Nummer 19. Zondag 3 Maart 1912. 35 Jaargang Tweede Blad. MONKEY BRAND Spekslagerij en Zouterij- Onderwijs. Landbouw. Advertentiën. 138 ADR. APPELS, r BINNENLAND. De raad van een Onderwijzer. Brieven en Schetsen, Machinale üitsnijderij. .,iiV O* J*L v i 'U v, Het Teeken van Helderheid. (Apen-Zeep) Maakt blik als Zilver verroest ijzer als Staal en wat geverfd is als Nieuw! ZE HELPT HET MUIS SCHOONMAKEN VAN ONDER TOT BOVEN. 1741 TOELATINGSEXAMEN EERSTE KLASSE RIJKSNORMAALLESSEN. Rekenen. 1. A. en B. wonen 120K.M. van elkaar; ze gaan elkaar tegelijk tegemoet en treffen elkaar na 8 dagen Als A. per dag 2'/2 K.M. meer aflegt dan B., welk deel van den weg zal A dan hebben afgelegd, als ze elkaar ontmoeten 2. Een koopman kocht waren voor f 72 de 100 K.G. Voor hoeveel moet hij de 100 K. G verkoopen, om, als er 10°/0 van de partij bedorven is, toch nog 5°/0 te verdienen 3. Iemand verkocht tarwe voor f 7'/2 den H.L., en verloor op elke 6 H.L. zooveel als 1 H.L. bij inkoop kostte. Wat zou de verkoop per H.L. moeten geweest zijn, om lO°/0 te verdienen 4. Iemand stelt eene waar, die hem 60 cent den Meter kost op 72 cent. Hoeveel percent korting kan hij toestaan, als hij 14°/0 wil winnen? 5. Op een stuk land, 12 D.M. lang en 84 M. breed, worden boomen geplant, 1 M. van den kant en 2 M. van elkander, hoeveel boomen kan men daar planten 6. B. koopt 12 stukken en 25 M. linnen voor f375. Hij verkoopt dat linnen voor 65 ent. den M. en wint dan 10°/0. Hoeveel M. was elk stuk lang? 7. Een bak zonder deksel is gemaakt van hout van 1,5 c.M. dikte. Hij is, van buiten gemeten 63 d.M. lang, 4,8 d.M. breed en 51,5 c.M. hoog. Hoeveel K.G. weegt het water, dat deze bak kan be vatten 8. A. en B. kunnen samen een werk verrichten in 9 uur, B. en C. kunnen dat samen doen in 10 uur en A. en C. moeten er samen 12 uur over werken. In hoeveel uren kan elk van die drie personen het afzonderlijk doen 9. Hoeveel liter wijn van f 1,05 den liter moet men voegen bij 52'/2 L. van 80 ent., om wijn te krijgen van 90 cent den liter? 10. Bepaal de waarde van den vorm: 27<-(53/8-47/,2)-H741 +2(5'/2:33/7+7/24) EERSTE KLASSE Nederlandsche Taal. Kies uit de onderstaande onderwerpen er één voor een opstelletje 1. Dat was een verrassing voor mij! 2. Ik ben uit hengelen geweest. 3. Een fietstochtje. 4. Een goochelaar in de school. MEDELIJDEN. Een sneeuwkleed overdekt èn veld Èn hof èn huis èn boom De barre wind van 't grimmig Noord Blaast snerpend fel zijn adem voort; Reeds stollen vliet en stroom. En achnog drijft een kleinen knaap De honger op 't pad 't Is, wijl die arme beedlen moet Wijl ieder bij zijn overvloed Het stumpertje vergat. Gelukkig hij keert huiswaarts weer, Men hielp hem uit den nood Maar zie, schoon hij van honger trilt, Hoe gretig hij zijn honger stilt Met 't afgebedeld brood.* Juist brengt zijn kil verkleumde hand Een brokjen naar den mond, Daar strijkt een hongerige vlucht Van muschjes neder uit de lucht Op den besneeuwden grond. Zij tjilpt en pikt en hupt in 't rond En schuifelt met den bek Maar ach, 't is zoeken zonder baat, Zij vindt geen enklen korrel zaad Te dicht is 't donzig dek. Dat merkt de kleine kleuter op, En 't is zijn hart te veel Fluks kruimlendaarzijn vingers'tbrood, Dat van zijn honger overschoot, En.... 't wordt der musschen deel. Een heer, die door zijn vensterglas Die eedle daad bespiedt, Voelt 't hart ontvonkt in liefdegloed Wenkt naarzijnhuisdenarmenbloed, En... wat men hem daar biedt? Een kleed, een warmen disch en haard En voor zijn ouders geld 1 En als de knaap gelaafd, verkwikt, Een roerend ,,'k Dank uheeft gesnikt, Is hij weer heengesneld. En straks steeg uit de scaamle stulp Het „Dank, o God voor Uwe hulp!" Vertel met eigen woorden den inhoud van bevenstaand gedichtje. Ontleed rede- en taalkundig Onze buurman, een arme bedelaar, dankte den rijke hartelijk, omdat deze hem een flinke aalmoes gaf. Het vlasbloempje, dat 'smorgens zijn blaadjes ontplooit, sterft denzelfden dag. Vul een passend werkwoord in Eene vereeniging o— Een tuin a— Een twist b De wet h Een brug 1 Een winkel o Een plan ont Een sloot d Een reglement na—. Een samenzwering sm— Vul bij onderstaande werkwoorden een paar zelfst. naamwoorden als lijdend voorwerp rooven. kruiden. ontginnen. afdanken. onthullen. aanbesteden. vrijspreken. aanrichten. africhten. vellen. verdelgen. (Slot volgend nummer.) De afgeschafte feestdagen. De kantonrechter te Eindhoven deed Woensdag uitspraak in de zaak van een drietal personen, die op Tweeden Kerst dag zichtbaar"aan den openbaren weg hebben gelost een schuit zand enz. en deswege werden vervolgd als overtreders der Zondagswet. De kantonrechter heeft hen echter van alle rechtsvervolging ontslagen en daar door beslist, dat Tweede Kerstdag niet meer als christelijke feestdag is te be schouwen Naar aanleiding van het door den minister van justitie in de Tweede Kamer medegedeelde, is te verwachten, dat ten deze een uitspraak in hoogste in stantie zal worden uitgelokt. Dekantonrechter grondde zijn uitspraak vooral op de getuigenverklaring van den Z.Eerw. heer prof. Casteleijns uit Haaren, dat door het Motu proprio »Supremae disciplinae* van Paus Pius X van 2Juli 1911 verschillende dagen, waaronder 2e Kerstdag, voor het kerkgenootschap de Roomsch-Katholieke Kerk niet meer die nen beschouwd te worden als Zondag of godsdienstige feestdag en dat het criterium voor de katholieken van het zijn van een godsdienstigen feestdag is gelegen in de verplichting tot Mis hooren en de ont houding van slafelijken arbeid. Prijsvraag voor ontwerpen van woningen voor Land arbeiders met klein grondgebruik, uit geschreven door de Koninklijke Neder landsche Landbouwvereenlging ter ge legenheid van de Nationale en Inter nationale Landbouwtentoonstelling te 's-Gravenhage in September 1913. 1. Deze prijsvraag heeft ten doel ont werpen van woningen voor landarbeiders met klein grondgebruik voor de ver schillende deelen des lands naar keuze van den mededinger te verkrijgen. De ontwerpen moeten zoowel in doelmatige inrichting als in goedkoope uitvoering en landelijk voorkomen bijzonder uitmunten. 2. De deelname aan deze piijsvraag staat voor een ieder hier te lande open, al of niet in samenwerking met anderen. 3. Ter beoordeeliog der ontwerpen is een keuringscommissie benoemd be staande uit de heeren Th. Verheggen te Buggenum, VoorzitterH. Steketee te Wageningen, Secretaris W. van Boven te 's-Gravenhage; Jac. van der Kooch te MiddelharnisL H. Mansholt, te Wespolder; J. Obbiok te Aalten, als mede de heeren J. Limburg, architect te 's-Gravenhage en Karei Muller,architect te Amsterdam, voorgesteld door de Permanente Prijsvraag-Commissie. Aan vragen om nadere inlichtingen dienen voor den lsten October 1912 schriftelijk gericht te worden aan den Secretaris der keuringscommissie. De antwoorden zullen uitsluitend ter publicatie worden medege deeld aan de vakbladen. 4. Voor deze prijsvraag is beschikbaar een bedrag van vijfhonderd gulden, te verdeelen onder die inzenders, (ten hoogste vijf) wier ontwerpen, in verband met de streek, waarvoor zij bestemd zijn het best voldoen aan het in artikel 1 genoemde doel. 5. De woning moet tenminste bevat ten ten woonvertrek van 18 M*. opper vlakte, een slaapvertrek van 10 M1. opper vlakte, een keldertje, bovendien nog twre afzonderlijke slaapgelegenheden verder dient, al of niet onder hetzelfde dak, aanwezig te zijn een privaat, een stook plaats voor veevoeder, stalling, bij voor keur voor enkele geiten en varkens, een kippenhok, bergruimte voor veevoeder en brandstoffen. Overigens is de ont werper geheel vrij wat betreft indeeliug en ligging van de woning. Met redelijke hygiënische eischen, ge ring brandgevaar en geringe onderhouds kosten dientrekeninggehoudente wordeu. De ontwerpen moeten voldoen aan de meest algemeene voorschriften der bouw verordeningen en zich aanpassen aan de in de betreffende streek heerschende gebruiken. 6. De inzending voor de deelnemers aan deze prijsvraag moet bestaan uit a. een teekening van het ontwerp, schaal 1 50 met platten grond en de ver schillende doorsneden en gevels. b. een gedetailleerde opgave der be- noodigde bouwmaterialen. c. een beknopte toelichting van het ontwerp met nadere verklaring der in deeling en opgave van de landstreek en de bedrijfstoestanden voor welke het ont werp gemaakt is 7. De volledige inzendingen moeten vrachtvrij vóór den lsten Januari 1913 worden toegezonden aaD het kantoor der Koninklijke Nederlandsche Landbouwver eenlging, Buitenhof 42 te 's-Gravenhage, onder vermelding van een motto en met opgave van een correspondentieadres in gesloten omslag en van naam en adies van den inzender ingesloten omslag met een verklaring, dat hij inderdaad de ont werpen is, zoo noodigmet vermelding zij ner medewerkers. Eerstgenoemdeomslag mag door de keuringscommissie geopend worden om met den ontwerper in brief wisseling te treden, laatstgenoemde om slag slechts met diens uitdrukkelijke toe stemming. Op straffe van uitsluiting is het den inzenders verboden zich vóór de uitspraak der keuringscommissie be kend te maken. 8. De keuringscommissie zal met in- achtname van de hierboven gestelde eischen, de verschillende ontwerpen zorg vuldig overwegen en prijzen met diplo ma's toekennen aan die inzenders, welke het best aan de prijsvraag hebben vol daan. 9. De bekroonde ontwerpen zullen op passende wijze op de Nationale en Inter nationale Landbouwtentoonstelling in 1913 te 's-Graveohage tentoongesteld worden, terwijl ze voorts vanwege de Koninklijke Ned. Landbouwvereenlging, waattoe deze door het enkele feit der in zending het recht krijgt, geheel of ge deeltelijk gepubliceerd zullen worden. Aan deze publicatie worden de namen der ontwerpers, alsmede het verslag der keuringscommissie, voor zooverre dat op de bekroonde ontwerpen betrekking heeft toegevoegd. 10. Het verslag der keurmeesters zal op de tentoonstelling voor belanghebbenden' ter inzage zijn het wordt, zoo mogelijk reeds gedurende de tentoonstelling, in druk verkrijgbaar gesteld. R. K. Internationale veteeniging tot bescherming van meisjes in Nederland. Federatie. Op Donderdag 22 Februari is door het Dag. Bestuur PermameDt Comité Federatie te Utrecht geïnstalleerd de Commissie voor het S*<ttionswerk iu Nederland. Leden dezer Commissie zijn mevr. Essinck Van Berckel, te OldeDzaal, voor het Aarts bisdom Utrecht; mej. B. Klijn, te Nijmegen, vour het bisdom Hertogenboschmej. A. de Ruyter, te Breda, voor het bisdom Breda mevr. v. Oppen Dankelman, te Maastricht, voor het bisdom Roermond mevr. Ledeboer Driebeek, te 'e Gravenhage, voor het bisdom Haarlem. Mevr. Ledeboer heeft zich bereid verklaard voorloopig de functie waar te nemen van presidente; mej. B. Klijn van secretaresse en mej. A. Willems van penningmeesterease. Het concept-reglement werd behoudens een enkele wijziging goedgekeurd. Besloten werd over het geheele land een uniforme wijze van werken te volgen een gemeenschappelijk jaarverslag op te maken waarvan exemplaren zullen gezondfn worden uaar het Departement van Justitie, naar het Rijksbureau ter Bestrijding v/d Handel in Vrouwen, naar het Iuternationaal Bureau te Freiburg e. z m. Met kracht kan thans aangepakt worden de propaganda op de booten, vooral op die der groote Trans-Atlantische lijnen. Zeer belangrijke mededeelingen werden gegeven van hot Stationswerk te Breda, waaromtrent nadere bijzonderheden te vinden zullen zijn in het Maartnummer van het or gaan der Vereeniging. De financiën der Com. Stationswerk blijven afgescheiden van die der Afdeelingen. Op den duur zal men niet kunnen zonder ge salarieerde krachtenvoor aaukondigiugakaar- ten, huisvesting is veel noodig, zoodat de ten-uitvoerbrenging vau het werkplan gepaard zal gaan met groote kosten. Toezeggingen van jaarlijksche coutribulies, giften groot en klein zallen dankbaar aan vaard worden door de peuningraeesteresse mpj. A. de Ruyter, Willemstraat 12a, Breda. Ik had een zware koude gevat, waarmede ik ben bli.ven doorloopen, schrijft ons de heer Herm. Joh. Kamphuis, landbouwer te Harbrinkhoek, gemeente Tuhhergen, zoodat ik influenza kreeg. Ik moest aanhoudend hoesten, had last van benauwdheden op de borst en pijn in mijn lendenen en in mijn schouderbladen, 's Nachts kon ik dikwijl.» niet slapen en had suizingen in mijn hoofd. Mijn eetlust was ik zoo goed als kwijt. Een kennis van mij, de onderwijzer, ried mij aan, de Abdijsiroop, Klooster Sancta Paulo, te gebruiken, daar hij en zij vrouw er veel baat bij gevonden hadden. Ik kocht daarom eene fLsoh Abdijsiioop bij deu drogist Goinga le Almelo en tot mijn groote blijdschap moest ik oudervinden, dat de Abdijsiroop een uitstekend geneesmiddel was. Na eenige lepels Abdijsiroop gebruikt te hebben, verminderde het hoesten veel en nadat ik eenige fle^chen Abdijsiroop had opgebruikt, waren de rillingen, de pijn in mijn rug en het hoesten veel verminderd. Na nog een fleschje Abdijsiroop gebruikt te hebben, was ik weer gezond en opgeruimd als voorheen. Mijne verklaring inoogt gij gaarne publiceeren. De Abdijsiroop is een onovertroffen middel tegen asthma, kink- en slijmhoes', ver ouderde en verwaarloosde verkoudheid, pleuris, influenza, heescbheid, keelpijn en alle borst en longaandoeningen. Voor komt de Tering. De Abdijsiroop, Klooiter Sancta Panlo, kost per flacon van 230 gram f 1 per flacon van 550 cram f 2.en per flacon van 1000 gram f3.50. Eischt rooden band met handteekeniog van den Generaal-Agenl L. I. AKKER, Rotterdam Verkrijgbaar bij de bekende verkoop°rs. alle drogisten ed de meeste apothekers. 1807 23 Juli a.s. Dat het dien dag voor Waspik een dag zal zijn van beteekenis is niet te betwijfelen, doch evenzeer is het waar, dat om dit feest en dezen sportdag naar wensch te doen slagen zeer vele werk zaamheden nosdlg zijn en tallooze maat regelen moeten getroffen worden. Een circulaire, die U reeds zal bereikt hebben, zal U hiervan nog te meer overtuigen en hebben doen zien, dat veler steun noodzakelijk is. De eerste vergadering is reeds gehou den en zijn hier slechts voorloopige plannen bepaald zonder nog dat iets definitief is vastgesteld. Hij zij den lezers bekend gemaakt, dat de volledige ver slagen aangaande alles steeds zullen verschijnen in dit blad, zoodat een leder in de gelegenheid is te vernemen wat aangaande dit concours zal worden be sloten. P. J. M. Hoog suikergehalte der suikerbieten. In sommige suikerfabrieken o. a. te Oudenbosch, Oud-Gastel, Dinteloord, werden verleden jaar bieten verwerkt met meer dan 20 pCt. suiker, inderdaad een buitengewoon hoog gehalte. Natuur lijk hangt, behalve in de eerste plaats van het geselecteerde bietenzaad dit hoog suikergehalte samen met het weder en den aard van bodem. Dat een zware bemesting met chillsalpeter het suiker gehalte niet doet dalen, staat reeds lang vast, maar kon ook weer dit jaar blijken. Een der landbouwers, die suikerbieten had afgeleverd tusschen 20 en 21 pCt. had 2 balen per gemet gegeven, dat is bijna 500 H G. per Hectare, natuurlijk in 3 of 4 giften. Volgens >de verslagen en mededeelingen van de Directie van den Landbouw in 1911* werd in 1908 in Zeeland een proef genomen, om de grootste hoeveelheid stikstof te vinden, die suikerbieten met voordeel kunnen verwerken. De proef werd genomen te St. Janssteen op middelmatig zware klei, waar het de gewoonte is, de bieten zwaar met chillsalpeter te bemesten. De bemesting bestond voor alle perceelen uit 573 K.C. ammoniak-superphosphaat, terwijl daaraan voor de eene helft nog 800 K G.kaïnietwerdtoegevoegd.Tenaanzien der chillbemesting was het veld verdeeld in 5 perceelen, die onderscheidenlijk 0,300, 400, 500 en 600 K.C. chilisalpeter ontvingen. Wanneer de bieten op f 12 de 1000 K.G. worden gerekend, dan bewerkte 300 K.G. chili meeropbrengst f 18,76 400 f 56,45 500 f 110,21 600 f 137,88 Hieruit volgt dus, dat 300 K.G. chili verlies opleverde terwijl de zwaardere chilibemestingen met winst werden aange. wend en wel met te grooter winst naar mate meer chili was gegeven. De zwaardere bemestingen hadden op het suikergehalte der bieten slechts in geringe mate een ongunstigen iDvloed, zooals het volgende staatje in het licht stelt. Geen chili. .17,1 pet. 300 K.G. .18,4 600 K.G. 400 .17,8 1138 500 .17,5 1790 600 .11,6 2125 Ook uit deze proef ziet men, hoe zware bemestingen met chilisalpeter het totaal aantal K.G. broodsuiker per Hectare aan merkelijk kan doen stijgen, nu we weldra in den tijd van het bieten zaaien zijn, informeere men eens bij de boeten, die de hoogste prijzen maken met hun suiker gehalte, hoe zwaar zij bemest hebben en men doe daarmede een volgend jaar zijn voordeel. Groot Nationaal Concours Hippique te Waspik op Dinsdag 23 Juli 1912. Het is reeds genoeg bekend, dat het jaarlijksch 'concours voor aangespannen dekhengsten en stamboekmerriën zal gehouden wordeD te Waspik op Dinsdag DAGELIJKS VERSCH verkrijgbaar. Beleefd aanbevelend, Groote Straat 142 WAALWIJK. Echo van het Zuiden. 1571 VOOR DE i ii - - i ii i i i "■■"L* I" 1 «WH—M—Mfc. Suiker- K.G. suiker gohalte 1 mee rper H.A.

Echo van het Zuiden | 1912 | | pagina 5