Tweede Blad. Provinciaal Nieuws. De auto-bandieten. NUMMER 35 DONDERDAG 2 MEI 1912. 35e TAARGANG. Bonnot en een medeplichtige gedood. Twee agenten gewond. Choisy-le-Roi is een vriendelijk, een voudig plaatsje op 10 kilometer van Parijs misschien Het heeft een standbeeld van Rouget de Lisle, den dichter vaD de Marseillaise het heeft een aantal aardige huisjes, die met bloeiende seringen en paarse bloemen omringd zijn het heeft een mooie kastanje-laan, die ophetoogen- blik in vollen bloei ishet heeft mis schien nog meer merkwaardigs, maar ik kan u enkel melden, wat ik er tot nu toe van gezien heb en ik geloof niet, dat ik heden nog den tijd zal hebben op ont dekking uit te gaan van de schoonheden van dit dorpje, dat morgen wereldbekend zal zijn en door alle Amerikanen, die te Parijs zijn, bezocht zal worden. Het is half drie in den middag en ik ben na de emoties van den morgen ein delijk met een Engelschen collega in de gelagkamer van een groote boerenher berg van Choisy-le-Roi terecht gekomen waar we brood, kaas, harde eieren, wijn en een grooten anthieken inktpot hebben kunnen bemachtigen. De geheele zaal is stampvol en in den tuin achter het huis en op de stoep voor het huis is ook nauwelijks een plaats te krijgen. Choisy- le-Roi is niet berekend op een inval van duizenden Parijzenaars van alle standen. Choisy-le-Roi had bovendien vandaag zelf ook feest, Het was de dag der eerste H. Communie. En zoo ziet men in de ge lagkamers en op de terrassen der café's in de straten, tusschen de dichte menigte Parijzenaars overal de witte bruidjes de kleine meisjes in haar witte communie kleedjes, vergezeld van feestelijk uitge doste dorpsfamilies, die in de herberg het feest vieren of in de mooie kastanje laan naar de menigte komen zien. Die kinderen in hun lange witte jurken en sluiers, trotsch op hun mooie feestkleeren zijn een vreemd contrasteerende noot in deze op emotie beluste menigte, in deze opgewonden atmosfeer, waar men niet anders dan vanbandieten,revolverschoten, dynamiet, dood en moord en brand hoort spreken.... De auto-stal van Dubois. Aan het eind van de mooie bloeiende kastanjelaan is een vierhoekig grasveld, een sooit open plek, waar midden in geheel alleen, en afgezonderd dus van andere huizen, een wit gepleisterd een voudig gebouwtje staat, een schuur of loods eigenlijk met een klein bijschuurtje, de lage loods heeft nog een verdieping boven den beganen grond en het bij gebouwtje een houten balkonnetje of omgang bevindt zich aan de voorzijde. Op den hoek van de kastanjelaan en de open plek bevinden zich een kappers winkel en een café. Deze huizen staan op een afstand van dertig meter onge veer van de loods. Aan deu anderen kant van het grasveld bevinden zich, vrij dicht bij de loods, de muren van kleine tuintjes, die bij verder afgelegen eenvoudige huisjes behooren. Dit zoo afgezonderd, alleen, midden in een open plek gelegen zijn van de loods met primitieve woniDg, maakt, dat een ware belegering, beschieting en ten slotte in de lucht doen springen van dit gebouwtje mogelijk is zonder gevaar of schade voor andere huizen en zonder dat degenen, die er zich in bevinden, kunnen ontsnappen. Zoodra ze namelijk uit hun woning zouden willen komen om te ontvluchten of om een aanval te doen, zouden ze zich in het open veld bevinden, blootgesteld aan schoten van de aan alle kanten opgestelde belegeraars. Dubois was de houder van de garage. Bonnot als soldaat gekleed Die Dubois was chaffeur en mecanicien van zijn beroep en was van de mecaniek van auto's en stoomfietsen op de hoogte. Men weet, dat hij de man was, die indertijd Bonnot het besturen van een automobiel geleerd had. De veiligheids dienst hield hem reeds sedert weken in het oog, maar had niets bijzonders ge merkt. Zaterdagavond nu zagen eenige bewoners van Choisy-le-Roi, die dicht bij de open plek wonen eeH soldaat van de koloniale infanterie voorbij komen. In zoo'n dorpje kent iedereen elkaar. Als er een gezin is waarvan de zoon soldaat is, dan weet men dat. Maar zoo'n soldaat van de koloniale infanterie kende men niet. Men keek nieuwsgierig waar hij heen ging. Hij giüg naar de loods van Dubois. Dit verwonderde. Een paar menschen spraken er over. Ineens herinnerde men zich, dat de couranten gezegd hadden, dat een van de auto bandieten, Bonnot nog wel, zich soms in de uniform van een soldaat van de koloniale infanterie stak. Als het Bonnot eens was 1 De wacht in den nacht. Men waarschuwde de veldwachters. Dezen waarschuwden den Parijschen veiligheidsdienst. De Sureté, die lang zamerhand wat sceptisch geworden is tengevolge van de honderden valsche sporen, die haar telkens aangegeven worden, dacht eigenijk niet, dat het werkelijk Bonnot zou zijn. Maar ze wilde geen enkele aanduiding verwaarloozen en een aantal wielrijders agenten en een paar rechercheurs vertrokken nog laat naar Choisy-le Roi, om in alle stilte en met alle voorzichtigheid 's nachts wacht te houden rondom het huisje en het open terrein. In den vroegen morgen zou de chef van de Sureté, Guichard, zelf komen om de loodsen te doorzoeken. De chef van de Sureté komt aan. De eerste schoten. De heer Guichart kwam om halfacht en door twee inspecteurs vergezeld stak hij het grasveld over en stiet de deur van de loods open. In de loods zelf bevond zich een man, die juist een motorrijwiel naar buiten wilde brengen. Den heer Guichard ziende deinsde hij terug. »Handen hoog», gebiedt onmidde- lijk de chef van de Sureté. Maar de man trekt zich nog verder terug, ver schuilt zich in het donkereen der in specteurs schiet op goed geluk af. On middellijk antwoord een revolverschot uit de duisternis en verwond een van de inspecteurs aan de hand. Terzelfder tijd hoort men op de verdieping boven de loods haastige stappen. Niet wetend met hoeveel menschen ze te doen hebben en niet met zijn mannen in een hinder laag willende vallen, trekt de heer Gui chard zich met zijne inspecteurs terug. Nauwelijks zijn ze buiten, of uit de eerste verdieping worden snel achter elkander verscheidene schoten gelost. Een in specteur krijgt een kogel in den buik en valt neer. De belegering begint. De heer Guichard begrijpt, dat het nuttelooze onvoorzichtigheid is, zich met zijn mannen te blijven blootstellen en dat een omsingeling en belegering van de loods noodig zal zijn. Hij begrijpt tevens, dat hij inderdaad met Bonnot en een of meer leden van zijn bende te doen heeft en dat de elleodelingen hem ditmaal niet mogen ontsnappen. Levend of dood moet men ze hebben. Onmiddelijk geeft hij orders aan al de aanwezige Inspecteurs en agenten op hun hoede te zijn, dat de bandieten niet ontvluchten. Met de geladen revolvers in de hand staan de agenten op de paden rondom het grasveld. Een wiel rijder-agent begeeft zich naar den maire van Choisy-le-Roi en naar de veldwacht en telefoneert tevens naar de Sureté te Parijs. De maire, de veldwachters en een aantal bewoners van Choisy-le-Roi trek ken onmiddelijk, met revolvers, kara bijnen en jachtgeweren gewapend naar de open plek aan het eind van de kastanjelaan op. Een aantal nieuws gierigen zijn ook al aangekomen, maar worden op grooten afstand gehouden, want uit de loods klinken telkensscholen en de belegerende agenten en gendarmen schieten ook. telkens, wanneer ze door een gat of achter een venster een der bandieten meenen te zien. Om halftien komt de heer Lépine. Tegen tien uur is in een aantal automobielen een aan zienlijke versterking van agenten, recher cheurs en republikeinsche garde aange komen en een geregeld vuur wordt nu op de loods geopend. Het hoogste punt van het dramanadert, want men gaat de loods met dynamiet doen springen. Om elf uur hebben de heerenLépine en Guichard definitief besloten de loods met dynamiet te laten spriDgen. Men had een oogenblik gedacht een mitrail leuse van Versailles te doen komen, maar het zou te lang kunnen duren en men wil zoo spoedig mogelijk een eind aan de zaak maken. Maar hoe de bommen te plaatsen zonder door de kogels van Bonnot en de zijnen getroffen te worden De jonge luitenant van de Republikein sche Garde, Fontan, en de heer Gui chard hebben weldra uitgedacht, hoe men dit doen zal. Een soort hooiwagen dooreen bewoner ter beschikking gesteld, wordt met matrassen bekleed. Men schiet eerst met Brownings op de matrassen constateert, dat de kogels er niet door gaan. Dan wordt de wagen, waarvoor een paard gespannen is, achteruit in de richting van de loods gereden, terwijl de luitenant Fontan er zich achter verschuilt. Bij de loods gekomen, kruipt de luitenant onder den wagen tot aan den voet van den muur van de loods en plaatst zijn bommen, komt weer terug achter dezen wagen, die snel naar de kastanje-laan terugrijdt. Tot driemaal toe moet deze manoeuvre herhaald worden eer de bom men hun uitwerking hebben. De eerste maal springen ze niet. De tweede maal doen ze maar weinig schade, - - maar de derde maal....na een angstige stilte gaat een ontzaglijk gejuich uit de groote menigte op. De loods is opengescheurd de muren gedeeltelijk ingestorteen klein bijschuurtje alleen staat nog. Rook en vlammen. Men onderscheidt twee auto'seen is er half vernield, de ander brandt. Het is een fantastisch, wild en tragisch gezicht in den prachtigen lente morgen, deze opengescheurde rookende auto-stal, die wild opstuwende menigte... Woest blaffend en jammerlijk huilend te gelijk komt plotseling een hond, een leelijke grauwe hond, uit den puinhoop aangesneldhij schijnt dol geworden. Maak hem af roept een agent. En een inspecteur, op wien hij toegesneld kwam schiet het arme dier neer. Met bebloeden bek wentelt de hond zich enkele keeren om en blijft dan liggen, dood. Dan klinken ineens uit de rookende, reeds half ineengestroote, loods twee schoten De reeds opdringende menigte blijft staan. Alleen de agenten en... de journalisten blijven nader komen. Het is weer de moedige luitenant Fanton, thans vergezeld van den heer Guichard en diens broeder, en gevolgd door eenige inspecteurs, die vooraan gaat. Ze gaan. niet de revolvers in de hand de branden de loods binnen. Ze gaan de trap op Doodsche stilte onder het publiek. Opeens komen twee inspecteurs weer te voorschijn uit de schuur zij dragen een lijk. Het publiek brultMaar boven de schuur klinken schoten. Een oogenblik een groote spanning en angstDan verschijnen Guichard en Fanton. Ze dragen, zij slee pen bij handen en voeten, een man, een struiptrekkend wezen Bonnot. Dan is de menigte zich niet meer meester een wild gehuil, een woeste drang voor uit Zij wil den zieItogenden Bonnot lynchen. Laat ik het eerlijk zeggen dat was het afschuwelijkste 1 Dat wreede wraak- gehuil dat daar uit de toestormende menigte opging. Rukt hem zijn ooren af«, heb ik hooren roepen. En toen de heer Guichard om een lynchen te voorkomen, riep «hij is dood* hoorde ik een vrouwen stem >Hij heeft niet genoeg geleden.* Bonnot was toen reeds stervende. Zijn gezicht was onherkenbaar van bloed. Zijn mond was met schuim bedekt. Met moeite wordt Bonnot tusschen de opdringende menigte door naar een taxi-auto gedragen en wanneer de auto naar Parijs wegrijdt, brult het publiek eerst nog boosaardig, juicht dan Guichard en Fanton toe. Deze beiden worden door journalisten en fotografen bestormd. Guichard vertelt, dat ze eerst beneden aan de trap Dubois op den grond zagen liggen, en om niet het slachtoffer van de bekende list te zijn, hitsceen ze op Dubois, die echter dood blijkt. Op de eerste verdieping, boven in de loods komen ze in een kamer, waar twee ma trassen liggende matrassen bewegen plotseling en Bonnot komt te voorschijn, bebloed, gewond en uitgeput, maar in ieder hand een revolver. Hij heeft nog de kracht om een grof scheldwoord te roepen en twee schoten te lossen, maar hij mist. Dan schiet Guichard en Bonnot valt en wordt ontwapend. Waalwijk, 2 Mei 1912. Militieraad. De Burgemeester van Waalwijk brengt ter kennis van de ingeschrevenen dezer gemeente voor de Militie voor de lich ting van het volgend jaar, dat de eerste zitting van den Militieraad zal gehouden worden op 4 Mei e.k. des voormiddags ten tien ure te 's Hertogeobosch (Stadhuis ingang Ridderstraat.) In deze zitting wordt uitspraak gedaan omtrent uitsluiting van den dienst en omtrent vrijstelling a. wegens eigen vrijwilligen dienst b. wegens broederdienst Belanghebbenden zullen in deze zitting in de gelegenheid worden gesteld hunne aanvragen om vrijstelling toe te lichten of te doen toelichten. De uitspraak zal ten spoedigste door mij, Burgemeester worden ter kennis gebracht van hem, die zij geldt, of van zijn vader, moeder, voogd of curator. Tegen deze uitspraak kan binnen tien dagen, te rekenen van den dag, waarop die uitspraak is geschied, bij Gedepu teerde Staten bezwaar worden inge bracht le door den ingeschrevene, wien de uitspraak geldt, of door zijn vader, moe der, voogd of curator. 2e door elk der overige voor deze gemeente ingeschrevenen of door zijn vader, moeder, voogd of curator. Het bezwaarschrift, dat behoorlijk met redenen omkleed moet zijn, moet, op straffe van niet ontvankelijkheid, bij mij, Burgemeester, worden ingeleverd. Van de inlevering zal een bewijs van ontvangst worden afgegeven. Waalwijk, den 27 April 1912. De Burgemeester voornoemd, Th. de Surmont de Bas Smeele. Gemeenteraadsvergadering. Naar wij vernemen zal a.s. Maandag avond eene openbare vergadering van den Gemeenteraad worden gehouden. Goed voorbeeld Zaterdag j.l. werd op de stoomschoe- nenfabriek van de firma Hartog gecol lecteerd voor een arbeider die door ziekte niet in zijn onderhoud kan voorzien. De collecte bracht op f 7-75. Dank zij de goede verstandhouding tusschen patroon en werkman is dit mooie resultaat bereikt. St. Antonius parochie. Zondag was het juist 10 jaar geleden, dat de ZeerEerw. Heer Kuijpers plechtig werd ingehaald in de toen nieuw gestichte St. Antonius-parochie. In zijne predikatie deelde hij mede, dat het kerkbestuur zeer waarschijnlijk een groote gift heeft te verwachten en alsdan de kerk zal worden vei groot en voltooid op den toren na. Ook deelde hij mede, dat hij er ernstig naar streefde om zoo spoedig mogelijk een R. K. Bijzondere school voor jongens in de parochie op te richten. Maatschappij tot Nut van 't Algemeen. Maandagavond 29 April werd in het hotel Verwiel eene vergadering gehouden van het departement »Langstraat> van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen. De Voorzitter, de heer Fetter, opende de vergadering waarna de notulen in hoofdzaak werden voorgelezen en on veranderd goedgekeurd. Daarna werden de beide aftredende bestuursleden, de heeren J. v. d. Meulen en H. G. van Everdingen die beiden periodiek aftreden herkozen. Wegens vertrek van den heer J. Winters werd als bestuurslid gekozen de heer van Gijn. Tot afgevaardigde en plaatsvervangend afgevaardigde ter algemeene vergadering der Maatschappij werden resp. gekozen de heeren Meijer en van Everdingen en tot afgevaardigde en plaatsvervangend afgevaardigde ter districtsvergadering de heeren van Heeckeren en Meijer. Eene aangename verrassing was het voor de vergadering toen na de ver kiezingen onverwacht de heer Winters binnentrad, die na eene langdurige ziekte hersteld, en voor enkele dagen in Waal wijk vertoevende, niet kon nalaten nog even de vergadering te bezoeken van ons departement, waarvan hij de be langen altijd met zooveel zelfopoffering heeft behartigd. Hem werden dan ook door den heer van Leeuwen namens de leden eenige waardeerende woorden toe gesproken. Nog werd besloten om bij genoegzame deelneming a.s. winter een curcus in het koken te houden, waarna de Voorzitter onder dankzegging voor de belangstelling de vergadering sloot. iDe Postduif te Waalwijk. Zondag 28 April hield de Postduiven vereniging »De Postduif» hare eerste wedvlucht van uit Ath (België.) Duiven los 8 uur. Aankomst. le prijs Ant. van Eijk 10 u 28 m 43 s 2e 10 u 28 m 46 s 3e 10 u 35 m 46 s 4e H. v. d. Pen ïen 10u39m21s 5e H. Stokwielder 10 u 44^m 9 s 6e F. Schoemans 10u44m24s 7e H. v. d. Pennen 10 u 44 m 26 s 8e Ant. van Eijk 10 u 45 m 36 s 9e 10 u 48 m 1 s 10e J. Lenzholz I0u48ml2s Geslaagd. De heer F. A. J. van Liempt ambt. ter secretarie alhier slaagde voor het schriftelijk gedeelte van het examen voor candidaat-gemeente-secretaris. Hij genoot zijn opleiding bij de heeren J van Bokhoven en Chr. van Liempt gem. secr. en leeraren M. O. te Helmond en Herpt. Jubileum de Geer. Heden herdacht de heer A de Geer, den dag waarop hij voor 25 jaar in dienst trad der Mij. tot Exploitatie der Staats spoorwegen. Hedenmorgen werd den jubilaris op het bureau namens 't geheele personeel bij monde van den Stationschef, onder een hartelijke toespraak een porte- monteaux aangeboden, terwijl aan zijne echtgenoote een bouquet werd geoffreerd. Ook van de zijde van talrijke parti culieren en industrieelen werden den heer de Geer blijken van belangstelling in dit jubileum getoond. Moge het hem gegeven zijn nog vele jaren in dienst der Mij. en ook in onze plaats, met de zelfde behulpzaamheid, werkzaam zijn. BAARDWIJK. Bi ood-coöperatie. Be coüpeiatie ffOna Belang" heeft zich ook niet onbetuigd gelaten bij gelegenheid van de geboorte van drie kinderen bij hun lid II. L. Was besloten op de laatste jaarvergade ring dit jaar bij bevalling één week vrij brood te verleenen, in dit bijzonder geval is door de vereeniging met algemeenen bijval beslaten drie weken uit te keeren, terwyl de Bondsbakker hier voor zijne rekening Bog één week bijvoegde. Ook vrouw v. d. D. welke laatst zoo vreeselijk mishandeld is heeft de vereeniging in die dagen bijgestaan. DRUNEN. Zondag 1.1. heeft alhier de jaarlijksche algemeene vergadering plaats gehad van de St. Jozefvereeniging, (Zieken fonds) goedgekeurd bij kon. besluit van 26 Juli 1906 Staatsbl. No. 85. Uit het verslag over het afgeloopen jaar 15 April 191115 April 1912 bleek het volgende Inkomsten f 521,97 Uitgaven f 405,12s Zuivere winst Gevoegd bij het reserve f 115,84s f1031.835 Bezit der vereeniging totaal f1148,68 Het ledental bedraagt 99. De aftredende bestuursleden M.van de Leur, A. de Krieger, Mart. Schapendonk en Mart Verdiesea werden met groote meerderheid van stemmen herkozen. In de plaats vau W. Vryhoeven die de gemeente metterwoon verlaat is gekozen als bestuurslid C. Snels voor Wolfshoek schei ding en Elshout. Verder werd aangenomen een voorstel van het bes uur om de verleden jaar toe gestane verhooging van uitkeering ook voor dit jaar weer te doen gelden. Een woord van dank zij hier gebracht aan het bestuur en vooral aan den Wei- Eer w. Heer J. de Kort, den Geestelijken Adviseur voor de vele diensten aan de vereeniging bewezen. Mogen nog vele werklieden toetreden als lid, met het oog op de weldadige werking dezer vereeniging in dagen van ziekten en ongevallen. Moge ook de weldoeners blijven volharden om deze vereeniging te steunen tot heil van Drunen in 't algemeen en van den werkman in het bijzonder, CAPELLE. Zaterdag bezocht Z.Ex. de commissaris der Koningin van N.-3r. onze gemeente. Het geheele dorp had een fees telijk aanzieD, daar van bijna alle huizen de driekleur wapperde. Z. Exc. kwam ongeveer 2 uur 's nam. ons dorp binnengereden, en werd door B. en W. ontvangen. De heer A. de Bruijn, volontair ter gemeente-secretarie alhier, slaagde heden (Dinsdag) voor het 2e gedeelte van het secretaris-examen, zoodat hij tbans zijn vol ledige bevoegdheid als secretaris bezit. HERPT. De handhoogschutterij „Ons Genoegen" alhier hield Zondag een wed strijd om het Koningsschap. Niettegen staande het gure weder was er veel belang stelling. Aan den wedstrijd namen 30 schutters deel. P. Fitters werd overwinnaar en behaalde in 80 pijlen 112 punten- Op gulle wijze wrd het gezelschap door hem onthaald en werd den avond gezellig door- gebracht. Naar wij vernemen is de leverantie van melk aan de atoomzuivelfabriek alhier gestegen tot ruim 11,000 liters per dag. VEEN. De dagen van het drijvende Bioscope Theater behooren voor onze ge meente weder tot de geschiedenis. Hoog wa en de verwachtingen gespannen en geen wonder gelet op de verslagen in de ver schillende dagbladen de veelbelovende «trooibiljetten en bovendien een „Alhambn Flottante" als reclame. Met volle gerustheid en zonder eenige overdrijving kan worden getuigd, dat de werkelijkheid de verwach tingen in ruime mate heeft overtroffen. Het inwendige van het Theater voldoet in alle opzichten aan de eischen van weelde en comfortniet opgedirkt maar smaakvol en gezellig ingericht. Het programma rijk aan afwisseling biedt „elk wat wils." Er kan gelachen worden dat de buiken schudden en voor wie oogen hebben om te zien en harten met voelhorentjes, worden ruimschoots gelegenheid geboden tot leerrijke ove denking en hartelijk medegevoel. Bo vendien, niets wordt vertoond dat uit den booze is. Wij wenschen het bioscopeschip een goede reis, en steeds en overal waar het ankeren moge een veilige haven en voordeelige lading. BËSOIJEN. De heer F. v. d. Heuvel, dezer dagen van de gemeente-secretarie al hier, benoemd tot ambtenaar ter secretarie ie Zutphen, legde te Breda met gunstig gevolg het schriftelijk examen af in de ge meente administratie en verwierf daardoor bet diploma als candidaat gemeente-secretaris. In de M-andag gehouden vergadering van het Waterschap „de Waarden" werd als lid van het Dagelijksch Bestuur herko zen de heer A. P. de Bruijn uit Vrijhoeven- Capei. Zondag a. s. zal B. V. C. alhier deel nemen aan de medfflle-wedstrijd uitgeschre ven door 0Sparta" uit Oosterhout. Volgens de loting zal B. V. C. komen te staan tegen over T.A.V.E N.U. eveneens uit Oosterhout. 8PRANG. Maandagmorgen 11 uur hield de raad dezer gemeente eene openbare ver gadering, De leden v. d. Hoeven, Haverhals en Rijken waren afwizig. Na voorlezing der notulen, die ongewijzigd werden goedgekeurd en vastgesteld, werd aangeboden het verslag over den toestand der gemeente en een be redeneerd verslag van hetgeen voor de volkshuisvesting is gedaan, welke voor de leden op de secretarie ter inzage werden nedergelegd. De rekening van het Burgerlijk Armbe stuur werd vastgesteld op een bedrag aan ontvangsten van f 2789.29, aan uitgaven f 1927.72Vi, alzoo sluitend met een goed slot van f 861.&61/,. De Echo vin het Zuilen

Echo van het Zuiden | 1912 | | pagina 5