Nüïivaier 45 Zondag 2 Juni 1912 35 Jaargang Tweede Blad. BEKENDMAKING. FEUILLETON. Landbouw. ingezonden Stukken» MILITIE. I. II. Een waarschuwing voor het Publiek Echo van het Zuilen. Zitting van den Keuringsraad. De Burgemeester der gemeente Waalwijk maakt bekend, dat de Keuringsraad vooi de ingeschre venen voor de militie voor de lichting van het volgend jaar dezer gemeente zitting zal houden op Woensdag, den 3 Juli e. k., des voormiddags te 9'/j uur, Waalwijk ten geraeentehuize. Voor den Keuringsraad moeten verschijnen De ingeschreveneu, die niet bij onherroepelijk geworden uitspraak van den dientt, hetzij vooi- goed of tijdelijk zijn vrijgesteld, hetzij voorgoed of voorloopig zijn uitgesloten. Zij zijn dan ver plicht zich aldaar aan een ouderzoek naar hunne lichaamslengte, en, zoo noodig, aan een genees kundig onderzoek te onderwerpen. De Dommis saris der Koningin kan op verzoek, dat niet op zegel behoeft te worden gesteld, bepalen, dat het onderzoek zal plaats hebben voor een anderen keuringsraad. Voor den Keuringsraad behoeven niet te ver schijnen lo. die doen blijken door ziekte of gebreken buiten ttaat te zijn te verschijnen; 2o. die zich in verzekerde bewaring bevinden ot die verpleegd worden in eene rijkswerkin richting, een rijksopvoedingsgesticht of eene tuchtschool 3o. die verpleegd worden in een krankzinnige, idioten, doofstommen ot blicdengesticht 4o. die hun beroep maken van de buiten landsche zeevaart of van de zee visscherij buitens lands; 5o.. die woonplaats hebben ot verblijf houden in het buitenland 60 die zich in vrijwilligen militairen dienst bevinden. De ingeschrevenen onder 4o. en 5o- bedoeld, kunnen desgewenscht voor den Keuriugsraad verschijnen, althans voor zoover die onder 4o. bedoeld, indien zij niet reeds op andere wijze eene meting en, zoo noodig, een geneeskundig onderzoek hebben ondergaan. Met heeb.tenis van ten hoogste veertien dagen of geldboelevan ten hoogste honderdvijfiig gulden wordt gestraft de ingeschrevene, die niet voldoet aan de op hem rustende verplichting, om voor den Keuringsraad te ver»chijueu, of die zich niet aan eene meting of een geneeskundig onderzoek onderwerpt. Pleegt hij eeu der feiten opzettelijk, dan wordt hij gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste twee maanden of geldboete ten hoogste zes honderd galden. Voor een ingeschrevene, om'rent wien door den Keuringsraad uttspruak is gedaan kan binnen tien dagen, te rekenen vun den d »g, waarop de uitspraak in bet openbaar is medegedeeld, bij den militieraad een nieuw geneeskundig onder zoek worden aangevraagd: lo. door den ingeschrevene, wien de uitspraak geldt, of door zijn vader, moeder, voogd of curator '2o. door elk der overige voor de militie in geschrevenen, of dooi zijn vader, moeder, voogd of curator. De aanvraag (op ongezegcUl papiei) en die, als zij wordt gedaan dcor de hiervoren ouder 2u. bedoelden, op aannemelijke in de aanvrage omschreven gronden moet berusten, moet, op straffe van niet—ontvankelijkheid, ingeleverd worden bij den Burgemeester der gemeente, waar dc ingeschrevene, wien het geldt, voor de militie is ingeschreven. Van de inlevering wordt een bewijs van ontvangst afgegeven. Wanneer het gevoelen van de beide genees kundigen van df n Keuringsraad niet van dezelfde strekking is, heeft een nieuw geneeskundig on derzoek plaats, welk geschiedt voor deu Militie raad in zijne tweede zitting in Augustus. De ingeschrevenen kunnen bij den Keurings raad hunne wenschen met betrekking tot de inlijving kenbaar maken. Aan hem, die geschikt Van »DE ECHO VAN HET ZUIDEN." 101). Zij w&b eeu weduwe, die eeu bleiu-buis bewoon de nabij de baai van Allanbay Hoewel zij gcene dienstbode had, wai hare kleine woning toch altijd keurig, netjes het was een stil meDscb hoewel niet neerslachtig. Men wist dat de heer Miller zeeman was geweest en verdronken, eenige jaren vóór zijne vronw te Allanbay kwam wonen. Zij bad in die streek noch bloed verwanten, noch bekenden, en indien zy van wat meer stand ware geweest onder degenen die eerst eene behoorlijke aanbeveling moesten hebben, dan zon zij geheel eenzaam zijn ge bleven. Mevrouw Jernam had Bpoedig allerlei bijzonderheden omtrent haar vernomen, en er ontstond vriendschap tnsschen haar beiden, waarbij mevrouw Miller erkende dat mevronw Jernam zich barer verwaardigde. Op zekeren dag kwam mevronw Jernam bij hare nederige vriendin en vond deze, tot hare verwondering, niet zooals gewoonlijk alleen, maar afscheid nemende van een man, wienB uiterlijk alles behalve innemend was en die, blijkbaar uit het veld geslagen over de komst van mevronw Jernam, onmiddelijk zeide te zullen beengaan en op een andere tijd terng te komendook de man, die haren naam niet had gehoord, zeide met schorre stem Geneer n niet, mevrouw, ik ga heen. Nn, dag Polly. Herinner n wat gij te doen hebt 6D doe dat. Daarna vertrok hij en was weldra uit het gezicht. Mevronw Miller zag hare bezoekster verlegen aan en zeide eindelijk Ga zitten, mevronw'; deze man was mijn broeder, mijn eenige bloedverwant in de wereld. Mevrouw Miller zuchtte, alsof dat geen on- vervalscht genoegen was. ls hy hier lang geweest vroeg mevronw Jernam. is veiklaard. z*l door den Voorzitter worden gevraagd of hij wcDScht te worden bestemd voor de zeemilitie, voor een bereden korps of voorde administratietroepen, en voorts, zoo noodig, aan welk korps en aan welk garnizoen hij zich het liefst zou zien toegewezen. Aau dm Voorzitter kan door den ingeschrevene eene schriftelijke verklaring worden aangeboden, ten bewijze, voor welk vak of voor welken arbeid de ingeschievene bijzondere geschiktheid bezit. Waalwijk 18 Mei 1912. De Burgemeester, Th. de Sdbmont de Bas Smeele. Onderzoek van Verlofgangers. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Waalwijk maken bekend, dat het onderzoek van de in het verlofgangersregister dezer Gemeente ingeschreven verlofgangers der Militie te land zal worden gehouden te Waalwijk (Boterwaag) op Donderdag, den 13 Juni 1912, des voormiddags te tien uren. Aan het onderzoek behoeft niet te worden deelgenomen door hen, die ia het genot zijn van tijdelijk verlof en voorts niet door: a. de verlofgangers, aan wie vergunning is ver leend tot uitoefening van de zeevaart of de zeevisscherij buitenslands of toestemming tot verblijf in het buitenland, en aan wie betzij gelijktijdig met die vergunning of toestem ming, hetzij in verband daarmede later af zonderlijk, vrijstelling van het onderzoek is verleend, dan wel is toegestaan dat onder zoek in de maand November of December van het loopende jaar te ondergaan b. de verlofgangers, aan wie ter zake van de uitoefening van hun beroep of bedrijf dan wel wegens andere bijzondere omstandig heden vergunning is verleend het onderzoek in een der hiervoren onder a genoemde maanden te ondergaan c. de verlofgangers, die in het loopende jaar vóór den dag hierboven als dag van ooder zoek aangegeven, nit andereu noofden dat; voor straf onder de wapenen zijn geweest d. de verlofgangers, die bestemd zijn om in hen loopende jaar voor herhalingsoefeningen onder de wapenen te komen e. de verlofgangers, die met 1 Augustus van het loopende jaar bestemd zijn om eenen verlengden militiedienst bij de Landweer te volbrengen f. de verlofgangers, die in het genot zijn van ontheffing van den werkelijken dienet of van uitstel van eerste oefening; n. de adspirant militie officieren en 'h. de verlofgangers van de ExploitatieCompagnie der Spoorwegafdeeling van het Regiment Genietroepen. Nog worden de verlofgangers opmerkzaam ge maakt, dat het niet ontvangen eener bijzondere kennisgeving hen niet ontheft van bunne ver plichting tot deelneming aan het onderzoek, maar dat deze openbare kenuisgeving eenig en alleen als bewijs geld, dat de verlofganger behoorlijk is opgeroepen. Ingeval ziekte of gebreken de deelneming aan het onderz ek mochten verhinderen, zal daarvan /.oodra mogelijk ter Gemeentesecretarie moeten worden overgelegd eene gelegaliseerde genees kundige verklaring, welke op ongezegeld papier kan worden gesteld. Aan den verlofganger kan op zijn daartoe aan den Militiecoramissaris van zijn District te richten en met redenen omkleed verzoek worden vergund het onderzoek in eene andere gemeente des Rijks te ondergaan. Het verzoekschrift moet gelrankeerd worden toegezonden. Maakt een verlofganger aan wien eene zoodanige vergnnning is verleend daarvan geen gebruik, dan wordt deze geacht niet te zijn verleend. Waalwijk den 28 Mei 1912. Burgemeester en Wethouders voornoemd. De Burgemeester, Th. de Surmont de Bas Smeele. De Secretaris, Van Liempt. Eenige proeven, die navolging vragen. I. Voederbieten. Er is voor den veehouder geen goed- kooper voer dan dat, wat hij op zijn boerderij zelf maakt. Onder het ruwvoer, dat een eerste plaats in alle voederrant soenen inneemt, behooren de maogel- wortels of voederbieten. Zij worden in den laatsten tijd in alle streken, tot op de lichtste zandgronden met het meeste succes verbouwd, dank zij de verbeterde bemestingswijze van dit gewas. Het is in den modernen landbouw goed gezien, dat men bij de bemesting van veevoe dergewassen geen kosten spaart, immers, alles wat het land produceert, komt óf het vee óf den stalmest ten goede. Vroe ger kon men de voederbieten niet in voldoende kwantiteiten op lichten grond winnen, omdat het gewoon onmogelijk was voldoende voedingsstoffen door be mesting aan te brengen. Mangelwortels en alle andere soorten van voederbieten of wortelen behooren namelijk een groote hoeveelheid kali. Sedert de stassfurter kalizouten den landbouw ten dienste staan, is het mogelijk in die behoefte te voorzien. En het is verbazingwekkend, wat een enorme oogsten nu soms op gewonen zandgrond verkregen worden. Zoo werden in 1906 te M e ij e 1 in Limburg bij den landbouwer W J. G i e 1 e n per Hectare 90000 K. G. voederbieten gewonnen, met een bemesting van half stalmest. 1400 K. G- Kaioiet, 600 K. G. thomasslakken en 1000 K. G. kalk, terwijl daarnaast met dezelfde bemesting zonder kainiet slechts 70000 K. G voederbieten werden ge wonnen, terwijl weder daarnaast zonder kainiet en zonder slakkenmeel slechts 60000 K. G. voederbleten geoogst wer den. Nog mooiere voorbeelden zijn die van de landbouwers Theodoor Spee te Neer en J. M. Kuipers te Nederweert, beiden ook weer uit Limburg. De eerste proef werd genomen in 1910 op zandig leem (voorvrucht haver). Het proefveld bestond uit twee velden, waarvan het eeDe 1000 K. G. Kainiet kreeg en het andere geen kainiet, doch overigens de zelfde bemestiag, aldus I. II. 1000 K.G. kainiet Geen kainiet. 1500 K.G. 1500 K.G. Thomasslm 500 K.G. 500 K.G. chilisalpeter 1500 K.G. 1500 K.G. kalk. Opbrengst 95200 K.G. 52100 K G- voederbieten. Hier werd dus met 1000 K. G kainiet 43100 K.G. voederbleten meer geoogst. De proef van Kuipers werd in 1908 genomen, op zandgrond. De voorvrucht was rogge, die stalmest had gehad. 1 500 K.G. kainiet Geen kainiet. 1000 K G. 1000 K.G. Thomasslm 400 K.G. 400 K.G. chilisalpeter 2000 K.G. 2000 K.G. kalk. Opbrengst 82600 K.G. voederbieten. 36000 K.G. voederbieten. 9300 K.G. blad. 6000 KG. blad. Hier werd dus met 1500 K. G. kainiet per Hectare meer geoogst - 46600 K G. voederbieten en 3300 K. G. blad. Men leest hieruit dit, dat wie voederbieten mangelwortels e- a.) wil verbouwen, niet te ykarig moet zijn met den kainietzak. De bemesting voor voederbieten kan zelfs nog zeer laat geschieden, zonder dat er vrees behoeft te bestaan voor schade door de kainiet bemesting. Intus- schen, wie daar bang voor is, geve dan patentkali, maar dan half zooveel gewicht b.v. in plaats van 1000 K.G. slechts 500 K.G. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. De duurte der verbruiksmiddelen. Tot mijne groote verbazing is er nog door niemand iets gezegd over het op drijven van den prijs der Petroleum, juist het artikel wat het meest door den min deren man gebruikt wordt. Toen er enkele jaren nog één ernstigen tegenstander bestond die, er uit gedrukt moest worden, verkocht het syndicaat de Petroleum voor 4Va ct. per liter en verdiende nog ruim. Nu heeft het den Petroleumhandel vrijwel geheel in haar macht en brengt het den prijs maar even op 9l/2 ct. per liter. Zegge ruim 100°/o meerdere zuivere winst dan bij den verkoop a 4'/2 ct. Het is bijna on begrijpelijk hoe het geduldige, laksche publiek zich zoo laat villenterwijl het voor 7 ct. eD in sommige plaatsen zelfs voor 5'/2 ct. gas kan krijgen, dat veel meer gemak en oneindig veel minder gevaar oplevert. Om voor het artikel Petroleum, waar men tegenwoordig best buiten kan, zulk een hoogen prijs te betalen, is toch wel wat al te gek. Ook de Benzine prijs laat nog een ruimen winst a 10 ct. per liter en toch betaald men zoo af en toe 't bagatel van 22 ct. PRIMO. Neen mevronw hij kwam gisterenavond eerst en ia thans voor goed vertrokken Hij is mij een kind komen brengen eane moeilijke taak die op mij rast. Een kind! Wiens kind? vroeg mevronw Jernam. Dat zon ik u niet kunnen zeggen, me vrouw, antwoordde de andere by zeide bat mij niet. Het is een weesbaar vader was een zeeman, evenals uw neef, van wieD ik zoo dikwerf hoor sproken. Ik moet er eeo jaar voor zorgen, voor dertig pond dat is mooi, dat wil ik niet ODtkennen doch hij weet dat ik voor elk kind zon zorgen, vooral voor dit want, om u de waarheid te zeggen, 't is bet liefste kind dat ik ooit zag. Zy spreekt nog niet vlot en voor zooveel ik kan begrijpen, heet zij Gerty. Hierop werd mevronw Jernam verzocht mede naar de slaapkamer te gaan, waar de erfge name van Raynham op dat nederige, keurig netto bed in diepen slaap lag. Had een der vrouwen maar geweten op wie tij zoo staarde toen tij bet lievp gelaat beschouwden, met tranen in de oogen bare schoonheid en on+ schold bespraken en van dat slapende wicht eeD medelijdenden blik wierpen op den hoop vuile kleaderen, die daar nederlag op een stoel bij het bed. Het zal een kind zijn van een der varensge zellen van mijn broeder, die ontslapen is, zeide mevrouw Millerwant zij riep #m den kapitein en weende bitter toen ik baar te bed legde. Daarna keerden de twee vrouwen naar de zitkamer terng en spraken lang en ernstig over het kind over de noodzakelijkheid waarin mevroaw Millar nu verkeerde om eene meid te bonden en «ver Rosamundo Jernam. Rosamuden wss dol ingenomen met het kind, dat by mevrouw Miller thuis waszij stelde veel belang in het meisje en bracht dagelijks menig nnr met haar door, óf bij hare tante. De schoonheid en de bevalligheid van het kind waren opmerkelijk, en toen het, met de gelukkige zorgeloosheid, aan kinderen eigen, van al het vreemde en van haren eersten angst bekomen was, gevoelde het wicht zich gelukkig, in zijne nieuwe, nederige woning Zij was te jong om de verandering in haar lot op te merken'of om er zich over te beklagen, en daar zy goed voedsel kreeg, goed verzorgd en met liefde behandeld werd, gevoelde zy zich volkomen gelnkkig. Rosamnnde begon te herleven ooder den invloed der vroolykheid en der kinderlijke taal van bet meisje. De tijd moest verloopen, zeide zij bij xicbzelve, haar echtgenoot moest terngkeeren, en weldra zou er voor hen een eDgel als deze zijn, die vrede en rust in bunne woning zou brengen. Snze Jernam en Rosamnnde waagden allerlei gissiugen omtrent dit lieve kind, Gerty Smith, zooalB zij haar noemden. Niet alleen haar uiter lijk, maar eenige kleine gewoonten weerspraken de opgave vau mevrouw Miller omtrent hare geboorte, en hoewel zij het verhaal der goede vronw aannamen en ook dat zij volkomen ter goeder trouw was, geloofden zij toch dat er iets geheimzinnigs mede in verband stond. Me vronw Miller had nooit over haren broeder gesproken, tot hij plotseling en voor een oogen- blik te Allanbay verscheen, en hoe onbekend mevrouw Jernam ook in de wereidsche aan gelegenheden was, had zij toch gemerkt dat hij er zeer ongunstig uitzag. In waarheid had mevrouw Miller baar niets over dien broeder kannen meedeelen, dan dat hij een slecht mensch was. Zij had weinig meer van hem vernomen, sedert hy de woning van zijnen braven vader, als een ondeugende, onverbeter lijke knaap, was ontloopen en naar zee gegaan. Wat zij vau hem vernam, was nooit veel goeds en jaren gingen zelfs voorby zonder dat 2y hem hoorde noemen. Maar loch was er eene kiem van goed bij zwarten Milsom overgebleven, hoezeer hy dief moordenaar en schurk was. Hij had nog iets voor zijne zoster over; hij zocht baar nu en dan gedurende zijne misdadige loopbaan op hij zond haar kleine sommen geld gelnkkig dat zij niet wist waar zij vandaaD kwamen wanneer bij bij kas was en hij hoopte dat de onde Polly Dimmer zou te weten komen, hoe slecht bij wss. Mevrouw Miller was zeer zachtaardig en vertrouwend zij bekommerde zich zeer weinig om betgeen baar broeder deed zij was «eer tevreden bet kind te hebben m kweet zich zoo tronw mogelijk van haren plichtdoch zij was niet in staat om even als Snze Jernam en Rosamnnde de teekenen van hoogere afkomst waar te nemen. veiling van heeren- en klnderkleeding zou worden gehouden. Deze goederen zouden afkomstig ziin uit het faillissement van een fabrikant van heerenkleeding te 's-Hertogenbosch. Iemand, die eenigszins op de hoogte was en aandachtig las, begreep dadelijk dat het zaakje niet klopte, wijl de titu latuur niet in den haak was, en het fa- lissetnent zou zijn uitgesproken door den Rechter-Commissaris, terwijl de goed klinkende naam van den curator verkeerd was gespeld. Het groote publiek waarvoor de ad vertentie bestemd was, merkt dergelijke dingen echter niet op en wordt er de dupe van, vooral wanneer bovendien, zooals hier geschiedde, nog eene andere annonce wordt geplaatst in het redac tioneel gedeelte eener courant, welke er door haren vorm geheel op berekend is, het publiek in den waan te brengen dat het een redactioneel bericht geldt, waarin het publiek wordt aangeraden de verkooping te bezoeken Wij hebben alvorens hiertegen te ageeren, een onzer vertegenwoordigers naar 's Hertogenbosch gezonden, om te informeeren, of daar toch misschien nog een kleermaker van den opgegeven naam woonde, doch ook dit geringe schijntje van waarheid had men over bodig geacht, blijkbaar uitgaande van de redeneering: Wie de andere leugens slikte, slikt ook dat 1 In de avondbladen van Zaterdag of ochtendbladen van Zondag van te Am sterdam verschijnende bladen, werd onze waarschuwing tegen deze veiling nog opgenomen en konden wij dus nog velen op het gefingeerde faillissement wijzen. Waar wij het waarschijnlijk achten, dat dezelfde personen dergelijke trucs ook in andere plaatsen zullen vertoonen, achten wij ons verplicht onze waarschu wing in meer ruimen kring te versprei den, opdat niet èn koopend publiek èn de plaatselijke winkeliers de dupe worden. Aan de Redactie onzen dank voor de Geachte Redactie Beleefd noodigen wij U uit, in het belang van het koopend publiek zoowel als van de winkeliers het volgende een plaatsje te verleenen onder liw rubriek >Ingezonden stukken*. In een der te Amsterdam verschijnen de bladen vonden wij eene annonce, waarin werd medegedeeld, dat in een bekend verkooplokaal hier ter stede eene Op zekeren morgen werd de ganscbe huis houding van Snze Jernam, namelyk de vronw en de meid, door een luid kloppen op de dear gewekt. Mevroaw Jernam opende ze zelve en zat?, tot hare verbazing en onrast, mevronw Miller staan, met eene uitdrnkkipg vau angst en smart op het gelaat, de kleine Gerty, in eene shawe gewikkeld, in de armen hondend. De eerste uitlog waarom zij allen zoo opklopte was verward genoeglangzamerhand vernam mevrouw Jernam dat hare vriendin haar kwam smeeken eenige dagen zorg te willen dragen voor het kiDd, daar zij terBtond naar Plymouth moest. Naar Plymouth? zeide mevrouw Jernam, Waarom? Maar kom binnen. Zy traden de keurige voorkamer van mevrouw Jernam bin- nen de voorkamer waar George niet mocht rooken en waar hij al zijne avonturen aan zijne tante had verteld, ar weinig op bedacht dat het laatste zoo nabij was. Mevrouw Miller zette kleine Gerty neder, en het ki»d, geheel in de war door dat vroeg ontwaken en dien morgentocht door de kille buitenlucht klom. op de nette kleine sofa en, zich in een boek dringende, zat bet dasr volkomen stil. Einde lijk loste de aandoening van mevrouw Miller zich in traneD op, waarna zij in staat was het volgende mede te deelen Bij het aanbreken van den dag kwam eene dog-cor, bestaard door een livrei-knecht, bij haar voor de deur - het rytuig stond op oen weinig afstand van de woning van mevrouw Jernam en zij werd door dien bediende ge roepen, die haar mededeelde dat hij was ge zonden om haar mede naar Plymouth te nemen zoo spoedig als eenigszins doenlijk was; het bleek dat haar broeder, die, na het kind bij haar te hebben gebracht, naar Plymouth was gegaan, door een wagen met steenkolen wus overreden en ernstig verwond. Men had hem naar een hospitaal gebracht, waar hy eenigen tyd buiten kennis had gelegen. Toen bij tot het leven terugkeerde, sprak hy onsamenhan gende woorden; de geneesheer zeide dat zijn toestand hopeloos was. Thans was hij stervende, schoon niet buiten bewustzijn zekere geeste lijke, Colburne, was bij hem, de meester van het rijtnig, die hem tot berouw had opgewekt over zijn vroeger leven en om het, zooveel als opname. De Directie van het Week blad voor den Handeldrijvende en Industrieelen Middenstand. Amstel id, AMSTERDAM. Mijnheer de Redacteur. Gelieve onderstaand stuk in Uw blad te willen opnemen, waarvoor bij voorbaat mijn dank. Zooals reeds Woendag j.l. in Uwe kolommen werd medegedeeld, behaalde de Harmonie >de Eendracht* alhier, op het pas gehouden concours te Zalt- Bommel niet minder dan een tweetal prijzen en wel een len in den marsch- en een derden prijs a in den concert- wedstrijd. Als men de omstandigheden kent, nog mogelyk was, te herstellen van het door hem bedreven kwaad. Daartoe was de eerste stap, zooals hy dea heer Colburne meedeelde, zijn znster te spreken. Er mooht geen tyd verloren wordeD, daar het leven ontvlooder waren slechts weinige aren over en de goede geestelijke, die tot laat in den nacht by den man had gezeten om hem over te halen die maatregelen goed te kenren spoede zich huis waarts en zond zyn knecht naar Allanbay. Er was geen oponthoud. Weinige woorden van deelneming door mevrouw Jernam gespro ken, betuigingen dat goed voor het kind gezorgd zon worden en mevronw Miller verliet bet huis, liep naar het rytuig steeg in eo reed weg. Rosamunda kwam van hare kleine woning naar hare tante, reeds vroeg in deu morgen, en toen zij zich genoeg had verwonderd over de aanwezigheid van bet kind en de eerste vreugde voorby was, begonnen de twee vrouwen te spreken welk soort van mededeeling me vroaw Miller mocht ontvangen Gy kant er op rekenen, tante, zeide Rosamunde dat wij alles over Gerty te weten zullen komen. Da aren verliepen plechtstatig in het groota gebouw, toegewijd aan de oren van de smart; de znster van zwarten Milsom knielde aan het bed waar hy lag te sterven, terwijl de goede geestelijk?, die met deernis vervnld was voor de ziel van den zondaar, op beiden met ernst en medegevoel neerzag De ontmoeting tosscbeu broeder en znster was treffend geweest, en de smart der znster was vlijmend, toen de broeder haar had bekend dat by een onverbeterlijke booswicht was geweest. Kalmte bijna ge voelloosheid was op haar grievend leed ge volgd en de geestelijke had woorden van troost en van hoop gesproken, zoowel voor de levenda als voor den stervende. Degeneesheeren hadden hem voor het laatst bezocht; er kon niets meer voor gedaan worden niets dan te wachten op het lot, dat elkeen onvermijdelijk moet ondergaan. (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1912 | | pagina 5