Nummer 9. Zondag 28 Januari 1912. 35 Jaargang Tweede Blad. Abonneert U op dit Landbouw. DE OORLOG Brieven en Schetsen. Gemeentenraad. Frankrijk. Luchtvaart. Duitschland. Soirée-Musicale. Dinsdagavond j.l. bood de Heeren- Societeit haren leden met hunne dames een Soirée-Musicale aan» die in alle op zichten als uitstekend geslaagd mag heeten. De verwachting van dezen avond werd niet in het minst teleurge steld, integendeel deze werd verre over troffen. Het programma gaf prachtige nummers aan en stelde het vooruitzicht open op een avond van verheven kunst en waar genot. De dames, Mevrouw van Meurs als pianiste en Mejuffrouw van Gorkum als violiste, hebben ten volle getoond een kunst meester te zijn, een kunst, die diepe bewondering af dwingt en de toehoorders ODdcr den machtigen indruk brengt vau hun mees terlijk spel. Het zou bijna ondoenbaar zijn om van ieder nummer van het rijke programma afzonderlijk te gewagen, doch het mag niet achterwege blijven een woord van lot en bewondering te uiten over de uitvoering van de >Ber ceuse* van Fiedler, de >Faust Fantasie* van Alard en de »Bal!ot Scène* van de Beriot, een drietal nummers voor viool, die een diepen indruk maakten. Het waren nummers, die het gemoed van den toehoorder doen medeleven met de voortreffelijke kunst en hem als het ware in extase brengt. De juiste gevoelsuiting, weergegeven in het kun stige spel, maakten een nooit te vcr- 1472 getcn indruk. Het spel hetgeen Mej. v. Goicurn weet te ontlokken aan haar instrument is overweldigend, het diepe gevoel dat hieruit spreekt, bewijst dat zij de gaven bezit van een kunstenares die hare toehoorders boeit, met zich medesleept, diepe bewondering afdwingt voor de verheven kunst, ja, hun hierin geheel doet opgaan. Doch niet all en deze dame, maar ook Mevr. van Meurs mogen wij den naam van kunstenares niet onthouden, de zware nummers voor piano zooals o.a. >Freischüiz é.ude* van Steller, „Noveliette No. 4* en >Auf- schwung* beide van Schumann, bewezen dat zij eveneens beheerscheresse van de kunst ls, hare techniek en vinger vlugheid, zoowel als haar van diep ge voel getuigend spel, dwongen tot ieders bewondering en zeiden, wat kunst ver mag. In één woord de beide dames hebben de toehoorders doen genieten van hare kunstvolle gaven en een waar genot doen smakeD, de verheven heid der muziekkunst werd door hen vertolkt op een wijze, zooals slechts kunstenaars dat kunnen. Na afloop werd den beiden kunstenaressen een pas sende bloemenhulde gebracht en was de president der Heeren-Societeit, de WelEd. Heer Th. H. Hagen, groot-industrieel alhier, de tolk van aller gevoelens. Hij bracht hun beiden den oprechten dank van geheel het publiek en bood de bouquetten aan als bewijs van hoog achting en sympathie voor haar beider welwillendheid, ons allen zulk een avond te doen genieten. Hij sprak de hoop uit,' dat nog menig keer de sociëteit het geluk mocht hebben haar spel te kunnen bewonderen, daar hij overtuigd was van den onvergetelijken indruk, dien zij achter lieten. Tot slot mag der Heeren-Societeit een woord van lof niet onthouden wor den, daar deze wederom getoond heeft het den leden zoo amusant en gezellig mogelijk te willen maken. De versiering die in de zaal was aan gebracht, gaf het geheel zoo een >sehr gcmiitlich* aanzicht, den geheelen avond heerschte er dan ook een aangename en gepaste vroolijke stemming. Naar wij uit zeer goede bron ver nemen zullen de dames nog vermeer derd met eene celliste op Zaterdag 10 Februari a.s- in de zaal »Musis Sarum* bij den Heer A. Gerris, Waalwijks pu bliek eveneens in de gelegenheid stellen om van hare heerlijke muziek te komen genieten. Wij kunnen dan ook niet genoeg allen er toe aansporen om van deze gelegenheid gebruik te maken daar een avond van waar kunstgenot te wachten staat. Waspik 27 Jan. 1912. P. J. M. Kalibemesting voor het pardap- peland. Bij ervaring weet elke aardappelver bouwer, dat de aardappels hooge elschen stellen aan de vruchtbaarheid van den grond. Van den gewonen veldarbeider die zijn stukje land, om aardappelen te zetten, tot den grootlandboüwer, die gansche Hectaren met de machine be- poot, allen weten, dat de aardappels zonder bemesting den bodem al heel gauw zouden uitputten. Weinigen zijn er, die aardappels verbouwen zonder op zettelijke bemesting. De veld en fabrieks arbeiders bewaren een gansch jaar den mest, alleen voor hun aardappels, toch mag men de aardappels, om ze niet al te groot te doen werden en ze hun 'aan- genamen smaak te doen behouden niet te kort voor het poten met stalmest be mesten. Ook is het om diezelfde redenen niet wenscheiijk alle jaren aan de aard appels stalmest te geven, maar om het andere jaar b.v de bemesting te doen met kunstmest. De aardappel haalt on gewoon groote hoeveelheden kali uit den bodem Dat moet bij den aardappelteelt in het oog worden gehouden. Iotusschen is het ook waar, dat in het in het al gemeen eene versche bemesting met chloorhoudende kalizouten, een ongun- stigen invloed uitoefent op den smaak der knollen. Een kainiet-bemesting kan dus slechts op het aardappeland gegeven worden vóór of in den winter, of bij het vóórgewas. Tenminste bij tafelaardappels, Een kainietbemesting na Januaii is niet meer gewenscht. Doch vóór Februari gegeven, zal kainiet geen ongunstigen invloed uitoefenen. Wie dus op gewone eetaardappels, in 1912 te poten, nog kaioiet wil gever, moet zich haasten. Fabrieksaardappelen en aardappelen voor voor veevoeding zullen de kainiet ook nog wel in Februari mogen hebben. Geeft men de kunstmest later, dan worden de tafelaardappelen bemest met patent kali, die geen chloor bevat, en niet met kainiet. Kali is voor de aardappels onontbeer lijk. De grootte van den oogst hangt mede af van de beschikbare kali in den bodem Elke aardappelverbouwer pro- beere eens, of zijn oogst nog niet grooter wordt, als hij meer kainiet of patentkali geefr. Dan weet hij zelf, hoeveel of hij moet geven ongeveer. De hoeveelheden hangen toch van verschillende omstandig heden af; sommigen geven 400 K. G. anderen 800 K.G In elk geval geve men van patentkali ongeveer de helft van wat men aan kainiet zou geveD. HEDIKHUIJZEN. Openbare vergadering van den raad dezer gemeente op Vrijdag 26 Januari des voormiddags ten IOVj uur. Voorzitter de Edelachtb. heer van der Geld. De Voorzitter opent de vergadering. Aanwezig alle leden. De notulen der vorige vergadering worden na voorlezing onveranderd goed gekeurd en vastgesteld. Aan de orde Benoeming stembureau. Benoemd worden als leden deheeren P. Luijben en L. van de Wiel en tot plaatsvervangende leden de heeren A d. Brand en P. de Kort, tot vierde lid L. v. Oudheusden. Wijziging begrooting 1911. Wordt goedgekeurd. Iogekomen stukken. a. Verslag van de commissie tot wering van schoolverzuim. Uit de voorlezing bleek dat absoluut schoolverzuim niet voorkomt. b. Goedkeuring geldleening. c. Aanstelling veearts. d Proces-verbaal van kasopneming- Bij het onderzoek is gebleken dat de boeken in orde waren en het dien over eenkomend bedrag f 2035.28% in kas aanwezig was. Schrijven van de drankbestrijdersver- eeniging St. Adrianus, houdende verzoek van eene subsidie van f 25.als tege moetkoming in de vele kosten. In het verzoek wordt er op gewezen, dat, krijgt de vereeniging de gevraagde subsidie, er dan oudersavonden georga niseerd kunnen worden en nog meer propaganda kan worden gemaakt. Van Oudheusden. Ik ben er niet voor om subsidie te geven. Voorzitter. De drankbestrijding heeft alom al veel verbetering aangebracht. De Kort. Dat is wel waar, maar 't <omt mij voor dat de gemeente er bulten moet blijven, dat aan particulieren moet worden overgelaten. Het voorstel van B, W. in omvraag gebracht wordt met 4 tegen 3 stemmen verworpen. Tegen stemden de heeren Van Oudheusden, Vucht, de Kort en Brands, voor, de heeren Luijben, van de Wiel en van der Geld. 3. Bespreking verpachtingen weiland. De Kort. In de verpachting van de lage weilanden komt een groote veran dering. Die gaan ze voor 7 jaar verpach ten. Ik zou de verpachting direct na afloop van die verpachting houden. Wordt besloten de regeling van de verpachting aan B. en W. over te laten. 4. Benoeming van een lid van het Armbestuur negens periodieke aftreding van den heer A. de Kort. De heer A. de Kort wordt met alge- meeoe stemmen herkozen. Bij de rondvraag vraag het lid Vuchts of het niet beter zou zijn om de ge- meentelanderijen voor den tijd van 4 of 5 jaar te verpachten. Voor het land zou dit veel beter zijn, daar bij jaarlijksche verpachting het land te veel wordt uit gemergeld. Wordt het land voor 4 of 5 jaar verpacht dan wordt het bemest. Voorzitter. Vroeger hebben wij daar al eens een proef mee genomen, maar we zijn er van af moeten zien omdat de betaling toen zooveel te wer.schen overliet 't Is toen voorgekomen dat we van iemand f70 moesten hebben. Be talen deed hij niet. Wij hadden op slot van rekening de zaak In handen gegeven van een advocaat. Toen het* lang genoeg aanhangig was geweest betaalde hij de f70 doch wij waren er niets mee opgeschoten want de advocaat had een rekening van f70. Vuchts. 't Zal nu nog wel eens voor komen, dat ze niet- betalen. Voorzitter. Neen daar hebben we nu niet het minste last meer mee, Luijben. Voor particulieren is het goed om voor 4 of 5 jaar te verhuren, maar voor een gemeente niet. De Kort. Er komt ook nog bij dat er veel menschen zijn die van 't jaar een weiland noodig hebben en een volgend jaar niet. Het voorstel van het lid Vuchts in omvraag gebracht wordt met 6 tegen I stem verworoen. Brands. Een vorig jaar is besloten de boomen bij Daleu op te snoeien, dat is nog niet gebeurd. Voorzitt r. Ik ben eens gaan kijken maar 't is niet zoo erg als toen er over is geroepen Schade heeft hij er niet aan, maar we zullen er toch voor zorgen Meer boomeu zullen gesnoeid worden. Vuchts. Zou het niet beter zijn ze te verkoopen. Voorzitter. Ze wassen nog goed en bovendien zijn de boomen te goedkoop. Van Oudheusden, De weg bij ons vanaf Timmermans tot aan van de Grind, on geveer een 40 meter, is zeer slecht, d!e heul is daar verzakt. Voorzitter. Hoort dat niet tot de polder Van Oudheusden. Ze hebben het bij een binder ook opgemaakt, 't Is een klei nigheid, alleen maar wat ophalen. Voorzitter. De strater is toch bezig, ik zal er hem een dag heen zenden. Niets meer aan de orde zijnde en nie mand meer het woord verlangende sluit de Voorzitter de vergadering. Hel gevecht bij Gargaresj. Thans komt er ook een Turksche lezing van het gevecht bij Gargaresj op 18 dezer. Het luidt als volgt: Des morgens rukte een vijandelijke kolonie, uit infanterie, cavalerie en artil- leiie bestaande, van Gargaresj op om Sansoer te bezetten. Het Turksche com mando bracht terstond Turksche eD Arabische strijdkrachten naar voren, die de Italianen bij Gargaresj aangrepen. De strijd duurde 3 1/2 uur. Door een omtrekkende beweging van den linker vleugel der Turken werden de Italianen gedwongen twee van hun verdedigings linies op te geven. Des namiddags trokken zij op een derde linie terug, om versterkingen van Tripolis af te wachten. Tegen den avond ondernamen de Turken en Arabieren een nieuwen aanval op den vijand, die reeds verster kingen ontvangen had. Het nachtelijk gevecht was uitermate moorddadig. De Italianen moesten ten slotte ook de derde linie opgeven en zich in de oase voor de stadsmuren van Tripolis terug trekken. De Italianen hadden 1 50 dooden en lieten ook materiaal in den steek. De Turken en Arabieren hadden 18 dooden en eenige gekwetsfen. Ons vermoeden, dat de Italianen wel niet zoo'n groote overwinning bevochten zouden hebben als zij het iieten voor komen, wordt bevestigd, naar men ziet. Volgens de Turksche lezing is het eigen lijk een gevoelige nederlaag voor hen geweest 1 Bombardement. De Porte heeft bericht gekregen, dat de Italianen Zondag, Koenfoeda aan de Roode Zee (waar de Turksche kanon- neerbooten vernield zijn) beschoten heb ben. Menschen zijn er niet gedood. De materieele schade is onbekend. Oorlogskosten. Uit Rome wordt aan de Deutsche Tageszeitung geschrevenTot einde Januari worden de loopende onkosten voor de Italiaansche vloot en het leger geschat op 115 millloen lire. Doch in deze cijfers zijn niet begrepen de kosten voor het vervangen van gebruikte wa pens ammunitie kleedingstukken scheeps machines enz. en evenmin de verliezen, door de scheepvaart en den handel en Industrie geleden- Hoe aanzienlijk deze laatste verliezen moeteD zijn, blijkt uit mededeeling van de Corriere della Sera, dat van het begin van den oorlog tot nu het bedrag aan onbetaald gebleven en geprotesteerde wissels van Italië op Turksche kooplieden niet minder dan 10 millioen lire bedraagt. Het gevecht bij Derna. Het Stefanl-agentschap verklaart, dat het bericht uit Turksche bron, volgens hetwelk de Italianen den 20en Januari bij Derna met een verlies van 200 dooden werden verslagen en de Turken een ge wonden Italiaanschen generaal zouden hebben gevangenomen eu zeven kanon nen benevens 600 geweren zouden heb ben buitgemaakt, onjuist is. Zij deelt me de, dat bij Derna sedert den 17en Januari geen strijd meer heeft plaatsgehad. Dien dag werden de Turken met aanzienlijke verliezen, meer dan 100 dooden en onder achterlating van vele wapenen en munitie teruggedreven terwijl de Italianen slechts drie dooden en zeven gewonden hadden. Eigenaardig het intusschen, dat uit Tripolis het bericht kom volgens het welk daar Dinsdag eenige voorposten gevechten zouden hebben plaats gehad. Natuurlijk heet hst weer in dit bericht, dat de Turken en Arabieren verslagen werden. Zij zouden een verlies van 150 dooden en gewonden hebben gehad en de Italianen zouden geen enkel verlies te boeken hebben. Maar in ieder geval blijkt uit dit bericht, eveneens uit Itali aansche bron, dat er na 17 Januari wel degelijk gevochten is bij Derna. Schermutselingen. Woensdag viel een Arabische cava- leriepatrouille een Italiaanschen post bij Gargaresj aan, doch den aanval werd terstond afgeslagen. De verdedigingswerken in Gargaresj zijn nu voltooid. Uit Homs komt bericht, dat de Turken op 22 en 23 dezer eenige ka nonschoten op de Italiaansche stellingen losten, die echter geen schade aan richtten. In den nacht van 24 dezer over vielen eenige roovers bewoners van de oase van Tripolis. Twee der bewoners werden gewond. Vermoedeiijk goldt het hier, al spreekt het Italiaansche bericht van roovers, een wraakneming van Arabieren op Arabi sche bewoners der oase, die zich aan de Italianen onderworpen hadden. 2 93 19 44 2 43 110 5 2 5 1 2 25 3 18 0 103 Vrij Conservatieven 13 Antisemieten 3 Economische Vereeniging 10 Beiersche Boerenbond Centrum Polen Nationaal-liberalen Duitsche Boerenbond Vrijzinnigen Sociaal-democraten Elzassers Lotharingers Welfen Denen Wilden Het Bassermann-Bebel of het B—B blok heeft dus een meerderheid van 11 of 12 stemmen 204 tegen 193, terwijl in den vorigen Rijksdag het zoogenaamde zwart-blauwe blok over een meerderheid beschikte van 83. De eenige groote partij die wint ls de sociaal democratische zelfs Potsdam is rood geworden door de verkiezing van dr. Llebknecht. 20 51 0 49 53 5 3 1 1 6 Gespannen toestand. De kwestie der aangehouden schepen door de Italianen is nog niet opgelost. Men is nog druk bezig aan 't onderhan delen om tot een vergelijk te komen, maar zoover is het, naar het schijnt, thans nog lang niet. Integendeel sommige groote bladen spieken als hun meening uit dat het kón flikt eenigszins dreigender vormen gaat aannemen. De besprekingen te Rome duren nog altijd voort, dat de Italiaansche regeering nog altijd een omweg zoekt om de de Turken vrij te laten, zonder den Fianschen voldoening te schenken. Zij zouden hen het liefst met een eigen schip naar Tripolis overbrengen, wat natuurlijk veel zou bijdragen om onder de Turksche volkeren dc edelmoedigheid der Italianen in grooten roep te brengen. Verder wil de Italiaansche regeering, dat in de met Frankrijk te wisselen nota's harerzijds geen ongelijk erkend wordt, noch aan gaande de aanhoud'ng van het zelf inge steld onderzoek naar de ware kwaliteit der 29 Turken en dat ook in de nota's van Franschen kant noch van het een noch van het ander gerept wordt. De minister van Buitenlandsche Zaken schijnt de' Italiaansche voorstellen met beslistheid van de hand te wijzen en dringt aan op de uitlevering der Turken aan Frankrijk, dat de in vrijheid gestelden naar gelang van omstandigheden of te rug zal zenden naar hun vaderland of overbrengen naar Tunis. De nieuwe Duitsche Rijksdag. De nieuwe Duitsche Rijksdag is er De herstemming van gisteren in 33 districten hebben aan Centrum, Polen en conservatieven 8 aan de partijen van links 25 zetels geschonken. De liberalen zien dus hun Ideaal verwezenlijkt: zij hebben de meerderheid tot minderheid gemaakt door aan de sociaal-democraten een winst te bezorgen van niet minder dan 57 zetels 1 Zoodat de sterkte der partijen in den Rijksdag thans (in ver gelijking met die in den vorigen) aldus is gewijzigd: Conservatieven 13 vroeger 5y Doodehjke val. Donderdag heeft zich op het vlieg veld van La Vidannée bij Senlis een vreeselijk ongeluk voorgedaan, dat aan vankelijk nog zonder een slachtoffer ge vraagd te hebben, scheen te zullen af- loopen. Lult. Borner, die ongeveer een maand geleden zijn vliegbrevet had be haald, stortte van een hoogte van 300 M. Het was dien dag zeer goed vlieg weer en verschillende vliegers waien opgestegeo. Borner steeg omstreeks half een op en bereikte binnen 5 minuten eene hoogte van 300 M. Op dat oogenblik zagen zijn kame raden tot hun ontzetting, dat de een dekker schokkende bewegingen maakte plotseling draaide het toestel om zijn lengte-as en smakte vervolgens rechtstandig tegen den grond, met een doffen slag. Het benzine-reservolr sprong en de benzine vloog in brand. De on gelukkige oftlcler, door den slag ver doofd, bleef op zijn zetel als vastge nageld en hij zou levend verbrand zijn, als twee in de buurt werkende boeren knechts hem niet te hulp waren ge komen. Ondanks de felle vlammen grepen de dappere kerels den bewusteloozen officier sneden zoo vlug mogelijk de riemen door waarmede hij op zijn zetel was vastgesnoerd, trokken hem uit de bran dende machine en legden hem terzijde van den weg. Deskundigen konden niets abnormaals aan den eendekker bespeuren, noch vleu gelbreuk, noch stilstand van den motor Men meent nu, dat dit de oorzaak is het ongeluk Borner is een ult- van nemend besuurder, maar tevens zeer bijziende. Hij moet zijn lorgnet tijdens de vlucht zijn kwijtgeraakt, en daardoor zijn zuiver evenwichtsgevoel hebben van het Zuiden.

Echo van het Zuiden | 1912 | | pagina 5