Derde Blad. lUEMmiMim Aborineeit li op dit Blad Provinciaal Nieuws. '^BINNENLAND. NUMMER 37. ZONDAG 5 MEI 1912. 35e TAARGANG. Examen Notariaat. De Minister van Justitie heeft bepaald, dat het examen, bedoeld bij art. 11 der wet op het notarisambt, voor het jaar 1912 zal aanvangen op Maandag 1 Juli e. k. en zal worden gehouden te 's-Gra- venhageen benoemd tot lid en voor zitter der Staatscommissie, belast met het afnemen van genoemd examen, mr. B. P. L. Nelissen, raadsheer in den Hoo- gen Raad der Nederlanden te 's-Gra- venhage. Pantserschip. In de Tweede Kamer is men bezig niet de behandeling van het door den minister voorgestelde pantserschip. Het gaat er warm naar toe en 't ziet er voor lis te r_ niet gunstig uit. Men weet daVcr^in tal vau bladen en vergaderin gen is geschreven en gesproken over deze aangelegenheid. Zoowel voorstanders van een artillerie of een torpedo-vloot, bei den zijn overtuigd, dat een schip als 't voorgestelde van 7600 weggegooid geld is, zoowel wat bepantsering, bewapening als snelheid betrett. De heer Lohman (C. H.) heeft ook namens eenige politieke vrienden de volgende motie voorgesteld. De Kamer van oordeel, dat alvorens te beslissen omtrent den aanbouw van het bij het aanhangige wetsontwerp voorgestelde pantserschip, het wensche- lijk is door eene staatscommissie te doen onderzoeken op welke wijz? onder de bestaande omstandigheden en in verband met de financiën van Nederland en Ko loniën onze Oost-Indische bezittingen behooren te worden verdedigd tegen eventueele^ aanvallen en de neutraliteit van onzen Oost-Indischen archipel moet worden gehandhaafd en aan die com missie op te dragen binnen een door de regeering te stellen termijn daarover rap port uit te brengen, gaat over tot de orde van den dag*. Spr. wil de orde der redevoeringen niet verbreken en zal de motie dus toe lichten op een door den voorzitter te bepalen tijdstip. De Minister herinnerde dat een on derzoek als thans gewenscht, reeds door de Regeering vroeger is toegezegd en de samenstelling overwogen wordt en wees er op, dat het gevolg der motie zou zijn dat nog in geruimen tijd geen beslissing zal kunnen worden genomen over het schip. En nu gaat het niet aan, waar deze aanvraag voor een pantserschip feitelijk een onderdeel is van de marine- begrooting voor 1912 en na hetgeen in de avondvergadering van December j 1. is voorgevallen, toen hij er in toegestemd heeft het schip voorloopig terug te ne men in de verwachting dat de Kamer het geld zou toestaan als het bij bijzonder- lijke begrooting werd aangevraagd, nu gaat" het niet aan zeide de Minis ter met stemverheffing toe te staan dat het schip in een motie verdoezeld wordt, Door aanneming der motie zal de aanbouw van materieel voor Indië voor geruimen tijd stop worden gezet en de Minister acht dien aanbouw zoo urgent dat hij uitstel niet voor zijn verantwoor ding kan nemen. Buitendien zou de besteding van het thans gevraagde geld voor torpedo-ma teriaal toch reeds een vooruitloopen zijn op de keuze van het schepen-type voor de verdediging van Indië. Waar de motie dus practisch neerkomt op uitstel voor jaren van den aanbouw voor Indië, is de minister niet voornemens zich met de motie sympathiek te ver klaren. De minister-president Heemskerk zal hieromtrent a. s.Dindsdageene verklaring afleggen. Reddingsmiddelen op stoomschepen. Naar wij vernemen heeft Minister Ta'ma in bewerking een spoed-ontwerp, waarbij verplichtend zal worden gesteld het aanwezig zijn van voldoende red dingsmiddelen aan boord van Nederland- sche passagiers- en landverhuizerssche pen en verder van die vreemde schepen die in Nederlandsche havens passagiers opnemen. Deze nieuwe wet wordt ontworpen op aandrang van de Staatscommissie belast met het toezicht op den doortocht van landverhuizers. Havenplan Rotterdam. Door B. en W. van Rotterdam is bij den gemeenteraad ter vaststelling ingediend een definitief plan voor den havenaanleg bewesten Delftshaven, om vattende de IJselhaven en Lekhaven voor zeeschepen, breed 120, diep 10 meter, de Keilehaven als industriehaven, breed 70, diep 4, en de kleine Kouthaven. De kosten zullen f7,625,000 bedragen. Koninklijk bezoek aan de Hoofdstad. H. M de Koningin, de Prins en prinses Juliana zijn gisteren in Amsterdam aan gekomen, tot het brengen van hun jaar- lijksch bezoek, en er met zeer groot enthousiasme ontvangen. Plan 1913. Naar wij vernemen zal binnenkort door de Regeering een wetsontwerp worden ingediend, strekkende om aan de Staten-Generaal voor te stellen, een bedrag van f 115.000 toe te staan voor subsidies aan het zg. Plan 1913, uitgaande van de Maatschappij van Nijverheid nl. het organiseeren van een groot aantal plaatselijke tentoonstellingen in 1913. (»Vad«). Waalwijk, 4 Mei 1912. Raadsvergadering. Openbare vergadering van den ge meenteraad op Maandag 6 Mei des avonds ten 63/4 uur. Aan de orde 1. Ingekomen stukken. (Ter visie.) 2. Verslagen over 1911. (Ter visie.) 3. Verzoek van de Kamer van Koop handel en Fabrieken, om uitbreiding van haar ledental. 4. Aankoop van een torenuurwerk. 5. Aankoop van een brandkast voor het kantoor van den Gemeente ontvanger. 6. Wijziging begrooting voor 1911 en 1912. 7. Aanbieding van het primitiefkohier van den Hoofd. Omslag voor 1912. 8. Vaststelling van het 2e Suppletoir kohier van het kohier van den Hoofd. Omslag 1911. 9. Reclame Hoofd. Omslag. Praeadviezen van Burgemeester en Wethouders betreffende punten 1, 3, 4 en 5 liggen ter visie. Vakschool. Naar wij vernemen had onze burge meester 1.1. Zaterdag een conferentie met den minister van binnenlandsche zaken en van handel en nijverheid inzake de vakschool. De uitslag dezer conferentie is ons vooralsnog niet bekend, maar wij kunnen ons voorstellen dat het hoofd onzer ge meente ten zeerste op spoed heeft aan gedrongen, gezien het groote nadeel, dat industrie en gemeente door het lange talmen lijden. De „Vakschool voor schoenmakers" opgericht door de R. K. Vereeniging tot bevordering van 't Vakonderwijs voor Schoenmakers te Oisterwijk zal Woens dag denHaag 8 Mei a.s. geopend worden. B. en W. van 's Hage stellen den gemeenteraad voor, aan de Haagsche Schoenmakerspatroons-Vereeniging een subsidie van f2200 's jaars te verleenen ten behoeve van de exploitatie van een door haar op te richten vakschool voor schoenmakers met daaraan verbonden cursussen voor gezellen en meesters. Inlijving Nat. Militie lichting 1912. De aflevering der militieplichtingen van de lichting 1912, die bestemd zijn voor korte oefening, zal plaatshebben Voor de gemeente Waalwijk, Baard wijk, Besoijen, Capelle, Drunen, Hedik- huizen, Herpt en Oudheusden te Waal wijk op Maandag 20 Mei des voor middags 9.30 ure. Voor Genderen, Drongelen, Meeuwen, Heusden, Sprang, Vrijhoeve-Capelle, Waspik, Almkerk, Andel, Giezen en Rijswijk en Dussen op dienzelfden dag des voormiddags 10 uur ook te Waal wijk. Voor 's Gravenmoer Raamsdonk, De Werken c.a., Werkendam, Woudrichem, Wijk en Veen, mede op dienzelfden datum des voormiddags 10,30 ure eveneens te Waalwijk. Eervol ontslag. Bij Kon. Besluit, is met 1 Mei, aan G. Smits, te Keizersveer, (gemeente Raamsdonk,) onder toekenning van eer vol ontslag als machinist bij de Rijks- stoomveren over de verlengde rivier de Maas in Noordbrabant, benoemd tot machinist bij de Rijksstoomgemalen van de Bergsche Maas in de 7de directie, ter standplaats Keizersveer (gemeente Dussen.) Het Bioscopeschip. Europa's eerste drijvende bioscope theater Alhambra Flottante ligt in onze Haven geankerd. Is de inrichting, die zeer chique en modern is, op zichzelf reeds een bezoek waardig, niet minder lokt het uitgezocht eerste klas pracht programma een ieder tot een bezoek uit De recencies in verschillende binnen- en buitenlandsche bladen zijn alle zonder uitzondering gunstig. Ook onze cor respondenten uit het Land van Heusden De Boerenstand en het On- en Altena en uit de Boven-Langstraat, waar het bioscope-schip reeds voor stellingen heeft gegeven,- roemen als om strijd de inrichting en zeggen dat het onaangename trillen der beelden door een geheele nieuwe vinding van de directie is weggenomen. Wij kunnen daarom eenieder aanraden van avond of morgenavond een kijkje te gaan nemen, èn om het eigenaardige der inrichting van het schip, èn om het goede wat geboden wordt. Stokpaardjcs-Leliënmelk-Zeep. Hiermede brengen wij onze geachte clientèle ter kennis, dat wij eene fabriek te Arnhem hebben geopend en zijn wij door de fabricatie hier te lande in staat, voortaan onze van ouds bekende en gerenomeerde Slokpaardjes-Leliénmelk- Zeep tegen den prijs van 40 cent per stukje te leveren. Hoogachtend, BERGMANN Co. Radebeul-Dresden P.S. Men vrage uitsluitend Stok- paaddjes-Leliënmelk-Zeep, Fabrieksmerk „Stokpaardjes." VlIIste Diocesane Katholiekendag in het bisdom van 's-Hertogenbosch- In een vergaderine van het Uitvoerend Comité voor den VlIIsten Diocesanen Katholiekendag, Zondag te Tilburg ge houden, werd definitief besloten dat er vier afdeelingen zullen zijn, waarin zal behandeld worden Afd. I. De Werkmansstand en het Onderwijs. Afd. II. derwijs. Afd. III. De Middenstand en het On derwijs. Afd. IV. De andere Standen en het Onderwijs. Beoogd wordt te bevorderen de ont wikkeling van eiken Stand, door hiervoor passend onderwijs. Door het Dagelijksch Bestuur zijn tot Voorzitters dezer afdeelingen benoemd Afd. I. J. P. W. van den Nieuwen- huizen te Tilburg. Afd. II. C. van Beek te Geffen. Afd. III. Marinus van Hout te Hel mond. Afd. IV. Mr. J. van de Mortel te Tilburg. De VlIIste Katholiekendag zal ge houden worden op Zondag 22 September a.s. De plechtige Hoogmis zal opge dragen worden in de Kerk van het Goirke. De afdeelingsvergaderingen zul len worden gehouden van 12'/2 tot 2'/2 ure en 2 paralelavondvergaderingeo zullen beginnen ten 5 ure n.m. Door Z. D. H. Mgr. van de Ven is het Beschermheerschap van dezen Ka tholiekendag welwillend aanvaard. De Katholieke Illustratie van deze week bevat de volgende PLATENMgr. E. F. Geurts. Bij het zilveren priesterfeest van Mgr. E. F. Geurts (3). Bij het 25 jarig jubeleum der der Barmhartige Broeders van St. Joan nes de Deo (2). Het koninklijk bezoek aan Arnhem (3). Bij de plechtige in- dienststelling van het stoomveer Wil lemsdorpMoerdijk (2). De honderdja rige van Edam. Hoe de redding van vrouwen en kinderen op de zinkende Titanic plaats vond. Hoe groot was de menigte, die bij de ramp der >Titanic« het leven verloor Senator Smith. Bruce Ismay. De kapelmeester der >Titanic«, Mr. Charles Lightoller. De droeve och tend van den tragischen nacht. Het af scheid van onze missionarissen. Het nieuwe hoofdbestuur van de Congregatie der Fraters van O. L. Vrouw te Tilburg St. Hubertus. De voetbalwedstrijd Hol- land-België. TEKST Mgr. E. F. Geurts. Oorlogs gruwelen. Aan Mgr. Geurts. Saulus (ver volg). Bij onze platen. Een Oase (vervolg). Een gelegenheidscostume. Inhoudsop gave. Stalverbetering. Aan het verslag over 1911 der ver eeniging voor „Stalverbetering" inNoord- Braband ontleenen wij 't volgende. Stalwedstrijden. Toen in de Augustus-vergadering het werkplan werd opgemaakt, was de tijd om nog stal wedstrijden te organiseeren reeds te ver verstreken. De gunstigste tijd voor ver bouwingen valt in het voorjaar vóór den hooioogst. Toch kunnen wij melding maken van de verbetering van verschil lende stallen te Ulicoten. Reeds tijdens de werkzaamheden voor de oprichting der vereeniging waren er stappen gedaan voor een stalwedstrijd te houden te Ulicoten. Na afloop van een aldaar gehouden lezing melden zich 5 landbouwers aan, die voorlichting vroegen bij hun plannen de stallen te verbeteren. Er werd een bespreking gehouden met enkele bestuursleden van de boterfabriek en boerenbond aldaar over het houden van een stalwedstrijd. Met 't oog op de plaatselijke toestanden waren deze personen tegen een wed strijd met prijzen en werd besloten op dezelfde wijze te werk te gaan als bij den stalwedstrijd in 1908 te Tilburg gehouden, uitgezonderd het uitloven van prijzen. De 5 personen, die zich opgegeven hadden, zijn in 't voorjaar bezocht door een commissie bestaande uit de heeren G. J. van Poppel, H. Steketee, H. E. Huizenga en E. Tonkes Struif. In over leg met iederen landbouwer werden de aan te brengen verbeteringen besproken en werden hem deze met eene door het Instituut van Landbouwwerktuigen en Gebouwen daarvoor ontworpen teeke- ning schriftelijk toegezonden. Tevens zijn toen door dezelfde commissie be zocht een landbouwer uit Alphen en een uit Gilze, die beiden om voorlich ting gevraagd hadden. Beide werden op dezelfde wijze als die te Ulicoten geholpen. In November heeft dezelfde commissie behalve de heer v. Poppel. in gezelschap van den voorzitter onzer vereeniging een tweede bezoek gebracht te Ulicoten en Alphen. Wegens gebrek aan tijd is toen geen bezoek gebracht te Gilze. Dit is later door een lid der commissie ge daan. Bij het tweede bezoek bleek het de commissie, dat alle voorgestelde ver beteringen zoo goed mogelijk waren uitgevoerd, zoodat we melding kunnen maken van uitstekende resultaten. In Ulicoten zijn nu 5 goed ingerichte stallen gekomen. Over de aangebrachte verbe teringen zijn de boeren zeer tevreden. Dit blijkt trouwens ook uit de latere ingekomen aanvragen om vóórlichtingen uit Ulicoten en Alpen. Ieder veehouder, die plannen heeft een boerderij te bou wen of verbeteringen aan te brengen aan zijn stal raden wij ten sterkste aan alvorens daartoe over te gaan, een kijkje te gaan nemen te Ulicoten en Alphen. Zij zullen aldaar goed ontvangen worden. Verschillende personen die reeds te Uli coten geweest zijn, roemen niet alleen de inrichting der verbeterde stallen, maar ook de toestand, waarin deze bij hun bezoek verkeerden. Allen waren vol lof over de zindelijkheid, die in de stallen heerschte. Op verschillende plaatsen zijn en wor den pogingen gedaan om in 1912 een stalwedstrijd te houden. Met zekerheid kunnen we nu reeds melding maken van een stalwedstrijd te Someren, waar het initiatief genomen is door de Coöp. Sioomzuivelfabriek. Melkinrichtingen en Zuivelfabrieken vinden hier een arbeids veld, waarop ze met vrucht werkzaam kunnen zijn en daarom hopen wij dat vele er toe zullen overgaan het voorbeeld van Sommeren te volgen. Besturen en beheerders van zuivelinrichtingen, die hiertoe het initiatief nemen, kunnen alle voorlichting en medewerking bekomen bij de vereeniging. Aan het einde van het verslag wordt er op gewezen, dat alle veehou ders in deze provincie geheel kosteloos voorlichting, plannen en teekeningen, zoowel voor verbouwing als nieuw bou wen van stallen als van geheelen nieuwe boerderijen, kunnen bekomen bij de vereeniging voor stalverbetering. De leden der vereeniging, die over de pro vincie verspreid wonen, zullen allen gaarne bereid zijn eventueele aanvragen aan den secretaris over te brengen. BAARDWIJK. A. s. Maandag ten uren zal eene Algemeene Verg. plaats hebben van den Noordbr. Chiist. Boe renbond (Afdeeling, Waalwijk-Besoijen) Doel: 1. Bekrachtiging der ben. van een molenaar. 2. Aanbesteding in 2 of 3 partijen van het aanrijden naar den molen en het te huis bezorgen der gra nen voor V» jaar 3. Benoeming eener commissie voor kunstmeststoffen en die tevens belast wordt met de regeling der molenzaak en het pakhuis. 4. Opgave van het bonoodigde sub 3 5. Mededeelingen van allerlei aard. Bij j. 1. Donderdag gehouden in schrijving voor het sloopen van de oude protestantsche kerk alhier was de hoogste inschrijver J. Kleiks te Drune 3. De schietoefeningen der weerbaar heid waarvan wij reeds vroeger melding maakten en waarbij genoegzame deelname is, zullen a.s Maandag een aanvang nemen en wel van 7 tot 8 uur. LOONSCHEN DIJK, 3 Mei. Naar wij vernemen zullen 14 Mei a. s. voor de Ned. Herv. gemeente alhier de kerk visitoren zitting houden. Donderdag moest het tienjarig dochtertje van den heer v. D. alhier een pan kokende melk van de kachel nemen Het kind hield ze een beetje schuin en kreeg een deel van den inhoud over haar hand, waardoor ze een paar ernstige brandwonden bekwam. Wanneer zullen de ouders toch eens voorzichtiger worden CAPELLE. Het aantal aangenomen nieuwe leerlingen bedraagt aan de O L. S. in »de Kom* 30, zoodat het totaal aantal schoolgaande gestegen is tot 133 leerlingen. Woensdag 8 Mei a. s. zal 's nam om 3 uur gelegenheid worden gegeven tot kostelooze koepokinenting in de openbare school, alhier. WASPIK. Door de voetbalvereenlging Brabantia alhier zullen op Donderdag 16 en op Zondag 19 Mei seriewedstrijde worden gehouden, waarbij mooie prijzen worden uitgeloofd. Op 16 Mei zijn uitgenoodigdSparta Geertruidenberg Anthony, Oss Hol- landia, Den Bosch en W. V. Waalwijk. Op 19 Mei: Tavenu, TilburgB.V.C. Besoijen, Sparta, Oosterhout en D.V.C. Dongen. Door het R. K. Kerkbestuur alhier is de z. g. zaal aangekocht, zoodat de verschillende katholieke vereeniglngen als: St. Vincentius, Drankbestrijdersbond, St. Mariavereeniging. enzvoortaan in eigen huis zullen kunnen vergaderen. RAAMSDONK8VEER. Mfj. M. Dekkers onderwijzeres aau de Chr. School te Raame- donk, is benoemd als onderwijaeres aan de Bijzondere School te Sleenwijk. TILBURG, 2 Mei. Bij de heden gehouden verkiezing voor een lid van den G-meente- raad in district I werden uitgebracht 1117 stemmen waarondet 22 van onwaarde. Hiervan kregen de heeren A. M. Aelen 408 stemmen, P. J. J. C. Brouwers 515 stemmen J. P W. v. d. Nieowenhuizen 286 stemmen. De volstrekte meerderheid bedraagt 558 stemmen, zoodat herstemming moet plaats hebben tusschen de heeren Brou wers en Aelen. DUSSEN. Evenals de meeste omliggende plaatsen heeft ook onze gemeente Maandag en Dinsdag een bezoek gehad van de /drij vende bisscope", Waififi. de JTgiwachtitigeii vooral Dinsdagavond zeer hóóg gesteld, wij durven gerust bekennen dat deze nog verre werden overtroffen. Vooral ffde verloren zoon" en ,/de roman van een arm meisje" waren films welke ieder van 't begin tot 't einde boeiden. Jammer genoeg waren er daandag s'echts weinig bezoekers, Dinsdag evenwel was dat het tegendeel. Wat de ir- ichting van dit bioscopeschip betreft deze was recht smaakvol en gezellig. DRONGELEN. J.l. Woensdag werd alhier door luitenant Buwalda het eerste onderricht voor schietoefening tot ver hooging van 's lands weerbaarheid ge geven. Een 40-tal deelnemers waren op gekomen. BREDA. In de op heden Vrijdag ge- ïouden vergadering van het bestuurs leden van de afdeeling Noordbrabant van het Nederl. Paardenstamboek en van de afdeeling Noordbrabant van het Nederl. Ruodveestamboek werden res pectievelijk tot voorzitters gekozen de heeren A. Z. Snoek te Almkerk en H- Timmers te Kruislandterwijl de aan deelhouders van Ehrenberg kozen tot be stuurslid de heer A. Snoek Wz. te Nieuwendijk. De commissie voor waterleidingen in Noordbrabant, die wegens gebrek aan medewerking haar taak heeft willen neer- leggen, wordt in zooverre waarschijnlijk gereconstrueerd, dat eerstdaags een ver gadering zal worden gehouden van per- soten uit verschillende gemeenten, die hun belangstelling hebben getoond en een waterleiding wenschen, althans voor hun gemeenten zij het oox op eenigszins andere plannen en berekening dan de commissie indertijd in haar rapport heeft uiteengezet. Kaatsheuvel, 4 Mei 1912. Voetbal. Zondag 28 April speelde Kaatsheu- velsche voetbalclub >Wilhelmina» een vriendschapsmatch tegen >Stansia« van Sprang. Stand 21 in het voordeel van Wilhelmina*. Dauwtrappen. A.s. Zondag, den eersten Zondag der schoone Meimaand, gaan gewoonlijk onze Harmoniëen en andere liefhebbers, zich vermaken met het zg. dauwtrappen. Naar wij vernemen is de Harmonie Ap- pollo van plan, om heel vroeg, door het Hoekje langs den >Melkdijk« een uitstapje naar Baardwijk te doen, en vandaar langs Waalwijk terug. In een dezer twee plaat sen zal de kerk bezocht en de H. Mis bijgewoond worden. Van de Harmonie >Euphonia« vernamen wij nog niets. Door deze wojdt op dien dag, snamiddags eene muzikale wandeling gemaakt door het dorp. Dan profiteeren er alle inwo ners van en verlokt vele menschen om een uitstapje te doen naar de plaats waar de Harmonie rust houdt. Moge ze ook ditmaal deze schoone gewoonte volgen en moge dan het mooie weer dit uitstapje begunstigen. Gouden bruiloft. A.s. Zaterdag 11 Mei zal alhier inde Hoofdstraat het Gouden huwelijksfeest gevierd worden van P. v. Rooi en Echt- genoote. Door de gevormde buurtcom- missie is reeds wekenlang bij de buren geld ingezameld ter bestrijding der te maken onkosten. Er wordt een fraaie eereboog ge plaatst. In feestelijken optocht zal het gouden paar smorgens naar de kerk gebracht worden. Aan dezen optocht wordt de grootste zorg besteed, waarbij natuurlijk praalwagens en ruiters niet zullen ontbreken. Hoogstwaarschijnlijk zullen een of twee Harmonieën een sere nade brengen en zoodoende de feest vreugde nog verhoogen Moge dit feest in gepaste vroolijkheld worden gevierd. flt Mo van het Zuiden. Al'-»" —Mp—,U

Echo van het Zuiden | 1912 | | pagina 9