Nummer 45 Zondag: 2 Juni 1912 35e Jaargang Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Waalwifksche Stoomdrukkerij Antoon Tieien. Eerste Blad. Dit nummer bestaat uit DRIE bladen Dit Blad versoVynt Woensdag- en Zaterdag vond. Abonnementsprijs per 8 maanden f0."5. Franco per post door het geheele rijk f0.90. Brieveningezonden stukkengelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. VAC1 HOUTENS UITGAVE: Telefoonnummer 38. Telegram-Adres ECHO. AdvbrtbntiSn 1—7 regels f 0.60daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën 8 maal ter plaatsing opgegeven worden 2 maal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels en advertenties bij abonnement worden speciale zeer voordeeUge contracten gesloten. Reclames 15 cent per regel. Varclao' der Kamer van Koop- V vi öiag handel en Fabrieken te Waalwijk, betreffende den toestand van den handel, de nijverheid, de scheepv-.art eu van den land- en tuinbouw over het jaar 1911. Handel in Schors. Hoofdzakelijk Geldersche Schors. Door den langdurig drogen zomer was de schors ditmaal buitengewoon goed gewasschen, zoodat de kwaliteit in geen jaren zoo uitmuntend was. Het mooie gewas echter had op de prijzen weinig of geen invloed, wat moet worden toe geschreven aan het verminderend ge bruik van schors in de overleerlooierijen en meer nog aan de lage offerten in Ardenner en Fransche schors. De ver koop was dan ook niet altijd even vlot en verscheidene partijen bleven bij het einde der Campagne onverkocht In 1911 betaalde men voor: Prima Graafschapper f4. a f4.30 Veluwer f3.60 a f3.90 terwijl voor afwijkende soorten slechts bedongen kon worden f 3.25 a f 3.50. Alles per 65 K.G. en vrij stroom. Ook in België en Frankrijk had men alle reden over het schorsgewas te vreden te zijn. De Fransche schors, vroeger zoo'n gewild artikel, thans door de chroomlooiïng en de extracten steeds meer op den achtergrond gedrongen, liep tot zelfs 20 percent terug en was ook aan die zooveel lagere noteeringen nog moeielijk te plaatsen. Handel in vreemde looitniddelen. De handel in vreemde looimiddelen was ODgeveer gelijk aan dien van het vorige jaar, d. w. z. vrij levendig. In Maletto schors ging iets minder om terwijl ook de prijzen min of meer terugliepen, n.l. van frs. 23 tot frs. 22 de 100 K.G. Hetzelfde geldt voor Mangrovedie betaald werd met frs 14 tot frs 15 per 100 K.G. Valonea, aanvankelijk iets lager begon te rijzen, toen een zeer schrale oogst voorspeld werd' Nadat echter gebleken was, dat nog aanzienlijke par tijen van den vorigen oogst aanwezig waren, daalden de prijzen successievelijk tot 30V2 en 28V2 ffs naar gelang van kwaliteit. Sinds Januari j.l. houdt de daliug hierin nog aan. Voor Mimosa betaalde men frs 22 tot frs 23.' Myrabolanen stegen voortdurend in prijs. Tegen het einde des jaars bedroeg de noteering 15 a 16 frs. Quebracho en dividivi wisselden niet noemenswaardig in prij;zij golden resp. frs 17 en frs 26. Alles per 100 K.G. De handel in extiacten was het ge heele jaar door zeer levendig. In tegen stelling met de verschillende schorssoor ten viel hierin eerder een stijging dan eene daling op te merken. Hier volgen de noteeringen van en kele soorten. Kastanje f22.50 a f25. Eiken f26.- a f 28. Mimosa f36.50 af38.— Quebracho (vloeibaar) f 30.a f 37.50 (droog) f40.a f43.50 Alles per 100 K.G. franco wagon of aan boord te Antwerpen met 2% kor ting. Handel in Schoen fournituren. De handel in schoenfournituren was om redenen, reeds uitvoerig in ons hoofdstuk over de >schoenmakerijen« medegedeeld, over het geheel niet zoo florissant als in 1910. Desniettemin ble ven de meeste overleersoorten vast ge stemd in prijs en konden enkele nog tegen het einde des jaars eenige ver hooging bekomen. Onder de meest ge vraagde artikelen, nemen Boxcalf en ChroomChevreaux de voornaamsteplaats in. Geeft men soms aan het eerste, om zijne meerdere soliditeit, de voorkeur voor winterschoeisel, het laatste spant als luxueus artikel verre de kroon, vooral in de gekleurde soorten welke de mode voorschrijft. Als altijd blijft Amerika de hoofdle verancier dezer soorten en kunnen de Europeesche Staten, onder welke in de eerste plaats Dultschland en Frankrijk genoemd moeten worden, slechts op bescheiden schaal concürreeren. Het in ons eigen Vaderland vervaardigd product werd steeds meer op den achtergrond gedrongen de goede verwachtingen, daario aanvankelijk gewekt, zijn jammer genoeg niet in vervulling gegaan. Gelukkiger was men in de vervaardi ging van Rund-Box, waarnaar het geheele jaar door nogal vrij levendige vraag was. De kwaliteit van het in onze gemeente vervaardigde artikel behoefde niet bij het buitenland achter te staan. Doordat het buitenland echter op zeer groote schaal produceert en 2ijne overproductie over onze grenzen tracht te loozen, bleven de winsten voor onze vooruitstrevende fa brikanten alsnog zeer klein. Het paardenleder, plantaardig gelooid, ziet zich jammer genoeg, ieder jaar^i meer door genoemd Rund-Box en ook door Box-Kips en Box-Javaleder op zijde geduwd. Het plantaardig gelooid paar denleder vond moeielijk plaatsing, de stuiten waren ongeveer 10 procent min der in prijs dan het vorig jaar. Chevreau gelooid paardenleder ver kocht onder den naam Ros-Box genoot echter meer attentie en vond goeden aftrek. Het vroeger nogal gevraagd satiD leder raakt steeds meer in discrediet. In dit lot moeten ook "fln of meer deelen de daarop gelijkende ledersoorten als Levant kips, Pebble Grain enz. Bijzondere belang stelling genoten dit jaar de verschillende soorten lakleder, die in bijna alle kleuren en nuancen ter markt kwamen. De prijzen van kalfslak liepen wegens de levendige navraag ongeveer 5 procent omhoog en zulks in weerwil van de sterke concurrentie in Rundslak. Ook chevreau lakleder werd meer gevraagd dan geboden. In deze soorten domineert het Amerikaansche. In andere laksoorten had het Duitsche fabrikaat de overhand België, dat zich steeds meer op de be reiding hiervan toelegt, leverde goede specimen. Bleven bij het verwerken van lak altijd de kansen van het'z.g. springen bestaan, thans zou Amerika er in geslaagd zijn dat euvel te verhelpen. In vetleder, alsmede in grauw overle- der dat speciaal in onze Provincie Noord- Brabant uitmuntend vervaardigd wordt, bleef de handel mgenoeg stationnair. Daar dit leder voor grof werk en water werk onmisbaar is, zal het zich wel steeds in de belangstelling blijven verheugen van die fabrikanten, welke zich hoofdza kelijk op de vervaardiging van waterdicht schoeisel toeleggen. Schaapleder, tot een soort overleder bewerkt, genoot de gewone attentie als schoenvoering blijft het steeds in aan merking. Het chroomgelooid schapenle der echter waarvan Graulhet (PYankrijk) de hoofdleverancier is, vond gretig af trek. Dit speciaal artikel wordt veel gebezigd voor klein-kinderschoeisel voor ander behoorlijk schoeisel is het on bruikbaar. Opmerkelijk was het, dat in 1911 ook fijn laken en bukskin meer in aanmer king kwamen voor het schoeisel. Blijft de vraag hiernaar aanhouden, dan zou hierdoor het chroomverbruik beduidend afnemen. De prijzen vaa schoenvoering, elastiek, trijp, pantoffelstof enz. waren ongeveer gelijk aan dle^an de andere fournituren- De concurrentie in al deze artikelen is buitengewoon zwaar, terwijl door het lang rekken van het crediet nog een gedeelte van de toch reeds zoo beschei den winsten verloren gaat. Koloniale en Petroleumhandel. Over het algemeen bleef de handel in koloniale waren stationair. Doordat steeds meer filialen hier gevestigd wor den, en als rechtstreeks gevolg daarvan de concurrentie aldoor verscherpt, zijn de prijzen van koloniale waren en aan verwante artikelen thans zoo laag, dat men in grootere steden al moeilijk goed- kooper zijn inkoopen zal kunnen doen. Zeer hoog in prijs waren de erwtenen peulvruchten, die dit jaar een zeer schra len oogst opleverden. Ook koffie en suiker, benevens verscheidene oliesoor ten bekwamen een belangrijken opslag. Met uiterst kleloe winsten wordt in deze branche afgeleverden bezorgd vraagt men zich wel eens at of het aantal winkels in koloniale waren niet te groot is in verhouding tot de bevolking. In den Petroleumhandel, gedreven door de Amerikaansche Petr.-Comp., depot Waalwijk viel weer eenige voor uitgang te bespeuren en zulks in weerwil van het toenemend gasverbruik voor verschillende doeleinden. In de jaaren 1908 tot en met 1911 bedroeg de omzet als volgt In 1908 768660 Liter. 1909 726500 1910 680400 1911 702100 dat is oageveer 59 wagons. Deze vermeerdering is waarschijnlijk het gevolg van het feit, dat eene concur- reerende firma, die hoofdzakelijk olie van 2e kwaliteit aan den man trachtte te brengen, haren omzet zeer zag vermin deren. De prijs der prima Amerikaansche Petroleum was gedurende het geheele jaar ongeveer 87* ct. per Liter. Door de verhooging van den accijns, alsmede door de werking van bonden ter bestrijding of afschaffing van het drankverbrulk, is de omzet van spiritualiën belangrijk gedaald, naar schatting zelfs van 20 tot 30 percent. Stoomtramlijnen 's BoschHeusdcn Waalwijk en 1 ilburgWaalwijk. Overzicht der opbrengsten gedurende het jaar 1911. 5 Stoom framdienst. Lengte in Kilometers in Ex- plotatie 62 Opbrengst van het reizigers- vervoer f 70036.37 Opbrengst vanhetgoederen- vervoer (met inbegrip van bagage en levende dieren) f46849.79 Opbrengst van diverse - 9154.457s Totaal der opbrengsten in 1911 f 126340 617s tegen het jaar 1910 - 124650.5l7s Opbrengst per dag Kilome ter in 1911 f5.66 Opbrengst per dag Kilome ter in 1910 f 5.58 Aantal vervoerde reizigers in 1911 f448547 pers. Aantal vervoerde reizigers in 1910 f453495 Aantal vervoerde Kg. goe deren in 1911 33.451.000 Kg. Aantal vervoerde Kg. goe deren in 1910 30.631 000 Stoombootdienst. Opbrengst van het vervoer in 1911 1 29635.56VS Opbrengst van het vervoer in 1910 f28249 46 Haven en Scheepvaart te Waalwijk. Het jaar 1910 mag voor onze haven bevredigend heeten. Het aantal schepen bleef beneden dat van 1910 hetwelk bij uitstek gunstig mocht heeten. Het aantal binnengekomen schepen bedroeg 694 met een laadvermogen van 48757 ton of 48757000 K.G. De opbrengst van het havengeld be droeg f2230.64, die der kadegelden f94.10, totaal f2324.79. Door de vorst, die eenigen tijd aan hield, was de scheepvaart een paar weken gestremd. Daar de toestand van onzen vaarweg te wenschen over laat, ligt het in de bedoeling van het Gemeentebestuur, verbeteringen in verschillend opzicht, eerlang te laten aanbrengen. Veemarkt. Het jaar 1911 was voor onze veemarkt niet zoo gunstig als het vorige. Profiteerde in 1910 onze veemarkt van de omstan digheid, dat verscheidene groote markten in Holland en elders wegens het epide misch heerschen van mond- en klauwzeer gesloten waren, thans brak ook de ziekte in hevige mate in haar eigen onmiddelijke nabijheid uit, waardoor onze markt op hare beurt maandenlang kwijnde. De aanvoer bedroeg ongeveer 15 a 16000 stuks runderen, schapen, lammeren en varkens. Hoewel de uitvoer een tijd lang geheel stilstond, bleven de prijzen van kalfvee en vooral van vet vee zeer hoog. Ook de varkens waren duur. Thans heeft de markt weer haar gewoon levendig aanzien en is zij, over het geheel zeer vast gestemd. Kalveren echter zijn beduidend goedkooper. Botermijn. In nog altijd toenemende mate onder vindt onze botermijn de concurrentie eerstens van de in hare omgeving opge richte roomboterfabrieken, die in onze gemeente agenten voor den verkoop van haar product hebben aangesteld, tweedens van de botermijnen, die sinds korteren of langeren tijd in aangrenzende ge meenten opgericht zijn. Naar schatting bedroeg de aanvoer ruim 32000 K.G. In geen jaren waren de boterprijzen zoo hoog. Een paar malen bereikte zij den ongekenden prijs van bijna f 2.per K.G. Die der roomboterfabrieken was over het geheel nog circa 5 procent duurder. Die dure prijzen waren het gevolg der verminderde melkproductie, tengevolge der heerschende veeziekte. Thans is de markt normaal gestemd en bedraagt de prijs f 1.30 tot f 1.35 per K.G. Verleende vergunningen krachtens de Hindenuet. Aan A. M. Bergmans en Willem Eibers, tot plaatsing van een gasmotor. G. J Verhoeven tot oprichting van een broodbakkerij. Firma L. de Vries en Co. tot oprichting eener Stoomschoenenfabriek. A. W. H. C. F. Reijgers, tot oprichting eener Chemische fabriek. A. F. van Wees, tot oprichting van een smederij en plaatsing van een gas motor. P. R. Schoemans tot oprichting van een slagerij. Wed. P. A. Bergmans tot plaatsing van een gasmotor. Overzicht granen 1911. Tengevolge van den drogen en heeten zomer was de kwaliteit van alle graan soorten uitstekend te noemen, hetbeschot echter van gerst en haver kleiner, dat van rogge en tarwe zeer bevredigend. De groote vraag naar voerartikelen, algemeen gedurende de zomermaanden, tengevolge der aanhoudende droogte, gevoegd bij het vooruitzicht van een kleinen en slechten oogst in Rusland, deed de prijzen aanmerkelijk stijgen. Gerst, aanvankelijk goedkoop, bereikte een tot nu toe ongekend hoogen prijs. Ook rogge en haver erlangden aan zienlijke prijsverhoogingen. Tarwe, alhoe wel van uitstekende kwaliteit, maakte hierop eene uitzondering en werd tot zeer matigen prijs ter markt gebracht. De handel in voedererwten was zeer levendig, die in lijnkoeken daarentegen kalm, wegens de abnormaal hooge prijzen. De prijzen varieerden als volgt R°££e f5.35 tot f7.per 75 K.G. Tarwe -8.-8,50 80 Haver -7.50 -9.50 100 Buitenl. Haver -7.-8.75 100 Gerst -4.50 -6-50 65 Voer- erwten -5.75 -7.75 80 Tarwe- bloem - 11.50 -13.100 Rogge bloem -9.-- - 10.50 100 Mais - 5.40 - 7.80 Lijnkoe ken -90.— - 1.25- 1000 1 De Echo van het Zuiden, Waalwyksclie en Langstraatsclie Courant, oi ON CM CM V

Echo van het Zuiden | 1912 | | pagina 1