I Derde Blad. Buitenland, Provinciaal Nieuws. Duitschland. NUMMER 35 ZONDAG 28 APRIL 1912. 35e TAARGANG. 208 In den Daitschen Rijksdag is het vraag stuk der landsverdediging aan de ordo. Men daoht dat dit alles makkelijk van stapel zon loopen, maar nu heeft de minister van oor log van Heering een aardig standpunt in genomen, inzake de duel-kwestie, die ler sprake kwam. Ieder officier, 't zij katholiek of wat ook, die niet duelleer^, valt volgens hem buiten de officieren-eer. Namens de centrumsfractie heeft de af gevaardigde Spakn gisteren in den Rijks dag de volgende verklaring afgelegd Tegen de opvatting van den minister van oorlog betreffende de duel-kwestie, moeten ik en mijn politieke vrienden met alle energie protesteeren. Wij protesteeren op grond van ons geloof en op grond van onze opvatting van de Duitsche wer. Ik wil mij over de geloofsredenen niet verder uitlaten. In het Duitsche rijk wor den de Katholieke Christenen door de wet van geen enkele staatsbetrekking uitgesloten, wanneer zij voor hun religieuze opvattingen uitkomen. Zij worden door de wet be schermd. De minister van oorlog echter ontneemt hun door zijn woorden alle wet telijke rechten en terzelfdertijd berooft hij hen van hun eer, die hij alleen voor zich en voor zijn officieren opeischt. Met deze opinie sluit de minister van oorlog zich buiten de Duitsche wet. Zoo wel de burgerlijke als de militaire wetten verbieden het doel, doch de minister van oorlog wil iedereen, die de wet acht en gehoorzaamt, buiten het officierskorps sluiten. In de commissie zallen wij daarover verder spreken 1 (Stormachtige instemming bij het centrum en de geheele linkerzijde.) Op deze verklaring heeft de minister van oorlog geen antwoord gegeven. Het gaat er voor den minister slecht, uitzien. Waalwijk, 27 April 1912. Gevonden voorwerpen In onze gemeente is gevonden een zilveren remontoir-hoiloge. Inlichtingen te bekomen op 't bureau van politie. Bedevaart naar Brielle. De jaarlijksche processie van Waal wijk, Kaatsheuvel en omstreken naar Brielle, zal plaats hebben op Maandag 3 Juni a.s. Commissaris der Koningin. Gistermorgen bracht Z Ex. de Com missaris der Koningin, een officieel be zoek aan onze gemeente. Terwijl zijn ambtenaar, de heer Ver dijk de secretarie en gemeente-boeking controleerde, confereerde Z.Ex. met den burgemeester en ontving verschillende autoriteiten. Z.Ex. gaf zijne bizondere goedkeuring te kennen over de gemeente-admini stratie. Voogdijraad. G. K. alhier is uit 't vaderschap over zijne vier minderjarige kinderen ontzet, en zijn deze gesteld onder vo.ogdijraad- schap van den voogdijraad te 's Bosch, waarheen zij onder politie-geleide zijn vertrokken. Voogden zullen later benoemd worden. Militieraad. De Militieraad in het le Militiedistrict van Noordbrabant zal op Zaterdag 4 Mei te 's Hertogenbosch zitting houden voor de gemeenten Almkerk, Andel, Baardwijk, Besoijen, Capelle, Drongelen, Drunei;, Dussen, Genderen, Giesen, Heusden, Loonopzand, Meeuwen, Rijs wijk, Sprang, Veen, Vrijhoeven-Capelle, Waalwijk, Werkendam, De Werken c.a. en Woudrichem. In die zitting worden behandeld de redenen van vrijstelling wegens eigen vrijwilligen dienst of broederdienst. Op Vrijdag 3 Mei a.s. zal de Mi litieraad te 's Bosch zitting houden, o.a. voor de gemeenten Hedikhuizen, Herpt, Nieuwkuik, Oudheusden, Vlijmen en Wijk c.a. Bewaking. Ged Staten van Noordbrabant hebben vastgesteld dat de Hooge Maasdijk van het Benedenland van Heusden, de Hooge Maasdijk van het Bovenland van Heus den en de dijken van de polders van Drunen en Nieuwkuik, benevens de Mei of Meerdijk behoorlijk moeten worden bewaakt, zoodra de Rijkspeilschaal te Heusden een Hoogwaterstand aanwijst van 4,50 Meter boven N. A. P. Ontheven. Naar men ons mededeelt is de eerw. heer v. Heeswijk benoemd tot adviseur van den Gildenbond te Tilburg en zou hij ontheven zijn van de functie van hoofdadviseur van den Lederbewerkers- bond. Jubileum. Woensdag 1 Mei a.s. zal het 25 jaar geleden zijn, dat de heer A. de Geer werd benoemd tot ambtenaar bij de Staatsspoorwegen. Gedurende de tal van jaren dat hij in onze gemeente werkzaam was, heeft hij zich doen kennen als een bekwaam, humaan en behulpzaam ambtenaar, die zeer werd gewaardeerd door 't publiek en onze industrieelen. Dit is bij gele genheid vroeger reeds gebleken. Wij twijfelen niet of ook van de zijde van Waalwijks ingezetenen, vooral van de industrie, zal het niet aan blijken van belangstelling ontbreken. Goedkeuring. Met Stct. 96 zijn goedgekeurd de sta tuten van de R. K. Bouwvakarbeiders- vereeniging „St. Jozef" te Waalwijk. R. K. arbeidersvereeniging van diverse vakken St. Antonius te Waalwijk. Waalwijks Belang. Waalwijks Belang heeft in hare laatst gehouden bestuursvergaderingen de mo gelijkheid besproken om de oudheden, die betrekking hebben op degeschiedenis van Waalwijk of daarmee eenigszins verband houden, te verzamelen, die op eene of andere plaats blijvend ten toon te stellen èn voor 't heden èn de toe komst te bewaren. Na gezette overweging en bespreking bleek dat het plannetje zeer goed uit voerbaar zal zijn en sympathie verwekte. Als men hier en daar eens gaat snuf felen, dan kan er nog heel wat voor den dag komen, dat de moeite van het verzamelen loont. Het bestuur kreeg reeds eenige toe zegging, terwijl het zich voor meerdere medewerking en het geven van verdere inlichtingen gaarne aanbevolen houdt. Wij vertrouwen dat dit aantrekkelijk plan aller steun en sympathie moge on dervinden. Speciaal met de verdere behandeling dezer zaak zijn belast de heeren H. G. van Everdingen en Jan Tielen. Voor belangstellenden deelen wij mede dat de „Gids voor Waalwijk en Omgeving" in de a. s. week verschijnt en aan de leden wordt toegezonden. Aanbesteding. Bij onderhandsche aanbesteding werd heden aan het Electro Technisch Instal latiebureau A. J. W. Schiefelbusch te Breda en Tilburg opgedragen de alge- heele Electrische Installatie zoowel licht als kracht der te houden Landbouwten toonstelling te Zutphen van 14 tot 17 Augustus. Alsmede werd aan bovengenoemde Firma opgedragen de algeheele Electri sche Licht en Krachtinstallatie der te houden LandbouwtentoonstellingteStads kanaal van 25 tot 30 Juni. Naar Dordrecht. De pleizierboot die op initiatief der Voetb. Ver. „Waalwijk Vooruit" morgen naar Dordt vaart, vertrekt om.half tien v.m. van Drongelsche veer. Zij die nog niet van kaarten voorzien zijn, kunnen deze op de boot nemen. De Secretaris-penningmeester van den N. V. B. publiceert het volgende De verschillende restaurateurs hebben gerekend op een grooten toeloop eet- lustigen, en het publiek wordt in eigen belang aangeraden zich niet uitsluitend naar de vlak bij het terrein gelegen restauraties te begeven, doch zich de moeite te getroosten, naar het centrum der stad te gaan, daar anders buiten de schuld van restaurateurs en hen die den wedstrijd organiseeren, velen teleur gesteld zullen worden, daar het nu eenmaal niet mogelijk is, dat slechts enkele restauraties een grooten men- schenstroom, als de stad a.s. Zondag zal bezoeken, naar behooren kunnen bedienen. Voorts wordt uitdrukkelijk medege deeld dat van alle rangen kaarten in voldoenden voorraad aanwezig zijn, om velen, die nog geen biljet gekocht heb ben te helpen, zoodat het publiek hier mede gewaarschuwd is, geen geloof te hechten, aan praatjes door opkoopers verspreid, dat alle kaarten uitverkocht zouden zijn. Alhambra F tottante. Bovenstaande inrichting komt volgens vorenstaande advertentie 1 en 2 Mei te Raamsdonksveer en binnenkort ook te Waalwijk. De directie van de scheepsbioscoop wil met alle geweld den Nijmeegschen Bio's den loef afsteken. Zij spaart daar toe geen moeite en kosten en heeft dientengevolge een succesfilm in haar program opgenomen, die alleszins lof verdient. Het bio-drama „Opstanding" is een drie-bedrijven lange levensschets van een atelier-meisje, dat mooi was, gauw verleid was, zich in weelde baadde met haar minnaar, die zij door haar grillen en luxe ruineerde. Zij zelf werd toen van millionnaire, kunstdanseresse en zakte allegskens dieper af, tot ca baret artiste, straatdeern en gevangene. Deze diepe val bracht een heele om mekeer in haar teweeg, het meisje be trad weer het goede pad, werd een offervaardige ziekenverpleegster, die slachtoffer werd van haar plichtsver vulling bij een cholera-epidemie. Dit brok veel bewogen jong leven wordt in roerende tooneelen, prachtig in beeld gebracht, op het doek getooverd, en liet niet na, indruk te maken. Alleen deze film reeds noodt tot een bezoek aan het Alhambra. Ook andere prachtige, scherpe opna men dienen vermeld, o.a. de legende van den Spiegel en Kostschoolliefde. Pakkend was het nummer van den Ame- rikaanschen Ingenieur de brand in de houtstapelplaats werd natuurgetrouw overweldigend weergegeven. Kortom het program vertoonde niets dan eerste klasse werk, waarmede de Nijmeegsche bioscoop-bezoekers ver wend zijn en nog steedsvermaaktworden. Verkoop Leidsche chroowlederfabriek. De gebouwen der Leidsche Chroom- lederfabriek werden in publieke veiling verkocht voor f 16.960. Naar verluidt geschiedde de aankoop voor rekening eener Duitsche industrieele maatschappij. Amerikaansch overleer. De heer M. A. van Loon van de be kende firma G. van Loon, lederimport te Waalwijk, keerde dezer dagen terug van zijne 18de reis naar Amerika. De heer Van Loon 6loot belangrijke con tracten af voor levering tot 1913 in chroomchevreau van het gunstig bekende merk „Capitol". Als nieuwe artikelen zullen worden ingevoerd diverse soorten chroomrundsleder in moderne afwerking, zooals wit en champagnekleurig zeem, extra-zacht zwart 'mat en een bijzonder bereid soort zachte rundslak, die on- springbaar genoemd mag worden, zoodat de groote moeilijkheid van „gesprongen lak" en het lastige verwerken van lak- artikelen tot het verleden behoort. De ondernemende firma G. van Loon zij een welverdiend succes toegewenscht. Leeraarsbenoeming te Oisterwijk. Naar wij vernemen heeft de leeraars benoeming te Oisterwijk op de volgende wijze plaats gehad Uit de 64 sollicitan ten, die zich aangemeld hadden, werden er 10 uitgekozen, die de meeste ver wachting gaven voor len leeraar en 15 voor 2en leeraar. De 10 voor len leeraar kregen daarop het eerst hun werk, een heeren- en damespatroon en een abnor maal patroon te maken, in te zenden vóór of op 15 April. Deze patronen weiden den volgenden Zondag, door ieder commissielid afzonderlijk beoor deeld. De drie sollicitanten, die van de gezamenlijke commissieleden het hoogste aantal punten voor hun werk verkregen hadden, werden op de voordracht ge plaatst. Daarna heeft het persoonlijk onderzoek plaats gehad en tien dagen na de keuring de benoeming, die op de gebruikelijke wijze met gesloten briefjes plaats had. Op gelijke wijze ging de benoeming van den 2en leeraar. Toen alle werkstukken bij elkaar waren, is daarvan op den 2en Paaschdag een open bare tentoonstelling in het Raadhuis gehouden. Wij meenden goed te doen, dit een en ander mede te deelen, opdat ieder zich een oordeel kan vormen, hoe de aangevochten benoemingen hebben plaats gehad. V. v. d. S. CAPELLE. Naar ws vernemen is aan het Gemeentebestuur bericht gezonden, dat Z.Ex de Commissaris der Koningin van N.-Brabant onze gemeente op Za terdag 27 April met een bezoek zal vereeren. Het 4-jarig dochtertje van den heer Q. bakker alhier, viel onder het spel, met het gevolg, dat haar het dij beentje brak. CAPELLE(Nieuwevaart). Vrijdagmor gen schrok het paard van den landbou wer O. van een rookend fornuis, zoodat het trekdier en de kar mest in de vaart terecht kwamen. Toegeschoten men- schen hielpen het paard uitspannen en het voertuig, dat uit het water gewipt moest worden, op het droge brengeü waarop de eigenaar zijn lading be gon te redden, wat er nog van bijeen te krijgen was. Deze week tuimelde Mej. B. toen zij op een vonder stond en op den leu ning wilde steunen voorover in de vaart De leuning was nl- door baldadigen los gewrongen en loos tegen den vonder aangezet. Mej. B. kon met een nat pak en den schrik huiswaarts keeren. Een hoeratje voor de omstanders 1 DUSSEN, 26 April. Gisterenmorgen had de 94-jarige wed. L B alhier het ongeluk terwijl zij hare bezigheden ver richtte in deiivier »De Dusse* te vallen Gelukkig werd het nog bijtijds door de inwonende kleindochter bemerkt en was zij nu gauw uit haar benarde positie gered Nadeellge gevolgen zal zij echter ge lukkig wel niet er van ondervonden hebben, daar zij een uur daarna weer hare bezigheden aan het verrichten was. Voorwaar een kras oudje I BESOIJEN. In de heden gehouden vergadering van stemgerechtige Ingelan den van den Binnenpolder van Besoijen, werd de heer A. Musters gekozen tot lid van het Dagelijksch Bestuur. WERKENDAM. Woensdag herdacht de beer J. C. Pieck zija gouden ambtsfeest hL secretaris van deae gemeente. Allerwege wappert de driekleur te zijner eere en tal rijke bewijzen van belangstelling en toege negenheid zijn deo waardigen man aange boden. De raadsleden boden hem ziju levens groot portret aan en de bu'gerij schonk hem een kostbare peudule met coupes. - De heer Pieck heeft de Oranje Nassau- orde gekregeD. RAAMSDONKSVEER, 26 April. Deze week raakte eeu koe van den heer v. B. in een sloot met het gevolg, dat zij ver dronk. Zeker een leclijk schadepostje voor den eigenaar. De machinist van de stoompont aan het Keizersveer, de heer Smit, is benoemd als machinist aan het stoomgemaal tPeere boom* (gem. Dussen Vergadering van den Raad dezer ge- meente op Zaterdag, den 27 April 1912, des voo-middags om 10 uur. GEERT HU 1DEN BERG. Diüsdag 30 April, zullen ter gelegenheid van den ver jaardag van Prinses Julians, alh. Militaire- sportteesten gehouden worden. DUSSEN. Openb. verg. v. d. Raad der gem. Dussen te houden op Zaterdag 27 April 1912 des voormiddag 10 uur. Te behandelen Ontslagaanvrage van den heer A. Rouhoa als onderwijzer «an de O. L. School in wijk A. dezer gemeente. Ingekomen stokken. DRUNEN. In de jongstleden Donderdag gehouden vergadering van stemgerechtigde ingelanden van het Watersch'p de Polder van Drunen zijn herkozen tot Voorzitter de EdelAchtb. heer Bargen.eiater C. P. vai. Huiten en tot lid de heer Adr, Robben, Tot kerkmeesters ziju door Z. D. H. den Bisschop herbenoemd de heeren Pr. Robben en Juc. Brok. Door de steeds toenemende drukte zal de schoenfabriek der heeren Elshout en Vesters aanmerkelijk worden uitgebreid. HERPT, 26 April. Aan de stoomznlvel- fabriek fSt. Isidore' alhier wordt thans eiken dag 10,')00 Liters melk verwerkt. BESOIJEN/ Alhier is gevonden een pakje met machioegaren. De gemeente veldwachter verschaft inlichtingen. Wat stoom is voor de industrie, is ad- verteeren voor den handel, nl. de groote drijfkracht. Kaatsheuvel, 2/ April 1912 Raadsvei gadering. Openbare vergadering Ge- van den meenteraad op Maandag 29 April a. des namiddags 3 uur. Jaarverslag der R. K. Spaarbank Gisteravond hield de Vereeniglng de >R. K. Spaarbank te Kaatsheuvel* haar 4e Algemeene vergadering op de pas torie aldaar. De Z Eerw. heer Pastoor Völker voor zitter opent de vergadering en heet de aanwezigingen hartelijk welkom, Z.Eerw. verklaarde dat hij met Dr de Both de administratie had gecontroleerd de balans en de boeken had geverifieerd alsmede zich overtuigd had van de aanwezigheid der geboekte geldsvoorraden en stelde de vergadering voor, den Secretaris-Pen ningmeester te willen dechargeeren, waaraan bereidwillig voldaan wordt. Op zijn verzoek neemt nu de Secre taris het woord om verschillende cijfers van de rekening en verantwoording en de balans van 1911 toe te lichten en de notulen voor te lezen. Hierin herltnert spreker aan den snellen vooruitgang, waarin onze Spaarbank zich mocht ver heugen en aan den krachtlgen bloei, waartoe zij gekomen is. Wezen wij met 1 Januari 1910 op een saldo van f 12723,32 het jaar daarop sloot onze balans met f 31847 97 en met den aanvang van 1912 was dit cijfer gestegen tot f 52740,60 terwijl wij op den dag van heden een fonds van ongeveer 60,000 duizend gulden beheeren. Was dan ook voor een paar jaren de instelling slechts een jonge plant, waar van wij hoopvolle verwachtingen koes terden, de jonge loot was nu een flinke boom geworden die rijke vruchten be loofde te dragen. Verleden jaar moesten wij nog in twij fel verkeeren, of onze bank het doel wel zou bereiken, dat haar tot taak was aan gewezen, thans was het een voldongen feit, dat het succes der bank was ver zekerd. Om haar nut en haar doel zou zij ten nauwste met de kerk verbonden zijn, en met eere genoemd kunnen worden naast vele andere nuttige instellingen, die onze gemeente telt. Zij zou niet enkel de spaarzaamheid en daardoor ook de welwaart bevorderen zij zou haar zegeniijken invloed ook in onze Gemeente doen gelden, door op den duur belangrijke baten af te werpen die volgens de Statuten ten voordeele van het R. K. Gasthuis worden aange wend en tegelijk zou zij, al was 't ook slechts gedeeltelijk, als voorschotbank dienst te doen om de gelden te ver strekken tot den bouw eener nieuwe Kerk. Juist om het kerkelijke harer instilling en om het liefdadig doei, dat zij na streeft kon de Voorzitter meedeelen, dat Monseigneur onze bisschop zonder be zwaar toestemden, dat onze Z Eerw. heer Pastoor als Voorzitter van ons bestuur kon gehandhaafd blijven, wat door de leden met vreugde vernomen werd en met applaus begroet. Z.Eerw. zou voortaan, naar hij mee deelde de saldo's der spaarbank opv/a- gen om zoodoende de noodige gelden voor den nieuwen bouw bijeen te zame len. De Kerk zou de onkosten van pro visie en porto's dragen, welke de ver koop der stukken noodzakelijk maakte, en voor rente zou zij een matig per centage aan de Spaarbank uitkeeren. Toen nu de Voorzitter gevraagd had, of iemand der aanwezigen daaromtrent iets in het midden te brengen, vroeg de Secretaris het woord. Deze stelde vast, dat het voorstel in het belang der Bank aanvaard moest worden, en dat als Mijnheer Pastoor de aanvrage niet aan de vereeniglng had gedaan, het bestuur zelf de aanwezige gelden hem moest aanbieden. Wat toch was hei geval Mijnheer Pastoor wilde een nieuwe Kerk bouwen. Dit gaat nu eenmaal niet zonder gelden op te nemen of eene leening te sluiten. Geschiedde dit laatste dan zou de Kerk stukken nitgeven van ÏOOO van 500 ja zelfs van f 100 mins tens tegen 3'/s misschien wel 4%. En welke gevolgen zou dit voor onze Baak hebben De meeste inleggers, vooral van groote bedragen kwamen bij de bank hunne inlage terugvorderen om er obligation voor te koopen van de nieuwe Kerk. Velen zullen toch over het hooid zien, dat hun geld in moeilijk verhandelbare schuldbrieven geheel vastligt en bij onze bank zoo gemakkelijk de gelden geh* aid en gebracht kunnet worden, dat zii ve lal aan koersverlies blootstaan of provlsi© van hun deposltogelden moeten betalen ;er- wijl de Spaarbank ook van kleinere be dragen zonder onkosten 3% uitkeert. De Bank zou worden leeggepompt en de Kerk betaalde toch een verhoogd percentage, waarvan het voordeel geheel voor ons zou verloren gaan en daarom achtte spreker het beter en meer wl .t- gevend voor onze Bank, dat geen pu blieke geldleening gesloten werd. Zij zou dan wel over het groote kapitaal dat zij zou beheeren slechts '/2°/o genieten, maar deze winst zou toch altijd grooter zijn dan dat wij slechts een klein res tant behielden, waarvan wij een volpro- cent trokken. Dit beaamde ook de volgende spreker Dr. de Both, die wel gaarne zag, dat de Bank aan haar bestemming de instand houding en uitbreiding van het R. K. Gasthuis te Kaatsheuvel zou blijven be antwoorden, maar toch op utillteits- gronden zich ten gunste van het voor stel moest verklaren omdat daai door de Bank ten slotte grootere voordeelen zou plukken. Tot geruststelling van velen, die mee- nen, dat wanneer de gelden der Spaar bank door de Kerk worden opgenomen zij moeilijk hun bezit terug kunnen be komen, diene, dat de Kerk altijd zal zorgen dat voldoende kasmiddelen aan wezig zijn om de verlangde terugbeta lingen te doen en wenscht men deze tusschentijds dan is de Secretaris daartoe altijd bereid. Ofschoon de statuten aan geven dat men terugbetalingen van f 50 en hooger eenigen tijd tevoren moet aanzeggen, heeft de Bank zulke bijdia- gen onmiddelijk uitbetaald zelfs van honderden guldens en In bijzondere ge vallen hebben de aanvragers slechts een paar dagen van tevoren daarvan kennis behoeven te geven. In herinnering werd ook gebracht, dat de Rijkspostspaarbank minder rente uit keert, en ook hoe moeilijk het vaak is de gestorte inleggelden terug te ontv .n- gen van het Rijk, wanneer de hou ler van een spaarbankboekje overleden is. De nabestaande hebben dan vele for maliteiten te vervullen en 1 ogen tijd te wachten, eer zij in 't beiit van hun gelden komen, wat bij on:e Bank on middelijk geschiedt, daar wij de recht hebbenden kennen. Wie dus een goede rente van zijn vlottend geld wil maken vervoege zich tot onze spaarbank, hij handel dan nlit enkel in zijn eigen belang maar steunt daardoor een dubbel goed werk, hij helpt den bouw eener nieuwe kerk bi - vorderen en brengt tegelijk een bijdrage voor het R. K. Gasthuis te Kaatsheuvel, dat zoo'n dringende behoefte aan uit breiding heeft. Om de vertrouwbaarheid der Bank te verhoogen zijn mannen van naam voor de ondergebrachte gelden borg gebleven, en is den leden der vereeniglng strikte De Echo van het Zuiden. s.

Echo van het Zuiden | 1912 | | pagina 9