Nummer 43 Zondag 26 Mei 1912 35e Jaargang Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Derde Blad. yVaalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen. Gemeenteraadsvergadeiingen, Buitenland, Engeland. Oostenrijk-Hongarije. Dit Blad verse! ijnt Woensdag- en Zaterdag vond. A bonne mentapr ij s per 8 maanden f ü."5. Franco per post door het geheele rijk f 0.90. Brieveningezonden stukkengelden enz., franco te zenden aan deu Uitgever. UITGAVE: Telefoonnummer 38. Telegram-Adres ECHO. Aüveetentiên 1—7 regels f 0.60daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën 8 maal ter plaatsing opgegeven worden 2 maal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels en advertenties bij abonnement worden speciale zeer voordeeUge contracten gesloten. Reclames 15 cent per regel. BESOIJEN. Openbare vergadering van den ge meenteraad op Woensdag 22 Mei des avonds ten 7 uur. Voorzitter Edelachtb. heer C. G. Ver- wiel. Ongeveer 7.20 uur opent de Voor zitter de vergadering, aanwezig zijn alle leden. De notulen der vorige vergade ring worden na voorlezing ongewijzigd goedgekeurd en vastgesteld. AAN DE ORDE: 1. Ingekomen stukken. a Een schrijven van A. v. d. Anker, houdende mededeeling, dat hij door bij zondere omstandigheden onmogelijk in de gelegenheid is geweest zijn aanslag in den Hoofd. Omslag te voldoen. Voorzitter. Dit schrijven zullen wij straks in geheime vergadering behande len. b. Verslag van den toestand der ge meente over het dienstjaar 1911. Zal voor de leden ter visie worden nedergelcjfd. c. Wijziging begrooting. Een post die met 9 cent is over schreden, wordt af- en overgeschreven. 2. Voorstel van B. en W. om een telephooncel in het hulppostkantoor op te richten. Voorzitter. De telephoon is tegenwoor dig voor handel en nijverheid onmis baar, daarom stellen wij voor een pu blieke spreekcel op te richten. Wij moeten alleen de kosten van de cel dragen. Wij zijn al met den inspecteur aan het correspondeeren geweest, doch we zijn voorloopig nog niet aan de beurt. 19 Plaatsen zijn ons nog voor. De brievengaarder betrekt in November een andere woping, dus is het ook beter dat dan of later de cel wordt geplaatst. Zonder eenige discussie wordt het voorstel van B. en W. aangenomen. 3. Voorstel van B. en W. tot het aanleggen van eeue rloleering. Voorzitter. Naar aanleiding van de in den raad gevoerde discussies waarin op de wenschelijkheld, ja noodzakelijkheid werd gewezen van eene rioleering, stel len wij voor om vanaf de grens van Waalwijk tot aan de Besoijensche Steeg eene lengte van pi. m. 560 M. tot aan leg daarvan over te gaan. Door de provincie wordt tevens een rijwielpad aangelegd waardoor ons werk aanmer kelijk wordt verlicht. De kosten zullen voor ons de f 1600 niet overschrijden. Het werk zal waarschijnlijk nog dit jaar plaats hebben, in ieder geval zal het voor 31 Dec. 1913 geheel gereed moe ten zijn. Om in de kosten te voorzien zullen wij een geldleening moeten aan gaan rentende hoogstens 5°/0 ten 100. Winkel. Hoe komt het, dat het be drag nu f400 hooger is, dan in een vo rige vergadering is opgegeven. Voorzitter. Dat komt doordat nu vanaf de huizen wordt aangesloten. Dat is voor de bewoners billijker Die groepjes waarover je nu dikwijls bijua de beenen breekt, vervallen dan ook en daardoor komt er dan vanzelf een beteren toe stand. De heer Wijnands, opzichter, zal eerst alles nazien. Winkel. Maar krijgen we eerst geen plannen. Voorzitter. Zeker, maar mijnheer Wij nands stelde zich voor om die eerst te maken als besloten was tot de aanleg. In het tegenovergestelde geval zou hij alles voor niets moeten doen. Wij moeten wel in aanmerking nemen dat het werk onder zeer gunstige om standigheden wordt verricht. De Provin cie doet er zeer veel aan en wij moeten ook niet uit het oog verliezen dat zoo'n gelegenheid zich niet gemakkelijk meer zal voordoen. Broeders. De plannen moeten toch geheel en al door ons worden goedge keurd niet waar? Voorzitter. Ja 't Is een werk dat op deu oogenblik noodzakelijk is. Kijk eens bij mijnheer v. d. Heijden voor de deur daar is het dikwijls een groote plas Winkel, 't Is een prachtig en nood zakelijk werk, maar f 1600 en dan de menschen de verplichting nog dat ze moeten aansluiten. Laat dat nu maar een rijksdaalder kosten, doch men moet wel weten, dat er veel menschen zijn die geen rijksdaalder kunnen missen. Klerkx. Het kost nu bijna niets om aan te sluiten. Bovendien, ze moeten nu toch zorg dragen voor een putje. Voorzitter. De menschen krijgen nu geen kosten meer, daarom is het bedrag met f 400 verhoogd. Klerkx. Mijnheer Wiinands heeft f 15 per aansluiting gerekend, dat is nogal hoog geraamd dunkt me. Winkel. De finantiën, laten die zoo'n uitgaaf toe. Voorzitter. Zeker, wij kunnen het uit de gewone middelen betalen. Wij heb ben dit jaar veel gedaan, de trottoirs in de Besoijensche steeg, het Raadhuis ge verfd enz. Het zal, f 1600 tegen 5°/0. is ongeveer f60 per jaar kosten en daar hebben wij dan een mooi stuk werk voor, waarmede de geheele gemeente gebaat is. Het komt mij voor dat het bedrag te klein is om zomers die stank te houden van het vuile water dat blijft staan en 's winters het gevaar. Winkel. Zijn er nu geen andere wer ken, die noodzakelijker zijn. Broeders. Wat zou U denken dat noodzakelijker is. Wij zijn aangesloten bij de gasfabriek, bij de waterleiding, wij hebben in de steeg een goede trot toir, wat is er nu noodzakelijker dan dit werk. Natuurlijk, iets is er altijd, doch het komt mij voor dat deze verbetering het eerst moet geschieden. Wij moeten ons dit offer getroosten oiwel wij moe ten den stank blijven houden. Voorzitter. Ik heb voor eigen kosten voor mijn pand een riool met ketting erin laten leggen doch ik heb nooit eenige last van water. Broeders, 't Was wel beter als wij er geen geldleening voor behoefden aau te gaan, doch daar is nu eenmaal niets aan te doen. Klerkx. De Voorzitter zegt dat het werk ons jaarlijks f 60 zal kosten. Ik geloot dat dit een beetje te licht is ge schat. Het komt mij voor dat het jaar lijks f 80 zal kosten. Het water moet naar achteren worden gevoerd en dat zal nu niet door die kleine buizen die 40 a 60 c.M. in den grond zitten, verzet kunnen worden. Kunnen de financiën eene uitgaaf van f 80 dragen, dan ben ik er voor. Both. Ik hoor den Voorzitter zeggen dat wij er goed voor zitten, maar wat zal het zijn indien wij o. a. de f800 subsi die niet meer krijgen. Voorzitter. U moet alles zoo zwart niet inzien. Both. Ik kan geen enkele lichtzijde zien, ik zie niets dan zwart. Ik wilde dat ik in het licht kon kijken dan deelde ik ook misschien van het licht. Groenen. Hoe zal het met de aflossing gaan, mijnheer de Voorzitter. Voorzitter. Als de andere leening aan is, en dat is over 2 jaar. De Ged. Staten staan dit wel toe. Groenen. Dan wordt het cijfer ook iets anders. Winkel. Als de Hoofd. Omslag er maar niet door wordt verhoogd. Voorzitter. Neeo, daar ben ik ook op tegen. Both. Men moest trachten den Hoofd. Omslag te verminderen. Groenen. Als dat kon. was het mooier. Voorzitter. Zooveel kunnen wij op het oogenblik nog niet doen. Both. Dat is toch bijna éven noodza kelijk dan het leggen van eene rioleering. Voorzitter. Dat ben ik niet met u eens. Both. Ik zal toch tegen stemmen, 't spijt me, maar terwille van de financiën durf ik er mijn stem niet aan geven. Winkel. Als de Hoofd. Omslag er in geen geval door wordt verhoogd, dan ben ik er voor. Klerks. Ik zou het werk publiek aan besteden. Voorzitter. Goed, dat zullen wij doen. Na nog eenige discussie wordt het voorstel van B en W. met 6 tegen 1 stem aangenomen. Tegen stemde de heer Both. Winkel. Mijnheer de Voorzitter, heeft de Commissie al eens een bezoek ge bracht aan de school. Voorzitter. Ja, en onze bevindingen zijn over 't geheel genomen gunstig. Van Oudenhoven liet de kinderea werken en vooral rekenen was goed. Ook bij de onderwijzeres en bij de andere onder wijzers voldeed het werk ons goed. Broeders. Wij zijn in de openbare en in de bijzondere school geweest, en ik moet zeggen, dat ik over alles zeer te vreden ben. Winkel. Het publiek heeft destijds ge klaagd over het onderwijs en het doet me genoegen dat naar aanleiding van de klachten, die hier geuit zijn, thans verbetering is te bespeuren. De school opziener, mijnheer van Oppenraaij, heeft volgens zijn schrijven, de zaak onder zocht en bevonden dat alles uitstekend was. hij heeft mijnheer van Oudenhoven volkomen gerehabiliteerd. Volgens de hr. v. Oppenraaij was het publiek destijds leugenachtig en hebben wij hier maar praatjes zitten te verkoopen. Maar hoe denkt de raad er over. Both. Die heeft zich reeds uitgespro ken, dat behoeft niet meer herhaald te worden. Voorzitter. Ik zou deze zaak nu maar lateD rusten heeren. Winkel. De commissie heeft dus de indruk gekregen, dat het onderwijs be ter is. Voorzitter. Het onderwijs is goed. Klerkx Ia alle klassen, zoowel van de onderwijzeres als van de heeren van der Hammen en Snijders, was het onderwijs goed. Winkel. Dan zullen wij aannemen, dat de klachten van het publiek en hier in den raad voorgebracht, door den heer van Oudenhoven schijnen ter harte ge nomen te zijn en het onderwijs werkelijk beter schijnt te worden. Hierna gaat de raad over in geheim comité. Staking. Gisteren maakte het bestuur van het Engelsche Verbond van Transportarbei ders bekend, dat ër weldra 472,000 transportarbeiders zouden staken, waar van 150.000 in Londen. Mogelijk zouden andere arbeiders vrijwillig of gedwongen het werk neerleggen. Dan zouden er ruim een half millioen niet meer werken. De arbeiders mogen het werk dat zij onderhanden hebben afdoen, zoodat de staking eerst over een paar dagen haar vollen omgang zal hebben. De staking aan de Theems was van daag in vollen gang. Het werk aan de haven lag geheel of bijna geheel stil. Honderdvijftien schepen konden niet lossen. Dit had reeds eenige schaarschte van levensmiddelen tengevolge en een rijzing van de vleesch- en graanprijzen. Behalve dat de transportwerkers in de andere havens zijn aangeschreven om geen goederen naar en van Londen uit en in te laden, is tot nog toe geen po ging gedaan om de staking buiten Londen uit te breiden. Des middags lichtte Gosling uitvoerig de grieven en de eischen van de stakers toe. De laatsten komen hier op neer Uitsluiting van niet-aangesloten arbei ders en loonopslag van alle havenar beiders. Gosling herhaalde zijn verklaring, dat de bond van transportarbeiders tot het doorzetten van de staking tot de werk gevers deze eischen inwilligden, vóór de uitsluiting, had besloten. Vele schepen op de Theems kunnen niet vertrekken, omdat zij geen bemaning kunnen aanmonsteren. Vanavond is de toestand op de Theems in hoofdzaak als volgtAlle werven tusschen Blackfriars en Stepney zijn ge sloten. Aan de dokken staat het werk nagenoeg stil. Aan de Alberthaven wer ken slechts 20 man inplaats van 20,000 zooals gewoon. Alleen dekarrevoerders vormen een uitzondering. Men zegt dat velen van hen weigeren te staken. Het oproer in Boeda-Pest. De hoofdstad van Hongarije is gisteren het tooneel geworden van oproer en verwoesting, tengevolge van de al- gemeene staking als betooging voor al gemeen kiesrecht. Reeds Donderdagmorgen vroeg bood de stad een buitengewoon schouwspel. Uit de voorsteden trokken de arbeiders in massa's naar het parlementsgebouw om bijtijds de straten bij dit gebouw te bezetten. De politie wilde hen op ver schillende punten tegenhouden, waardoor ongeregeldheden plaats hadden, waarbij bloed vloeide. Het parlementsgebouw werd, lang voor de eerste arbeiders massa's aangerukt kwamen, door een sterk politiecordon bezet. Alleen zij, die legitimatie-kaarten vertoonden, werdeB doorgelaten Tot ernstige ongeregeld heden kwam het in de voorsteden. Stakende arbeiders hielden de werk willigen tegen om hun den toegang tot de werkplaatsen te verhinderen. In de Waitzenerstrasse kwam het tot een ern stig treffen tusschen politie en stakers, die zich verborgen hielden In een in aanbouw zijnd huis en de voorbijtrek kende politie wierpen met steenen en ander bouwmateriaal De politie vuurde twee salvo's af, waarbij 1 arbeider ge dood en 9 gewond werden. De politie kreeg daarna versterking. Een ander treffen had plaats op de Margarethin- burg, waar ongeveer duizend arbeiders naar het parlementsgebouw wilden trek ken. De politie trachtte de manifestanten terug te dringen. Daar haar dit niet ge lukte werd een uitval gedaan en de menigte op deze wijze uiteengejaagd. Ook hierbij vielen vele gewonden. Tot een bloedig treffen kwam het op het Vrijheidsplein, waar de menigte de vrachtwagens tegenhield. Bij het schoonvegen van dit plein, wat tot driemaal toe geschieden moest, zijn velen gewond. De electrische tramwagens, waarvan het personeel zich niet bij de staking had aangesloten, werden door de stakers bestormd. Hierbij werden de ruiten ingeworpen. Een aantal passagiers liep wonden op. Vele electrische motor wagens werden vernield. Op een hoek van een straat werd een tramwagen omge worpen en eeD barricade opgericht. In vele straten wierpen de stakers alle ruiten in. Overal moesien de winkeliers de uithangborden wegnemen om deze te redden voor de woedende menigte. Bij een opstootje in Waitzenerstrasse werd een kapitein van politie zwaar gewond. Tegen 11 uur kwamen 3000 betoogers uit Nieuw-Pest. Er ontstond een gere geld straatgevecht. Tegen half twaalf werd het oproer steeds ernstiger. Alles wat de menigte in handen kreeg werd vernield. De huzaren, die het Vrijheids plein tot driemaal toe moesten schoon vegen, werden gebombardeerd met stee nen, hamers en stokken. Tot 11 uur hadden de stations voor eerste hulp bij ongelukken 120 gewonden verbonden- Tienduizend soldaten waren io de straten Het geheele garnizoen van Boeda-Pest is gemobiliseerd. Om 12 uur trachtten een aantal arbeiders met geweld zich toegang te verschaffen tot het parlement De politie hield hen tegen. Een agent werd door Een kogel in het hart getroffen en viel oDmiddelijk dood neer De menigte trachtte voort te dringen, »er is geen weten »leve de revolutie I« roepende. De leiders der sociaal-democraten heb ben verklaard, dat zij de verantwoording alleen op zich nemen, wanneer het ver bod voor de volksvergadering die in den middag gehouden zou worden, in getrokken werd. Toch schijnen de leiders hun invloed op de menigte verloren te hebben- Bij het Weststation werd op de huzaren gevuurd. Een huzaar werd door een kogel getroffen. Hij viel dood van het paard. Het gebouw van de Oostenrijksch- Hongaarsche Bank en de beurs zijn door militairen omsingeld De kranten konden door de algemeene staking niet verschij nen. Er werden bulletins verspreid, met de schrijfmachine geschreven. Een verbod zou uitgevaardigd worden, de huizen na 5 uur te veriaten. De po litie droeg de zorg voor de veiligheid volkomen over aan de militairen. De gasfabriek welke met bestorming bedreigd werd, vroeg militaire bescher ming voor de lantaarnopstekers. Om 3 uur werd gemeld, dat in de Waitzener strasse bij het Weststation een omgewor pen tramwagen in brand gestoken was. In het parlement vroeg een afgevaar digde de zitting te schorsen. De presi- sident Tisza weigerde. >A1 zouden in de zaal 50 menschen doodgeschoten worden, dan nog zou ik de zitting niet schorsen l< riep hij uit. Later vroeg graaf Apponyi opnieuw de zitting te schorsen. Hij zeide tWij zijn toch menschen en kunnen niet kalm debatteeren, wanneer buiten op straat bloed vloeit 1« De president antwoordde »Het parlement is toch geen zenuw- lijdende oude juffrouw!" Alle winkels zijn gesloten en verkeer op straat.en electrisch bedrijf liggen stil. Daar de oproerlingen de straatlantaarns vernielden, heerschte er des avond vol komen duisternis. Om 6 uur we-d aan de »National Zeltung* gemeld: »De opstand neemt zeer ernstige, bijna revolutionnaire af metingen aan. Het geheele garnizoen is opgerukt. Alleen in den middag vielen J dooden en 160 gewonden. Het gepeupel plundert de koffiehuizen. Dames en heeren worden door apachen aangevallen. Geldtasschen, horloges enz. worden gestolen. Een schooljongen werd gedood. De kranten verschijnen niet. Het gevaar voor het publiek in de straat is zeer groot, daar de passage ook geoorloofd is in de afgezette straten en het onschuldig publiek midden in de gevechten geraken kan. In alle straten ziet men infanterie met de bajonet op de geweren en cavalerie. De militairen hebben alle hoofdstraten en openbare pleinen bezet. De politie zoekt naar de leiders der socialisten en heeft reeds eenige huaner gevangen ge nomen. Buitendien hebben nog 200 arrestaties plaats gehad. Met het oog op het dreigen der spoorwegbeambten met staking, wor den de stations met militairen bezet en de spoorlijnen bewaakt. De schade is enorm in de remises van de electrische tram. Op verschillende plaatsen in de stad werd getracht brand te stichten. In Rakos is zelfs gepoogd, spoortreinen tegen te houden, om den toevoer van militairen uit de province te bemoei lijken In een gesloten zitting van de Kamer verzocht Kossuth de kiesrechthervorming aan de orde te stellen. De meerderheid der sprekers voor de oppositie viel heftig de maatregel aan, waarbij het stemrecht aan allen ontzegd wordt- De zitting werd om 4 uur opgeheven te midden van groote opgewondenheid nadat graaf Tisza de oppositie ten scherpste had gelaakt. In de avonduren is het tot formeele vechtpartijen gekomen, vooral op het Garaipleln, waar ongeveer 5000 men schen zich tegenover de militairen stel den. Eerst na herhaalde aanvallen van i W#ilwpsclie en Laiigslraatsclie Courant,

Echo van het Zuiden | 1912 | | pagina 1