moetei» worden inge schreven aangegeven moeten worden ter ge - meentesecretarie tussehen den lsten en 31sten Januari 1912. Voor het doen van de aangiften der inschrijving zal meer bepaald gelegenheid worden gegeven op Maandag 1 Januari 1912 des voormiddag van 9 tot 12 unr. Voor nadere inlichtingen woidt verwezen naar de publicatie aangeplakt in de vestibule van het raadhuis, Waalwijk 19 December 1911. De Burgemeester TH. DE SURMONT DE BAS SIIEELE. De Secretaris, F. W. VAN LIEMPT.

Echo van het Zuiden | 1911 | | pagina 5