Vierde Blad. ~1NNÊNLANP. Provinciaal Nieuws. NUMMER 43 ZONDAG 26 MEI 1912. 35e JAARGANG. Het ontslag aan de Marinewerf. Men schrijft uit Den Haag aan Het Volk: Woensdagmiddag heeft er een confe rentie plaats gehad tusschen den waar- nemenden minister van marine en de Kamerleden Smeenge, Roodhuijzen en Helsdingen over het ontslag aan de Marinewerf. De Minister deelde mede, dat hij bezig is maatregelen te bespreken, die, als zij genomen kunnen worden, het ontslag aan de werf onnoodig zullen maken. Mochten de pogingen die daartoe ge maakt worden mislukken, dan zal het ontslag op zoodanige wijze worden ge geven, dat zulks het minst zwaar op de werklieden zal drukken. Marine-raad. Bij beschikking van den Minister van Oorlog, ad interim Minister van Marine, is wederom ingesteld een Raad van Vlagofficieren, waarin zitting zullen nemen de directeuren en commandanten der drie marinedirecties. Die Raad zal den Minister van Mari ne, hetzij op diens uitnoodiging, hetzij uit eigen beweging, van advies dienen in belangrijke aangelegenheden 's Rijks zeemacht betreffende, welke vallen bui ten den werkkring van den Raad van Defensie. Grondwetsherziening. Naar wij vernemen, is het rapport der Staatscommissie voor de Grondwetsher ziening bij Hare Majesteit de Koningin ingediend. Ziektewet. De Tweede Kamer is bezig met de ziektewet. De heer Roodhuijzen heeft een motie ingediend, waarin wordt voor gesteld, dat bij de regeling der ziekte verzekering, de bijzonderen kassen op den voorgrond behooren te worden ge steld, terwijl die bij de overheid slechts een aanvallend karakter moeten dragen. De heer Lohman heeft den minister met onverbiddelijken ernst eenige lastige vragen voorgelegd. Waarom geen vrij willige verzekering met staatssteun? Waarom alleen de werkgevers, die dik wijls zelf veel zorgen aan hun hoofd hebben, tot het brengen, van een offer verplicht, en niet over de gansche ge meenschap de lasten verdeeld Waarom de arbeiders tot premiebetaling gedwon gen met miskenning van de vrijheid om over zijn inkomen te beschikken, welke van nature aan het gezinshoofd toe komt? Waarom alleen aan het lot van een zeker aantal werklieden met uit sluiting van alle anderen aandacht ge wijd Waarom niet beseft, dat de staat niet belemmerend in de economische processen moet ingrijpen Waalwijk, 25 Mei 1912. A. N D. v. S. Door de A. N. B. y. S. is 't navolgend adres aan de Tweede Kamer der Staten Generaal verzonden Aan de Tweede Kamer der Stalen Generaal. Geeft met gepasten eerbied te kennen de Algemeene Nederlandschen Bond van Schoenfabrikanten, gevestigd te Waalwijk. dat hij heeft kennis genomen van het Ontwerp Arbeidersziekteverzekering, zoo als dit bij Uwe Kamer is ingediend en dat die kennisname hem tot de overtui ging heeft gebracht, voornamelijk op de gronden reeds in het verzoekschrift door de Vereeniging van Nederlandsche Werk gevers bij Uwe Kamer ingediend vervat, dat dit ontwerp zoo nadeelig is voor de industrie zijner leden, alsmede voor de bij zijner leden in dienst zijnde werk nemers, dat hij bij Uwe Kamer nadruk kelijk op verwerping aandringt, na welke verwerping voor den desbetreffenden Minister de mogelijkheid geopend is later met een gewijzigd Ontwerp te komen, waarin aan al die bezwaren wordt tege moet gekomen. Mocht echter Uwe Kamer niet zoover willen gaan dat zij het ingediende Ont werp verwerpt, dan verzoekt requestrant toch nadrukkelijk dat minstens tegemoet gekomen wordt aan de bezwaren, welke worden geopperd in hel verzoekschrift door de Naamlooze Vennootschap Ne derlandsche Gist- en Spiritusfabrikanten te Delft cs dd. Maart 1912 bij Uwe Kamer ingediend. Waalwijk, 15 Mei 1912. Het welk doende De Algemeene Nederlandsche Bond van Schoenfabrikanten. De Voorzitter JOS DE PONT. De Secretaris. H. MANNAERTS. Radeti- en Ziekteiuet. De Kamer van Koophandel en Fa brieken heeft ter zake „Raden en Ziekte wet" ingelijken zin als het bekende der Kamer te Haarlem een adres gezonden aan de Tweede Kamer der Staten Ge neraal. Gids voor Waalwijk en Omgeving11 De Kampioenschrijft „Waalwijks Belang" zond ons haar „fraai geïllustreerde gids voor Waalwijk „en Omgeving toe, waarin de mooiste „plekjes worden aangewezen en een „duidelijk beeld gegeven wordt van den „vooruitgang der schoenen-industrie in „deze streek. Wat de vreemdeling „bij korter of langer verblijf behoort te „weten, vindt hij in dezen gids, die zeer „practisch ingericht is." Op eene andere plaats noemt dit blad „de Gids" een handig boekje, dat vragen overbodig maakt. Na al hetgeen we mededeelden wa'. geschreven werd over deze belangrijkt- uitgave van Waalwijks Belang» moger. we hier, waar het een plaatselijke in dustrie betreft, ook wel even geven wat de vakpers van de uitvoering zelve zegt: Klaasseris Aankondiger voor Boek drukkerst schrijft «De Firma Antoon Tielen toont met »den druk van de dezer dagen ontvaugeD >Gids voor Waalwijk en omgeving»dat »haar drukkerij volgens de eischen des »tijds is ingericht en over goede werk- »krachten beschikt. »Zoowel de uitvoering van den tekst »en die der vele illustraties is op uit- »stekende wijze verzorgd. >Men ziet dat de Nederlandsche Boek- »druk met flinke schreden vooruitgaat. >niet allerminst in kleinere plaatsen.» Typografische Mededeelingen schrijft Wij erkennen onder dankzegging dc goede ontvangst van het door u ge zonden exemplaar der gids voor Waal wijk en omstreken en kunnen niet nalaten U ons compliment te maken voor de keurige uitvoering. Speciaal ook de druk is zeer te loven. Ged. Staten. Ged. Staten van Noord-Brabant stel len voor afwijzend te beschikken 'op een verzoek van het comité van actie voor de nationale rondvlucht 1912 om om een eventueele subsidie van f 599.43 uit de provinciale kas. Militie. De inspectie over de verlofgangers der militie zal dit jaar plaats hebben Te Waalwijk op 13 Juni voor Baard wijk, Besoijen, Capelle en Waalwijk. Te Loon op Zand op 14 Juni voor Loon op Zand, Sprang en Vrijhoevt- Capelle. Te Heusden op 17 Juni voor Dron- gelen, Genderen, Heusden, Meeuwen, Veen en Wijk. Te Heusden op 18 Juni voor Druneo, Hedlkhuizen, Herpt, Nieuwkuik, Oud- heusden en Vlijmen. Te Almkerk op 19 Juni voor Almkerk, Dussen, Andel, Giessen en Rijswijk. Te Dongen op 5 Juni voor Dongen en 's Gravemoer. Te Raamsdonk op 6 Juni voor Raamsdonk en Waspik. Te Made op 7 Juni voor Made en Drimmelen en Geertruidenberg. De zittingen van den Keuringsraad tot het doen der meting en het genees kundig onderzoek der ingeschrevenen voor de lichting 1913 der Nationale Militie zijn thans vastgesteld als volgt 3 Juni te Heusden voor Heusden. Drongelen, Meeuwen, Genderen en Oudheusdeu. 4 Juni te Heusden voor Drunen, Veen Wijk en Herpt. 5 Juni te Heusden voor Hedikhuizen Vlijmen en Nieuwkuik. 12 Juni te Kaatsheuvel voor Sprang en Vrijhoeve-Capelle. 28 Juni te Almkerk voor Almkerk en Andel. 29 Juni te Almkerk voor Dussen, Giessen en Rijswijk. 3 Juli te Waalwijk voor Waalwijk. 4 Ju'i te Waalwijk voor Baardwijk, Besoijen en Capelle. 11 Juni te Raamsdonk voor Raamsdonk 12 Juni te Raamsdonk voor Waspik en 's Gravemoer. 13 Juni te Made voor Made c.a. en Geertruidenberg. N. O. G. Vergadering der afdeeling Waalwijk van het N. O. G., op Zondag 9 Juni, des namiddags te 3 uur in Musis Sacrum te Waalwijk. Agenda 1. Opening en notulen. 2. Ingekomen stukken. 3. Verkiezing afgevaardigde Alge meene Vergadering. 4 Bespreking beschrijvingsbrief. 5. Rondvraag en sluiting. Voetbalvereeniging Waalwijk Vooruit Zooals we reeds meldden, speelt W. V. morgen tot sluiting van het seizoen 1911 1912 een wedstrijd, tegen het wel bekende Rotterdamsche D V. S. Met dezen match, sluiten de geel zwarten waardig, de succesvolle wed strijden op het terrein alhier gehouden Laten we n.l. deze eens de revue pas- seeren, dan blijkt, dat alle thuiswed strijden voor de competitie werden ge wonnen en van de vele vriendschappelijke wedstrijden, tegen sterke clubs slechts twee verloren. Hieraan zal naar alle waarschijnlijkheid morgen een 3e worden toegevoegd, want D. V. S is op papier veel en veel sterker dan W. V. Deze Rotterdammers verloren in de serie-wedstrijden te Tilburg slechts met 1 —0 van het sterke 't Zesde (Breda) en spelen in de competitie met A.F.C. (Amsterdam), Concordia (Delft) etc. Zonder twijfel wordt het voor W. V. morgen een warme dag. Vooral de ver- dediging zal een vuurproef ondergaan. Wij verwachten, dat deze zooals steeds haar beste beentje zal voorzetten en in dien dan de voorhoede haar uiterste best doet, door doortastend en berekend te spelen, krijgen we morgen de mooiste wedstrijd van het seizoen. D. V. S arriveert met den trein van 2 uur en zal de wedstrijd om half vier aanvangen. Op de Algemeene Vergadering van W. V., die hedenavond gehouden wordt, komen verschillende gewichtige onder werpen ter tafe 1 o.a. een voorstel om het komend seizoen in den Nederlandschen Bond te gaan spelen. We hopen hierop nader terug tekomen. Schoen indus trie De schoenfabrieken in onze gemeente hadden in deze week het Pinksterfeest voorafgaande, zooveel orders uit te voeren, dat op de meeste inrichtingen des morgens vroeger dan naar ge woonte met den arbeid aangevangen en deze tot laat in den avond voortgezet werd. Uit ons verstrekte inlichtingen blijkt, dat de drukte ook waarschijnlijk gedurende een goed deel van den zomer zal blijven aanhouden. Harmonie St. Crispijn. Naar wij vernemen zal de harmonie St. Crispijn, die onder leiding van haren instructeur den heer Stravers Jr. van Kaatsheuvel, ijverig in het Bondsgebouw studeert, zich* voor het eerst in het openbaar doen hooren bij gelegenheid van het a.s. feest der H. Kindsheid. Dan zal zij onder de tonen harer instrumen ten, den stoet kerkwaarts begeleiden. Zijn wij goed ingelicht dan zal dit jaar op Donderdag met Kermis, de gewone rondgang der Gilde St. Crispijn, opge luisterd door muziek, gehouden worden. Aanbesteding. Vrijdag is door den architect F. C de Beer te Tilburg voor rekening van den heer Henri Grasso (Grasso's Ma chinefabrieken) te 's-Bosch aanbesteed Het bouwen van eene machinefabriek ketelmakerij enz. op een opgehoogd fa brieksterrein, ter groote van pl.m. 27.000 vierk. M. Ingeschreven werd door de heeren W. F.» Bolle, Berchem en A. M. Stuij, Zwolle f 228 7000A. J. Aangenent, 's-Bosch f 228.000 firma W. F. Weijers, Tilburg f 216.300 S. A. Stolk, Rotterdam f212 800; J. H. Nieuwenhuizen, Rotter dam f 211.680D. Opsommer. Nijmegen, f211.100; Gebr. De Kinkelder, Arnhem, f 210.850F. G. Sierkenburg, Gorinchem f 206,400A van Hezik, 's-Bosch, f 203.500M. Bakkeren, Prinsenhage, f192 700; K. A. v. Rijswijk, Heusden, f 198.970; P. F. v. Chaan, Bergen-op- Zoom, f 198.700; M. J. Breetvelt. Oud- Alblas, f 198.200L. v. d. Wiel, Dord recht, f 196.800 L. Raaijmakers, Wouw, f195.000; C. M Koeken, Tilburg f 191.200J v d Schoot Tilburg f 190,890; W. Smeets, Schijndel f 185.920; L. Ren- ses. Utrecht, f 172.900. Vacantiekolonies. Van het Centraal Genootschap voor Kinderherstellings- en vacantiekolonies zijn de tehuizen wederom geopend. Ko loniehuis Zwartendijk te Egmond aan Zee herbergt 149 zwakke kinderen, ko loniehuis Kerkdijk aldaar 92 enkolonie- huis Zeehuis 50 kinderen. Te Noordwijk aan Zee vertoeven 41 kinderen. In het Kinderhuis te Nunspeet zijn 17 kinderen onder dak gebracht, terwijl koloniehuis Zonneheuvel te Hoe ven eerst 11 Juli geopend wordt. Koloniehuis Weezenkas te Nunspeet is ingericht voor de z.g. B.-verpleging uit het rapport van de medische Com missie van advies. Dit huis heeft ver schillende verbeteringen ondergaan en is bovendien voorzien van een groote lighut. De 31 verpleegden, welke hier voor 2 maanden of langer zijn opgeno men, behooren tot kinderen met zwaar dere anaemie, rachitis, zwaardere nervo- sisme, gesloten tuberculose (klierach tigheid, zonder opening naar buiten), asthma, chronische bronchitis, niet tuber culeuze longaandoeningen, lymphatisme, enz. Het mag een verblijdend verschijn sel heeten, dat verschillende afdeelingen een groote activiteit ontwikkelen. Ten dienste der tehuizen wordt gaarne door den administrateur A. C. Bos te Egmond speelgoed en kinderboeken in ontvangst genomen, benevens zilverpa pier, capsules en theelood. Export en invoerrechten. Een opmerkelijke zinsnede vinden wij in de „Schuhmarkt". die een artikel ,,Aussenhandelsinteressen der Schuhin- dustrie" met de volgende woorden be sluit „Ten slotte zij nog opgemerkt, dat wij voor de toekomst nog veel meer belang hebben bij gunstige invoerbepalingen van „aufnahmefahige" buitenlandsche staten dan bij hooge Duitsche invoerrechten. De Duitsche invoerrechten op schoenen behoeven nauwelijks een verandering. Daarentegen behoeven wij voor onze expansie open markten in het buiten land." Ziedaar hetzelfde wat de Nederlandsche schoenfabrikant denkt. Maar hij wenscht nog iets anders. Bij vrijen invoer van grondstoften in eigen land, heeft hij ook de hoop, de markten in het buiten land voor zijn producten open te vinden, ook al worden zij in naam door een in komend recht gegrendeld. Export-trucs. In een artikel over exportbelangen maakt de »Schuhmarkt« melding van de nieuwe Fransche tarra-verordeifng en zegt dan «Sommige schoensoorten kun nen alleen daardoor in Frankrijk inge voerd worden, dat de garnituren (strikken pompons, enz.) afzonderijk verzonden en eerst op Franschen bodem op de schoe nen aangebracht worden. Sommige kin derschoenen zouden van invoer in Frank rijk eenvoudig uitgesloten, zijn, wanneer men niet op den inval gekomen was om boven- en ondertuigen afzonderlijk te verzenden en dan in Frankrijk te laten monteeren.» Dividend. »La Stavel.otaine, soc. an. pour la fabrication du Cuir« te Stavelot heeft over het laatste kalenderjaar slechts 10 679 fr. winst behaald, waarvan over het aandeelkapitaal van 301.620 fr. een dividend van 7 5 fr. per aandeel verdeeld wordt. De «Tanneries de Stavelot*, te Sta velot behaalden 39.475 frs. netto winst. Het aandeelenkapitaal hiervan bedraagt 1 millioen francs. Bij het actief vinden we o.a. onroerende goederen met 756 347 francs, bedrijfsmateriaal met 141 561 frs., inventaris met 929.234 frs. en debiteuren met 186.393 francs. Diverse crediteuren hadden niet minder dan 579.991 frs. te vorderen. V. v. d. S. De Katholieke Illustratie van deze week bevat de volgende PLATJ£N Het Koninklijk gezin op de »Heems)cerck«. «Apporteeren Keesje*. De trconwisseling in Denemarken (3). Kijkjes in de St. Rosa-stlchtlng te Neer bosch (2). Merkwaardige reddingsbooten op een Hollandsch schip. De >Groszg- lockner*. Salzburg. Een gouden huwe- lijkspaar te Beek en Donk. De jacht op de aanvoerders der Parijsche autoban dieten (2). »Ik zal greotvader eens help en*. Mgr. Dr. Fallize. Een vijftigjarig diensjubilé te Wellerloo. TEKSTH. M. de Koningin en de Nederl. Marine. Een Oase (vervolg). De St. Rosastichtlng te Neerbosch. Saulus. Oorlogsgruwelen. Bij onze platen. Op de proef gesteld. Een jubbelfeest in de katholieke misse van Nooorwegen.Rebus. Inhoudsopgave. BESOIJKN. In de gisteren gehouden vergadering van het Waterschap »De Buitenpolder van Besoijen* werd als lid van het Da.gelijksch Bestuur herkozen de heer C. de Roon te 's Grevelauin Capelle. SPRANG. De Nod. Her?. Jougelinge- ver. ^Tiinoi heus*, heeft in haar buitenge wone vergadering van j.l. Zaterdag tot af- evaardigdem naar de te Veenendaal op 27 Mei (2e Pinksterdag) te honden Hondsjaar vergadering genoemd de' leden Adr. Janson en K. Blok' Bij de j.l. Dinsdag gehouden indeeling voor de nat„ militie is A. W. van Osch bij het 6e rog. infant, te Breda ingelijfd. CAPELLE. Woensdagmiddag is een kalf van E. d. B. alh'er loopende in een weide in den z.g. >duil« onder Almkerk door den bliksem getroffen en gedood. De keuring voor de militie plich- tigen van Capelle en omstreken zal plaats hebben op 4 Juni a.s. om half tien te Waalwijk. 27 Mei as hoopt het echtpaar G. Rt»zenbrand zijn 40 jarig huwelijksfeest te vieren. B<;iden onze hartelijke geluk wensch-en. WASPIK. Daar iHelmond met de Pink sterdagen niet graag speelde, is de regeling der kampioen wedstrijde n van deu Br. voet balbond als volgt gewijzigd: 2 Juni a.s. spelen Br abantia van Waspik en Helmond II.' Van H«h nond op het terrein alhier, en 9 Juni Hoimoi d II en Brsbantia te Helmond. De hooihandel is thaLS van weinig beteekenis. Al is er van den laatsten oogst wel niet veel voorr»ad meer, van het over jarige hooi staat er des te meer. Men be steedt voor eerste soort hooi f 14 u f 15, overjarig hooi f 12 a 13, schraal pershooi f 8 h f 9 en verpakkiugshooi t 7, per 500 K.G. De laatste regens hebben een gunstigen invloed op het grasgewas, zoodat dit een overvloedigen oogst belooft. Mej Henrlette A. F. M. Van Son is te Utrecht geslaagd voor het examen boekhouden voor de vereeniging van leeraren. Zij genoot hare opleiding aau 't pensionaat der Eerw. zusters Francis- canesen te Heijthuizen. Gisteren maakte het operette gezel schap „Entre Nous* alhier een uitstapje naar Nederhemert. Bij heerlijk weer ver trok men reeds vroeg per rijtuig naar het orE land*. Hier genoot men ten Volle van de, heerlijke natuur, waarna het waarlijk fijne diner in de stad Hrusdsn alle eer werd aangedaaD. Ten zeerste voldian over dtzen prettigen dag keerde men 's avonds in de vroolijkste stemming huiswaarts RAAMSDONKSVEER. Onze vroegere dorpsgenoot, de heer E P. Simonis Se cretaris te Pannerden, slaagde gisteren voor het 2de gedeelte examen gemeente secretaris en werd mitsdien bevorderd tot candidaat gemeente-secretaris. Deze week had de bakker W.het ongeluk uit een boom te vallen, waarbij hij zijn hand zoodanig verwondde, dat geneeskundige hu'p moest ingeroepen worden. Zekere v. E. uit W. kwam Woens dag met zijn hond op het Veer. Nadat het dier naar verschillende kinderen ge beten had, kreeg het de 8-jarige v. K. te pakken. Het kind werd zoo aan het been verwond, dat Dr. van der Wiel alh. geneeskundige hulp moest verleen n. De politie maakte tegen den eigenaar proces-verbaal op. DOEVEREN. De heer W. C. Bastiaanse, cand. t. d. H. D'enst U Utrecht, heeft het brroep naar de Ned. Herv. gemeente alhier aangenomen. VLIJMEN. Nu de pluktijd voor de kruisbessen allengs weer aanbreekt mee- nen wij goed te doen met de aandacht van de heeren fruithandelaren en com missionairs te vestigen op art. 9 van het Koninklijk Besluit van 5den September 1911 houdende bepalingen tot bestrijding van den AmerlkaaDschen kruisbessen- meeldauw. Genoemd artikel luidt »Het is verboden struiken, deelen van struiken of vruchten, welke zijn aange tast door den Atnerikaanschen krulsbes- senmeeldauw, te koop aantebieden.tever- koopen, af te levereD, te vervoeren of te doen vervoeren. Blijkens kennisgeving van het Hoofd van den Phytopatologischen dienst zullen op Dinsdag 28 dezer de inspecties naar het voorkomen van den Amer. kruisbes- senmeeldauw weder een aanvang nemen en zal ook onze gemeente op dien dag of kort daarna door een controleur van den Phyt. dienst worden bezocht ten einde de kruisbessentuinen alhier te inspec- teeren. Ten herberge van den heer H. Daelmans alhier vergaderden Vrijdag j.l. de stemgerechtigde iugelanden van het waterschap >De algemeene omkading*, welke vergadering zeer druk was bezocht. Na goedkeuring der rekening en be grooting werd als voorzitter herkozen de heer A. F. Mommersteeg en als bestuurs lid de heer Murraij te Engelen. De jaarwedde van den sluiswachter werd met 150 gulden verhoogd, terwijl nog eenige besluiten werden genomen in verband met de bevloellng der lan derijen. Waren de meeste punten der agenda niet van zoo'n belangrijken aard, anders was het gesteld met 't laatst epunt der agenda, de klassificatie der landerijen gelegen in het waterschap. Werden voor heen de polderlasten voor alle landerijen tot een gelijk bedrag geheven, in ver band met de gemaalde schulden last van het waterschap groot f 25000 voor de bevloeiing door middel van de nieuwe sluis in de Dieze te Engelen stelde het bestuur thans voor de polderlasttn te heffen naar de hoogteligging der lande rijen in de volgende verhouding lande rijen boven de 4 Meter vrij van lasten van 3 50 M. tot 4 M. 50 cent, van 3 tot 3.50 M. 1 gulden, van 2.50 M. tot 3 M. f 1,50 en beneden 2,50 M. 2 gulden allen per H. A. Dit voorstel vond heftige en hard nekkige bestrijding van den heer Burge meester van Heusden als afgevaardigde der Godshuizen te Heusden en van den heer Burgemeester van Vlijmen en Wet houder Boom als afgevaardigden der Gemeente Vlijmen. De bestrijders kwamen in hoofdzaak daarop neer, dat de schulden van het waterschap in casa f 25000 gemaakt zijn in hoofdzaak voor de landerijen gelegen aan een peil van 3 M. en daarboven, zoodat het voorstel van het bestuur om de hoogst gelegen landerijen het minst te belasten en de laagste landerijen die voor heen toch voldoende werden be vloeid het hoogst, hun als een zeer onrechtmatige en onbillijke zaak voor kwam. De bestrijders konden zich wel De Echo van het Zniden

Echo van het Zuiden | 1912 | | pagina 5