Derde Blad. Provinciaal Nieuws. Uitvoeringen. Gemeenteraad. Hvaspïk? Buitenland, Portugal. Bulgarije. Chioa, BINNENLAND. NUMMER 11 ZONDAG 4 FEBRUARI 1912. 35e ÏAARGANG 92; WAALWIJK. Grande Soirée Amusante op Zondag 4 Februari 1912, te geven door de alom zoo gunstig bekende karakter-Humori sten, de heeren Aug. de Laat, Tilburg en A. van Ierland, Rotterdam, in de zaal van den heer A. C. van de Werff. Aanvang 7 uur. Zie Programma's. o— Tooneel- en Voordrachten-avond te geven door den Heer en Mevrouw Joh. Haus-Tetenburg, uit 's-Hage op Zondag 4 Februari a.s., in de zaal „Musis Sacrum". Aanvang 's avond 8 uur. Zie Programma's. o— Grande Soirée Musicale op Zaterdag 10 Februari 1912, met hoogstvereerende medewerking van de DamesMej. M. v. d. Vijver (Concertzangeres-sopraan), Mej. T. van Gorkum (Violiste), Mevrouw van Meurs (Pianiste,) uit 's-Hage in de zaal „Musis Sacrum". Aanvang 8 uur.- Zie Programma'a. DRUNEN. Groote liefdadigheids-uitvoering te geven door het Liefhebberij-tooneel „Vondel", op Maandag 12 Februari 1912, in de zaal van den heer Joh. van der Zanden te Drunen. Aanvang 7 uur precies. Zie Programma's. VLIJMEN. Feestavond te geven door de Tooneel- vereeniging „Les Amis Unis", bij ge legenheid van haar \2]!2-\ar\g bestaan. Opgeluisterd door muziek, in de zaal van den Heer A. de Vaan, te Vlijmen, op Zondag 11 Februari 1912. Aanvang 6 uur precies, Zie Programma's. HEUSDEN. Grande Soirée Amusante op Zaterdag 3 Februari 1912, in de zaal Concordia Heusden. Optreden van het alom be kende en overal met groot succes op tredende duo den Heer en Mevr. Krijnen, Breda. Aanvang 8 uur. Zie Programma's. BESOIJEN. Grande Soirée Amusante op Zondag 4 Februari 1912, in de zaal van den heer Denis van der Zaken, Besoijen. Optreden van het alom bekende en overal met groot sueces optredende duo den Heer de Mevrouw Krijnen, Breda. Aanvang 7 uur. Zie Programma's. Openbare vergadering van den Raad dezer gemeente op Dinsdag 30 fan. des voormiddags ten 10 uur. Voorzitter. Edelachto. heer Dekkers. Klokslag 10 uur opent de Voorzitter de vergadering; afwezig is de heer van Son. De notulen der vorige vergadering worden voorgelezen en onveranderd goedgekeurd en vastgesteld. Van den heer van Son is bericht in gekomen dat hij tot zijn leedwezen verhinderd is deze vergadering bij te wonen. Aan de orde 1. Ingekomen stukken. a. Schrijven van Ged. Staten, houden de goedkeuring heffing van leges op de secretarie. b. Idem, goedkeuring heffing Hoofd. Omslag. c. Idem, kohier Hondenbelasting. d. Suppl. kohier Hoofd. Omslag. e. Idem houdende beroep van Chr. Peys tegen zijn aanslag in den Hoofd. Omslag. Er zijn, zeggen Ged. St., geen termen om zijn aanslag te verminderen. f Idem, van A. Broks houdende beroep tegen zijn aanslag in den H. O. Broks is aangeslaan tegen een belastbaar inkomen van f 1500. Ged. Staten zeggen dat dit bedrag niet te hoog is geraamd en handhaven daarom den aanslag. g. Idem van J. Teunen. Deze is aan geslaan tegen een belastbaar inkomen van f2400. Dat is te hoog zeggen Ged. Staten en brengen hem op een belast baar inkomen van f 2200, waardoor zijn aanslag met f2.70 wordt verminderd-. h. Idem van Dr Lips. Deze is aan geslaan op een belastbaar inkomen van f 3300 Ged. St. stellen voor dit terug te brengen f 2800 en zijn aanslag te verminderen met f 13 50. i Procesverbaal van kasopnemlng. Uit het onderzoek is gebleken dat de boeken en registers ordelijk waren bij gehouden en dat het dienovereenkomend bedrag in kas aanwezig was. k. Verslag van de commissie tot we ring van schoolverzuim. 1 Geval van absoluut schoolverzuim is voorgekomen. Tegen de moeder die hiervan de oorzaak is, zal een vervolging worden iogesteld. Verslag van de teekenschool Wordt voor kennisgeving aangenomen. 2 Af- en overschrijving op de begroo ting 1911. Eenige posten tot een totaal bedrag van f135 worden op en overgeschreven. Wordt goedgevonden. 9|3 Vaststelling staat oninbare posten hondenbelasting. De Voorzitter zegt dat de Deurwaarder alles heeft gedaan om van M, Musch de belasting binnen te krijgen en daarom voorstel maar af te schrijven. Teunen. Dat zou ik niet doen, want ze heeft een perceel land op haar naam staan Klaassen. En dan tegenover anderen zou het maar kwaad bloed zetten. Wordt besloten mej. M. Musch niet af te schrijven en de belasting alsnog zien binnen te krijgen. 3 Besluit tot het aangaan van een tij delijke geldleening ter voorziening van kasgeld. Voorzitter. Ik stel voor f 2000 te leenen bij het Burgerlijk Armbestuur tegen 40/0, aftelossen zoo spoedig mo gelijk. Een vorig jaar is op dezelfde voorwaarden een leening aangegaan van f3000 Wordt aldus besloten. 3. Voorstel tot aanvaarding van een schenk groot fl97.96'/2. Voorzitter. Door de Hoog Eerw. heer Deken is een geschenk aangeboden van f 197.96'/2 aangezien er geen voor waarden aan zijn verbonden, stel ik voor het te aanvaarden. Aldus wordt besloten. •r>. Benoeming van Havenmeesters. Benoemd worden voor de Vrouwkens- vaart de heer C. Boezer en voor de Kerkvaart de heer Roovers. 6 Benoeming van een stembureau. Benoemd worden de heeren Smeur, Zijlmans, Ruijtenberg en Kamp. 7 Verzoek van A. Buijser, lantaarn opsteker, houdende verzoek om verhoo ging van loon. Voorzitter. Buijzer heeft 33 lantaarns aan te steken en ontvangt daarvoorf 75 per jaar of f 2.27 per lantaarn. De andere lantaarnopstekers krijgen meer. Gijsman. De andere lantaarnopstekers moeten meer loopen omdat de lantaarns verder uiteen staan, dat gaat veel schelen. Voorzitter. In de laatste jaren heeft hij meer lantaarns bij gekregen. Ik zou zijn salaris op f 100 willen brengen, dan ontvangen de andeien nog meer dan hij. Smeur. Ze moeten altijd door weer en wind en dan daarbij ze moeten de lantaarns seboonhouden ook. Buijzer moet ook tot achter aan den dijk loopen. Het voorstel om het salaris op f 100 te brengen in omvraag gebracht, wordt aangenomen met 5 tegen 4 stemmen. Tegen stemden de heeren Zijlmans, Kamp, De Bont en Langewerf. Gijsman. Opperbrandmeester en brand meesters moeten die niet wordeD benoemd. Voorzitter. Dat behoort tot het college van B. en W. en die hebben die be noemingen al gedaan. Niets meer aan de orde zijnde en niemand meer het woord verlangend, slujt de Voorzitter de vergadering. De onlusten in Lissabon Over de onlusten in Lissabon seint de correspondent van het >Berl. Tage- bl. dd. 31 Jan. aan zijn blad «Troepen uit verschillende garnizoen steden zijn thans te Lissabon samenge trokken. Het eerste en tweede regiment artillerie, het 5e, 8e, 16e en 22e regiment infanterie, het 2e regiment lanciers en het 4e regiment dragonders, duizend man van de republlkeinsche garde en talrijke politieagenten bevinden zichtha'-s in de stad. Lissabon ziet er uit als een legerplaats. Heele escadrons traden vandaag te gen het gepeupel op, waaronder zich talryke anarchistische elementen bevon den. Naar links en rechts werd üe me nigte met de sabel uiteen gedreven, totdat men naar alle kanten vluchtte. Uit de vensters werden bommen gewor pen, waarbij vreeselijke ontploffingen plaats hadden. Eindelijk, toen de duis ternis inviel, dreven de soldaten de menigte naar de lager gelegen stadsge deelten. Tot dusverre werden drie duizend gearresteerden aan boord van de oor logsschepen gebracht. Verscheidene per sonen werden nog aangehouden. Caval- lerie-afdeelingen patrouilleerden giste en in de stad en vervolgden het gepeupel, dat den soldaten was ontkomen. Met ge trokken sabel zullen de buitenwijken gezuiverd worden, daar nog talrijke an archistische elementen daar vrij rond loopen. In Setubal, Colmbra, Villa Franca en andere plaatsen duren de stakingen nog voort en ook daar zijn botsingen voor gekomen. De regeering heeft zich voor genomen den staat van beleg te hand haven, totdat de rust weer volkomen hersteld is.« De berichten uit Portugal luidden nu geruststellender, maar men moet niet vergeten, dat de censuur uiterst streng is, zoodat uit Lissabon nu niets dan kleurlooze berichten komen. Daarentegen bevat het «Journal4 een bericht uit Ba- dajoz, aan de Spaansch Portugee- sche grens, volgens hetwelk in den nacht van Woensdag op Donderdag de arrestaties werden \ocrtgezet Tot dusverre zijn meer dan duizend opstan delingen aangehouden en alle op oorlogs schepen ondergebracht, daar men vreest, dat het gepeupel de gevangenissen der stad zou kunnen bestormen. Heden wordt te Sofia met groot praal vertoon de meerderjarigheidsverklaring gevierd van kroonprins Boris, die ge boren werd op 18 Januari 1894 en dus den leeftijd bereikt heeft van ruim 18 jaar'. Vader Ferdinand heeft heel Europa tot deelneming aan dit voor zijn familie zoo heugelijke feit uitgenoodigd, en uit bijna alle laüden zijn officieele deputaties naar Sofia vertrokken om de vorsten of de staatshoofden te vertegenwoordi gen. De Duitsche keizer zendt prins Friedrich Leopold van Pruisen, die aan Boris den Zwarten Adelaar brengt. De opstand in China. De geheele Chineesche pers beschouwt den afstand van den Keizer en de Kei zerin-Weduwe als aanstaande. De onder handelingen daarover nemen een bevre digenden voortgang. Joeansjlkai concen treert in Peking de betrouwbaarste Mants- joe-troepen, maar dat geschiedde om de vreemdelingen en hun eigendommen te kunnen beschermen voor het geval dat de afkondiging van den nieuwen re geringsvorm in China volksonlusten mocht veroorzaken. Dat laatste wordt echter niet verwacht. Bevordering van onze Nationale Industrie. Naar wij uit goede bron vernemen heeft de Directie der Posterijen aan alle postkantoren in den lande bevel gegeven dat bij het opdoen van steenkolen de Directeuren er voor zorgen, dat zoo mo gelijk «Wllhelmina4 kolen worden opge daan uit de Limburgsche Staatskolen- mijnen. (N. Haarl. Crt.) De duurte-toeslag in de Eerste Kamer verworpen. De Eerste Kamer heeft in haar zitiing van heden het wetsontwerp betreffende de tegemoetkoming wegens duurte van levensmiddelen aan Rijksambtenaren en beambten verworpen met 27 tegen 15 stemmen. De Militiewet werd zonder stemming aangenomen. Anti- Tar iefw et-comité. Tot het Anti-T riefwet-comité zijn als nog toegetreden de heeren J. Schwartz, mede-directeur der N. V. Bierbrouwerij en Azijnmakerij De Gekroonde Valk v/h van Vollenhoven en Co., te Amsterdami Hilversum W. Pont Jr directeur vani de N. V. Houthandel v/h. William Pont, te Zaandam, HilversumS. Stheeman, directeur van de Kon. Pharmacetische; Fabriek v/h. Brocadus en Stheeman, MeppelJ. Themans, lid der firma J Themans Jzn., Zwolle Jhr. F Teding van Blerkhout. directeur der N. V. Ma- nufaCtuur-Indus.trie van M. v. d. Waal en Co., en G. H. Klatt's Groothandel in manufacturen" AmsterdamF. Fclt- mann, directeur van de Bierbrouwerij en Ijsfabriek 't Spaarne, HaarlemC. Boudewijnse, directeur van »Vge Nitrite Works. Middelburg; J. H. A. Nuyken, directeur der Machinale Nettenfabriek en Weverij van Zeppelin en Co., Apel doorn J. P. A. Wyers, DordrechtJ. L. Pierson, lid der firma Ad. Boissevain en Co Amsterdam. Waalwijk 3 Februari 1912. Grande Soirée. Naar wij vernemen heeft de heer Ai v. d. Werff wederom geëngageerd het alhier zoo gunstig bekende Duo Krijnen uit Breda, dat op Zondag 11 Febr. a.s. wederom een groot soirée zal komen geven met een geheel nieuw programma. Entree-prijzen als gewoon. Zie programma's. Mannenkwartet „Zanglust". Naar wij vernemen, is bij den heer Adr. van Vught alhier een Mannenkwar tet opgericht, genaamd „Zanglust" en bestaande uit de heeren L. de Bont le Tenor, A. v. Bladel Jzn. 2e Tenor, L. de Vaan le Bas en G. v. d, Ven2e Bas, allen leden van de Liedertafel der Ko ninklijke Stoomschoenenfabriek A. H. v. Schijndel. Het beste succes zij hun toegewenscht. Ongevallen. Dinsdag had een voerman uit Eethen alhier bij het van zijn kar springen het ongeluk te vallen, waardoor de wielen hem over een been gingen, met het treurig gevolg dat dit brak. Per as werd hij huiswaarts gebracht. Woensdagavond had de heer P. het ongeval te struikelen en een been te breken. De heer v. H. bezeerde dienzelfden avond ernstig zijn knie. Zekere S. gooide dezer dagen met sneeuwballen en brak daardoor zijn arm. Eigenaardig is 't dat dit jongmensch, voor anderhalf jaar ook zijn arm brak, toen hij een stuk hout wegwierp. Prov. Staten. Wij lezen in „Het Huisgezin" en in „Dagblad van Noord-Brabant" van he den een bericht uit Waalwijk, dat meldt, dat door een groep antirevolutionairen als lid voor de Prov. Staten in de va cature, ontstaan door het overlijden van den heer B. Snoek aanbevolen wordt de heer A. Z. Snoek te Almkerk. De libe ralen zouden met den heer D. van Cam- pen te Drongelen komen. De Prot. Noordbr. voegt hieraan toe: Daar de anti-rev. kiesvereenigingen zich nog niet hebben uitgesproken en het bericht uit Waalwijk afkomstig schijnt, gelooven we dat het slechts een proefballon is. Een onverbeterlijke. Donderdagmiddag moest de politie een landlooper, die aardig boven thee was binnenbrengen. Hij mocht zijn roes in de amigo uitslapen. Toen hij des mor geus werd vrijgelaten was zijn eerste verzoek aan de politie of zij 't goed vond dat hij maar direct een borre ging pakken, want hij beefde zoo ver schrikkelijk en dat ging daarmee alleen over. Hij had nog juist 19 centen en daarvoor kon hij er twee nemen en dan was hij weer man Aan de Mun/gasverbruikers. Door den directeur der gasfabriek is aan de muntgasverbruikers eene ernstige waarschuwing gericht. Daarin wordt o.m 't volgende gezegd le. Dat door den muntgasverbruiker o eenig ander onbevoegd persoon nimmer het zegel van den meter mag verbroken worden 2e dat de verbruiker steeds zorge, gave muntstukken te gebruiken, om alzoo het defect worden van den munt gasmeter te voorkomen 3e. dat wanneer de totalisator geen muntstukken meer doorlaat, dit toestel door den verbruiker niet mag worden geforceerd, terwijl het gebruiken van eenig gereedschap hierbij ten strengste verboden is; 4e. de verbruiker te zorgen heeft, dat beschadiging, als het afrukken der klepjes of het breken van ruitjes van den Meter op welke wijze ook, door hem voorkomen worde. Een en ander zal in 't vervolg streng worden gecontroleerd en zullen de kos ten, voortspruitend uit bovenstaande overtredingen als volgtworden toegepast: le. Bij het ontzegelen van den munt gasmeter wordt den overtreder de eerste maal f 1.00 boete in rekening gebracht en zal bij herhaling hier van, de gastoevoer geheel worden afgesneden. 2e. Bij beschadiging van den muntgas meter zal deze worden teruggehaald en komen de reparatiekosten voor rekening van den verbruikermocht deze evenwel weigeren die kosten te voldoen, zoo zal hem eveneens de toevoer van gas worden ontzegd. Voordrachtavond. Wij hebben reeds gewezen op den kunstavond, die ons morgen in Musis te wachten staat. 't Is weer eens wat anders wat de heer Gerris ons aanbiedt en- zeer zeker zal men deze variatie op hoogen prijs stellen, omdat ons naast iets luimigs ook een litterair genot geschonken wordt. We zullen uit de tal van recensies en critieken die we lazen over den Heer en Mevrouw Haus-Tetenburg eens een en ander afdrukken Kunstavond Dordrecht. „Verzen zeggen voor het publiek is „altijd een heel moeilijke taak. Om pre- „cies de subtiele gedachten der groote „zielen te vertolken, het publiek als het „ware te laten voelen, wat een dichter „in zijn eigen oogenblikken heeft gezien „met zijn geestesoogen, daartoe behooren „veel eigenschappen, welke het niet „iedereen gegeven is te bezitten. „Van dat zelf mee doorleven van die heerlijke momenten, het zich kunnen „verlustigen in de schoone visie van het „geval, dat de dichter behandelt eerste voorwaarde voor het voordragen „van wat anderen wrochten heeft „mevrouw Haus-Tetenburg gisterenavond volop blijk gegeven. Vooral in die wonderschoone „Kindersproke", van „Marie Boddaert, die ragfijne schildering „van het naïef-keuvelen van een kind „met en over de sterren, tot het in slaap „valt, toonde ze talent te hebben. „Hoe lief-kinderlijk was toen haar „stem en hoe intiem haar voordracht. „Dat was blij-poëtisch kindergebabbel. „Dilemma", ook een Falklandje, was „als geknipt voor den Heer Haus. Eénig- mooi droeg hij deze schets voor, hij „maakte er een juweeltje van. Hartelijk „werd hij toegejuicht. „Door beiden werd ten slotte gespeeld „De Muis", van Armand des Roseaux, „een sprankje van echt Fransche geestig heid. Uitstekend werd het vertolkt en „onbedaarlijk werd er gelachen. „Alles bij elkaar genomen was het „een genotvolle avond, waarover èn de „afdeeling Dordrecht van het Algemeen „Nederlandsch Verbond èn de heer en „mevrouw Haus voldaan kunnen zijn." Vlaardingen. „Gisteravond traden in de Zaal Har- „monie voor de leden van de Volks lezingen van het Nut op de heer en „mevrouw Haus-Tetenburg, met een „allerleukst programma van 4 monologen „en 2 blijspelen, dat ook zoo artistiek „werd afgewerkt, dat spreker en spreek ster hier in één slag hun goeden naam „hebben gevestigd. „Het programma is onzen lezers uit „het vorig nummer van ons blad bekend. „De monologen daarvan werden door „het echtpaar Haus uitstekend weerge geven en de beide blijspelletjes werden „zoo aardig gespeeld, waren van zoo'n „koddigen inhoud en hadden zulke ver makelijke scènes dat de heel volle zaal „het gedurig uitgierde". De Katholieke Illustratie van deze week bevat de volgende PLATENMr. A. R. Zimmerman. Waar het beter wintert dan bij ons. Amsterdam's Oostkant. Vreemde marine op bezoek te Amsterdam. Kerk op wielen (4). Een koude reis achter den rug De sterrekundige. Alle begin is moeilijk. LultenaDt-generaal baron Sirlema van Grovestins. Keizer Wilhelm van Duitsch- land. Kijkjes uit Gent (4) De brand te New-York. Troonafstand der Mandsjoe- dynastie in China. De R. K. Tooneel- vereeniglng «Amicitia4 te Gorcum. Een ingestorte R K. Kerk te Genua. Van het oorlogsveld in Noord Abika. TEKSTBurgemeester Zimmerman. Zijn schoonmama. Bij onze platen Een katholieke kerk op wielen. Om 't Sloe (vervolg). Brugge en Gent (slot). De Rozenkrans (vervolg). Inhoudsopgave. De lijst der verdachten. Rebusoplossingen. BESOIJEN. ILden ontving de be.'.r J. J. L. M Verwit 1, caudid>i>it-«eine«u:e.8ecie- varis alhier, de heuue'ijke. (ijdiog, dat bij is benoemd tot ambtenaar ter secietarie. 1ste klasse te Enschedé. De nieuwbenoemde gaat bepRa'd eene mooie toekomst tegemoet, daar hij op 21 jarigen leeftijd reed* in het bezit is van het diploma gemeente-sacietaris, akte staal huis houdkunde en eene eervolle betrekkit g. Zijne opleiding heeft hij genoten van den Herr J. P. J. Heodrikx, gemeente-secretaris alhier. Beiden van hade gelukgeweuscht. Zondag 28 Jan, 1.1. speelde de Be- «oijeusche voetbalclub eene comp'-ti'ie-wed strijd tegen T, A. V.E.N.U uit Tilburg op h t terrein van laaistgedormde. Na het etude w »s de uitslag 53 in het voordeel van B.V.C. VRIJH.-CAPPEL, 2 Febr. De Zang- vereeniging «Hallelujah4 ontving deze week hare verplichte koren voor het concours te Barendrecht. De vereeniging welke Inschreef in de tweede afdeeliog heeft tot nummers I. Neerlands Helden van M. PI van 't Kruis. II. De Waterlelie van Anna Stibb- De uitvoering j.l. Donderdagavond gegeven, ter inwijding van de fanfare zaal bij den heer A. Stam, door het gezelschap Faveur, was druk bezocht. De aanwezigen hebben dezen feest avond op een genotvolle wijze doorge bracht. Tot laat in den avond duurde de pret, zoodat allen zeer voldaan huiswaarts keerden. CAPELLE. De Rederijkersk «Vrien dentrouw4 zal haar voorjaarsuitvoering geven in de eerste week van Maart. In studie zijn genomen le. «Baas Ganzendonk 4 Blijspel voor 6 personen in drie bedrijven. 2e. «Schijn Bedriegt,4 oorspronkelijk bliispei in twee bedrijven. Beide zijn bepaald aardige en degelijke stukjes, waar wel succes mee te behalen is. Donderdagmorgen brak brand uit bij den heer Chr. Tr. timmerman alh. In korten tijd had het vuur zich door de kamet verspreid. Slechts met moeite slaagde men er in het vuur te blusschen. Er schijnt nog al schade te zijn. De heer J. Kommers, hoefsmid alh. die 't vorig jaar een 2en prijs op de Land- De Me ra kt Zeiden.

Echo van het Zuiden | 1912 | | pagina 9