HIÏÏÏWS ÏÏIT HSÏÏSDEN Handelsberichten. Burgerlijken Stand» Gemengd Nieuws. Ingezonden Stukken. SPRANG. Dinsdagavond trad voor de Aid. Patrimonium* alhier op Ds. Remme van Rijssen met het onderwerpDe Kerk en de Sociale kwestie. Spreker zegt dat er een verhonding bestaat tasschen Kerk en Maatschappij. Vele chris tenen hebben heidensche opvattingen me» betrekking tot lichaam en ziel, geest en stof. Een groot gedeelte van ons breede menschen- leven heeft zich den laatsten tijd aan den invloed der christelijke Religie onttrokken De Kerk heeft terrein verloren, dat bewees nog de laatste volkstelling. Hieraan is de Kerk schuldig, hoewel niet alleen. Zij uam geen notitie van hetgeen om en in haar voorviel en dat haar fundamenten werden ondergraven door ongeloof en Revolutie. Twee groepen zijn er die de verhouding van Kerk en Maatschappij loochenen. Een groei) omdat naar zij meenen de Kerk slechts tijdelijk is van aard en weldra zal verdwij nen. De andere omdat, doordat de Kerk zich inlaat met tijdelijke dingen, de glans der hemelsche zal verbleeken. Met geen van beide kunnen wij meegaan. De laatste scneurt den ineDSch in twee stukken die los naast elkander staan, (lichaam en ziel Dat is een heidensche opvatting en af komstig van Plato, die leerde dat het lichaam was de kerker der ziel. Spreker nrat tegen deze onschriftuurlijke leer met kracht op. Beide, lichaam en ziel, zijn geschiper. tot Gods eer en vormen samen den ten menscb, in wien zoo geest en stof vereenigd zijn. Alle stoffelijke vragen hebben een geestelijken achtergrond. En in het Diaco naat is ook de zorge voor de stoffelijke nooden reeds in de Kerk bekend Christus in Zyue omwandeling op aarde heeft tich niet het minst de sociaal rnisdeelden aan getrokken. De Godzaligheid is tot alle diagen u t Gods Woord leert om geest en stot beide op de juiste waarde schatten. Daarom moet ook Kerk zich vergewissen van betgeen in de Maatschappij omgaat en hare prediking daarop inrichten. Zij heeft beginselen te verkondigen ook voor het Maatschappelijk leven. De nienwe genees kunde bedient zich om wonden te genezen van licht dat in volle bunders op de kranke deeleu wordt geworpeu. Zóó moet ook de Kerk het licht van Gods Woord doen vallen op de wondeplekken van ons Maatschappelijk leven opdat ook in dezen ia vervulling ga Christus woordGij zijt het licht der wereld*. VRIJHOEVEN-CAPPEL. Het was j.l. Maandag voor de ingezetenen dezer gemeente een feestelijke dag doordat het Echtpaar Willem Schep en Autouia van der Schans 1/é Eenw met elkander vereenigd waren. Dat heugelijke feit was voor bui even groot als dat Fiu de enkelen die het goudenfeest mogeo vieren, aangezien zij beide reeds de zeventig zijn ingegaan. En daar het een paar is dat niet tot de rijk bedeelden in dit leven bebooren maar toch bij al de inwoners goed aangeschreven staan had men voor dit paar bij uitzondering een feestje georganiseerd dat zeer in den smaak viel by 't publiek en zek-ir niet minder bij de tamilie. Een paar jongelui hadden zich de moeite getroost enkele gegoede burgers voor dat zaakje aan te spreken om eeoigen steun voor de goede bedoeling het oude paarije een aangenameu dag te bereiden. Men was iu staat eeuige ververschiugen aan te schaffen waardoor zij de tamilie eo kennissen den geheelea dag konden bezig houden, in eene stemming die gehtel dezelfde opgeruimdheid hield tot ia den avond in het vertrek dat voor dat doel prachtig was ver sierd geworden en welks ingang met een eoreboog was getooid. Het hoofd der school de beer Bazinir, bracht met de kinderen eene aubade aan het paartje met een aardig blijk tot herin nering aan dit feestje. Des middags brachten de jongelui uit de buurt de oudjes enkele stoeleu thuis. Des avonds werden door het fanfare corps «Sirena* enkele nummers ten beste gegeven na vooraf het paartie te hebben begeleid op een rijtoer»je door het dorp, wit zeer in den smaak viel. Tot slot van de Eerbetooning aan deze hulpbehoevenden werd een weinig vuurwerk afgestoken. Dat een en ander de tevredenheid weg droeg getuigde het eno me publiek dat van alles getuigen wilde zijn en blijk gaf van de aangedane eer bewijzing met woord en daad. Moge nog lang het paartje bij elkander zijn dat was de heilwensch der ve'e woord voerders, en moge tot in lengte van dagen deze dag in heugenis blijven. Het kind van Wagemakers op den dyk, hetwelk voor een paar maanden zich zoo ernstig brandde, is Dinsdagavond aan de gevolgen overleden. Het fanfare corps #Sirena* zal de volgende maand een concert geven te Capelle in de zaal van den heer L. F. v. Dongen LOONSCHEN DIJK. Zondag 11 Febr. 1.1. trad in de Ned. Herv. kerk alhier de WelEerwaarde heer Pott, cand. te Zetten op, wiens rede niet in den geest viel bij den kerkeraad, waarom deze hem dan ook niet beriep. Het grootste deel der Ned. Herv. gemeente was hij echter wel bevallen, zoodat door bij komende omstandigheden een storm van verontwaardiging tegen den Kerkeraad opging. Een en ander had tengevolge, dat de ouderling Kerst als kerkeraadslid bedankt heeft. De heer Alph. Kemperman, onder wijzer aan de O. L. School te Berkdijk, is gekozen tot secretaris der afdeeling Waalwijk van het Ned. Ond. Genoot schap. CAPELLE. Dinsdagnacht schijnt een zekere B. uit S. te veel van het goede dat er zooal in de Carnavalsdagen is te genieten, geprofiteerd te hebben. Hij had zich aan den Capelschen dijk te slapen gelegd en zijn fiets onbeheerd laten liggen. Den volgenden morgen kwam hij tot de treurige ontdekking dat deze gedurende zijn roes, was ver dwenen. Donderdag reed een tot nu onbe kend fietsrijder in de nabijheid van de „Sluis" den heer J. W. aan, met het gevolg dat deze kwam te vallen en zich duchtig bezeerde. De fietser zelf slin gerde nog een weinig en viel toen een twintig meter verder eveneens. Na opgestaan te zijn sprong hij gauw op zijn rijwiel en verdween in de duis ternis. WASPIK. De rijvereeniging Pegasus alhier zal dit jaar een groot concours hypique houden. Reeds heeft de wak kere commandant, de WelEd. Heer W. de Roon Jr., toezegging ontvangen, dat de jaarlijksche provinciale keuring van hengsten en fokinerrien bij die gelegen heid op het feestterrein van Pegasus zal plaats hebben. We wenschen onzen ruiters veel suc ces met hun feest. RAAMSDONK(Dorp.) Gisteren had de 8 jarige C. de Groot het ongeluk bij het haasje over springen te vallen en den arm te breken. Dr. Smits ver leende hulp. Gisteravond hoorde de Directeur der boterfabriek een verdacht geraas aan de achterzijde zijner woning. Bij onder zoek bleek, dat een of meer inbrekers aan 't werk geweest waren, die door den heer V. L. met een paar revolver schoten op de vlucht gejaagd werden. HIT Kaatsheuvel 23 Febr. 1912. Kiezerslijsten Slechts drie personen hebben zich in deze Gemeente aangemeld om op de Kiezerslijst geplaatst te worden, terwijl misschien wel 300 meer gevonden kon den worden, die kiesgerechtigd zijn. Te verwonderen is deze geringe be langstelling echter niet, als men bedenkt, dat eene verkiezing voor een lid der Tweede Kamer of Prov. Staten maar zelden in ons district voorkomt en slechts weinigen stemgerechtigd voor den Gemeenteraad zijn. R K. Middenstand. Donderdagavond vergaderde het Be stuur der Hanze om te spreken over den Handelscursus De begrooting en rooster van lesuren werden vastgesteld en eene subsidie zal aan Rijk, Provincie en Gemeente worden aangevraagd. Retraitenpenning. Door de Bestuurders van den alhier opgerichte Retraitenpenning, was eerst besloten om met de Vastenavonddagen een groep meisjes van de Congregatie van O. L. Vrouw tevens allen leden van den Retraitenpenning aan een re traite te laten deelnemen, in het Re- traitenhuis voor vrouwelijke personen te Tilburg. Toen kwam echter het be richt, dat er gedurende die dagen geen gelegenheid meer was. Alle plaatsen waren reeds besproken. Thans is be paald dat op 16, 17 en 18 Maart dus Zaterdag, Zondag en Maandag, zal wor den deelgenomen aan een retraite al daar. Er zal nog worden geloot wie er aan zal deelnemen. Moge deze eerste vrouwelijke retraitanten de heilzame wer king ondervioden, en door de opgedane ondervinding, meer en meer worden aangespoord, om propaganda te maken voor deze heilzame Instelling tot aller geestelijk heil. I.OON-OP-ZAND, 23 Febr. In eene algemeene vergadering van de Looiers- en Schoenfabrikantenvereeoiging is gis teren besloten deze vereeniglng niet op te heffen met eene meerderheid van één stem. Daarop werd het voorstel aangenomen om eene vakvereenlging van looiers te stichten als onderafdeeling der alhier gevestigde Hanzevereeniging, de meeste looiers traden toe en bedankten nu voor bovengenoemde vereeniging. Zij zal ge vestigd zijn bij den heer J. Brands Wz. De statuten van het Kiuisverbond alhier zijn koninklijk goedgekeurd eD nu stelt deze vereeniging pogingen in het werk om een Mariavereeniging op te richten, waartoe enkele leden de huis gezinnen bezoeken om voorloopige deel neming te verkrijgen en om geldelijke bijdragen in te zameleD tot bestrijding der kos'en. Hier is door J. Aarts een herme- lijntje gevangen, mooi zuiver wit van kleur. Vroeger had het reeds in een klem gezeten met één pootje, dat het afgeknaagd heeft om vrij te komen. Heusdec, 23 Febr. 1912. Chrisielijke-geheelonthouders. De afdeeliDgen van bovengenoemden bond organiseerde voor den avond vao den tweeden Carnavalsdag een bijeen komst in de Consistorie van de Ned. Herv. Ke k, waar de Heer M. (Directeur van het gesticht voor Drankzuchtigen te Princenhage door veitooning van interes sante lichtbeelden, begeleid door mon delinge toelichting, het aangename aan het nuttige wist te paren. Wat stoom is voor §|jP^^ de industrie, is ad- verteeren voor den handel, n.l de groote drijfkracht. Waalwijk 23 Februari 1912. Uit alle hoofd- eo tweede rangsmark- plaatseu In binnen en buitenland, ver neemt men dat de handel in Inlandsche huiden en vellen zeer levendig is. Ook de Java runder- en buffelhuiden markt te Amsterdam en Rotterdam is bizonder vast gestemd. Deze markt wordt uiet weinig gesteund door buitenlandsche orders, terwijl op de O. I. productie plaatsen hooge prijzen worden besteed Bij den bekenden hevigen brand in een der groote opslagmagazijnen te Amster dam, zijn 10.000 mooie Java-huiden in vlammen opgegaan. Deze omstandigheid, gevoegd bij den toch reeds onvoldoen den voorraad in de beste soorten, werkt de rijzing in de hand. Voor W. I. huiden is de stemming willig. Op levering wor den belangrijke partijen Salade'os Os en Koehuiden, nieuwe Liebig, tegen hooge prijzen verkocht. Droge Colum biahuiden blijven gezocht. Met dit al wil de leermarkt evenredig toch niet vooruit. Er mag niet ontkend worden, dat de handel in Zool- en Overleder, inlandsch fabrikaat, gestadig verbetert, terwijl de prijzen eveneens iets hooger zijn, maar in verre na niet in die mate als de grondstoffen. In het zelfde geval verkeert de schoenindustrie Afgaande op de ontmoedigende beschouwing der redactie van het hoofdorgaan onzer industrie, te Doetinchem d.d. 20 dezer ziet het er waarlijk met de leer- en schoennijverheid bedroevend uit. In menig opzicht kan men het er mede eens zijn. Wij veroorloven ons echter de opmerking, dat het hoofdartikel >De toestand4 wat al te donker is gekleurd. Men schrijft ons uit Antwerpen 22 Febr. 1912. De Liebig Maatschappij heeft eene eerste zeillading op levering aangeboden te verschepen per zeilschip >Arona4 en bestaande uit Deze p.m. 19000 Llebigs vonden on- middelijk kooper en bloc aan volgende prijzen: voor de o sen a frs 98, voor 15/20. frs 100 voor 20/25 en frs 104, voor 25/32 en 32/40 ko. en voor de koeien a frs 92, voor 14/20 en frs 99, voor 20/28 ko. Dit is één franc hooger dan betaald werd voor de laatste partij per stoom boot, namenlijk voor de 5000 Fray-Bentos os en 3000 dito koe op 16 dezer aan geboden en op 17 courant geplaatst, de ossen voor Amerika en de koeien in de markt k frs 91:en 98: De markt is zeer vast met geregelde zaken en de vooruitzichten voor de eerste toekomst blijven gunstig beoor deeld. WAALWIJK. HEUSDEN. Moord te Beek. Het drama, dat sedert het begin van deze week het kleine Geldersche dorpje Beek in beroering brengt, is rijk aan onverwachte wisselin gen en schokkende momenten. Eerst in den avond van Zondag het zevenjarige dochtertje van Hartjes vermist. Men gaat zoeken, denkt nog niet het ergste, mis schien is het kind in het bosch verdwaald Dan, den volgenden dag, de vreeselijke ontknoopinghet lijkje van het kind wordt gevonden. Het ligt verstopt in een holte van een houtmijt op betrekkelijk korten afstand van de woning der ouders. Eerst loopen geruchten van nog af schuwelijker daad aan de kleine gepleegd, maar dit blijkt later niet waar te zijn. Vreemd lijkt het al onmiddolijk, dat men den vorlgen avond reeds bij de houtmijt gezocht heeft, doch toen niets heeft gevonden. Dit doet de gedachte rijzen, dat het er den vorigen avond nog niet had gelegen, doch er eerst later heen was gebracht- De jacht met politiehonden had geen succes, doch daarop volgde opeens het nieuws dat de vermoedelijke dader ge arresteerd was op aanwijzing van een dame uit Emmerik, die ,s avonds in een tilbury voorbijrijdende, hem met het slachtoffer zag staan praten Ze had zijn signalement zoo nauwkeurig gegeven, dat men den dader onmiddellijk daaruit herkend had, en met hem gekonfron- teerd, twijfelde zij ook geen oogenblik of hij was het. Daarbij kwam, dat de man geen rekenschap kon geven van het gebruik van zijn tijd op het oogenblik, dat de moord gepleegd moet zijn. Zijo verklaring, dat hij toen dronken was geweest, vond natuurlijk geen geloof en iedereen was overtuigd van zijn schuld totdattwee kasteleins uit het naburige Stokkum eene verklaring kwamen afleg gen welke hem bijna onaantastbaar alibi bezorgde. En nu.... opeens het opzienbarende nieuws, dat de ouders van het vermoorde kind in hechtenis genomen zelfs voor het feit, dat hierdoor nog vreeselijker wordt schuldig te zijn. Om zeven uur gisterenavond zijn zij door den wachtmeester der maréchaussée Kelder gevankelijk te 's-Heerenberg binnengebracht. Reeds dadelijk blijkt nu de houding van den vader A. Hartjes verdenking te hebben gewekt, doch men had deze verdenking, die te afschuwelijk was, laten varen. Hoe ze thans plotseling zulk een vasten vorm heeft gekregen, dat ze een aan houding rechtvaardigde is ons nog niet precies bekend. Naar verluidt, zouden de andere kinderen van Hartjes bij een scherp verhoor, dat men hen deed on dergaan, zeer bezwarende verklaringen hebben afgelegd. De vader, die een oppassend man Is doch zeer driftig en dikwijls erg hard voor zijn kinderen, zou nl. in een aanval van uitzinnige woede zelf zijn kind gewurgd hebben. Daarop zou hij de politie opzet telijk op een valsch spoor gebracht, voor gevende dat hij zijn dochtertje 's middags om vier uur om lucifers had uitgestuurd en dat het sedert niet weer thuis was gekomen. Zelf had hij zich 's avonds bij de zoekers gevoegd, om later, zoo wordt thans vermoed, het lijk van zijn kind naar de hou'mijt te dragen en daar te verstoppen. Dat kon hij betrekkelijk veilig doen, en misschien heeft hij dat bedacht, want had men hem daarbij betrapt, dan kon hij immers voorgeven nog altijd gezocht te hebben en juist het slachtoffer te hebben gevonden. Zoo stelt men zich voor, dat de zaak zich heeft toegedragen. Hartjes zelf echter, welk materiaal men ook tegen hem verzameld moge hebben ontkent alles. Derksen is na gisteren, confrontatie in het huis van bewaring te Arnhem met verschillende getuigen, in vrijheid gesteld. De slager H.J uit Doetinchem, heeft verklaard, dat op den dag van den moord van 3 tot 5 uur in gezelschap van D. is geweest en met hem over paarden heeft onderhandeld. Ook de moeder van het kind is op vrije voeten gesteld. De vader van het vermoorde meisje is in het huis van bewaring opgesloten Ook het acht-jarig broertje van het vermoorde meisje is naar Arnhem ge bracht, om door den officier van justitie te worden gehoord over hetgeen hij Donderdag aan de maréchaussee heeft verteld. De Aviatrice-oplichtster. Mejuffrouw Annie Pascal, van beroep aviatrice-journaliste-oplichtster, ook wel luisterende naar een gewonen Holland- schen naam G. H., is te Middelburg op vrije voeten gesteld. Men meldt ons dat de rechter van instructie aldaar hiertoe is overgegaan, omdat op het misdrijf van afpersing, waarvan ze verdacht wordt, niet vol doende straf staat om haar in verzekerde bewaring te houden. Naar de „Tel." vernam, heeft ze eenige maanden geleden ook o.a. de bekende juwelierszaak Joaillerie Frangaise, Kal- verstraat te Amsterdam, met een bezoek vereerd. Ze bestelde daar een zegelring, die vervaardigd moest zijn van zwaar geci seleerd goud, met een lila steen en in dien lila steen moest een zeer bijzondere voorstelling gegraveerd worden, n.l. een arend in vlucht met arendsjong in den bek of in de klauwen. De dame gaf voor te heeten Madlle Annie Pascal en te wonen op een villa in Bloemendaal. Aangezien zij den eigenaar totaal on bekend voorkwam, en hij eenigen arg waan koesterde, verzocht hij een gedeelte van de koopsom, b.v. f25, vooruit te willen betalen, wijl de bewerking, door de dame verlangd, van dien aard was, dat de ring moeilijk aan een ander zou zijn te verkoopen. De dame verklaarde de geheele koop som vooruit te willen betalen, zoodra haar de teekening en het ontwerp getoond werd. Over eenige dagen, zei ze, zou ze de teekening komen zien en meteen den ring betalen. Men heeft in de Joaillerie Fran?aise echter niets meer van haar gehoord. 't Was waarschijnlijk de bedoeling den ring, als deze gereed was in ontvangst te nemen, met de belofte van latere betaling en dus naar 't geld te laten fluiten. Toen we hedenmorgen in „de Maas bode" de aanhouding lazen van Annie Pascal, sprongen ons de dagen in het laatst van Mei van het vorig jaar voor den geest, die we op de Molenheide, tijdens het circuit européen, doorbrach ten. Want daar en bij die gelegenheid hadden we de eer en het genoegen met juffrouw Annie Pascal kennis temaken, zijn ook wij door haar op een heerlijke manier bij den neus genomen. Maar we verkeeren niet alléén in dit geval Tot ons aller verontschuldiging moeten we mededeelen, dat het optreden van de juffrouw van dien aard was, dat het niet den minsten argwaan tegen haar wakker kon roepen. Bij haar aan komst op de Vlieghei in een auto van het „Petit Journal" begon ze met aan de collega's blauw-wit-roode vlaggetjes uit te deelen, bij wijze van knoopsgatversiering. Ze stelde zich voor als de officieele vertegenwoordigster van dat blad- Toen later de verschrikkelijke uren van verveling en eindloos wachten op de heeren aviateurs uit Soesterheide kwamen, hebben we eenigen tijd in haar gezelschap doorgebracht. Hetmeerendeel van hetgeen ze ons vertelde, desnoods alles, moge verzonnen zijn, het heeft de verdienste gehad ons door eenige doodelijke uren heen te helpen. Mej. Pascal kon zeer interessant ver tellen Zoo verhaalde ze ons, dat ze een geboren Frangaise was, maar in ons land, te Leiden, was gepromoveerd als dokter in de letteren. Voor het oogen blik was ze vertegenwoordigster van „Petit Journaal", maar eigenlijk verbon den aan „Morning Post". Bepaald boei end was de beschrijving die ze wist te geven van de auto-tocht, dwars door Azië, dien ze had medegemaakt; van de Portugeesche omwenteling van haar ontmoeting met koning Manuel in En geland. Op velerlei gebied was ze thuis Op 't oogenblik zocht ze gegevens, om den invloed na te gaan der sterrebeelden op de verstandelijke vermogens der kinderen, die er onder geboren worden. We hebben nog spijt, dat we toen, on eerbiedig genoeg, in een lach schoten. Mogelijk hadden we nog veel interes sants gehoord, wat we nu moesten missen. Later ontmoetten we Annie Pascal nog eens, toen ze een aviateurs-pakje aanhad. We hadden toen echter al ze kerheid, dat er nooit een juffrouw van dien naam was gepromoveerd te Leiden. Een bijzonderheid, waarop we tertijd weinig letten, maar die. beschouwd in het licht der laatste gebeurtenissen, misschien eenige waarde kan hebben, is, dat de dame een manie had voor het verzamelen van handteekeningen van aviateurs. Bundeltjes ervan had ze in haar taschje. (Buiten verantwoordelijkheid der Redac ie. M. de Redacteur. Tot ons groot genoegén zien wij, dat de Heer Roestenberg en de WelEerw. Heer van Heeswijk zich zoo getrouw en gedwee laten leiden door onze welge meende raadsgevingen, want zij zwijgen als een mof, over al het liefs wat hen door den Heer Hollants, naar het hoofd geslingerd wordt. Dat genoemde Heer nog de hoop koestert om bij Moeder Justitia zijne vermeende rechten te ver krijgen, zal hem nog wel eens eene nieuwe teleurstelling bezorgen. Immers hoe is 't gegaan met de beruchte arti kelen indertijd in de R. K. Leerbewerker en dengene die daarvoor aansprakelijk kon gesteld worden. Wat is daar toen, hoe ernstig het ook was tegen kunnen worden gedaan. Niets. Zeer wijselijk heeft men toen een anderen redacteur gezocht, zoodat de toenmalige in 't ver volg van al die onaangenaamheden en lasten kon gevrijwaard worden. En dan nog geeft de eerw. adviseur in het no. van 7 Februari een terechtwijzing aan de andere collega's of dat hij boven hen staat en of dat niet velen gevonden Varkens 30 stuks f7tot 11. Boter aangevoerd 230 KG. Boterprijeen 1 1 55 tot f 1.74. Kieren 3'/j 4 4'/j cent. ca. 6 6000 Colon Liebie 09 ca. 261 ko. zout einde Feb. 3000 Toe 20j half 0 klaart 5 Maart 0000 Fray-Bentos os 20$ 4 a 6000 koe 201 KAATSHEUVEL, 23 Febr. Heden was de prijs der boter: Hoogste prijs f 1.80 Middelprijs t 1,70. Laagste prijs f 1,58 Eieren 5 a 5'/i ct. per stok. WASPIK, 24 Febr. De prijs der boter is hier thans gesteld op f 1.70 per Kilo. Eieien 5 a 6 cent per stak. DUSSEN, 22 Febr. Boterprijs per K.G. fl,60 a f 1,6.9 Middelprijs f 1.66. Aanvoer 87 K.G. Eieren 11,20 per 26 stuks. l i iiriTi i i is— i—rui" ij i1 qssrs T - GEBOORTEN: Hendrikus s. v. F. W. v,d. Dries en M. J. Prietu Dymphina Anna Maria d. v. H. v. d. Brandt en A. M. den Ridder. OVERLEDEN Joannes Jacobus Theodorus Gerris echtgenoot van Maria Johanna van Waaiel oud 78 jaren. GEBOREN: Johanna Antonia Eliza, d. v. H. J A. 11. M. Crijns en S. M. H. Clout. .i!.WBSeg.

Echo van het Zuiden | 1912 | | pagina 10