kïïïwFïïït HÏÜSMÏ irniiKÏÏiirai Gemengd Nieuws. Rechtzaken, Ingezonden Stukken. Beleefd verzoek. Rijkspostspaarbank. bouwtïntoonstelHng behaalde met zijn hoefijzers, heeft thans zijn diploma ge haald te Utrecht. In den nacht van Donderdag op Vrijdag werd Capelle opgeschrikt door 't geklep van den klepperman. Ér bleek brand uitgebroken te zijn bij Mej. de Wed. de B. De bergplaats achter het huis stond in lichte laaie, terwijl het huis van Mej. Q. ook reeds aan 't branden was. 't Liet zich zeer ernstig aanzien. Dank zij het gunstige weer geen wind en lichte maan en vooral het kranig optreden van de brandweer slaagde men er in den brand meester te worden en bleef deze tot een paar schuurtjes en eenige schade aan de belendende hulzen beperkt De oorzaak is onbekend. WASPIK.' Woensdag 1.1. werd in *D. Ster* alhier eene belangrijke vergadering gehouden door de ingelanden van den polder f De Dellenpolder.' Dat er een buitengewoon onderwerp aan de orde wes, bewees wel het vooraf verschijnen van eene gedrukte memoris ran toelichting en het groot aantal ter verg deringopgekomen ingelanden. Er zon n. 1. de vraag worden behandeld, wie het herstellen zon betalen van de op SO September j. I, doorgebroken kade langs de Kerkvaartscbe Haven. Het beslnur stelde voor, dat tDe Dellenpolder* iu deae kosten niets zou bijdragen. Na etne heftige discuasie werd dit voorstel echter met algtmeeue stemmen verworpen. Een voorstel van de Heeren Schoenmakers en de Roon om met de Gemeente te overleggen, de kosten ge zamenlijk te dragen en dan tevens met de Gemeente eene overeenkomst aan te gaan, waarbij over dit onderwerp geen geschil meer zon kunnen ontstaan, werd aangenomen. Door Bnrgemeester en We houders zijn by de brandspuit alhier benoemd tot opperbrandmeesterde heer Nic. de Bont, tot brandmeestets de heeren J. v. Vtld- hoven en W. Zijlmans, tot hoornblazerC. Remijsaen, die allen hunne benoeming nebben aangenomen. In het op SI Januari j. 1. gesloten register voor de Nationale Militie zyn inge schreven 88 lotelingen. In vergelijking met andere jaren is dit een abnormaal hoog cijfer, daar er zich gewoonlijk slechts 18 tot 23 aangeven. Ofschoon de hooihandel vry kalm ge. steind blijft, wordt toch de laatste dagen in de goede soorten nogal afgeleverd. De handel in stroo is daarentegen bijzonder levendig. Men besteedt voor prima kwaliteit hooi f 18 tweede soort f 15 f17, schraal perahooi f 11 f 12, roggestroo f 11 en haverstroo f 18, alles per 500 K.G. In aanvulling op ons bericht over den wedstrijd Rapiditas van hier tegen D. V.C. te Dongen nog het volgende D.V.C. kwam nit .met een iterke ploeg. Waspik speelt eerst tegen zon eu wind in, doch is direct de aanvallende partij, maar Dongen verdedigt goed, zoodat doelpnn'en uitblijft. Als eens de rechts-buitrn goed voorzet, vangt de center-voor deD bal op en kogelt hard in het doel, de keeper stopt echter, gooit den bal weg, doch zou hem volgens veler meening over de doellijn ge haald hebben. De Waspikschen krijgen hiervoor echter geen goal en als rust aaubreekt is de stand nog 00. Direct na rost pakt Rap. weer flink aan en thans met meer succe». Wanneer weer een voorzet van rechts komt, stormt de center-voor toe, een der bscks houdt hem echter af, laat den links-kinnen een oogenblic viij, die hiervan dankbaar profiteert en den bal onhoudbaar in het net trapt. Dan is D.V.C. een tijd sterker, doch onze heehte Terdediging laat niets door en komt er al eens schot, dan is steeds de keeper op zijn post. Langzamerhand wordt Waspik weer sterker maar de DongeDscbe backs spelen keurig en retourneerea alles. Eens eehter weet de center voor door goed doorzetten beide backs te pa*seeren, hij komt alleen tegenover den keeper te staan, bel hard bevroren veld speelt hem echter parten en de bal gaat achter. Zoo komt het einde van dezen spaunenden strijd met een 10 overwinning voor de onzen, De Wtspiksche voorhoede speelde niet zooals gewoonbk, wat voor een goed deel te wijten is aan het harde veld, dat vol effect zat. Scheidsrechter van Hoek leidde den wed strijd tot genoegen van beide partijen. RAAMSDONKSVEER, 2 Febr.Door de rechtbank te Breda is aan den boe renarbeider F.» die den Madenaar S. met een mes ernstig verwondde, een straf opgelegd van een halfjaar, zonder aftrek van preventieve hechtenis. GEERTRUIDENBEKG. Indien het veld Zondag bespeelbaar is, zal alh. de bondswedstrijd AnthonySparta plaats hebben. DUSSEN, 2 Februari. Gisterenavond hield den Boerenbond eene openbare vergadering ln het Liefdegesticht te Hank (gem. Dussen) waarbij als spreker optrad de Z.Eerw. Heer Pastoor Roes uit Res teren. Spreker wees ten eerste op het nut van een pakhuis en ten tweede werd de kunstbcmestlDg besproken. Er waren vele belangstellenden ook uit andere gemeenten opgekomen om deze vergadering bij te wonen. Gisterenavond na afloop dar open bare vergadering van den Boerenbond had in de openbare school alhier nog eene vergadering plaats der oud-leer lingen van den landbouw-cursus. Daar de heer A. P. van Gooi bedankt had als Voorzitter werd in diens plaats ge kozen de heer A. J. H. van Honsewijk. Den Heer v. H. proficiat. DRONGELEN. Het voorgeslacht van onzen tegenwoordlgon Minister van Oor log heeft stellig meer dan een eeuw alhier gewoond. De eerste voorzaat waarvan wij mel ding vinden gemaakt was Frans Colijn geboren omstreeks 1670. Diens zoon, Jan Colijn, was gehuwd met Adriana Schaap. Uit dit huwelijk werd in 1733 geboren Peter Colijn, die alhier van 1772 tot 1796 schepen en burgemeester was. Deze Peter was gehuwd met Anneke Uithoven Uit het huwelijk van Peter Colijn en Anneke Uithoven werd in 1762 Johannes Colijn geboren. Johannes Colijn de overgrootvader van Minister Colijn was gehuwd met Antonia Burghout, en vertrok ln Mei 1799 na den dood zijns vader naar Uitwijk. DRUNEN. Woensdagmiddag werd alhier zekere H. B. gevangen genomen verdacht van het plegen van handelingen tn strijd met de zeden met kinderen uit het gehucht Giersbergen. Na eerst naar de marechaussée-kazerne te Besoijen vervoerd te zijn, werd hij nog dienzelfden dag naar de gevangenis te 's Bosch ge transporieerd. Maandag 5 Febr. zal de harmonie tDe Volharding* in de zaal van den heer M. Vissers haar tweede winter-concert geven. Een rijk programma, vol afwis seling, is met zorg samengesteldzoodat ons weer een genoegelijke avond te wachten staat. NIEUWKUIJK, 2 Febr. Het verslag van den landbouw dezer gemeente over 1911 vermeldt de volgende opgaveD. Verbouwde Opbrengst Nader vernemen wij dat die praatjes allen grond missen. Bedoelde persoon was gedagvaard voor het kantongerecht voor een strooperszaakje. Door zijn va der was hem belet hieraan gevolg te geven. Daarom was hij als minderja ige van de fabriek gehaald en gedwongen >om voor te komen*. Overreden. Het veertienjarig >knechtje* dat steeds de >Automaat« vergezelt om toezicht te houden op het paard, wanneer de wagenbestuurder zijn olie verkoopt, had het ongeluk in het Varkenseind onder de kar te geraken, waarbij hem een wagenrad dwais over het lichaam reed. De ongelukkige werd bij C. v. d. M. binnengedragen en later naar de woning van Dr. de Both vervoerd, waar hem de eerste geneeskundige hulp verleend werd. H.A. Winterrogge 35 Zomerrogge 30 Haver 3 Erwten 42 Stamboonen 40 Aardappelen 63 Mangelwortelen 30 Klaver 1900 Hop 5 per H.A. 25 H.L. HL. HL. 23 54 102 HL. 30000 K.G. Uit dit laatste cijfer blijkt dat de hop- cultuur, die eens de hoofdcultuur hier was, zeer kwijnt. HERPT, 81 Jan. Er worden nog altijd in^nschen gevonden die 's nachts han warch- goed buiten laten liggen of te drogen hangen. Hoorden we telkenmale dat in de omgeving waschgoed gestolen werd, hier gebeurde dit niet en was men zeer gerust. Edoch han» heeft men 's nachts bij drie personen. W. C. V., M. F. en A. C. het waschgoed ge stolen. Van den dief geen spoor. HEESBEEN, 81 Jan. Het zoontje van de Wed. C. was de koeien aan 't toederen. Een der dieren beet den jongen zoodanig in den ving -r, dat direct geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Kaatsheuvel 3 Febr. 1912. R. K. Volksbond. In de maand Febr. zijn 3 bestuurs leden van den R. K. Volksbond aan de beurt van aftreden nl.de heeren: A.Kops (vice-pres.) J. v. Amelsvoort (secr.) en H. de Jong (commis.). De twee eerst» genoemden stellen zich niet meer her kiesbaar. De candidaatstelling voor 3 leden zal in den loop dezer maancf plaats hebben. Rabatzegels Hanze. Deze week was door de commissie uit de Hanze benoemd, een oproep ge daan aan alle inwonende winkeliers ten einde een bespreking te houden over de invoering van een eigen rabatzegel- stelsel. In onze piaats zijn een 50-tal winkeliers. Van deze 50 welke allen een uitnoodiging ontvingen, waren er slechts een 12-tal aanwezig in het lokaal van den heer Adr. Smit op de Vaartkant. De Geestelijke Adviseur van de Hanze tap. van Acht was ook aanwezig. Met het klein getal aanwezigen, kon men al heel slecht maatregelen vast stellen. Er werd besloten om een nieu wen oproep te doen in de volgende week en de thuisblijvers aan huis te bezoeken. Een groot getal schijnen het nut en eigen welzijn niet in te zien welke in de totstandkoming en hand having van een goed gereglementeerd rabatzegelsysteem gelegen is voor win kelier en verbruikers- Moge dit veranderen. Gearresteerd. Verleden Donderdagmorgen werd de bijna 16 jarige H., werkzaam op de fa- >riek van C. de B. door de Marechaus sees en de onbezoldigde rijksveldwach ter A. gearresteerd en naar Waalwijk getransporteerd- Allerlei geruchten deden hieromtrent de ronde, en werd met allerlei vroegere diefstallen in verband gebracht. Heusden 3 Febr. 1912. Liefdadigsheidsconcert. Donderdag 8 Februari geeft de Da- mes-vereeniging Excelsior een feesta vond, waarbij de bedoeling is, dat de recette wordt afgestaan voor een lief dadig doel. Teneinde den bezoekers iets extra's aan te bieden heeft Excelsior zich de medewerking verschaft van ver schillend4; musici van naam. Scheepswerf. Deze week werd aan de >Rijn en Maas* wederom een sleepboot te water gelaten, bestemd voor den heer R. te Rotterdam, die voorzien wordt van een stoommachine van 125 P. K. Direct werd wederom de kiel gelegd voor een nieuwe sleepboot van veel grooter af metingdeze mat 17V2 bij 4 bij 2 M. Mishandeling met doodelijken ajloop. De arrondissementsrechtbank te Breda veroordeelde heden v. Br. wegens mis handeling met doodelijken afloop van Verflossen op 3 Dec. jl. te Raamsdonk veer tot zes jaar gevangenisstraf. De eisch was vijf jaar. Het gerechtshof te 's-Hertogenbosch heeft den 81en Januari 1912 uitspraak gedaan in de navolgende strafzaken. H. C. B., 26 jaren, schoenmaker, wo nende te Kaatsheuvel. Bij vonnis van de Rechtbank te 's-Bosch is hij schuldig verklaard aan mishandeling en veroor deeld tot een jaar gevangenisstraf. Vonnis bevestigd. J. van G., 37 jaren arbeider wonende te Dussen. Bij vonnis van de Rechtbank te 's-Bosch is hij schuldig verklaard aan mishandeling en veroordeeld tot acht maanden gevangenisstraf. Vonnis 6 maanden gevangenisstraf. J. C., 18 jaar, arbeider wonende te Genderen. Bij vonnis van de Rechtbank te 's-Bosch is hij schuldig aan mishan deling en veroordeeld tot 6 maanden gevangenisstraf. Vonnis 2 maanden gevangenisstraf. De rechtbank te 's-Hertogenbosch heeft uitspraak gedaan in de strafzaak tegen 6 bekende messentrekkers uit Osch nl. A. v. V., H. K.f T. F. v. d. L., L. A v. d. B W. v. B Ze hadden al heel wat kroegen bezocht en waren dan ook danig onder den in vloed van ontelbare glaasjes bier en borrels. De jongste nauwelijks 19 jaar, had «bij zijn weten* 20 glazen bier en verschillende borrels op terwijl de oudere collega's een evenredig grootere hoeveel heid hadden verzwolgen. Dat dronkemanstroepje ontmoette de veldwachters P. J. Alberts en P. v Kern pen, die een der drinkebroers in verze kerde bewaring wilden stellen. Eerst ging 't goed. doch al spoedig kwamen de andere vrjf collega's van den arrestant onder het uiten van opruiende taal opdringen. Een der belhamels hief een stok dreigend op, terzelfdertijd stakende over- gen de handen in de zakken en hoorden de veldwachters een knippend geluid van het openen der messen, waarna met opgeheven armen de anderen op de veldwachters aankwamen, die voor de overmacht moesten zwichten, hun arres tant loslieten en zich ter zelfverdediging van hun revolvers bedleiden. Het O. M. eischte wegens weerspan nigheid, gepleegd door meer personen ln vereeniging, tegen elk der beklaagden 4 maanden gevangenisstraf. De rechtbank veroordeelde no 1 tot 2 maanden, no 2 tot 4 maanden en no 3, 4, 5 en 6 ieder tot 3 maanden gevan genisstraf. Brutale aanranding. De brutale aan randing in de Ordenerstraat te Parijs, waarvan de banklooper Caby het slacht offer was, vindt navolging. Gisteren ochtend om negen uur is in de Meslay- straat, eveneens te Parijs, de looper van een fabriek in celluloid van 150.000 frank in bankpapier beroofd en van de dader is geen spoor te vinden. De looper van even dertig jaar, kreeg van rijn aan rander een hevigen stomp in de maag en bijna tegelijkertijd werd hem een massa peper in de oogen en in mond en neus geworpen. In hetzelfde oogen- blik werd hem de tasch met bankbil jetten ontrukt. De man. die onduldbare pijn aan de oogen leed, gelooft wel, dat hij zijn aanrander zou kunnen her kennen. Gruwelijke moord. In het kleine stadje Chalus in Frankrijk, zijn Maandagnacht de rijke grondeigenaar Emile deMangeon en zijne dienstmaagd op afschuwelijke wijze afgemaakt. In de keuken vond men 's morgens het vreeselijk verminkte lijk van de 68-jarige dienstbode, Marquerite Andrieux. Een gedeelte harer kleeren was verkooldde moordenaars hadden getracht het lijk tot asch te doen verteren door het eerst met petroleum te begieten en vervolgens in brand te steken. Op zijn bed vond men het lichaam van den rentenier, het hoofd dooreen bijlslag ge heel verbrijzeld. In het midden zijner ka mer stond de opengebroken brandkast, terwijl alle laden en kasten open stonden en leeggehaald waren. De huishoudster, die vlak boven het vertek van haar meester slaapt, had in het geheel niets gehoord. Van de bedrijvers dezermisdaad geen spoor. Inbrekers-moordenaars gevat. De twee inbrekers, die Dinsdagavond in het ge rechtsgebouw te Prenzlau den bewaker neerschoten en daarna nog den kleer maker Leonhard doodelijk verwondden, zijn Woensdag in een hooischuur ge vangen genomen. De Vos weer ontsnapt. Men sein uit Parijs aan de N. R. C. Marius de Vos, die in afwachting van zijn uitlevering in het huis van bewa ring was opgesloten, is met de hulp van twee te Parijs wonende bloedverwanten ontsnapt. De Parijsche correspondent van het blad vult dit bericht als volgt aan In een binnenhof, waar de gevange nen rondliepen, lieten de helpers door een raampje in den hoogen muur, die den hof omgaf, een moeielijk zichtbare ladder van ijzerdraad neer. De Vos, die enkel in hemd en broek gekleed was, greep de ladder, zij heschen hem open alle drie verdwenen zij. Men seint ons nog Maurits Alexander de Vos medeplich tige aan de ontsnapping van Marius, is, hedenavond na hevigen tegenstand in hechtenis genomen. Hij erkende de ont snapping van zijn broeder uit de gevan genis van Scheveningen te hebben be gunstigd. Hij had zijn broeder de Neder- landsche grens per vliegtuig helpen over trekken. Maurits nam toentertijd als meca niclen van een vlieger aan een te s' Her togenbosch gehouden vliegvertooning deel. Twee jongens verdronken. Gisterenna middag ongeveer 5 uren waagden J. en P. G, broers van 9 en 11 jaar uit de Kettingstraat, en 9-jarige G. V uit de Rubbensstraat teRotterdamzich ter hoog te van de Plaslaan op het zeer zwakke ijs van den Kralingschen Plas. Plotselin begaf het ijs zich onder hun voeten en weerklonk hun hulpgeroep ovei den Plas. Bijna dadelijk daagde er hulp op. Twee mannen, A. Thans, wonende aan den Honingerdijk, en D. Zaal, uit de Pias- laan, begaven zich met touwen en planken te water, baanden zich een weg door het ijs en deden wat zij konden om de jongens te redden. Spoedig hadden zij den 9-jarigen J. G. er uitgehaald Deze jongen kwam met een nat pak en den schrik vrij. Even later brachten beide mannen ook den 9-jarigen G. V boven water. Hij was geheel bewusteloos Men droeg hem naar het gebouw van de IJsclub Kralingen eD daar werd alles aangewend om de levensgeesten op te wekken, doch te vergeefs een genees heer kon slechts den dood constateeren. Naar den derden jongen, den 11-jarigen P. G is tot 9 uien gisterenavond te vergeefs gedregd. Hij is naar alle waar schijnlijkheid onder het ijs geschoten Een 15-jarige zoon van den heer P. de Vries te Berkmeer (N.-H.) is Maandagavond in een wak gereden en verdronken. Vechtpartij. Bij een twist tusschen mannen en vrouwen uit Beurzenstraat te s' Hertogenbosch, heeft zekere Van G. met een stuk ijzer het been van D stuk geslagen. De politiearresteerde des nachts den dader. De verwonde is in het gast huis opgenomen. Ongelukken. In een onbewaakt oogen- blik geraakte het zoontje van den werk man Gevers, wonende Muntelstraat te 's Hertogenbosch in een ketel metkokend water, dien de moeder juist van het vuur had gezet. Deerlijk overdekt met brand wonden werd het kind opgenomen in de ziekenverpleging der Broeders van St. Jo. de Deo, aldaar. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) gingsmannen zijn toch op een vreemde manier doordrongen van hun zoo hooggeroemde Roomsche beginselen. Wij hebben hier weer een sprekend bewijs voorhanden. Luister maar eens. Enkel en alleen (dit wordt er luide bij verkondigd) omdat de Bisschop van 's Bosch, de door een 200 tal leden voor. gestelde reorganisatie van onzen R K. Volksbond, niet heeft goedgekeurd, (hetgeen door zeer velen wel werd ver wacht) wordt door een groot gedeelte der Vakleden geweigerd om de maan- delijksche contributie van 5 cent voor den Volksbond te betalen. Dat heet eerst zich onderwerpen aan de Geestelijke overheid. Doch als allen zoo deden en hieraan een voorbeeld namen zou het er zeer treurig uit zien. Er zijn Goddank een massa menschen die hun voorbeeld ver achten, inplaats van navolgen. Waar blijft het Vakbestuur om deze leden op het verkeerde hunner handellogen te wijzen. En waar blijft het Volksbondbestuur om deïe wanbetalers te schrappen Mag zooiets lijdelijk worden toegelaten. EEN VOLKSBONDER. Kaatsheuvel, 2 Februari 1912. Mijnheer de Redacteur Beleefd verzoeken wij om opname van het onderstaande waarvoor bij voorbaat onzen dank. In de Katholieke Lederbewerker van 26 Januari, nummer 185; lezen wij: „De firma A. H. van Schijndel heeft bij meerdere georganiseerden in onzen bond getracht een arbeidscontract af te sluiten, zelf tegen aanbieding van een betrekkelijk hoog weekloon, Zij is daarin niet ge slaagd Hulde aan deze mannen die de eer hunner organisatie hoog houden en niet bij een werkgever in dienst willen treden, die de Katholieke organi satie miskent en de geestelijke adviseurs bespot en hoont." Nu wenschcn wij de redactie van de Kath. Lederbewerker en den correspon dent van Waalwijk te vragen „Acht gij bovenstaand geheel in overeenstemming met de waarheid „Acht gij dergelijke berichten geschikt om de belangen van den bond en het aanzien var. het bondsorgaan te be vorderen Beantwoording dezer vragen wordt met belangstelling tegemoet gezien door Eenige leden der Organisatie. M. de R. Naar uit goede bron vernomen wordt is er een verzoekschrift ingediend bij heeren Burgemeester en Wethouders en den Gemeenteraad, om Mertens in zijne betrekking te handhaven. Werkelijk, laat ons hopen dat dit met goeden uitslag moge bekroond worden. De man toch heeft z'n ontslag gekregen, maar laat hem eens gefouteerd hebben, hij boet daar toch al zwaar ge noeg voor Laat hij eens eenige schuld hebben moet dat op deze wijze worden gestraft. Er moet toch ook gezegd zijn dat hij voor het meerdere werk geen opslag kreeg wat hem vroeger toch be loofd was. Hij heeft toch steeds zijn plichten gedaan, trouw en eerlijk. Hij is vader van 5 kinderen zonder eenig ander ambacht en binnen eenige dagen staat hij broodeloos Nu stelt men iemand aan boven de 40 jaar, wat besloten was dat men niet zou doen, een man met een kind, die een goed ambacht kent, en die zelf een eigen huis bezit. Moge de man, die misschien in deze even als anderen iets fouteerde, nog van den ondergang gered worden. Dat hopen Vele gegoede ingezetenen. Kaatsheuvel 3 Januari. Mijnheer de Redacteur Gelieve het volgende te plaatsen- Een groot gedeelte onzer Vakvereeni- Nogmaals verzoeken wij 't publiek beleefd doch dringend boodschappen, betalingen en bestellingen van druk werken enz., berichten, advertenties en abonnementen voor „De. Echo het Zuiden" te doen bezorgen ten Kantore der Waal wijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Ingang Dam en niet in den winkel der firma Wed. Tielen. Vertragingen, vergissingen enz. zijn hiervan 't gevolg. Men gelieve ook s.v.p. op het juiste adres te letten. De Waalwijksche Stoomdrukkerij An toon Tielen omvat de boekdrukkerij met de uitgaven, boekbinderij, bureau voor advertenties en abonnementen. De firma Wed. Tielen de boekhandel, galanterien enz, Het kantoor is geopend van 8—12 en van 1V§—7 uur. Waalwijksche Stoomdrukkerij Aotoon Tielen. *1 Aan het postkantoor VLIJMEN en de daaron der ressorteerende, hulppostkantoren werd ge durende de maand Januari iy 12. Ingelegd f 7597.12. Terugbetaald f2519188. Het laatste, door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 3353. Aan het postkantoor RAAMSDONKSVEER en de daaronder ressorteerende bulppoatkantoren werd gedurende de maand Jannari 1912. Ingelegd f 17243,68. Terogbetaald 1 11784,<95.

Echo van het Zuiden | 1912 | | pagina 10