Nummer 38 Donderdag 9 Mei 1912 35e Jaargang Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Waalwiiksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen, Eerste Blad. Gemeenteraad van Waalwijk. feuilleton; Dit nummer bestaat uit TWEE bladen LAAT UW ZEEP SUHLIGHT ZIJN' De besliste zuiverheid, van Sunlight maakt ze voor fijne kant en fijn linnen de, uitsluitend betrouw= bare Zeep. Telefoonnummer 38. Telegram-AdresECHO. De Echo van het Zuiden, Waalwjjksche en Langslraatsche Courant, Dit Blad verschijnt Woensdag- en Zaterdag vond. Abonnementsprijs per 8 maanden f0."6. Franco per post door het gelieele rijk f 0.90. Brieveningezonden stukkengelden eca., franco te zenden aan den Uitgever. UITGAVE: r j/vr. Adveetbntiën 17 regels f 0.60daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën 8 maal ter plaatsing opgegeven worden 2 maal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels en advertenties bij abonnement worden speciale zeer voordeeHge contracten gesloten. Reclames 16 cent per regel. Openbare vergadering op Maandag 6 Mei, des avonds 63/* uur. Aan de orde 1. Ingekomen stukken. (Ter visie.) 2. Verslagen over 1911. (Ter visie.) 3. Verzoek van de Kamer van Koop handel en FabrKjkeD, om uitbreiding van haar ledental. 5. Aankoop van een torenuurwerk. 4. Aankoop van een brandkast voor het kantoor van den Gemeente ontvanger. 6. Wijziging begrootiug voor 1911 en 1912. 7. Aanbieding van het primitiefkohier van den Hoofd. Omslag voor 1912. 8. Vaststelling van het 2e Suppletoir kohier van den Hoofd. Omslag 1911. Van „DE ECHO VAN HET ZUIDEN." Te Morford Haven Is mijn lievelinge te Murford Haven riep Honoria nit. Dat zou ik afleiden uit de omstandigheid dat daar het deken gevonden is, antwoordde de heer Larkspur. Ik zeide u wel dat de ad vertentiën het moesten doen. Murford Haven is eene groote handelsstad en eene plaats welke zeer geschikt is voor iemand, die voor de politie verborgen wil blijveD. Nu zal ik met uw goeddunken zoo spoedig daarheen gaan, als ik maar een postrijtnig kan krijgen. Ik ga met u 1 riep lady Eversleigh drif tig. Het zal mij toeschijnen of ik dichter bij mijn kind ben, als ik in de plaats zal zijn waar gij de oplossing der vraag denkt te vin den, waar zij zich bevindt. Ook ik ga mee, zeide kapitein Capples- tone. Verschooning, mijnheer, kwam de heer Larkspur tusschenbeidenals wij met ons drieën gaan en een daarvan is nog wel een dame. zal dit de aandacht trekken, zelfs in zulk een drukke stad als Murford Haven. Als zy, die het meisje verborgen, dat hooren, ruiken zij lont. Neen, mylady, laat mij alleen gaan. Ik ben aan zulk werk gewoon en gy niet, evenmin &1b de kapitein. Ik kan overal als een aal doorglippen en ik heb een oog om alles te zien wat opgemerkt moet worden, een oor om op elke syllabe te letten, die eenige waarde heeft. Laat de zaken aan mij over en wees verzekerd dat ik mijnen plicht zal doen. Ik heb een Bpoor en een spoor is al wat ik noodig heb. Blijf hier, mylady, en gij ook, kapitein, want terwijl ik weg ben, kan er hier nieuws komen en dan moet gij zonder mij handelen. Ik zal myn tyd niet verbeuzelen, vertrouw daaropgy hebt niets te doen, my- 9. Reclame Hoofd. Omslag. Voorzitter. De EdelAchtb. Heer Bur gemeester. Tegenwoordig alle leden. De Voorzitter opent de vergadering, heet de leden welkom en de notulen der vorige vergadering worden door den secretaris voorgelezen en goedgekeurd. Het lotingsnummer is 3 en begint bij den heer Verwiel. I. Ingekomen stukken. a). Besluit van Ged. Staten goedkeu ring rekening over 1910. in ontvangst op f 222.584.28 en in uitgaaf op f 216.866 38. Batig saldo f 3770,90. b.) Een adres van den A. N. W. B., waarbij de aandacht der vergadering erop wordt gevestigd, dat het met het oog op 't toenemend verkeer met automo bielen en rijwielen zoo gewenscht is goede, duidelijke plaatsnamen aan te brengen door b v. op openbare gebou wen den naam der gemeente te vermel den, dat is gewenscht voor het toerisme, maar tevens een gemeente-belangook kunnen ze aangebracht worden op de aanduidings palen, die door 't rijk in verband met de motor-wet op ver schillende plaatsen zijn of worden aan gebracht, om de maximum-snelheid aan te geven. Voorzitter. Op de palen aan de rij wielpaden, die van den boqd geplaatst worden, zou het ook gaan. Klijberg. Ik hoor daar iets van maxi mum snelheid, is daarvoor ook iets in onze gemeente bepaald. Voorzitter. Neen, dat bestaat hier niet. Klijberg. Is het idee ook niet bij B. en W. opgekomen om hieromtrent een voorstel te doen. Voorzitter. Door de provincie is dat wel bepaald, maar acht de raad dat wenschelijk, dan zullen we er voor zorgen. Ik ben een sterk voorstander van al die moderne uitvindingen en verkeersmid delen, die zeer mooi en nuttig zijn, maar als ze gevaar opleveren, wil ik gaarne medewerken om dit zooveel mogelijk te beperken. Houben. Ik wilde juist 't zelfde voor stellen, als de heer Klijberg en zou dat verbazend snelle rijden in de gemeente wat willen beperkt zien, b.v. van 12 tot 15 K.M. zooals dat op meer plaatsen is. Ik heb 't onlangs gezien twee dagen- te vertrouwen, en ik hoop u uit Murford Haven mede te lady, dan mij goede tijding brengen. Er werd weinig meer gesproken en een half uur na deze samenkomst vertrok de politie man uit Raynham en reed in een postrijtnig naar Murford Haven. Woorden zijn te zwak om het lijden te be schrijven der moeder, die haar kind had ver loren en der vrienden, die haar niet minder dierbaar waren. Uiterlijk wachtten z\j zeer kalm doch de onzekerheid was daarom niet minder pijnlyk. Zy zaten stil, de uren en zells de minuten tellende gedurende het tydvak, dat verloopen moest vóór den terngkeer van den politieman. Hij kwam spoediger terug dan Honoria verwacht had en hij bracht zooveel troost, dat zij bijna op de knieën zon gevallen zijn, evenals Thetis aan de voeten van Jnpiter, in't volle gevoelharer dankbaarheid voor zijne hnlp. Ik heb het deken, zeiden de heer Lark spur, het kleine zijden voorwerp nit zyne tasch halende en het toonende aan haar, die het zoo goed kende. Dat is alvast zooveel, mylady. Ik vond een aardige oude tooverheks, die de belooning van vijf pond opeischte, want ge moet weten dat de politie—beambte van Murford Haven haar altijd in spanning hield, door haar nu en daD eens te laten terugkomen tot dat ik haar kon ondervragen. Zij was me een slimme vogel, een galgebrok, dat verzeker ik u. Na veel over en weder gesjacher, na haar vijf en twingtig pond in klinkende specie te hebben overhandigd en naar haar de nood zakelijkheid te hebben aangetoond niet te spotten met een heer, die met de Bow-Btreet in betrekking stond, beloofde zy mij,mij alles over het kind te zullen mededeelen. De man, die liet meisje stal, was in hare woning gekomen; zij bad andere kleederen voor het kind gevondende oude moeder Brimstone heeft de eigene klee deren van de jonge juffrouw voor een souve- reigh aan my in rail gegeven en daar zijn ze. Met deze woorden haalde de heer Larkspur uit zyn valies de kleine, kenrige kleederen te voorschyn, die de erfgename van Raynham had gedragen. Wie kan de aandoeningen be schrijven van het moederlyk hart, toen zy dit voorwerpen aanschouwde, die zoo geheel mee achtereen werd een kiud op 't kantje af, doodgereden. Ik dring er sterk op aan een maximum-snelheid te bepalen. Voorzitter. Ik zou U in overweging geven het uit te stellen, wij zijn druk bezig met het samenstellen van een con cept nieuwe politie-verordening, daar kunnen we het dan inzetten. Overigens kan het toch niet in deze vergadering gebeuren, daar eerst het advies der ge zondheids-commissie moet worden ge vraagd. Houben. In eene vergadering is hier indertijd direct het politie-uur verlaat en nu zou bij zulke urgente maatregelen, dat niet gaan. Voorzitter. Die directe vergaderingen gaat niet meer. Timmermans-Verschure. Welke maxi mum-snelheid geeft de provincie aan, dan behoeven wij er misschien niets van in te zetten. Klijberg. 't Is absoluut mijne bedoe ling niet de nieuwe uitvindingen of ver keersmiddelen te belemmeren, neen, volstrekt niet, maar we mogen de ge varen daaraan verbonden, ook niet weg cijferen. De tram b.v. die ook zeker een algemeen belang is, is aan zeer be perkende bepalingen verbonden en die loopt altijd op dezelfde baan en daarom is er niets tegen een maximum-snelheid vast te stellen. De bepaling door de provincie gemaakt, geldt voor de buiten wegen, voor de bebouwde kom is dat aan 't oordeel der gemeentebesturen overgelaten. Wat mij wel verwondert is, dat in de vorige vergadering nog be sloten is een wijziging in de politie-ver ordening te brengen, wat het ruimen der privaten betreft en dat direct te veran deren en waarom gaat hetook nu niet? Als dat nu weer moet uitgesteld worden tot eene volgende vergadering en die weer zoo lang uitblijft als deze van 29 Dec. tot 6 Mei, dat is meer dan 5 maanden, wat, zooals ik even in den presentielijst nakeek tot 1895 (zoover zag ik het na' niet is voorgekomen, dan is de zomer al weer om, eer de raad gelegenheid heeft om zich in deze uit te spreken en daarom zou ik 't nu afwerken- Bij de vorige wijziging over 't ruimen der privaten, is ook geen advies der gezondheidscom missie ingewonnen, wat toch juist een onderwerp er voor was. het verloren wicht vereenzelvigd waren üa voort, ik smeek het n, zeide Honoria. Zij zeide dat het kind daar was geweest, maar bij wie Zeide zij u zulks Ja, antwoordde Andreas Larkspnr. Zy zeide mij dat de man, die de jonge jnfvronw in zyne macht had, niemand anders is dan een gauwdief, die van een lagen moord ver dacht wordt een man, dien ik lang zoek iemand, die in de schnrkenwereld bekend is is onder den naam van Zwarte Milsom. Zwarte Milsom Het gelaat van lady Ever sleigh, reeds te voren bleek, werd aschgranw, toen die gebate naam baar oor trof als de toon eener doodsklok. Zwarte Milsom 1 riep zij eindelijk uit. Als myn kind in de macht van dien man is, dan is het inderdaad verloren, Kent gij hem, mylady? vroeg Andreas Larkspnr verbaasd. Ja, ik herinner my, dat gij bekend waart met de bijzonderheden van den moord op Jernam gepleegd. Kent gy dien man, genaamd Mileom Ik ken hem, antwoordde Honoria op den toon van wanhoop. Vraag my niet. hoe en waar ik hem heb ontmoet. Genoeg dat ik hem ken. Mijne lievelinge kon niet in slechtere handen zijn gevallen. Hy ken slechts één doel hebben en dat is geld af te zetten, merkte kapitein Cap- plestone aan. Het dierbaar leven van het £ind loopt dus geen gevaar en gij moogt verbeugen, dat het niet in banden van sir Riginald Eversleigh is gevallen. Verhaal verder; zeg my alles wat gij ontdekt hebt, zeide Honoria tot den heer Larkspur. Al wat ik kon ontdekken was, dat Milsom het kind met een zeker publiek rijtuig naar Londen had gebrachtik begaf my naar de herberg, van waar dat rijtuig altyd afrydten na veel getob gelukte het my, den voerman te spreken van hem kreeg ik goede inlichtingen inlichtingen ten minste, die rente zullen afwerpen. Hij herinnerde zich den man, Milsom, zeer goed, zooals ik hem beschreef naar de aanwijzing van de oude moeder Brim stone bij herinnerde zich het kind, omdat het veel geschreid had en de passagiers het beklaagden, die met baar lief gezichtje waren Voorzitter. Ik Eeb dat meer beschouwd als een wensch uitgedrukt door den raad. 't Is dan ook niet goedgekeurd, juist omdat er geen advies van de gezond heidscommissie was ingewonnen. Ik heb dien wensch aan de politie overgebracht en gezegd, dat ze in geval van over treding voor die uren geen proces-ver baal op moest maken. Klijberg. Dus ons besluit van de vorige keer is niet goedgekeurd, en U zegt daar niets van. Voorzitter. Neen, ik achtte deze mede- deeling van ondergeschikt belang. Klijberg. Ja, 't is ook al 5 maanden geleden, dat moeten we nu toevallig hooren, 't komt niet te pas. Houben- Dus dat is gewoon aan de politie overgelaten. Er is wel gezegd, ge moet geen proces-verbaal opmaken, als ze het toch willen doen volgens depo- litie-verondening kunnen ze dat toch doen, neen dat moet wettelijk vastge steld worden. Klijberg. Uit deze bespreking volgt dan toch duidelijk, dat de raad den wensch uitspreekt, dat B. en W. den raad voorstellen zal doen en die toezeg ging wil ik dan er wel bij hebben dat het spoedig zal gebeuren. Voorzitter. Wij zullen spoedig doen er moet toch weldra vergadering zijn voor de vaststellen H. O. Maar welke snelheid denken de heeren. Houben. 12 tot 15 K.M. Timmermans-Vetschure. Ik zou zeker 2030 K.M. nemen, dat is werkelijk niet te vlug. Klijberg. U kunt hier en daar eens informeeren, het moeten maatregelen tegen 't gevaar, maar geen beperkende zijn. Voorzitter. De volgende vergadering die niet lang uitblijft, zullen we met een voorstel komen. Timmermans-Verschure. Wat moet er nu gebeuren met die wijziging der po litie-verordening, die is de vorige keer aangenomen, niet door Ged. Staten goed gekeurd en wij krijgen daar niets van te hooren en denken dat het in orde is 't Is nooit de bedoeling van den raad geweest, om alleen den wensch uit te drukken, maar de verordening te wijzigen Gragtmans. De politie-verordening wordt in haar geheel gewijzigd. ingenomen en haar trachtten te troosten, enz. enz. De voerman had bet kind zeer goed opgenomen en hy had al gedacht dat de mun geen gnnstig uiterlijk had te Londen komende was hij nieuwsgierig, zooals hij zeide, te weten waarheen die man ging en wat er van hem en het kind zon worden. En kwam hy er achter? snakte lady Eversleigh. Het toeval wilde het. De- man nam eene vigilante en de voerman hoorde dat hij tot den koetsier zeidenaar Ratcliff Highway meer niet. Dan zal ik hem vinden 1 riep Honoria met koortsachtige gejaagdheid uit. Die plaats ken ik die ken ik maar al te wel. Ik zeli zal met u raedegaan, mijnheer Larkspnr, en ik zelf zal u helpen mijn schat weder te vindeD. In hare opgewondenheid lette zy er niet op, welke geheimen zij verraadde. Zij had slechts ééoe gedachte, óéne overweging, en dat was leven of dood voor haar. Ondervraag mij niet, zeide zij tot kapi tein Cappleetone, die haar hoogst verbaasd aanstaarde mijne jengd heb ik in dievenholen doorgebracht, mijn meer volwassen leeftijd was ééne worsteling tegen meedoogenlooze vyanden. Ik zal tot het laatste toe moedig volharden en in deze gewichtige oogenblikken van myn leven zal de ellendige ondervinding mijner jengd mij helpen in mijne worsteling met dien ellendeling. Zij wilde van geen uitstel hooren, zij wilde niets nader verklaren. Ondervraag mij niet, herhaalde zy. G^ hebt my geraden, mij te verlaten op de onder vinding van den heer Larkspur en ik zal op zijne wijsheid vertrouwenmaar ik wil en zal hem vergezellen in zijne onderzoekingen naar myn kind. Er moet terstond een postrijtnig besteld worden. Kunt gij rnst missen en u met een gehaast maal tevreden stellen vóór gij vertrekt, mijnheer Larkspnr? vroeg zy aan haren bondgenoot. Rnst missen Mijne beste mevrouw, ik ken geene rust als ik aan de zaken benen wat een maal betreft, geef mij een stuk brood met ham en een glas brandewyn nit een zak- flescbjemeer vraag ik niet. Gy zult ruim beloond worden voor uwe Timmermans-Verschure. Daar is de vorige maal niets van gezegd, dus kon den wij dat niet weten en dat duurt misschien nog wel een jaar. Houben. Er was al een nieuw concept voor U burgemeester was. Klijberg. Ja, dat is al zoo lang geleden en nu misschien nog. Van Riel. Treedt dat besluit van de vorige keer nu direct in werking. Voorzitter, 't Advies van de gezond heidscommissie is er en kan het dus direct ter goedkeuring worden opgezonden. Aangenomen. c) Een adres van Leonard v. d. Bosch, om een schuur in hout en steen te mo gen optrekken en van A. v. Delft om weer voor 5 jaar verlof om zijne houten- machlneloods te gebruiken. B. en W. stellen voor aan beiden ver lof te verleenen. Aangenomen. Ingekomen een adres van v. d. HoUt, 71 jaar oud, wonende alhier, waarin hij mededeelt, dat hij wegens hoogen ouder dom nervol outslag heeft aangevraagd en verkregen als gaarder der geldeD voor de gasfabriek, welke functie hij 27 jaar heeft bekleed, alsook 8 jaar die van nachtwaker. Thans heeft hij geen enkele bron van inkomsten meer en gaat hij met zijne bejaarde vrouw een treurige toekomst tegemoet en zal hij bij den arme van Waalwijk of de publieke lief dadigheid moeten aankloppen. Met het oog op zijn langdurige, trouwe en eerlijke plichtsbetrachtig verzoekt hij den raad hem een pensioen te willen toekennen- Hij verdiende vroeger f 2 per week. Voorzitter. De vaste toelage van van den Hout bedroeg voor gasfabriek en ontvanger f 125 en 27 jaar was hij in dienst der gemeente. B. en W. stellen voor hem f 100 pensioen te verleenen, ingaande 1 Jan. 1912. Aangenomen. c. Ingekomen een adres van Gabriel Mertens waarin hij mededeelt dat hij voor eenigen tijd nog ophaler van gelden der muntmeters enz. was, welke functie hij naar beste weten, met nauwgezetheid heeft vervuld, dat hem nu was aangezegd over 14 dagen wegens brutaliteit tegen zijne superieuren, te moeten vertrekken waarvan hij zich in 't geheel niet bewust is en waardoor hij nu eensklaps broode moeite. Ik daDk n zeer, mevrouw. Die belofte van belooning geeft altijd moed, maar op mijn woord, ik beb mijn hart meer op die zaak gezet dan ooit op iets, dat onder den moord bleef en ik gevoel mij, al kon ik wonderen verrichten. Hier bleef bij. Andreas Larkspnr spoedde zich weg om een maal te gebruiken, zoogoed als hij in tien minnten kon krijgen en Honoria begaf zich naar hare kleedkamer om zich voor de reis gereed te maken. Bid voor mij, dierbare, tronwe vriend, zeide zij ernstig tot kapitein Capplastone, toen zij afscheid van hem nam. Vijf minuten later was zy weder op den weg dien zij onder znlke verschillende aandoenin gen en omstandigheden gevoeld had. Zij herin nerde zich de eerste maal dat zij door deze dorpen, langs die korenvelden, die bosschen en heuvelen was gekomeD. Toen kwam zij daar als brnid, bemind, ge ëerd, gezeten naast haren beminden echtgenoot met eene toekomBt geheel zonneschyn voor zich, een helderen horizon, zonder eene enkele wolk. Slechts één schadaw kwam tnsschen haar en den zonneschijn, de schadnw van wreede her innering de onverzettelijke gedachte aan de laaghartige misdaad, gepleegd onder be dekking der duisternis, aan don oever van de steeds stroomende rivier. Zelfs bedes,nn haar hart vervuld was met het bekoorlijke beeld van haar kind, vervolgde haar die herinnering. De vloek van onschuldig bloed was op mij, dacht zy by zichzelve. Nimmer zal ik rnst of vrede kennen tot de moord van Valentin Jernam gewroken is. Lady Eversleigh ging terstond naar hare kamers in Percy-street, en de heer Larkspnr begaf zich naar die wijken, waar hij inlich tingen hoopte te erlangen. Uit zijn gesprek met lady Eversleigh zal blijken dat bij niet vruchteloos werkzaam was. Na een korte af wezigheid, doch die in haar ongeduld en hare gejaagdheid eindeloos toescheen, kwam de beer Larkspnr tot haar. (Wordt vervolgd).

Echo van het Zuiden | 1912 | | pagina 1