\IEIJVtStlirR4IÏSHEliVEt Abonneert li op dit Blad HI1UWS ÏÏIT HÏÜSDmT respectievelijk 35.157 16.324 voor Breda 27,259 12,935 14.324; en voor Tilburg 52,754 25.953 26,801. Een waar woord. Bij de behandeling eener ontwerp verordening tot wijziging van de regeling der jaarwedden van de agenten van politie te 's Bosch kwam de heer Van Sasse van Ysselt er in de zitting van den gemeenteraad tegen op, dat het ontwerp uitsluitend aan de raadsleden is verstrekt. Doordat de pers er geen kennis van droeg misten de raadsleden de voorlichting van belanghebbenden. Wij gelooven dat de heer Van Sasse van Ysselt hier een zeer waar woord sprak. Werkelijk in zoovele, in de meeste gevallen, is het goed en van groot belang, dat van uit de belang hebbenden en het publiek een stem ge hoord wordt, en dat bereikt men alleen door tijdige mededeeling aan de pers. De Katholieke Illustratie van deze week bevat de volgende: PLATENAmsterdamsche Roomsche Weezen in het Maagdenhuis (2). In het «kraaiennest* van een transatlantische stoomboot. Het dreigend gevaar. Het Heilig Hart. De waterval van den Staub- bach bij Lauterbrunnen. De Heer klopt aan ons huis,om binnengelaten te worden Goede maatjes. Twee gouden echtparen te Nijmegen. Gemzen in 't hooggebergte. De Z^erEerw.Heer H. J. Achterbergh. F. J. Hoeberechts. Het feest der Amster damsche Gonzagavereeniging. Hoe men in Amerika vooreen presidentsverkiezing reclame maakt. De troonsaanvaarding Denemarken's nieuwen koning. TEKST: Het Maagdenhuis te Amster dam. Oorlogsgruwelen (slot.) Een moei lijke keuze. Gestrafte nieuwsgierigheid. Saulus (vervolg). Tante Constance. Op de proef gesteld. Allerlei. Bij onze platen Een Oase. Inhoudsopgave. Vlugheid Wint Maandag 2en Pinksterdag speelde de voetbalclub „Vlugheid Wint" te Waalwijk een vriendschappelijken match tegen „Hollandia" alhier. Einde kwam met 4—2 in het voordeel van „Hollandia." allen werden opgenomen in het Ned. Stamb. Tuigpaard. De Jury, bestaande uit de heeren A. W. Heidema te 's Gravenhage, M. de Roon Mz. en A. M. Nelemans te Moer dijk, was over het algemeen tevreden over het gehalte der aangeboden paarden. Omtrent de te Almkerk gehouden stamboekkeuring vernemen wij nog het volgende. Ter overschrijving uit het oude naar het nieuwe stamboek werden o.a. 8 dek hengsten aangeboden. Daarvan werden er slechts 4 overgenomen. In het Ned. Stamboek, Tuigpaard, kwamen als volbloedsafstammelingen „Frits VI" van Adr. de Graaff Hzn. te Babiloniënbroek, „Ehrenknabe" van de associatie, Biesbosch en „Bertus" van Gebrs. Hagoort te Dussen. In het Hulpstamboek Ned. Stamboek DUSSEN, 30 Md 1912. Tot spijt der f 3,571,68. gansche parochie zijn eindelijk de vaak opgedoken en weer tegengesproken ge ruchten waarheid gebleken onze zeer beminde herder de ZeerEerw. Heer H. C. Backers, bijna 22 jaar pastoor alhier, zal 1 Juli a.s. ziju herdersambt neerleg gen. Die den ZEerw. Heer Pastoor kent in zijn ijvervolle en nooit verflauwde werkzaamheid tot heil der hem toever trouwde kudde van af oen 1 en dag zijner herderlijke bediening 9 Juli 1890 tot heden, zal de diepe smart begrijpen aller parochianen over zijn heengaan- Veel toch, zeer veel heeft hij in ons midden gewrocht. Na den grooten brand van 24 Aug. '92 waarbij ook de kerk een prooi der vlammen werd, stichtte hij een nieuw prachtig godshuis, van binnen rijk versierd en gepolichromeerd, dat hij tot stichting en opwekking der Behandeld werden 38 tele grammen, waarvan 21 verzonden en 17 ontvangen.Telephoongesprekken werden er gevoerd 37 en 3 oproepberichten. Het bericht omtient het concours te Barendrecht waarin de Zangver. «Halle- lajuh" prijs behaalde, is in ons no. van Donderdag niet juist. De Ver. nam deel in de tweede afdeeling en behaalde daar in den 3en prijs A., terwijl de le prijs niet werd toegekend. Bij het 2e ver plichte nummer was de houding der om standers, zoo men zegt nog wel van concurrenten, de oorzaak dat de zangers in dewar werden gebracht, zoodat daar door het noodlottige gevolg niet uitbleef en voorzeker dit den prijs verlaagde. Echter heeft de Ver. zich flink gedragen, daar ze in de tweede afdeeling toch nog bovenaan i Istaat, wat te oordeelen naar Trekpaard werd opgenomen „Robert geloovigen, steeds zoo smaakvol wist te het groote dee, vaQ het bliek bi: het VIII" van de weduwe. A. Kolf te Alm- versieren bij de vele feestelijke gelegen- laus wel bleek. De naam «Halleluiah" kerk. Het aantal merriën, dat ter in- en overschrijving werd aangeboden bedroeg 54. Daarvan werden er 26 goedgekeurd tot overschrijving en 11 ter inschrijving. Al de goedgekeurde merriën werden opgenomen in het Ned. Stamboek Tuig paard. Voor de keuring van fokmerriën van 4 tot 8 jaar, die Vrijdag 31 Mei te Heus- den gehouden werd, waren 28 merriën heden, zoo vaak aanschouwd. Het gevleu gelde woord des pausen «VereenigtU* en «Alles herstellen in Christus* vonden ook in hem den immer vurigen strijder, steeds op de bres heldhaftig het goede in zijne kudde te bevorderen, het kwade te keeren, gelijk de krachtige actie door het katholieke vereenigingslt ven zoo over vloedig getuigt. Onze parochie toch is rijk een bloeiende H. Familie van man nen, een bloeiende congregatie van meis- is er niet door verlaagd, doch de aloude roem is ook nu weer terdege gehand haafd. Hulde aan de Zangver «Halle lujah", hulde aan den leider den heer Kooien, die deze Ver. tot hiertoe bracht en hope dat het op dit pad met de Vrij- hoevensche Zangver. steeds «Excelsior" zijn moge. aangfgeven Uit de verschillende gemeen- Nes' draokbestrijdersvereenlglngen voor Tentoonstelling te Sittard igij Te Sittard zal in 1913 een tentoon stelling van nijverheid enz. worden ge houden, gedeeltelijk provinciaal, gedeel telijk nationaal en gedeeltelijk internatio naal. De bewerking van leder, caout chouc en wasdoek vormt een afdeeling voor nationale nijverheid. De commissie voor de tentoonstelling bestaat uit 18 leden, waarvan de heeren J. Verheggen en N. P. de Waijer resp. voorzitter en secretaris zijn. Onderscheidt ng. De heer Carl Ludwig August Knauer, hofleverancier en firmant der in vakkrin gen hoog aangeschreven firma Robert Kiehle, machinefabriek in Leipzig, is door Z. M. den Koning van Saksen, tot Koninkl. Saks. Kommerzienrat benoemd. Schoenen in- en uitvoer van Belgic. In België werd voor de volgende waarden aan schoenwerk ingevoerd in de eerste vier maanden van 1912 1911 1910 frs. 2.477.977 1.805.689 1.440.627 waarvan uit Nederland frs. 146.251 103.744 112 928 Uitgevoerd werd in datzelfde tijds verloop voor totaal frs. 528.573 579.281 640.223 waarvan naar Nederland frs. 69.394 91.237 64.625 Over de verschillende landen waren de in- en uitvoercijfers gedurende de eerste vier maanden van 1912 als volgt verdeeld Groot-Brittanje Frankrijk Duitschland Nederland Zwitserland Italië V. S. van N.-Amerika Algerije Andere landen 1.555.258 28.168 399.109 300.847 242.242 33.245 146.251 69.394 19.753 25.702 1.260 32.496 110.790 520 50 1.562 3.264 36.639 Totaal 2.477.977 528.573 De cijfers vermeerderden invoer bij verminderden uitvoer laten zich voor Belgische schoenindustrie niet gunstig aanzien. Schoeneninvoer in Australië. In de maand Januari 1912 werd vooi een waarde van 40.836 pd sterling aan schoenwerk in Australië ingevoerd, tegen 24.074 pd. sterling in Januari 1911. Kan Nederland aan dien grooten invoer niet deelnemen V. v. d. S. Paardenfokkerij Op de stamboekkeuring die verleden week te Heusden werd gehouden werden de dekhengsten „Cicero" van Gebrs. Oerlemans-Van der Schans te Drongelen en „Ehrenberg" van de associatie Meeu wen overgeschreven in het Ned. Stamb. Tuigpaard. Verder werden er nog 39 merriën ter keuring aangeboden. Daarvan werden er 10 als tuigpaard en 1 als trekpaard goed gekeurd tot inschrijving. Ter over schrijving werden er 16 aangeboden. Daarvan werden er 14 goedgekeurd, die ten kwamen uitDrongelen 2, Capelle 1, Werkendam 2, Dussen 1, Raamsdonk2, Herpt 4, Genderen 4, Tilburg 1, Loon- op-Zand 1, Almkerk 4, Hedikhuizen 2, Bokhoven 1, Wijk 1, en Empel 2. DRUNEN. Als een minder verblijdend (eeken voor de vakbeweging alhier moge diene dat ter algemeene vergadering al hier gehouden met Hemelvaartsdag aan wezig waren een onvoltallig bestuur plus 2zegge twee toehoordersen dat niettegenstaande de bekende Heer Roes- tenberg nog wel als spreker zou optreden. VLIJMEN, 81 Mei. Gistermorgen ont stond in de woning van den landbouwer A. van Son aan den dijk alhier door onbekende oorzaak brand, welke zoo fel woedde dat in korten tijd hnis en een gedeelte van den inboedel door het vuur was vernield. De nieuwe spuit, welke thans voor het eerstin het vuur kwam, kon hoe voortreffelijk ze overigens ook werkte niets meer do. n tot redding van het pand en wat daarin nog geborgen was. Bij de volkomen windstilte welke heerschte, was er weinig jyevaar voor de belendende huizen en bleef de brand dan ook beperkt tot het eerste pand. Daar dit naar wij hoorden slechts u.atig en de inboedel iet verzekerd was, lijdt de eigenaar zeker heel wat schade. In verband met den drukken handel iu groenten en fruit welke in de zomer maanden hier en in de omgeving heerscht zal het post- en telegraafkantoor alhier van 1 Juni tot 31 Juli op werkdagen open zijn van 8 o 'sm. tot 1 u n.m. en van 2 u n.m. tot 9 u a. HERPT. In ons rustig stil dorpje ging heden van tr.ond tot mond het gerucht er is heden nacht op twee plaatsen in gebroken. Zoo iets kwam tot heden hier niet voor. Men had zich toegang verschaft tot de stoomzuivelfabriek «St. Isidore* staande op Luttelherpt en met behulp van bijtels in het kantoor gekomen. Hier heeft men aan klein geld en postzegels voor ruim f 9.ontvreemd Aan de brandkast was niets te bespeuren. Ook op het gemeentehuis heeft men zich toe gang verschaft, en alles afgesnuffeld doch niets meegenomen. Op tafel had men een stuk papier neergelegd waarop stond het rechte stempel is niet gevonden. De politie Is een onderzoek begonnen doch nog zonder resultaat. De Belgische veekooper Sanne, kocht bij mej- de Wed. Mart. Buijs een viertal vaarzen voor te samen f1150. Voorwaar geen kleinigheid, 't Was dan ook eerste klas vee. DRONGELEN, De heer A. van Campen heeft zijn ontslag genomen als bestuurslid v n de onderafdeeling Drongelen en Om streken van de V. P. N. De Minister van Landbouw enz. heeft aan ons gemeentebestuur ten behoeve van den alhier te houden cnrsus voor boerinnen in de zuivelbereiding alsmede in het opfok ken on voeden van kalveren, eene rijkssub sidie van f 75 toegekend. BESOIJEN. Voor 't examen lager onderwijs zijn geslaagd onze dorpsge- noote de dames de Eerw. Zuster Ivona van de orde Fransiscanessen in de wereld Mej. M. J. W. van der Meijs en W. M. v. d. Meijs belden genoten hunne op leiding op de kweekschool te Oirschot. Door verschillende omstandigheden zijn de medaillewedstrijden, uitgeschre ven door B.V.C. alhier, 14 dagen uit gesteld en zullen dus niet 2 en 9 Juni maar 16 en 23 Juni plaats hebben. WASPIK. Bij de heden alhier ge houden stemming voor een lid van den gemeenteraad (vacature wijlen den heer Gijsman) zijn uitbracht 232 stemmen, waarvan 8 van onwaarde. De heer H. J. Langerwerf verkreeg 140 en de heer J. J. Smits 84 stemmen, zoodat de heer H. J. Langerwerf als raadslid gekozen is. mannen, vrouwen en kinderen, een ver- eeniging voor «Eer en Deugd* een R. K. Mannenbond «Oas Belang* met zijn afdeelingen, die alles omvatbevordering van godsdienstige, zedelijke en stoffelijke belangen, indertijd door Mr. Aalberse en Mr. J. Loeff geprezen als waardig voorbeeld voor elke dorpsparochie. Hoe ijverig werkte hij niet aan het Catechis mus onderwijs I Hoeveel stichtende .boe ken heeft hij niet in alle gezinnen doen doordringen, hoeveel practische vlug schriften der Kath. Soc. Actie niet onder t volk verspreid 1 Hoe opwekkend en versterkend waren de vele bedevaart tochten naar Brielle, zoo vaak door hem georganiseerd. Hoe zeer gunde hij zijn parochianen niet de onschuldige vreugde, getuige den grooten steun die fanfare «Wilhelmina* steeds van hem mocht ondervinden I Ja, als we dit alles en nog veel meer herdenken, zijn steeds opwek kende woorden, eenig als hij was, om het vuur van zijn ijver voor Gods eer ook op alle parochianen «ver te planten, dan zal het geen verwondering wekken, wanneer de gansche parochie treurt om 't heengaan van haar goeden herder. Moge God hem schenken nog menig jaar van welverdiende rust, maar zeker hiernamaals het rijke loon, voor zijn noesten, zegenrijken arbeid. - Meldden we reeds in 't kort dat de fanfare «Wilhelmina* alhier bij het te Zalt-Bommel gehouden concours den derden prijs behaalde in de derde afdee ling, wij kunnen niet nalaten nog enkele woorden hierover te schrijven. Op de eerste plaats is het wel vermeldenswaard dat dit de eerste keer was dat «Wilhel mina* aan een concours deelnam en het toch reeds aandurfde voor de derde af deeling in te schrijven in plaats van voor de vierde, en op de tweede plaats dat «Wilhelmina* geheel met eigen krachten heeft gewerkt en al de werkende leden personen waren uit deze gemeente ook zelfs de directeur. Wareo al de deel nemende vereenigingen in de derde af deeling met eigen krachten gekomen, het is bijna zeker dat >W.« nog eene betere plaats zou hebben ingenomen. Een woord van hulde dus aan de leden doch zeker aan haren directeur de heer E. Vingerhoets mag hier zeker niet onthouden worden en feliciteeren wij «Wilhelmina* met het succes op dit concours behaald, met de hoop haar bij eene volgende gelegenheid met een eersten prijs uit het strijdperk te zien treden. RAAMSDONKSVEER. De heer P. de Haas, sedert een tiental jaren hoofd der Chr. school alh. is benoemd als hoofd te Steenwijk. Vrijdagmorgen half vijf brak er brand uit bij den heer W. Rolffs in de Prins Hendrikstr. De vlammen breidden zich zoo snel uit, dat er van den inboedel bijna niets gered kon worden. De ge meente brandspuit was spoedig ter plaatse aanwezig en wist na een uur het vuur perk te stellen. Omtrent de oorzaak ver keert men nog in het onzekere. Assu rantie dekt de schade. SPRANG. Een kwajongen, zekere de R. had gisteren de aardigheid een bran dende lucifer door een openstaand raam bij T. te werpen. Matten en gordijnen en ook een tafelkleed hadden reeds vlam gevat, toen de brand gelukkig nog bij tijds werd opgemerkt en gebluscht. Sinds eenige dagen wordt bij de heer M. alhier een mooie hond vermist. Men vermoedt dat hij door vreemdelin gen is medegenomen. Tot nog toe heeft een onderzoek geen spoor van het dier. DRUNEN. jl. Zondag hadden wij het genoegen den ons welbekenden Bariton den heer Jos. Wilmont uit Waalwijk in een druk bezochte zaal te mogen zien optreden. Het is mijns inziens onnoodig elk nummer op zichzelf te bespreken Laat het hier mede genoeg zijn, dat hij een ieders verwachting verre heeft over troffen en het Matlnée voor hem een waar succes is geweest. Wij roepen den heer Wilmont een spoedig tot weerzien toe, en niet minder zijn zeer bekwamen accompagnateur, den heer H de Ruijter. LOONSCHEN-DIJK. Donderdagna middag heeft de goochelaar Williams een voorstelling aan de leerlingen der openbare lagere school te Loonschen Dijk gegeven. De amusante nummers één voor één te behandelen, zou ons te ver voeren. Alle vielen in den smaak bij het jonge volkje. Den meesten bij val vonden wel het touwtje springen der drie hondjes en het uitpakken der «vlieg machine*. Een woord van dank aan den heer Williams voor het vele, dat .hij den kinderen in het anderhalf uur, dat de voorstelling duurde, heeft laten genieten achten wij hier op zijn plaats. 's-HERTOGENBOSCH, 31 Mei. In de gisteravond gehouden vergadering van den Raad dezer gemeente werd op een aanvrage van het uitvoerend comité voor de totstandkoming eener nationale ten toonstelling van kerkelijke kunst in 1913 om een crediet van de gemeente van f 700 voor kosten van voorbereiding, plannen, enz. met bedoeling om wanneer de tentoonstelling doorgaat deze kosten te brengen ten laste der exploitatie, overeenkomstig het advies van B. en W goedgunstig beschikt Ingekomen was een schrijven van het bestuur der vereeniging's-Hertogenbosch Belang*, waarbij de gemeente ten ge schenke werd aangeboden een monumen tale vaas te plaatsen in het rozenperk voor het middengedeelte van hetStatioos- gebouw. B. en W. gaven als hun gevoelen te kennen dat de raad ongetwijfeld het geschenk in dank zal aanvaarden, doch achtten het punt van plaatsing, met het oog op de daar reeds staande fontein, minder goed gekozen en vestigden daar om de aandacht op het Julianaplein. Besloten werd om in het door de ver- eeniging «Hertogenbosch Belang* aan gegeven perk een schets der vaas te plaatsen teneinde den lellen in de gele genheid te stellen het effect dat de plaat sing aldaar maakt, nader te kunnen be- oordeelen en daarover in een volgende vergadering te beslissen. Aan het einde der vergadering deelde mr. F. van Lauschot mede, dat thans vaststaat dat het nieuwe paleis van Justitie zal worden gebouwd met het front aan den Spinhuiswal. Met het oog daarop stelt hij B en W. voor de wijze van ophooging en aanleg van het daartegenover gelegen terrein en den aanleg van verbindings wegen van dat terrein met de stad in overweging te nemen. De voorzitter zegde toe, dat B. en W- hieraan hunne aandacht zullen wijden. In zijn gisteravond gehouden ver gadering is de raad teruggekomen op de opdracht aan de commissie van deskun digen in zake de organisatie van het vakonderwijs. De beer Scheffers vreesde nl. dat die commissie den indruk zal krijgen bij het nalezen van de handelingen van den raad, dat de raad alleen onderwijs wil in win tersemesters. Aan Duitsche en Zwitser- waarvoor reeds veelgeld geboden moet scbe instellingen voor vakonderwijs loopt zijn, doen OBtdekken. bet onderwijs winter en zomer door. In VRIJHOEVEN-CAPPEL. Op het Hulp- verband daarmee en met het Duitsche post en telegraafkantoor alhier werd in stelsel van diploma s, stelde spr. voor om de maand Mei ingelegd eene som van aan de commissie van deskundigen alsnog de volgende vragen ter overweging aa te bieden «Zou het geen aanbeveling verdient om voor de vakken electrotechniek (c werktuigbouwkunde naar het voorbee|c der Duitsche technica op de Middelbat Teehnische School alhier le. de gelegenheid open te stellen to opleiding voor a. werkmeester in de electrotechniel en in de werktuigbouwkunde b. electro- en machinetechniker 2e. het onderwijs winter en zomer tt doen doorloopen Kaatsheuvel, 31 Mei 1912, Muziekuitvoeringen Zondag 2 Juni zal in de zaal van den heer A. Snoeren alhier een Liederen- matinee gegeven worden door den heet Jos. Wilmont Fort-Tenor en zijn Ac compagnateur H. de Ruijter beiden uit Waalwijk. Aanvang 12 uur. Programma 1. Marche Militaire, Piano N. Bouwman. 2. Storm, Solo R. Holl, 3. Moedertroost, Solo F.v.d.Heijden 4. Jeanne d'Arc d'Orleans SoloL.Bordese 5. Die Geschiedene Frau Wajzer, Piano Leo Fall, PAUZE. 6. Jeruzalem Stephan, 7. Twee Kerelen, Solo P. Benoit, 8. Spielmanslied, Solo Nicolai, 9. Die Lust'ge Witwe Potpourri, piano Lehar Entree le rang f 0.25, 2e rang f 0.15. Zondag a.s. 2 Juni zal de Kon. Harmonie Euphonia om half zes concert geven in den tuin van den heer Jac. v. d. Assum (Tramstation^. Zeer zeker zal zooals andere jaren ook nu dit concert door vele belangstellenden worden bij gewoond. Naar wij vernemen zal naast de klas sieke muziek waaronder fantasie «Les Huguenots* van Meijerbeer de ge- wenschte populaire muziek op het pro gramma niet ontbreken. Zeer zeker zal, wat wordt ten gehoore gebracht, Euphonia wederom ten volle waardig zijn. Wedvluchten. Dezer dagen had de prijzenuitdeellng plaats van de postduivenbond van Til burg waarvan 16 aan de vereeniging «Prins Hendrik* ten deel vielen. Als men in aanmerking neemt dat «Prins Hendrik* slechts met 30 duiven aan den wedstrijd van honderden exem plaren deelnam, dan is dit getal een groot succes te noemen. Aan de dul- venclub «Columbia* die ook slechts met een beperkt getal duiven deelnam, vielen 4 prijzen ten deel. Van hier uit zal voor de duivenclub «Prins Hendrik*. Zondag a.s. een groote kasvlucht gehouden worden van Orleans, waaraan verschillende prijzen verbonden zijn en waaraan verschillende schoone exemplaren zullen deelnemen. Heden zijn de duiven in korven voor de Wed vlucht naar Orleans afgezonden. Ook de duivenclub «Columbia* zal a.s. Zondag van uit Orleans een groote kas vlucht houden. Festival. Het gemaakte plan door de Harmonie Euphonia*, om deel te nemen aan het Festival te Hilvarenbeek in de maand Juli a.s. zal niet doorgaan. De reden hiervan is, dat het op den Zondag waarop dit Festival gegeven word, juist alhier kermis is (den laatsten Zondag in Juli dit jaar). Vele leden zien er terecht bezwaar in om op dien dag te gaan reizen. H. Sacramentsprocessie. De plechtige H. Sacramentsprocessie welke in onze beide parochieen, jaarlijks >uiten de kerk gehouden wordt op Don derdag a. s. (H. Sacramentsdag) zal nu gehouden worden op Zondag daarna 9 uni, aangezien door de Kerkelijke Over heid dit feest is verplaatst op bedoelden Zondag. Toebereidselen worden reeds gemaakt voor deze indrukwekkende plechtigheden. Door onze beide Harmo nieën zal er aan worden deelgenomen. Rioleering. De werkzaamheden aan de rioleering en bestrating van Peperstraat en Vaart- cant zijn in vollen gang. Beide straten iggen overhoop. Tot groot ongerief van rij- en voertuigen is de Peperstraat al sedert 14 dagen afgesloten, hetgeen nog wel 8 dagen zal voortduren. De gewone voertuigen mogen echter door het kerk- pad rijden. De zwaar geladen wagens moeten «den Horst* om. HEUSDEN, 31 Mei 1912. Aangesteld. De heer A. de Brnijn tot heden werk zaam ten kantore van den Ontvanger der Directe Bel. en Accijnsen te Woudrichrm is als zoodanig aangesteld ten kantore alhier.

Echo van het Zuiden | 1912 | | pagina 10