Nummer 6, Donderdag 18 Januari 19J2. 35 Jaargang Tweede Blad. Povinciaal Nieuws, Waalwijk 17 Januari 1912. Concert Liedertafel- Dat iwillen* ook >kunnen« is, daar van leverde de uitvoering onzer Lieder tafel Zondagavond jl. wederom het bewiis. Het onlangs verschenen oratorium »De Hollanders op Nova-Zembla«, een ge dicht van den bekenden A. L. de Rop, op muziek gebracht door den toonkuns tenaar G. Budelman te Hengelo, was zes weken geleden slechts door Oefening en Vermaak in studie genomen en stond als hoofdnummer op het programma voor genoemden avond. De tijd van studie moge kort blijken, als men verneemt, dat schier avond aan avond trouw ge repeteerd werd, dan kan de vereeDiging allerminst het verwijt treffen, haar krach ten overschat of lichtvaardig gehandeld te hebben. Het werk zat er goed in, ge tuige de accurate uitvoering op de ge nerale repetitie des morgens om half één. Maar men kent hef spreekwoord (dat ook hier weer bewaarheid moest worden) »een goede generale repetitie geeft een onfortuinige uitvoering!. Doch spreken wij eerst even over het werk zelf. Natuurlijk was de Componist ge houden aan den tekst, die, hoewel niet onverdienstelijk, toch geen gedeelten bevat, die den meester gelegenheid schenken groote, pakkende ensembles op te bouwen. Daarbij is het ook wel wat te lang om in eenen door gezongen te worden, waartoe ruim ander half uur noodig bleken. Een pauze, ongeveer in het midden, zou de vertolking gewis ten goede komen. De muziek is over het geheel zwaar en moeielijk, enkele mo- dulatien kras, en wat al te modern, de soli* zijn meest altijd hoog en eischen van de uitvoerders groote krachtsinspan ning. Een en ander belet echter niet, dat er vele schoone, pakkende gedeel ten in zijn, zoodat het als een goede aanwinst voor de Vaderlandsche toon kunst beschouwd mag worden. Tot de fraaiste gedeelten behooren o. m. het eerste couplet van het Matrozenkoor, de daaropvolgende sopraan solo, de koren In den tastbaren nacht Grootmachtig God*, >Uit de Kimmen, tegen't donker enz.*, »De nacht wijkt van de stroomen*, »Wij zijn gered, Hoezee, daar blauwt de kust, verder mogen ook verscheidene soli er zijn, terwijl bij de passage: »En van den masttop wappert Oranje, blanje, bleu een aangrijpend effect bereikt is En hce was nu de uitvoering zelve. Al klonken enkele passages wel iets twijfel achtig, al werd een enkele maal eens iets te vroeg begonnen of te lang aan gehouden, al sloeg de stem van een solist, die de kleinere rollen moest ver vullen eens over, al weigerden een paar pianotoetsen (waarschijnlijk door de in werking van het vocht) nu en dan hun medewerking, zoo was toch de uitvoering lang niet onverdienstelijk. De componist betuigde dan ook volmondig zijn groote tevredenheid over de vertolking zijner moeielijke compositie. Dat tot het wel slagen Mevr. Budelman Stemmerik, die den rol van de »Stedemaagd« vervulde, de heer W. de Hoog van Oosterhout als Heemskerk veel bijdroegen, zal ieder, die genoemde artisten reeds vroeger mocht hooren, volkomen duidelijk zijn. Een luid applaus loonde directeur, koor, solisten, en den kranigen accompagna- teur, den heer Snijers van Raamsdonks- veer aan het slot der uitvoering. De tweede acte gaf eene gewenschte afwisseling. De Liedertafel opende deze met »Schottischer Barden Cbor* van Silcher, dat keurig en toch met gloed gezongen werd. Daarop volgde Mevr. Budelman met een tweetal door haar echtgenoot gecom poneerde liederen: Avond* en »Spele- varen*, waarmede zij een groot en wel verdiend succes inoogste, wat de soliste besluiten deed nog als bisnummer te geven >Sprache des Waldes* van Selig, een allerliefste compositie, op prachtige wijze vertolkt en keurig begeleid door den heer Budelman zeiven, die ook in zijn spel toonde een groot kunstenaar te zijn. Het kwartet Cecilia, welks namen wij reeds vroeger in ons blad mededeelde, debuteerde op gelukkige en schitterende wijze met het fraaie »Ave Maria* van Witt Gestreeld door het hartelijk applaus van het dankbare publiek, gaf het nog ten beste die Thrane van Witte, dat mede allerbest van stapel liep. Als dit kwartet blijft doorgaan met onder deskundige leiding flink te stu- deeren, dan zal het weld'a op concour sen een niet te onderschatten concur rent blijken. Thans kwam de beurt weer aan den heer de Hoog. De Aria uit Paulus van Mendelrohn was wel geschikt om de goede kwaliteiten zijner krachtige uitge breide stem en zijner uitnemende voor dracht en dictie in het helderste licht te stellen. Ook de fraaie compositie van Zweers Zooveel liedjes als er klin ken, bewees, dat hij meer dan één pijl op zijn boog heeft eu uitmunt zoowel in het liederen genre als in oratorium zang. Ook hij kon geen weers'and bie den aan het steeds luider klinkend ver zoek van het talrijke publiek en zong tot slot een bekend volksliedeke dat in al zijn eenvoud, toch groote bekoring had De Voorzitter der vereeniging dankte nu namens de Liedertafel het echtpaar Budelman-Stemmerik, de heeren de Hoog Snijers, en Sars. Ook dankte de Voor zitter de heeren solisten en de leden het gezelschap voor alles wat zij kunst, hetgeen wij aanschouwd hebben. Pastoor V. A. J. Rijke, geboren te Onder ademlooze stilte, met gespan-Boxmeer, op 28 Januari 1829, is te nen aandacht, geheel meegesleept door's-Hertogenbosch in het jaar 1853 pries- de heerlijke voordracht van den Heer ter gewijd. van tot het welslagen van den avond gedaan hadden. In dien dank deelde ook het talrijk publiek, waaronder Waalwijks elite en vele vreemdelingen. En toen op geestdriftige wijze het programma met Chant de Guerre van Rillé gesloten was, keerden zeker de meeste toehoor ders dankbaar en voldaan huiswaarts, want waren er ook al enkele noten, ge lijk men dat pleegt te zeggen, onder den lessenaar gevallen, het geheel mar cheerde toch goed en deed den ijverigen Directeur met zijne onvermoeide schare alle eer aan. Voor de duizenden tonen, die goed gezongen werden, vergeet een rechtgeaard toehoorder gaarne de enkele die misschien niet al te rein klonken. De taak der critiek is het echter, al doei zij het met een gefronst voorhoofd, ook op de dingen te wijzen, welke niet in den haak waren en bij eene volgende uitvoering nog verbeterd kunnen worden. Met dat al La critique est aisée, mais l'art est difficile. Albert Vogel. Zooals wij in ons vorig nummer in kort reeds mededeelden, komt morgen avond Albert Vogel weer in >Musis Sacrum» alhier. Ditmaal zal hij geven >Starkadd*. Het mag eigenlijk overbodig heeten om voor Waalwijk en omgeving nog iets te zeggen om Vogel hier in te leiden of 't bezoek aan zijne uitvoering aan te moedigen. Toch willen we even iets aanhalen wat anderen zeggen van de Starkadd-vertolking door Albert Vogel. Eerst echter iets over het drama zelf „De >Starkadd» is een drama in vijf bedrijven, geschreven in het Hollandsch door den Vlaming Alfred Hedelscheidt en bij zijn verschijnen verwierf het de hoogste bekroning van het Letterkundig Congres. De >Starkadd* speelt in Dene marken, waar koning Frodd regeerde, belaagd door zijn eersten dienaar See- mund, die den koning door de hand van Frodd's eigen zoon Ingel vermoordde. Starkadd, de sterke held, de bruidegom van Ingel's zuster Helga, door zijn koning uitgezonden, trok op tegen de Friezen en wischte den smaad uit, dien zij Dene marken hadden aangedaan. Hij keerde terug in het land. waar intusschen Koning Frodd gevallen was door de hand der sluipmoordenaars. Dien moord bestrafte hij in den dood van Ingel en van See- mund, die door zijn vleierijen hem naast zijn vaderlijken vriend ook nog het on beperkte bezit van het hart zijner bruid on'stolen had. Door al de teleurstellingen van het leven gebroken en als door het noodlot achtervolgd, keert Starkadd naar zijn schepen, naar de zee terug om bij het bruisen der golven en het brullen der zee rust te vinden voor zijn zoo pijnlijk gefolterd hart >Ons Weekblad» Roomsch-Katholiek orgaan voor Tiel en omstreken schrijft o. m. >De Heer Albert Vogel is een kunste naar van het woord bij de Genade Gods. Dat bewees ons ten volle de voordracht van de »Starkadd", waarin zeldzame voordrachtskunst zich paarde aan onge- meene zeggingskracht». »Onmogelijk is het den indruk weer te geven, die het voordragen van de »Starkadd« door den Heer Vogel op ons gemaakt heeft. Er gaat van zijn kunst een bekoring uit, die niet onder woorden te brengen is, maar die zich alleen laat gevoelen en zich uit in deze overtuiging Het is kunst, echte, reine, onbesmette Vogel hadden de leden van den K. K. geluisterd, genoten en meegeleefd met hetgeen zij gehoord hadden en toen de kunstenaar geëindigd had, barstte het geen de aanwezigen in die twee uren gevoeld en doorleefd hadden los in een dankbaar applaus, dat hun bewondering en vereering van deu kunstenaar vertolkte Wij voor ons behoeven hieraan niets meer toe te voegen. Brand Zaterdagavond ten omstreeks half zes ontstond een begin van brand in 't huis bewoond door J. v. D. aan deu Hoek. De brandweer was spoedig ter plaatse, zoodat 't tot een binnenbrandje kon beperkt blijven. Dat is reeds 't vierde geval van begin van braud in een veertiental dagen. Uitvoering. Zondagavond werd in de concertzaal van den heer Jos. v. d. Werff wederom eene soirée amusante gegeven, waar men zich voor weinig geld op uitnemende wijze kon amuseeren. Het was er dan ook wederom stampvol. Aangemoedigd door dit succes besloot de heer v. d. vVerff a. s Zondag wederom een uitvoe ring te organiseeren en hij heeft daai- voor geëngageerd het bekende duo Krijnen uit Breda, dat hier de vorige keer een enorm succes had. Voor nadere bijzonderheden verwijzen we naar de programma's- Kamer van Koophandel Wij hebben een verzuim te herstellen, nl. in een vorig nummer is door eene vergissing 't bericht van den uitslag der Kamer van Koophandel biijven liggen. Die uitslag was dan als volgt Uitgebracht waren 80 stemmen. Hiervan bekwamen de heeren P. van Loon Gzn., 75 stemmen. H. G. van Everdingen 3 J. van Iersel, 1 stem. Blanco, 1 Gekozen werd dus de heer P. van Loon Gzn., vvien wij gaarne onze geluk- wenschen aanbieden. Schoenindustrie. Het is ons een genoegen, als we ook eens wat goeds betreffende onze In dustrie kunnen vermelden. De firma Wed. A- Bergmans, alhier, zal hare zaak die reeds gedeeltelijk machinaal was inge richt geheel als zoodanig inrichten en wel met Goodyear Welt machines. Een en ander zal gedreven worden door een gasmoter. Wij wenschen deze vooruit strevende firma, wier werk reeds zulk een goeden naam had, het beste succes. De Koninklijke Stoomschoenenfabriek heeft met haar personeel eene nieuwe regeling getroffen, waardoor het moge lijk is gebleken, in denzelfden werktijd en met 't zelfde personeel eenige hon- derdea paren schoenen per week meer te vervaardigen, waardoor het geheele personeel, groot en klein van f 1 f Z per week boven zijn gewoon loon, over- geld verdient. Op uitnemende wijze worden aldus beiden gediend èn firmanten, die iu de voor de fabriek groote drukte meer wet k geproduceerd zien èn voor 't personeel, dat met wat flink aanpakken, in denzelf den matigen werktijd, een mooie ovei- verdienste heeft, vooral in den tegen- woordigen tijd. Voor de Rechtbank In hetzelfde jaar werd hij benoemd tot assistent te Deventer, waar hij ver bleef gedurende twee jaren In 1855 vertrok hij naar Gent, als kapelaan. Tot 1859 oefende hij daar de heilige be diening u't. Toen benoemde Z. D. H. Mgr. Zwijsen, hem tot kapelaan te Waalwijk. In Waalwijk heeft hij ongeveer zijn heele verdere leven doorgebracht. Als kapelaan stond hij daar in hooge eer en 7. benoemd tot J. F. van den Hoven, die in den nacht van 26 op 27 December jl- den heer A. F. Kemperman mishandelde, zal daar voor Donderdag 25 Jan. voor de recht bank te s' Bosch terecht staan. Pastoor V A. J. Rijke, f In plechtigen eenvoud, gelijk hij zelf gewenscht had, werd Maandag j.l. te Boxmeer de uitvaart gehouden van den Zeereerw. heer V. A. J. Rijke, wiens overlijden wij Zaterdag jl. hebben ge meld. Bij de begrafenis waren, behalve de familieleden, o. a. tegenwoordig de Zeereerw. heeren Brans, pastoor te Waalwijk, Sprangers, oud-pastoor van Waalwijk. Dr. P- J. M. van Gils, leeraar te Rolduc en eenige geestelijken uit den omtrek van Boxmeer, Overeenkom stig het verzoek van den overledene werd in de kerk geen lijkrede gehouden. Wij hebben nog geen mededeeling gedaan betreffende den levensloop van pastoor Rijke. Daarom deze' enkele woorden. aanzien, later, in L pastoor, wist hij evelrè^er de liefde zijner parochianen te wiunen. Streng-eerlijk man voorbeeldig priester, milddadig pastoor aldus leeft in Waalwijk de herinnering aan hem voort. Bij al de zorgen, die hij besteedde aan kerk en scholen, deed hij toch een flink ziekenhuis verrijzen, waar aan zijn naam voorgoed verbonden blijft In 1897 openbaarde zich bij hem eene hartkwaal. In de meening, dat hij, door zichzelf te ontzien, aan zijne parohianen te kort zou doen. vroeg hij aanstonds eervol ontslag aan Z. D. H. Mgr. Van de Ven. Dit werd hem verleend en zeer tot leedwezen van Waalwijk's ingezetenen vertrok pastoor Rijke naar Boxmeer, om in zijne geboorteplaats zijn laatste levensjareu te slijten. Deze laatste jaren zijn wel zeer geluk kig geweest- In ongestoorde rust mocht hij in 1903 onder overgroote belangstel ling zijn gouden priesterfeest vieren, ter gelegenheid waarvan Z. H. de Paus hem vereerde met een eigenhandig schrijven Overigens leefde hij zijn kalme priester even met dezelfde slipheid, welke hem aldoor gekenmerkt heeft, als een kloos terling voortdurend in gebed en meditatie. Zacht en kalm is pastoor Rijke overleden, bijna 83 jaar oud. Doch zijn weldadigheid overleeft hem. Bij de opening zijner uiterste wilsbeschik king bleek, dat hij o a. de volgende schenkingen gemaakt heeft R.-K. Ziekenhuis, Waalwijk, f 5000. Vereeniging van den H. Vincentius, al daar f 500.Elisabeth vereeniging f 500 St- Antoniuskerk f 3000 en paiochie van den H St. Jan Baptus f 2000.R.-K. Kweekschool, 's-Her togenbosch, f 1000Doofstommen Instituut te St. Michiels-Gestel, f 500, Blinde-instituut te Grave, f500Broe derschap Sint Fianciscus Xave'ius, f 500.Genootschap H. Kindsheid, f 500At men van Boxmeer, f 500. Edsabethsvereeniging aldaar, f 500. Zusters van het H. Hart (Ziekenverple ging), aldaar, f500. en bovendien nog eenige giften aan kerken en kloosters. BESOIJEN. Bij de alhier gehouden vee- telling ie de 1ste helft der maand Januari 1912, waren bij verschillende veehouders aanwezig 42 paarden, 208 koeien, 83 hokkelingen 72 kalveren eu 2 stieren. Heden arriveerde alhier de be kende Bioscoop van den Heer Uytter- schout, welke Zondag, Maandag en Dins dag a s. in onze gemeente voorstellingen zal geven. Een rijk program is samengesteld. Niet alleen zullen dramatische tafe- reelen doch ook talrijke komische scènes worden voorgesteld. Er zal dus voor ieder, voor groot en klein, volop te ge nieten zijn. Wij waren reeds vroeger in de gelegenheid de voorstellingen van deze Bioscoop, welke talrijke plaatsen in ons land en den laatsten tijd voor namelijk in Noord-Brabant bezoeht, bij te wonen en kunnen een ieder ten zeerste een bezoek aanraden. Wij zijn overtuigd, dat men wel vol daan zal zijn Geen zedekwetsende tafereelen worden voorgebracht. De directeur toonde ons talrijke tevredenheidsbetuigingen van Heeren Pastoors en Burgemeesters in onze provincie. V'R'JHOEYEN-CAPPEL Donderdag 18 Jan. a.s. des namiddags ten 7l/9 uur houdt de raad onzer gemeente eene vergadering De agenda vermeldt de volgende onderwer pen 1 Ingekomen Stukken. 2 Vaststelling algemeene plaatselijke po litic-veroideniug. RAAMSDONKSVEER. Vergaderjng van de Kamer van Koophandel eu Fabrieken te Raamsdonksveer op Maandag 22 JaDuari '8 avonds half 9 in de oude O. L. School. Agenda 1 Benoeming Voorzitter. 2 Benoeming Plaatsv.-Voorzitter. Aanbieding rekening en verantwoording 1911. 4 Ingekomen stukken. De afdeeling yTooneel* van de ko ninklijk erkende schietvereeniging #Sam?n- streven doet herleven* is voornemens voor nde Vasten nog 2 uitvoeringen te geven. GEERTRUI DEN BERG EN RAAMS- DONK8VEER. Vrijdagavond werd in het Nederlandech koffiehuis te Geerttuidenberg de aangekondigde vergadering gehouden van audbouwers om tot oprichting te komen van een boerenleenbank alhier, Aauwezig waren een honderdtal boeren van hier en R'Veer, alsmede de weleerw. heer J. van Moorsel, die als voorloopig adviseur was aangewezen, benevens de Edelachlb. heer burgemeester, d;e den aan wezigen den heer Dekkeis uit Eindhoven voorstelde als degene, die dezen avoüd de voordeelen eu werking der Bank zou uit eenzetteu. Op duidelijke eu welsprekende wijze wist deze heer, inspecteur der centrale leenbank te Eindhoven, do boeren te overtuigen van 't groote nut eener boerenleenbank, en met voorbeelden toonde sprpker aan hoe onaf hankelijk de boer wordt wanneer hij bij zoo'n leenbauk is aangesloten. De rede van den heer Dekkers werd dan ook luide toegejuicht eu bijna alle aanwe zigen traden onmiddelijk toe. Een voorloopig bestuur werd gekozen bestaande uit de heeren C. Dirven, Jac. P. Proost, A. van Dongen te Geertruidenberg en Adr. de Bruijn, Leon van der Velden en Joachim Kamp van Raamsdonksveer, Onmiddelijk daarna werden de sta uteu in gereedheid gebracht en getcekend om de de Kou. goedkeuring te verkrijgen. Een woord van dank sprak de heer Dek- Hers voor de welwillende woorden van den heer Burgemeester en een woord van hulde voor den heer H. P. M. Schoenmakers, hoofd van bet landbouwonderwijs, die in zijne landbouwvoordrachten de zoo noodige aandacht op deze instelling wist te vestigen. We mogen gerust zeggen dat de boeren leenbank zeer gunstig zal werken en een waren zegen zal zijn voor deze landbouwende streek. GEERTRUIDENBERG. Voetbal. Zondag wist fSparta* hrt tot een gelijk sptl te brengen tegen „Exelsior" uit Tilburg. Stand bij rust 00. Uilsl-g 11. Het spel kenmerkte zich door een buitengewone forschheid. 1— Tot inspecteur bij de reederij Arie Smit is benoemd de heer J. Jonker, thans tls opzichter iu functie bij genoemde reederij. BESOIJEN. B. V. C. Begunstigd door uitstekend weder, speelde B.V.C. jl. Zondag den aaugekondigden competitie-wedstrijd tegen D.V.C. Dongen, onder goede leiding van deu heer C. Witlox. B. V. C. speelt voor half-time tegen zon in wat zeer hin derlijk was doch is aanstonds in vorm, sluit Dongen in en neemt de leiding welke voor half-time tot 30 wordt opgevoerd. Na de rust was B.V.C. Diet zoo sterk, D.V.C, daarentegen kwam geweldig opzetten en kon 2 maal doelen terwijl B.V.C. nog een maal doelde. Ook maakte B.V.C. nog 3 doelpunleD welke echter allen wegens offside werden vernietigd, waarop zij in 't vervolg wel mogen letten. Overigens werd er uitstekend gespeeld en een 72 over winning had beter de verhouding weer gegeven. CAPELLE. De uitvoering van het Utrechtsch Onderwijzers Tooneelgezelschap zal plaats nebben op Zaterdag 17 Februari 1912 bij den beer L. F. van DoDgen. Teneinde teleurstellingen te voorkomen, zij geineldt, dat alle plaatskaarten nn reeds zijn uitverkocht, zoodat er aan niemand meer toegangsbewijzen kunnen worden verstrekt. WASPIK. Zondag 11. had alhier de aangekondigde wedstrijd plaa's tusschen de beide leiders van den B.V.B. 2e Klasse A ul. W.V. II van Waalwijk eu Rapiditas alhier. Het terrein had tot Vridag onder water gestaan, maar ijverige handen hadden voor de bespeelbaarheid gezorgd. Wel was het veld hier en daar nog wel glad, maar dit verhinderde ni-t, dat er met vuur ge speeld werd. Precies half drie wordt begonneD. Rapi ditas heeft de laag staande zon in het ge zicht en heeft hiervan begrijpelijkerwijze veel last. Toch is het doel van W,V. het meest in gevaar en als bij een der groen zwarte aauvallen een der W.V.ers den bal met de handen aanraakt biunen de beruchte lffnen, kan Rapiditas eeD strafschop nemen, welke door den achterback in een doelpunt wordt omgezet 10, Niet lang daarna

Echo van het Zuiden | 1912 | | pagina 5