)D en, Tweede Blad. iurg 'rij, DE OORLOG. lilden. Provinciaal Nieuws. HIIÏÏWS ÏÏIT HBUSDSH T yulde Buitenland. uelgië. Engeland. Mijnwerfcersstaking. Kunst en Wetenschap, ÏUMMER 22 DONDERDAG 14 MAART 1912. 35e TAARGANG. 1472 Turksche aanval op Ain-Zara. Uit het Turksche kamp te Azizia wordt gemeld, dat de Turken er bij een nach- jtelijken aanval In geslaagd zijn tot bij Ain Zara door te dringen. Zij staken twee gebouwen in brand, één een vroeger Turksch hospitaal. Bij Hamet-Bey-Adim had een gevecht plaats, waarbij de Turken vier dooden en negen gewonden hadden. De Italiaansche lezing over den aanval luidt als volgt Zondagmorgen vroeg deden 1500 man Arabieren met geregelde Turksche troe pen in een zeer uitgebreid front een aan val op een schans bij Ain Zara, waarbij zij tot op 700 meter naderden. Van uit de schans werd het vuur niet beantwoord. Om half zes (om vier uur was de aanval begonnen), begon de vijand onder oor- logsgeschreeuw met meer woede aan te vallen en nu werden door de Italiaansche sche.pschutters eenige salvo's gelost, terwijl ook de artillerie eenige schoten op de Arabieren loste. De vijand begon daarop terug te trekken, waarbij de Ita liaansche artillerie hem met schoten ach tervolgde. Om half acht was de terugtocht van den vijand algemeen De verliezen aan Turksche zijde waren aanzienlijk. Van de schans af werd duidelijk waargenomen, dat in de vijandelijke gelederen de hos- pitaaldienst met draagbaren dtuk in de weer was. De Italianen hadden geen ge kwetsten. Gedurende den nacht werden elf verdachte Arabieren, van wie twee met Martini-geweren gewapend, door Askari's gevangen genomen. In Barka. Maandagmiddag om 12 uur bescherm den de Italiaansche troepen een compag nie schansgravers, die bezig waren met den aanleg van een nieuw fort, toen talrijke scharen Turken en Arabieren naderden. Op een afstand van 4 kilometer openden de Italianen het vuur, waarop een verwoed gevecht ontstond. Tegen 4 uur trokken de Turken en Arabieren zich terug. De ItalianeD hadden 13dooden en 73 gewonden. De uitzetting der Italianen. De minister van binnenlandsche zaken heeft den walis van Syrië, Aleppo en Beiroet, en den gouverneurs van Jeru zalem en den Libanon bevel gegeven, de zich nog op Ottomaansch grondgebied ibevindende Italianen morgen met geweld uit het land te zetten, daar dan de termijn van 2 weken vervalt, die hun tot ver trekken gelaten was. <a n. 1ENT- EN. 1680 dwijk. N. 1241. ULS. ER. jN uit 300 on bij den en Heer Een dorp ingezakt. Volgens dePatriote is het dorp Warmi- fontaine bij Neufchateau in een leigroeve gezakt. Vijf huizen zijn iogestort, twintig andere en de kerk dreigen ineen te vallen. De instorting der groeven had onge lukkig plaats in de galerijen, die onder het dorp door loopen. Men schrijft de instorting toe aan het insijpelen van het water en verzakking der steunbalken. Vrijdag liet de plaatselijke overheid een twintigtal huizen ontruimen. Eenige uren later stortten vijf van die huizen in, vóór men tijd had, de meubels te bergen. Sedert dien dag duurt de verzakking steeds voort en overal vertoonen zich scheuren over een oppervlakte van 200 meter lang en 50 breed. Zondag heeft men in de kerk geen H. Mis durven celebreeren, daar ieder oogenblik de kerk kan instorten. De Mis werd opgedragen in de gemeenteschool. De groeve, die ingestort is, had een jaarlijksche opbrengst van een half mil- lioen frank en gaf werk aan 300 werk lieden. De schade is zeer groot. De Belgische mijnwerkers. BRUSSEL, 12 Maart. Het nationale comité van den bond van mijnwerkers heeft besloten den 24en Maart een con gres te Brussel bijeen te roepen, ten ten einde een minimum loon te eischen en een loonsverhooging van 15 procent. De marine-begrooting voor 1912'13 is heden bekend gemaaktzij beloopt 44.085.400 pond sterling d.i. dus een vemindering van 307.100 pond sterling. Op het nieuwe bouwprogramma staan vier groote pantserschepen, acht licht bewapende kruisers, twintig torpedo-ver nielers en een aantal onderzeeërs. Het vloot-personeel zal met 2000 man ver meerderd worden. In zijn toelichting bij deze begrooting zegt minister Churchillde begrooting is samengesteld veronderstellende dat de bestaande programma's van andere mogendheden niet zullen uitgebreid wor den Geschiedt dit wel, dan zal een aan- vullingsbegrooting noodig zijn teneinde het vlootpersoneel te vermeerderen en de begrooting zelve te verhoogen. Gisteren was het een hoogst kritieke dag in de geschiedenis van de staking der Engelsche mijnwerkers. Men weet dat er directe onderhandelingen zijn gevoerd tusschen de eigenaars en hun personeel, een gebeurtenis, die van alle zijden werd toegejuicht en waarvan velen iets goeds verwachten. Het resul taat van deze conferentie is, op het oogenblik dat wij dit schrijven nog niet bekend, vandaar dat wij te dezer plaatse niet kunnen melden of La dit kritieke moment betere dagen te verwachten zijn, ofwel dat de toestand nog erger worden zal. Wellicht zullen onze lezers onder telegrammen nadere bijzonderheden om trent deze conferentie vinden. Wij spraken boven van een kritiek moment en met recht, want mocht de conferentie slecht uitvallen, dan staan ernstige gebeurtenissen voor de deur Men vreest dat de leiders de mijnwer kers in dit geval niet meer zullen kun nen beheerschen, zoodat er groote kans bestaat op onlusten. Ondertusschen doen zich de gevolgen al meer en mee.* voelen. In Londen b. v. is de storing in het verkeer zeer goed merkbaar. Reeds zijn meer dan 200 tramwagens buiten verkeer geste'd en tegelijkertijd heeft de directie verlof ge geven om in eiken wagen 15 personen meer te bergen dan gewoonlijk het ge val is, wat een verschrikkelijke volte veroorzaakte, vootal wijl ook verschillen de treinen naar de voorsteden niet meer rijden. Op de ondergrondsche lijnen zijn 300 treinen uitgeschakeld, en men kan begrijpen wat een verwarring dit geeft. De geheele spoorwegdienst is thans tot de helft gereduceerd. De prijzen der levensmiddelen begin nen thans snel te stijgen het brood is al met 1 d. verhoogd en de vleeschprijs per pond met evenveel. Het aantal broodeloos geworden arbeiders bedraagt nu reeds 700.000, en het get 1 stakende mijnwerkers, zooals men weet, meer dan een milltoeu. Wij kunnen hieraan nog toevoegen, dat de conferentie gisteren nog niet is afgeloope, en heden weer wordt vooi t- gezet, men heeft echter goede hoop op gunstig resultaat. In Duitschland werden Zoudag in de verschillende kolen centra-vergaderingen gehouden, en men kon er hel niet eens worden. Het resultaat is dat Maandag een gedeelte staakte en de rest aan hei werk ging. Er staakt 58°/o der mijn werkers van Duitschland. Vooral in de havensteden brengt het groote stoornis teweeg. In verschillende plaatsen zijn botsingen voorgekomen In Rotterdam krimpt de voorraad zeer, voor particulieren wordt niets afgegeven. Men betrekt nu kolen uit Limburg en Frankrijk. Er is sprake van, dat de uitvoer van Limburgsche kolen zal wor den verboden. Waalwijk, 13 Maart 1912. Gasfabriek. De loopende geruchten, als zou de gasfabriek de noodige kolen reeds heb ben ontvangen zijn bezijden de waarheid, althans zeker voorbarig. Wij dringen erop aan de maatregelen, die zoo welwillend door de fabrikanten genomen zijn, te blijven handhaven mo gelijk kunnen we hieromtrent a.s. Zater dag iets meer meedeelen. Kamer van Koophandel en Fabrieken. Het navolgend schrijven ontving de Kamer van het Ministerie van Landbouw, Nijverheid en Handel te 's Hage. No. 619. Afdeeling arbeid. Bericht op schrij ven van 24 Febr. 's Hage, 7 Maart 1012. 1912, No. 1909, betreffendeAr beidsregeling in de Schoenindu strie. Naar aanleiding van Uw neven ver meld schrijven heb ik de eer U te be richten dat inzake de toepassing van he 8ste lid van artikel 6 der Arbeidswet 1911 in de schoenindustrie te Uwen geenerlei toezegging kan worden ge daan. Elke aanvraag om vergunning, op grond van dit wetsartikel ingediend za' zelfstandig moeten worden beoordeeld. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, Voor den Minister, De Secretaris-Generaal, (was geteekend) VERSTEEG. Liedertafet. Het laatste winterconcert der Lieder tafel belooft veel schoons. Behalve de met zorg gekozen nummers voor man nenkoor, waaronder wij aantreffen het overbekende werk met kinderstemmen „l'Orgue" van Rillé, zal het mannen- kwartet Cecilia 2 harer fraaiste nummers ten gehoore brengen. Mej. Hoogveld en den Heer Bolsius hebben ook voor dit concert het volgende programma „Duet aus Elias" Mendelssohn. „O wüsst ich de weg züruck", „Sontag", beiden van Brahms, te zingen door den Heer Bolsius. „Duet aus Schöpfung", Haydn, „Solvejys lied" van Grieg en „Waldeinsamkeit" van Max Reger door Mej. Hoogveld. Dit alles gezien durven wij dezen avond als een ware kunstavond te bestempe len. Een waardig slot aan de rij harer winterconcerten. Een schitterende ovenvinning behaalde W. V. Zondag j.l. op B. V. C. Met 5—0 geslagen, togen de Bossche naren huiswaarts. Als om half drie scheidsrechter Huijs- man beginnen blaast, verschijnt B.V.C. met haar gewone elftal, terwijl W.V. ook de sterkste combinatie in het veld heeft. Van den aftrap af nemen de Bossche naren den bal mêe en maken het W.V. danig lastig. De middenlinie der geel zwarten is echter in puike conditie, zoo dat deze 11a een kwartier van hard werken het spel weet te verplaatsen. Nu moet op haar beurt de Bossche verdediging alle zeilen bijzetten, om score te beletten. Dit gelukt hun niet zoo goed, dan hare tegenpartij, want na algemeen opbrengen doet de W.V. center-voor met een listig schot voor de eerste maal het net trillen. Dit is het sein voor de geel-zwarten om nog steviger aan te pakken, wat tot ge volg heeft, dat zij over alle linien sterker zijn en vóór rust nog tweemaal doel punten. Direct na de hervatting is W.V. weer de meerdere. De voorhoede com bineert heel aardig, terwijl de verdediging speciaal de middenlinie voor de Bos schenaren te sterk blijkt. Deze geven echter den moed niet op en stellen alles in het werk om de eer te redden, doch iet gelukt hun niet. W.V. speelt even anatiek en heeft de rechts-binnen weer spoedig succes 40. Als later de rechts buiten nogmaals het Bossche doel door boort is de stand 5—0, wat ook eind stand werd. Het was een zeer interessante wed strijd, waarin beide partijen volkomen eerlijk en mooi spel te zien gaven. Nu a.s. Zondag de laatste compe titie-wedstrijd tegen het Bergsche „Sparta" op het terrein alhier. De vorige ontmoe ting kon wegens duisternis niet worden uitgespeeld en is deze match opnieuw vastgesteld. Geslaagd Deze week slaagde de marechausseé de Poorter van de brigade Kaatsheuvel voor het examen van Brigadier. Wij feliciteeren hem met deze mooie uitslag. Diefstal In den nacht van Maandag op Dinsdag is bij de wed. de H. in de St. Antonius- straat een groote karnhond van de ket ting gestolen. 't Is niet alledaagsch dat zoo'n waker zelf wordt meegenomen. Tar iefwet. De Nederlandsche Kamer van Koop handel te Londen heeft een uitvoerig adres gericht aan den minister van financiën om te protesteeren tegen de aanhangige tariefwet. Zij wijst er 0. a. op dat twee protectionistische landen als Amerika en Spanje, op 't oogenblik invoerrechten op verschillende artikelen gaan verlagen. CAPELLE. Zaterdaghad alhiereenongeluk plaat», wat betrekkelijk goed is afgeloopen. De 8 jarige M. v. R. ging op de tiee van een bakkerskar staan. Na herhaaldelijk gewaarschuw 1 tc zijn verloor hij het eveu- wicht en kwam onder een der wielen te recht met. beide beeueo. Naar huis gebracht, bleek niets gebroken te zijn en werd geneeskundige hulp onnoodig geacht. Mond en klauwzeer. Het cassatie beroep van den landbouwer J. d. B inzake het vervoeren van een koe uit een besmet verklaarde spreek, is door het Hooge Ge rechtshof in den Haag, naar we vernemen, verworpen. De uitvoering van de Rederijkerskamer „Vriendentrouw* zal plaats hebben op Woens dag 20 Maart bij de-, heer L. F. van Dongen Gespeeld wordenBaas Gauzendonek* en „Schijn bedriegt*. Na afloop bal. Het Bestuur heeft zich in verbinding gesteld met Bossche stafmuzikan ten, tot opluistering van den avond en 't spelen van dansmuziek. VRIJH.-CAPEL. Toen Dinsdagmorgen de wagen der Omnibus Maa'schappij vkd Kaatsheuvel terugkeerde van den trein, hsd de voerman het ongeluk, dat zijn paard zich bang maakte eu schrok van enkele buizen welte langj den weg lagen, met het gevolg dat het geheele vaartuig in de vaart terecht kwam, persoonlijke ongelokken had den gelukkig niet plaats, hoewel er een pas sagier in sat. Des namiddags heeft men de wageu weder op den weg weten te krijgen. WASPIK. Zondag jl. speelde ffBrabantia* (voorheeu „Rapiditas*) alhier haar laatste compctietiewedstrijd tegen H. M. 8. II te Breda. Brab. verliest den opgooi en moet eerst tegen zon en wind in spelen. In den aanvang dringen toch de Brab. aanvallers het verst door in de vijandelijke verdediging, maar ten slotte gelukt het toch aan H. M. S. door haar centervoor de leiding te uemen 10. Geen minuut daarna doelpunt dezelfde speler opuieuw voor H. M. 8., als de kee| er verzuimt om uit te loopen. Dan is Brab. na den aftrap meester van 't terrein als haar centervoor een zeer hard schot inzendt, kan de keeper dit ternanwer- nood verwerken en de linksbinnen is er als de kippen bij en doelpunt onhoudbaar 2-1, Even daarna krijgt Brab. een strafschop, welke echter niet benut wordt Na rust is Brab. overwegend sterker. Het geluk keert haar echter den rug toe. en het duurt lang voot het den centervoor gelukt met een lraaien kopbal gelukt den sland gelijk te maken 22. Als apoedig daarna de links buiten voorzet, kopt de centervoor mooi in, dcch de keeper kau juist nog tot corner verwerken. Direct daarna schiet de ceDtet- voor en het H. M. S. doel o tkomt wonderlijk aan het gevaar, als de bal van den paal in het veld springt. Dan fluit scheidsrechter de Jong tijd en is Brab. ongeslagen kampioen. De scheidsrechter was niet beregend voor zijn taak, wat zich vooral voor Brah. liet evoelen. Over het geheel speelde Brab. beneden haar kampioenBvorm. Zaterdagavond 1.1. ve oorzaakte een paar dronken straatzangers hier een relletje. Op 't Dijkje ontmoetten ze een collega m ua op deze ontmoeting nog enkele glaasjes te bebben gebruikt werd bet drietal al spoedig handgemeen, waarbij de twee eerste partij kozen tegen den laatste. Het gevolg daorvan was, dat nummer drie in het slijk rolde, waarop de aanvaller® met den fouraye- zak van den verslagene in de richting Raamsdonk verdwenen. De beroofde ver voegde zich daarop bij de politie alhier. Veldwachter de Koning achtervolgde daarop de twee zangers met zijn s enrhond, haslie ze spoedig in en arrts-leerde ze 'e IUamt- ionk met behulp van zijn collega Simons aldaar. Daarop werd de maréchaussee te Raamsdonksveor gewaarschuwd, welke zich over de luitjes ontfermde. RAAMSDONK. Vergadering van deu Gemeenteraad van Raamsdonk op Zaterdag den 16 Maart 1912 des voormiddags om tien uur. RAAMSDONK (DORP.) Aan de indu- slrieelen in dez" gemeente is bekend gemaakt dat zij voorloopig hunne door de El. Centrale gedreveu machines slech's moge latcu werken van 127 en van 10 tot 12 uur nam. DRONGELEN. 1 April a.s. zal het 25- jaar geleden zijn, dal Hendrikua Geert Muller machinist op de sloomkabelpont alhier, bij de Rijkswaterstaat in dienst trad. Voor de schietoefeningen tot verhooging vau 'a Lands Weerbaarheid, die hier in den kome cn Zomer gehouden zullen worden, hebben zich bereids 34 leerlingen deelnemers aangemeld. WERKENDAM. Zaterdag zijo van Wer- keudam naar VHerlogenbosch overgebracht H. P. en R. v. Ij., die eerst onlangs uit de gevangenis ontslagen, den omtrek van Werkendam onveilig maakten door hunne dieverijen. Zij hadden vau J. v. Breugel, een geweer, geladen met scherpe patronen, weg genomen en losten daaimedi twee scholen op den Rijksveldwachter H. Kant eu enkele burgers die hen achtervolgden en gevangen traltanten vertrekken naar Tilburg, om daar in het Retraitenhuls voor vrouwelijke personen, eene 3 daagsche oefening bij te wonen. Een 40 tal jonge dochters nemen er aan deel. Zij vertrekken Vrijdag geza menlijk met de tram van half drie en keeren Maandagavond terug. Moge de eerste deelneming spoedig door meerdere gevolgd worden en voor de deelneemsters en hare omgeving heil zame gevolgen hebben en geestelijke vruchten dragen. Vergiftiging. Van den opzichter over de werkzaam heden, van het >Huis ter Heide* In de par. St. joachimsmoer, zijn een tweetal prachtige honden vergiftigd in 14 dagen tijd. Ofschoon geen bewijzen aanwezig zijn, wordt hierover veel gesproken en mee ningen geuit. Zondagnacht werd zelfs een gedicht aangeplakt, tegen de pui welke aldaar bij de kerk staat. Daarin worden de bewoners gewaarschuwd voor een persoon, die belust is op honden, kippen, hazen en konijnen enz. De zaak is naar wij vernemen in onderzoek. Boerenbond. Het uitvoerig verslag van de lezing van den Boerenbond komt in ons num mer van a.s. Zaterdag. Loon-op-Zand. Gisternamiddag viel het 3-jarlge kind van J. v. W. alhier in een diepen put nabij het huis. De moeder, door een 5-jarig broertje, dat bij het ongeval te genwoordig was, gewaarschuwd, snelde onder luid angstgeschrei naar buiten en sprong pardoes in den put. Met groote moeite konden de op de kreten toege snelde buren de vrouw, die het kind in de armen geklemd hield, uit den put halen en na geruimen tijd is men er in geslaagd de levensgeesten bij het kind weer op te wekken. namen. HOEVEN. Maandagmorgen ontdekte de landbouwer M. wonende langs den Rijksweg alhier, toen bij in zijn schuur kwam, dat twee manspersonen als heer gekleed in het stroo lagen te slapen. Hij sloot de deuren der schuur en waarschuwde de Rijkspolitie. Deze was apoedig ter plaatse en dadelijk waren beide personen in boeien geklonken en werden naar Hoe eu getransporteerd alwaar zij dadelijk werden opgesloteo. Dn oorzaak dezer opsluitiog moet gezocht worden dat beiden in 't bezit waren van complete inbrekerswerktuigen en wapens. Beiden zijn htden zwaar geboeid naar 'a Gravenhage getransporteerd, alwaar zij heel wat dief stallen en inbraken op hun geweten schijoen te hebben. Eeu scboone opruiming voor onze om geving want waar dergelijke personen rond. zwerven is de veiligheid niet verzekerd. DRUNEN. Uit goede bron vernemen wij. dat door de gymnastiekclub S. H. J. ernstige pogingen worden aangewend, om delotelingen in de gelegenheid te kunnen stellen een bewijs van voorgeoefendheid te verwerven, waarvan art. 70 der nieuwe militiewet spreekt en waardoor men twee maanden dienst kan uitwinnen. Moge die pogingen met goeden uitslag bekroond worden Kaatsheuvel 12 Maart. 1912. Eerste Retraite. As. Vrijdag 15 Maart, zal uit ons dorp de eerste groep vrouwelijke re- Heusdcn, 12 Maart. 1912. Benoeming. Naar we vernemen is onze stadgenoot de Heer G. van Bokhoven, benoemd tot directeur van de Fanfare „Excelsior" in Genderen. Huisv lijt-tentoonste lling. Misschien kan het zijn goede zijde hebben nog eens te herinneren aan bo vengenoemde tentoonstelling, die gehou den wordt 16 Mei e.k. en tevens dat men zich voor geldelijken steun en in lichtingen kan wenden tot de commissie, bestaande uit de Dames H. Weeda(Veen), A. Zijnen de Gier (Heusden) en deHeeren W. Hilwig, A. Beuningh en K. V. Rijs wijk, allen alhier en den Heer N. van der Maaden te Wijk. De Noor »Amundsenc, heeft zooals men reeds wett, de Noordpool bereikt en daar de Noorsche vlag geplant. Kapitein Amundsen heeft verschillende intervieuws gehad, die uit Hobart in Tas manië geseind worden. De ontdekker van de Zuidpool geeft toe, dat misschien ook kapitein Scott de pool bereikt heeft. Doch Amundsen heeft van hem geen spoor gezien. Het is zelfs mogelijk, dat de Engelsche expeditie reeds voor hem daar geweest is, en uit sneeuw ander materiaal was niet ter beschikking een monument opgericht heelt, dat door 1 stormen echter vernield is. Doch waarschijnlijk is het niet. Want gedurende de drie dagen, dat Amundsen aan de pool vei toefde, was het daar volkomen ivindstl en hij vermoedt, dat die de normale toestand is. Het maakt den indruk, dat Amundsen niet geloofd dat Scott werkelijk de Zuidpool bereikt heeft. Amundsen geeft verder interressante bijzonderheden over de snelheid, waar mede hij groote afstanden in het ijsge- bied aflegde. Er werden 15 Engelsche mijlen in 6 uur afgelegd, dan werd gege ten en kregen de honden voer. Er werd nog ander werk verricht, hetgeen te za- men gewoonlijk twee uur in beslag nam. Vervolgens werd 6 uur geslapen waarop weer een marsch van 6 uur volgde. Op deze wijze gelukte het, op den terugweg gemiddeld 20 mijlen per dag af te leggen. De grootste moeilijkheden had de expeditie bij het klimmen over het gebergte, dat op vele plaatsen tot 5300 M. stijgt. De hoogvlakte, waarin de pool gevonden werd, verheft zich 3300 M. boven de zee. Aan proviand was nooit gebrek, niet tegenstaande men in het ijsland zeer veel meer eet dan in de gematigde zone. Ook de honden kregen zooveel zij wil den. Amundsen vond het hondenvleesch heel lekker. Nadat de 85ste graad over schreden was, moesten 25 honden gedood worden. Zij waren bijna alle vet en hun vleesch was een delicatesse. Van werkelijk gebrek en nood kon Amundsen niet vertellen, omd?t de ex peditie geen gebrek geleden heeft en alle leden waren goed gevoed en gezond toen wij de terugreis aanvaardden. Het wasschen was een luxe, die nie mand zich op deze reis naar de pool |e Echo van het Zuiden. si

Echo van het Zuiden | 1912 | | pagina 9