Nummer 17. Zondag 25 Februari 1912. 35 Jaargang Tweede Blad. Van Houten *s |De beste voor den prijsl Abonneert li op dit Blad' Advertentiën Stel iets goeds niet uit. BINNENLAND. Ingezonden Stukken. Rechtzaken, Sport. MASHESJAeOBBIÊIRBÏS Koop dus nog heden |bij Uw winkelier een bus 1 Kg. ƒ1.50 A n -0.80 y4Kg./0.42i Mo,. -0.18, Echo van het Zuiden. Rona Cacao Eerste Kamerverkiezing Noord-Holland. De volledige uitslag der verkiezing van een lid voor de Eerste Kamer voor Noord-Holland, was de volgende Bij eerste stemming werden uUgebrachl 75 stemmen, waarvan 30 op den heer P. B. J. Ferf, 10 op mr. E. Fokker. 24 op prof. mr. D. P. D. Fabius, 9 op den heer H. van Kol, 1 op mr. S. de Vries Czn. en 1 blanco. Er volgde een nieuwe vrije stemming, waarbij uitgebracht werden op de heeren Ferf 31, Fokker 13, Fabius 24, Van Kol 6, De Vries 1. Bij de herstemming behalde de heer Ferf 46 stemmen, de heer Fabius 24 stemmen, zoodat gekozen werd de heer P. B. J. Ferf. Tweede kamerverkiezing Hoorn. Naar men aan het Hbld. meldde, zijn reeds thans onderhandelingen gaande om, nu de heer P. B. J. Ferf gekozen is tot lid van de Eerste Kamer, tot candi- daat voor het lidmaatschap van deTweede Kame^ in het district Hoorn te slellen den heer F. E. Posthuma te 's-Graven- hage directeur van de Land- en Tuinbouw Onderlinge. »Het Volk* .kan daaraan tcevcegen, politieke kringen een candidatuur van den oud-minister van Koloniën Fock overwogen wordt. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). Geachte Redactie Mag ik voor het volgende een plaatsje In Uw Blad Dan bij voorbaat mijn dank. Ik tref in Uw nummer van Zondag 18 Februari (Eerste Blad) een artikel aan getiteld Vreemde Journalistiek. Het stuk eindigt met den uitroep Iemand door den modder sleepen wel, maar eerherstel geven niet't Is Chris telijk 1 Daaruit zou moeten blijken, dat U erg het land hadt aan dergelijk bedrijf, en tegelijk helpt U Huisgezin en Tilburgsche Courant een handje om de Maasbode er door te halen. Als ik U was, zou ik aan dat spel letje niet meedoen. Ik moet veronderstellen, dat U de Maasbode niet leest, daarom wil ik U even verzekeren en bewijzen, dat er in bedoeld artikel menige onwaarheid te rammelen staat. Vooreersthet doodzwijgen van den vastenbrief, door den Keulschen Aarts bisschop gericht aan zijne geloovigen, maar reeds voor drie weken voorbarig en aïs^-e^n echt staaltje van vreemde en allesbehalve discrete journalistiek door de liberale Kölnlsche gepubliceerd. De Roomsche bladen onthielden zich van ontijdige publicatie. Nadat echter ook de Katholieke >Kölnische Volks- zeitung* den brief in zijn geheel had gegeveD, heeft de Maasbode (met in 't kort den inhoud) den voornaamsten passus letterlijk overgenomen. Dat is gebeurd In 't Avondblad van Woensdag 14 Fe bruari, 'n halve week voor U de be schuldiging overneemt »Men(wij begrijpen u) zwijgt hem dood Vervolgens de kwestie: Mgr. Duchesne. Het groote blad (jawel groot 1 méér ons hoofdorgaan dan welke krant ook) heeft met zeldzame scherpzinnigheid tegen >het inderdaad verderfelijk boek* (zooals U zelf het zegt) de orthodoxe geschiedbeschouwing der opkomende Kerk verdedigd en vond tegenover zicb »De Tijd* en.... de blaadjes, die nu zich buiten adem keffen. Het boek is onlangs door de Con gregatie van den Index op de lijst der verboden boeken geplaatst. Welk van alle bladen, die zich tegen de Maasbode zoo druk roerden, heeft den moed ge had te erkennen wij hebben gedwaald Niet één is er mij bekend. De Tijd drukte de veroordeeling zoo klein en zoo slecht, dat het haast onleesbaar was. Maar zegt de Echo (of zegt het een ander blad »het groote blad wist eerst geruimen tijd nadat al de kleiue blaadjes het hun lezers hadden bericht, iets van Mgr. Duchesne's onderwerping af. En deelde dat toen in een betrekke lijk verscholen hoekje aan zijn lezers mede. Velen zullen het zoodoende niet hebben opgemerkt. En dus Mgr. Du chesue nog lang blijven houden voor het gevaarlijke individu,* zooals Z. D. H. hun door hun lijfblad is afge schilderd 4 De Echo v. h. Zuiden 18 Februari. Geachte Redactie, hier staat de eene onwaarheid op de andere gestapeld- Laten wij de onderste, waar de andere op rusten, er uit tiekken, dan vallen ze alle. Ziehier het feit De Maasbode plaatste de onderwerping van Mgr. Du chesne in 't Avondblad van Woensdag 7 Februari, denzelfden dagdat ook De Tijd dit bericht had. Niet in een verscholen hoekje, maar bijna op de zelfde plaats, (2e blad 2e kolom) waar eenlgen tijd te voren zijn veroordeeling stond (2e blad 1ste kolom.) Daarenboven de Maasbode gaf de letterlijke vertaling van het onderwer- piogsschrijven van Mgr. Duchesne. Van bijzondere ootmoed in dat epistel geen spoor 1 De brief is gedateerd5 Februari, en ontleend aan de Osservatore Romano. En nu geeft het wel blijk van bijzondere vlugheid voor Het Huisgezin, dat dit blad reeds Maandagavond 5 Febr de onderwerping van Mgr. Duchesne als 'n feit via La Patrle meldde Ook 'n journalistiek raadseltje, vooral als men er bij leest, dat het Vaticaan opgetogen was over het karakter van Mgr. Du chesne 1 Scherts ter zijde. Het schijnt, dat de Maasbode in sommiger oog 'n beetje te Roomsch is. En 't spreekt vanzelf, dat het groote blad dan horrible is in 't oog van neu traal- en liberaal-lezende en dus ook zóó denkende en sprekende menschen. (Zie daaromtrent den jongsten vasten brief van onzen Aartsbisschop.) Ik voor mij vind het jammer, dat Katholieke bladen ten voordeele der neutrale en liberale pers tegen ons eenig groot Blad ageeren, ik wensch aan De Maasbode nog grootere versprei ding toe onze Katholieke kringen heb ben het noodig l En als Uwe Redactie weer 'n artikeltje mocht wijden aan vreemde journalistiek, kan zij dan niet eens het vreemde ver schijnsel verklaren, hoe ia de Echo van het Zuiden, die zich ook Katholiek laat noemen, voor het nieuws van Heusden een correspondent aan 't woord is, die zelfs in de nieuwtjes van ons stedeke zijn afkeer van Roomsche gebeurtenis sen en Roomsche corporaties niet kan afleggen Getuigen zijn vreemde en niets zeg gende manier van verslag geven om trent uitvoeringen der Fanfare van de H. Familie en der Tooneelvereeniging, zijn hatelijkheden omtrent het optre den der Roomsche turnclub Sint Herman Joseph van Drunen, zijn stekelige berichten over de lezingen in onze R. K. Debatingclub, enz. enz. Allemaal ge beurtenissen, die uw correspondent uit den aard dei zaak niet bijwoont, omdat. hij er zich niet op zijn plaats gevoelt. Ik vind het vreemde journalistiek* vooral voor 'n Blad, dat zijn lezers juist onder ons, Katholieken, moet zoeken. En zij, die Uw Blad steunen, zien zich dan op de aangeduide manier door Uw correspondent neergezet. Neen, Geachte Redactie, onze Room sche jongens van Fanfare, Tooneel en Debatingclub verdienen beter de Katho lieken, die er getuigen van waren, zul len dat met mij bevestigen. Met dank voor de opname hoog achtend H. VAN DER MEIJDEN. Kapelaan. Heusden, 22 Febr 1912. Naschrift der Redactie. Wanneer de Eerw. heer v. d. Meyden ge regeld ons blad leest en dat dnryen wij veronderstellen, dan zal hij wel bespeurd hebben, dat wij aan die «Maasbode-bestrijdiDga al heel weinig gedaan hebben. Dat wil echter niet zeggen, dat wi', evenals Z Eerw. zonden willen meedoen aan die «Maasbode—verheer lijking." Wij appr^cieeren het groote nnt en de noodzakelijkheid van een groot, goed, katholiek dagblad, wy waardeeren wat «de Maasbode" in deze doet en hebben daarvan vroeger blijk gegeven, alleen kannen wij echter niet meegaan met de «ketterjagerij" van ge noemd blad, zoomede als de wijze waarop dat geschiedt. De Eerw. heer van der Meijden kan zich in deze tegen ons en aau de zijde van genoemd blad scharen, wy bevinden ons met onze meening ook in gued gezelschap. De Eerw. heer kapelaan zal zich de stormloop tegen «de Tijd" on dienB eerwaarden hoofd redacteur nog wel herin neren, de gezamenlijke verklaring der bisschop pen daartegenover, de verklaring van Mgr. Drehmans, de verklaring van den katholieken journalistenkring, de verklaring van pater Hyancinth Hermans die zijne beschuldiging moest herroepen, de houding van bijna de geheele katholieke pers. Ja, wij lezen beslist de «Maasbode* en nog gisterenavond gaf die redactie zelf in een naschrift een lijst van bladen, die zich tegen de «Maasbode" keeren en dat zijn alleen in Nederland 25. zegge vijf en twintig katholieke dag- en weekbladen, plus een dozyn buiten landsche en nu kan dat misschien wel niet zooveel zeggen, maar 't zigt toch wel iels. De «Maasbode" toch Btaat vrijwel alleen en zou die 't nu alleen goed voor hebben. Het bowuste hoofdartikel was, na een kort voorschriftje van ons, zooals toch duidelijk blijkt, geheel van 't «Huisgezin" en «Tilb. Ct." afkomstig, (de laatste van Woensdag 14 Febr.) Dit wil niet zeggen, dat wij met den inhoud niet accoord gingen. W ij zijn er mede vast van overtuigd, dat de «Maasbode" als ééoig groot dagblad, de vastenbrief van Mgr. Fisscber, vroeger had moeten mededeelen en zeker uitvoeriger zooals ook anderen gedaan hebben. I)at wy de beschuldiging eerst Zaterdag overnamen doet niets aan 't feit af. Het ar tikel van de «Tilb. Ct.« BtoDd in 't nummer van Dinsdegavond, das toen was de mede- deeling van «de Maasbode" niet geschied. Wat Mgr. Duchesne betreft, moeten wij 't op nw woord gelooven, dat de verklaring op 7 Februari in dat blad heeft gestaan. E-ninzeuder in «de Maasbode" komt znlks hedenmorgen nog bevestigen. Dat doet echter niets af aan de verklaring van de «Tilb. Ct«, dat het groote Dagblad, (al is 't maar alleen daarom), het opvallend na «die kleine blaadjes" geplaatst heeft. Heeft die redactie met deze aanhaling gefou— teerd, dan komt haar de fout en ons dat wy 't overnamen, wat wy, zoo noodig by deze herstellen. Nogmaals uwe verdere verheerlijking van «de Maasbode" is geheel uwe zaak, waarmee we. zooals we tevoren zeiden, slechts ten deele kuunen medegaanhoewel de redactie van andere hoofdbladen ons en velen met ons heel wat sympathieker en ook beter voorkomt, ook in 't belang der goede zaak. Als blad dezer streek moeten we het tweede deel van uw uitvoerig betoog zeer nauwkeurig bekijken. Wij laten 'fc geheel aan de beleefdheid vaD den Eerw. inzender over hoe by over ons blad denkt, dat «laat—noemen" zullen we maar laten voor 't geen het is. De inhoud van ons blad spreekt voor 't geen we willen zyo. Nochtans doet 't ons genoegen, dat de geachte inzender eens zegt wat hy denkt over onzen Heneden schen correspondent. En als dat alles zoo is, dan begrijpen wij niet dat Z.Eerw. ons niet lang op deze groote tekortkoming wees, daar aan was toch wel veel gelegen voor ons en zeker niet minder voor de katholieke lezers van ons blad. Wij znllen naar z(jn aanklacht onderzoek instellenonzen correspondent A costi verzoeken zich te willen verantwoorden. De tijd is te kort, om dit nog, zooals gebruikelijk is, direct onder de beschuldiging te laten doen Wel weten we dat h(j steeds berichten zond over alle mogelijke uitvoeringen en vergade ringen van R.K.Jongensvereenigingen, fanfares, debating-clnb, enz. Of by uit den aard der zaak deze niet by woont, omdat hy er zich niet thuis voelt en daardoor valsche berichten, zelfs hatelijkheden debiteert, dat alles kunnen wy direct niet uitmaken, mear de beschul digingen zyn van dien aard, dat wy se als nog niet direct voor algebeele waarheid of liever juistheid aannemen, te meer daar wij in onzen correspondent een eerzaam en be trouwbaar man ;iOI 't Spijt ons zeer en we vinden het wel onver klaarbaar, om maar niet erger te noemen, dat de Eerw. heer v. d. Meijden zoolang op dus danige wyze mat zyne katholieke parochianen en hunne belangen liet handelen, zonder ons eerder te waarschuwen. En hiermee sluiten wij. Hij weet steeds door te praten. (BlLDERDlJK.) Naar aanleiding van een bericht in de Maasbode, betreffende de actie tegen de Tariefwet, mogen eenige regelen, hier een goed plaatsje vinden. Wij lezen o.a. „Te Waspikwerd in het lokaal der Heeren-Societeit elk bezoeker voor een handteekening geprest". Ieder wel denkend lezer zal echter begrijpen, dat dit een grove leugen is, te meer nog als men weet van welke zijde dit berichtje de wereld is ingezonden. Het geheel kenmerkt het karakter van den schrijver en spreekt van eene antipathie tegen de Heeren-Sociëteit, welke afkeer van uit zijn standpunt mij niet onbegrijpelijk voorkomt evenmin als dat de schrijver den moed bezit (indien men dit ten minste zoo noemen mag), zijne onwaar- ïeid in de pers de ronde te laten doen. lene onwaarheid beweren in het publiek s voor hem een gewone zaak, dat is reeds meermalen bewezen, want hij zal zich niet ontzien, indien hij een fatale nederlaag lijdt, juist weder het tegen overgestelde te beweren, van hetgeen hij eerst onder de menschen bracht. Dit alles zal voorzeker iedereen een hoogen dunk geven van de princiepen van den schrijver, waarmede het toch zoo treurig is gesteld. Ik voor mij beschouw het ge heele berichtje als een aanval op de Hee ren-Sociëteit, die echter geheel ismislukt, niettegenstaande toevlucht is genomen tot een leugen en heeft ook dit schrijven wederom niet veel succes gehad. Tot slot wil ik den schrijver nog op één ding wijzen. Naar ik meen, is hij een vijand van niet onderteekende ingezon den stukken, maar waar blijft dan de naam onder het bericht in de Maasbode. Is het wellicht de vrees voor een nog grooter fiasco Welnu dit is dan het eenige goede in het geschrijf. Ik heb de eer te zijn. Z. Mijnheer de Redacteur gelieve onder staande letteren te plaatsen, bij voorbaat mijn dank. Met walging en verachting heb ik het ingezonden stuk in uw geëerd blad 21 dezer gelezen. Het is natuurlijk weer een naamloozen schrijver die vijand van huichelarij I die met zijn gehuichel niet met zijn naam voor den dag durft komen, of meent bij soms door zich vijand van huichelarij te noemen 'n blaam te kunnen werpen op onze propagandaclub, mis man die club durft met haar doen en laten altijd en overal met open vizier in het strijdkamp te treden. Noemt ons uw naam en wij zullen U eens met een bezoek komen vereeren en de zaken eens kalm bespreken zeg gerust wie U bent. Wij zullen toch wel eens komen praten, dan zult ge Dolf zeker den raad geven voortaan maar te zwijgen. Wat het aanplakken van nietszeggende platen betreft, ik voor mij zou die veeleer bij U of Uw collega's gaan zoeken om zoodoende den haat die gij koestert te gen den Vakbond en haar bestuur onder onze leden aan te blazen, wat U immers toch niet gelnkt. Dat ge met belang stelling het geschrijf van Dolf hebt ge volgd, is immers niets meer dan uw plicht, wanneer ge Dolf voor speelbal gebruikt moet men immers belang stellen en hem zeggen die bewijzen hebben grond en de man laat zich voor speel bal gebruiken. Maar enfin hij is niet wijzer, onze Proganda-club zal zich wel wachten van zulke menschen nietszeg gende platen aan te plakken, wij kunnen onzen tijd wel anders benutten. Mijnheer de Redacteur nogmaals mijn dank. ADR, VRINTEN, Propagandist. Hij disputeert met moed, En zonder los te laten, En schoon hij 'took verliest, die gij zoo aanstonds niet inziet. Denkt hieraan, boeren van Dussen, nu men u gaat aansporen om eenen gezamenlijken graanmolen te beginnen. Als ge deze wenken opvolgt, zult ge zeker uw eigen belang bevorderen en dat van anderen niet schaden. Daarom houdt u aan de machtspreuk Verzint eer gij begint*. Een vriend der Boeren. Dus sen (Korn), 2j Febr. 12 Geachte Redacteur. Op Vrijdag 16 Februari 11. brachten de Heeren der Gezondheids-Commissie uit Waalwijk een bezoek aan onze Ge meente. Zij begaven zich naar de hut aan den Hoogen Dijk, waarin Cornelia Schroot genoodzaakt is zich te herbergen ook werd het krot bezocht van Dirkje Wijnen, die gelijk de Echo van Donder dag 22 dezer meldt, sindsdien, tenge volge der hevige koude van den jongsteu tijd, is overleden. Het laat zich begrijpen, welke gedachte de Heeren voornoemd, van Dussen's Roomsche Armenzorg moeten hebben. Zij zullen zeer zeker thans inzien, dat h<^ schrijven in de Echo over deze treurige aangelegenheden de bloote waarheid bevatte. De toestand van de arme Kee blijft tot heden hetzelfde. Een Abonné. Moord te Tilburg. De Arrondissements-Rechtbank te Breda veroordeelde heden den 26-jarigen grondwerker L A. Snoeren lot 12 [AAR GEVANGENISSTRAF. wegens den moord op Nicolaas van der Veeken te Tilburg. De eisch was eveneens 12 jaar. Wedstrijd Programma 25 Februari. le Klas A. Roosendaal B. O Z. Victoria. Fr. Groften. A. M. S. R. V. V. O. W. Wil ling Jr. Dosko Willem II2. D. Holtzer. le Klas C. Wilhelmloa III Rood-Wit. A. Vermeulen. Tilburgia Zalt-Bommel. K. Ver- schuuren. 2e Klas A. W. V. II B. V. C. Joh. van Hoek Lzn. 2e Klas B. Helmond II B. V. V. W. Ver stappen Fzu. Dussen, 22 Februati igit- Verzint eer gij begint. Wanneer een verstandig mensch eene gewichtige zaak gaat ondernemen, zal hij, alvorens een besluit te nemen de zaak ernstig overwegen, hare goede en kwade zijde, het vóór en tegen derzelve grondig nagaan- Dit is vooral nood zakelijk wanneer men met meerderen eene zaak wil beginnen. Men moet dan goed uitkijken, wie de persoon is, die tot die »samenwerking* aanspoort, of hij -ikundiggenoeg is, of hij de zaak kan beoordeelen, welke bedoelingen hij daarbij heeft, zijn voordeel of dat der samenwerkenden of van derden, of hij dit doet voor eigen eer, of uit heersck- zucht, of hij dit doet om anderen te be- nadeelen,of hij geen bijbedoelingen heeft, t f Heden overleed tot onze diepe t droefheid, voorzien vandelaits'e H. H Sacramenten, onze geliefde. Echtgenoot, Vader, Behuwd- en G ooivader de Heer in den ouderdom van ruim 78 jaren. Wed. J. J. GERttlS- VAN WaMEL. Breda TH. GERRIS M. GERRIS-Hamilton en Kiu eren. Venlo TH. MOL TH. MOL-Gerris en Kinder d. 's Bosch V. J. GERRIS A. GERRIS-yan Mil en Kinderen. Waalwijk A. J. GERRIS C. GERRIS-Brkkelmans. Sneek Ja. GERRIS, Religieuse, Woensel C. A. GERRIS, R.K. Pr. J. GERRIS. 1824 Waalwijk21 Februari 1912.

Echo van het Zuiden | 1912 | | pagina 5