Nummer 20 Donderdag 7 Maart 1912 35e Jaargang I Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Waalwii'ksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen. Van Houtens CACAO en vergelijk d&e ^Zuiver Goed en Goedkoop Overal verkrijgbaar. i FEUILLETON. Vraag bij Uw winkelier een beis met andere soorten van denzelfden prijs Het is zekevc/at 6e ze dan blijft f drinker - X K° bus ƒ1,50 -0.80 IX K? bus ƒ0,425! IXo.. .,"0.18 Gemeentenraad. Telefoonnummer 38. Telegram-AdresECHO. De Echo van het Zniden Wii ill wijk se lie en Langstraatsche Courant, Dit Blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 8 maanden f0."6. {franco per post door het geheele rijk f 0.90. Brieveningezonden stukkengelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. UITGAVE: Advertbntiën 17 regels f 0.60daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën 8 maal ter plaatsing opgegeven worden 2 maal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels en advertenties bij abonnement worden speciale zeer voordeelige contracten gesloten. Reclames 15 cent per regel. KAATSHEUVEL. Openbare vergadering van den Raad dezer gemeente op Zaterdag 2 Maart des namiddags ten 3 uur. Voorz. Edelachtb. heer Van Besouw. Ongeveer 3.15 uur opent de Voozit- ter de vergadering aanwezig zijn alle leden. De notulen der vorige vergadering worden na voorlezing ongewijzigd goed- Van „DE ECHO VAN HET ZUIDEN." 78) Ik heb hem echter eenige diensten bewc- Z0D, waarvoor hij my gold beloofde en ik heb geld noodig Hij heeft het ook niet en het eenige middel om het te krijgen, is een rijk huwelijk. Zulk een huwelijk ligt binnen z(jn bereik. Een der rijkste erfgenamen van Londen beeft bij voor het vragenzy is de dochter van een (jzerhandelaar, die snakt naar den titel van lady. Hij weifelt echter en verliest zijn tijd met mevrouw Dnrski, hetgeen kwaad voor beiden is. Het is nadeelig voor haar, de wijl het eene onwaarheid voedt, en voor hem, daar hij zyn tijd verliest en bij den ijzerhan delaar achter het net vischt. Gewone lieden geven leelijke namen aan sommige zaken, zooals gy weet, miss Brewer, en hechten een ontzettend gewicht aan zulke betrekkingen, en het ligt in de kaart dat mevrouw Durski sel van Reginald zal bederven. En daar gekeurd en vastgesteld. Voorzitter. Verleden Woensdag mid dag heeft het Dag. Bestuur met de commissie en den heer De Bruijn eene vergadering gehad en is daarin de zaak van rioleering en trottoirs nader be sproken. Het gevolg van deze bespre- is dat B. en W. in overleg met de Commissie, voorstellen om tot het leggen van trottoirs in de Peperstraat en Vaart kant, rioleering in Loonopzand, Peper straat en Varkenseind over te gaan. De een gek en zal dat altijd blyven. Mevrouw Dnrski heeft hem geheel ingepakt en ik hond mij overtuigd dat hij haar morgen zou trouwen als zy er toe kon gebracht worden hare toe stemming te geven. Een onweersprekelijk bewys dat Douglas den naam verdient, hem door u gegeven, niet waar, mijnheer Carrington Ik ben do slaaf van uw doorzicht, zeide Victor met eene spotachtige buigingdoch alle gekheid ter zijde. Douglas Dale is een rijk man en smoorlijk verliefd op mevrouw Dnrski maar hij is de laatste, die zijn neef in de wielen zon rijden, als hij wist dat zij sir Reginald was toegedaan. In sommige opzichten is hij een gek, zooals ik zeide, en hij zou geneigd zijn, liever zijne eigen belangen op te otteren, zoo by dacht dat de beide geliefden wanhopend zouden worden. Hij zoa, als een vorstelyk rijkaard in een comediespel, een duizend ponden 's jaars er aan geven om het paar eene onbe kommerde toekomst te verschaffen, die magere toekomst zou evenwel noch sir Reginald, noch mevrouw DurBki bevallen en mij evenmin maar de andere schikking zou ons allen helpen. Hm 1 Zij bemint werkelijk uwen vriend, sir Reginald, zeide miss Brewer. Bah 1 antwoordde Victor Carrington ver achtelijk. Dat weet ik wel, maar wat maakt dat uit? Zij zou de ongelukkigste vrouw der wereld zijn als Reginald haar trouwde en dat zal hij nimmer doen dat is toch een groot gwaar. Dale zal dat wel/doen en haar eene kosten hiervan zullen bedragen voor de rioleering in Loonopzand f 3932, voor de 2e Vaartkant f 2106, voor de Peper straat f 928. De trottoirs voor de Vaart kant f 5170 Peperstraat f 2526. Voorts komen er nog onkosten bij voor klin kers f 412 en voor zinkputten f 376. Deze kosten zullen gedekt moeten woi- den door een riool- en trottoir belasting welke geheven zal worden in 3 klassen. Voor een huis waarvan alleen het keu kenwater in de riolen afgevoerd wordt f 2.per huis en per jaar. In de 2e klassen worden aangeslaan de bedrijven die uit den aard der zaak meer water moeten afvoeren b.v. die met een zuig gasmotor werken f 5.per jaar en leerlooierijen f 0.50 per kuip en leder- fabrieken die met walkvaten werken f 15.per jaar en huizen die niet zijn aangesloten en langs trottoirs en riool zijn gelegen betalen 75 cent per huls. Twee woningen onder een kap betalen ook maar 75 cent. Zoo zal ongeveer de rente en aflos sing, groot f 500 kunnen worden betaald. Voor de gemeente blijft er dan nog wel een f 100 a f 200 te betalen doch wij moeten ook zorgen voor de afvoer van het water. De heer v. d. Heuvel zegt over het voorstel nog eens nagedacht te hebben. Hii zou willen vo®rstellen, om tot een nog betere dekking te komen de motoren iets te verhoogen. Bij Schoenmakers in Loonopzand is er veel afvoer van water door die motor. Spreker wil de looierijen niet verlagen, doch om tot een nog betere dekking te komen zou hij de motoren iets willen verhoogen. Van Dortmond. Van de zuiggas motoren komt niets dan goed zuiver water. Het is zeer goed dat dat water door de riolen komt. Van de leer looierijen komt er vuil water in. In dit water liggen haren en meer ander afval Voor de rioleering is het goed dat er dat water van zuiggasmotoren door heen spoelt hoe meer hoe beter. Ik zou het ook omdat de kosten gedekt worden, maar laten zooals het nu is voorgesteld. De heer v. d. Heuvel erkent dat het voor het riool goed is als er water van een zuiggasmotor doorheen spoelt. Van Beurden. Ik zou er wel iets voor voelen als de verhoudingen ongezond waren, maar die zijn hier zoo goed als 't maar kan. De heer Roestenberg is vaD meening dat 75 cent voor woningen die niet zijn aangesloten hoog is. Ook voor de looiers 50 cent per kuip. is hoog. Liever had hij gezien bij een zaak van zulk een grooten omvang dat eerst een concept den leden was aangeboden opdat men er dan goed over had kunnen naden ken. Als wij zoo maar een besluit nemen zou het kunnen gebeuren, dat men er later spijt over had. Men moet voor zichtig zijn met dergelijke groote werken. De heet van Beurden zegt ook altijd het standpunt van voorzichtigheid in te nemen. Echter wat betreft deze werk zaamheden, daar is voorzichtig mede omgesprongen. In verscheidene verga deringen is de zaak breedvoerig bespro ken. Er is een commissie benoemd van drie leden, leden die toch het vertrou wen van de vergadering hadden, en deze hebben met het Dagelijksch Be stuur eu met den heer de Bruijn 3 uur lang geconfereerd en om nu weer uit te stellen, daar kan ik me niet mee ver eenigen. Roestenberg. Zeker is er over deze kwestie al een paar maal gesproken, maar nu komt er een uitgebreider plan en het heffen van de belasting, daar vooral zit voor mij weer iets nieuws in. Van Beurden. De plannen zijn 't zelfde gebleven en het heffen der be lasting geschiedt als nu met dit verschil dat de langswonenden ook iets moeten betalen, dit alleen is er bij gebracht. Van den Heuvel. En aan die cijfers is ook niets te doen, die zijn ons door deskundigen gegeven en ik geloof niet dat er iets anders aan is toe te passen. Van Beurden. Het werk van Loon opzand is met f 1500 verminderd. De heer Roestenberg zegt dat als men van te voren cijfers had gezien men soms tot andere gedachten zou zijn gekomen, 't Wordt voor den arbei dersstand nu 75 cent betalen en ook voor de looiers en schóenfabriekanten is het betalen. Van Beurden. U is in deze zaak een beetje erg pessimistisch. Roestenberg. Ik ben niet pessimistisch, ik ben overtuigd van het groote nut, armoede voor haar oog opgaan doe uw best om haar geheel verval voor te spiegelen. Zij is eene slechte hnishondster natuurlijk al dat soort van vronwen zijn slechte huishoud sters. Kom haar niet ter hulp, maak de zaken erger. Vervolgens zult gij gelegenheid genoeg hebben om de verwaurloozing van Reginald te doen uitkomen zijne ontrouw, zijne wreedheid tegenover haar, do zekerheid dat hij haar nimmer zal trouwen, de zelfzucht, die hem onverschillig voor hare moeilijkheden maakt en zijn onwil om haar ti helpen. Werk op horen trots, op hare ijverzucht, op hare zucht naar gemak en weelde, baren afscbnw van armoede en gebrek dat alles heeft altijd krachtigeo invloed op vrouwen als mevrouw Durski. Spreek in het eerst weinig met haar over Douglas Dale, vooral uiet voor hij weer in de stad is en hnar heeft bezochtmaar zorg vooral dat allerlei bezwaren haar omringen en dat zij vast overtuigd is, dat zy niets van Reginald te hopen of te verwachten heeft. Ik twijfel er geen oogenbiik aan, of Douglas Dale zal haar ten huwelijk vragen, als htj hare ingenomenheid met Reginald ziet. Maar stel dat de heer Dale hier in 't geheel niet komt? vroeg miss Brewer. Hy heeft thans de gewoonte verloren en kaD er over gedacht hebben, zoadat hij wegblijft. Sfel dat eene vli9g den kandelaar ont wijkt, miss Brewer, antwoordde Carrington en dat zij opnieuw naar de koude buitenlucht gaat zon men dan geen staat mogen maken hareD terugkeer? De laatste mogelijkheid in voor my zijn, dat Donglas Dale niet bals rer kop in alle netten vloog, die wij hem innen. [a eene korte poos, zeide mias Brewer Dat zal dan alles zeer spoedig moeten ichieden. met het oog op dien rijken ploert <n ijzerhandelaar. Met het oog op de omstandigheid dat ik ir dringend geld noodig heb, en dat madame irski in betzelfde geval verkeert, hoe spoe- jer, des te beter voor allen. Tot zoover heb ik onomwonden tot n iproken ik zal nog duidelijker zyn. Het is liten twyfel uw belang dat mevronw Dnrski en gezien is, liever dan arm en slecht aamd het is even duidelijk, hoewel minder in uw voordeel, dat ik mijn geld van Reginald Eversleigh krijg want kryg ik het, dan stel ik u vijibonderd ponden ter hand. Als er eenig middel was, dat n wettig aan de belofte bond, mynheer Carrington, zeide miss Brewer, dan zon ik n vragen mij dat zwart op wit te geven maar ik weet dat ik hiertoe geen middel bestaat. Ik neem het dus met rechtmatig vertrouwen aan en zal den door u afgebakenden weg bewandelen Diet omdat ik vast op de uitbetaling van dat geld reken, maar omdat het gelak van Panline ook het mijne zal verzekeren. Maar ik moet er bijvoegen en hier ging miss Brewer recht overeind in haren stoel zitten, terwijl een blosje hare wang bedekte dat ik niets met uwe plannen te maken zon willen hebben, in dien ik niet zag dat het werkelyk voor het welzijn van Pauline waa. Victor Carrington glimlachte, terwijl by dacht Dat is een zonderling exemplaar van een men8chelijk karakterdie vronw is volkomen over sichzelve voldaanzij voelt zich zelfs verheven, do het haar gelukt is, zich wijs te maken dot zij met een goed doel handelt. Het gesprek tnsschen miss Brewer en Victor Carrington duurde nog geruimen tijd; de eerst genoemde ging evenwel heen, omdat zij bij de levéa van mevronw Dnrski moest tegenwoordig zijn. De kamer op en neer loopende, glimlachte hij weer en prevelde Als Dale maar hier was en zij was over te halen om geld van hem te leenen, dan was alles in orde. Tot nog toe gaat alles naar wensch en ik ben op het goede pad. Het motto van Danton is ook het mijne „De I'ondace, de l'audace, et tonjours de l'aadace.a Victor Carrington at met mevrouw Dnrski en hare gezelschapsdame. Het maal werd op fatsoenlijke wijze voorgediendtoch zag men overal in Hilton-huia de sporen der armoede. De spyzen, zoo plechtig opgedragen, waren teer mager, de wijn wbb slecht, en Victor merkte op dat, in plaats van het zilver, dat hij de vorige maal had gezieD, een metaal zonder waarde de tafel van mevrouw Dnrski ontsierde. Panline zelf zag er bleek en vermoeid uit. maar alleen had ik maar eerst liever een concept in handen gehad. Van Beurden. Met pessimistisch be doel ik dat u een beetje bang van het te heffen bedrag is. De heer van den Heuvel merkt op dat de toestand aan de 2e Vaart niet langer zoo mag blijven voortduren. Voorts zegt hij dat er niet zooveel wo ningen zullen zijn die niet aansluiten. Het groote nut en gemak zal men er spoedig van leeren inzien, 't Zal. daar mee gaan als met het aansluiten aan de gasfabriek. De heer De Bresser zegt dat het voor een dubhel huis maar 75 cent is. Dat is per bewoner maar 371 ƒ2 cent. Voor dat bedrag zou hij de zaak niet willen uitstellen- De heer v. d. Heuvel merkt op dat nu alle werkzaamheden tegelijk gebeuren het goedkooper kan geschieden dan wanneer dan dit en dan dat onderhan den wordt genomen. De heer Roestenberg zegt ten slotte zich bij de meerderheid neer te leggen. Het voorstel van B. en W. wordt hierna met algemeene stemmen aange nomen. (Wordt vervolgd.) BAARDWIJK. Openbare vergadering van den raad der gemeeote op Zaterdag 2 Maart des avonds ten 7 uur. Voorzitter de Edelachtb, heer J. A.J. van Heijst. Ongeveer 7.15 uur opent de voorzitter de vergaderingafwezig de heer H. Donkers. De notulen der vorige vergadering worden na voorlezing onveranderd goed gekeurd en vastgesteld. Aan de orde 1. Wijziging begrooting dienstjaar 1911. De Voorzitter deelt mede dat eenige posten zijn overschreden o.a. de post brandweer is door de vele branden die hebben plaats gehad aanmerkelijk over schreden. Ook de post straatverlichting, die voor het eerst met gas beeft plaats gehad, is de raming ver overschreden. De rekening van den docter valt voortaan ook moeilijk te ramen. Vroeger, bij den ouden dokter, betaalden we een vaste som, nu echter moet per visite worden betaald, zoodat dit bedrag het eene met het andere jaar zeer uiteen zal loopen. De posten die zijn overschreden worden allen af- en overgeschreven. 2 Benoeming van een stembureau. Worden benoemd als leden de heeren Pullens en J. v. d. Mee, als plaatsver vangende leden Donkers en van Beijner», als vierde lid Schrijnen en als plaats vervangend vierde lid J. Klerkx. 3 Ingekomen stukken. a. Een adres van de R. K. Vakver- eeniging van Leerbewerkers, houdende een verzoek om een subsidie van f 50 voor de werkloozenkas. Het bestuur wijst er op dat de ver- Zy bad hst voorkomen eener vronw, die het leveD een last vindt, bijna te zwaar om te dragen. Na een langdurig onderhond, waarin zij zich geheel door de sluwheid van Carrington in dezeB strikken liet vaDgen, beloofde Panline aan den onwaardigen Reginald niet meer te denken, maar een beroep te doen op de liefde van Donglas Dale od hem eenige honderde ponden ter leen te vragen. En nu, mijnheer Carrington, vervolgde zy, deie bespreking heeft my zeer pijnlijk aangedaaD. Vergeef mij, zoo ik u verzoek, mij te verlaten. Victor gaf daar terstond gehoor aan en nam afscheid van mevronw Dnrski, met vele ver ontschuldigingen voor zijn indriDgen. Vooraleer hy het hniB verliet, ontmoette hij miss Brewer die uit eene kleine kamer kwam, toen hij het voorportaal betrad. Vertrekt gij. mijnheer CarriDgton vroeg miss Brewer. Ja, biDnen een paar dagen keer ik terug. Laat mij weten, zoo Dale in dien tusschentyd komt. Ik heb wat met uwe vriendin gesproken en ben verbaasd over de gemakkelijkheid waar mede deze zaak zich zal schikken. '1 hans ver acht zij Reginaldzij zal hem niet lang meer beminneD. Goeden avond, misa Brewer. (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1912 | | pagina 1