Derde Blad. DE OORLOG. Povinciaal Nieuws. uitenland. tielgië. Duitschland. China. NUMMER 7 ZONDAG 21 JANUARI 1912. 35e JAARGANG Een Stefani-telegram uit Rome d.d. 18 Januari, meldt nog het volgende Gisterenmorgen omstreeks half zeven moesten eenige Italiaansche manschap pen een aantal militaire werklieden be schermen, die bezig waren een water leiding te herstellen. Een afdeeling Al penjagers uit Suluzzo, die tot nu toe aan de reparatie van een nieuwe schans ten Oosten der Derna-rivler hadden ge werkt,. moest voor de bewaking der mannen zorgen. De vijand begon aanstonds te vuren op de bataljons, die de voo hoede der bewakingstroepen uitmaakten. Want het was den Turken 's nachts gelukt, niet tegenstaande de Italianen met lichtzoe kers en waakhonden hadden gewerkt, onopgemerkt het land te doorsluipen en zich te verbergen achter de door de Italianen gemaakte laatste verschan sing. Generaal Trombi zond twee compag. van het bataljon der Alpenjagers vanlvrea en een bataljon van het 7de regimeDt infanterie ter assistente om de Alpen jagers van Saluzzo in den strijd bij te staan. De vijand, die de geheele hoogte,- tot aan een klein Turksch fort toe be zet hield werd verslagen en het kleine Turksche fort stormenderhand ingeno men. Hierbij verleenden een batterij veldartillerie en twee afdeelingen berg- artillerie hare medewerking. Van Turksche zijde werden een offi cier en een enkele soldaat, die nog in leven was gebleven gevangen genomen. In den omtrek van het kleine fort wei den 17 lijken van Bedouinen gevonden. Niet lang daarna maajeten de Italianen zich van de geheele hoogte meester. De vijand werd onafgebroken door het ge weervuur achtervolgd en leed aanmerke lijke verliezen. Een andere Turksche afdeeling werd in de nabijheid der Dec- na-rivier door twee bataljons en een batterij berg-artillerle verslagen. Een andere Italiaansche troepenmacht bespeurde nieuwe vijandelijke soldaten met twee stukken geschut, die tegen de Italianen waren gericht. Zij opende het. geweervuur op den vijand en versloeg de Turksche veldartillerie. Om 1 uur 's nachts was de vijand, ter sterkte van meer dan 3000 man over de geheele Unie verslagen. De Italianen verloren slechts 3 dooden en 7 gewon den. Daarentegen waren de verliezen aan Turksche zijde, gelijk reeds gezegd, zeer aanzienlijk Tot nu toe bleven reeds meer dan 100 dooden op het slagveld. De Belgische handel. De >G. v. A.« schrijft >Onze speciale handel in- en uit voer heeft in 1911 een allervoor— spoedigst jaar beleefd. Er werd een som van 7 milliard 764 millloen 36 duizend fr. (7.764.036.000 f-ank) verhandeld 't is te zeggen voor 326 milioen 514 duizend fr(326 5l4 000 frank meer dan in 1910. De invoer bedraagt 4 milliard 335 millioen 446 duizend frank hetzij 194 millioen 414 duizend frank meer dan in 1910. De uitvoer vertegenwoordigde eeDe waarde van 3 milliard 428 millioen 590 duizend frank, hetzij 132 millioen 100 frank meer dan in 1910. Als wij ons herriuneren dat in 1884, toen de vrijmetselaars van het bewind werden gezet, onze heele handel in- en uitvoer, slechts 2 milliard 763 millioen bedroeg hetzij 5 millioen minder dan in 1911 mogen wij dan niet staande houden, met gewettigde fierheid dat ons land met reuzenstappen vooruit is ge gaan onder het volksgezind bestuur der katholieken 7 milliard tegen 2 milliard 't is nog driekeeren zooveel 1 Ook onze havenbeweging ging tame lijk goed vooruit in het afgeloopen jaar 15 millioen 907 duizend ton (voor gansch het land) tegen 15 millioen 101 duizend ton in 1910, of 806 duizend ton meer Bij de beraadslaging over de duurte der levensmiddelen in de Kamer had gisteren een heftig incident plaats. De afgevaardigde der rechterzijde Dubus de Warnaffe bracht in herinne ring, dat men de leden van de rechter zijde met den naam van „uitzuiger" had bestempeld en maakte daarbij een toespeling op de groote voordeelen, die de socialisten zich weten te verschaffen door b.v. aan landbouwers geld te lee- nen met een woekerrente van 10°/0. De socialist Vandervelde schold hem daarop uit voor „lafaard"' en vloog hem met opgeheven arm tegemoet. Met groote moeite werd hij door zijn collega's te gengehouden. De rechterzijde en de socialisten balden de vuisten tegen elkander en wisselden heftige scheldwoorden, zoodat de president de zitting moest schorsen. De vergadering werd later heropend en met 54 tegen 49 stemmen (rechts tegen links) werd op Vandervelde de censuur toegepast. Nog eenmaal doet de Duitsche rijks kanselier zijn vermanende stem hooren tot de burgerlijke partijen, tot alle or delievende elementen in het Duitsche vaderland. Morgen de eerste dag der herstemmingHet is mogelijk, laat hij door de »Norddeutsche Allgemene", be* toogen dat de sociaaldemocraten, on daaks hun eerste succes binoen de per ken wor den gehouden door een combi natie van alle burgerlijke partijen, Deze is noodig, daar aan den nieuwen Rijksdag problemen zullen worden voorgelegd, aan de oplossing waarvan de sociaal-demo craten niet kunnen medewerken. Dr poging van den rijkskanselier om alle burgerlijke partijen saam te doen werken tegen den gemeenschappelijke vijand van troon en vaderland, mislukte tengevolge van den onwil der liberalen. Door vrijzinnige bladen wordt het voor gesteld alsof de beweegredenen van het optreden van den rijkskanselier te zoeken zijn in den wensch om de zoogenaamde zwart-blauwe meerderheid te redden. Doch na den dag van 12 Januari is er in den politieke toestand zooveel veran derd, merkt de kanselier terecht met iet wat minachtende scherts op, dat men beter doet het het schrikbeeld van zoo genaamde zwarf-blauwe blok nu voor eerst van zich af te zetten. De tegenstelling, die er bestaat tusschen de leer en de daden der sociaal-demo craten eenerzijds en bestaande constitu tioneel toestanden in den staat en de maatschappij van den anderen kant, zie daar het motief dat den kanselier ertoe noopt den sociaal-democraten te bestrij den. Die hem andere beweegredenen toe schrijven maken zich schu'dig aan mis leiding. En de kanselier herhaalt bij monde van de >Norddeutsche< de eisch aan allen nationaal-en monarchaal gezinde kiezers om in geen geval hun stem te geven aan een sociaal-democraat. Een telegram uit Peking aan de >Ti- mes* dt. 18 Januari, meldt nog het vol gende >Gisteren heeft in het keizerlijk palels andermaal een conferentie plaats gehad, waaraan acht Mongoolsche vor sten en alle prinsen der keizerlijke fami lie deelnamen, waarop over de te nemen maatregelen bij den opstand gesproken werd. Op een enkele uitzondering na gaven allen hun goedkeuring aan het ingediende programma, dat te voren door beide reeds was goedgekeurd. Vol gens dit program zullen twee edicten worden afgekondigd. In het eerste zal Yuan Shikai de volmacht krijgen een republikeinsche regeering in te stellen, welke opdracht Yuan Shikai zal aanne men. De afgevaardigden uit de zeventien provincies, die nog altijd te Nanking bijeen zijn, zullen hem tot president kie zen, terwijl Sun-Yot-Sen als zoodanig aftreedt. Yuan zal het presidentschap aannemen waarop in het tweede edict de keizer zijn afstand zal bekend maken. Zoodra dit geschied is, zal Sun-Yat-Sen naar Peking komen om met den nieuwen pre sident over de instelling van een nieu we regeering te beraadslagen De republikeinsche leiders, zijn bereid na zijn afstand, den keizer den titel van Mandsjoekei:er te geven, doch niet die van keizer van China te laten behouden. Yuan Shikai heeft verklaard, dat hij de leden van het keizerlijk huis hooge pensioenen, tot een bedrag van vijf millioen taels jaarlijks zal geven Bijzonder eerbetoon zal aan de keizerin weduwe geschieden, wijl zij eertijds de gemalin was, van Kwangsi, den eersten hervormer onder de Chineesche keizers*. Waalwijk 20 Januari 1912. Albert Vogel Een scherpe Oostenwind, straten als spiegelgladde ijsbanen, beletten inwo ners, doch vooral vreemdelingen Don derdag op te gaan naar Musis, om den gevierden voordracht-kunstenaar Albert Vogel te gaan hooren in „Starkadd". Toch hadden een vijftigtal dames en heeren het barre weer getrotseerd om te genieten van de zeldzame voordracht kunst, van de ongemeene zeggingskracht van Vogel en werkelijk het genot van den avond was eene dubbele belooning voor de opoffering, die men er zich voor getroostte. Hoe leefden we mee in werkelijkheid Starkadd's blij geluk bij het ontvangen van zijn blonde bruid en na zijn terug- keerenvan de Friesche kusten, zijn smart, zijn haat, zijn wraak Welk een afschuw vervulde onze ziel, toen wij het laag verraad aanschouwden van den ellende ling Seemund, dat hij pleegde aan zijn koning en wij den vlammenden harts tocht zagen, toen hij aan Starkadd's hart het dierbaarste ontroofde, de on bezoedelde liefde van zijn bruidDoor het meesterlijk verbeelden van de ver schillende personen stonden in levenden lijve voor ons koning Frodd in zijn vaderlijke goedheid, Ingel in zijn schul dige zwakheid, Helga in haar naïeve, niets kwaads vermoedende en onbe schermde liefde. En die verschillende karakters worden ons in hun rijke ver scheidenheid en fijne uitbeelding ver tolkt door den eenen en denzelfden voordracht-kunstenaar, Albert Vogel. Of liever, Vogel leeft voor ons niet meer het is koning Frodd, het is Starkadd, Seemund, Ingel, Helga, de personen der werkelijkheid, die voor ons staan Den indruk weer te geven, die zoo'n Vogel-avond maakt is niet mogelijk, 't Is een bekoring, een litterair kunstgenot, zooals ons maar zelden te genieten gegeven wordt. In bewondering en dankbaarheid gaf het kleine publiek den eminenten, jo- vialen kunstenaar na ieder bedrijf maar vooral aan 't slot, een hartelijk applaus. Vogel beloofde in 't najaar weer zijn komst in ons midden. Voetbalver. Waalwijk Vooruit1. Een zeer modderig en glad terrein, daarbij een scheidsrechter, die zijn taak niet verstaat en een der partijen voor trekt, ziedaar factoren die een voetbal wedstrijd bederven. Dit was het geval bij den Zondag jl, te Waspik gespeelden wedstiijd RapiditasW.V. II. We willen een kort verslag van dezen onaangenamen strijd geven. Onmiddellijk na den aftrap treedt Rapiditas aanvallend op. De backs der geel-zwarten stuiten echter den aanval doch kunnen niet beletten, dat de Was- pikkenaren een oogenblik het spel in handen houden. Langzamerhand wordt W.V. eenigszins aan het gladde klei- veld gewend en gaat de strijd meer gelijk op. Er zal een kwartier gespeelc zijn, als er een scrimmage voor het W V.-doel ontstaat, waarbij de achter back den opspringenden bal tegen de knie aankrijgt. De scheidsrechter meent dat de bal door de hand is aangeraakt en geeft strafschop, waaruit Waspi den eersteling ter wereld brengt. Dat het toekennen van zulk een ongemoti veerden strafschop den W.Vers niet bevalt spreekt van zelf, Men kan het hen dan ook aanzien, dat dit tegen- puntje gewroken moet worden. Wer kelijk heeft de links-buiten reeds spoe dig succes 1 1. Middelerwijl heeft de scheidsrechter gelegenheid gehad eigenaardige beslissingen te geven, die zeer toevallig alle in het nadeel van W.V. uitvallen. Om deze hier te ver melden, zou echter te veel plaatsruimte vergen. De partijen gaan verder gelijk op, totdat Rapiditas vóór rust den stand op 21 brengt. De geel-zwarten zijn hierdoor geenszins ontmoedigd, maar nemen verder het spel in handen. Ook na de rust blijft W.V. sterker en zijn hun aanvallen uiterst gevaarlijk. Telkens is de scheidsrechter de spelbreker. Op het geringste appel van een Waspiksche speler klinkt het fluitje, alhoewel hij op eene plaats staat, van waaruit hij onmogelijk de gemeende overtreding kan zien. Dat de W.Vers hierdoor verbitterd en lastig worden, behoeft geen betoog. Bij een Rapiditas-aanval krijgt W.V. voor de 2e maal een straf schop tegen zich welke echter geen doelpunt oplevert. De bal verhuist hierna naar de Was piksche helft, waar het doel aardig in het nauw gebracht wordt, op het cri- tieke moment gaat echter scheidsrech ters filui je en.... o.... wonderlijke be slissing, W.V. krijgt op een 20 Meter afstand van doel een vrijen schop te nemen. Hier bevoordeelde de scheidsr. dus de overtredende partij Het zou echter nog erger worden, want voor de 3e maal krijgt Waspik een strafschop te nemen en dezen keer was het zoo duidelijk te zien, dat de straf onbillijk was, dat de W.V. grenswachter en spelers krachtig protesteeren. Het ge volg hiervan is, dat onder algemeene verwarring de scheidsrechter den wed strijd doet staken, welk besluit zeer duidelijk het gemis aan spelregelkennis en scheidsrechters talenten doet uit komen. A. s. Zondag gaat W.V. naar Oss om aldaar een competitie-wedstrijd te spelen tegen „Anthony". Bij doorgaand vriezend weer worden echter alle wedstrijden uitgesteld. Liedertafel Oefening en Vermaak Toen de Liedertafel besloten had het Oratorium „De Hollanders op Nova- zembla" uit te voeren, ontving zij van den heer Budelman, componist, als be- van sympathie, voor den moed wijs om na den componist, het eerst in Ne derland zijn omvangrijk werk in het licht te doen verschijnen, twee mooie mannenkoortjes van zijne hand. Het zijn zeer gemakkelijke nummertjes wel ke echter een fijne uitvoering vereischen. Nadat de heer Budelman de uitvoe ring van zijn werk heeft bijgewoond, waarover hij (een paar opmerkingen uitgesloten) zoozeer zijne tevredenheid kennen gaf, heeft genoemde compo nist, den heer Jac. Sars, Directeur der iedertafel zijn portret aangeboden, be nevens twee liederen door Mevr. Budel man op het laatst gegeven concert ge zongen. Beide liederen Avond en Spe levaren zijn woorden van Walther van Weide, getoonzet door G Budelman. Een paar lieve, succesvolle liederen beslist een aanwinst voor de concerten, welke hun weg wel zullen vinden. De ze jeugdige (29 jaar) echt moderne componist, krijgt als componist, van verschillende eerste klas toonkunste naars de prachtigste recencies. Voor Waalwijk zeker een eer zoo iemand in zijn midden gehad te hebben. Propaganda-vergadering. A. s. Zondag 21 dezer, des nam. ten Va uur zal in het Café van den heer H. v. Drunen-Jansen, Stationstraat Waalwijk, eene propaganda-vergadering gehouden worden, van de vereeniging „Weduwe- zorg van gepensionneerde Europeesche militairen". Als spreker zal optreden de heer W. G. Landmann te Rotterdam met het onderwerp Het afstemmen der motie-Roodhuijzen door de 2e Kamer der Staten-Generaal in hare zitting van 19 Mei 1911. Calligraphische cacographie. Een burgemeester ontving dezer da gen een briefk. van den volgenden inhoud De Heer Eetdel Agbaar Burgen Mees ter te Mijnheer ik hept een vrindelek ver zoek aan U ov dat ik met de Missie aan de Kerk zouden moge staan met Kruissen en Beelden en Kerk Boeken en Roossenkranse mijnheer ik heb twee kraamjen in het klijn en Eetdel Agbaar wil U soo goet zijn en mijn te schreifen welken datem dat het begint want ik Rijs allen Missie Naar en ik gaan overal in de kost mijnheer wil U soo goet zijn en mij met omgaanden post beright te sendten mijn adderes is te.... Beleefd verzoek. Nogmaals verzoeken wij 't publiek beleefd, boodschappen, bestellingen van drukwerken enz., berichten, advertenties en abonnementen voor „De Echo van het Zuiden" te doen bezorgen ten kan tore der Waalwijksche Stoomdrukken Antoon Tielen ingang dam en niet in den winkel der firma Wed. Tielen. Vertragingen, vergissingen enz. zijn hiervan 't gevolg. Men gelieve ook s. v. p. op het juiste adres te letten. De Waalwijksche Stoomdrukkerij An toon Tielën omvat de boekdrukkerij met de uitgaven, boekbinderij, bureau voor advertenties en abonnementen. De firma Wed. Tielen de boekhandel, galanterien, enz. Het kantoor is geopend van 8—12 en van 1V»7 uur. Waalwijksche Stoomdr. Antoon Tielen. Benoeming. Tot beambte belast met het opnemen der gasmeters, en het innen der gelden is benoemd de heer Jac. Franssen, alhier. Bondslied. In het jaarboekje van den Nederl. Roomsch-Katholieken Typografenbond prijkt thans voor in het Bondslied, woor den en muziek van A. C. v. d. Heijden, eene frissche melodie; die haar weg wel vinden zal. De vervaardiger veizoekt ons mede te deelen, dat de twee laatste noten en de tweede volle maat foutief zijn gedrukt en eene kleine terts hooger moeten staan, dan twee treden naar boven. Vergadering. Vergadering der Afdeeling Waalwijk, Baardwijk en Besoijen van den Alg. Ned. Bond van Schoenfabrikanten op Maan dag 22 Januari 1912, 's avonds 8 uur in het Hotel Gerris. Aan de orde Keuze (volgens art. 11 van het nieuw reglement) van een Lid en een Plaats vervangend Lid van het Hoofdbestuur. De Katholieke Illustratie van deze week bevat de volgende PLATEN Schilderachtige tafereeltjes uit het Oosten (2); de »Fransche Kerk* te Amsterdam (2)de kerk van den H. Nlcolaas te Amsterdam (3)een veilig- heldstoestel om niemand te overrijden een idylle uit de werkelijkheid; kijkjes van de vlsschershaven te IJmuiden (3) begraving per electrische tramGraaf ZichyVrijheer Von Spahnernstig spoorwegongeluk te Parijs; spoorweg ongeval te Haarlem de kroning van den Koning van Siam kijkjes in Brugge (5)j ter herdenking van het overlijden van luitenant Eilerts de Haan (3); reuzen- boomen in Nederland (2); plechtige in wijding van het nieuwe R. K. Gymnasium te Amsterdam. TEKST: Oostersche kroningspracht Om 't Sloe een kijkje van de vlsschers haven van IJmuiden; het deel der armrn (slot)de rozenkrans van den veldmaar schalk Grootvaders verzoekBrugge en GentHuiselijk leed Bij onze platen ter herdenking van het overlijden van luitenant Eilerts de Haan de rozenkrans (vervolg)inhoud. Eer e-Diploma. Dezer dagen waren wij in de gele genheid het Eere-diploma te bezichtigen, dat door het Bestuur der Provinciale andbouwtentoonstelling, gehouden te Waalwijk van 4 tot 11 September 1910. uitgereikt is aan bekroonde inzenders, alsmede aan de Juryleden, leden van het Eere-comité, het Bestuur e. m. a. Zelden, wij zeggen het volmondig, zagen wij zoo'n prachtig, goed geslaagd stuk werk. )e afmetingen van het diploma, met inbegrip van den matgrijzen rand, die het oog zoo weldadig aandoet en de <leuren te beter doet uitkomen, bedragen 53 en 33 c.M. Boven het woord „Eere-Diploma", welks letters op een gouden fond zijn aangebracht, prijkt op een donkerbruinen ond het wapen der Provincie Noord- Brabant, prachtig verguld. Daaronder leest men in gothische, maar toch dui delijke letters, het volgende In den jare MCMX, den vierden tot den elfden dag van Herfstmaand werd te Waalwijk gehouden eene Provinciale Tentoonstelling van Landbouw en Vee teelt. Zijne Koninklijke Hoogheid Prins Hen drik der Nederlanden was Beschermheer, Zijne Excellentie de Minister van Land bouw, Nijverheid en Handel was Eere- Voorzitter. Het Bestuur der Tentoonstelling heelt dit Diploma uitgereikt aan Waalwijk, Oct. 1911. HET BESTUUR, (volgen de namen.) Aan de linkerzijde van dezen inhoud ziet men het wapen van genoemden Beschermheer, in den rechter boven hoek dat der gemeente Waalwijk. De rand, die het geheel omgeeft, ge tuigt mede van een gelukkige inspiratie. In den linkerbovenhoek ziet men op een schild de emblemata van den land bouw, n.l. de spade en den sikkel; rechts den Nederlandschen leeuw met het zwaard en den bundel pijlen, terwijl op alle verdere deelen bloemen, groen en vruchten in kwistigen overvloed zijn aangebracht. En wat bovenal treft, is de rijkdom en de harmonie der ver schillende kleuren. Wij twijfelen daarom geen oogenblik of ieder zal het bezit van zoo'n diploma op hoogen prijs stel len, het passend laten omlijsten, om het vervolgens eene eereplaats in zijne wo ning te schenken Waarlijk het Bestuur der Tentoonstelling komt een woord van lof toe voor de onbekrompen wijze, waarop het hier getracht heeft iets extra's te leveren, terwijl de kundige, wij zou den haast zeggen geniale ontwerper, de heer Dorus Hermsen te 's-Bosch voor de zooveelste maal weer toont, dat dergelijke werken met het volste vertrouwen aan hem kunnen worden opgedragen. De firma Bijvoet Mutsaers Tilburg heeft alle eer van hare keurige uitvoering van dit kunstwerk. Het comité ontvangt velerzijds dankbetuigingen voor dit pracht-diploma. BAARDWIJK. J.l. Maandag was het voor de handboogschutterij Eendracht maakt Macht' gevestigd bij den Heer C Pullens (in 't Vosje), een gezellige dag. Hoewel jaarlijks zoo'n dag voorkomt, was dit uu nog een versobil, daar in den loop van het vorige jaar de heer W, v. Heesch uit Waalwijk, president van deze zoo flioke en bloeitöde ver. president was geworden van den bond van handboogschutterijen van de Lang straat en omgeving en deze aanstelling nu verschillende maleu iu toasten werd herdacht. De leden toonden dat zij hun president wisten te waardeeren en dat zij er ptijs op stelden dat Item door zusterverenigingen zulk een eer werd bewezen. D^s avonds vereeuigden zy sich, goed' gestemd en eensgezind zooals al ijd aan: een flink souper, waaraan zij den kok alle eer bewezen en toonden dat zij ook op prijs wisten te stellen fhet goed zorgdragen van een hospes.' DRUNEN. De som door her Rijk aan deze gemeente uit te keertn als bijdrage in de kosten van het lager onderwijs bedraagt f4399.50. Ter verbetering van het bericht voort komende in het laatste verslag van don gemeenteraad op 12 dezer diene het volgende. De Burgemeester en Wethouders brengen ter kennis dat inwoners van Drunen welke in het a. e. seizoen hun vee wenschen te beweiden in de Honderd Bunders daarvan aangiften kunnen doen vanaf heden tot 3 Febr. a. s. des voormiddags van 9 tot 12 uur op het raadhuis. Van ieder stuk vee moet bij aangifte f2.50 wordeu betaald dat later in vermin dering komt van het weigeld. Het weigeld bedraagt: Runderen zonder tand van f 12 tot f 17. Runderen met 2 tanden f18. Runderen met 4 tanden f 22, Een droge koe f 28. Eene melkkoe f 32. De Echo vin het Zuiden.

Echo van het Zuiden | 1912 | | pagina 9