Derde Blad. F— Mandos-Vinken, Fijne Heeren Mode-Artikelen, IN DUSTRIËELEN. BEKENDMAKING. Provinciaal Nieuws. uitenland. Duitschlaud. Frankrijk. Marokko. Bulgarije. NUMMER 17. ZONDAG 25 FEBRUARI 1912. 35c JAARGANG' De Kamer van Koophandel en Fa brieken te Waalwijk houdt zich onledig met het opmaken van het verslag over 1911. Heeren Industriëelen worden verzocht hunne opgaven voor het verslag zoo spoedig mogelijk aan den Voorzitter in te zenden. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voornoemd. Burgemeester en Wethouders der gemeente Waalwijk maken bekend, dat ter Secretarie ter inzage zijn nedergelegd ontwerpen van de Zomerdienstregeling 1912 van de Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen, de Hollandsche IJzeren Spoorweg Maatschappij en de Nederlandsche Centraal Spoorweg Maat schappij. Opmerkingen betreffende de dienst- regelingsontwerpen moeten vóór of op 1 Maart 1912 rechtstreeks aan het De- part, van Waterstaat worden ingezonden. Waalwijk, 20 Februari 1912. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Th. de Surmont de Bas Smeele. De Secretaris, Van Liempt. Deu 18deu Maart zal de nieuwe verkiezing van het Rijksdagpresidium plaats hebben. Na het incident van Dinsdag, waarbij Bebel van vier verschillende kanten aan de kaak werd gesteld, lijdt het geen twijfel meer, of het tafellakeu tusschen nationaal-hberaleu en sociaal-democraten is do doorgesneden de liberalen zullen 13 Maart zeicer niet mede hulpen om opnieuw een socialistischen vice- president te verkiezen. In het vorstendom SchwarzburgRudol- stadt, waar de socialisten bij de laatste verkiezing de meerderheid in den Land dag gekregen hadden en waar zij van daag uit hun midden ecu voorzitter en eeu ondervoorzitter gekozen hebben zullen de socialisten de regeeiing hedenavond als antwoord op de troonrede, die gisteren gehouden is, een ultimatum in den vorm van een reeks socialistische eischen stellen. Als deze eischen afgewezen worden, zullen zij weigeren de begrooting goed te keuren, en alle verdere onder handelingen afbreken. In de caruavalsdrukte op mardi gras zijn te Parijs 970 personen iu hechtenis genomen; dezeu werden echter allen, behalve vijftig, die verboden wapens droegen of zich aan een of ander ernstig vergrijp hadden rchuldig gemaakt, na korten lijd weder in vrijheid gesteld. Op een der politiebureau! sneden de ge arresteerden de gaspijpeu door, 2oodat de hoofdkraan gesloten moest worden, teneinde een outplofiiug te voorkomen. De dienst doende iuspecteur zag zicb, daar de gt- arresleerden zich aan allerlei ongeregeldheden schuldig maakten, genoodzaakt heu allen, er waren er niet mider dan 250, los te laten. Rusiaiid. Bij de onderhandelingen van St. Peters- burg heeft de koniDg van Montenegro tegen den czaar geklaagd over onmoglijk- heid voor Montenegro om zich in politiek en economisch opzicht te ontwikkelen. De toestand is zoo, dateenoorlogbijnanoodig is. De czaar beloofde dat Rusland zijn best zou doen om Engelsche en Fransche financiers te intresseeren voor een spoe- digen aanleg van den spoorweg van den Donau naar de Adriatische Zee. Rusland zelf zou de helpende hand bieden bij de reguleering van de Pojano-rivier. Daar door zal een gedeelte van Montenegro geschikt worden voor den landbouw. Te Madrid is uit Melilla bericht ont vangen, dat de verliezen aan Spaansche zijde in het gevecht van 19 Februari bij Eltinain 16 dooden en 61 gewonden hebben bedragen. Volgens een mededeeling van het Russische ministerie van Binnenlandsche zaken is tot het verleenen van steun in de door misoogst getroffen gouverne menten tot 14 Jauuari 84,4 millicen roebel uitgegeven. Uit Belgrado wordt aan de National Zeitung geseindDe Albaneezen zijn blijkbaar reeds met hun jaarlijkschen voor jaarsopstand begonnen en er hebben reeds aanvallen op Turksche troepen plaats gevonden. Een bende van 80 Albaneezen wilden een aanval doen op den gouver neur van Ipek, die met een vreedzame zending op weg was De gouverneur werd echter gewaarschuwd en sloeg een anderen weg in. De bende viel daarop een Turksche troepenafdeeling bij Jarkosj aan In het gevecht werden 15 Turksche soldaten gedood en gewond. De Turken kregen verscheidene gevangenen In han den en veel geweren en schiet voorraad. De gouverneur van Ipek, die met een andere afdeellng troepen te hulp kwam, werd door de Albaneezen met hevig geweer vuur ontvangen. Bij den strijd, die toen ontstond, vielen aan beide zijden vele dooden en gewonden. De bendeaanvoerder Abdoei Is gevallen. De gouverneur nam 350 Albaneezen gevangen. Men verwacht nog meer bloedige ge- beurtenissn. Waalwijk, 24 Februari 1912. Benoeming. Bij Koninklijk besluit is met ingang van 16 Maart a.s. benoemd tot direc teur van 't Post- en Telegraafkantoor alhier, de heer G. H. C. Gijzen, co- mies der telegrafie le klasse, thans te Assen. Liefdewerk Oud papier. Wij doen een beroep op allen om dit mooie liefdewerk met alle kracht te steunen. Dit is nu iets dat men steunen kan zonder eenige kosten, men wordt zelfs van een last, het oud papier, be vrijd en het wordt opgehaald, wanneer men het verlangt. Aan ophaalloon wordt een gedeelte van de opbrengst besteed, en verder komt het aan liefdadige in stellingen ten goede. Aller steun is 't dus overwaard Politiezaken. Er is gevonden een portemonnaie, in houdende eene kleine som gelds, welke is terug te bekomen aan 't politiebureau alhier. Zooals we reeds meldden, is met de Vastenavonddagen alles kalm afge- loopen. Alleen ontstond er aan de haven een paar malen twist tusschen Besoijen- sche en Waalwijksche personen, maar door het ter plaatse zijn der politie werd erger voorkomen. Zaterdagavond nam de politie van zekeren F. v. d. W. te Besoijen een mes in beslag, waarmede hij eenige ande ren te lijf wilden gaan. Op aanklacht van ouders, werd Donderdagmorgen zekere V., bakkers knecht alhier en afkomstig uit Rotter dam door de gemeente-politie gearres teerd, onder verdenking van niet te noemen handelingen met kinderen. Op 't bureau van politie legde dit lage individu eene volledige bekentenis af en is hij Vrijdagmorgen door de maré- chaussée's naar 's Bosch getransporteerd. Vrijdagmorgen sloeg een persoon, die onder geleide per trein naar 't krankzinnigen-gesticht „Voorburg" werd getransporteerd, bij 't stilstaan van de trein alhier, de ruiten van een 3e klas coupé stuk en ging geweldig tegen 't publiek te keer. Prov. Statenverkiezing Noord-brabznt. De Centrale Antir Kiesv. in het dis trict Heusden stelde gisteren tot can- didaat voor het lidmaatschap der Prov. Staten van Noord-Brabant (vacature Snoek) den heer H. J. Groote Bulderhaar ten Velde, burgemeester van Werkendam. In dezelfde vergadering werd de „Centrale geconstitueerd, terwijl als bestuursleden gekozen werden de heeren H. W. Knol, voorz. ds. G. M. v. Rennes 2e voorzitter, C. v. Veelen secr., J. Bax, 2e secr., J. T. Ottevanger, penningm. Naar men ons mededeelt zullen ook de heeren Snoek en D. van Campen en M. Kuipers gecandideerd worden en is er dus wederom strijd in dit district te verwachten. De candidaatstelling heeft plaats Dinsdag 27 Februari a.s., de stemming zoo noodig op 8 Maart en de herstem ming Dinsdag 19 Maart as. Maria- Vereeniging. Naar wij met zekerheid vernemen zal morgen alhier eene Maria-vereeniging worden opgericht, tenminste getracht worden zulks te doen. De hulp der vrouwen toch is, zoo begreep men te recht, onontbeerlijk in den strijd tegen 't drankmisbruik. Morgen ten 5'/2 uur zal in het R. K. Gildenbondsgebouw te Waalwijk eene groote vergadering van alle vrouwen uit Waalwijk en Besoijen gehouden worden, waar de bekende drankbestrijder pater Idefonsus, capucijn, de beteekenis en 't nut der Maria-Vereeniging zal uit eenzetten. Eene aanmoediging om deze verga dering, die tot niets verbindt, bij te wonen zal wel overbodig zijn. Voetbalvereeniging Waalwijk Vooruit Morgen speelt W. V. II een competi tiewedstrijd tegen de Besoijensche Voet bal Club op het terrein te Waalwijk. De in Besoijen gespeelde wedstrijd bracht W. V. een nederlaag, zoodat er voor de 2e elftallers morgen alle reden is om te trachten revanche te nemen. Korfbal. Zondag 1.1. speelde op 't terrein van W. V. alhier het Bredasche B. O. S. C. een propaganda-wedstrijd tegen 't Til- burgsche Wilhelmina. Breda won de match, die veel belang stelling had. Deze wedstrijd, van het begin tot het einde het karakter van „vriendschappe- lijken wedstrijd" dragende, zal zeker door de animo en het vuur, waarmede hij door beide partijen gespeeld werd, het zeer talrijke publiek een prettigen middag bezorgd hebben. Moge door beide genoemde vereenigingen het doel hunner propaganda bereikt zijn. Postduiven. Er is alhier aankomen vliegen een postduif, met volgende briefjeW. op de Beek, stationsweg 6, Dosko- H. M. S. -O rust. Groeten A. Mulders. Nadere inlichtingen geeft de redactie. Aanbesteding. Bij de gisteren gehouden aanbesteding voor het maken van een beweegbare waterkeering in de uitwateringssluis in de Oosterhavenkade van de Waalwijksche haven bij de hooigracht, met eenige bij komende werken voor rekening van de Waterschappen Buitenpolder van Waal wijk en Binnen- en Buitenpolder van Baardwijk, werd ingeschreven als volgt P. van Huiten, Waalwijk f 3100.— F. v. d. Pluijm, Dussen 3280.-- Jac. Blijlevens, Made 3345.— J. L. Haspels, Babiloniën- broek 3700.— Haspels, Genderen 3650.— C. Michael, Vrijh.-Cappel 3325.— Gebr. Dankers, Heusden 3310.— H. Michael, Loonschendijk 2945. Th. Blijlevens. Made 3324.— J. v. Huiten, Baardwijk 3060.— Gunning is 14 dager, in beraad ge houden. Landweer. De opkomst der lichtingen 1907, 1908, 1910 en 1911 zijn bepaald als volgt: Werkendam, 22 April, 11,15 te Bergen- op-zoom met de boot van 6,25 van Werkendam naar Gorinchem, verder naar Bergenopzoom. Almkerk, 22 April, 7,15, raadhuis Woudrichem. Capelle, 22 April, 9 uur, stationsplein Geertruidenberg. Dussen, 22 April, 9 uur, Stationsplein Geertruidenberg. Allen bestemd voor Bergen-op-zoom. Geertruidenberg, 22 April, Stations plein Geertruidenberg. Drongelen, 72 April, Stationsplein Geertruidenberg. Veer bij Drongelen, Waalwijk-Geertruidenberg. Waspik, 22 April, idem, idem. Raamsdonk, 22 April, idem, idem. Vlijmen, Nieuwkuik, Drunen, Hedik- huizen, Herpi, Heusden, Oudheusden, alle 25 Maart 1912, 8,30 uur v.m. Dru nen Hoek, Baardwijk, Waalwijk, Besoijen, 25 Maart v.m. 9 uur, gemeentehuis Waal wijk. Sprang, Kaatsheuvel,Loon-op-zand, 25 Maart 10,50 v.m. Stationsplein Tilburg. Deze laatsten vanaf Geertruidenberg allen bestemd voor Breda. Levering van leder en lederwaren. Door het „Direktionsbezirk" Keulen, zal op 8 Maart a.s. des voormiddags ten 10'/2 ure de levering worden aan besteed van 2.910 Kg. zooileder, 630 Kg. kalfsleder, 1.700 Kg. toomleder, 2.070 Kg. vachette, 250 Kg. zeemleder, 2.250 Kg. leder voor machineriemen, 850 Kg. drijf riemen enz. Het bestek is verkrijgbaar bij de „Haus- verwaltung, Domhof 28, Köln," tegen betaling van 50 Pfg. Stierenke-'ring. De Provinciale voorjaarskeuringen van springstieren zullen op de hieronder vermelde keuringsplaatsen worden ge houden op de daarbij aangegeven dagen en uren. Uitloving van prijzen heeft daarbij niet plaats. Het is alleen goed- of afkeuren. Waalwijk: Vrijdag 22 Maart na.m. 2 uur. Heusden: Vrijdag 22 Maart voorm. 10 uur. AlmkerkMaandag 25 Maart voorm. 10 uur. Zevenbergen: Dinsdag 26 Maart nam. 2 uur. FijnaartWoensdag 28 Maart voorm. 10 uur. Steenbergen: Woensdag 28 Maart nam. 2 uur. Hengstenkeuringen. Op de j.l. Vrijdag te 's Bos-ch gehou den voorjaarshengstenkeuringf werden o. m. de volgende hengsten goedgekeurd „Cicero" van de heeren gebrs. Oer- lemans-Van der Schans te Drongelen. „Frits VI" van den heer Adr. de üraaff Hz. te Babiloniënbroek. „Frans IV" van de heeren gebrs. Oer- lemansVan der Schans te Drongelen. „Alphonso" van den heer M. Timmer mans te Helvoirt. „Prins Hendrik" van den heer H. den Engelse te Lage-Zwaluwe. Er waren in het geheel 56 hengsten aangegeven. Daarvan bleven er 16 af wezig, terwijl er 24 werden afgekeurd, 1 uitgesteld en 13 goedgekeurd. Bij de premiekeuring voor ingevoerde dekhengsten worden de volgende bij dragen toegekend f750 voor „Bayard de Water" van de hengstenvereeniging N. C. B. te Heen (Steenbergen.) f 600 voor „Ideal de Rhode" van den heer L. de Smet te Kieldrecht. f 500 voor „Ulric" van de vereeniging Kruisland te Kruisland. Klachten Van verschillende zijden vraagt men ons tot de auto-rijders 't verzoek te rich ten, toch met die vuile straten wat zachter te rijden, want niet alleen hnizen, maar ook wandelaars worden van onder tot boven met slijk bespat. Of kunnen er misschien andere maatregelen genomen worden om dit te voorkomen. Wij mogen er misschien ook wel even de aandacht op vestigen, dat den laatsten tijd in de mr. v. Coothstraat 's avonds na elf uur, half twaalf, geen enkele lan taarn brant. Inhoudsopgave der Katholieke Illustratie. PLATEN Jan Toorop in zijn atelier. R. C. Voetbalvereenlging »Concordia«. Reuzenbrand te Amsterdam (2.) P. J. Vranken. Miniatuurspoorwegje in Enge land (2.) Een spoorweg over zee. Van het oorlogsveld in Noord-Afrika. De opening van het Engelsche parlement. Wolvenjacht op de Russische steppen. Kardinaal Richelieu. De laatste vertegen woordigers van het >Ancien regime* in China. Lord Haldane. H. W. Mesdag. Bij Mesdag's tachtigste verjaardag, Van een moeilijke en gevaarlijke spreekbeurt. TEKSTJan Toorop en zijn nieuwste werk- Om 't Sloe. (slot). Uit het leven. Bij de Plattn. Ondergang. Haar verlo vingsgeschenk. Kardinaal Sichelien. Mes dag. De stem van Isabelle. Inhoudsop gave. Rebus. Bericht. SPECIALITEIT IN Hofleverancier van in. Gro^testraat B 142. 949 BAARDWIJK, Tot onbezoldigd rijks veldwachter is benoemd de heer van Bok hoven gemeenteveldwachter alhier. Wij telicileereu hem met deze promoti». DRUNEN. Het in beslag genomen geld stuk, ter onderzoek opgezonden naar 's Rijks muntmeester te Utrecht is gebleken valsch te zijn. Het muntstuk had een gewicht van 18,785 gram en een soortelijk ge richt van 7,95. Voorts bleek dat tin als een der be- standdeelen voor kw«m liet geldstuk is voor verdere uitgave onbekwaam gemaakt. Een paar gerotvolle avonden zijn ons door de Zaug- Muziek- en Tooueelvereeni- ging der Joogenscongregatie verschaft ge durende de vastenavond. Maandagavond is met buitengewoon snees opgevoerd „Tarcicius", drama in 3 bedrijven. Rnim 4 uren werden, naar schatting 800 toehoorders, waaronder vele van verre ge komen, geboeid door het onberispelijk spel der acteurs. Alle rollen werden kranig ver- 'olkf, de kinderen Tarcicius en Cecilius troffen vooral. Het tooneel, dat in het 1ste en 3de bedrijf, een afgesloten terrein in Rome voorstelde en in het 2e bedrijf ons verplaatste in de catacomben was prachti indrukwekkend zelfs toen wij de deuren der bidplaats zagen opengaan eu wij een blik sloegen in het zoo schoon en verlicht kapel letje. De costuums stonden rijk. Io een woord, 't is een avond geweest zooals wij ze daar gewoon zijn. Alles grootsch, verhe ven, stichteud en ordelijk. Dinsdagavond was niet minder prachtig. De Harmonie voerde een 3-tal nummers zenrig uit. De Liedertafel zong onder leiding van haren verdienstelijken en veel belovenden onder-Directeur den heer P. Klerks, op ouberispel'ke wijze de cantate „De Kerk7' van Haagh. Een woord van lof aan de solisten en den pianist. De Fantasie voor Clarinet door den heer Stravers uit Kaatsheuvel werd daverend toegejuicht. En de komische voordrachten, ja die waren echt. Drie uitgezochte voor dragers deden de toehoorders lachen met hunue komische gebaren, vreemde gezichten en lenke nitdrukkingfn. Tot slot het blijspel „Slechts één pantelon" «en stukje dat door een zestal jeugdige acteurs netjes werd afgespeeld zorgde dat allen welgemoed en opgeruimd huis waarts keerde. Het Zondagavond gegeven concert door de Harroouia „do Eendracht" in de taal van M. Pulles is goed geslaagd. De verschillende muzieknummers waaronder er bij waren met moeielijke passages werden kranig uitgevoerd. De bekende komiek oogate met elk zijner voordrachten een lalden bijval in. Hij is ook onverbeterlijk en waar hij optreed daar le.cht rapn, da^r geni t men. De vele aauwezige waren voldaao, zij hadden e6o prettigen avond doorgebracht. NlEUWKUIK. Thans is door de ge meenten II usden, Oudheusden, Ilerp', Wijlt, eeu Genderen, Drongelen, Meeuwen, He- dikhuizen, Drunen en Nieuwkuijk, uit over- weging dat dit iu 'i belang van den vee stapel wenschelijk wordt geacht, btslo'en een gemeenschappelijke regeling te troffen betrdfende de aanstelling van eeu veearts voor voornoemde gemee len. A's zoodanig is aangewezen de veearts, de heer W. P. Hilwig uit Heusden. Deze zal over onderwerpen, welke van den veehouder van belang en voor den veestappel nuttig zijn, jaarlijks ten miuste twee besprekingen of lezingen houden voor de veehouders uit- de provincie kosteloos toegankelijk. Omtrent de plaats, deu tijd en de aankondiging vau deze besprekingen zal hij voorafin overleg treden met de besturen der vereenigingen op landbouwgebied. Hij zal kosteloos op schriftelijke aanvrage van den Burgemeester van iedere der ver- eeuigde gemeenten op de door deze aan te wizeu stallen, weide ot andere plaatsen het van hem verlangd wordende oöderzoek doen van vee, daaronder begrepen paarden, var kens, schapen, honden, dat verdacht wordt aan een ziekte te lyden of daaraan gestorven te zijn. Hij moet des gevraagd, de rnuderen in enten tegen de besmettelijke longziekte en het zoogenaamde kramp of houtvuur eu wel ter plaatse waar het rund zich beviudt. Hij ia verplicht op verzoek der belang hebbenden ziek vee te behandelen, toebehoc- lende aan ingezetenen van de vereenigde gemeenten, voor zoover dit vee zich bevindt op het grond gebied van een dier gemeeute of op minder dan twee uren afstand van de grenzen dier gemeenten zullende den veearts in andere gevallen de uitoefening der praclijk buiten den kring verboden zijn. Voor de behartiging van het. gemeenschap, pelijk belang van den veestapel zal eene commissie worden sam Dgesleld, in welke iedere gemeente is vertegenwoordigd door haren Burgemeester. De Burgemeester van Heusden is Vooiziter d r Commissie, en de gemeentesecretaris van Heusden is s - Cretans der Commissie. Voormelde regeling wordt geacht vanaf l Januari 1912 voor den iijcf van tien jareutezijn ing gaan en te eindigen 31 De cember 1921 met dien verstnode, dat iedere toegetreden gemeente het recht heeft, baar 'eiken jaren tc doe.n eindigen, mits ten iniuste drie maanden vóór het eitule daarvan opzegging gedaan wordt. VLIJMEN. Da beide carnavalsdagen zijn in onze gemeente rustig en oruelijk voorbij gegaan, van vechtpartijen of baldadigheden hebben we in het geheel niets gehoord. Deze kalme afiojp mi.eleu wij zeer w»ar- schijnlijk danken aan deD dif jaar door het hootd der gemeente genomen maatregel de inajkerade slechis tot 9 uur des avonds toe te staan. Aan de uitvoering van deze ver— ordeoing is stipt de hand gehouden en het mag ter eore van de gema^kerden gezegd worden heeft nergens verzet gevonden. De fraaiste verlooning welke carnaval in onze gemeente te zien beeft gegeven was zeker wel de vliegmachine door den heer Adr. Klerks kunstig iu elkaar gezet en Maandagmiddag buiten deu hangar gebracht om natuurlijk door eeue proefvlucht te doen blijken van hare geschiktheid oir het lucht ruim te doorklieven. Jammer genoeg is er vau eene opstijging niets gekomen, 's Maan dags niet wegens een defect aan de machine. Dinsdags wijl de lacht wat al te wa erig was. Van eeu doodelijken val behoeft, nu gelukkig ook geen melding gemaakt te worden. Om op 12 Maart a.s. to 's Hertogen bosch te worden ingelijfd ziju onderstaande verlofgangers opgeroepen Van de lichting 1911 A. v. Bokhoven en van de lichting 1912 A. Kuije, VV. Kivits, G. A. Mommersteeg en J. A. Ver hoeven. Door Gedeputeerde Staten is goed keuring verleend aan de begrooting dezer gemeente dienstjaar 1912 sluitende in ont vangsten eu uitgaven met eon bedrag van f24482,05. Door H. M. de Kouingin is goed- keuring verleend aan hel besluit van den gemeenteraad tot het heffen van opcenten op de hoofdsom van personeele en grond belasting. Woensdagavond had er bij den heer H. Daelmane eene vergadering plaats van leden en leveranciers der coöperatieve stoorozuivelfabriek alhier. Het bestuur stelde bij monde van den voorzitter de aanwezigen op de hoogte van de onderhandelingen door het Bestuur gevoerd ter verkrijging van een nieuw afzetgebied voor de ondermrlk. Thans konden de leden zoo zij wilden de melk tegen den prijs var» 2Vj cent weer van de hand doen. Nagenoeg alle leveranciers heb ben zich bereid verklaard "oor dezeu prijs de ondermelk te willen afstaan. 9e Echo van hei Zuiden 1)

Echo van het Zuiden | 1912 | | pagina 9