Noinmer 37 Zondag 5 Mei 1912. 35 Jaargang. Tweede Blad. MONKEY BRAND Gebr. MION, Tilburg DE OORLOG. Buitenland. Gemengd Nieuws. Advertentiën. Frankrijk. Duitsehland. Engeland. Amerika. Stokpaardjes- LlT -Zeep Het Teeken van Helderheid. (Apen-Zeep) Maakt blik als Zilver verroest ijzer als Staal en wat geverfd is als Nieuw ZE HELPT HET HUIS SCHOONMAKEN VAN ONDER TOT BOVEN. Eén beten. De laatste gruweldaad van den auto bandiet Bonnot was de moord op den onderchef van den veiligheidsdienst, Jouin. Het slachtoffer is met groote eer be graven en (ie bekende Parijsche politie- prefekt Lépine heeft aan het graf een rede gehouden, die over heel Europa klinkt. Omdat hij zulke rake woorden heeft geuit. Het is goed, zeide hij, dat wij zoo hu maan mogelijk met de misdadigers om gaan. Maar, zoo vervolgde hij, de uitzon dering tot regel maken, met gesloten oogen en als automatisch verzachtende omstandigheden toedeelen en, omdat ze jong zijn en nog niet veel misdaden volvoerd hebben aan de ergste boe ven het voordeel van ontoerekenbaar heid verleensn de onderste lagen van Parijs bevolken met een gepeupel dat nagenoeg gestraft is, om voor altijd onverzoenbaar te zijn, doch niet ge noeg, om niet meer geducht te moeten worden aan de politie eene onmoge lijke taak opleggen, welke de men- schelijke krachten te boven gaatdat is eene verbijsterende zorgeloosheid, eene miskenning van de rechten der maatschappij. Is de massa van het publiek daar medeplichtig aan Misschien wel- Er is zooveel gevoeligheid in de lucht en men doet er zoo dikwijls een be roep op. Welnu, ik verzoek het publiek ook om deernis, maar om een bewust en overwogen medelijden. Ik vraag het voor dezen, die het verdienen. Ik neem het publiek tot scheidsrech ter tusschen de misdadigers en ons, die het verdedigen, ondanks hem. Dat het kieze 1 De vrijheid der eenen of het bloed der anderen moet geofferd worden. Het publiek moet weten, waarheen de helling leidtdie wij sedert 20 jaren afdalenze leidt daarheennaar die doodskist 't Is kort en goed en raak gezegd, niet waar Die overgevoeligheid der massa wordt een gevaar voor orde en regel in de samenleving. Intusschen moeten de lieden, die in dertijd Ferrer hebben verdedigd en ver heerlijkt, nu ook beginnen aan de ver dediging van Bonnot. Want het was een leerling van Ferrer, Fromentin, die de auto-bandieten heeft beschermd, omdat zij het recht heetten te hebben zich te verzetten tegen de misdaden der tegenwoordige maat schappij. Ferrer-Fromentin-Bonnot, het is een keten. Die de eerste schakel goedkeurt; moet ook de tweede en derde aanvaarden. D. v. N. De Dardanellen heropend. De pretesten hebben geholpen De Turksche ministerraad besloot de Darda nellen onverwijld voor de scheepvaart open te stellen. De Porte behoudt zich evenwel het recht voor de Dardanellen weder te sluiten zoodra zij dit noodzakelijk acht. De schepen zullen zich nauwkeurig moe ten houden aan de instructies betreffende de loodsen. Aanvankelijk had de Turksche regee ring de meening verkondigd, dat aan geen blijvende openstelling der Darda nellen gedacht kon worden, daar van oogenblik tot oogenblik een aanval der Italiaansche vloot gevreesd kon worden immers door de vernieling der kabels in den archipel, kon men niet meer op de hoogte gehouden worden van de be wegingen der Italiaansche vloot. Al naardat de belemmering van den handel zich scherper deed gevoelen (er lagen gisteren al 104 schepen te wachten waarvan 44 Engelsche, 12 Duitsche, 4 Fransche, 2 Hollandsche enz namen echter de vertoogen der mogendheden een scherper vorm. Zelfs verluidde, dat Rusland, welks Zwarte-Zeehandel door de sluiting als het ware lamgelegd was, plannen had om de opening met krach tige middelen af te dwingen. Intusschen beteekent het besluit der Porte de Dardanellen onverwijld te her openen voor de scheepvaart, niet, dat vandaag al schepen passeeren zullen. Voor het opvisschen van de mijnen die in het vaarwater zijn gelegd, is eenige tijd noodig allicht een paar dagen. Het aantal mijnen, die in de Dardanellen gelegd werd moet 60 bedragen. Maar erg precies schijnt meo het in Constan- tinopel zelfs niet te weten, evenmin als de juiste plaats waar de gevaarlijke din gen zich bevinden... Er is met echt Turk sche slordigheid te werk gegaan. De Temps beweert zelfs, dat sommige mijnen de Aegeïsche Zee zijn ingedreven door de sterke strooming. Dat zou een groot gevaar voor de scheepvaart opleveren. Als om de bewering van het Fransche blad te bevestigen, komt heden een te legram uit Constantinopel, meldend, dat een sleepboot, die de mijnen inspecteerde of opzocht r) bij het eiland Samothraki in de lucht gevlogen is. Wat stoom is voor de industrie, is ad- verteeren voor den handel, nl. de groote drijfkracht. De auto-bandieten. In alle stilte heeft Dinsdag te Bagneux, de begrafenis van Bonnot en Dubois plaats gehad De autoriteiten hadden het geheim gehouden zelfs de koetsiers van de twee eenvoudige lijkwagens wisten niet, wie zij naar het kerkhof voerden. Slechts één persoon, een beambte van de Morgue volgde den droeven stoet door de straten van Parijs, waar niemand acht sloeg op de wagens. Voor het kerkhof hield men stil, de beambte gaf den grafmaker twee officieele stukken en deze opende de poort. Haastig wer den de lijken neergelaten. De twee ban dieten waren begraven in één groeve de lijken van Bonnot en Dubois Gamier en Valet zijn tot nu toe nog niet gevat, maar volgens de Fransche bladen, zal het spoedig met hunne vrij heid gedaan zijn. De veiligheidspolitie weet heel goed waar de bandieten ver scholen zitten. Zij zouden zich schuil houden in een paviljoen, even buiten Parijs aan de Ooster-spoorlijn- Behalve de twee bandieten, hebben zich nog meer anarchisten in het huis saamgetrokken, en allen zijn van top tot teen gewapend. Zij beschikken over goede vuurwapens en zelfs over bommen. Om het leven der agenten niet nut teloos in gevaar te brengen, neemt de politie hare maatregelen langzaam maar zeker. Het paviljoen der bandieten zal belegerd worden en de bewoners der omliggende villa's zijn reeds gewaar schuwd dat zij op het eerste teeken hunne huizen moeten ontruimen. Sedert Woensdagmorgen krioelt hetin. den omtrek van deze schuilplaats van politie-agenten. In de Rijnvaart is weer eene staking uitgebroken. Ze gaat gepaard met ern stige mishandelingen. Men tracht ook de Hollandsche schippers tot staking over te halen, doch die hebben al weinig zin. DUISBURG, 3 Mei. Te Ruhrort zijn de bestuurders van den Nederlandschen schippersboud, Kerkhoff en van Hoff. die over het meedoen van de Nederland- sche Rijnschippers met de Duitsche staking kwamen onderhandelen, 's nachts door de politie opgepakt en als hinder lijke vreemdelingen over de grenzen gezet. KEULEN, 3 Mei. De aanslagen die door stakers op werkwilligen worden gepleegd nemen in aantal toe. Bij Mainz is vanmorgen een stoomboot vanaf een brug met basaltkeieD gebombardeerd. Het schip is zwaar beschadigd. De be manning vluchtte snel. De reeders vragen om sterke bescherming door de politie van de bruggen over den Rijn, omdat nog meer aanslagen voorgenomen zijn. Aankomst der lijken van de Titanic.c De >Mackay-Bennet€ liep gisteren te Hallfax binnen. De kerkklokken luidden, de vlaggen woeien halfstok. 190 lijken lagen op het dek gestapeld. Voor velen was er geen kist, terwijl zeventig lijken, waaronder dat van kolonel Astor, in ruw houten kisten op het achtei schip gebor gen waren 116 werden in zee neerge laten, daar er geen plaats voor was of omdat ze in te verren staat van ontbin ding verkeerden. Er waren vier uurnoodig om de lijken naar het lijkenhuis over te brengen. De lichamen waren veelal zeer goed bewaard. De meesten hadden maar weinig kleederen aan, toen zij werden gevonden, vele vrouwen waren in nachtkleedij. Er is ook een lijkje van een nauwelijks 2 jarig kind. De eerste lijken werden Zaterdagmor gen na de ramp gevonden en een lijk dienst te hunner eer aan boord van de »Mackay-Bennet< werd te midden van de ijsbergen gehouden. Tot op veertig mijlen rond de plaats, waar het schip gezonken is, werden lijken gevonden. Een dertigtal drenkelingen onder wie vele vrouwen, waren ontdekt opzij van een omgeslagen reddingsboot. Er was een rood vrouwenkleed aaneen mast gebonden, om als noodsignaal te dienen. Er zijn aanwijzingen, die bewijzen, dat deze boot nog moet hebben gedreven, toen de >Titanic* al gezonken was. Hoe de Titanicu er thans uitziet. In de nabijheid van een der drie ge weldige Atlantische zeebekkens ligt thans de >Titanic« in een diepte van 3300 meter. Doodsche stilte en ondoordring bare duisternis heerschen in dezen af grond, waar zelfs het zwakste zonlicht- schijnsel nooit doordringt. De tempera tuur bedraagt op deze diepte in den Atlantischen Oceaan, althans in het noord westelijk bekken onveranderlijk 1.9 gr. Celsius. Zomer of winter aan de stalende woelige oppervlakte blijven hier absoluut zonder uitwerking. De hevigste golven, ja zelfs de zeestroomen gaan over deze wereld heen zonder ze te beroeren. Het merkwaardigst is de waterdruk in deze diepte. Daar een liter water, d.i- een kolom van 1 dM. hoogte 1 kgr. weegt, moet een waterzuil van 3000 M. hoogte op het oppervlak van de Titanic naar een medewerker van een duitsch blad berekent een drukking oefenen van 30 zwaargeladen goederentreinen met de lokomotieven erbij. Een mensch zou. wanneer hij aan zulk een, slechts in één richting werkende kracht, blootgesteld werd. zoo plat gedrukt worden als mail papier. Dikwijls is de werking van dezen druk beproefd. Bij de diepzeepeiliDgen zijn groote schijven kurk omlaag gelaten, die weer opgehaald, tot minder dan de helft hunner oorspronkelijke dikte waren sa mengeperst en zoo hard waren geworden als hout. Dit helpt ons, ons een voor stelling ervan te makefl, hoe het er thans op de Titanic uitziet. Alle kasten, reservoirs en vertrekken moeten zoo plat op elkaar gedrukt zijn als een toegevouwen envelop. Uit hout vervaardigde voorwerpen als deuren, mu ren, meubels en andere zaken zijn door deze drukking stellig tot de helft ver kleind en de lijken, die er nog in de vertrekken mochten zijn, werden met de omringende voorwerpen tot één massa samengeperst. Het is uitgesloten, dat er van het wrak nog iets naar boven ge bracht zou kunnen worden. Aan duiken valt in de verste verte niet te denken, want een duiker kan niet veel dieper komen dan een meter of 60 en dan wordt het hem onder den last van het water reeds zoo moeilijk arbeid te ver richten. De hedendaagsche techniek be schikt. ook nog niet over werktuigen waarmede men onder zulk een drukking iets uitrichten kan. Het plan is geopperd onderzeebooten te gebruiken die kunnen echter niet meer werken op een diepte van 40 M. Neergelaten peiltoestellen kunnen weliswaar de plaats waar de Ti tanic ligt bepalen, en misschien zelfs aan een haak het een of ander voorwerp omhoog brengen dat zou echter een zeldzaam toeval zijn, waarop niet gere kend kan worden. Het schip ligt dus met alles wat daarop is voor den mensch onbereikbaar voorgoed in de duistere diepte begraven. En in dien onbereikbaren afgrond ligt nu ook, naar men wil, de blauwe diamant die van zooveel onheil en rampen getuige was, voor altijd weggeborgen. De strijd tusschen Roosevelt en Taft we merkten het reeds op wordt met den dag vinniger. Bij de gisteren geëindigde voorloopige verkiezingen in een staat Massachusette zaten de heeren elkander dicht op de hielen. Hun volgelingen bestreden elkander met verwoedheid, en het moet onder het meer bezadigde en minder op politieke schandaaltjes beluste gedeelte van het Amerikaansche publiek wel een pijnlijken indruk hebben gemaakt, deze beide mannen, het staatshoofd en het gewezen staatshoofd, elkaar zóó te lijf te zien gaan. Het resultaat is geworden volgens't eene bericht, dat Taft's aanhangers zege vierden met den definitieve meerderheid van ongeveer 6000 stemmen volgens het andere en latere dat de beide candidaten ieder 18 gedelegeerden kre gen. Roosevelt heeft echter (en zóó kan men de beide berichten wellicht met elkaar doen overeenstemmen) zijn recht op de stemmen van acht gedelegeerden voor Massachusetts prijsgegeven, daar, tengevolge van de eigenaardige inrich ting der stembiljetten, 9000 kiezers, die de bedoeling hadden de acht gekozen gedelegeerden voor Taft te doen kiezen, onwillekeurig verkeerd hun stem uit brachten. Roosëvelt seinde dezen gedele geerden, dat hij onder de gegeven om standigheden van hen verwacht, dat zij voor Taft zullen stemmen. Uit New-York wordt geseind, dat het resultaat der voor-verkiezingen in den staat Massachusetts een zware, mis schien beslissende nederlaag voor Taft beteekent, ofschoon Roosevelt voor acht ten gevolge van een vergissing op hem uitgebrachte stemmen bedankt heeft. Massachusetts staat bekend voor zijn vaste republikeinsche discipline. Met dezen strijd, die door de aanhangers van Taft met min of meer eerlijke middelen ge streden werd en waarin deze op unfaire wijze de meerderheid heeft behaald, is het bewijs geleverd, dat het vertrouwen in Taft over het algemeen ?eer vermin derd is. Het groote doel van Roosevelt, om te beietten, dat Taft opnieuw gekozen zou worden is eigenlijk zoo goed als bereikt. Zijn eigen kansen zijn echter onzeker. Kalme beoordeelaars van den toestand te Washington gelooven nog, dat Roo sevelt zich tevreden zal stellen met deze buitengewone krachtproef en wellicht te vinden zal zijn voor de stelling van een derden neutralen candidaat voor den presidentszetel. De Astors. Het omkomen van kolonel J. J. Astor bij de Titanic-ramp doet de aandacht vestigen op het geslacht der bekende Amerikaansche mllliardairs Astor. De geschiedenis ervan laat zich uit de tweede helft der 18e eeuw ophalen toen leefde in het Badensche dorpje Waldorf een slager, Ashdoor, die meer achter z'n bierpot zat dan achter het slagersblok. Hij had vier kinderen, die echter allen het huis uitliepen, toen de vader her trouwde. De oudste zoon George Peter trok naar Londen waar hij zijn intrek nam bij een oom, die fabrikant was van muziekinstru menten de tweede, Heinrich, ging naar New-York, waar hij zich als slager ves tigde de derde Jan Melchior kwam in dienst op een landgoed in de buurt van zijn ouderlijk dorp en klom later op tot rentmeester daarvan. De vierde, Johann Jacob, ontsnapte uit zijns vaders slagerij op een houtvlot dat in de Rijn afzaktezoo kwam hij in Holland en vandaar reisde hij naar Londen waar hij later evenals zijn oudste broer, bij zijn oom den instrumentmaker in de leer kwam, om er vier jaar te blijven. Amerika trok hem echter aan en hij nam passage als tusschendeks-passagier voor 60 gulden, niet droomende, dat zijn achterkleinzoon op een zelfde reis 10.000 gulden voor een luxe hut zou te betalen hebben. Maar wat hij werkelijk beleefde was dat de kapitein, die hem op zekeren dag met een standje van het eerste klas dek wegzond, twintig jaar later kapitein zou zijo van een van de schepen, die den jongen landverhuizer toebehoorden. Het schip dat Joh. Jakob Astor naar Amerika bracht werd, gelijk in de fami lie-papieren van de Astors vermeld staat, twee maanden door de ijsvelden bij Nieuw Foundland opgehouden toch kwam het schip er ten laatste door, en de jonge Astor stapte in New-York aan wal met eenige klarinetten in den zak, die Lij daar hoopte te verkoopen. Als beroep koos hij echter niet het instrumentvak, maar dat van huidenhan delaar. Hij huwde met Sarah Todd, die hem een paar honderd dollar bruidschat meebracht. Zoo konden zij een winkeltje in pelsen en huiden opzetten in Ontario en later in Oregon, waar zijn handel zich geregeld uitbreidde en langzamer hand den omvang aannam, zooals de romanschrijver Washington Irving de stichting >Astoria< beschreef. Twintig jaar na zijn komst in Amerika was de jongste zoon van den slager uit het Badensche dorpje Waldorf eigenaar Van een aantal eigen schepen, die zijn pelsen naar en van alle groote huiden markten ter wereld vervoerden. Het genie van dezen Astor schuilt echter niet in de manier, waarop hij het geld verdiende, maar waarop hij het plaatste. New-York was toen nog niet de be langrijke stad, die zij later werd. Maar hij voorzag haar toekomst. En dus kocht hij alle terreinen, die hij in handen kon krijgen ten noorden van het eiland Manhattan, waarvan de stad het zuidelijk deel innam. Tevens schreef hij zijn kin deren als stelregel voor, nooit op andere wijze hun geld te plaatsen. Toen deze Astor op 85-jarigen leeftijd stierf bedroeg zijn vermogen rond vijftig millioenzijn plaatsingstelsel was goed gebleken. Het zou later nog beter blijken te voldoen. Hij liet drie zoons na, William Backhouse het hoofd van het volgend geslacht, die bij zijn overlijden in 1895, Ingevolge zijns vaders raad, het fortuin der Astors eenige malen had weten te verdubbelen, toen hij het aan zijn twee zoons naliet. De oudste van deze heette weer John Jacob hij stierf in 1890 en Het aan zijn zoon William 300 millioen na de jongste heette William, hij stierf in 1892 en vermaakte aan zijn zoon John Jacob een vermogen van ongeveer 175 millioen gulden en aan zijn twee dochters mevr. Chanler en mevr. Roosevelt 135 millioen. Deze laatste J. J. Astor is degeen, die bij de Titanic-ramp om het leveD kwam. van Bergmann Co., Arnhem Stokpaardjes-Lelienmeik-Crearr FIRMA. WED. TIELEN, - WAALWIJK FILIALEN: DORDRECHT. Geldeloozepad 24e. TERRAZO-, MARMER-, M0ZAIK-, EN GEMENT-BETONVLOEREN. Vertegenwoordiger de Heer 2198 G VAN DOMMELEN, Baardwijk Zuilen. 1571 'M'IJVi£0fflVJIMHWIMN>VMiaMSaiZHniAIV^VH imm.m.. «uua» verblindend schoon wordt de ge- laatskleur, jeugdig en frisch wordt het uiterlijk door't dagelijksch gebruik Fabrieksmerk: .Stokpaardjes* alleen echt in rood-gele (hollandsche) verpakking. Prijs 40 cent per stuk. Verder maakt het roode, ruwe en opengesprongen huid in een r.cciit blank en UuweclzachL Tube 85 cent bij;

Echo van het Zuiden | 1912 | | pagina 5