Derde Blad. DONKEY BRAND mraimmim Provinciaal Nieuws. Reclame. MI1ÏÏWS UIT H1ÜSPM NUMMER 27. ZONDAG 31 MAART 1912. 35e JAARGVNG. 1- iM 2.1 7,H 1,- 1,25 1,35 2,1( 2,15 2,35 3,20 3,4^1 4,3 5,1 jns 3,30 igs 12,- Het Teeken van Helderheid. (Apen-Zeep) Maakt blik als Zilver verroest ijzer als Staal en wat geverfd is als Nieuw! ZE HELPT HET HUIS SCHOONMAKEN VAN ONDER TOT BOVEN. Waalwijk, 30 Maart 1912. St. Vincentins- Vereeniging. Het verslag der vereeniging van den H. Vincentius van Paulo over 't afge- loopen jaar is weer verschenen. Het brengt in herinnering het vertrek van den ZeerEerw. heer pastoor Sprangers, wien een hartelijk woord van hulde wordt gebracht voor hetgeen hij deed voor den arme en deze vereeniging, ter wijl een welgemeend woord van welkom wordt toegeroepen aan den ZeerEerw. heer Brands, en de nagedachtenis van oud-pastoor Rijke mede gehuldigd wordt. Twee eereleden verloor de vereeniging wier plaats echter door twee andere werd ingenomen, terwijl twee nieuwe honoraire leden toetraden. De heerjac. Gragtmans herdacht zijn 40-jarig, de heer P. van Loon Gz. zijn 25-jarig lidmaat schap der Conferentie. Het bedrag der ontvangsten liep van f 1284.30 in 1910 tot f 1156.75 in 1911 terug, dus eene vermindering van f 127.55. Maria-verecniging. Zondagmiddag zal de Weleerw. heer C. H. J. Peters, secretaris van den B. D. D. alhier eene spreekbeurt vervullen voor de leden der Mariavereeniging. Avdst. Schoen industrie. Naar wij met genoegen vernemen, is de toestand der schoenindustrie op 't oogenblik gunstig te noemen, er heerscht over 't algemeen groote drukte in alle fabrieken, vooral naar het fijnere genre is zeer veel vraag. Na al de miseres van den laatsten tijd is 't ons aangenaam bovenstaande te kunnen schrijven. Boerenbond. De eenige nog in ons gemeente be staande van oudsbekende, stoom- en windmolen der firma Kemperman en van de Ven, is bij den dezen week ge houden toeslag verkocht voor de som van f 5200 aan de afdeeling Waalwijk, Baardwijk, Besoijen en Sprang van den Noordbr. Chr. Boerenbond. Deze zal het bedrijf zelf exploiteeren en daaraan een handel in veevoederar tikelen en kunstmeststoffen verbinden. Voetbalvereeniging Waalwijk Vooruit. Morgen speelt W.V. een vriendschap- pelijken wedstrijd tegen Wilhelmitia II ('s Bosch.) In het voorlaatste nummer gaven we een beschouwing over de krachtsver houding der beide elftallen. We zullen daarom niet in herhaling treden. Aanvang wedstrijd half 3. Internationale wedstrijd HollandBelgië. De secretaris van den Brab. Voetbal Bond publiceert de volgende mede- deeling Voor dezen te Dordt op 28 April a.s. te spelen wedstrijd, zijn thans reeds toegangsbewijzen verkrijgbaar. De entrée prijzen zijnstaanplaatsen 50 cent 75 cent en f 1 (staantribunesZitplaatsen f 2 en f 2,50. Overdekte tribuneplaatsen worden niet verkocht. Ten einde de B. V. B. officials en de bij den Brab. Voetb. Bond aangesloten vereenigingen zooveel mogelijk terwille te zijn is ondergeteekende met het be stuur van den N. V. B. overeengekomen dat ook door 't bemiddeling van het secretariaat van den B V. B. kaarten voor de leden der B. V. B. vereenigingen besteld kunnen worden. Door toezending van postwissel ter grootte van 't bedrag waarvoor men plaats wenscht neemt ondergeteekende bestelling van entrée- bewijzen op zich. De secretarissen der B. V. B. vereeni gingen worden uitgenoodigd bestellingen van kaarten voor hunne leden en sup porters op te nemen en deze collectieve opgaaf met bedrag en juiste opgaaf der rangen te zenden aan ondergeteekende De secretaris van den B. V. B. J. P. VAN BEL. Zooals we reeds meldden organiseert Waalwijk Vooruit een plezierreisje per s.s. Thor naar Dordt. Voor degenen die dit uitstapje wenschen mee te maken, en ook den wedstrijd willen zien, is het zeer raadzaam zich nu reeds entrée- bewijzen aan te schaffen. De heer N. van Loon (Secretaris W.V.) neemt bestelling van toegangsbewijzen op zich. Morgen na den wedstrijd tegen Wilhelmina bestaat er gelegenheid kaarten te bestellen. Verder kan men zich tot uiterlijk Maandag 8 April opgeven bij den heer A. van Eijck, Stationstraat alhier. Concert Liederlafel. Gelijk wij bereids schreven, geeft onze Liedertafel op tweeden Paaschdag haar derde of laatste winterconcert tot sluiting van het seizoen. Hierop zullen mede werking verleenen, Mej. Jacqueline Hoog veld, sopraan en de heer Frits Bolsius bas, beide artisten, die, waar zij optra den, den grootsten bijval verwierven. Dit concert zal geopend worden met een volkslied, waarvoor gekozen is „Hemel huis van Hullebroek". Verder stelt zich de Vereeniging voor op eersten Paaschdag eene volksmatinée te geven, waarop naast genoemd volks lied ook gezongen zal worden het prach tige koor „L'orgue van Rillé", waarin een kinderkoor medewerking verleent. Uit een en ander blijkt weer, hoe ernstig de Liedertafel hare taak opneemt en er naar streeft den volkszang bevor derlijk te zijn. De Katholieke Illustratie* van deze week bevat de volgende PLATEN Petrus' Berouw. >Neemt en eet, dit is mijn Lichaam*. Jezus afscheid van Ziin Heilige Moeder vóór Zijn droe vig lijden De zweetdoek. »Het is vol bracht*. »De Kruisdraging Christi*. De Heer ontmoet op den lijdensweg Zijn Heilige Moeder- Veronica's liefdedaad aan den kruisdragenden Verlosser. »De Man van Smarten, die weet wat lijdeu is*. De afneming van het kruis. De roofvogel der Andes en zijn prooi. De eerste steenlegging der vierde katholieke kerk te Bergen op Zoom. TEKSTDe lijdensweek. De Twee sprong. De stem van Isabella (vervolg). Jezus en Maria. Hoe hij bekeerd werd. Bij onze platen- Inhoudsopgave. Gilde/eesten. WVen oorspronkelijk de data der internationale Gildefeesten te Stratum bepaald op 2, 9 en 29 Juni wegens de op handen zijnde algemeene verkiezingen in België, zijn deze data op verzoek van enkele Belgische belang hebbenden, versteld en thans vastgesteld op 16, 23 en 29 Juni- fyMSjgg*** Wat stoom is voor f|gP®*^ de industrie, is ad- verteeren voor den handel, n.l de groote drijfkracht. DEUNEN. Drzer dagen ia door bemoei ingen van eenige weldenkende ingezetenen alhier opgericht eene vereeniging tot coöpe ratieven aankoop van st«9nkolen, geheel ten voordeele vsn den werkmansjtand. Bij de oprichting gaven reeds 84 hoofden van ge zinnen zich als deelnemers op en te wach ten is dat liet getal minstens zal verdob belen. Het voorloopig gekozen bestuur, bestaande uit de heeren M. Veltman, L. Elshout, H. Mimpen, Mominereteeg en A. Vrijhoeven waarborgt een zeker welsla gen. Dit bestuur zal de voorloopige werk zaamheden regelen en een reglement opmaken. Dtn 2en Paaschdag zal ter herberge van Th. Elshout wederom eeüe vergadering gehouden worden waarop gelegenheid zal zijn als lid toe tc treden. Met de oprichting van deze vereenigÏBg wordt in een lang beslaande behoefte voorzien. N1EUWKUIJK. Het hulppostkantoor (e Nieuwkuik zal ingaande 1 April a.s. voor taan open zijn op werkdagen van 7.30 8 '8 mor. 10.30 's mor. 12 'smid. en 47 's av. Op Zon- en feestdagen 7i voorin. Aan Th. de Vaan te Haarsteeg-Vlij men milicien-verlofganger voor deze gemeen te is door den Min. van Oorlog vergunning verleend om zich tot 1 Mei 1918 op te houden in Noord-Amerika. Wij wjjten er de belanghebbende telers uit deze gemeente nog eens op, da' ook in de volgende week gelegenheid be staat om zich ter secretarie der gemeente des morgens van 9—111/» aar Mn melden, indien zij haone truiihoomen en sirniken besproeid willen hebben. HERPT. De veerweg van hier op Bern is overstroomd, zoodat van dijk tot dyk moet worden gevaren. De overtocht duurt thans ruim eens zoo lang, BERN. Wegens den hoogen waterstand der Bergeche Maas, komt er veel kwelwater iu onzen poluer. Het njksstoomgemaal is weer in werking gesteld om het water op peil te malen. 's HERTOGENBOSCH. De St. Paulus- vereenigiug hier ter stede heeft met alge meene in8temmiDg besloten om zich tot deD Raad dezer gemeente te richten met verzoek een verordening in bet leven te roepen met hooger gestelde eischen voor lokalen met vergunning en verlofverder om te willen bepalen, dat in den omtrek van het nieuw te bouwen paleis van justitie geen vergun ningen meer worden gegeven tot inrichten van drankgelegenheden, gelijk dat ook is bepaald voor de omgeving van het nieuwe slachthuis en ten slotte om de verordening op de publieke vermakelijkheden te wijzigen in dien zin, dat ook het geven van graina- foonmnziek in herbergen worde beiast. Een en ander was het resultaat van een verhandeling over het herbergwezen in de gisteren gehouden vergadering van de St. Paolnsvereeniging door den voorzitter, den heer L. v. d. Steen. Onderzocht en overwogen zal worden in hoever juist is en zoo jin hoever dan handelend kan worden opgetreden, inzake afschaffing van Carnaval, waaromtrent een der leden bij geruchte zeide vernomen te hebben, dat er van gezaghebbende zijd plannen bestaan, om te komen tot afschaf, fiog van Carnaval. Dit lid gaf in overwe ging om de medewerking in dezen te vragen van alle hier ter stade bestaande R. K. organisatie*. BESOIJEN. Gisteren ontstond een bi-gin van brand bij óe wed. S. Een braudende lamp, die men vergeten had mede te nemen, was in aanraking gekomen met enkele kleedingstukken en papieren, welke aan het smeulen geraakt waren. Met eenige emmers water was de brand gebluscht. De schade is gering. SPRANG. Op de laatste stierenkeuriug werd door den Heer M Ms. de Roon te Raarasdonk een goedgekeurde stier aange kocht voor f 180.ond 12!/a maand van den Heer B. Verhoeven te SpraDg. Deze wordt bestemd voor de dekking van het vee op den polder „de Prikwaard*. De jongelingsvereenigiog op Gerefor meerden grondslag „Timotbeas* alhier za op Dinsdag 2 April a.s. haar dertiende Jaarvergadering houden. Door den Eere voorzitter der vereeniging den WelEd. Heer H. Both van Besoijen zal een lezing worden gehouden, VRIJHOKVEN-CAPPEL. De zangver eenigiüg „Halle)oj»h* alhier welke de l»a'- ste jaren op 2en Paaschdag gewoon was uitvoering te geven, zal dir jaar haar tweede nitvoeriDg niet geven. Met het oog op de reeds drukke repetitien voor het a.a. con cours te Barendrecbt, brsloot het bestuur eertt na de Pinksterdagen voor ven concert te gaan atndeeren. Behalve aan het conconrs r,al de zangv. vermoedelijk detlreinen aan het festival te Doidrecht., ter gelegenheid van de aldaar te houden tentoonstelling „Dordrecht en Omstreken* in de maanden Jnli en Sept. om dau hij die gelegenheid een concert te geven. De gemeente-wegwerker P. v. B heeft tegen 1 Mei zijn ontslag als zoodanig aangevraagd, zoodat in diens plaats wede een nieuwe benoeming zal moeten plaats hebben. We vernemen dat vanwege de be woners van de Hoogevaart bij den raad der gemeente een request is ingediend, verzoe kende om verbetering van den openharen weg. Toen j.l Woensdag de zoon van J P. ia de Heistraat, met een tak graan van den zolder kwam en deze wilde wegdragen had hij het ongeluk nit te schuiven, met het gevolg dat zijn een been brak, zoodat ten spoedigste geneeskundige hulp noodig was. Vrijdagmorgen had zekeren H. 8. nit de Heistraat, welke met paard en hooikar over de Hoogevaart reed, bij het uitwijken het ongeval, dat van wege de afhelling van den weg het paard met de kar in de vaart terecht kwamen, zoodat bet grootste gedeelte hooi van de kar op het paard terecht kwam en aizoo een leelijkc val veroorzaakte Spoedig toegeschoten hulp redde het paan nit zijn benarden toestand. Ernstige onge vallen hadden gelukkig Diet plaats. LOON8CHENDIJK. Donderdag ontving de kerkeraad alhier bericht, dat Ds. de Broijn voor het beroep naar de Ned. Herv. gemeente te Loonscheodijk bedankte. CAPELLE. De zangvereeniging „Het Rozenknopje zal een uitvoering geven in de week na Paschen, bij den heer L. F. van Dongen te Capelle. De heer A. Hagoort landbouwer alhier heeft een koe verkocht aan den slager den heer J. Monthaan, met het voor deze streek zeer groot gewicht van 900 pond. Het beest is voor „Paaschkoe* bestemd, WASPIK. De hooihandel is thans zeer stil, ofschoon de gewone afnemers weinig voorraad hebben. Ten slotte znllen vele trekking van voorzanger en voorlezer op te heffen. In de vacture ontstaan door het be danken van den heer H. Prins, die deze betrekking 38 jaar vervuld heeft, wordt bijgevolg niet meer voorzien. boeren met hun hooi van verleden jaar blijven zitten. Naar pnik hooi bestaat nog de meeste vraag. Men besteedt voor prima qnaliteit fl7h f 18, tweede soort f 14 h 15, schraal pers- iooi t8 it fll en voor stroo f 12 per 500 K.G. DRONGELEW. Ten overstaan van de commissie van Toezicht en den heer Rijks- landbonwleeraar werd j.l. Maandag de slui- tingsles gegeven van onzen landwintercuraus. Tegenwoordig waren daarbij ook de leden van het bestuur der afdeeling Heusden van de Noordbrabantscbe Maatschappij van Laodbou en het Dagelijksch Bestuur onzer gemeente. Na afloop dezer laatste les werden door den heer Huizinga aan de leerlingen de diploma's uitgereikt, waarbij met ingeno menheid werd geconstateerd, dat de leerlin gen de lessen niet alleen getrouw, maar ook blijkbaar met veel vrucht hadden gevo'gd. De heer J. A. Van der Schans bracht als oudste leerling een gepast woord van dsnk aau den heer Van Gooi en boud den leeraar namens de cnrsianen een stoffelijk blijk van waardeering aan. De beer Van Gooi gaf de verzekering, dat voor hem steeds de aangenaamste her inneringen verbonden zouden blijven aan dezen curias en dat het aangeboden hul deblijk die herinnering nog te meer zoo levendig honden. De voorzitter van het afdeelingebestuur, de heer D. van CampeD, betuigde dank voor den steun ontvangen van de Hooge Regeering, het Gewestelijk Bestnnr, den heer Rijkslandbouwleeraar, het gemeente- bestoor van Drongelen en de Commissie van Toezicht. Naar sprekers meening wis het vooral de Secretaris van laatstgenoemde Commissie, de heer A. D. Van der Schans, die door zijne menigvuldige bemoeiingen niet weinig had bijgedragen tot het slagen »an den cnrsus. De heer J. Oerlemans weea er ten slotte nog op, dat hij ala voorzitter vau de Com missie van Toezicht dank zij de wel willende medewerking van vele zijden on dervonden eene zeer gemakkelijke taak te verrollen had gehad. Het was hem aan genaam te kunnen mededeelen, dat er uitzicht bestaat, dat deze cnrsns voor boeren gevolgd zal worden door een cursns voor boerinnen, Een eenvoudige kwestie die door velen verkeerd begrepen wordt. De nieren, b«hoorende tot de belangrijkste organen van uw lichaam, houden de onzui vere, afgewerkte en schadelijke atoffeD nit het bloed terug en voeren deze met het overtollige water door de urineleidera naar de blaas. De op die wijze gevormde vloeistof is de orine, die wanneer de nieren gezond en in goeden staat zijn, geheel helder is. De grzondheidstoeitznd van de urineleiders f-n blaas, die niets anders te doen hebben d*n de urine af te voeren, hangt dus ten nauwste samen met den goeden staat der nieren. Wanneer de urine te overvloedig of iu te kleine hoeveelheid komt, wanneer zij een ongewone klenr heeft of bezinksel bevat nadat zij eenigen tijd gestaan heeft is dit te wijten aan een nieraandoening. Een roocle,- gruisachtige, zanderige of op steenstof gelijkende neerslag wijst op gevaren van urinezuur. Draderige urine wijst op eiwit in de urine, bloed op ontsteking. Verstopping der uriue duidt graveel of ateen aan. En zoo zouden wij kunnen voortgaan, alle urinekwalen komen voort nit aandor- Bingen der nieren en om deigelijke kwalen dus met vrucht te bestrijden, dient gij ervoor te zorgen dat nw nieren gezond en sterk worden door onmiddelijk aan te vangeu met bet gebruik van Foster's Rog- pijn Nieren Pillen, destandanrd-medicijn voor de nieren en blaas. Ons handelsmerk de man met zijn handen in da lendenen komt voor op elke echte doos. Foster's Ruglijn Nieren Pillen zijn te Waalwijk verkrijgbaar bij de Wed. OrieDomonlin, Markt, Toezeuding geschiedt franco na ontvangst van postwissel, k f 1.75 voor éói of f 10 voor zes doozeD. Heusden, 30 Maart. 1912. Hoog water. In de laatste dagen is het water in de Bergsche Maas, zoodanig gewassen, dat het op vele plaatsen buiten de oe vers staat. Dit laatste komt velen thans zeer ongelegen, vooral hen„ die hun vee reeds op de waard geschaard hadden en nu genoodzaakt zijn het naar hooger gelegen weiden over te brengen. Febris typhoïdea. In onze gemeente doet cich een ge val voor van bovengenoenide ziekteen wel bij iemand, die hier tijc lelijk vertoef de. De patiënt wordt verpleegd in de van gemeentewege bestemde inrichting voor besmettelijke ziekte, Moge het bij dit ééne geval blijven I Ned. Herv. Gemeente De Kerkeraad der Ned, Herv. Ge meente alhier, heeft in eene j. 1. Dinsdag gehouden vergadering beskoten de be- Kaatsheuvel, 27 Maart. R. K. Volksbond Naar wij uit vertrouwbare bron vernemen zullen door het Bestuur van oaaen Vol abond, opnieuw pogingen worden aangewend, om de voorgestelde reorganisatie van geuoemden bond er door te krijgen ea de Bisschoppelijke goedkeuring er op verkrijgen, hetgeen tot beden niet mocht gelnkkcu. Daarom zal de voorgestelde omzetting in anderen vorm ge. schieden. Het Bestuur heeft ingezien, dat de eerste vorm te scherp zal geweest zijn eu meent dat de groote grief tegen het eerste plan, hierin bestond, dat de nieuwe bepa lingen terugwerkende kracht hadden en doa den niet Vakledeu het lidmaatachap ontnomen werd, wanneer ze onder de 30 jaren oud waren en niet toetraden. Het nieuwe voor gestelde plan zal deze bepaling dos niet meer bevatten. Wie dus Volksbonder is kan zulks blijven. Retraiten-penning. In de par. Berkdijk zal door de ijverige bemoeiingen van Kapelaan van Gemert een „retraiten-penDing* voor vrouwelijke per sonen worden opgericht evenals in Kaats heuvel reeds bestaat. Voorzeker een prijzens waardige daad. Voor de afdeeling mannen was reeds be paald, om met de aanstaande kermisdagen een 60-tal mannen en jongelingen een retraite te doen honden te Venlo in het retraitenhnis „Manresa.* Doch daor den Geestelijken be- stnurder Kap. v. Acht is de mededeeling ontvangen, dat er op die dagen 26, 27 en 28 Jnli geen plaats is en reeds besproken door een groep onderwijzers uit Limburg. Hoogstwaarschijnlijk zal no gewacht wor den tot het volgend jaar. Dan zal hoogst waarschijnlijk bet Retraiten-huis voor ons Bisdom te Vncht vereed ziju en zijn dus dan ook de reiskosten minder. Door velen word echter betreurd, dat het voorgestelde plan uiet kan doorgaan. Verwaar loozing. Een trenrig beeld van verwaarloozing gaf reeds langen tijd de familie L. te aanschouwen Vader noch moeder schenen zwaar gebukt te gaan onder de zorgen voor hun zes kin dereu. De eerste trachtte veelal zonder te werken aan den kost te komen, de andere voorzag door schooien* in het dagelijijsch onderhoud. Wat aan kleedingstukken werd ontvangen, maakte men te gelde om het naar gewoonte aan Bachus te offeren. Het allernoodzakelijkste ontbrak dan ook in de huishondirg. Tafels of stoelen waren een ongekende weelde. De korf, waarin op de bedeltochten de brokken wtrden verzameld, die een goedgeefsche hand toestak, diende vcor tafel, de vloer voor gemeenschappelijke zitplaats. Dat was ook 's nachts de rustplaats, waarop de kinderen, dikwijls zonder de meest onontbeerlijke onderkleeding bij elkander gingen liggen. Meermalen gebeurde het, dat een onverwacht bezoeker, die de familie ver raste, de kindareu des daags bijna geheel ongekleed op een hoop lompen zag liggen, waar zij van een vervuiling en verwaarlooziag getuigden, die zelts hu» gtoei belemmerd had. Zulk een toestand mocht niet laDger geduld worden. Niet enkel het lichamelijk welzijn der kinderen eischte hier een spoe dige verandering, maar ook de zedelijke op voeding der kleinen liet, rooals men licht begrijpen zal, alles te wenschen over, waar zelfs de eerste en eenvondigste godsdienst plichten niet werden nagekomen. Pogingen werden aangewend om het echtpaar L. nit de ouderlijke macht te ontzetten en deze werden met gunatig gevolg bekroond. Dezer dagen werd het lang verwachte en gehoopte vonnis uitgesp'oken en onmiddellijk toog men aan 't werk om het uil te voeren. De marechaussees bijgestaan door de ge- meente-politie begaven zich naar de woning van L. waar de kleinate kinderen onder de zorgen eener buurvrouw gereinigd werden en van onder tot boven van kleeding werden voorzien. Ondertusschen werden ook eeu paar andere kinderen die zich naar de school t,o Berkdijk begeven hadden gehaald en naar 't Raadhnis gebracht. Vooraf was de veldwach ter v d. Steen naar Raamsdonk vertrokken om het oudste meisje, dat daar diende, op te sporen en ook hierheen te voeren, zoodat het zestal weldra bijeen was. Onder de hoeda van een paar beambten van een onzer R.K. instellingen werden de kinderen gedeeltelijk por rijtuig, gedeeltelijk onder geleide naar de tram gebracht, om vandaar de reis naar een onzer Godshuizen voort te zetten, waar zij voorloopig zullen worden opgenomen om waarschijnlijk later bij particulieren te worden uitbesteed. Mogen de kinderen de treurige toestanden, waarin zij geleefd hebben spoedig vergeten zijn en den weldadigen invloed eener betere opvoeding ondergaan, opdat zij tot bruikbare leden onzer maatschappij op groeien, waarvoor zij anders reddeloos ver loren waren geweest. Onze Handelscursus. Met 1 April zal het handelsonderricht alhier onderbroken worden om naar wij hopen van den winter met steur van hooger hand te woeden voortgezet. Gok het privaat-onderwijs, dat aan De Echo van het Zeiden. /x S l 2% Q n.m. 1.3 2,151 2,35: 3.2 3.4 4,~ 4,211 4,311 5,30 3>S1 n.i 1571 -

Echo van het Zuiden | 1912 | | pagina 9