Reclame. Gemengd Nieuws. Landbouw. Gemeentenraad. Mooie genezing van een grijsaard. tentoonstelling tevens zal kunnen samen vallen, zoo niet met de opening, dan toch met de eerste steenlegging der Rijksvakschool aldaar. Zij heeft zich eenerzijds in verbinding gesteld met het algemeen comité, dat werkzaam is om In J913 tentoonstellingen in de Neder- landsche plaatsen te organiseeren, an derzijds een vergadering van industrieelen en belanghebbenden bijeengeroepen om te bespreken, of en welke stappen in deze verder gedaan zullen worden. Hoewel laatstgenoemde vergadering niet overmatig bezet was, is het resultaat toch van dien aard, dat de pogingen voortgezet worden. Het lijkt ons van belang, hier nog op enkele dingen te wijzen, die vóór het plan pleiten In het algemeen heeft een klein land als het onze slechts zelden de gelegenheid, de aandacht van de wereld op zijne nijverheid te vestigen, daar doorgaans de in de politiek meer beteekenende landen ook meer interesse in het economisch leven weten te trek ken. Daarom is het zeer juist gezien om ter gelegenheid, dat in 1913 een belangrijk politiek feit in ons land sUat te gebeuren, ook de algemeene aandacht af te leiden naar wat in gewone omstan digheden door buitenlanders >niet de moeite waard* geacht, althans veron achtzaamd wordt- Voor de schoen- en lederindustrie is het aan te bevelen, hierbij niet achter te blijven, doch een verzamelplaats te scheppen, waar het oog van den buitenlander haar in vollen omvang kan leeren kennen. Het is niet enkel reclame, die hiermede bereikt wordt, er zit wel degelijk practisch nut aan vast. De tentoonstelling zou niet slechts opnieuw doen uitkomen dat de schoen- en lederindustrie onder Neer- lands industrieën een flinke plaats in neemt, zij zou het aanzien harer pro ducten in het buitenland doen stijgen, zij zou den dragers van Hollandsch schoeisel, ten deele gemaakt van Hol landsch leder, den moed geven om te ze£T£en >1^ draag Hollandsch fabrikaat*, den handel in binnen- en buitenland zou zij aanmoedigen om relat'ën met onze fabrikanten te zoeken. Iedere weg kost aan onderhoud zoo zal ook de tentoon stelling, voor het onderhoud onzer af- zetwegen naar het buitenland zoozeer gewenscht, van de deelnemers eenige opoffering vragen, maar men kan overtuigd zijn dat hiervoor geen vergeefsche offers gebracht worden. KAATSHEUVEL. Openbare vergadering van den Raad dezer gemeente op Donderdag 22 Febr. des namiddags ten 3 uur, VoorzitterEdelachtb. heer van Besouw. Ongeveer 3.15 uur opent de Voor zitter de vergadering afwezig is het lid Daleu. De notulen der vorige vergadering worden na voorlezing ongewijzigd goed gekeurd en vastgesteld. Voorzitter. Zooals de heeren op het convocatiebiljet hebben gezien zal een bespreking worden gehouden over de rioleerlng, aanleg van trottoirs en vet- harding van de Kattesteeg. Mijnheer de Bruijn heeft er een begrooting van ge maakt en nu meende het Dag. Bestuur goed te doen hem zelf te laten komen opdat hij een en ander zou kunnen uit eenzetten, iets wat ik natuurlijk niet kan doen. Een voorstel is niet van ons te verwachten, alleen worden er maar be sprekingen gehouden, later in een vol gende vergadering, kan een voorstel gedaan worden. Van Beurden. Dus nu wordt een en ander alleen toegelicht zonder meer. Voorzitter. Ja. Van Beurden. Daar kan ik mij zeer goed mede vereenigen. Voorzitter. Aangezien de heer De Bruijn er nog niet is, hij zou om 3 uur hier zijn zullen wij eerst de vol gende punten in behandeling nemen. Aan de orde: 2. Adres van de bewoners van het Kruiseind, houdende verzoek om de trot toir een eindje voorbij de kazerne te willen doortrekken. Adressanten wijzen er op, dat het niet alleen voor de bewoners aldaar een groote verbetering zal zijn, doch dat het tevens een verfraaiing voor de gemeente is. De lengte bedraagt slechts pl. m. 60 meter. Verder wijzen adressanten er nog op, dat, door op het verzoek in te gaan, de scherpe en zeer in 't oog springend de scheiding, zal worden weggenomen. Nog verzoeken adressanten dat maat regelen zullen genomen worden om de vuile boel die daar steeds door de slechte afwatering is, zal worden opgeruimd. Voorzitter. Wat zeggen de heeren er van Van Dortmond. Is het uitsluitend voor die kant van de marechaussee-kazerne. De heer Teulings zegt dat het uit sluitend voor die zijde is. Aan de over zijde is het minder noodig wijl daar boerderijen zijn gelegen. De bewoners van dit gedeelte, zegt de heer Teulings, zeggen dat ze, nu het Varkenseind rio leerlng krijgt, ook wel wat mogen hebben. Van den Heuvel. Kunnen zij de kosten bedruipen. Teulings. Dat weet ik niet. De afstand van het trottoir dat aangelegd moet worden is ongeveer 75 meter. Er wonen daar nogal flinke belastingbetalers. Van Beurden. Me duokt, we moeten hiermede een beetje wachten, totdat de kas het toelaat. De Bresser. Aan den eenen kaot is het wel noodig, aan de overzijde niet. Voorzitter. Was mijnheer de Bruijn hier, dan konden wij weten wat het kost. De Bruijn is Zaterdag nog hier geweest en toen hebben wij hem dat gedeelte laten zien. Van Beurden. Men moet ook in aan merking nemen dat het buiten de kom der gemeente is gelegen en dat in de kom zelf nog heel wat meer te doen is. Teulings. Zoo wordt er altijd over gedacht als het over de Molensteeg en het Kruiseind gaat. Van Beurden. Men behoeft daar toch zoo niet te klagen, want ze hebben toch een harde weg. Van den Heuvel. Buiten de kom is het niet. En bovendien het is hier alleen, maar de kwestie kunnen zij de kosten bedruipen Voorts hebben die bewoners dezelfde rechten als u en een ander Van Beurden. Als ze het kunnen be talen, dan hebben ze in de Moer die rechten nog wel, dat is zeker en als er flinke belasting-betalers zitten dan maakt dit ook nog een verschil. Van den Heuvel. Het mag daar zeker in de Kom heeten en ze hebben er even veel recht. Van Beurden. U zal toch wel niet willen betwisten dat het daar buiten de kom der gemeeDte is. 't Is daar beslist buiten de kom der gemeente en een trottoir kan als 't ware ook als een luxe artikel worden beschouwd, vooral op buitenwegen als die nog een harde weg is. Volgens uwe redeneering kan je zoover gaan als je wil De Rechtvaart zou bij mij meer in de Kom der gemeente zijn. Van den Heuvel. De Rechtvaart heeft ook evenveel recht als ze het vragen en ze de kosten kunnen bedruipen. Lombarts. Klagen ze daar over de afwatering. Voorzitter. Aan het eind van het trottoir blijft het water staan. Misschien kunnen B. en W. wel maatregelen treffen dat daar verbetering in wordt gebracht. De Bresser. Dat zou dan reeds al een heele goede oplossing zijn Voorzitter. Ik kan geen nader advies geven, 't Spijt mij dat de heer de Bruijn niet is gekomen. Hij heeft wel een be grooting ingediend, doch alles staat bij elkaar en ik kan dat zoo niet uiteenzetten. Er is maar een zaak waar haast bij is en dat is de verharding van de Kattesteeg. De fabriek zal half April hoogstwaar schijnlijk geheel gereed komen en voor dien tijd moet er, met het oog op het steenkolen rijden, in voorzien zijn. Wat de kosten zijn kan ik zoo wel in 't algemeen meedeelen De weg is lang 1700 meter Daarvoor is noodig 1750 Ms keien van de vijfde soort, dat zijn die goeie soort keien. Deze kosten f 6840. Daar komt nog bij 754 m. kaDtkeien van de 4e soort. Deze kosten f 491-Dat is dus alleen voor de keien, wat de rest, de werkzaamheden zullen kosten, kon ik niet zeggen, dat is moeilijk te schatten Het uitbreken van de keien uit het Varkenseind en het vervoer naar de Kattesteeg zal ongeveer f 300 kosten Dit bedrag kan op de gasfabriek ge bracht' worden. Op die manier zal de Kattesteeg een goede harde weg wor den en het Varkenseind zal er door verfraaid worden. Lombarts. Kost dat f 300 het vervoer en het leggen van die keien. Voorzitter. Neen, 't opbreken en het vervoer. De Bresser. Het valt mij werkelijk mee, want 't is een heel eind om te vervoeren. Voorzitter. De begrooting is doorel- kaar gewerkt. Was de heer de Bruijn hier geweest, dan had hij alles kunnen uiteenzetten. Het geheele werk, riolee- ring, verbreeding van de Peperstraat, aanleg van trottoirs en het leggen van een harde weg in de Kattesteeg is geschat op f 21118. Het leggen van een harde weg in de Kattesteeg zal onge veer f 7000 kosten. Van Beurden. Was het niet beter dat er een commissie werd benoemd. Deze kon dan met het Dag. Bestuur en den heer de Bruijn confereeren en van hare bevindingen rapport uitbrengen. Ik ge loof dat op zoo'n manier spoediger een eind aan de zaak zal komen en boven dien als de heer de Bruijn hier in de vergadering een dergelijke begrooting voorleest en uiteenzet begrijpt men het direct nog niet zoo goed als wanneer dat gedaan wordt in een commissie vergadering. Voorzitter. Met wat de heer van Beur den daar zegt, kan ik mij zeer goed vereenigen, 't Is zoo veel makkelijker ook. Van Beurden. Van de belastingen op brengst kan men dan ook een beter overzicht verkrijgen. Voorzitter, 't Is veel beter zoo, nu is in de begrooting alles gecompliceerd. De heer van Dortmond vr agt of het niet gevonden kan worden, dat met het van de weg toch reeds een aan vang kan worden genomen. De keien kunnen uit het Varkenseind worden ge broken en de straat afgesloten worden. De voerlieden moeten dan maar achter om rijden. De Voorzitter zegt hierop dat dit niet kan wijl nog niets besloten is van het aanleggen der riolen en ook dat het bedrag niet op de begrooting is te vinden- Van Beurden. De vraag moet nog opgelost worden of er een rioleering komt. Bovendien zit alles in elkaar en de commissie kan spoedig vergaderen zoodat over 14 dagen weer een raads vergadering kan worden uitgeschreven Er ontstaat nu een onderlinge discussie. Voorzitter merkt op dat het 't best is dat een commissie wordt benoemd wijl nu toch geen enkel werk kan worden uitgevoerd. Verder deelt de Voorzitter mede, dat hij naar aanleiding van een vraag in de vorige vergadering gedaan n 1. of de raad bevoegd is een rioolbelasting te heffen, hij zich met die vraag tot de Gemeente- Stem heeft gewend en die antwoordt bevestigend. Dus men kan tot aansluiting verplichten. Hierna wordt een commissie benoemd. Na stemming, die doordat telkens nie mand de volstrekte meerderheid kan verkrijgen, heel wat tijd in beslag nam, werden gekozen de heeren van Dortmond, v. d. Heuvel en v- Beurden. 3 Benoeming van een stembureau voor de Kamer van Arbeid. Ook hierover werd weer tot in het oneindige gestemd. De heer van Beurden merkt op dat het belachelijk is zoo hier gestemd wordt. Als het zoo door moet gaan, stemt hij niet meer mee. Voorzitter. Er moet gestemd worden doch ieder jaar heb je het hier zoo. Van Beurden. Laten wij er dan 2 na men opzetten. De tijd is toch te kostbaar Voorzitter. Ja, we zullen over 2 leden tegelijk stemmen. Gekozen wordt als Voorzitter de heer de Bresser en als leden de heeren van Beurden en Rijken. Geen der leden meer het woord ver langend sluit de Voorzitter de openbare vergadering en gaat de raak over in geheim comité ter behandeling van reel. Hoofd. Omslag. Men kan oude lieden er niet genoeg tegen waarschuwen de kleine ongemakken waaraan zij lijden, niet op rekening van hon leeftijd te stellen en zich om die reden ongeneeslijk te achteD. De ouden van dagen moeten zich verzor gen als de jongen, en indien zij daartoe de Pink Pillen gebruiken, hebben zij de meeste kans al hunne krachten weer te vinden en voor langen tijd dien toestand van sterken en kloeken ouderdom te verlengen. Of het hier mannelyke dan wel vrouwe lijke zieken aangaat, de uitslag zal even gunstig zijn. Om ooze bewering kracht bij te zetten, hebben wij heden net getuigschrift gekozen *an Mavrouw de Wed. Broekhuis, wonende Groote Ban no. 17 le Zwolle. Wij verzoeken u wel in aebt te nemen dat deze persoon 70 juen ond is. »Drie jareu lang, schrijft zij on», heb ik aan groote zwakte, gebrek aan eetlust en moeielyke spijsvertering ge leden, ook aan duizelingen, een kwaal bij zonder gevaarlijk voor lieden van myn leef tijd. Ik had vele geneesmiddelen beproefd zonder het minate succes, en reeds dac'it ik dat, mijn leeftijd in aanmerking genomen, de geneesmiddelen geen werking meer op mij moesten hebben. Op dat oogenblik kreeg ik bezoek van den heer Reuvers, die door de Pink Pillen genezen was. Hij zeide mij hoe zeer die pillen bem hadden gosd gedaan en hij raadde mij sterk aan ze ook te ge bruiken. Ik stemde daarin toe en begon eenige dagen later de Pink Pillen in te nemen. Wat de andere geneeamiddelen niet hadden kannen bereiken, hebben de Pink Pillen bereikt. Zij hebben mij wan al mijne kwalen genezen. Sedert ik met bet gebrnik ben opgehouden, ondervind ik een groote gewaar wording van welzijn.' Wij herinneren er aan dat de Pink Pillen een volmaakt hersteller van bet bloed, een bewonderenswaardig versterker der zenuwen zijn. Zij genezen bloedarmoede, bleekzucht, algemeene zwakte, maagkwalen, neurasthenie. Verkrijgbaar h f 1,75 per doos, en f9, de zes doozen bij bet Generaal Depot der Pink Pillen, van Eeghenlaan 22 Amsterdam. Voor 's-Bosch en omstreken by de firma v. d DRIES, Vischmarkt Apotheker 's-Bosch Drogisterij fEXCELS10R' Konin- ginnelaan, Hekman J. A, ZEEGERS, firma P. J. van GILS. Apotheek te Waalwijk en verder bij verschillende apothekers en goede drogisten, Prys f 1.76 de doos, f 9 per 6 doozen. 1825 De brand te Houston. Over den grooten brand, welke Woensdag te Houston, op één na de grootste stad van Texas, heeft gewoed, zijn thans enkele nadere berichten ingekomen. Volgens die berichten brak de brand 's nachts Om half drie uit in de woning van een werkman. Door een sterken wind aangewakkerd, deelde het vuur zich weldra aan de aangrenzende gebouwen mede en woedde het binnen een ongeloofelijk kort tijds verloop over een terrein van anderhalve mijl lang en een kwart mijl breed. Lange rijen van houten katoenloodsen en magazijnen, tal van groote fabrieks gebouwen en verscheidene blokken huizen werden in de asch gelegd- De brand had reeds een groote uit breiding genomen vóór de brandweer ter plaatse verscheen. De watervoorzie ning was onvoldoende om het vuur te blusschen en men trachtte dit daarom te beperken door gedeelten van het brandende gebouwencomplex met dyna miet in de lucht te doen springen, doch zonder resultaat. Ten slotte namen de brandweerlieden stelling in de nabijheid van een kleinen stroom, die het Oostelijk gedeelte van Houston van het hoofdgedeelte der stad scheidt. Het was zaak te beletten, dat de vlammen naar de andere zijde van de rivier oversloegen, want in dit geval zou geheel Houston in de asch zijn gelegd. Alles werd dan ook in het werk gesteld om het vuur tot den eenen oever van den stroom te beperken. Een paar malen sloegen de vlammen bij de smalste gedeelten van de rivier naar de overzijde over, doch ze werden da delijk gebluscht. De schade, door den brand veroor zaakt, wordt op 25 millioen gulden ge schat. Men schat, dat 100.0C0 balen katoen, ter waarde van meer dan 121/» millioen gulden, in de vlammen zijn opgegaan. Gelukkig zijn geen menschenlevens te betreuren Wel zijn door den brand een 2000 menschen dakloos geworden Door een electrischen stroom gedood. Op de Fürstenfeldburg te Münster sprong een der hoogspandraden van deelectri- sche tram en trof een knaap, die daar met zijn vader voorbijging. Een stroom van 10.000 volt ging door het lichaam van den armen jongen, die terstond dood was. Treinroof. Nabij Piedmont, in West- Virginlë is een trein, die van New-York naar St. Louis reed, door roovers aan gehouden. De bandieten bevonden zich onder de passagiers en onder bedreiging met revolvers, dwongen zij hen, alle kostbaarheden en haar geld, dat zij bij zich hadden af te geven Er is totaal voor een waarde van 10.000 dollars gestolen. Na de passagiers te hebben uitgeplunderd, trokken zij aan de nood rem, deden den trein stilstaan en ver dwenen in de duisternis. De ouders verdacht van moord op hun kind. Men seinde ons gisteravond uit 's Heerenberg Als verdacht van den moord op de kleine Maria Hartjes zijn hedenavond haar ouders gearresteerd. De vader werd zwaar geboeid hier binnengebracht. Ook de moeder is aan gehouden, doch was niet geboeid. Men zegt dat de vader in drift het kind zou vermoord hebben. Toen hij zijn verschrlkelijke daad volbracht had zou hij het lijk weggedragen en verborgen hebben. De aangehouden Derksen is nog niet op vrije voeten gelaten. Nader seint men nog De zaak heeft door de arrestatie der ouders een heelen keer genomen. De bevolking is ten zeerste opgewonden. Omtrent de onderzoekingen is nog het volgende bekend Nadat de speurhonden van den rijks ambtenaar, Rademaker herhaalde malen het spoor naar het huisje der vermoorde Maria Hartjes gevolgd hadden, nam de politie eenige buurkinderen in het ver hoor, welke verklaard zouden hebben dat het kind na de boodschap voor de lucifers gedaan te hebben, nog in de ouderlijke woning was terug geweest. Hierop is de arrestatie der ouders gevolgd welke om 7 uur gevankelijk te s Heerenberg zijn binnengebracht. Ovti reden. Te Beervliet speelde dezer dagen een vierjarig jongetje met een kruiwagentje op zij van de straat. Het wagentje, waarin het ventje zat, sloeg om met het kind naar den kant van den boerenwagen, waarvoor een jong paard was gespannen.. Dit dier schijnt het kind het hoofd ingetrapt te hebben. Het kind werd met verbrijzeld hoofd opgenomen en is kort daarna overleden. (M. C.) Bloedvergiftiging bij man en vrouw De heer D. te Ter Apel (Groningen) had bloedvergiftiging aan 't been. Bij het uitwasschen van het verband kreeg zijn vrouw smetstof in een wondje aan haar hand. Er bestaat groot gevaar, dat de man een been en de vrouw een arm zal moeten missen. agenten door de straten om personen, die door de koude bevangen zijn, hulp te bieden. Er werden reeds een aantal personen met bevroren ledematen gevonden. Vier personen zijn doodgevroren. Op de politic- bureau's worden verwarmde vertrekken beschikbaar gesteld voor dakloozen Inde straten branden vuren. Hevigen orkaan. De omstreken van Shrevenport (Ver. Staten) zijn door een hevigen orkaan geteisterd. Acht negers kwamen om. Talrijke negerhutten en bergschuren werden ver- woest. Spoorwegongeluk. Tijdens het drukke middaguur had Woensdag op een viaduct te New-York een ernstig ongeluk plaats. Door verkeerden wisselstand kwamen twee treinen in botsing. Beide treinen geraakten in brand, waardoor een hevige paniek onder de reizigers ontstond. Veertig personen werden bij het verlaten der wagons mia of meer zwaar gewond. Weer een Kindermoord. Zondagmorgen werd een zevenjarige jonge te Unna opge hangen gevonden. Merkwaardiger wijze had de jonge een schietwonde aan de hand. Na ondersoec is gebleken dat het ventji Zaterdag, terwijl hij met kameraadjes aan tiet spelen was door een man werd mede- gelokt en liet kereltje kwam 's avonds niet naar bnis terug. In denzelfden nacht nog begonnen zoektochten den geheelen omtrek af, doch bleven zonder resultaat, totdat eindelijk 's morgens het lykje opgehangen gevonden werd. Van deze afschuwelijke daad wordt een baurman van hel knaapje, de mynwerker Cl. Lccke verdacht. Deze werd dan ook aangehouden. Nadat hij eerst zyn misdaad geloochend had, zwichte hij ten slotte voor I het vele bewijsmateriaal dat tegen hem werd uitgespeeld, hij bekende. By een lage d.aad had hy het knaapje verwond en om deze gemeene misdaad te bedekken, had bij zijn slachtoffer opgehangen, om zóó den schijn van zelfmoord in het leven te roepen. Diefstal in den Biesbosch. Uit Slie— drecht wordt aan de Dordr. Ct. gemeld Naar wij vernemen, zyn in bet begin dezer week uit verschillende keeten in de Biesboschpolders voedingsmiddelen, dekens, potten, ketels enz. ontvreemd. Ook wordt een roeiboot vermist. Men vermoedt, dat de in de Biesbosch polders zoozeer gevreesde H. P., algemeen bekend onder den naam van fde Kikker* aan deze diefstallen niet vreemd is. Ge noemde P. is pas uit de gevangenis ont slagen, waar hy voor - zelfde feiten een vonnis had ondergaan. Van den diefstal is aangifte gedaan bij de justitie te Dordrecht. De koude in Rusland. De buitenge woon felle koude in Rusland blijft nog maar steeds voortduren Te St. Peters burg wees de thermometer in den nacht van Dinsdag op Woensdag 30 graden onder nul aan. Overdag patroailleeren bereden politie- De tegenwoordig geïmporteerde kalizouten. Er wordt tegenwoordig - en met recht - zooveel kali in den landbouw gebruikt, en de bemesting met Stassfurtcr kali- zouten neemt zoo toe dat het wel de moeite waard is nog eens een overzicht te geven van de verschillende tegen woordig geïmporteerde Stassfurterzouten. Wij hebben dan vooreerst het tegen woordig algemeen bekende, ruwe zout, kainiet. Oorspronkelijk gaf men den naam kainlet aan een zout, dat bestond uit een scheikundige verbinding van chloorkalium en zwavelzure magnesia, vermengd met keukenzout. Dochhettegenwoordiginden handel komende kainiet is een mengsel van verschillende Stassfurterzouten, dat ongeveer 12 5 pCt, kali bevat en daaren boven ten opzichte van het chloor ea watergehalte nog aan zekere voorwaar' den voldoet. Het kainiet wordt hoe langer hoe meer gebruikt, wel een bewijs dat men er resultaat van ziet. Ten tweede wordt in ons land inge voerd het gezuiverde zout patentkali, zwavelzure kali magDesia Dit wordt voor namelijk uit kainiet bereid en bevat onge veer 50.4 pCt. zwavelzure kali, 34,5 pCt. zwavelzure magnesia 12,5 pCt. keuken zout en 11,6 pCt. water. Het kaligehalte bedraagt ongeveer 26 pCt. (dus ongeveer 2 maal zooveel als in kainiet.) Patenkali wordt gebruikt als late kalibemesting verder ook speciaal bij aardappel en tabak en verder daar, waar men, om vrachten te besparen een meer'geconcentreerd k->lizout wil hebben dan kainiet. Dan krijgen wij nog het gezuiverde zout chloorkalium, dat ongeveer 50 pCt. kali bevat. Dit gezuiverde zout wordtin ons land, vergeleken met de andere, betrekkelijk nog weinig gebruikt. Dan wordt in ons land in den laatsten tijd in toenemende hoeveelheden geimpor- teerd en gebruikt het zoogenaamde 40 pCt kalizout. Dit zout wordt verkregen door een zeker ruw zout (Sllviniet ge naamd) met hoog kaligehalte te vermen gen met de afvalzouten van de zuiverings- fabrieken. Het bevat iets meer dan 40pCt. kali, maar 40 pCt. wordt gegarandeerd. Deze kali is voornamelijk afkomstig van chloorkalium, waarvan het zout 62,5 pCt. bevat. Als herfst- en winterbemesting, vooral op stijve gronden is het ten zeerste aan te bevelen om kosten van vervoer en uitzaailoon bij groote bemestingen te desparen,

Echo van het Zuiden | 1912 | | pagina 2