MEroUITKMISHiVIL FIIUWS UIT HXUSSXV Beleefd verzoek, Ingezonden Stukken. (Niet VAD onzen gewonen Correspondent.) Het fanfarecorps /ySfrena* uit Vrijh.. Capelle zal naar jaarl. uitvoering voor de Capelsche contribuanten geven op Woensdag 13 Maart in de zaal bij Van Dongen. Donderdagnacht hebbeD baldadigen de hekken van enkele welden nit de hengsels gernkt en in de sloot geworpen. Onze vroegere dorpsgenoot de heer J. Waarts, onderwijzer te Sliedrecht is be noemd tot onderwijzer met verplichte hoofd akte te Alblasserdam. Naar we vernemen nemen de zaken der firma Sneep en Co. zoo'n uitbreiding dat weldra bet aanschaffen van een nieuwe auto-vrachtwagen dringend noodig zal zijn. WASPIK. Zondag l.l. speelde Rapiditas alhier een vriendschappelijke match tegen T.A.V.E.N.U. te Oosterhont op het terrein van laatstgenoemde vereeniging. Ofschoon Rap. veel slechter speelde dan we van haar gewoon zijn, keerde ze toch met een 3- overwinning huiswaarts. Mej. Smeet?, ouderwijzere* aan de O. L. School alhier staat op de voordracht voor eene gelijke betrekking te Vogelenzang De ooievaar is alhier op het dak der N. H. Kerk teruggekeerd. We heeten hem van harte welkom en hopen, ook voor ons dat hij er geen spijt van zal hebben, nu reeds zijne heimat te hebben opgezocht. - In Waspik-Boren is door de baldadige jeugd een leegstaand huis totaal afgebrokeu Zulk eene aardigheid begint gewoonlijk met het inwerp3n der ruiten. Voor eigenaars van dergelijke panden is het daarom, voora wanneer ze niet iu de nabijheid wonen, aan te raden denren en vensters behoorlijk met planken toe te spijkeren. RAAMSDONKSVEER. Naar wij ver nemen heeft Mej. van Garderen de benoeming; van onderwijzeres aan de Chr. School alhier niet aangenomen. GEERTRUIDENBERG. Zondag trekt het Spirta-elftal naar Dongen om op het terrein van gD. V. C.* den competitie wedstrijd ^Excelsior*^Sparta* over te spelen. Daar de rood-witten waarschijnlijk met een onvolledige ploeg nit zullen komen, durven we ons aan geen voorspelling wagen. ScheidsrechterP. Roorda van Breda. DUSSEN. Op Maandag 4 Maart a. s. des namiddags ten 4 ure openbare ver gadering fan den raad dezer gemeente, ter plaatse waar deze gewoou is te vergadereu. Te behandelen 1. Benoeming leden Stembureau. 2, Ingekomen Stukken. Nogmaals verzoeken wij 't publiek beleefd doch diingend boodschappen, betalingen en bestellingen van druk werken enz., berichten, advertenties en abonnementen voor „De Echo het Zuiden" te doen bezorgen ten Kantore derWaalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen, Ingang Dam en niet in den winkel der firma Wed. Tielen. Vertragingen, vergissingen enz. zijn hiervan 't gevolg. Men gelieve ook s.v.p. op het juiste adres te letten. De Waalwijksche Stoomdrukkerij An toon Tielen omvat de boekdrukkerij met de uitgaven, boekbinderij, bureau voor advertenties en abonnementen. De firma Wed. Tielen de boekhandel, galanterien enz, Het kantoor is geopend van 8—12, en van 1 '/a7 uur- Waalwijksche Stoomdrukkerij AqIooq Tielen. Kaatsheuvel 2 Maart. 1912. Gouden bruiloft. De echtelieden P. v. Rooi-Vrinten zullen In de maand Mei a.s. hun gouden bruiloft vieren. Er heeft reeds een ver gadering plaats gehad van de buurlui (Hoofdstraat) waaruit zich een feestcom missie zal vormen. Men heeft grootsche plannen om dit feest te herdenken. Door hek houden eener collecte in de buurt zullen de onkosten voor de versieringen en feestelijkheden bestreden worden. Straatversiering. In ons dorp is men begonnen met het planten van jonge boomen, hetgeen na eenige jaren eene verfraaiing van deze plaats zijn zal. Het begin is gemaakt op de Kruisstraat en den Berkdijk. Voor eenige jaren zijn daar boomen geplant aan den Oostelijken kant van den straat weg. Dit gebeurde toen met het oog op den bijna zekeren aanleg van de tramlijnen naar Dongen. Nu die kans verkeken Is kan men ook gerust de andere zijde beplanten, hetgeen thans gebeurt. Kamer van Arbeid. Door de bevoegde autoriteiten Is be paald dat de stemming voor de Kamer van Arbeid voor het schoenmakers be drijf voor het ressort Waalwijk, waar onder ook onze plaats behoort zal plaats hebben op Woensdag 10 April a.s. De herstemming op 24 April. Op die dagen kunnen de stembriefjes worden inge leverd ten Raadhuize van 11 uur v.m. tot 2 uur n.m, en van 7 tot 9 's avonds. De Kamer bestaat uit 5 leden patroons en 5 leden werklieden. R. K. Patroonsbond. Donderdagavond had in de zaal van «Euphonia*» eene algemeene vergadering plaats van de leden van den R. K. Patroonsbond. De voorzitter bracht in herinnering, dat door de Kamer van Koophandel te Kaatsheuvel een verzoek was gericht tot den Directeur Generaal der Posterijen om een tweede loket in ons Postkantoor te verkrijgen. Het publiek moet dikwijls zeer lang wachten, wat voor Iemand, die dringende zaken heeft, welke eene haastige af doening vorderen zeer onaangenaam is. Overtuigd nu dat een tweede loket eene groote verbetering met zich zou brengen, had de R K. Patroonsbond dat verzoek van de K. v. K. gesteund, doch moest nu tot zijn teleurstelling vernemen, dat de Directeur-Generaal verklaarde in Kaatsheuvel informatiën te hebben inge wonnen, waaruit hem bleek, dat een tweede loket nog niet beslist noodzake lijk was, waarom hij op het gedaan ver zoek afwijzend moest beschikken. De vergadering besloot nu om ander maal eene poging te wagen in de hoop, dat wanneer de Directeur-Generaal juister en grondiger werd ingelicht, ZEd. wèl termen zou kunnen vinden om op het rekest een gunstig antwoord te ver- leenen. Hierna kwam het voorstel ter tafel, bij de Redactie van het R K. Patroons blad inlichtingen in te winnen, welk ge bied in het buitenland in aanmerking zou kunnen komen voor export van de producten onzer schoenindustrie. De Redactie toch van dit blad heeft, in het belang van de industrie van Nederland, op zich genomen in dergelijke aange legenheden de patroons zooveel moge lijk voor te lichten en van den dienst te zijn. Hierover was men 't eens, dat export bij de enorme productie hier ter plaatse het eenige middel was om ons fabrieks wezen te doen bloeien en in stand te houden. Verschillende namen van lan den werden dan ook genoemd in verband met de vraag, of daar met succes po gingen konden aangewend worden een afzetgebied voor onze schoen- en leder industrie te verkrijgen. Vooral een land waarvan publicatie minder geweoscht voorkwam, werd als exportgebied ernstig ter sprake gebracht, waarom bij den Hollandschen consul aldaar stappen zou den worden gedaan om tot een ge- wenscht resultaat te komen. Den belanghebbenden werd er boven dien nog opgewezen hoe weinig risico voor den fabrikant bij dergelijken handel be staat, daar de wijze van betaling zoo goed als alle schadeposten uitsluit. Als volgend punt van de agenda ontspon zich eene discussie over de viering der afgeschafte R. K. Feestda gen F 't bijzonder van den 2en Paasch- 2en Pinkster- en 2en Kerstdag. Een voorstel werd aangenomen, dat niet ieder patroon voor zichzelf in deze zaak eene beslissing zou nemen, maar dat de algemeene vergadering der pa troons hier een besluit zou nemen, waar aan allen zich zouden houden, om zoo doende meer eenheid van handelen in deze kwestie te verkrijgen. Ook de financieele zijde dezer kwestie werd even aangeroerd en gevraagd of hier de patroon alleen de lijdende partij moest zijn- Overigens namen de leden omtrent deze zaak geen beslissing maar iet bestuur van den R. K. Patroonsbond werd opgedragen te informeeren wat de patroons in andere fabriekscentra zullen doen. Hiermede werd deze vergadering gesloten. Onderwijs. Voor de twee vacatures aan onze Openb. Lag. School heeft zich slechts een sollicitant aangemeld. Het gemeente- oestuur zal nu eene nieuwe oproeping doen. houders zijn, die al meer dan 50 stuks hebben neergeveld. Veefonds. Dezer dagen hield de Veefonds hare jaarlijksche algemeene vergadering. Door den Voorzitter tevens Secretaris-Penningmeester J. van Lier werd rekening en verantwoording ge daan der Inkomsten en uitgaven, zoo mede verslag uitgebracht over het af- geloopen jaar. die de goedkeuring ver wierven der vergadering. Uit het verslag bleek dat 1911 gun stig was geweest voor den veestapel, zoo dat er slechts voor 5 stuks ls uitgekeerd behoeven te worden tot een bedrag van f 555. Nadat nog het een en ander van huishoudelijken aard besproken was, bracht de Voorzitter zijnen dank voor de trouwe opkomst en uitte den wensch dat 1912 in dit opzicht voor de deel nemers even gunstig moge wezen, dan het afgeloopen jaar geweest is. Heusden, 1 Maart. 1912. Verkiezing. Werd de verkiezing van dezen of ge nen tot heden toe hier hoogstens be voordeeld (of benadeeld door strooi biljetten, thans naar zal we vernemen, één der candidaten de Heer P. Verhagen, uit Woudrichem (A. R doch niet de candidaat der Centrale A. R.) a.s. Maan dag in het hotel: >Het Wapen van Am sterdam4 de kiezers komen toespreken. Als uur is bepaald 7 uur n.m. Toelatingsexamen. Voor het toelatingsexamen voor de Rijksnormaallessen hebben zich aange meld totaal 12 leerlingen en wel 7 voor de eerste klassen en 5 Voor de voor bereidende. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) Gemeenteraadsvergadering. Hedenmiddag 3 uur openbare verga dering van den gemeenteraad. LOONOPZAND. Schadelijk gedierte. Op verzoek van den Boerenbond van Loonopzand en Kaatsheuvel, is door den Commissaris der Koningin aan ver schillende personen in deze gemeente vergunning verleend tot het schieten van schadelijk gedierte, op de gronden welke hun toebehooren, waarop zij recht hebbende, of waarvan zij huurder zijn, zoomede op de gronden waarvan de eigenaren, huurders of rechthebbenden hun daartoe schriftelijk vergunting heb ben verleend, gelegen onder gemelde gemeenten. Door dusdanlgen maatregel zal den kelijk de konijnenplaag welke hier sinds geruimen tijd heeft geheerscht, wel eenigszins met vrucht kunnen bestreden worden, indien den vergunninghouders voldoende machtiging gegeven wordt, om ze ook op eens anders grond te mogen schieten. Dat er nogal gebruik van wordt ge maakt om er op uit te gaan, moge worden afgeleid uit de schoten die er vallen, zoodat er onder de vergunnlng- Geachte Redactie l De goede toon bij polemieken (zeker als die gevoerd worden buiten verant woordelijkheid der Redactie*) gaat zeer dikwijls verloren, doordat de Redactie van een Blad al te ruim haar kolommen openhoudt voor naamloos geschrijf. Dat aanmoedigen of goedkeuren zal ik nooit of nimmer. Integendeel, de redenen eerbiedigend, die er soms zijn kunnen, waarom een stuk niet onder teekend is, zou ik zooveel mogelijk er op werkeo, om alleen ingezonden stuk ken op te nemen, die behoorlijk van den naam des schrijvers voorzien zijn. Vergis ik mij niet, dan zou deze maat regel, hoe moeilijk ook, er voel toe bijdragen, om stukken zonder goeden toon (zoo zacht mogelijk gezegd) on geschreven te doen blijven en daardoor èn der Redaclie èn anderen veel onaan genaamheden te besparen. Deze opmerking, Geachte Redactie, meen ik te mogen maken naar aanlei ding van het laatste gedeelte uwer noot bij mijn vorig ingezonden stuk. Volge verder mijn antwoord aan den Correspondentdie het verbruid heefc. U zijt ervan overtuigd, Geachte Heer, «dat de Redactie naast U minstens nog één of twee opzenders moet hebben, zoo ze bovendien nog niet uit andere bronnen put.* Dat is natuurlijk het geheim der Re dactie, enmisschien ook het ge heim van den Correspondent, die het verbruid heeft. En dat geheim kan dan ruimschoots gelegenheid geven, om ver stoppertje te spelen, en ook om het Latijnsche gezegde in toepassing te brengen Manus manum lavatde eene hapd wascht de andere en ze zijn beide schoon. Al is dat nu juist niet de opzet. Rechtuit gezegd ik houd niet van dubbelzinnigheid. Een Roomsch-Katho Hek correspondent, optredend voor een Roomsch-Katholiek blad, schrijvend over vergaderingen, uitvoeringen en lezingen van Roomsch-Kafholieke corporaties, behoeft daartoe niet zijn toevlucht te nemen. Hij kan gerust behoorlijke kritiek uit» oefenen en aanmerkingen maken, die grond hebbendoor zijn relaas het publiek goed Inlichten, vooral de lezers, die niet aanwezig waren dat is zijn goed recht en tevens zijn plicht. Maar wil hij dan daarvoor aansprakelijk zijn en met vertrouwen de verantwoordelijk heid dragen, dan moet hij die gebeur- tenisssen (boven nader omschreven) waarover hij correspondeeren wil, per soonlijk bijwonen. Dat mag toch wel, dunkt mij, als eerste regel voor een correspondent gesteld worden. Die regel laat zeker wel eens 'n uitzondering toe, maar regel dient het toch te blijven, indien men iets meer wil geven dan de vermelding der feiten. De Redactie ziet in U een eerzaam en betrouwbaar man. Dat doe ik ook Geachte Heer, zoolang Ik van het te gendeel niet degelijk overtuigd ben. Maar wil een eerzaam en betrouwbaar man ook een eerzaam en betrouwbaar correspondent zijn, dan dient hij dien regel in acht te nemenZelf hooren en zelf zien. Hij ls dan tevens beter voor zijn lezers verantwoord. Wat ik in mijn vorig stuk gezegd heb, heb ik gezegd aan 't adres van den Heusdenschen correspondent, niet aan 't adres van zijn behulpzame hand ot iets dergelijks. En wel verbaast het mij, dat de woorden «uit den aard der zaak woont hij (de Heusd. corr.) die gebeurtenissen niet bij, omdat hij er zich niet op zijn plaats gevoelt* voor U vreemd en nietszeggend zijn en totaal onverstaanbaar. Anderen begrepen die zeer goed, ook al zochten zij er geen »verdiende hate- telijkheid* of >stekelige opmerking* in, die er ook werkelijk niet in zit. Het spijt mij voor U, die zoo gaarne beter ingelicht zijt, dat ik het niet duidelijker zeggen kaD. 't Is voor mij de eenige redelijke verklaring voor het feit der afwezigheid van den Heusdenschen Cor respondent, die toch lukraak verslag uitbrengt en aanmerkingen maakt over wat hij niet hoort en niet ziet. Mocht U, Geachte Heer, eene andere verklaring hebben, die redelijk en aan nemelijk is, ik zal ze gaarne hooren- Tot zoolang die verklaring mij niet voldoet, blijf ik de door mij genoemde en gesignaleerde Correspondenties van den Heusdenschen Correspondent in- deelen bij de vreemde journalistiek. En het zal mij zeer verwonderen te hooren, dat de Redactie gesteld, dat zij mijne besliste verzekering omtrent de afwezigheid van haar Correspondent aanneemt niet van miin gevoelen is. Aan de Redactie mijn dank, en U, Geachte Heer, mijn groet. Hoogachtend, H- VAN DER MEIfDEN Kapelaan. Heusden, 29 Febf. 1912. We hebben hieraan weinig toe te voegeD, wat ons zöIvs betreft. Wij behouden bet recht ▼an opname al of niet van ingezonden stokken en meenen dat gerast aan ons te mog6n boa den, waar wij tocb als redactie van een lokaal ienwsblad midden tasschen al die zaken en kwesties zitten. Wij zijn 't volkomen met den eerw. inzender eens, dat het eigenlijk je ware toestand was, alleen geteekende ingezonden stukken Maar wij geven bem de verzekering dat het onmogelijk gaat. Al zegt men op zeer fatsoenlijke en nette manier zijne meeniug, dan zon men, uls men 't niet met zekere men- Hcben eens is, nog wat meer benadeeliug. last en beleedigiogeu ondervinden, dan waaraan nu eene redactie en vele hoogstaande per sonen toch al blcot staan. Red. Heusden, 29 Febr. 1912. Aan de kiezers in het kiesdistrict Heusden. Vrijdag 8 Maart a.s, wordt gij opge roepen ter verkiezing van een lid voor de Prov. Staten. Ik zal hier niemand der vier Candidaten aanbevelen, maar wil alleen even stilstaan bij den laatsten Candidaat in dit geval niet deu bes ten den Heer P. Verhagen te Wou drichem Naar mijne bescheiden meening kan de politieke richting der candidaten bij eene verkiezing als deze gezien de samenstelling der Prov. Staten geheel buiten beschouwing blijven. Het komt er slechts op aan» iemand te kiezen, vast van beginselen, Iemand, die niet met alle winden draait, iemand, op wien men ten allen tijde rekenen kan. En dit nu kan men op den Heer Verhagen zijn verleden getuigt ervan niet. Van sociaaldemocraat is hij antirevolutionair geworden en thans schijnt zijn politieke kleur mogelijk den invloed van het weer weer aan het veranderen te zijn Hij toont zich thans immers weer geen volbloed-antirevolutionair. Was hij dat wel, dan zou hij zich niet doen candi- deeren tegenover den officieelen candi daat der centrale antirevolutionaire kies- vereeniging. Ter illustratie van de verandering, die de Heer Verhagen oadergaan heeft, volgt hier, een door hem gemaakt gedicht, uit den tijd, toen zijne kleur nog «rood* was. Lasten en lusten. Kiezen, wie er zal regeeren Mag alleen een zek're groep, Van in goed'ren rijke heeren Van bedienden op hun stoep; Die tocb kiezen immers vrij 1 Uit de groote heeren-rij. Vroeger waren 't liberalen Die verdeelden, wat er was, Nu beheeren Clerikalen Al de posten en de kas. Vroeger 't einde schrale post, Nu waar blijft het batig slot »Geef ons 't kiesrecht 1* roepen velen, >'t Recht, dat ieder toebehoort, >Die in lasten mee mag deelen, «Al en is 't niet zeker soort; >Geef het ons, en veel bekwamer «Wordt weldra de Tweede Kamer.* Maar, jawel, de lieve Heeren, Die daar zitten in den Haag, Blijven rustig aan 't regeeren, Houden alle lusten graag Voor zich zeiven en hun soort Mannen van de kas en 't Woord. Doch de dag zal weldra komen, 't Morgenrood kleurt reedö het zwerk, Spoedig wordt de vrucht vernomen Van het volksverkiezingswerk, Lasten, lusten, pret en pijn, Deelen allen Dkt moet zijn 11 Hardinxveld, Febr. 1891. (Uit «Sociale Haken en Oogen* van P. Verhagen.) Wat een mensch toch veranderen kan, hél «Oude plunje* zal hij zeggen. Best mogelijk I Doch er is een spreek woord, dat zegt«Een vos verliest wel zijn haren, maar niet zijn streken,* en ook een, mijn buurman veronder stelt, dat de Heer Verhagen dit ook wel zal kennen «Als het getij ver loopt, moet men de bakens verzetten.* Kiezers, stemt a.s. Vrijdag op één der drie eerste candidaten, eu laat het puntje voor den naam des Heeren Ver hagen wit', gij draagt er dan tevens toe bij, om hem eene kleur te geven, n.l. de kleur der onschuld die hij nog niet gehad heeft. De redactie dan kend voor de opname. M. M. de R. Beleefd verzoek ik U een plaatsje in Uw geacht blad naar aanleiding van het ingezonden stuk in het nummer van 28 Februari. Hierin oefent een voorstander van voetbalspel een scherpe crltiek uit, op de match W.V. IIB.V.C. gespeeld op j 1. Zondag. Het schijnt wel dat volgens dien voorstander B.V.C. het zóó erg heeft gemaakt, alsof het een worstel-match was tusschen twee vijandelijke benden, of liever gezegd tusschen een woeste, ruwe bende n.m. B.V-C. en een eerlijke club W.V. II, die alles probeert om eerlijk, mooi en opbouwend spel te geveD, wordt door de valsche tegenpartij heele- maal verhinderd. Als dat zoo het geval is, dan moet ik tot mijn leedwezen be tuigen, dat de scheidsrechter die voor dien wedstrijd aangewezen was, niet op zijn plaats is om op te treden als bonds- scheidsrechter, daar hij B.V.C. dan zeker onmiddellijk het veld had moeten doen ruimen. Maar het schijnt dat hij dat toch zoo niet ingezien heeft. Liever vermoed ik, dat hij juist ingezien heeft, dat W.V. II in 't begin reeds met onhebbelijkheden is begonnen, zoo de ooggetuigen beves tigen en reeds voor de rust alle mogelijke moeite deden, om één of meer B.V.C. spelers het veld te doen ruimen, zooals gebeurd is op den competitie-wedstrijd tusschen W.V. II en B.V.C toen zij op het terrein van laatstgenoemde speelde, toen hadden zij meer kans om te winnen wat toen ook al niet lukte- En had ook j.l. Zondag B.V.C. niet talrijke freecakes te trappen door het mooie, zuivere spel van W.V- II- Als U een getrouw lezer bent van „De Echo van het Zuiden* zult ge U nog wel herinneren, wat een W. V. speler sprak voor den wedstrijd in Waspik op 14 Jan. j.l tegen Rapiditas. En nu zullen we maar niets zeggen over oog andere vereenigingen, die liefst maar niet naar Waalwijk komen om alle twist te voorkomen en welke waarschuwing heeft W.V. indertijd van het bondsbe- stuur gehad Ik zal maar niet verder gaan.want onze strijd is op het groene veld en niet in een courant. Wij hopen niettemin binnenkort nog eens tegen W.V. II te spelen. In het vervolg zult U geen antwoord meer ont vangen. Nogmaals dankend voor de ver leende plaatsruimte, t.eeken ik Hoogachtend, M. de R. Wij katholieken moeten maar voortaan nergens heengaan, want volgens inzender X dienden wij bij iedere opera, tooneel- voorstellingen enz. hier en in de stad, eerst eens te gaan onderzoeken of al die dames en heeren, zangeressen en zangers en tooneellisten volgens sommi- ger meening ook iets op hun kerfstok hebben, of er soms ook een of ander valt aan te merken op hun leven of wat ook. Ik vraag me af, waar moet het toch heen Me dunkt als 't geen gegeven wordt goed is, niets tegen godsdienst of zeden bevat, dan is 't goed. Wat heeft 't publiek met verdere zeer'parti culiere en persoonlijke zaken te maken, daarop zijn desnoods anderen aangewe zen. M. de R. ik kan me zoo voorstellen met welk een misnoegen U een dergelijk stuk opnamik begrijp dat U 't niet weigeren kunt, men zal bij U een beroep gedaan hebben op 't zg. godsdienstig en moreel belang der katholieken. Maar nogmaals men gaat in zijn ijver te ver, dat zal men ten slotte tot schade en schande ondervinden en later leeren we misschien den inzender wel kennen, al heeft hij zichzelf reeds half verraden. EEN KATHOLIEK. Waalwijk 29/2. *12. Geachte Heet Redacteur. Geef mij s.v.p. even de gelegenheid langs dezen weg de bevoegde autoriteiten attent te maken op het woeste rijden van, zoo goed als alle, motorrijders. Dat vliegt me door de straten of de Heeren moederzielig alleen op de wereld vrtgen. X.

Echo van het Zuiden | 1912 | | pagina 10