Nummer 6 Donderdag 18 Januari 1912 35e Jaargang Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Waaiwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen. Eerste Blad. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen DE OORLOG. FEUILLETON. Buitenland. Frankrijk. België. Duitschland. Telefoonnummer 38. Telegram-AdresECHO. JU De Echo van het Zuiden, Waaiwykschc en Ijingstrantschc Courant, Dit Blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 8 maanden fO.T. Franco per post door het geheele rijk f 0.90. Brieveningezonden stukkengelden enz., franco te zenden aan Uitgever. den UITGAVE: Advektbntiën 17 regels f 0.60daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën 8 maal ter plaatsing opgegeven worden 2 maal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels en advertenties bij abonnement worden speciale zeer voordeelige contracten gesloten. Reclames 15 cent per regel. De stemming in Italië. Verscheidene omstandigheden schijnen er op te wijzen, zoo wordt aan de >Koln. Ztg.< gemeld, dat de groote begeestering, die in geheel Italië aanvankelijk ge- heerscht had, sterk aan het luwen is, dat twijfel en critiek de overhand krijgen en dat ook de ziekelijke prikkelbaarheid voor alle oordeelen In het buitenland plaats heeft gemaakt voor een kalmere aanvaarding van afwijkende meeningen. Twee artikelen, één in de «Secoio* en één in de «Lombardia*, haalt het blad daarvoor als treffende staaltjes aan. Zoo wordt in de «Secoio*. in een artikel getiteld «De opmarsch*, gezegd, dat alle verwachtingen op een spoedigen vrede met Turkije zijn teleurgesteld. Men begint de groote moeielijkheid van den oorlog, zegt het blad, voortdurend meer te begrijpen, in Cyrenaïka waar 300 man regelmatige Turksche troepen met slechts 40 officieren in staat geweest zijn een zoo groote krijgsmacht bijeen te brengen, dat de bezettingen van Derna en Benghasi formeel belegerd zijn. Maar ook in Tripoli is de toestand ernstig genoeg. Een snelle opmarsch is volgens het blad uitgesloten, daar de vijand zich steeds aan de vervolging zou onttrekken en de Italianen naar het binnenland zou lokken, waar de moeielijkheden zich zouden verveelvoudigen. Er kan dus alleen sprake zijn van een langzaam voort rukken, hetwelk den oorlog jaren lang zou doen duren. De «Lombardia* spoort de bevolking aan na de begeestering van het eerste oogenblik den tegenwoordigen toestand en zijne gevolgen met mannelijken ernst .en kalmte te beschouwen en in 't bij zonder de betrekkingen van Italië met het buitenland aan een nauwkeurig on derzoek te onderwerpen. Het optreden van Italië tegenover Turkije is iets onge- Van »ÜE ECHO VAN HET ZUIDEN.'' woons geweest, daar Italië volledigen afstand van Tripoli en Cyrenaïka verlangd heeft, terwijl andere staten zich met het protectoraat over Turksche gebieden vergenoegd hebben. Ook heeft Italië, meent het blad, geen voorwendsel gevonden, dat iijn stap zoo gerechtvaardigd zou hebben, als de op stand in Egypte het optreden van Enge land of de zeerooverij in Algiers de strafexpeditie van Frankrijk. gaeacg^Mii n n.i—iimn.■nuwwinw— 64) Hier is het geld, sprak Victor, den knecht vijf briefjes, elk van vijf pond en vijf en twintig shillings in specie overhandigende. Hebt gij verlof gevraagd Neen, want onder ons gezegd, ik geloof niet dat ik het krijgen zon. Ik zal zoo vry zijn het te nemen, zonder er om te vragen. Ik zal zoo ziek zijn als een bond mijne vrouw moet maar zeggen dat ik in mijn bed lig en niet kan komen. Gy zijt een diplomaat, Hawkins, riep Victor uit. Ik zal u verder zeggen wat gy te doen hebt. Daar hebt gij een papier, waarop de naam staat van de plaats, waarbeen het paard moet gebracht worden: gemeenteTrimley in Dorset— shire. Gij moet morgen, mot het krieken van den dag op weg gaan en zoo snel reizen als ge maar kunt, zonder het paard af te tobben. Het moet versch zijn als mijn vriend het krijgt. Hawkins lachtte onheilspellend. Maak u daar niet ODgerust over, mynheer. De oWilde Buffel" zal altyd frisch en bij de hand genoeg wezen, daar kunt gij zeker van zijn, zei hij. Dat moet ook, antwoordde Carrington bedaard. Als gij te Trimley komt 't is een klein dorp ga dan naar de beste herberg en wacht tot ge my ziet of van my hoort. Begrepen Ja mijnheer, Nu wensch ik u goeden avond. Met deze woorden verliet Carrington de «Gouden Zwaan.Toen hij de herberg verliet, volgde bem een bejaard man, als machinist gekleed, die tegelijk met hem in de gelagkamer was geweestdie man hield bem in het oog Het nieuwe Kabinet. Nog enkele persstemmen, van de «Uoivers* en de «Croix* laten wij nog vao het nieuwe kabinet volgen. De «LJnivers* deelt het gevoelen, dat het nieuwe kabinet te veel «groote* mannen telt en in plaats van daardoor krachtiger te worden, eerder zwakker is geworden. »Men verzekert, dat de jagers en de spelers er niet erg op gesteld zijn, dat men hun «geluk* toewenschtzij bewe ren, dat die wensch hun juist ongeluk aanbrengt. «De heer Polncaré, indien hij tenminste ook door deze bijgeloovighefd geplaagd wordt, moet wel eenzelfde soort onge rustheid ondervinden. Van alle kanten begroet men zijn combinatie met den naam van »grand ministère* en men voorspeld het lange dagen en een vrucht baar bestaan. Het eerste kabinet, dat deze lofprijzingen en deze voorspellingen in ontvangst had te nemen, was dat van Gambetta. Het bestond presies twee en een halve maand. «Het is waar, dat de heerschzuchtige «persoonlijkheid van den beroemden tribuun* tegen zich in de rijen der re- publikei"sche partijen zelf, een coalitie van vijandelijke, vreesaanjagende en naijverige elementen in het leven riep, die hem bij den eersten den besten schok reeds deed wankelen. De heer Poincaré bezit, ondanks de hoedanigheden, die de algemeene volks- meening hem toekent, noch zulk een machtige, noch zulk een gevaarlijke voorbestemming Toch heeft hij de af wezigheid van deze verdiensten en van tot "by Hyde- park bereikte en Edgeward Road insloeg hier verliet bij hem. Hij zal waarschijnlijk naar hnis gaan, prevelde de machinistvan avond is er niets meer voor mij te doen. XXI. In Dorset—shlre. Er waren twee herbergen in de Hoogstraat te Trimley. De tyden der diligences waren nog niet voorbij en de roem der plattelands herbergen was nog niet geheel getaand. Ette lijke diligences kwamen eiken dag te Trimley en menig reiziger maakte zich het oponthoud daar ten nutte, om in de onde, stevige loge menten te eten en te drinken. Zelden werden echter de onde slaapkamers bevolktvoor een enkelen nacht bleet er slechts nu en dan een handelsreiziger over, en 't was eeoe gewich tige gebenrtenis, als een vreemdeling zich soms eenigen tijd bepaald te Trimley. ophield. Er was dan ook in die plaats niets te zien en ieder die voor zijn genoegen op reis was, zou zeker verkozen hebbeD, zich in het schil derachtig gelegen dorp Hallgrove op te honden- De bazin van de «Gekroonde Roos" was dus niet weinig verbaasd, toen eene dame met bare kamenier nit de diligence stapte en naar kamers vroeg, die zy voor eene week wenschte te betrekken. De dame was zoo eenvoudig gekleed in eene japon en een mantel van donkeren wollen stof, dat mejuffrouw Tippets, de bazin, slechts aan 't voorname uiterlijk en den vorstelijken gaDg het onderscheid tnsschen meesteres en onder geschikten kon bespeuren. Ik reis voor mijne gezondheid in Dorset shire, zeide de dame, die niemand anders was dan Honoria Eversleigh, en de kalme stilte van dit plaatsje bevalt mij. Gij zult wel zoo goed zijn, kamers in orde te brengen voor mij en myne dienstbode. Gij verlangt zeker de slaapkamer nwer dienstbode naast de «we waagde de bazin te vragen. Neen, antwoordde Honoria, neen, dat heb ik liever nietik verlang geheel vrij te zyn. dit gebrek willen aanvullen door een handelwijze, die dit gebrek herft, dat ze onder een schijn van kracht een zekere zwakheid verbergt. Hij heeft steunpilaren opgesteld, die even groot en even hoog zijn als het hoofdmonu- ment zelf. «In zijn gevolg bevinden zich juist een half dozijn ministers-presidenten op non-activiteit of in spe. Zal deze over vloed van gezaghebbende personen als gezag nog gelden De «Croix* oordeelt, dat het nieuwe kabinet tot plicht heeft de relaties met den H. Stoel te herstellen. «In de gegeven omstandigheden, waarin de kwestie der protectoraten aan de orde van den dag is, moet de Fran- sche regeering tegenover de andere naties, die ernaar streven ons te berco- ven van onze rechten, niet de minach ting en kleineering aan den dag leggen, die het kabinet Combes ons heeft gebracht Zij moet er verder niet bij berusten het Vaticaan te negeeren en niet te onder handelen met het hoofd der Kerk, die den sleutel heeft van alle protectoraten. >Ondanks alle bitterheden; waarmede Frankrijk hem heeft overladen, bemint hij dat land nog steeds en nooit heeft hij erin toegestemd de Christenen door een ander land te doen beschermen, dan door de »oudste dochter van de Kerk.* De relaties met het Vaticaan moeten dus worden hersteld.* Msb. In Frankrijk is de boedel voorloopig weer aan kant. Gisterochtend deelde Poincaré den president mede, dat hij er in geslaagd was een kabinet samen te stellen. In den namiddag vergaderde het nieuwe kabinet voor de eerste maal onder voorzitterschap van Poincaré. Paul Morel heeft het onder-secretariaat van Binnenlandsche Zaken aangenomen. Het kabinet stelde een ministerieele verklaring op, die Dinsdag a s. aan President P'a- lières zal worden overgelegd en Dins dagmiddag in de Kamer en den Senaat zal worden voorgelezen. Om 6,15 u. gingen de ministers naar het Elysée. De portefeulles zijn definitief als volgt verdeeldvoorzitter van den minister raad en Bultenlandsche Zaken Poincaré ondervoorzitter en Justitie Briand, Bin- Zooals gl) verkiest, mevrouw wij hebben overvloed van slaapkamers. De bazin van de «Gekroonde Roos bracht bare gasten naar de schoonste kamer van baar huis. een oaderwetsch vertrek met een grooten baard, een ontzaglijken bonten schoorsteen mantel en eene zwaur gebalkte zoldering. Lady Eversleigb giDg aan tafel zitten, ter wijl bet vunr werd aangemaakt en bet servies werd blaar gezet voor de thee, welke drank de boste verversching is voor eene Engelsche vrouw. Jane Payland stond aan den anderen kant van den schoorsteenmantel, hare meesteres bespiedende en evenzeer in gedachten ver diept als Honoria zelve. Daze twee reizeude vrouwen waren in den schemeravond te Trimley aangekomen. Jane Payland ging naar een van de smalle, ouder- wetsche ramen en zag naar buiten op straat, waar bier en daar een lantaarn flauw brandde. Wat een zonderling oaderwetsch plaatsje, mevrouw, zeide zij. Honoria had haar verboden mylady te zeggen, zoodra zij Raynham Castle verlaten hadden. Ja, antwoordde hare meesteres, 't is een vergeten hoekje- Maar kalmte en verandering van Incht zullen u goed doen, mevrouw, hernam Jane Paylaud op haren meest vleienden tooD. Ik ben er van overtuigd, dat gij lucht en ruimte noodig hebt, na zoolang in een Londenscbe straat te zijn opgesloten geweest. Lady Eversleigh verbrak nu ook het stil zwijgen, en zich met een kalmen en waardigen blik tot bare dienstbode richtende, zeide zy ernstig Ik heb verandering van lucht en omge ving noodig, Jane, maar daarvoor ben ik niet naar Trimley gekomen, zooals gy wel weet. Waarom zonden wij elkaar zoeken te mis leiden? Het doel van mijn leven is hoogst emBtigde drijfveer van mijn doen en laten is een groot geheim, en al kan ik n daarvan geen deelgenoot maken, wil ik u evenwel alles meedeelen, wat gy noodig hebt te weten. Laat mij mijne taak odbespied en zonder eene mij hinderende nieuwsgierigheid ten einde brengen. Gy zult voor uwe volgzaamheid en toewijding goed beloond worden. Wees my getrouw, myn goed kind, maar tracht myne nenlandsche ZakenSteeg, Oorlog Millerand, Marine Delcassé, Financiën Klotz, Publieke Werken Dupuy, Land bouw Pams. Koloniën Lebrun, open bare werken: Bourgeois, Handel: Fernand David en onderwijs Guist'hau. Volgens een Reutei-telegram zal de ministerieele verklaring in de eerste plaats aandringen op de spoedige goed keuring van de Fransch-Duitsche over eenkomst, om tusschen de beide mo gendheden betrekkingen te verzekeren, die op vrijmoedigheid en loyautelt ge grond zijn. Dan hoopt het kabinet weldra een overeenkomst met Spanje te sluiten. Het kabinet verklaart verder, dat Frank rijk getrouw zal zijn aan zijn bondge- nooten en vrienden, waaraan het thans meer dan ooit verknocht is. Vervolgens zal het Kabinet de kwesties van de ambtenaarspensioenen, het kiesrecht en de financiën behandelen, en de begroo ting in behandeling brengen. De Re geering verklaart, dat zij haar bijzondei e zorg zal wijden aan leger en vloot, wier sterkte de beste waarborg voor den vrede is en die altijd, hoezeer men ook moge wenschen dat de vrede bestendigd blijft, gereed moeten zijn voor alle ge- beurtelijkheden en in staat om hun plicht te vervullen. De Belgische bevolking. De cijfers der bevolking, gerangschikt naar de gesproken talen, worden nu bekend gemaakt. Er zijn, in ronde cijfers 3,100,000 Belgen die uitsluitend Vlaamsch spreken2,800,000 die uitsluitend Fransch spreken en 900,000 die de twee landtalen machtig zijn. Een groot aantal Belgen spreken drie en vier talen. Eerst Zaterdagmiddag 12 uur was te Berlijn de uitslag der R'ijksdagverkiezing in alle 397 districten bekend. Definitief gekozen zijn 208, n.l. 27 conservatieven, 5 van de Rijkspartij, 2 van den Eco o- mischen Bond, 79 van het Centrum, 15 Polen, 4 nationaal liberalen, 1 van den Bond van Grondbezitters, 64 sociaal democraten, 7 Elzas-Lotharingers van de centrumpartij, 1 Lotharinger, 1 Deen, 1 van den Boerenbond en 1 wilde. Aan de 189 herstemmingen nemen deel 12 conservatieven, 17 van de Rijkspartij. 3 van de Duitsch Reformpartij, 13 van den Economischen Bond, 29 van het Contrum, 10 Polen, 64 nationaal liberalen, 4 van den Bond van Grondbezitters, 54 vooruitstrevende volkspartij, 120 sociaal democraten, 2 Beiersche liberalen, 2 Elzas-Lotharingers van de centrumpartij, 2 onafhankelijke Lotharingers, 6 welfen, 3 van den Boerenbond en 5 wilden. De conservatieven winnen 2 en ver liezen 9 zetels, de Rijksparij wint twee en verliest .10 zetels, de Economische Bond wint er 1 en verliest er 8, het Centrum verliest 6 de Polen 1 zetel, de nationaal-liberalen winnen 2 en verliezen 16 zetels, de vooruitstrevenden verliezen 12 zetels, de sociaal-democraten winnen 28 en verliezen 2 zetels. De conclusie van de verkiezingen is. dat de rechtsche partijen en het Cen trum 29 zetels verloren en nationaal- liberalen en volkspartijen te samen 26. Het >Berliner Tageblatt* acht deze verkiezingen een overwinning voor de sociaaldemocraten en een geweldige nederlaag voor de regeering, daar het stemparool van deo heer Bethmann tel kens weer herhaald door zijn eigen or ganen, luidde: Op ter bestiijdiug van de sociaal-democratie, en anders niet. Dit succes der sociaal-democaten heeft plotseling onze regeering doen inzien dat er nog één weg overblijft, d.i de bestrijding der ultramontanen. Wij zijn vast overtuigd, dat bij de aanstaande herstemming de links-liberale partijen samen zullen gaan met de sociaal-de mocraten. Natuurlijk is het brave blad wat voor barig. Want van een «inzicht der Re geering is nog niets gebleken. De Nordd. Allgem. Zeitung* doet alvast uitkomen, dat de sociaal-democratie bij de her stemming niet door eigen kracht kan overwinnen. Eiken zetel, die zij nog wint, zal zij te danken hebben aan de hulp der Duitsche bourgeoisie. «Tot een der eerste .plichten van den nieuwen Rijksdag behoort, zegt het blad, het ver zekeren van onze weerbaarheid. Een partij, welke zich zelf internationaal noemt en die zich vermeet te denken aan een algemeene werkstaking in geval geheime drijfveeren niet te kennen, en geloof vrij, al schijnen zij n nog zoo vreemd toe, dat myne dad.n gewettigd worden door een grootsch doel. Jane Puyland sloeg de oogen neder voor den ernstigen en doordringenden blik harer meesteres. Gij kant van mijne trouw verzekerd zijn, mevrouw, antwoordde zij terstond, en behoeft voor mijne nienwBgierigbeid niet bevreesd te wezeD. Ik ben wel de laatste die de redenen van uwe handelingen zou willen nitvorscben. Honoria antwoordde niets op deze betuigin gen. Zij dronk zwijgend een paar kopjes thee eu scheen door ernstige en sombere gedachten gedrukt. Daarna zond zy Jane been, die zich naar de voor haar bestemde kamer begaf, waar alles zoo gemakkelijk mogelijk was in gericht en een houtvuur helder in den breeden haard brandde. De kamer van Jane Payland kwam op een gang nit, san welks einde de deur was van Houoria's zitkamer. Hierdoor waB Jane in staat te bespieden, of iemand van of naar die kamer ging, en met dit doel liet zij hare deur een weinig open. Mylady verwacht heden avond iemand dat weet ik zeker, dacht zij bij zich zelve, waarna zij aan een tafeltje ging zitten en een handwerk begon. Zij had opgemerkt dat lady Eversleigh, onder het theedrinken, tweemaal op hare hor- logie had gezien. Waarom moest zij zoo juist den tyd weten, als zij niet een bezoek of een brief of eene boodschap verwachtte? Jane Payland zat alzoo een geruimen tijd, maar luisterde en bespiedde te vergeefs. Nir- mand kwam den langen gang door, behalve de dienstmeid, die het theegoed kwam halen. Jane keek op bare horloge en zag dat het reeds ruim negen nnr was. Mylady kan heden avond geen bezoek meer verwachten, dacht zij Een kwartier later echter schrikte zij eens klaps, door kraken van voetstappen op den planken vloer van den gang. Zij stond snel en zonder gedrnisch van haren stoel op, Bloop naar de deur en keek den gang in. Zij zog een man, gekleed als een landbouwer in een groven duffel, met zyne kin in eene wollen bouffante en zijn vilten hoed over de oogeu, zoodat er van zijn gelaat niets zichtbaar was dan eene lange neus. Die kromme haviksneus kwam haar bijzonder bekend voor, en toch kon zij zich maar niet herinneren, waar zii dien vroeger gezien had. De landman ging regelrecht naar de zitkamer van lady Honoria, opende de deur en ging naar binnen. Do deur werd achter bom gesloten en Jane Payland hoorde zachte, fluisterende stemmen in het vertrek. 't Was duidelijk dat lady Eversleigh dien man verwacht had. De verwondering von Jane werd nog grooter by deze vreemde handelwijze. Wat beduidt dit alles toch vroeg zij zich af Is die man wellicht een bloedverwant van mylady? 't Is bekend, dat zy van geringe afkomst is; maar niemand weet wuar zij geboren werd. Misschien is hier hare geboortepluats en wil zij hare familie eens zien. Jano moest zich met deze veronderstelling tevreden houden, wout zij kon niets auders bedenken. Lady Eversleigh had een langdurig onderhoud met haren bezoeker, 't Was reeds lang half tien toen de zonderlinge landman de kamer van Honoria verliet. Dit onderhoud werd drie dagen voor Kerstmis gehouden. Den volgendeu avond kwam een ander vreemdeling aan met de diligence, die te 7 uur de stille plaats doorkwam. Die reiziger begunstigde de «Gekroonde Roos" met zijn bezoek niet, hoewel daar de wisselplaats der diligence was. Hij Btnpte uit het rijtuig, zoodra het voor h-t logement stil stond, wachtte tot bem zijn klein valies was terbandgesteld en verwijderde zich toen door de gevallensneeuw, met zijn valies, zijn eenige bagage, in de band. Met verhaasten tred stopte hy naar het andere einde van de lange, kronkelende straat en wel naar een minder aanzienlijk logement, „De Twee Sleutels" genaamd. Hier ging hij binnen en vroeg om eene slaapkamer meteen goed vunr en iels voor avondmaal. (Wordt vervolgd).

Echo van het Zuiden | 1912 | | pagina 1