Nummer 39 Zondag 12 Mei 1912 35e Jaargang Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Waalwijksche Stoomdrukkerij AntoonTielen. Eerste Blad. CACAO DE VOLKSDRANK De beste voor den prijs Gemeenteraad van Waalwijk, Dit nummer bestaat uit DRIE bladen VAN HOÜTEN'S bij uitnemendheid. vond. Dit Blad verschijnt Woensdag- en Zaterdag abonnementsprijs per 8 maanden f0."5. Franco per post door het geheele rijk f 0.90. Brieven, ingezonden stukken, gelden eu, franco te zenden aan den- Uitgever. UITGAVE: Telefoonnummer 38. Telegram-AdresECHO. Advertbntién 1—7 regels f 0.60daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën Smaal ter plaatsing opgegeven worden 2 maal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels en advertenties bij abonnement worden speciale zeer voordeeHge contracten gesloten. Reclames 15 cent per regel. hebben wij ons gewend tot het Kerkbe- is bestemd om te worden: GOED en GOEDKOOP. VERTEERBAAR. 1 Kg. 1.50 - 0.80 VqKg: /0.421 Yio°-18 2171 Openbare Vergadering op Maandag 6 Mei 1912 's avonds ó5/* uur. (Slot.) 3. Verzoek van de Kamer van Koop handel en Fabrieken, om uitbreiding van haar ledental. De Kamer verzoekt het ledental te brengen van 5 op 1, met het oog op de uitbreiding van handel en industrie sedert 1878 en ook om een betere verte genwoordiging der verschillende vakken te kunnen krijgen. Voorzitter. De Kamer van Koophan del en Fabrieken te Waalwijk, verzoekt ingevolge att. 1 van het Reglement voor de Kamers van Koophandel onze tus- schenkomst ter verkrijging van uitbrei ding van haar ledental tot 7. Wij vereenigen ons met de door de Kamer aangehaalde motieven en stellen voor tot H. M. de Koningin het verzoek te richten het ledental der Kamer uit te breiden met 2 en alzoo te brengen van 5 op 7. Aangenomen. 4. Aankoop toren-uurwerk. Voorzitter. In verband met vroegere besprekingen, hebben wij een onderzoek ingesteld naar de mogelijkheid tot het plaatsen van een torenuurwerk, daar waar dit voor het pubiiek het meest nuttig zou zijn. Onze aandacht was gevestigd op de kerk der Ned. Herv. Gemeente en op Gemeentehuis. Het is steeds onze meening geweest, dat onze Gemeente het eigendomsrecht bezat der torenklok in die kerk, terwijl ook omstandigheden aanwezig zijn, die op dat eigendomsrecht duiden. Aange zien wij echter geen enkel schriftuur be zitten waaruit dat recht zou blijken stuur der Herv. Gemeente met het ve zoek een verklaring te willen ondertee kenen, waarbij ons eigendomsrecht werd erkend. Het Kerkbestuur verklaarde zich daartoe echter niet bereid en ver toonde ons eenige oude archiefstukken, waarmede naar de meening van het Kerkbestuur werd bewezendat het eigendomsrecht aan de Herv. Gemeente behoorde. Ons is echter de juistheid van de bewering van het Kerkbestuur niet gebleken. Mede in verband daar mede achten wij het wenschelijker het uurwerk aan te brengen aan het Ge meentehuis, dat dan toch ook gelegen ts in het midden der Gemeente en ook als het huis der Gemeente de aange wezen plaats voor dergelijke inrichting moet geacht worden. Daarom wordt voor gesteld op het dak aan het Raadhuis een uurwerk aan te brengen met slag en transparante wijzerplaats, die des avonds wordt verlicht. Volgens hierbij gevoegde begrooting van den Gemeente-Opzichter bedragen de kosten der compleete installatie f oOO. Dit viüden uit een geldleening waaruit ook de kosten van aankoop van een brandkast zijn te bestrijden. Klijberg. Er staat in het praeadvies van B- en W. dat dit college vermeende eigendomsrecht op het torenuurwerk in den toren der Ned. Herv. Kerk te heb ben, maar dat ook geen enkele schriftuur kon worden overgelegd dat die toren klok aan de Herv. Gemeente behoort. Toen heeft 't dag. best. daarvan afge zien: om de klok daar te plaatsen, 't Geeft op die manier eenigszins den schijn of er onwelwillendheid van de zijde van het Herv. Kerkbestuur in het spel is. Als ik goed ben ingelicht, dan is de klok ons eigendom en dan zou ook zoo blijven, maar 't geeft een andere schijn. Nog iets anders, toen wij samen in Enschedé waren, hebben we klokken gezien op verschillende punten der stad en toen meen ik dat wij besproken hebben, dat wij dat hier ook moesten hebben, maar niet eene klok. Ik stel me voor dat hier b.v. 3 klokken geplaatst moesten, een aan den hoek, een aan de markt en een aan de haven, dan is de geheele gemeente gebaat, ik zou dit wel in overweging willen geven. Van Schijndel. En de Antonius-pa- rochie dan Klijberg. 't Gaat over de kosten, in ieder geval was men er heel wat meer mee gebaat. Van Everdingen. Ik wil even op merken, dat zulks electrische klokken zijn. Van Riel. Me dunkt, dat het de beste weg is, eerst eens uitmaken of we een dergelijke klok nemen, en dan kunnen we erover spreken welke klok. Voorzitter. Ik wil eerst nog even opmerken, dat het absoluut niet in de bedoeling ligt om onwelwillend te zijn tegen het Ned Herv. Kerkbestuur. Ik ben blij dat ik na de opmerking van den heer Klijberg gelegenheid heb, om dit nog eens duidelijk te kunnen doen uitkomen. Van Riel. Ik zou eerst besluiten of ze er komt al niet. Voorzitter. Wij hadden 't ook veel beter gevonden als we het konden doen zooals de heer Klijberg heeft besproken dat zou alleen goed gaan als we eene electrische installatie hadden, nu zou het te veel geld kosten, 't Is ons te doen, om te krijgen wat we hier missen name lijk de zuivere tijd in oDze gemeente wij hadden erover gedacht om ze in de vestibule van 't raadhuis te plaatsen, dan wist men tenminste iets en zoo zijn we ten slotte gekomen aan den toren op 't raadhuis't is wel niet een klok die te zien is in geheel onze gemeente maar we hebben dan toch een klok, die de juiste tijd aangeeft en ook 's avonds verlicht kan worden. Men komt er toch voorbij als men naar den trein gaat, men kan er de fabrieksklokken naar regelen enz., dat was onze be doeling. Dan nog hangt er een bel bij, die bij verschillende gelegenheden is te gebruiken. Timmermans-Verschüre. Wat mij per soonlijk betreft, vind ik een klok heel goed, dat neemt niet weg dat volgens mijne meening de toestand der gemeente niet zoo vooruitgaande is, dat hij een uitgaaf- van f S00 voor eeue klok wet tigt. Vroeger is hier eene zaak besproken in den raad, die m. i. veel noodzakelijker was, n.l. geregelde besproeiing, die be trekkelijk het nut niet veel duurder was, dat kon toen niet gebeuren met het oog op de financiën en daarom geloof ik dat ook 't aanschaffen van een klok best uitgesteld kan worden tot een meer flo rissant tijdperd. Voorzitter. Men kan toch een uitgaaf van f 500 voor een keer niet vergelijken op 't raadhuis, omdat veel goedkooper is, ze komt in een gebouw der ge meente, omdat het opwinden gemakke lijk en zonder eenige kosten kan ge schieden en omdat ze 's avonds ver licht kan worden. Van Riel. Is het nu noodzakelijk, dat het f 500 kost, kan men ze nu b. v. niet in den gevel van 't raadhuis bren gen, dan zou b.v. al een heele besparing zijn. Voorzitter. Wij achten dit den besten weg. Houben. 't Komt nu op het dak en kost f 500; komt er nu niets meer bij, voor dit of dat, zooals gewoonlijk. Voorzitter. Neen er komt niets bij. Het voorstel van B. en W. om de met een jaarlijksch terugkeerende uitgaaf klok op 't gemeentehuis aantebiengen van f 8—f900 voor sproeien. 1 Ph. Timmermaus. Ik zou er aan willen toevoegen, dat ik den raad zou advi- seeren zich met het voorstel van B. en W. te vereenigen opdat wij een offici- eele tijd krijgen. Nu verschillen de fabrieken zooveel en de omwonenden die zich er naar regelen hebben daar ook de last van. Een fabrikant regelt gaan en komen naar zijn klok, dat is zoo, maar 't was toch beter dat men een officieele tijd had, men kan zoo ge makkelijk iemand eens even laten kijken en daarnaar regelen. Men komt thans te laat aan trein enz., dat alles kon hiermee wordeD voorkomen. Van Schijndel. De kerkklok laat zeer veel te wenschen over, 't scheelt dikwijls 2, 3 en 7 minuten. Et is wel wat voor om hier een klok te vestigen, een goede klok, die prompt wordt bijgehouden, daar zal iedere burger notitie van nemen. f500 is niet zooveel, men is er in eens van af, 't is zoo wat f20 per jaar en die kleine kosten wegen wel op tegen 't groote nut er aan verbonden, er is heel veel voor. Van Everdingen. Naar miine meening had het praeadvies van B. en W. aan den Raad betreffende dit punt wel wat vollediger kunnen zijn en komt het mij gewenscht voor, dat er in vermeld had moeten worden, dat >het kerkbestuur zich gaarne bereid verklaard om aan de gemeente Waalwijk vergunning te ver- leenen op het dak van het kerkgebouw een uurwerk te plaatsen en gebruik te maken van de klok.1 Dit is door het kerkbestuur d.d. 19 Maart 1912 aan B. en. W. schriftelijk medegedeeld. In het gegeven, geval dpet het niets ter zake van wien de klok is, maar wei op welke plaats in de gemeente de Waal- wijkers zich het gemakkelijkst op de hooete kunnen stellen van den juisten tijd. Van dit standpunt beschouwd is er mijn inziens geen betere plaats dan het wordt in omvraag gebracht en aange nomen met 8 tegen 2 stemmen en 1 blanco. Voor stemden de heerenVerwlel, Klijberg, van Schijndel, Verbunt, van Riel, Ph. Timmermans, Gragtmans en Houben. Tegen de heeren Van Everdingen en v. d. Broek, de heer TimmermansVer- schure blijft buiten stemmen. De heer v. d. Broek zegt alvorens zijn stem uit te brengen*. f Ik wou eerst wel weten of t een goeie zal zijn Voorzitter. Het reglement van orde zegt, dat bij stemming alleen >voor« of tegen1 wordt gezegd, zonder meer. Ik kan U echter verzekeren, dat U daar niet ongerust over behoeft-te zijn, 't is van het beste fabrikaat. v. d. Broek. Ik ben er in ieder geval tegen. Timmermans-Verschüre. Ik ben tegen een .klok en blijf er dus ook buiten waar of die zal komen en blijf bulten stemming. 5. Aankoop van een brandkast voor het kantoor van den Gemeente ont vanger. Voorzitter. Ter voldoening aan het verlangen, door Uwen Raad kenbaar gemaakt bij de behandeling der begroo ting 1912 hebben wij een onderzoek in gesteld naar de deugdelijkheid van de brandkast ten kantore van den Gemeen te-Ontvanger. Bij dat onderzoek is ons gebleken,dat de kast niet voldoende waarborgen tegen brand of inbraak op levert, zoodat aankoop van een nieuwe kast ons wel wenschelijk voorkomt. Wij hebben ons in verbinding gesteld met eenige fabrikanten van brandkasten die ons een kast in de door ons ge wenschte afmetingen aanbieden voor een prijs, varieerende tusschen f 270, en f 320. Wij stellen voor op de begrooting voor 1912 een bedrag van f 300 tot dit doel uit te trekken en dit bedrag, even tueel met dat voor aankoop van een De Voorzitter deelt nog mede, dat in dato 6 April, door hen opname bij den Gemeente ontvanger is geschied en een en ander in orde is bevonden. Verbunt: ik wensch met het oog op art. 7 van het politie-reglement er de aandacht op te vestigen, dat de tram om 8, 12 ën 2 uur geregeld de Wa genstraat verspert. Dan staan er wagens te wachten, een geheelen tijd, die niets laten passeeren. Voorzitter Ik zal er voor doen zorgen. V. Schijndel't zelfde is 't geval te genover de Wagenstraat, daar staat dan de tram en een bestelwagen er naast. Die blijft daar staan. Dan kan er geen mensch en zeker geen voertuig door. Voorzitter. Ook hier zal ik op doen letten. Klijberg. Mijnheer de Voorzitter. Hoe staat het met de rioleerlng, waarover ik onlangs sprak. Dat zou u in orde brengen. Voorzitter. U bedoelt de Lolnt, dat komt in orde. Klijberg. De trottoirs zouden in orde worden gemaakt, bij diegenen, die vroe ger geweigerd hebben de boomen te doen wegnemen, daarvan heb ik nog niets gezien. Voorzitter. Ja, dat zal zoo geleidelijk moeten gebeuren, want ik heb u gezegd dat het zeer groote onkosten met zich zou meebrengen, als zulks ineens moest gebeuren, dat kan niet van de begrooting waar slechts p.m. f600 opstaat, voor on derhoud. Wel zouden we ieder jaar iets kunnen doen. Van Schijndel. De stationstraat die mag ook wei eens verbeterd worden. De Mr, van Coothstraat ziet er prachtig uit dat vind ik best, maar aan de Sta tionstraat heelemaal niets doen, dat gaat niet. Er wordt gebroken voor gas- wa terleiding enz. en blijft zoo maar liggen ze wordt erg stiefmoederlijk behandeld. Voorzitter. In 't najaar zal er aange werkt worden. Houben. De wortels der boomen, wrin gen de steenen gewoon omhoog in de Stationstraat. Van Schijndel. Overal zijn er groote kuilen in. Ik ben een voorstander van de Mr. v. Coothstraat, daarvoor roep ik den ra^ad tot getuige, maar kom dan ook op voor de stationsstraat, want dat lijkt gewoon nergens op. Als er elk jaar een 16 of 15 M. verbeterd wordt, kun nen we er wel 100 jaar bij worden. Voorzitter. U moet wel weten, dat het enorm veel geld kost, in Mr. v. Cooth straat liggen voor f 20.000 keien. Van Schijndel. U moet dan maar eens informeeren, hier en daar, of er niets anders aan te doen is, ze leggen voortaan heele straten van snippers en dan zijn we hier in 't echte land. Voorzitter lk geef U toe dat het er dak van genoemde kerkgebouw en haast torenuurwerk te vinden uit eene geld- slecht ujtziet, we kunnen 't wel verstraten geen minder geschikte dan het dak van raadhuis. Ik ben daarom zoo vrij den raad voor te stellen de klok niet te plaatsen op het dak van het raadhuis maar op het dak van de Herv. Kerk. Van Schijndel. Ik vind het gemeen tehuis juist de goede plaats, ik neem daar wel genoegen mee, 't hoort hier werkelijk thuis. Van Everdingen. Weet U hoever u 't zien kunt op de Herv. Kerk, bij helder weer tot Gerris toe. Als ze hier komt, is ze nergens te zien. Klijberg Ik vind er alles voor om 't hier te doen. Van Riel. Laat eerst in rondvraag brengen of ze er komt. Met 6 tegen 5 stemmen wordt aan genomen, dat er een klok zal komen. Voor: Verwiel, Klijberg, Van Schijn del, Ph. Timmermans, Gragtmans en Houben. Tegen Timmermans-Verschüre, Ver bunt, van Everdingen, van Riel en v. d. Broek. Klijberg. Ik heb het plan geopperd om meerdere uurwerken te nemen- Waarom is 't dag. best. tot het huidige voorstel gekomen. Voorzitter. Wij stellen voor een klok leening. Verwiel. Zijn alle firma s tot offerten toegelaten. Voorzitter. Zeker, we hebben deze genomen omdat de man er 't eerst bij was en de offerte het billijkst was en hij zeer goede kasten levert, er staan er' veel in onze gemeente Verwiel. Ik zeg dit omdat de ver tegenwoordiger van Lips me zeide, dat hij niet was toegelaten. Voorzitter. Ik heb hier toch zijn offerte die f 321.30 was. Wij zullen voor dit kleine bedrag een onderhandsche leening van 5°/0 sluiten. Aangenomen 6. WijzlgiDg begrooting voor 1911 en Door den secretaris worden verschil lende wijzigingen der begrootingen voor 1911 en 1912 voorgelezen, die worden goedgekeurd. 7. Aanbieding van het primtiefkohier van den Hoofd. Omslag voor 1912. Gekozen tot leden der commissie van onderzoek, nadat de heer Verwiel ver klaard heeft niet in aanmerking te willen komen de heeren H. G. van Everdingen, Jan van Riel en B. Timmermans-Ver schüre. en dan die oude keien elders gebruiken, maar radicaal verbeteren, wat ik ook veel plezieriger zou vinden, zou enorm veel geld kosten. Maar in ieder geval zullen we zooveel mogelijk herstellen. Van Schijndel. De Loint daar achter de Stationsstraat en de Singel geeft een verbazende stank, kan dat niet verbeterd worden, er is vroeger al over gesproken. Voorzitter. Dat komt in orde, we zijn met den Polder overeengekomen. Verwiel. Ik vermeen dat indertijd aan genomen was met de rioleering om naast van Riel een buis te leggen van 60 c- M. Ik geloof dat daarvan af is geweken en 't gewoon is toegegooid. Timmermans-Verschüre. Ja, dat hel toner ik me ook nog zeer goed. Voorzitter. De pastoorsheul bedoelt U, daar ligt een buis in. v. d. Broek. Die loods van Ragetlie aan de haven wordt gesloopt, was dat niet iets voor de gemeente. Voorzitter. Waarvoor zou U ze be stemmen, ik geloof overigens da$ ze ver versleten is. v. d. Broek. Voor berging of zoo. Niemand meer 't woord verlangend in de openbare zitting wordt overgegaan De Echo van het Zuiden, Waalwijksche en Langstraatsche Courant -> - *,v 'T- VOEDEND en GEMAKKELIJK VdU 1 JVJV VUU1 Jf mijn inziens geen Detere piaais aan uci iucci >u» r voorzitter: ak. gec» «au «w.. i -A**% haf A*\\r t;on I Ippnincr Ar*»% Aah/1p kpipn plrlprft (Tehruikcn. 1912> J wi

Echo van het Zuiden | 1912 | | pagina 1