Schoenmakers. EKWAME Café ialte en Tuin, BTREK NAAR ELDERS Een Heerenhuis BoekhoudenVüandelsfekenen en ...JWelsiectit 1 2160 Buitengewone Zanguitvoering Notaris RANT Notaris RANT N otaïsjs Canters Notaris Scholtens Gepasteurizeerdfe Roomboter. Advertentiën. uit de hand te koop: Leeraar M. 0. Bericht van Inzet. Notaris Middelkoop Kleine Advertentiën. E. 0. IÏTMANH mmè, 9. WSX.SSE Zool- en OVerleersnijders en Zwikkers, Adres Mr. van Coothstraat 240, WAALWIJK. publiek verkoopen veilen en verkoopen erkoopen a contarj Eerste Langstraatsche Stoomzuivelfabriek. DRUNEN. Jf loos wordt gemaakt. „Hij verzoekt den raad hem andermaal te willen her benoemen. Voorzitter. Mertens Is een der beambten der gasfabriek, die overeenkomstig de desbetreffende bepalingen worden be noemd en ontslagen door B. en W. dit adres zal dus voor kennisgeving moeten worden aangenomen. Klijberg. Wanneer is dit adres in gekomen Secretaris. 3 Februari 1912, Klijberg. Dat is nu drie maanden dat het bij B. en W ligt. Indertijd zou er nog wel eens wat over gezegd kunnen zijn geworden, nu heeft 't zoo weinig zin Timmermans-Verschure. Is er bij de benoeming van den nieuwen titularis rekening gehouden met den in den raad eenstemmig uitgesproken wensch, be treffende den leeftijd van nieuwe be ambten, met het oog op de pensioens regeling. Voorzitter, 't Scheelt juist een dag hij werd daags te voren 40 jar^n, dat is zoo weinig verschil. Timmermans-Verschure. Ik geloof dat het heel wat voordeeliger geweest was een jeugdiger persoon te nemen, er waren zooveel solicltanten en waarom moet nu juist diegene genomen worden, waarbij wat leeftijd betreft, wordt ge handeld tegen het uitgesproken gevoelen van den raad, dat verwondert me wel. Voorzitter. B. en W. hadden bepaald, dat er een waarborg gestort moest worden en meenden dat hij dat alleen kon, daarop is de benoeming mede hoofdzakelijk geschied. Timmermans-Verschure. Die waren er zeker wel meer bij. Klijberg. Dat is tegenwoordig zoo moeielijk niet, daar zijn maatschappijen genoeg, die zich daarvoor interesseeren. Gragtmans. Hij is een dag te oud, maar hij is toch niet meer dan 40 jaar. Timmers-Verschure. Een paar ver gaderingen tevoren is deze wensch door den raad geuit en de eerste benoeming de beste wordt er geen rekening mee gehouden. Gragtmans. Als er voortaan op een uur gekeken wordt, is 't nogal erg. Timmermans-Verschure. Maar als er 40 sollicitanten zijn, waarom moet dan juist die genomen worden, die niet aan de gestelde elschen voldoet. Klijberg. Er was ook in de gascom- missie geen eenstemmigheid. Gragtmans. 't Ontslag behoort aan B. en W. en dat hij niet is benoemd met algemeene stemmen, dat is ge woonlijk, maar 't was toch in alle geval eene flinke meerderheid. Verwiel. De meerderheid der com missie wilde de benoeming verdagen, maar B. en W. achtten ze urgent. Houben. Er is over deze zaak heel wat gepraat, ik heb er ook veel over gehoord, of ik juist ben ingelicht weet j ik niet. Aan B. en W. is de bevoegd heid om te ontslaan, maar waar het hier, als ik 't goed voor heb, gaat over een belooningskwestie daar geloof ik, heeft de raad toch wel iets te zeggen als 't over geldzaken gaat. Gragtmans. De gasfabriek heeft een begrooting van inkomsten en uitgaven door den raad goedgekeurd en als men daar binnen blijft dan, is de zaak in orde. Houben, Ik zou B. en W. willen verzoeken 'n schema van de belooningen van 't personeel over te leggen, liggende binnen den sluitpost der begrooting. Ik vind beter dat dit bij den raad berust, dat is toch overalwij mogen dat toch ook wel weten, waar wij er toch ook de verantwoording van hebben. Als die belooningen behoorlijk waren vastgelegd dan kon over deze kwestie geen ver schil ontstaan. Gragtmans. Daar is veel geluld en gekletst en veel verdraaid. De man heeft geweigerd aan het hem opgelegde te voldoen. Toen is hij ontslaan en een ander benoemd. We hebben hem nog zes weken in dienst gehouden. Houben. 't Gaat niet aan dat over een loonregeling kwestie ontstaat, dat moet vooruit geregeld zijn, dan is de zaak steeds in orde. Voorjftter. De belooningen kan de raad altijd zien, de loonlijsten worden bij de rekening overgelegd, het loon van het personeel wordt bepaald in over leg met den directeur en de commissie, binnen de begrooting door den raad aangenomen. Houben. 't Heeft hier in ieder geval geloopen over een belooningskwestie was dat goed vastgesteld, dan was 't niet gebeurd. Van Schijndel. Ik heb hetzelfde ge hoord als mijnheer Houben. Klijberg. Mertens heeft indertijd om verhooging gevraagd, dat is hem niet gegeven, maar gezegd als Van den Hout uit den tijd is, dan krijgt gij dat baantje met 't salaris. Toen kreeg hij wel het baantje, maar niet zijn salaris. Dat de man toen eens geweigerd heeft, omdat hij niet kreeg wat hem beloofd was, kan niet volgens mij als direct dienstweigeren worden opgenomen. Voorzitter. Het woord is nu aan den heer Gragtmans en dan zal ik het debat sluiten. Van Schijndel. Dat zal er van af hangen wat de heer Gragtmans zegt, of ik of een ander lid daar nog niets op te zeggen heb, dat gaat zoo maar niet, als de heer Gragtmans iets zegt, is 't nog niet uitgemaakt. Voorzitter. Ik wil alleen maar zeggen dat 't alleen aan B. en W. is 't benoemen of ontslaan en er is nu toch niets meer aan te veranderen, 't is noodeloos het debat rekken. Gragtmans. Mijnheer Klijberg zal zich wel herinneren, dat Van den Hout buiten het geld ophalen nog ander werk moest doen en dat moest Mertens er bij doen en dat wilde hij niet. Klijberg. Zeker maar niet zonder loonsverhooging, beslist niet. Gragtmans. Hij heeft gezegd eerst 't loon anders doe ik 't niet en er is hem gezegd eerst laten zien, wat hij presteert, er is hem wel uitzicht ge geven op hooger loon. Toen hij 't zoo niet wou, is hij ontslagen. Klijberg. Uit 't geen de heer Gragt mans zegt, blijkt dat ik zeer goed was ingelicht. Ik zeg nog eens dat ik beslist zeker weet, dat 't Mertens is beloofd, dat zal de heer Verwiel kunnen getuigen, 't Is ook zeer billijk dat als hij 't werk van Van den Hout erbij moest nemen, hij 'ook 't loon krijgt. Daar hem de mondelinge toezegging is gedaan, is het feit van dienstweigering in deze wél een aan te vechten zaak en moet ik con- stateeren, dat van de zijde der directie of wie ook in deze niet geheel correct is gehandeld. Gragtmans. Hij is vroeger al verhoogd, maar er is nooit gezegd, als ge dat erbij krijgt, krijgt ge ook meer. Verwiel. Ik geloof de juiste lezing te kunnen geven. Mertens was eerst voor enkele dagen op de fabriek, 2 dagen voor zijn verze kering had hij over, dan had hij nog een paar dagen vrij. Toen hebben we hem vier dagen genomen en de eerste verhooging gegeven. Later is met hem Desproken, dat v. d. Hout weldra weg zou gaan en hij dan vast zou worden aangenomen. In dien tusschentijd is hij nog eens verhoogd. Toenis van den Hout weg gegaan en heeft hij zijn postje er jij gekregen. Toen is in de gascommissie gezegd, als hij naar behf oren waarneemt, en hij geen hulp noodlg heeft, dit met het oog op den langzamen gang van Mertens, dan zou hij na 2 of 3 maanden verhooging krijgen. De eenige fout kan dus zijn, als er sprake van fout kan zijn, dat de directeur niet gezegd heeft over eenigen tijd. Mijnheer Gragtmans heeft bij zijn overnemen van 't baantje van v. d. Hout ook gezegd over eenigen tijd, dat wenschte hij niet en weigerde en toen is hem zijn ontslag gegeven. In deze omstandigheden achtten B. en W. goed te handelen, dienstweigering met direct ontslag te straften. Ik geloof dat dit de zuivere lezing Is. Verbunt. Ik herinner me dat de commissie over Mertens nooit tevreden geweest is, in de laatste vergadering is dit nog bewezen. Ik kan 't hier niet open lijk in den raad zeggen, er zijn personen mee gemoeid er zijn dingen gezegd, waarvoor direct ontslag moest volgen, al is men zoo fair geweest dit niet te doen. Houben. Dergelijke persoonlijkheden moesten hier niet gezegd behoeven te worden, wat is dat nu voor geheim heid, als 't behoorlijk wordt vastgelegd, dan werd zoo iets voorkomen. Als er persoonlijkheden moeten gezegd worden, moet 't maar in geheime vergadering gezegd worden. Verschillende stemmen Geen geheime zitting, in 't publiek. Ph. Timmermans. Ik wou er even op wijzen, dat naast 't college van B. en W. eene commissie de belooningen mee vaststelt, eene commissie, door en uit den raad gekozen over dergelijke klei nigheden kan de raad toch niet steeds worden gehoord. Houben. 't Is juist te doen om tnoeie- lijkheden als deze te voorkomen. Timmermans-Verschure. 't Schijnt ver keerd begrepen te worden, wij bedoelen niet een loonlijst, maar vooruit vaststellen hoeveel iedere categorie verdient. Voorzitter. Dat bestaat ook. Timmermans-Verschure. Neen, dat be staat niet, wel een gewone loonlijst, neen een schema waarop de verschillende loonen staan vermeld, voor eenieder te zien, dan kan er van bevoorrechting of wat ook nooit sprake zijn. Klijberg. Dan is alles in orde, dan kan er geen kwestie zijn, moet er dan verhoogd worden, dan kan daartoe be sloten worden, maar is hij eenmaal vast gesteld, dan blijft die voor elke categorie van kracht tot bij weer herzien wordt. Van Riel. Mij dunkt voor een vaste categorie uniform loon kan bijna niet, de eene stoker zal toch meer verdienen dan de andere b.v. Ph. Timmermans. De heer Verbunt heeft iets gezegd omtrent dat ontslag en die benoeming, die door B. en W. zijn geschieddoor dit gezegde is over deze zaak een geheimzinnige waas ge legd, ik wil bij deze zeggen, dat ik van die geheimzinnigheid niets weet. Verbunt. Als mijnheer Timmermans niet weet, wat ik bedoel, dan kan ik alleen zeggen, dat hij heel kort van memorie is hij zal toch wel weten welke woerden toen gebezigd zijn. Ph, Timmermans. Ik moet nog eens verklaren, dat ik niet weet, waar de heer Verbunt naar toe wilwat na dat ontslag gebeurd is, doet er niets aan af, wij kenden de redenen en op die gronden is de man ontslagenwelke zaken de heer Verbunt nu ten berde wil brengen begrijp ik niet, ik weet van eenige ge heimzinnigheid niets af. Ik wensch dit laatste ook beslist genotuleerd te hebben, men zou anders wel denken dat 't dag. best. hier geheimzinnig was te werk gegaan. Voorzitter. Ik moet ook zeggen, dat mij van geheime zaken in deze niets bekend is, absoluut niet, alles kan en moet in deze openbaar zijn. Wij zullen zorgen dat een uniforme regeling der loonen ter inzage ligt. Van Schijndel, Die benoeming van den thans aaDgestelden persoon is geschied, hoewel de persoon volgens den raad te oud was. Was er onder die anderen van 25, 30 jaar, nu niemand die even bekwaam was, dat komt me wel een beetje vreemd voor. En nu kunt U wel zeggen, 't scheelt maar een of twee dagen, maar hier worden meer de puntjes op de i gezet, dat moest ook hierin gebeurd zijn. Mij dunkt dat het Dag. Bestuur wel een beetje buiten zijn boekje is gegaau, dat is in ieder geval zeker, hij is boven den leeftijd eu dit is tegen den wensch van den raad. Timmermans-Verschure Ik zou graag weten, of het een raadsbesluit is, of alleen een weosch door den raad uitgesproken De Secretaris leest de desbetreffende notulen voor, waaruit blijkt dat er staat >personen, die alsdan 40 jaar zijn,c dus dat zou slaan bij de inwerking-treding van de verordening, hoewel er uit gedis- stilleerd kan worden, dat de bedoeling is geen ambtenaren boven de 40 jaren te benoemen. Klijberg. De bedoeling van den raad is het zeker geweest. Van Schijndel. Ik zou alleen wenschen te vernemen of de benoemde meer ca paciteiten heeft 'dan de anderen. Voorzitter, Ten eerste was hij toen hij kwam solliciteer en niet boven de jaren, toen hij benoemd was, scheelde het een dag. Gragtmans. Dat is toch niet de moeite. Van Schijndel. U kunt dat nu in 't belachelijke trekken, mijnheer Gragtmans, hij was boven de 40 dat is het feit't scheelt wel niet veel, maar U zou toch niet graag zoo lang hangen. Voorzitter. Er is naar diea man geïn formeerd, toen hij solliciteerde was hij 39 jaar, hij kon de waarborgsom storten en is No. 1 op de voordracht gezet en daarop door 't dag. best. benoemd. Klijberg. Uit deze discussie kan ik op maken dat met ;t gevoelen van den raad geen rekening is gehouden, en wil den wensch uitspreken, dat zulks in 't vervolg wel zal geschieden en geen ambtenaren ouder dan 40 jaar worden benoemd. Houben. Dat kan niet worden vast gelegd, er kan wel een ontvanger of wie ook ouder dan 40 jaar worden benoemd. Voorzitter. We zullen zooveel mogelijk met dezen wensch rekening houden. II. Verslagen 1911. Voorzitter. Ingekomen verslagen van den toestand der gemeente, d© gezond heidscommissie, de gasfabriek, volkshuis vesting, van den cursus der Hanze. Ik stel voor die een maand ter visie te leggen voor de leden. Van Everdingen. Kan in verband met deze verslagen iets worden gezegd. Voorzitter. Zeer zeker. Van Everdingen. Uit 't verslag der plaatselijke schoolcommissie blijkt, dat het schoolverzuim op de O. L. School veel hooger is dan het vorig jaar. Daar aan is, volgens de commissie, de mindere werkzaamheid der betreffende school-autoriteit niet onschuldig. Ik zou willen voorstellen, de bedoelde autoriteit met deze meening der commissie in kennis te stellen. Houben. Ik zou 't zeker aan den arron dissementsschoolopziener mededeelen. Van Everdingen. Ook heb ik gezien dat in de bijzondere school de toestand der lokalen zeer goed wordt genoemd, ik geloof niet dat dit zelfde geheel voor de O. L. School kan gezegd worden, speciaal wil ik er op wijzen, dat alle deuren naar binnen opengaan, wat b.v. bij brand zeer gevaarlijk is. Houben. Hierop heeft ook de commis sie al meer gewezen en zou ik in over- weging geven dit te veranderen. Klijberg. Ik kan me hiermee zeer goed vereenigen en wil U nog vragen of het de bedoeling is deze verslagen openbaar te maken. Speciaal heb ik 't oog op het verslag der Hanze, waaruit we zien dat er meer en meer van dit handelsonderwijs profiteeren. De resultaten van dit loffelijk streven, zou ik graag in »De Echo van het Zuiden* zien gepubliceerd. Voorzitter, 't Komt in den raad en is zeker voor publiceering geschikt. *Slot in 't volgend nummer. We deelen nog in 't kort voor heden mede dat de raad aan H-M. zal adviseeren het ledental der K. v. K. te brengen van 5 op 7 leden besloten is met 65 stemmen tot aankoop van een toren uurwerk en dit te plaatsen op 't gemeente huis, verder zal eene brandkast voor den gemeente-ontvanger worden aangeschaft. TE KOOP een KETJKENPOMP en een D0U GLAS- POMP beiden in beoten staat, voor lagen prijs bij MARINUS HEIJS, Bakker Kaate- heuvel. 2157 HALLO! EINDELIJK GEVONDEN? WAT GEVONDEN? Het beste en soliedste adres voor alle soorten Gramaphoonplaten en Gramaphoons. Het adres is: A. KERREMANS, p/a. G. HENS, Mr, Schilder, Grootestraat Waalwijk. 2089 TE KOOP 2 flinke Ganada-boomen. Waar zegt de Uitgever. 2075 GETROUWD Ontvanger der Registratie en Domeinen die Damens wederzijdache familie hartelijken dank betuigen voor de belangstelling bij bon huwelijk ondervonden. 's Bosck, 2 Mei 19122184 In eene nabijAVer^lo gelegen Machinale Schoenfabriek kunnen geplaatst worden menige bekwame Aanbiedingen te Bureau „Nieuwe VlNLO. zenden onder No. 50 Venlosche Courant* 2127 GEVRAAGD voor zomer en win ter steeds vast werk. Onze zwik- kers zijn reeds, 12 en 15 jaar bij ons werkzaam. 2161 "Adres: Schoenfabriek Walenbnrgerweg 72 Rotterdam van A. F. REIJERS Co. Het van beklante aan de Beso over de Spo Voorheen door TH. COI lij de en goed Steeg juist n. oond door PULL1 EN BERG. met plaats eiNiuintje, waarin 3 goed dragende iruitboomen. Het huis bevat v^le kamers en vele gemakken staande en ge- legen^ te Heusden aan de Pelzer- straat bij den Heer E. VAR EIJS. 2117 Opleiding voor de practijk en examens, door m op Zondag 12 Mei 1912, in de Hervormde Kerk te WAALWIJK. Solisten Mevrouw W. SECRÈVE, Sopraanzangeres en de Heeren JAN v. RIJSSELBERG, Barytonzanger J. H. SECRÈVE, Orgel. (Üit Dek Haag). Entrée f0,60. Aanvang 'sav. 6 uur. Toegangsbewijzen met programma vooraf verkrijgbaar bij den Koster Kuijsten, en 's avonds aan de Kerk. Leden van zang- en instrumentale, ver- eenigingen bij minstens 10 kaarten teg'Wjjk aanmerkelijk» reductie. 21^9 Wat stoom is voor de industrie, is ad- verteeren voor den handel, nl. de groote drijfkracht. te Waalwijk, zal ten verzoeke van den Heer D. H. NETTEN te Sprang bij veiling op Woens dag 15 Mei 1912 en bij toeslag op Woensdag 29 Mei 1912, telkens om 7 uur des avonds, ten koffiehuize van M. VAN VU UREN te Sprang 2086 GEMEENTE. SPRANG. Een uitmanten(T\perceel W ei land aan de Oude\ Straat, kad. Sectie A no. 140, groot 1,29,50 H.A. Te aanvaarden in genot en lasten 15 Nn^. 1912. A Betaaldag koopsom 15 November 1912. te Waalwijk, maakt bekend dat de onroerende goederen te Kaatsheuvel, zijo ingezet en verhoogd KOOP 1. Van de kinderen L. VAN GULIK te KaatsheuvhJ, zijnde Huis, Erf en Bouwland aaD den 'Vossenberg, groot 0.14.80 H.A. op f760.— v KOOP 2. Van L. ROS aldaar, zijnde Huis, Erf en Tuin aan de Hooge Zandschel, groot 0.05.60 H.A. op f210.—- Toeslag Dinsdag 21 Mei 1912, des avonds 7 uur io h^t café „EUPHÖNIA* te Kaatsheuvel. Dagelijks kan ten kantore van gen. notaris verhoogd wordeD. 2166 TE CAPELLE. zal op Donderdagen 9 en 23 Mei 1912 's morgens 10 uur ter herberge van JO HANNES AKKERMANS, aan de Diebrecht onder Dussen in het openbaar ONDER MEEUWEN 1 Een huis met ruim erf aan den Meeuwenschen dijk, nabij het Capelscheveer en de aanlegplaats der stoombooten, op het kruispunt der wegen naarv de Langstraat, het land van Aitena en het land van Heusden, sectie D. no. 508 groot 17 aren. Het pand is ingericht eo bijzonder gun stig gelegen voor het uitoefenen van een café, welke zaak daarin laatst is gedreven door Casper van Nunen. 2. Het tegenover koop 1 gun stig gelegen bouwland metDijk- gloo'ling sectie D. nos. 507 en 527 groot 10 aren 10 centiaren. 3. Een huis en erf, binnendijks in het Zuiderbroek., sectie D. no. 525 groot 6 aren 70 centiaren. Aanvaarding bij de betaling der kooppen ningen zijnde koop 3 per week verhuurd voor 70 cent aan Ai v. Steenhoven. Combinatie bij den toeslag. 2105 te Drunen, 'ag 9 Mei 1912 's nam. 2 l der\Jougenscongregatie te 2091 zal op Donderdag uur in de zaal Drunen Ongeveer 300 paar Schoenen verv^aitligd in de Vakschool voor Schoenmakers te Drunen en be staande inIleeren-, Dames-, Jongens-, Meisjes en Kinderwerk. Alles van prima kwaliteit. Kijkdag Donderdag 9 Mei van 9-2 uur. te Geetpuidenberg bericht dat de \BAKKERIJ met Erf te RaamsdonWveer, op San- doel, van Mej Wed. H. J. v. Alphen, is ingezet o^) f2000 Toeslag Maandag 13 Mei 1912, avonds 71/» uur te Raamsdonksveer, in 't café van den Heer G. SIMONIS. 2164 FIJNE (Onder Rijkscontróle). Prijs deze week t 1.30 per kilo Eenmaal per week franco aan huis in Drunen, Baardwijk, Waalwijk, Besoyen Sprang en Kaatsheuvel. 102 II ÏN

Echo van het Zuiden | 1912 | | pagina 2