Derde Blad. DE OORLOG. BINNENLAND. Provinciaal Nieuws. NUMMER 19. ZONDAG 3 MAART 1912. 35e JAARGANG. De bezetting van Mergheb. Vroeger maakten wij reeds melding van de verovering van dezen strategisch zoo belangrijken heuvel. Hier volgen eenige interressante bijzonderheden uit Italiaansche bron gemeld. Dinsdagmorgen om zes uur rukten drie Italiaansche collonnes uit Homs, met mitrailleuses, berggcschut en pionniers op tegen Mergheb. De hoofdafdeeling zou Mergheb in het front aanvallen De rechter- en de linkervleugel van deze colonne zouden gedekt worden door de beide audere colonnes. Deze zouden ook een aanval doen op de oostzijde, maar vooral zorgen, dat zij het centrum kon den te hulp komen, als dit noodig mocht zijn. Een drietal batterijen bleven in Homs achter als reserve. In stilte, bijna ongemerkt, naderden de Italianen den voet van den heuvel van Mergheb Vol geestdrift overvielen zij den vijaod, die door een Turksch kapitein en een sjeik aangevoerd werd. De Turken en Arabieren boden een wanhopigen tegenstand, maar zij konden den hardnekkigen aanval der Italianen niet afslaan want deze voerden onmid dellijk een bajonet-charge uit, waarbij zeer veel Turken vielen. Onder de slachtoffers waren ook de Turksche en Arabische bevelhebber. Omstreeks 8 uur waren de Italianen meester van het terrein. Zij begonnen onmiddellijk den heuvel te versterken. Tegen half tien keerde de vijand terug. De aanval was het hevigst tegen half drie in den middag. Op dit uur waren talrijke Turksch-Arabische troepen uit Slitero, waar zij geconcentreerd wa ren wegens een voorgenomen landing der Italianen, aangekomende vijand was toen 5000 man sterk. De Italiaansche troepen echter open den over het geheele front een ont zettend vuur, dat vooral onder de Ara bieren groote verwoestingen aanrichtte. De Italiaansche artillerie wachtte den vijand af tot hij zich op een korten afstand van haar bevond. Ook zij be gon dan te vuren, waardoor de aanval lers groote verliezen leden- Zoo gelukte het ten slotte de groote Arabische strijdmacht geheel en al te verslaan. Na drie uur verminderde de strijd en laat in den nacht eindelijk was alles weer rustig. Men schat de verliezen aan de zijde van den vijand op meer dan 500 dooden en een zeer groot aan tal gewonden. Hoewel de vijand, zooals gewoonlijk zijn dooden, verwonden en wapenen met zich medenam, was toch het heele dal ten Zuiden van Mergheb bezaaid met lijken en met weggeworpen wapenen, die door Italianen werden bijeenverza meld. Ondanks het aanhoudend verbit-- terd gevecht wisten de Italianen voor zonsondergang nog verdedigingswerken op te richten en hunne munitie en voor raden aan te vullen. Ook talrijke kanonnen werden in de versterkte positie opgesteld. Den vol genden morgen beproefde de vijand een aanval, die door de artillerie alleen werd afgeslagen. De Italianen hadden den vorigen dag 14 dooden, waaronder 2 officieren en 100 gewonden, waaronder 14 officieren. 61 verwonden zijn reeds in Tripoli aan gekomen en aan boord van het hospi taalschip >Regina d'Italia4 gebracht. Generaal Caneva sprak zijn goedkeu ring uit over de welgeslaagde operatie en de bewonderenswaardige dapperheid van alle manschappen. Op het terrein van den strijd werden talrijke mauser geweren met veel ammunitie en een aantal houw- en steekwapens gevonden. Nieuwe ktijgstoerustingen. De »Stampa« meldt uit Spezia, dat in het marine-arsenaal aldaar met koorts achtige bedrijvigheid dag en nacht ge werkt wordt aan de reparatie der oor logsschepen die uit de wateren van Tripoli terugkeeren, en de voltooiing van twee nieuwe dreadnoughts »Conte di Cavour4 en >Dante Alighieri4, die wel dra gereed zullen zijn. Ook is men bezig met den bouw van een nieuw soort ballons captif, volgens een systeem door luitenant ter zee Cal- derara uitgevonden. Men heeft er groote verwachtingen van. Verder wordt nog gemeld dat de procureur-generaal te Napels een tiental leveranciers van het leger een proces heeft aangedaan wegens bedrog. De Chineezen-opstootjes. Reuter seint heden uit Londenraph: Van Peking is a? n de Daily Telcg geseind, dat de bladen aldaar telegram men uit Nanking bevatten, meldendr dat er zoo goed als een ultimatum naae 's-Gravenhage is gezonden, betreffende de beweerde ruwe aanvallen door Ne- derlandsche politiedienaren te Soerabaja gedaan. Tenzij er binnen een week een bevredigend antwoord is ontvangen, zal als voorloopige stap de Nederland- sche handel geboycot worden. Aan de >Tel.4 werd dt. gisteren uit Den Haag gemeld Van een ultimatum of een dergelijke bedreiging van de zijde van China, als in het bericht van de >Daily Telegraph" vermeld, is aan het departement van Buitenlandsche Zaken niets bekend. De Frankfurter Zeitung heeft een par ticulier telegram uit Brussel, meldende dat ten aanzien van de Chineesche op stootjes te Batavia en Soerabaja, op rechtstreeksche navraag door middel van de Agence d'Extreme Orient, me- gedeeld is, dat alle mededeeltngen om trent een optreden der regeering te Nanking geheel onjuist zijn. In Nanking, waar op het oogenblik de gedelegeerden der verschillende provincies aankomen, heeft men de handen vol met de her vorming der regeering, zoodat men geen tijd heeft, zich met de Chlneezenquaestie in Nederlandsch-Indië bezig te houden. Een oorlogszuchtige uitlating van dr. Soenjatsen of diens secretaris is niet geschied. China wenscht het met Holland gesloten consulaire verdrag even streng gestand -te doen als alle andere interna tionale verdragen. Een consul voor Batavia is benoemd, maar de omwente ling was oorzaak, dat deze nog niet als zoodanig is opgetreden. Met dit verdrag of zijn oorzaken hebben de onlusten niets te maken. De Chineezen in Nederlandsch-Indië zijn wel is waar aan een uitzonderings behandeling onderworpen, zij staan onder den dwang der passenregeling en van het gebod zich in bepaalde wijken op te houden, en zijn in de meeste gevallen in plaats van aan den gewonen aan den politierechter onderworpen, maar ten aanzien hiervan zijn in den laatsten tijd door de Nederlandsche regeering be langrijke verbeteringen ingevoerd. Het telegram geeft voorts een volko men juiste omschrijving van hetgeen te Soerabaja gebeurd is en dat onze lezers bekend is Het verklaart dat het de plicht der politie was het oproer te dempen. Ook over de ongeregeldheden te Bata via is men nu blijkbaar geheel juist in gelicht. Examen Gemeente administratie Het le gedeelte vau het examen voor candidaat gemeente-secretaris zal dit jaar gehouden worde» op 24 en 25 April a. s. verzoeken aan Hare Majesteit de Konin gin, ingevolge art 1 van het vigeerend reglement voor de Kamers van Koop handel en fabrieken voor te stellen, het ledental onzer kamer, bestaande thans uit 5, met 2 te vermeerderen en alzoo te bepalen op 7. De Kamer overwoog, dat met het oog op de uitbreiding der schoen- en leder industrie en den handel in het algemeen in deze gemeente en hare omgeving sedert hare oprichting, in het jaar 1877, het zeer gewenscht zou zijn, dat ons College, als orgaan van de nijverheid en den handel dezer streek, uit een ruimere vertegenwoordiging bestond, waardoor een betere verdeeling van haren arbeid kan plaats hebben. De Kamer van Koophandel en Fabrieken te Waalwijk. Waalwijks Belang. In de Woensdagavond gehouden Be stuursvergadering van Waalwijks Belang, werd besloten in 1913 geene tentoon stelling te houden van Schoenen en Leder, over welke plannen reeds sedert December 1.1. was gesproken, gecor respondeerd en vergaderd. Gistermiddag had het bestuur hierom trent nog een onderhoud met den heer Kamerlingh Onnes, directeur van 't Bu reau voor Handels-inlichtingen te Am sterdam en lid van het centraal comité Plan 1913. Van hier vertrok genoemde heer naar Kaatsheuvel, waar ook plannen voor eene tentoonstelling bestaan. Waalwijks Belang, dat te goed de groote kosten en moeiten kent verbon den aan tentoonstellingen en overtuigd dat het zeker niet minder dan 1903 en 1910 mocht worden, wil men niet den naam der plaats en industrie schenden, en met 't oog op de talrijke tentoon stellingen, o. m. te 's Bosch, Tilburg en Eindhoven, meende beslist van het plan te moeten afzien. Overplaatsing. De brievenbesteller J. de Kort, wordt met 16 Maart e.k. overgeplaatst van 't kantoor alhier naar 't postkantoor te Boxtel. herleeft en zal verder aan de competitie deelnemen. Zondag 10 Maart komt zij te Waalwijk. Best vee. Als bewijs dat hoornvee uit deze streek zeer gezocht is, kan o.a. dienen, dat gisteren aan 't station van-den Staats spoorweg alhier naar België geexpedieerd werden pl.m. 150 stuks runderen bestemd voor de fok- en melkerij in België. Het zijn meestal eerste kwaliteit jonge schot ten en vaarzen die tegen hooge prijzen zijn opgekocht. De Katholieke Illustratie1 van deze week bevat de volgende. PLATEN Een IttUaansche prinses als verpleegster in Tripolis Een »trans- bordeur4 over een groote rivier. >Dolce far niente4. Een begrafenis in het eeuwig ijs. Wildbad Gastein. Het Engelber gerdal in Unterwalden. Het beroemde slot Chillon aan het meer van Genève. Jan Toorop en zijn werk. (7) Het van stapel loopen van den eersten Spaan- schen Dreadnought4 te Ferrol. Lord Joseph Lister. Joh. Löser Een diamanten huwelijksfeest in het Oostenrijksche kei zershuis. Overstroomingen in Spanje. TEKST Koninklijke hulp op het slagveld. De stem van Isabelle (vervolg). Hoe hij de zaak in orde bracht. Vrede. Vertrouwen op God. Jan Toorop en zijn werk. Bij onze platen. De Trouw dag. Inhoudsopgave. Cursus. Waalwijk, 2 Maart 1912 Kamei van Koophandel. Door de Kamer van Koophandel te Waalwijk zijn de navolgende adressen verzonden Waalwijk, den 24 Februari 1912. No. 1909. ONDERWERP Arbeidsregeling. Aan Zijne Excellentie den Heer Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel te 's-GRA VEN H AGE. Wij ontvingen afschrift van een adres der Kamer van Koophandel en Fabrieken te Kaatsheuvel, waarbij dat College op daarbij aangehaalde gronden, die ook wij onderschrijven, Uwe Excellentie verzoekt ten behoeve der schoenindustrie aldaar, te willen bevorderen, dat gedu rende het tijdvak van ruim vier weken voor Paschen tot Pinksteren, voor vrou welijk personeel in de schoenfabrieken, eene ruime toepassing wordt gegeven aan art. 6, alinea 8 juncto art. 32 der Arbeidswet. Ook voor onze en andere gemeenten zou die maatregel van groot nut zijn, wijl de toestand te dien opzichte alhier gelijk is aan die te Loonopzand-Kaatsheuvel. Wij verzoeken Uwe Excellentie mits dien beleefd het verzoek der Kamer voornoemd in te willigen en ook voor onze gemeente dezelfde gunstige bepa ling in toe passing te brengen. De Kamer van Koophandel en Fabrieken te Waalwijk. Waalwijk, 24 Februari 1912. No. 1910. ONDERWERP Uitbreiding van het ledental der Kamer Aan den Raad der Gemeente WAALWIJK. Wij hebben de eer Uw College te Jubileum Wederom een eigenaardig jubileum wordt binnenkort in onze gemeente ge vierd Het zal dan 25 jaar geleden zijn, dat J. van Mier gedurende 25 jaren met de armenbus des Zondags de ronde deed langs de huizen der ingezetenen. Het zal hem zeker niet aan bewijzen van belangstelling ontbreken. De Liedertafel naar Amsterdam. In de 2e afdeeling Mannenkoren zullen in den internationalen zangwedstrijd te Amsterdam in Juni a.s. deelnemen Rotterd. Mannenkoor „Zanglust" Rot terdam ;Mannenzangvereeniging „Onder linge Oefening", Antwerpen (België); Zangvereeniging „Amersfoort's Mannen koor", AmersfoortKon. Koormaatij. „De Vereenigde Werklieden", Leuven België Liedertafel „Oefening en Vermaak", Waalwijk-BesoijenAmstels Mannenkoor „Harmonie", AmsterdamMannenzang- vereeniging ,,'s Gravenhage"„Ginne- ken's Mannenkoor", Ginneken. Politieke, lezing P. Verhagen. Naar wij vernemen zal de edelachtb. heer P. Verhagen, burgemeester van Woudrichem a.s. Dinsdag alhier voor 't publiek spreken om zijne candidatuur voor den Statenzetel te verdedigen. Er wordt vrij debat toegestaan. Af aria- Vereeniging. Het voorloopig bestuur heeft onder ling de functies als volgt verdeeld Mevr. Rubbens-Timmermans, Presidente. Mevr. Houben-Schreurs, Vice-presidente. Mevr. J. Gragtmans-v. Baal, le Commissaresse. Mevr. A. Jansen-Huijs, 2e Commissaresse. Mej. An. de Bree, Secretaresse. Politiezaken. Gistermiddag arresteerde de gemeente politie een dronken man, zekere V. Hij had moeite met loopen, maar niet zoo dra werd hij den agent van politie ge waar of hij zette er een flinke vaart in, maar 't bleek nutteloos. Hij werd spoedig ingehaald en kon toen van dezen wed loop en nog wat meer, flink uitrusten. Waalwijk VooruitEindhoven. Deze ontmoeting zal morgen op het terrein alhier plaats hebben. Met groote belangstelling en ongeduld zien wij de zen wedstrijd tegemoet, want zoo ooit, dan zijn hier alle factoren aanwezig, die een strijd spannend doen zijn. W.V. heeft met Eindhoven nog een appeltje te schillen, want aldaar verloor zij on verdiend met 20, zoodat zij vast be sloten is morgen te trachten revanche te nemen. E. V. V. daarentegen heeft nog een goedé kans op het kampioenschap, doch als zij morgen verliest is dit ook verkeken. Het behoeft daarom geen be toog, dat zij alles in het werk zal stellen, om met een overwinning huiswaarts te keeren. Aanvang wedstrijd half drie. Het Bossche B.V.C. dat zich uit de competitie teruggetrokken had, is weer Naar wij vernemen bestaan er in Til burg plannen om te komen tot het hou den van een cursus in de behandeling van verschillende machines voor het schoenvak. Het hoofddoel van dezen cursus zou zijn het aankweeken van geschoolde machine-arbeiders. Onder handelingen zijn reeds aangeknoopt met het Bestuur der Ambachtsschool en diverse machine-fabrieken en het laat zich aanzien dat reeds dezen zomer aan deze plannen uitvoering zal kunnen worden gegeven. Wij hopen hieromtrent in een volgend nummer iets naders te kunnen mededeelen. Paardenfokkerij. De algeineene vergaderingen van de afdeelingen Noordbrabant van de Neder landsche Paarden- en Rundveestamboe ken zullen te Breda worden gehouden op Vrijdag 12 April a.s. Behalve de gewone huishoudelijke zaken zullen in die vergaderingen aan de orde komen, de benoeming van een afdeelingsvoorzitter zoowel voor het Rundvee- als voor het Paardenstamboek. Behoudens hoogere goedkeuring heeft de Provinciale regelingscommissie voor de paardenfokkerij in Noordbrabant be sloten de paardenkeuringen in het dis trict Heusden dit jaar te Almkerk te houden, terwijl het concours voor aan gespannen dekhengsten op 25 Juli a.s. te Waspik plaats zal hebben. Op de j.l. Vrijdag gehouden alge- meene vergadering van de afdeeling Heusden der Noordbrabantsche Maat schappij van Landbouw kwam o. a. ook ter sprake het plan der Regelingscom missie voor de paardenfokkerij in Noord brabant om de premiekeuringen voor paarden dit jaar niet te Heusden maar te Almkerk te houden De voorgenomen maatregel vond om verschillende redenen algemeene afkeuring en het bestuur werd opgedragen al het mogelijke te doen om de autoriteiten nog van dit voor nemen te doen afzien. Voor de toepassing van het Provin ciaal Reglement op de Paardenfokkerij in Noordbrabant behooren de volgende gemeenten tot het voormalige district Heusden. thans Almkerk. Almkerk c.a., Andel, Baardwijk, Berkel c.a., Besoijen, Bokhoven, Capelle, Crorn- voirt, Dongen, Drongelen, Drunen, Dus- sen, Empel c a., Engelen, Giessen, Goirle, 's Gravenmoer, Hedikhuizen, Genderen, Herpt, Heusden, Loon op Zand, Meeu wen, Nieuwkuik, Oisterwijk.Oudheusden, Raamsdonk, Rijswijk, Sprang, Tilburg, Udenhout, Veen, Vlijmen, Vrijhoeven- Cappel, Vught, Waalwijk, Waspik, de Werken c.a., Werkendam, Wijk c.a., en Woudrichem. Militair onderricht. Schietoefeningen. Oproeping op eene vergadering bij Jan de Kort te Baardwijk op Maandag 4 Maart a.s. des avonds ten 8 ure pre cies van jongelingen die de schietoefe ningen wenschen mede te maken, welke te Baardwijk zullen worden gegeven, en in overleg te treden met den Luitenant omtrent dagen en uren waarop die het geschikst kunnen worden gehouden. De Burgemeester J. A. J. van Heijst. Rijksnoi 1naaischool Aan het schriftelijk examen voor de Rijksnormaallessen dat vandaag in de gemeenteschool gehouden werd, namen 17 candidaten deel voor toelating tot de eerste klas en 13 voor de voorbe reidende klas. Het mondeling gedeelte van het examen zal den 23en var. deze maand gehouden worden ten overstaan van den Districts-Schoolopziener, den heer Van Oppenraaij. DRUNEN. Nu boer, burger en heer zijn tuintje weer in orde gaat brengen cn het zaad aan de aarde zal toe ver trouwen, is door de bevoegde macht weer herinnerd aan art. 584 van het Burgerlijk strafrecht dat luidt »Hij die zonder daartoe gerechtigd te zijn niet uitvliegend pluimgedierte laat loopen in tuinen ot op eenigen grond die bezaait, bepoot of beplant is wordt gestraft met een geldboete van ten hoogste f 15.004 Kippenhouders weten dus weer wat zij te doen hebben. De stoomzuiveifabriek alhier geeft de ondermelk vanaf 1 Maart weder aan de leden terug. In minder dan 4 maan den is door dc fabriek verkocht ruim 397000 Liter voor de som van f 12900. Tengevolge der te groote aanvrage der karnemelk was de prijs hiervan in No vember j.l. met l/9 cent per Liter ver hoogd. Thans is de karnemelk weder op den vroegtren prijs terug gebracht. (Het verslag v. d. Bóeren-Leenbank in een volgend nummer.) ELSHOUT, 29 Febr. Bij de gisteren gehouden aanbesteding van een huls, te bouwen voor rekening van den heer W. Brok alhier was als volgt inge schreven A. Veldman, Drunen f5069 J. van der Aa, Elshout f 5000 H. Verhoeven, Drunen f 4980 J. Jehoel, Drunen f4975.50 A. Snijders, Drunen f4839 J. van der Loo, Elshout f 4795 M. Hombergen en Kooien Drunen f4400 VLIJMEN. Dinsdagavond werd alhier door het bestuur der coöperatieve Stoom zuiveifabriek aanbesteed het vervoeren der ondermelk naar 's-Hertogeubosch. Minste ioschtijvers wareD J Duzenios en Adr. de Graaf respectievelijk voor f 1,25 en f 1,38 per vracht. In het café van den heer Adr. v. d. Hout werd 1.1. Dinsdagavond dejaar- lijksche algemeene vergadering van de leden der coöperatieve Stoomzuiveifa briek gehouden. Na opening door den voorzitter werden de notulen van de vorige vergadering door den secretaris der vereeniging voorgelezen en goedgekeurd. Aan de orde was nu de rekening en verant woording over het afgeloopeu jaar. Dat de stoomzuiveifabriek gunstig gewerkt heeft dit jaar mag afgeleid worden uit het niet onaanzienlijk batig saldo, waar mede de rekening sluit, zijnde een be drag van f 1502,44', waarbij dan nog dient gevoegd te worden de 500 gulden afgelost op de leening. opgenomen bij de Boerenleenbank. Naar aanleiding dezer gunstige resultaten bracht de voorzitter een hartelijk woord van dank aan Directeur en onder-directeur, aan het bestuur, inzonderheid aan den heer Boom en eveneens aan de leden voor aller streven om de fabriek tot grooter bloei te brengen. Nadat de bestuurs verkiezingen hadden plaats gehad de aftredende bestuursleden werden met nagenoeg algemeene stemmen herkozen sloot de voorzitter de druk bezochte vergadering. In het algemeen bestuur van de 's Hertogenbossche veiling is Dinsdag voor onze gemeente gekozen de heer M H. Boom, die mede zitting heelt ge kregen in het dagelijksch bestuur dier veiling. Wij twijfelen niet of de heer Boom zal er wel in slagen de Vlijmensche telers te overreden hunne producten naar de Bossche veiling te zenden. Het op 1 Maart voorloopig gesloten register van de Nat. Militie voor de lichting 1913 bevat 34 ingeschrevenen. SPRANG. In den nacht van Zondag op Maandag heeft men bij v. d. H. alhier ge tracht kippen te ontvreemden. De dieren maakten echter zoo'n vieeselijk lawaai dat de eigenaar» wakker werden en de nachte lijke bezoekers het blijkbaar ook maar geraden vonden het hazenpad te kiezen. Iu de vorige maand is aan het hulp- postkantoor alhier op de Rijkspostspaarbank belegd f 1576,57 terugbetaald f 1550,43 VRIJH.-CAPPEL. Als volontair ter Secietarie te Katwijk is met ingang van 1 Mei a.s. bij besluit van Burgemeester en Wethouders dd. 23 Febr. jl. toege laten de heer A. Huijsman, thans als zoodanig alhier. De heer P. Verhagen, Burgemeester van Woudrichtm inede candidaat der Prov. Staten zal Woensdag 6 Maart des avonds te half acht in de harmouiezaa bij A. Stam alhier spreken orer„De veidedigiug der candidatuur.welk onderwerp genoemde, heer behandelt met debat. Toegang in de zaal vrij. De Bakkersvereenigiug „Eendracht maakt macht" heeft in hare laatst gehouden vergadering besloten, Koninklijke goedkeuring aan te vragen op hare Statuten. Woensdag 31 Januari j.l. werd te Weltevreden op Java eene feestelijke ont vangst bereid aan de nieuw benoemde Missionaire Dienaren des Woords L. P. Krijger en A. Merkelijo. CAPELLE. Naar het gerucht gaat zal Ds. J. J. Ruijs, predikant der Ned. Herv. gemeente alhier, eerlang zijn emeritaat aan- De Echo vin hel Zuiden.

Echo van het Zuiden | 1912 | | pagina 9