Nu flinker 7. Zondag 21 Januari 1912. 35 Jaargang w Tweede Blad. £en Fransche Graaf Reclame. Landbouw, Burgerlijken Stand. BINNENLAND, Ingezonden Stukken. vertelt een belangwek kende geschiedenis. Kantongerecht Heusden. De gezondheidstoestand van M. H. de Koningin. De Tel. schrijft Donderdagmorgen In verband met de gisteren door ons verstrekte mededeelingen omtrent de loopende geruchten in zake de teleur stelling eener hoopvolle verwachting in de Koninklijke familie, zijn we thans ge lukkig in staat een meer optimistischen kant te doen hooren Inderdaad bestond er eenige aanlei ding tot het verspreiden van de gisteren gepubliceerde geruchten, doordat Prins Hendrik nog Dinsdagavond laat in de residentie terugkeerde, terwijl H. M. de Koningin-Moeder laat in den nacht naar het paleis in het Noordeinde werd ge roepen, alwaar zich reeds dr Roessingh en later ook prof Kouwer bevonden. Reeds verscheidene dagen voelde H.M. zich minder goed, Dinsdagavond achtte H.M/s omgeving het raadzaam, Z.K.H. Prins Hendrik te waarschuwen, terwijl inderdaad van Dinsdag op Woensdag nacht H.M. vrij ernstig ongesteld bleek te zijn. De ongewone drukte van het af- en aanrijden, het voortdurend aan wezig zijn van H.M. de Koningin-Moeder benevens van genoemde medicie ten pa- leize, waren een voldoende aanleiding, dat men zich in de residentie ongerust maakte, met tot resultaat het gisteren alom met teleurstellingvernomen gerucht. Gisteravond deelde men ons echter mede dat, alhoewel H M. de Koningin inderdaad, zij het dan ook gelukkig niet ernstig ongesteld is, er kans bestaat, dat men in de hoopvolle verwachting niet teleurgesteld zal behoeven te worden. Prof. Kouwer en zeer waarschijnlijk ook Dr. Roessingh waren voornemens, ook dezen nacht ten paleize te verblijven. Eerst heden zal, indien zulks noodzake lijk zal blijken, een officieels mededee- ling aangaande H.M.'s gezondheidstoe stand verschijnen. Ziekteen Rade?iwet. Men bericht aan de Stand. Bij het overleg der commissie van voorbereiding voor de Raden- en Ziekte wet met minister Talma, dat ruim zes dagen heeft geduurd, is duidelijk geble ken, dat beide ontwerpen, behalve enkele wijzigingen, in hoofdzaak en strekking zijn gehandhaafd. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) Mijnheer de Redacteur Gelieve het onderstaande in Uw veel gelezen blad te willen opnemen, hier mede zult ge verplichten een getrouw lezer van Uw blad. Velen die zich thans afvragen waarom toch in de plaats van G. Mertens, die steeds jaren gemeente-ambtenaar was, als zijnde belast met het ophalen van gelden uit de munt-Gasmeters, alsmede met het opnemen der meterstanden van andere niet munt-gasmeters der Gasfa briek van Waalwijk, een ander voor die betrekking is benoemd. Men vraagt zich af, heeft hij soms gegapt, dan spreekt het van zelfs, dieven kan men aan de Gasfabriek niet ge bruiken, dat spreekt als een boek. Wanneer men gelooft aan den wind, die van af het raadhuis waait, alsmede de praatjes die door den directeur der fabriek worden verteld, dan heet het>Merteos heeft bedankt Niets is echter minder waar dan dat Het is mij na een grondig onderzoek gebleken dat Mertens voor ongeveer twee jaren is benoemd voor bovenge noemde betrekking op een salaris van negen gulden per week, maar met een vooruitzicht op meerder salaris, wanneer van den Hout, wat te voorzien was, een maal zijn betrekking neerlegde, zoodat Mertens er dan die betrekking bijkreeg. Van den Hout die bode is aan de Gas fabriek en belast is met het innen der gelden te Baardwijk, Besoijen en Waal wijk der gasverbruikers en een maande- lijksch kapitaal van pl.m. f 6000 ontving daarvoor, wordt beloond met een week loon van twee honderd centen, onder voorwaardeschiet er iets tekort dan moet hij dit van zijn loon bijpassen. Thans, nu dat baantje van Van den Hout vacant was dacht Mertens zijn weekloon verhoogd te zien, wat ook iedereen zou denken, maar ja wel, de directeur zei hem aan dat'hij dat werk er op de koop bij moest doen. Mertens wees daarop den directeur op de groote werkzaam heden en verantwoordelijkheid daaraan verbonden en met het oog op zijn talrijk gezin, met verzoek hem dan daarvoor eene gulden per week meer te geven, maar neen, onmedelijdend werd hem direct aangezegd: >Welnu dan heb ge Uw ontslag.* Wij hebben gezien dat Mertens bij oproeping van sollicitanten ook sol liciteerde, doch dat door dc Gascommis- sie in hare vergadering waarbij de Bur gemeester nog wel tegenwoordig was in zijn plaats een ander isbenoemdgeworden. Geachte mede-burgers van Waalwijk? wat dunkt U van een dergelijke handeling, Ik ben ten zeerste overtuigd dat ieder weldenkende diep medelijden met Mer tens heeft, vooral als men bedenkt, dat hij thans geheel broodeloos is, dat hij heeft een gezin van vijf hulpbehoevende kinderen, waarvan een ondervoortdurende geneeskundige behandeling is. Mertens toch had alle recht voor die werkzaamheden iets meer weekloon te verzoeken Wat ziet men in den tegen- woordigen tijd in den lande in veel ge meente gedaan, met het oog op de duurte der levensbehoeften geeft men de min dere beambten een z.g.n. toeslag, welk loflijk voorbeeld door veel werkgevers wordt gevolgd. Wanneer men den gem. arts meerder werkzaamheden opdraagt dan waarvoor men is overeengekomen wordt het billijk genoemd hem daarvoor extra te belooneu. Wanneer de gem. Secretaris door de vele wetten die er gemaakt worden, zijn werkzaamheden ziet vermeerderd, wordt ook zijn salaris van cijd tot tijd verhoogd. Wanneer de Gasfabriek wordt uitgebreid zien wij dat het salaris van den directeur geregeld wordt verhoogd. Wanneer de gem. Politie belast wordt met het innen van Marktgeld genieten zij daarvoor 10 procent Maar waarom nu Mertens niet willen beloonen voor innen van een kapitaal van f 50. a 60.000 gulden. En welke moeilijkheden zijn niet aan dat innen dier gelden verbonden al» men bedenkt dat er verbruikers zijn waar men 3 soms 4 maal moet terugkomen alvorens men de rekening voldoet. Ik kan mij zoo voorstellen, vooral wat de Heeren Verwiel en Van Everdingen betreft dat zij moeilijk tot die daad waren over te halen en ik meen de tolk te zijn van ieder weldenkend mensch door te zeggen Mertens was een alleszins voor treffelijk beambte en altijd even beleefd en voorkomend, zonder veel praats te hebben, vandaar dan ook dat hij verdient onze belangstelling. Wij raden hem dan aan zich met een verzoekschrift tot de Raad te wenden. En wij stellen genoeg vertrouwen in de meerderheid van den Raad, dat gebruik zullen maken van de bevoegdheid haar verleend bij art. 136 en 145 der gem. Wet, Mertens weer in zijn betrekking zullen handhaven en zijn salaris naar billijkheid zullen verhoo- gen Mochten wij ons echter in ons ver trouwen zien teleurgesteld, wat bijna niet denkbaar is, dan zullen wij belasting betalers daarmede ernstig rekening hou den bij de eerstvolgende verkiezing die in Juli a.s. plaats heeft. Onder de meeste dankbetuiging voor de opname verblijf ik met achting Een getrouw lezer van Uw blad. M. de R. Naar ik verneem, ia bet ontslag van Mertens aan de gasfabriek gehandhaafd. Als dit noodzakelijk is gebleken, dan valt daaromtrent niets te zeggen. Werkelijk 't mag wel noodig zijn, dat 't gezag worde hooggehouden, vooral ook in onzep tijd. Zijn plaatsvervanger had m. i. moeten zijn, iemand geschikt voor die betrekking op de eerste plaats, en dat kan hij misschien zijn, maar ook eeD persoon, die zich buiten alle kwesties had gehouden in de gebeur tenissen der laatste jaren. Dit in 't oog houdende verwondert en verbaast het mij zeer, dat èi de gascom- missie èa B, en W. konden benoemen, den persoon aan wien thans dit ambt is opge- gedragen. Waren er dan wat dit punt betreft geen beteren onder de 49 sollicitanten. WAALWIJKER. woordig hebben, buiten staat, gaat je! een rilling door de leden, en je doet alles wat je ken om je te verwarmen, he Natuurlijk, zeg je Dat begrijp ik, en jij doet nog meerfc Jij denkt ook aan je armen evenmensch, die aan de guurheid van het jaargetij is blootgesteld, je wil door je geschrijf Dussen's grootheden machten en heerschappijen een lesje lezen over hunne nalatigheid omtrent armen zorg. Nou, zeg, je bedoeling ken goed wezen, maar ik verzeker je, eer zullen alle sterren van den Hemel vallen, dan dat één Dussen's dwarsdrijver zijn kop zal buigen. Uw vriend EEN BINNENZITTER. Een klein plaatsje voor het volgende Geachte Redactie. Armenzorg in Dussen. Is het lot der armen in vele opzichten niet benijdenswaardig, harder wordt dit wanneer men arm zijnde aan zijn lot wordt overgelaten, als men niet geholpen wordt, waar hulp kan worden verleend. Deze klacht kan naar waarheid geuit worden door het gebrekkig vrouwtje aan den jHoogen Dijk te Dussen. Op het schrijven van een >buitenstander* ben ik eens gaan zien. Nog nooit heb ik zulke ellende aanschouwd. En dat niet tegenstaande de vele middelen, waarover men in Dussen beschikt. Een treurige vermaardheid te meer, waarover geen enkel Dussenaar vérbaasd staatDe werking ten goede van elke vereeniging hangt in den regel af van haar bestuur EEN TROUW LEZER. Geachte Redactie. Beleefd verzoek ik U de volgende regelen op te nemen in uw veelgelezen blad, Voor eenige weken las ik in „De Echo* een stukje over R. K. Armenzorg in Dussen- Hieruit moest ik besluiten, dat bevoegde autoriteiten van Dussen zich weinig of niets bekommeren over het lot van sommige armen. Ik wilde mij echter overtuigen of het wezenlijk waar was, wat daar geschreven werd. En ik werd in mijne overtuiging bevestigd Den armen grijsaard in Dussen- Binnen heeft men van het allernoodzakelijkste voorzien. De toestand van het arme ongelukkige schepsel aan den Hoogen Dijk blijft dezelfde. Geen varkenshok in Dussen is zoo slecht als de woning dier arme, En dat is dan nog wel een woning van het Algemeen Armbestuur. De Achterzijde van het krot bevat een ope ning van minstens meter breedte, de helft van het dak is afgewaaid De eenige verwarming bestaat in een vuurtje dat wordt aangehouden door wat natte krul len. En dat bij dit gure weder 1 't Ziet er treu'ig uit l En toen een familie-lid van die arme bij een der autoriteiten kwam, om een behoorlijk onderkomen te vragen, kreeg die ten antwoord >ze zal bij de krullen niet bevriezen.* 't Is meer dan tijd, dat van hooger hand hierin verandering wordt gebracht, gelijk een half jaar geleden met de arme uit de Kerkstraat geschied is. Dankend voor de plaatsruimte. EEN ANDERSDENKENDE. koop kunnen koopen als in elke andere vrije winkel, ook de\ kwaliteit mijner waren behoeft bij die van andere niet achter te staan. Waar nu de omzet van mijn winkel werkelijk niet behoeft te komen van mijne knechtjes, die voor ongeveer f2 f2.50 per week verhalen, doch juist van het andere publiek, acht ik het zeer laakbaar dat mijn winkel in de »Leder- bewerker* door het slijk wordt gehaald, Mijnerzijds wordt al het mogelijke gedaan, om tegen de meest concuree- rende prijzen het publiek te kunnen bedienen, waarin ik dan ook getuige den voortdurenden vooruitgang, gelukkig len geslaagd. Indien nu mijne waren duurder-waren dan op andere plaatsen", zoude deze aftrek zeker niet verkregen zijn en zou van een duurder aankoopen door mijn knechts sprake kunnen zijn. Nu dit niet het geval is, ontzeg ik aan de vakvereeniging, die blijkbaar zonder eenige informatie te werk gaat, het recht aldus te spreken, terwijl ik tevens van mij afwijs de hatelijke verdachtmaking, als zouden door mijne vrouw reeds de waren in builtjes zijn afgewogen, welke door de knechts noo dig of niet noodig moeten worden mede genomen. Van dit laatste is absoluut niets waar. Wil de vakvereeniging van mijn winkel iets zeggec, laat zij dan vertellen wat waarheid bevat, na eerst een onder zoek te hebben ingesteld. Zeker zal zij dan tot de overtuiging komen, dat bij mij dwang, noch ver plichting bestaat en mijne waren scherp concureerend worden verkocht. Dankend voor de plaatsruimte Hoogachtend, P. SCHRAUWERS. Kaatheuvel. Dussen (Binnen) 18 Jan. 1912. Geachte Redactie. Mag ik een plaatsje voor het volgende Mijn dank. Aan een >bultenstaander« van Dussen. Als je met zulk weer, als we tegen- Mijnheer de Redacteur. In de Lederbewerker van verleden week, komt eene motie voor, waarvan de inhoud ten deele ook op mijn win kei terugslaat. Al wordt toch niet met even zoo vele woorden mijn naam genoemd, de uitlatingen van bestuurders der vakvereeniging, in verband met de omschrijving van den winkel, doen mij voldoende het spelletje doorzien, dat hierm ede ondergeteekende bedoeld wordt Allereerst wensch ik dan te constateeren dat in mijn dienst geen 5 knechts werk zaam zijn, doch 3 knechtjes, alle bene den de 16 jaren en een vrouwelijk stikster. Om thans te komen tot het verklaar de feit, dat de winkeldwang te mijnent de hoogste winst vraagt, wensch ik op te merken, dat ik mijn knechts direct noch indirect ooit heb verplicht hunne waren bij mij te halen. Tegen al mijn knechts heb ik gezegd dat ik er absoluut niet op sta dat zij bij mij komen winkelen. Alle erkennen dit van mij te hebben vernomen en wenschen zulks nadrukke lijk te verklaren even als het feit, dat zij diverse artikelen, bij mij zoo niet goedkooper, dan toch zeker zoo goed voerkosten minder betaalt, daar men met 200 a 250 K.G. per Hectare kan vo - staan. Daar men er zoo weinig van behoeft uit te zaaien, bespaart men ook werk loon. Ook als Voorjaarsbemesting kan het 40pCt kalizout dienen, doch daar over later. Wij ontvangen het volgende schrijven van Graaf Félix du Rietz de Serny, wonende Place du Rietz te St. Sauveur, A*ras (Frank rijk), met verzoek dit op te nemen. Ik stam af in rechte lijn van een der oudste grafelyke geslachten, die onze land goederen haddeu rond de Frausch- Belgische grens, tusschen Conde en Peruwelt. In 1893 trof mij een vreeselijke slae, ik verloor al mijn goederen en fortuin, waardoor ik thans als vertegenwoordiger in wijnen in mijn onderhoud voorzie. Ik ben daareoboven oud heidkundige, schrijver en archivaris. Toen Hoe men ook op lichtere gronden suikerbieten kan telen. Zeer zeker behoort de suikerbiet ia de eerste plaats thuis op kleigronden. Op middelzware kleigronden is de biet het alles-overheerschende gewas. Maar ook op lichtere grondsoorten, op zavel en humusrijke zandbodems kan de suiker biet met groot succes verbouwd worden. Het jaar 1911 is voor dergelijke grond soorten niet het meest gunstige geweest maar een warmte en droogte als in het nu ten einde spoedende jaar behooren tot de uitzondeiingea en al is de bleten- opbrengst op sommige lichte gronden dit jaar beneden het middelmatige gebleven dit mag den landbouwer niet afschrikken om in volgende jaren weder met nieuwen moed suikerbieten te zaaien. Hij irachte intusschen door rijke humusbemesting (Grondbemesting, flink strooien in den stal) zijn land tegen de nadeelige gevolgen van eventueele droogten te bewaren. Het spreekt van zelf, dat daarenboven de ver bouw van een gewas, dat zulke zware elschen stelt aan de vruchtbaarheid van den bodem als de suikerbiet, dient ge paard te gaan met een overvloedige be mesting, in de eerste plaats met kunst mest. Zonder kunstmest geen fatsoen lijke bletenoogst. De kunstmest, die in dezen tijd van het jaat op degelijke gronden het meest onze aandacht vraagt, is de kali. Zonder kali bemesting kan men op den duur nergens, maar op lichtere gronden zelfs niet éénmaal een middelmatigen bletenoogst winnen. Suikerbieten eischen evenals haar zustergewas, de voederbieteneen rijken voorraad kali in den bodem. Vandaar, dat wie in 1912 op bovengenoemde grondsoort suikerbieten wil zaaien, reeds nu moet zorgen den bodem van kali te voorzien. Op lichte losse gronden, die niet dichtslibben, waarin dus geen platen of leemlagen voorkomen gebruikt men het best daartoe kainlet. Men zaaie daar van vóór of in den winter 600 k 800 K. G. per Hectare. Men behoeft niet bezorgd te zijn, dat de kali gedurende den winter of het voorjaar uit den grond verdwijnt. De kali blijft in den grond en is bij het zaaien der suikerbieten ge reed om de planten te voeden. Het gewicht der suikerbieten neemt door een rijke kalibemesting enorm toe. Op leemige, dichtslibbende gronden gebrulke men liever het 40pCt kalizout, dat in prijs per K. G. procent met het kainiet ge lijkstaat. Het procent kali kost dus even duur als in kainiet. Het heeft dit groot* voordeel, dat men aan vracht en ver- Graaf Felix du Rietz de Serny. mij in 1893 dat hevige ongeluk trof, werd ik tengevolge der ontsteltenis voor langen tijd aan het ziekbed gekluisterd, uit welke ziekte ik overhield een bronchitis, gepaard gaande met laiyugitus (kielziekte), waarbij zich later griep (influenza) voegde. Behalve dat ik voortdurend hoestte en pijn had op de borst en in de lendenen, had ik steeds hartkloppingen, keelpijn en pijn tusschen de schouderbladen, die vergezeld gingen .van ondragelijke hoofdpijnen eo maagkrampen. Zoo heb ik geleden gedurende 16 jaar. Jaar lijks moest ik weken lang het bed houden en daar vele middelen, die ik ter genezing aanwendde, niet baatten, wanhoopte ik aan mijne genezing. Opmerkzaam gemaakt op de vele geneziogen door de Abdijsiroop, Klooster Sancta Paulo, liet ik een fleschje komen, welks inhoud mij onmiddellijk na het ge bruik veel verlichtte. Ik heb na dien tyd nog eenige fleschjes Abdijsiroop gekocht en thans kan ik verklaren, dat ik, dank zij het gebruik van de voortreffelijke Abdijsiroop, lotaal van mijne z:ekte genezen ben. 1701 WAALWIJK. BESOIJEN. Mo van het Zuiden. Uitspraak van strafzaken d,d. 18 Jan. 1912. Overtr. motor- en rijwielwet: A. C. te Veen f5 ot 3 d., A. S. te Babiloniënbroek eo G. v. d. L>. te Dewerken c.a. li «ub. 1 d., M. H. te idem f 5 of 3 d., B. R. te Almkerk f 3 of 2 d. en Q. S. te idem terug aan ouders zonder straf. Ovdrtr. jachtwet: A. v. H. te Almkerk f 3 of 2 d. Uitspraak van 19 Jan, Overtr. viiBcherijwetC, d. K. te Almkerk fl of 1 d. Overtr. boterwet: A. S. te Almkerk fl0of5d. Overtr. leerplichtwetE. v. A. te Dewerken c. a. f3 of 2 d. Overtr. trekhondenwet: J. C. K. te Vlijmen fl of 1 w. tuchtschool. Art. 481 strafvr.H. G. B. de G. te Dassen 1 5 sub. f 3 d. Dronkensshap Se herh.E. v. D. te Dussen 1 d. hechtenis. Art. 481 strafw.A. v. B. te Heusden f 5 of 3 d Art. 425 strafw.: M. J. K. te Veen f10 of 3 d. Rivierenregl.: J. S. te 's Bosch f f» of 3 d. Politieverordening Werkendam: P, v. d. H. te Hardinxveld fl of 1 d. GEBOORTEN: Wait. Ant. Wilhelm, z v WH Castelijn en K Th L Schellekens Oath* rina Cornelia d v W A van der Lee en M Klarks. OVERLIJDEN: Adriaans JoBephns Kogels ond 1 jaar. Van 1—15 Jannari 1912. GEBORENCornelia Adrians, d v A de Rooij •n A v d Schans Nathan, z v A M

Echo van het Zuiden | 1912 | | pagina 5