een NACHTWAKER ~ELSHOUT. Notaris RANT Notaris Canters DE OORLOG. A. van der Geld Jzn. Notaris DE VOCHT Notaris DE VOCHT Notaris DE VOCHT Notaris CANTERS Kleine Advertentiën Maria Gerdina. publiek verpachten publiek verkoopen publiek verkoopen publiek verkoopen verkoopen verkoopen een l/t KG. genoeg heb, daarom was de commissie van meening dat de bak kers hun brood zoo zwaar moeten ma ken, als zij zelf willen. M. Zijlmans. Ik vrees dat men zoo doende de macht uit handen gaat geven en niet veel vooruit gaat. Van Dongen. Als een brood minder weegt dan een KG. min de 10 of 5 pCt. speling, dan kan de politie toch ingrijpen. M. Zijlmans. Als dat is, dan ga ik er mee accoord. De heer v. d Heuvel betoogt dat als de bakkers aan geen vastgesteld ge wicht zijn gehouden men toch dezelfde toestanden krijgt van vroeger. De Bruijn. Diegene die met het brood venten, laat die aan een vaste prijs en gewicht verkoopen. M. Zijlmans. Weer wat anders. Voorzitter. Nu, zooals het voorstel is, moet op ieder brood de initialen van den bakker staan benevens het gewicht en omdat het brood uitlicht mag er op het gewicht een speling zijn van 5 of 10 pCt. Van den Heuvel. Ik stel voor om het vorig genomen besluit te handhaven en dan een speling te geven van 5 pCt. Timmermans. En dan de soorten met een of 2 zwaarten vermeerderen b.v. V, KG. 1, lVs. 2, 27a KG. Van den Heuvel. En 3 KG. ook nog. Timmermans. Ik ben het met den heer van Dongen eens, wij moeten zoo weinig mogelijk in het bedrijf van iemand ingrijpen. In princiep ben ik er beslist geheel tegen. Van Dongen. Ik ben er in princiep geheel tegen. Timmermans. In princiep ben ik er ook tegen, want zoo voortgaande zou den wij alle affairas wel aan banden kunnen gaan leggen. De heer Ztjlmans is nu handelaar in hoepels. Wat zou hij nu zeggen als een gemeente-veror dening bepaalde je moet je bossen zus en zoo maken. Ik stel me voor dat de heer Zijlmans spoedig zou zeggen, en terecht, wat heeft de gemeente daarmee te maken, als ik maar niet knoei. Het is, wat mijnheer van Don gen zegt, ingrijpen in iemands handel. Nu kan het zijn dat er in een bepaald bedrijf eenigszins moet worden ingegre pen door omstandigheden. Verder moet ik nog iets opmerken, De heer Zijlmans geeft me daar een wenk dat ik vlug moet zijn. Nu de heer Zijlmans heeft voor de eerste maal zitting en weet het misschien nog niet, maar het gaat hier over een groot be lang dat ingrijpt in de zaken van vele inwoners en zoo iets mag maar niet vlug worden afgerammeld maar moet goed onder de oogen worden gezien. M. Zijlmans. Wel man, ik kwam zoo, ]k wou daarmee zeggen dat ik 't met je eens was, maar nu begrijp je dat weer verkeerd. (Gelach.) De heer Schoenmakers stelt voor het gewicht te bepalen op Vi, 1, l1/», 2 27* en 3 KG en een speling te geven van 5 pCt Dit voorstel wordt ondersteund door de heeren Lankhuijzen en v. d Heuvel. In omvraag gebracht wordt het aan genomen met 9 tegen 4 stemmen. Tegen stemden de heeren v. Dongen. De Wit, F. Simonis en Timmermans. 7. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot inwilliging van het ver zoek van de veldwachters in zake kos- telooze geneeskundige hulp met ont werp besluit tot wijziging van de In structie van den gemeente geneesheer. Voorzitter. B. en W. stellen voor op het verzoek van de veldwachters gunstig te beschikken. Verder stellen B. en W. voor de in structie zoo te wijzigen dat de gemeen- tegeneesheeren verplicht zijn om eens in de 3 maanden een bezoek aan de scholen te brengen en daar dan een onderzoek in te stellen naar de gezondheid van de kinderen. Tevens moeten zij een onderzoek instellen naar de reinheid, naar de luchtverversching en naar de privaten en dan telkens een schriftelijk rapport uitbrengen van B. W. Ook moeten zij letten op de hou* ding en zitgelegenheid van de kindereD om bijziendheid en ruggegraatsverkrom- ming te voorkomen, wat zij dan aan de onderwijzers moeten mededeelen. Timmermans. Bijzondere scholen, zijn die ook aan deze bepaling gehouden. Voorzitter. Zeker eu het is ook de bedoeling dat ook daar alles in practijk zal worden gebracht. Timmermans. In de oude instructie wordt gesproken van zij en u spreekt nu van hij. Is het de bedoeling dat er maar een arts zal zijn. Voorzitter. Neen, in deze wijziging zullen wij ook spreken van zij. De heer Timmermans zegt verder te willen voorstellen aan de instructie iets toe te voegen en vraagt de Voorzitter of hij eerst dit punt wenscht af te han delen ofwel of hij zijn voorstel bij voege van een amendement wil indienen. De Voorzitter zegt dat de heer Tim mermans straks zijn voorstel kan doen. De heer v. d. Heuvel vraagt hoe of het moet worden gedaan met kinderen, die aanleg hebben voor ruggegraats- verkromming, krijgen die andere, hoogere of lagere banken. Voorzitter. Ja. De heer Timmermans zegt dat art. 13 luidt dat het een dokter verboden is om de gemeente langer dan 2 dagen te ver laten tenzij met toestemming van den Burgemeester en voor langer dan 14 dagen met toestemming van B. en W. en wil hij langer dan 8 dagen weg, dan moet hij een plaatsvervanger aanstellen, zulks ten genoegen van Burg. en Weth. Ik zou dit willen wijzigen en wel zoo dat wil een dokter langer dan voor 14 dagen de gemeente verlaten, hij daarvoor vergunning moet hebben van den ge meenteraad. 't Komt mij voor dat door de raad zoo'n groote verantwoording niet op den hals van B. W mag worden ge schoven Ik moet vooraf zeggen dat dit volstrekt geen wantrouwen is,in het beleid van het Dag. bestuur, maar, ik zeg het nogmaals, ik doe het omdat het mij voor komt, dat de verantwoording veel te groot is, die wij B. en vV. opdragen. De heeren van Dongen en Lankhuijzen steunen het voorstel. In omvraag gebracht wordt het voor stel aangenomen met 10 tegen 3 stemmen. Tegen stemden de heeren M. Zijlmans, De Wit en F. Simonis De instructie zal in werking treden 1 Februari 1912. 8. Voorstel van Burgemeester en Wet- ders tot inwilliging van het verzoek van den Heer J. T. B Hoyng om eervol ontslag als gemeente-geneesheer. Besloten wordt eervol ontslag te ver- leeaen. 9. Benoeming gemeente-geneesheer Sollicitanten zijnH. K. Hobbel te Utrecht, C. A. H. M. Lips, A. P Quirijns, C v. d. Wiel allen te Raamsdonksveer. De Voorzitter schorst hierna de ver gadering. Ongeveer 2 uur later wordt de ver gadering heropend. Van den Heuvel. Dus het voorstel is nu om 2 dokters te benoemen. Voorzitter. Ja. Een R. K en een Pro- testantsche en te verdeelen naar het aantal zielen der gezindten. De Protes- tantsche krijgt dan een salaris van f 225 en de Katholieke van f 675, terwijl voor de doodschouw en de kostelooze inen ting en herinenting, welke verrichtingen door ganoemde geneesheeren beurtelings om het jaar zullen geschieden, een jaar wedde is toegestaan van f 100. Dit voorstel in omvraag gebraaht wordt aangenomen met 8 tegen 5 stemmen. Tegen stemden de heeren Van Dongen, Dorreboom, Zijlmans, Timmermans en Lankhuijzen. De benoeming geschiedt voor den tijd van 4 jaar. Voorzitter. Dan zullen wt eerst stem men voor een R. K gemeente-genees heer. Benoemd wordt dr. Lips met 9 stem men. 4 stemmen waren in blanco uit gebracht. Voor de protestantsche geneesheer wordt benoemd met 12 stemmen de heer A, P Quirijns terwijl 1 stem in blanco was uitgebracht. Timmermans. Als dr. Quirijns nu eens bedankt, zal er dan en 2e genees heer moeten worden opgeroepen. Voorzitter. Ja. Timmermans. En hoe zal dan de advertentie voor de oproeping luiden Gevraagd een Protest, gemeentegenees heer op een jaarwedde van f 225 waar voor te bedienen enz. enz. Voorzitter. Daaromtrent hebben wij voorloopig nog geen vingerwijzingnoodig boe wij een annonce moeten stellen. Van Dongen. Ik vind dat de heer Timmermans de zaak vooruit loopt Simonis. Welja, als 'tris zoover komt dan kunnen we daarover praten. 10. Benoeming van een lid der school commissie, ter vervulling van de vaca ture ontstaan door het vertrek van den heer Hoyng. Op de aanbeveling zijn geplaatst de heeren W. F. Simonis en P. Bö cling. Met 12 stemmen wordt de heer W. F. Simonis benoemd. De heer Timmermans vraagt of B. W. al iets hebben gedaan om het daar heen te brengen dat er hier een vee arts komt, vooral nu er door de Pro vincie nieuwe bepalingen zijn gemaakt. De Voorzitter zegt dat er eerst een erordening moet zijn en dat de drukte die B. en W. hebben gehad tot heden toe belet hebben om daaraan te be ginnen. Doch nu zal er spoedig een aanvang meegemaakt worden en kan men op de eerst volgende te houden vergadering een ontwerp-verordening verwachten. De heer Van Dongen zegt dat de kast die de K. v. K. ter beschikking heeft niet voldoet om het archief op te bergen. De K. v. K. is meermalen de toezegging gedaan dat er een zou komen. Voorzitter. Nu in 1912 krijgt de K. v. K. ze zeker. De heer v. d. Heuvel zegt te hebben hooren zeggen dat er een smid is die het gemeentewerk reeds 3 jaar achter een heeft gedaan. De Voorzitter. Dat kan niet zijn. Er wordt een lijst van bijgehouden-In 1910 heeft het van Onzenoort gehad, in 1911 Wolfs en nu heeft Roelofs het. Van den Heuvel. Dao ben ik verkeerd ingelicht. Hierna sluit de Voorzitter deze ver gadering. NIEDWKUIJK. In de gisteren alhier gehouden open bare raadsvergadering wenschte de Voor zitter de Edel Achtb. Heer P. J. van den Broek, Burgemeester, dc aanwezige leden, een gelukkig Nieuwjaar en sprak den wensch uit dat zij in 1912 mogen be waard blijven voor alle rampspoeden en wederwaardigheden des levens. Ap plaus. Vervolgens deelde de Voorzitter mede dat o.m. was ingekomen lo een schrij ven van Gedeputeerde Staten dezer pro vincie houdende mededeeling, dat de beslissing over de begrooting der p'aat- selijke inkomsten en uitgaven dezer ge meente over het jaar 1912 verdaagd was, omdat eenige posten dier begroo ting aanleiding tot bedenkingen hadden gegeven het gemeentebestuur wordt evenwel gemachtigd, om inmiddels tot op de helft der aangevraagde sommen uitgaven te doen uit de posten op die begrooting gebracht, waartegen geen bedenkingen zijn gerezen, alsmede te ontvangen de inkomsten daarin verant woord. Aangenomen voor kennisgeving. 2o. Idem houdende mededeeling dat Gedeputeerde Staten bezwaren maken tegen het besluit in de jongste verga dering geoomeu, waarbij besloten werd de begrooting voor het jaar 1912 in dien zin te wijzigen dat de uitgaven met f 4000 (bouw van een nieuwe on derwijzerswoning) verhoogd werden en daartegenover te stellen de opbrengst uit den verkoop van 3 percents-obliga ties N. S. en de opbrengst van een Staatsschuldboekje. Gedep- Staten wijzen op den zeer lagen koers van 3°/0. Nat. schuld, die zich beweegt om 8 pet. Zij oordeelen het beter voor het geheele bedrag eene leening aan te gaan. Wel zal dan waarschijnlijk meer rente moeten betaald worden dan de gemeente bij ver koop der inschrijving zal miss- n, maar wanneer men de rente die voor het ont brekende bedrag te betalen is, rekent bij de gederfde rente der inschrijving wordt het verschil .met de rente van de leening voor 't geheele bedrag zeer gering. Bovendien bewaart de gemeente door de inschrijving voorloopig te behouden de kans om de bate te genieten van een beteren koers dan waarop de inschrij ving thans staat. Bij verkoop tegen een hoogeren koers zal de leening dan groo- tendeels afgelost kunnen worden. Na langdurige discussie wordt met het oog daarop dat een bedrag van f 4000 waar schijnlijk niet groot genoeg zal zijn voor den bouw eener nieuwe onderwijzers- woning, besloten dat bedrag verhoogd tot f 5000 en daartegenover gesteld een ontvangst van f 5000 te verkrijgen uit een geldleening tót dat bedrag. Aan de ordeVaststelling der Ver ordening en art. 178 der Gemeentewet- Als nog geldende verordeningen wor den aangewezen. De Algemeene Politie verordening als bedoeld in art. 1 der Woningwet en Verordening tot bestrij ding van den Amerikaanschen Kruis- bessenmeeldauw. Nadat nog eenige wijziging is aange bracht in de begrooting voor 1911 gaat de raad in besloten zitting over tot vast stelling van het lo Suppletoire Kohier van den Hoofdelijken Omslag. naar men vermoedt, in den rug aan te vallen. Toen evenwel de andere colon- nen zich onder het vuur der Italiaansche kanonnen terugtrokken, trok»ook deze troepenmacht zich in zuidelijke richting ■terug. Evenwel wisten de Italiaansche artillerie, opgesteld bij Kornaci, en het 149ste infanterie-regiment bij Ain Zara de Turken onder het terugtrekken nog te beschieten. Tegen halftwaalf openden verschil lende vijandelijke troepen op grooten afstaod het vuur met het doel den terug tocht van de hoofdmacht te dekken, de gewonden mede te voeren en de dooden te begraven. Tot zoover het Italiaansche bericht. Vermoedelijk zal de Turksche lezing er wel heel anders uitzien. Tusschen de regels door kan men in het bovenstaande al lezen, dat de Turken het den vijan delijken stellingen aardig benauwd heb ben gemaakt en dat het maar een haar van een omsingeling is af geweest. Het schijnt een hardnekkige aanval geweest te zijn, die den halven Zondag in be slag heeft genomen. De It lianen schatten het aantal vijan den bij dezen aanval op 6000 a 7000 man. Natuurlijk is hun schatting van het aantal dooden bij de Turken weer enorm De Turken, zeggen zij, konden hun dooden maar gedeeltelijk begraven. Aan Italiaansche zijde zouden slechts twee man gedood en acht licht gekwetst zijn. Uit Rome wordt aan de National Zeitung geseind Naar uit Tobroek wordt gemeld, hebben gisteren de vereenigde Turken eu Arabieren bij een aanval op het Ita'iaansche legerkamp door een leven- dig geweervuur gebracht de Italianen terug te dringen. Deze sloegen echter den aanval met zwaar geschutvuur af. De Turken en Arabieren deden nog verscheidene pogingen, om de Italiaan sche stellingen te nemen, maar zij wer den over de geheele linie teruggeslagen. De Turken hebben Zondag een ge- lijktijdigen aanval ondernomen op Gar- garesj en Ain Zara, nabij de stad Tri polis. De Turken waren in het holst van den nacht opgetrokken en kropen aan de oostzijde naar de Italiaansche ver schansingen, blijkbaar met het doel door de duisternis begunstigd de prikkeldraad versperring door te snijden. Een schild- wa.ht rook lont en schoot. Daarop be gonnen de Turken op de Italiaansche Versterkingen te vuren, wat natuurlijk van Italiaansche zijde beantwoord werd. Het gevecht duurde ongeveer twintig minuten en eindigde met den terugtocht der Turken, die ot geveer, te oordeelen naar het vuren, drie- a vierhonderd man sterk waren Kort voor zonsopgang, tegen zes uur, deed de vijand in grootere getale en met breeder front een aanval op de zuidzijde der Italiaansche versterkingen bij Ain Zara. Opnieuw werden de Turken door het goedgerichte geweervuur van de Ita lianen teruggedrongen achter de top pen der heuvels bleven zij nog langen tijd, onder het aftrekken, schieten op de Italiaansche stellingen. Tegen zeven uur zag men plotseling nieuwe strijdkrachten van den vijand op duiken in het drassig terrein, dat voor de Zuidwestelijke zijde der Italiaansche versterkingen ligt en moeilijk is te over zien. Het geweervuur werd steeds he viger, doch weldra kwam de Italiaansche artillerie in actie, die de stelliDg van den vijand in het Zuidwesten beschoot, tegelijk met machinegeweren. Na een half uur verflauwde het vuren der Tur ken en trokken zij zich langzaam achter de heuvels terug. Ondertusschen namen de Italianen te gen ha f acht een andere colonne waar, in het westen. Het was een groote troe penmacht met tal van kameelen die naar het noorden optrok om Ain Zara, Wene.n* vertrek, te koop aangeboden een GR AMOPHOON met 10 platen, Koed al» nieuw voor f 35. WIERIKX, Grootestraat 128 1713 zoo Adres W. J. A. Waalwijk. De Heer en Mevrouw BACKX- van Dort geven kennis van de geboorte hunner DOCHTER Rotterdam 28 Jan. igi2 Stationsplein ga. 1748 Voor de vele bewijzeu vau deelname ou» betoond bij het overlijden van onzen ge- liefden Echtgenoot, Vader en Behuwdvadcr den Heer G. S. GOMPEN, betuigen wij, uitsluitend langs dezen weg, onzen welge- meenden dank. F. GOMPEN-Coopman. L. S. GOMPEN. H. A. GOMPEN. R. GOMPEN-Keizer. M. G. GOMPEN. JENNY GOMPEN. S. E. GOMPEN. Amsterdam 31 Januari igit. 1742 In de gemeente Besoijen wordt gevraagd tevens lantaarnopsteker, op een jaarwedde van 1312 en eenige emolumenten. Aanmelding bij den Burgemeester dier gemeente. 1726 De abonnementen op dit blad te Elshout worden voortaan aan huis bezorgd door onzen agent colporteur, aan wien abonnementen kunnen worden opgegeven. Ook kan men zich aldaar abonneeren voortaan voor 6 cent per week, aan den colporteur te betalen TE WAALWIJK zal ten verzoeke van den heer H. VAN IERSEL Cz. te Udenhout, ten Koffiehoize van W. BROKKEN te Besoijen, op Dins dag 1Februari igi2, namiddags half zes, precies, voor 4 jaren (19121916). Bouw- en. Weiland te Besoijen, te zamen groot 4.0130 Hectaren, in zes perceelen, zooals van ouds. 1723 (Zie biljetten.) TE WAALWIJK zal ten verzoeke van den heer J. BERNARD 1 IMMERMANS Wz. aldaar op Maandag 12 Februari igi2 voormiddags 10 uur precies op het landgoed ,DE ROEST EL BERG' onder Loonopzand. OP DE BERGEN: 30 kavelingen masten sparren, heinhout en brandhout. 6 koopen snoeiling en knuisten. 7 koopen Hop- en boonstaken. 8 kavelingen mooie zware staan de masten. VERDER OP EN BENEDEN DE BERGEN 16 Kavelingen zwaar en licht eiken kortling en berken schaar hout, en 6 koopen masten dunsel. Samenkomst bij de hoeve, bewoond door P. van der Velden. 1734 Betaling der kooppenningen vóór of op 1 October 1912 mits soliede borgstelling. TE WAALWIJK zal ten verzoeke van de GEBROEDERS 1REFFERS te Drongelen bij inzet op Dinsdag 6 Februari igi2 en bij toeslag op Dinsdag 20 Februari igi2 beide Hagön des avonds teu 5 ure in het koffiehuis van P. Nieuwkoop te Drongelen. Onder de gemeente Drongelen Huis, erf en bouwgrond kadas ter Sectie A. nos. 610 en 611 groot 11 aren 89 centiaren. Betaling der kooppenningen voor of op 1 April 1912. Aanvaarding bij de betaling der koop penningen, Grond- eu andere lasten voor r. kening van kooper vanaf 1 Januari 1912. TE WAALWIJK zal ten verzoeke van da heeren TIMMER MANS q.q.a. aldaar, op Vastenavond Maandag ig Februari igi2voormiddag* te 10 uur precies. Een groote partij mooie hein- sparren, opleggers, hopstaken, boonstaken, palen en geriefhout. Voorts eene partij droge eiken musterd, knuisten, snoeiling en takken en eenige koopen zwaar eiken schaarhout. De verkooping zal aanvangen precies om 10 uur op 0Plantloon' bij LUCAS VAN DER KAA. 1735 Betaling der kooppenningen mits soliede borgstelling vóór of op 1 October 1912. TE DRUNEN zal bij inzet op Vrijdag den o Februari igi2 ter herberge vau DE BONT te Nieuw- kuik en bij toeslag op Vrijdag den 23 Februari igi2 ter herberge van SCHALKEN te Nieuwkuik telkens drs namiddags 7 uur ten verzoeke vau de Erven CORNELI8 VAN DER AA ONDER NIEUWKUIK: EERSTE KOOPEen perceel Bouwland gelegen in he! Laag over het Richtpad, kadaver Seetie A. nummer 417 groot 42 aren 20 centisreu. Iu huur van jaar tot jaar bij Joh. Ant. van Loou voor f 13,Joh. Petr. van Baardwijk voor fll,en Wed. Adr, de Vaan voor f 16,alles per jaar. TWEEDE KOOPEen perceel Bouwland gelegen op Orsenoort, naast den Wa terloop, kadaster Sectie B. nummer 5 groot 14 aren 60 centiaren. In huur van jaar tot jaar bij Hendr. van Engelen voor f 15,per jaar. Van beide koopen wordt het hout gere serveerd. De huren over 1911 zijn voor de ver- koopers en die over 1912 zijn voor de koopers. Betaling der kooppenningen zes weken na den toeslag. Grond- en polderlastea zijn voor de koo pers van af 1 Januari 1912. 1736 TE DRUNEN zal op Donderdag 1 Februari 1912 's nam. 2 uur iD de «aal der JONGENS. CONGREGATIE te Drunen, i contant Ongeveer 300 paar schoenwerk vervaardigd in de Vakschool voor schoenmakers te Drunen en be staande inHeeren-, Dames-, Jongens-, Meisjes- en Kinder werk. Alles van prima kwaliteit. Kykdag Donderdag 1 Februari 1912 van tot 2 uur. 1618

Echo van het Zuiden | 1912 | | pagina 2