oope lumber 3. Zaterdag 6 Januari 1912. 35 Jaargang Tweede Blad. DE NIEUWE ARBEIDSWET- I, Bank dFÖORLOG. wp iur. ji licht. )en. Gemeenteraad. buitenland. tfelgië. China. t'fe degelijke tope Apo- n Pater stempel daardoor edigen. udea 4-5 Vormen, Begraven t. Ieder eden der eitje zijn Jw huis- ngenaaid ist 1 cent te ver- r J. T. eene andere arbeidsbetrekking, zoodat niet telkens bij het veranderen van pa troon een nieuwe kaart behoeft te worden aangevraagd. Alleen bij verhuizing naar een andere gemeente, moet de arbeidskaart ter secre tarie, waar zij is afgegeven worden ingele verd en in de nieuwe woonplaats moet een nieuwe kaart aangevraagd worden. De werkgever is verplicht te zorgen dat in zijne fabriek of werkplaats eene arbeidslijst wordt opgehangen een ar- beidsregister aanwezig is. zoo in zijr.e onderneming een of meer jeugdige per sonen, een of meer vrouwen of wel meer dan 9 mannelijke personen van 17 jaar of ouder, arbeid verrichten. De arbeidslijst veimeldt omtrent alle In de bestaande arbeidswet zijn belang rijke wijzigingen aangebracht. Deze wijzigingen treden in werking 1 Januari 1912. Wij geven eenige der voornaamste nieu- (we bepalingen. De Arbeidswet verstaat thans onder jeugdige personenpersonen beneden 17 jaar en onder vrouwen; vrouwelijke personen van 17 jaar en ouder. Was vroeger de leeftijdsgrens waarop een kind arbeid mocht gaan verrichten in"ocf ïróndeV^minrwerkzame bepaald op 12 jaar, thans is t verboden het uur van aanvang en dat van .'■Lk'n^n hnf°g leerpllch' i het einde van den dagelijkschen werktijd, tigarbeid te doen verrichten. d d Jaartusschen Een jeugdig persoon en eene vrouw bestemd 6 agen met langer arbeid verrichten, dan op a„e kantoren der posterijen tijdens den geheelenduur der openstelling, verkrijgbaar. Aan iedere lijst is geheeht een briefkaart, bestemd voor het afschrift der lijst dat aan het districtshoofd der arbeids-inspectie moet worden gezonden. De prijs van de lijsten bedraagt 7 cent. Aan de Kantoren der posterijen zijn tevens inlichtingen te bekomen betref fende de voorwaarden van inruiling van verschreven lijsten en briefkaarten. De lijsten bevatten nadere aanduiding omtrent invulling en verzending van het afschrift. De waarmerking der lijst door of na mens den Burgemeester is verval en. Door andere dan jeugdige per onen en vrouwen mag arbeid worden verricht in afwijking van regeling van hen op de arbeidslijst vermeld. De werkgever is dan echter verplicht te zorgen, dat van deze afwijkingen wordt boek gehouden en daar van aan het districtshoofd der arbeidsinspectie mededeeling wordt ge daan, waar op de arbeidslijst in werking treedt, een afschrift van die lijst aan ver meld districtshoofd moet toezenden. Het arbeidsregister vermeldt de namen en de voornamen van alle personen, in eene fabriek of werkplaats werkzaam, be nevens voor ieder hunner de regeling, op de arbeidslijst te zijnen of te haren aanzien vermeld. Het arbeidsregister is niet op de post kantoren verkrijgbaar, maar moet in den boekhandel worden gekocht. Het is verboden arbeid te'doen ver richten, alsmede om gedurende de rust tijden jeugdige personen en vrouwen te doen verblijven op een besloten plaats, waar als dan de bedrijfsarbeid wordt verricht. De nieuwe wet bevat voorts nog de navolgende overgangsbepalingen Kinderen die bij het in werking treden der wet 12 jaar oud zijn, en niet leer plichtig, mogen arbeid verrichten, terwijl hetgeen omtrent jeugdige personen, is bepaald, niet geld voor personen, die bij het in werking treden der wet 16 jaar oud zijn. Deze personen, voor zoover zij van het vrouwelijk geslacht zijn, worden beschouwd als vrouwen in den zin der nieuwe wet. Een jaar na in werking treden der wet blijft buiten werking het bepaalde omtrent den vrijen Zaterdagmiddag voor een vrou welijk persoon, die gehuwd is of die ongehuwd zijnde, een huishouding te verzorgen heeft, terwijl tot zoolang jeug dige personen en vrouwen 11 uur per dag mogen werken. iBURG en steeds d woideu mogen 10 uur per dag en 58 uur per week, terwijl zij geen arbeid mogen verrichten tusschen 7 uur n.rn., en 6 uur v.m. Bovendien mag geen vrouwelijke per soon, die gehuwd is, of die, ongehuwd zijnde eene huishouding te verzorgen heeft en van dit laatste aan den werk gever heeft kennis gegeven, desZaterdags na 1 uur n.rn. arbeid verrichten, behou dens in de gevallen bij algemeenen maatregel van bestuur genoemd. Vergunningen tot overwerk worden voortaan niet meer verleend door den Commissaris der Koningin of door den burgemeester, maar door het districts hoofd der arbeidsinspectie en door of namens den minister, voor een onder neming waarin spoedeischende gevallen plegen voor te komen, die het tijdig aanvragen en verkrijgen eener vergun ning tot overwerk onmogelijk maken. Wij wijzen er op, dat overwerkvergun- ningen niet meer moeten worden aan gevraagd bij den burgemeester of door diens tusschenkomst aan den Commis saris der Koningin, maar bij het Dis trictshoofd der arbeidsinspectie. Voor Waalwijken omstreken is de standplaats van het districtshoofd Breda. Een jeugdig persoon en een vrouw mogen op Zondag geen arbeid verrichten, welk gebod echter niet van toepassing is op den bij algemeenen maatregel van bestuur met name genoemden arbeid van vrouwen in boter- en kaasfabrieken. Een vrouwelijke persoon mag geen arbeid verrichten 4 weken na hare be valling en indien zij gehuwd is, voordat de datum harer bevalling op de arbeids kaart is aangeteekend. De werkgever is verplicht de jeugdige personen, die in of voor zijne onderne ming arbeid verrichten, in de gelegenheid te stellen des namiddags na 5 uur de lessen te volgen in inrichtingen voor godsdienst-, voortgezet- herhalings- of vakonderwijs, van welke verplichting echter door den Minister ontheffing kan worden verleend. De werkgever is verplicht te zorgen dat a. door een jeugdig persoon of door eene gehuwde vrouw geen arbeid wordt verricht b. door een persoon van 17 jaar, niet zijnde een gehuwde vrouw, geen arbeid wordt verricht, die slechts onder bij algemeenen maatregel van bestuur te stellen voorwaarden voor dien persoon is toegestaan. Een en ander tenzij hij in het bezit is van eene dien persoon of die vrouw betreffende arbeidskaart. Vroeger hadden gehuwden vrouwen geen arbeidskaart noodig. De datum van bevalling eenergehuwde vrouwelijke persoon moet op haar kaart worden aangeteekend, en gewaarmerkt door of vanwege den burgemeester der gemeente, waar de bevalling plaats had. Na 1 Januari 1912 zijn de oude ar beidskaarten niet meer geldig. De arbeidskaart wordt aangevraagd ter secretarie der gemeente, binnen welke de persoon woont, op wien de kaart betrekking heeft. De eerste arbeidskaart wordt kosteloos verstrekt, doch voor ieder volgend exem plaar moet 5 cent betaald worden. Bij het eindigen der arbeidsbetrekking moet de arbeidskaart door den werkge ver onverwijld aan den persoon, wien zij geldt, worden afgegeven. Bij het aangaan, van eene nieuwe arbeidsbetrekking, stelt dan de bescherm de persoon de kaart aan den nieuwen werkgever ter hand. De arbeidskaart geldt ook weer voor VEIJH.-CAPPEL. Woensdagavond ten 7 uur hield de raad dezer gemeente eene openbare vergadering. Voorzitter Edelachtbare heer Baron van Heeckeren van Waliën. Ongeveer 7.15 uur opent de Voorzitter de vergaderingAanwezig zijn alle leden. Voorzitter. Ik heet u allen welkom. Ik doe dit des te meer omdat wij nog zoo kort in het jaar zijn, omdat het jaar pas is aangevangen. Ik wensch u dan geluk en hoop dat 1912 voor u allen en voor de gemeente in het bijzonder een goed jaar moge zijn en u allen met dezelfde kracht moge bezield zijn als u in het algeloopen jaar getoond hebt te bezitten, om op waardige wijze de belangen van deze gemeente te be hartigen. Hierna worden de notulen der vorige vergadering voorgelezen en onveranderd goedgekeurd en vastgesteld, Voorzitter. Wij zullen een kleine wijziging brengen in de agenda. Er staat dat eerst in behandeling zal komen wij ziging politie-verordening. Aangezien dit een zeer kolossaal werk is en om allen tijd daarvoor te hebben, zou ik voorstellen eerst de andere punten te behandelen. Oerlemans. Zijn er geen ingekomen stukken. Voorzitter. Een, doch dat wil ik straks in geheime vergadering behan delen. 1. Benoeming van een stembureau voor eventueele verkiezingen van den Gemeenteraad, Prov. Staten en Tweede Kamer. Gekozen worden als leden de heeren A. Oerlemans en P. van der Hoeven, als plaatsvervangers de heeren De Bruijn en van der Waals, als derde lid de heer Stam en als plaatsvervangend derde lid de heer van der Schans. 2.. Benoeming van een stembureau voor de Kamer van Arbeid. Gekozen worden de heeren, als Voor zitter de heer M. v. d. Waals, als leden de heeren P. van der Hoeven en H. Stam, als plaatsvervangend Voorzitter de heer Voor de Poorte, als plaatsvervangende leden de heeren P. v. d. Schans en De Bruijn. 3. Wijziging en vaststelling politie verordening. Voorzitter. Voor de behandeling van dit punt zal van u allen veel aandacht worden gevraagd. Ik verzoek de heeren die iets te zeggen hebben in 't belang van het werk, om kort en zakelijk te zijn. Ik wil hiermede niet kennen geven dat men zijn meening niet mag uiten, en verdedigen, doch ik bedoel hiermede alleen maar dat men niet te lang, te breedvoerig zal uitweiden, zich niet buiten het onderwerp zal begeven. Ik mag veronderstellen dat de heeren het concept allen voldoende zullen heb ben ingekeken en het dus niet noodig is om de geheele verordening nog eens voor te lezen. Ik zal op die artikelen de aandacht vestigen die belangrijk zijn, die iets om 't lijf hebben. Van der Waals. Ik zou het zeer wen- schelijk vinden om de verordening ge heel voor te lazenwij kunnen dan ar- tikel voor artikel behandelen. Voorzitter. De verordening is lang en er zijn zooveel artikelen die niets om 't lijf hebben. Van der Waals. Ik zou het toch doen. 't Is een politie-verordening. Hierna wordt besloten de politie ver ordening artikelsgewijze te behandelen. Bij art. 2 bepalende het nummeren van huizen vraagt de heer P. v.d. Hoeven of het niet gewenscht is om één woning bewoond door meerdere personen leder afzonderlijk te nummeren. De Voorzitter merkt op dat die wo ningen dan worden genummerd met a. b. of c. Bij art. 5 bepalende dat bij ver andering van woonplaats binnen de ge meente uiterlijk acht dagen na den datum der verhuizing aangifte ter secre tarie moet worden gedaan, merkt de heer P. v. d. Hoeven op dat die tijd wel wat kort is. Stam. Ik meende dat men vroeger daar altijd een maand tijd voor heeft gehad. Ik ben het met Verhoeven eens 8 dagen is te kort. Voorzitter. Ik zou het niet langer stellen dan 8 dagen want het komt wel eens voor dat men ergens 8 dagen woont en dan weer vertrekt. Van der Hoeven. Ik bedoel alleen maar voor dienstboden. Voorzitter. Die bepaling is alleen geldend bij verandering binnen de ge meente. Oerlemans. En bij vertrek buiten de gemeente daa. Voorzitter. Dat is geregeld bij een Kon. Besluit Bij art. 7 bepalende het verbod om langs de huizen of woningen of op de openbare straat te venten of rond te leuren met lucifers, bezems enz. zegt de heer van der Waals dat bezems een artikel is wat geen enkele hulsmoeder kan missen en dat dergelijke artikelen hier nergens verkrijgbaar zijn. Alleen uit Oosterhout komt geregeld een man met paard en kar bier op vaste plaatsen zijn bezems brengen. Hij weet als 't ware waar hij ze moet breogen, omdat ze in den regel 's weeks van te voren reeds aan hem worden besteld. En volgens dit artikel moet hij nu eerst vergunning vragen. Oerlemans. Als hij alleen vaste clientelen bedient, dan is dit geen venten. Van der Waals. Het gebeurt wel dat hij er over heeft en dan vraagt hij hier en daar, dus vent hij dan. Voorzitter. U gaat te ver. Uw be zwaar is te ondervangen. Het artikel is er alleen in geplaatst om de vermomde bedelarij, wat dikwijls, vooral bij strenge winters zoo lastig is, te weren. Voor die menschen die werkelijk handel drij ven, zooals u daar nu al een voor beeld neemt, is het een kleine moeite om permissie te komen vragen Ik geef hun dit dan tijdelijk of desnoods door- oopend. Stam. Als het nu eens een koopman is die 's morgens al vroeg hier is, en u of de Wethouders zijn nu nog niet eens present, wat dan, dan moet zoo'n man maar wachten. Voorzitter. Hij kan het van te voren reeds aanvragen. Een keer moet hij het doen als ik te spreken ben, maar dan is hij om het zoo eens uit te druk ken, ook voor eeuwig klaar Van der Waals. Ik begrijp uw goede bedoeling wel, 't is om de vermomde bedelarij te weren en dat is loffelijk van U, maar zooals het artikel nu luidt wor den er te veel andere personen door getroffen Zoo komt er hier 's morgens iemand uit Tilburg met bezems, dwijlen, enz. Ik vind het bezwaarlik dat zoo iemand dan eerst moet komen vragen om vergunning. Van der Hoeven. Ik zou het woord bezems er dan uitlaten. Voorzitter. Ja en dan nemen die be delaars eenige bezems onder huu arm en ze venten, terwijl het hun dan om een aalmoes te doen is. Stam- En toch is het zoo niet goed. Voorzitter. Die menschen die het niet te doen is om te bedelen, kunnen toch doorloopend permissie krijgen, 't Is toch een kleine moeite om het eens te vra gen. Van der Waals. Zoo komt er ook een man hier venten met garen, band, enz. enz. een man in den handel van betee- kenis, die zou dan ook vergunning moeten komen vragen. Hij betaalt toch zijn bedrijfsbelasting 1 En dan toch nog eerst vergunning komen vragen of je mag gaan verkoopen. Oerlemans. Voor mij bestaat er geen enkel bezwaa*- omdat aan het slot staat B. en W. kunnen van het bepaalde sub 4 tijdelijk eene doorloopende ontheffing verleenen en ik vertrouw van B. en W- wel dat die de handelaren van de be delaars weten te scheiden. Nadat de Voorzitter er nogmaals op heeft gewezen dat er absoluut geen moeite aan is verbonden om permissie te komen vragen en dat dit maar voor eenmaal is, leggen de overige heeren er zich bij neer en blijft art. 3 zooals het is. Bij art 8 sub 2 bepalende dat het verboden is om zeisen te leggen of la ten liggen of te vervoeren, zonder het scherp behoorlijk tt omwinden, zegt de heer de heer de Bruijn dat dit voor de landbouwers nogal een lastige bepaling is, wijl het wel een voorkomt dat een hooivork b. v. van de kar schokt. De Voorzitter wijst er op dat men dan een hooivork moest vastbinden. Bovendien vooraleer een vork met de punten naar buiten is ze toch al van de wagen gevallen. Stam. Dat de zeisen bedekt moeten zijn als men «ver straat loopt is een zeer goede bepaling. Het artikel wordt hierna ongewijzigd vastgesteld. Bij art. 9 bepalendeHij, aan wien bij volksverzameling op wegen, straten of pleinen door de politie gelast wordt zich uit die volksverzameling te verwij deren, is verplicht aan dezen last on- middelijk te voldoen, en wel langs den weg of in de richting door de politie aangewezen, vraagt de heer Oerlemans of dit de bedoeling is, dat de politie nu bij iedere volksverzameling derge lijke maatregelen kan nemen. Is dit zoo, dan kan hij zich daarmede niet vereeni gen, wijl daa te veel macht aan de politie wordt gegeven. Is het de bedoe ling dat dergelijke maatregelen alleen genomen mogen worden wanneer bij volksverzamelingen de orde dreigt ver stoord te worden, dan kan hij er zich wel mee vereenigen. Voorzitter. Da bedoeling is zoo Er loopt een zatte man die gearresteerd wordt, Daar om heen bevinden zich een hoop menschen. De politie heeft dan het recht te zeggen ga uiteen, gij daar heen en gij die kant in. Oerlemans. Daar kan ik mij niet mede vereenigen. Iemand die daar dan op kalme en rustige wijze loopt, op grond waarvan, op welk motief kan die dan door een veldwachter worden verwijderd- Na eenige discussie zegt de Voorzit ter dat de gemeentewet voorziet in dit bezwaar. Een veldwachter mag zijn be voegdheid niet te buitengaan en kan alleen wanneer hij meent en daartoe moeten gegronde redenen bestaan, dat een volkverzameling gevaar geeft voor de orde te verstoren. Oerlemans. Als dat de bedoeling is dat er eerst gegronde redenen moeten bestaan, vooraleer hij tot dezen maatregel kan overgaan, dan kan ik er mij mede vereenigen. Als men art. 9 alleen leest, dan zal men mij toegeven dat er het door mij geopperde gevaar in schuilt. Iu verband met art. 9 der ge meentewet is het goed. Bij art. 10 vraagt de heer v. d. Hoeven of het niet wenschelijk zou zijn om daar nog bij te voegen dat het verboden is om op openbare wegen te voetballen waarop de Voorzitter antwoord dat art. 21 daarin voorziet. (Slot volgend nummer.) Van het oorlogsterrein. Een Stefani-telegram van Dinsdag avond elf uur meldt uit Tripoli het volgende »De cavalerie deed tot op 10 kilometer Zuid-Westelijk van Ain Zara verken ningstochten, zonder intusschen een spoor van den vijand te vinden. »De torpedoboot >Cigno<, die langs de Westkust voer, vuurde 60 granaten af op een vijandelijk legerkamp, nabij fort Forwa, en dreef talrijke gewapende manschappen, waaronder eenige ruiters, op de vlucht.4 Montagu, de Engelsche luitenant die uit het Turksche kamp te Londen terug is gekeerd, lijdt aan dysenterie. Terwijl hij doodziek in het hospitaal van Ain-Zara lag, wierp een Italia&nsch vlieger bommen op dat gebouw, ofschoon de Roode Halve Maan op het dak geheschen was. Een groot aantal Arabieren werden dientengevolge gedood of gewond. Een ander Engelsch correspondent, Allan Ostler, de man van de Daily Express, legt door ltaliaansche soldaten geteekende verklaringen over, waarin zij met lof gewagen van hun uitstekende behandeling door de Turken en Arabie ren. Verder hebben zij Ostler' mede gedeeld, dat de ltaliaansche soldaten, die vrouwen en kinderen omgebracht hebben, dit gedaan hebben op bevel van hunne officieren. De Mijmv er kers staking. De correspondent van de Brusselsche >Patriote« meldt nog de volgende bijzon derheden over de mijnwerkers9taklng in de Borinage. »Woensdagochtend4 aldus de cor respondent is het werk in bijna de geheele streek gestaakt. >De mijnwerkers der Borinage willen niet om de veertien dagen betaald worden de winkelier- en de handelaars der streek, die door het toestaan van een langer crediet schade zouden lijden, scharen zich aan hunne zijde en eischen, dat de vroegere wijze van betaling zal worden voortgezet en protesteeren tegen de inhouding van 18 francs voor het pensioen »De steenkoleamaatschappijen hebben tot nu toe op dit punt niets willen toe geven. De onderhandelingen worden voortgezet. >Woensdagochtend telde men 2500 stakers te Cuesmes, 15000 te Flénu, 3000 te Quaregnon, 1 500 te Dour enz. in het geheel ongeveer 25000 stakers. De opstand. Mag men de berichten uit Nanking gelooven, dan heeft Sun-Jat-Sen den eed afgelegd als voorloopig president van de republiek China, waarbij hij verklaarde, dat hij zich terug zou trekken, als de republiek eenmaal vast gegrondvest we zen zou en door de mogendheden erkend. De nationale vergadering te Nanking zou K\ .schap dfr van het Mien.

Echo van het Zuiden | 1912 | | pagina 5