d Tweede Blad, Provinciaal Nieuws. en BINNENLAND. NUMMER 10 DONDERDAG 1 FEBRUARI 1912. 35e JAARGANG O O Invoer van hooi uit Nederland Reuter seint uit Londen Aan het departement van landbouw is niet bekend dat er plan zou bestaan om invoer van hooi uit Nederland toe te staan. R. K- Sanatorium voor longlijders. Naar de bladen melden is de leening ad f 325,000 ten behoeve van het R -K. sanatorium te Groesbeek volteekend, zoodat binnenkort tot de aanbesteding zal worden overgegaan. Bezoek president Failures Een aanvullingsbegrooting van f 57.400 is bij de Tweede Kamer ingediend door den Minister van Buitenl. Zaken tot be strijding van de kosten door het bezoek van den president der Fransche Repu bliek veroorzaakt, welke in het geheel f59.338.49 bedroegen doch waarvan f 1985 voor decoratie van het panserschip »Jacob van Heemskerk* reeds werden gevonden op den post >onvoorziene uit gaven* voor het Departement van Oorlog. Overigens is de verdeeling als volgt f31069.12 voor de taptoe op hetTour- nooiveld, f20.000 voor dien bouw van het landingspaviljoen te Amsterdam f 2912.07 voor feestelijkheden door de Marine te Amsterdam gegeven, f 2143 14 voor kosten te IJmuiden, f1229 16 voor extra treinen en reis- en verblijfkosten van den gezant te Parijs. Een zeer belangrijke beslissing. In art. 51 der Kieswet is bepaald, dat op den dag der verkiezing ter secretarie der gemeente bij den Burgemeester van des v m. 9 tot des n.m. 4 uur opgaven van candidaten kunnen worden ingele verd. Op vele plaatsen wordt met 't in ont vangst nemen der lijsten een ambtenaar ter secretarie of de veldwachter belast en werd het recu later aan den kiezer die de lijst inleverde toegezonden. De Burgemeester behoeft dan niet precies om 9 uur ter secretarie aanwezig te zijn Bij K. B. is nu eene verkiezing ver nietigd omdat de Burgemeester niet pre cies om 9 uur aaawezig was tot het in ontvangst nemen der candidatenlijsten, en dit zelfs hoewel bij onderzoek geble ken was dat vóór dat de burgemeester ten 9.20 ure ten stadhuize verscheen er zich nog niemand tot inlevering van een candidatenlijst had aangemeld. Het K. B. overwoog daaromtrent dat als de gelegenheid tot inlevering van candidatenlijsten eerst na 9uurgeopend wordt eene door de wet verboden on regelmatigheid plaats vindt, waarvan wegens haren aard nooit vast te stellen is, dat zij op den uitslag der verkiezing niet van eenigen invloed heeft kunnen zijn. Teneinde de verkiezing niet in gevaar te brengen zal het dus voortaan zaak zijn, dat de Burgemeester op den dag der verkiezing precies om 9 uur ter ge meentesecretarie aanwezig is. Waalwijk 31 Januari 1912. A. N. B. v. Schoenfabrikanten. Maandagmiddag ten 3 uur had op de bovenzaal van het café van den heer J. Marinus te Tilburg de algemeene vergadering plaats van den Alg. Ned. Bond van Schoenfabrikanten. De Voor zitter, de heer E. W. Klijberg-Pernot opende de vergadering, heette allen welkom, wenschte allen in de hartelijkste bewoordingen een gelukkig nieuwjaar in zaken en familie, dankte voor het zoo vele jaren in hem gestelde vertrouwen en de allerprettigste samenwerking in 't belang van de industrie, doch deelde mede, dat hij, ondanks den aandrang van velé zijden, zich niet meer voor 't presidentschap beschikbaar stelde. Ingekomen was lo. een schrijven van den heer IJpelaar-v. d. Wiel, dat hij ver hinderd was de vergadering bij te wonen. 2o. Een schrijven van Mr. Pastoors, dat hij eveneens verhinderd was de verga dering bij te wonen en schriftelijk me- dedeeling gevend omtrent zijn bezoek met den president bij den Directeur- Generaal van den Arbeid. Dit bezoek heeft niet heel veel resultaat gehad, inzake de arbeidswet, speciaal voor 't gezamenlijk verlof der schoenindustrie om over te werken. Ieder moet indivi dueel verlof vragen als tot dusverre. Verschillende wenken hieromtrent wor den nog gegeven. Aan 't slot deelde mr. Pastoors mede, dat hij wegens drukke werkzaamheden aarzelt eene herbenoeming als adviseur aan te nemen. Besloten wordt met het officieel orgaan door te gaan als tot dusverre, maar vooral vertaling van technische artikelen te bevorderen. Aan de orde wordt gesteld de keuze van een president. Van verschillende zijden wordt de heer Klijberg nog aan gezet het presidentschap te blijven waarnemendeze echter blijft bij zijn besluit. Bij de eerste stemming krijgen de heeren Jos. de Pont en E. W. Klijberg een gelijk aantal stemmen, terwijl de heeren Jan van Schijndel, De Jong, Stans Smits, Th. van Dortmond eenige stemmen bekomen. Na nog eene uit drukkelijke verklaring van den heer Klijberg, wordt met 10 tegen 8 stemmen gekozen de heer Jos. de Pont te Tilburg. Op de vraag van den voorzitter, zegt de heer De Pont deze benoeming te aanvaarden, daar de vacature ontstaan is in hoofdzaak door mij en m'n mede standers. Nu zou 't laf zijn de gevolgen van onze daad niet mede te willen dragen en geen deel uit te willen maken van het bestuur. Ik acht me daarom wel eenigszins verplicht, deze vereerende, maar moeielijke taak te aanvaarden. Ik vertrouw, dat evenals tot dusverre men personen van zaken zal weten te on derscheiden en we als voorheen vriend schappelijk zullen samenwerken in 't belang van den bond en de industrie. (Bravo's). De heer Klijberg dankt voor hetgeen ten zijnen opzichte is gesproken, hij hoopt dat men personen van zaken zal blijven scheiden en dat tusschen den nieuwen voorzitter en hem de hartelijkste sympathie zal blijven bestaan. Hij spreekt den wensch uit, dat de voorzitter met zijn jeugdige werkkracht, ijver en energie, gesteund door een krachtig bestuur veel nuttigs zal kunnen doen voor bond en industrie. Hij meent de tolk te zijn der aanwezigen, met hem de hartelijkste felicitaties aan te bieden. Daarna komt aan de orde keuze der bestuursleden. Als door de afdeelingen aangewezenen, zijn reeds gekozen WaalwijkA. H. van Schijndel. PlaatsvervangerH. Klerx-Dekkers. Drunen IJpelaar-v. d. Wiel. Plaatsvervanger nog aan te wijzen. KaatsheuvelM. van Beurden. Plaatsvervanger nog aan te wijzen. TilburgF. Mannaerts. Plaatsverv.H. J. de Pont-Mannaerts. OisterwijkNog niet aangewezen. Dongen Nog niet aangewezen. Nog moeten gekozen worden buiten deze, 5 bestuursleden. Gekozen de Heeren Th. van Dortmond, Kaatsheuvel. Sterenborg, Lichtenvoorde. Klijberg, Vlissingen. E. W. Klijberg, Waalwijk. De Jong-v. d. Berg, 's-Bosch die allen de benoeming aannamen. De afgetreden voorzitter brengt allen nog een woord van hartelijken dank, speciaal aan zijn grooten helper, den onvermoiiden penningmeester, den heer W. Riemslag te Dongen. De nieuwe voorzitter sluit zich daarbij gaarne aan, en sluit na een rondvraag de vergadering. R. K. Gildenbond. Verleden Zondag 28 Januari had de aangekondigde le Jaarvergadering plaats van den R. K. Gildenbond, welke zich in een taleijk bezoek mocht verheugen. De Vergadering werd voorafgegaan door eenige feestelijkheden ter viering van het 12'/2 jarig priesterfeest van den Eerw. Adviseur den Weleerw. Heer Kluijtmans. Ruim 6 uur opende de Harmonie van den Gildenbond de bijeenkomst met eene mooie marsch, en voerde daarna nog een nummer „La Belle Yolande" op zeer verdienstelijke wijze uit, en bleek dat de harmonie, onder leiding van haren directeur den heer Adr. Stravers van Kaatsheuvel reeds goede vorderin gen heeft gemaakt. Hierna bracht de liedertafel van den Gildenbond het koor met baryton en tenorsolo „Gebed voor 't Vaderland" van Cartol op onberispelijke wijze ten gehoore. De barytonsolo in dit nummer, gezongen door den heer Corn, van Tuyl, droeg zeer zeker veel tot het welslagen bij. Ook de tenorsolo, gezongen door den heer G. Verhoeven was zuiver en zeer goed en werd aan het slot dit nummer met een daverend aplaus be groet. Ook deze vereeniging maakt zeer goeden vooruitgang onder leiding van haren directeur den heer P. de Kort. De voorzitter bracht hierna eene har telijke huldebetuiging aan den eerw. adviseur ter gelegenheid van zijn 12'/2 jarig priesterschap. Hij dankte hem voor alles wat hij voor 't godsdienstig en stoffelijk heil der leden deed en voor den steun die hij den overleden adviseur steeds verleende. Hij beloofde de aan hankelijkheid en liefde van allen en bood hem als huldeblijk daarvan een klein cadeau aan. Zichtbaar getroffen dankte de eerw. Adviseur vöor de hulde hem hedenavond gebracht door harmonie en liedertafel, maar voornamelijk voor de woorden van den Voorzitter en het prachtige cadeau, dat bestond uit een medailonkruis in vergulden lijst. Hij aanvaarde dit geschenk van harte, doch hoopte dat het advi seurschap van den R. K. Gildenbond voor hem geen kruis zou zijn, zooals voor zijn te vroeg overleden voorganger en dankte nogmaals het bestuur en de leden voor de hem bewezen hulde en zou trachten deze hulde in alle opzich ten waardig te zijn. Hierna voerden de liedertafel en har monie ieder nog een nummer op zeer verdienstelijke wijze uit en werd daarna overgegaan tot de behandeling van de agenda der jaarvergadering. De voorzitter de vergadering openen de wenschte alle leden een gelukkig nieuwjaar, zeide allen dank voor de trouwe opkomst, betreurde dat er nog zoovelen in Waalwijk en Besoijen zijn, die geen lid zijn, maar zelfs de goede zaak tegenwerken en maande allen aan tot eensgezindheid. Hij zeide dit te zeggen als de laatste woorden van den onvergetelijken adviseur, kapelaan de Wijs, die hem verzocht deze den leden over te brengen en aan wiens verlan gen de leden gaarne zullen voldoen. Daarna verzocht hij den waarnemen- den secretaris P. Smolders voorlezing te geven der notulen der vorige verga dering, welke na voorlezing onveranderd werden goedgekeurd. Hierna bracht de waarnemende secre taris een goed gedocumenteerd jaarver slag uit over hetafgeloopen vereenigings- jaar en den stand der kas, waarop enkele kleine aanmerkingen werden gemaakt, waarvan notitie zou worden genomen. Hierna zette de Eerw. adviseur punt 3 der agenda, bespreking plaatselijk werkloozenfonds, uiteen, waarin hij aan merkte dat het bestaande reglement zou worden gehandhaafd, daar, wanneer wij tot nieuwe vaststelling over zouden gaan dit toch maar hoogstens vooreen jaar goed zou zijn, want de lederbe- werkersbond heeft op haar program staan de oprichting van een nationaal- werkloozenfonds en moeten wij ons daar dan toch naar reorganiseeren, dus voorloopig blijft het concept gehandhaafd en zal hiervan een exemplaar in het café van den Gildenbond ter lezing voor een ieder worden opgehangen. Dit droeg de volle goedkeuring der ver- gaderig weg. Alsnu volgde punt 4, behandeling huish. reglement van den Gildenbond, en werd dit artikelsgewijze behandeld. Over verschillende artikels werd veel en lang gediscusieerd en begon het uur reeds laat te worden, waarom dan ook verschillende leden de vergadering al begonnen te verlaten en de Voorzitter goed meende te doen de vergadering te sluiten, om aanstaanden Zondag 4 Februari des morgens 12 uur het verdere van het reglement en de agenda af te handelen, hetgeen met applaus werd begroet. Hierna sloot de voorzitter dan ook de vergadering met den gebruikelijken groet. Straa/na en. De naamplaten, aanduidende destra- ten, zijn thans aangebracht, 't Zijn flinke platen, wit op blauw en zien er keurig uit. Ze zijn geleverd door de bekende firma P. T. Bierlaagh-v. d. Heijden, ijzerwaren alhier. Benoeming. In plaats van den gepensionneerden brieven- en telegram-besteller H. F. Meeuwis, is met ingang van 1 Februari benoemd 'H. Janssen te Bennekom. Motorenfabrick. Naar wij vernemen worden onder handelingen gevoerd over het stich ten van een motorenfabriek, aanvankelijk met een personeel van pl.m. 30 personen in deze gemeente. Wij drukken met alle kracht autoriteiten op 't hart, desbetreffende ondernemers alle mogelijke faciliteiten aan te bieden, opdat de vestiging alhier spoedig een feit zij geworden. Nog een vraag. Hoe staat het met de booten-kwestie, dat men .toch alle po gingen in 't werk stelle voor het te laat is. Zijn alle wegen bewandeld, die tot overeenstemming of tegemoetkoming .kunnen leiden, alle personen in den arm genomen, die invloed in deze kunnen uitoefenen. Men spanne toch alles in voor de kans geheel is verkeken, voor het te laat is. Werkelijk, het is wel dringend noodig Afdeeling N. O. G. Zondag a.s., 4 Februari 1912, zal de Afdeeling van het Ned. Onderw. Ge nootschap 's namiddags om 3 uur ver gaderen in het lokaal „Musis Sacrum" te Waalwijk. Agenda 1. Opening en voorlezing der notulen. 2. Verkiezing van een bestuur. 3. Ingekomen stukken. 4. Bespreking naar aanleiding van de meeting, voor salaris-verbetering te 's-Hage. 5. Voorstellen voor de Algemeene Vergadering. 6. Rondvraag en sluiting. Voordrachtavond. De heer v. d. Werff doet wel zijn best om het publiek dezen winter voor weinig geld van iets goeds te laten profiteeren. Nu weder kunnen wij aan kondigen een voordrachtavond, te geven op Zondag 4 Februari 1912, 's avonds ten 7 uur, door de alom zoo gunstig bekende Humoristen, de heeren Aug. de Laat te Tilburg en A. v. Ierland te Rotterdam (tevens Holl. Duettisten) dit belooft weder een genotvolle avond te zijn, daar de heeren De Laat en Van Ierland met enorm succes op verschil lende plaatsen van ons land zijn opge treden. Voetbalver. Waalwijk Vooruit' Zondag 1.1. trok W. V. met drie in vallers naar Oss, om aldaar de Ver. Anthony te ontmoeten. Het vooruitzicht was daarom niet erg bemoedigend, doch desondanks bestond het vaste plan om alle krachten in te spannen, Anthony goed partij te geven. Oss stelt zich met haar sterkste elftal op. Onmiddellijk na den aftrap, neemt zij het spel in handen. Daarbij is de W. V. verdediging op het harde vreemde veld nog niet geheel thuis, wat tot gevolg heeft, dat Anthony reeds spoedig doel punt. De geel-zwarten treden nu ook meer aanvallend op, doch de Ossche verdediging is bijzonder trapvast, vooral de keeper werkt uitstekend. De partijen gaan verder gelijk op en verkeeren beide doelen meermalen in gevaar, doch tot doelpunten komt het vóór rust niet meer. Onder de rust werden beide elftallen gekiekt, waarna de scheidsrechter de trains weer in het veld roept. Van den aftrap nemen de WVersden bal mêe, doch de aanval wordt afgeslaan. De bal verhuist naar het middenveld, waar de geel-zwarten half-backs gereed staan, om het leder weer aan hun voor- •hoedc te geven, die fanatiek aanvalt. Bliksemsnel wordt de Ossche verdediging gepasseerd, waarna de links-binnen met een prachtschot de kroon op het werk Zet en de partijen op gelijken voet brengt. Dit brengt het ware vuur in de W. V. gelederen. Weer gaat het op het Ossche doel los, de back wordt in het nauw gebracht, deze weifelt een oogenblik, waarvan de center-voor profiteert door den bal in het doel te loopen. 21. De Anthony-spelers staan eenigszins verbluft over het onstuimig optreden van W. V. Ze zijn hierdoor eenigszins de kluts kwijt, zoodat de geel-zwarten voortdurend de sterkste blijven. Doel punten kunnen zij echter niet. Lang zamerhand komt Anthony meer op streek en onderneemt enkele gevaarlijke aan vallen, doch zij vindt een soliede ver dediging tegenover zich. Er zal nog 2 minuten te spelen zijn, als Oss weer een stormloop onderneemt. De bal wordt niet ver genoeg weggewerkt, waardoor de rechts-binnen gelegenheid krijgt met een mooi schot gelijk te maken. 22. Bijna onmiddellijk hierna fluit de scheids rechter inrukken. Ondanks het harde veld werd er met vuur gespeeld, waardoor de wedstrijd een zeer spannend verloop had. Ondanks hun onvolledigheid hebben de geel zwarten uitstekend gewerkt en hadden zij volgens Ossche spelers een kleine overwinning wel verdiend. Met dezen match heeft W. V. de laatste uitwedstrijd voor de competitie gespeeld en kunnen we melden, dat vooreerst thuiswedstrijden op het pro gramma staan. A. s Zondag komt het sterke Eind hoven op bezoek, daarna Anthony en vervolgens het Bergsche Sparta. Ook wacht de sportliefhebbers nog een bijzondere verrassing, doch hierover later meer. Provinciale Staten. Gedeputeerde Staten van Noord-Bra bant hebben bepaald, dat de verkiezing van een lid van de Provinciale Staten in het kiesdistrict Heusden, ter vervul ling der vacature, ontstaan door het overlijden van den heer B. Snoek te Almkerk, zal plaats hebben op Dinsdag den 27en Februari, terwijl de stemming en herstemming zoo noodig zullen plaats vinden op Vrijdag 8 Maart en Dinsdag 19 Maart. Balansprijzen. De gezelligste, aangenaamste vrienden zijn met dit jaargetijde zeker goede boeken en waar zich de gelegenheid voordoet deze voor luttelen prijs in bezit te kunnen hebben, moet men ook niet dralen ze aan te schaffen. Zoo wordt door de van ouds bekende firma Gebr. E. M. Cohen te Amsterdam, in dit blad een reuzen-aanbod gedaan van beste boeken, muziek en platen, die voor balansprijzen worden opgeruimd. Men profiteere hier nu van I Kookboek. Voor onze lezers en lezeressen wordt in ons blad van heden aange boden voor een gerlngen prijs, een zeer practisch uitgebreid, kookboek >onmis- baar in elk gezin*. Een boek waar men wat aan heeft. Men zie de annonce op blz. 4. SPRANG. Zondag was het voor de Herv. Gemeente alhier een blijde dag. Na'u mor- geus door zijn broeder in het ambt te zijn beveatigd, verbond de nieuwe leeraar Ds. Pop zich aan de gemeente met een predi cate over 't Koningen 2214. Zoowel 's morgens als 'a namiddags vulde een ont- zaBelijde schare het kerkgebouw. CAPELLE. Voor de dit jaar te houdcu lotiug voor de mililie hebben zich 80 per sonen aangemeld. Niettegenstaande den korte duur van de vorst, is er op de banen bij ffLabbegat' toch nog gereden. Maandag was het zelfs tamelijk druk. Het ijs, dat toch al niet sterk was werd door den plotseling in gevallen dooi zoo goed als onberijdbaar. De liefheb sters en liefhebbers schenen aan alle gevaar voor een nat pak maling te hebben. Zeker wel een tiental dames eu heeren vielen Echtereenvolgens door het ijs en moesten hun waaghalzerij, met een w&t te koude opfrissching boeten. WASPIK. Zondagavond 1.1. gaf de h«ndboogsc\iutlerij gavestigd bij Mej. de Wed. Kamp, op den Kerkpad alhier eene uitvoering voor honoraire leden. De zaal was goed bezet en de verschillende nummers van 't programma vielen veer in de smaak, zoodat het publiek ten zeerste voldaan over dezen gezelligen avotd huiswaarts keerde. '8 Maandagsmiddags werd nog eeüs hetzelfde programma afgewerkt voor de dame?. Onze schoonen hebben dus ook van deze uit voering haar deel gehad. Iu de haven alhier heeft een paar dagen een zalm gezwommen. Verschillende menschtn, die hem gezien hebben, ver klaarden dat het een kanjer van een beest was. Men trok erop uit m t netten en ook met schietgeweer, waot men wist, dat de zalm een springer is, en misschien kreeg ie wel lust om hier in de haven ook een paar salte mortales te maken. Edoch men kreeg siuj ur niet te grazen en nu zwerft hij weder in ruimere wateren. Ook pen kerkelijk jubilé. Mej. Pc.trouella Kools hoopt a.s. Zondag den dag te herdenken, waarop ze vóór vijftig jaren w rd aangesteld als vooroidster in de R. K. Kerk alhier De eenvoudige betrekking is er toch zeker eerie van groote verdiensten. Het zal de geachte jubilaresse op dit eigenaardig gouden feest daarom stellig niet aan blijken van belaiigsteliug ontbreken. Ze ontvange nu reeds onze welgemeende (elicitaties. Zondag 1.1. speelde Ripiditas van hier een wedstrijd tegeu D. V. C. voor de com- petie van den Brabantecheu voetbalbond. Stand bij rust 1—0 voor Waspik, terwijl tot het einde van de match geen verandering meer kwam. RAAMSDONK(DORF>) Door onvoorziene "trstandigheden is de uitvoering to geven .loor bet Kon. Gilde St. Bavo uitgesteld tot Donderdag 8 Februari. RAAMSDONKSVEER. Onze vroegere dorpsgenoot, de heer J. van Gils tot dus verre te Weltevreden is bevorderd tot ouder- wijzer le klasse c,n geplaatst aan de school ie Tasik Melaj* in de Pie-anger. RAAMSDONKSVEER, 80 Jan. Aan de rivier de Donge zal binneukort een nieuwe machine-fabriek gabouwd worden, waarschijn lijk iu de buurt van do scneepstimmerwerf der firma P. en A. Ruijienberg. Door den Hoog Eerw. HeerDeken van Brus el is benoemd tot adviseur der harmonie den WelEerw. Heer van deu Hou'. GEERrRUIDENBERG. Bij koninklijk bes'uit van 26 dezer is de Eielachtb. Heer N. Meijers, burgemeester onzer gemeente, benoemd tot ridder iu de orde van Oranje- Naesau. De processie naar Brielle zal dit jaar plaats hebbeu op Dimdag 4 Juni. Zondag speelde //Sparta" alb. haar competitie.wedstrijd tegeu het Eindh. //E. V. V/ We zien het Bergsche elftal zich met twee invallers tusschen de witte lijuen opstellen. Al dadelijk wordt de E.V.V. verdediging aan het werk gezet, maar deze schijnt zeer solied te zijn, want onmiddelijk wordt de bal geretourneerd. Gevaarlijk zijn de blanw witten voor rust uiet. De invallende keeper Ploeg behoeft nog niet handelend op te treden. Sparta's voorhoeden combi neert uitstekend, maar het goede schot voor goal ontbreek'. Markt heeft enkele malen weinig succes, als hij juist den bal overschiet ook de schoten van Sul eu Jos willen voorloopig niet. Eindelijk komt er een corner Stal zet keurig voor en Bellaardt zorgt voor het le punt. Nu komt het Bergsche team op dreef. Uitval op uitval wordt gedaan, maar veel wordt gestuit door de hechte É.V.V.-ver- d'diging. Toch gelukt het Stal met een van zijn bekende schuivers een 2e punt ter wereld te roepen. Hiermede komt de rust (20.) Na half-time wordt het Spartt- achterstel aan het werk gezet, maar Kommers woet telkens op schitterende en doordachte wijze het gevaar af fe wenden. Ook zijn partner v. d. Waals heeft zijn dag. Stal weet op verren afstaud het leder onhoudbaar iu het net te kogeltn (8—0.) Daarna krijgt ^Sparta* een penahy te nemen, die echter niets oplevert; meer succes heeft E.V.V.*, als zij een penalty krijgt. Het einde komt nu spoedig mtt een welverdiende 31 overwiuning voor «Spartr.4 De Brrgenaren waren allen in vorm. Stal uit stekend, Kommers de ster van het veld. Bij de tegenpartij was de verdediging goed, samenspel ontbrak. Scheidsrechter de JoDg voldeed uitstekend. De Ecbo van kt Zuiden.

Echo van het Zuiden | 1912 | | pagina 5