e, Derde Blad. 111 OR n Buitenland. Provinciaal Nieuws. BINNENLAND. Q. België. Marokko. China. Engeland, NUMMER 45 ZONDAG 2 JUNI 1912. 35e JAARGANG. 60 a ■g-S 1,- 1,25 1,35 2,10 2,15 2,35 3,20 3,40 4,- 4,20 4,30 5,30 7.— rsg q-°n 1,- 1,25 1.35 2,10 2,15 2.36 8,20 8,40 4,30 5,18 8,30 2,- Kartel-Apachen. Hoe meer de verkiezingsdag nadert, hoe opgewondener de gemoederen wor den en hoe schandelijker en lager het optreden van de socialistische en liberale herriemakers. De Belgische ochtendbladen van gis teren, geven weer een heele reeKS van wandaden door de roode en blauwe propagandisten bedreven. Zoo is te Gent een onderpastoor door een troep »kartel- apachen*, zooals een der Vlaamsche bladen de deugnieten teekenend noemt, aangerand. Te Namen werden van Katholieke scholen en onderwijs-inrich- tiogen de ramen Ingegooid en de gevels met vuil besmeerd. Op verschillende andere plaatsen werden personen, die van een vergadering kwamen, aange vallen en door de herriemakers geslagen. Te Jambes losten zij revolverschoten om de rustige bewoners schrik aan te jagen enz. Het schijnt inderdaad een schrik bewind te wezen, dat de liberalen en socialisten over heel het land uitoefenen, om te pogen zoo op Zondag nog te winnen. Omtrent den toestand van afgevaar digde Colfs, op wien door de Carlisten een aanslag is gepleegd welke aanslag wel het hoogtepunt uitmaakt van alle buitensporigheden en onbeschaamdheden door de apachen bedreven, meldt het Brusselsche >N. v. d. D*, nog het vol gende «Gisteren was 't den heelen dag in de woning van den afgevaardigde een gaan en komen van personen, tot al de standen van de samenleving behoorend, d'e naar den toestand van het slachtoffer kwamen vernemen. De ministers en talrijke notabele katholieken hadden om nieuws gezonden, of kwamen per soonlijk naar den toestand van Colfs vernemen. «Op uitdrukkelijk bevel van de ge- neesheeren, mocht evenwel niemand den lijder bezoeken. De geneesheeren vree zen voor verwikkelingen, die uit de koorts zouden kunnen voortspruiten. >Met Colfs is het erbarmelijk gesteld zijn hoofd is om zoo te zeggen, één enkele wonde. De schedel is op drie plaatsen doorboordbet linkeroog is gekwetst en buitengewoon gezwollen. Een paar centimeters onder de hersenen is eene erge kneuzing waargenomen. Ware de slag die deze kneuzing veroor zaakt heeft, wat hooger toegebracht, Colfs zou op den slag doodgebleven zijn. De verklaring van de geneesheeren is uitdrukkelijk op dit punt. Daarbij nog is de linkerpols verstuikt en vier vingers der hand zijn gekwetst. »Er bestaat geen onmiddellijk gevaar, maar de toestand van den lijder is zorgwekkend. Gisterenavond was de toestand van den afgevaardigde nog ernstigerde algemeene toestand was niet verbeterd en de koorts had nog toegenomen. Te Brussel neemt men reeds de noodige maatregelen met het oog op de te ver wachten relletjes bij de verkiezingen op Zondag. De gendarmerie is aanzienlijk versterkt, heel de politiemacht en ge wapende «pompiers* zullen gereed staan en ook de burgerwacht is onder de wapens geroepen. Wanneer men leest wat tot dusver de liberale en socialistische propagandisten reeds klaarspeelden, dan heeft men zich inderdaad niet te ver wonderen, dat zulke orde-maatregelen noodig worden geacht. Het belegerde Fez. Maandag den ganechen dag en in den nacht vau 27 op 28 Mei zijn de Berbers weder tot ouder de muren der «tad gekomen. Het is onmogelijk de stad te verlaten, of zich op de wallen te vertoonen. De Fransche troepen, reeds zes batailloas sterk, zijn versterkt met een gemengd ba- taillon koloniale infanterie en^Lnegaltt sche tirailleurs, uit Mekities. De houding der troepen is uitstekend. Sedert de stammen Oelad Djainab en Cheraga zich bij de re bellen hebben gevoegd, is Fez aan drie kanten door den vijand ingesloten. Aan het gevecht met de Barbers is niet door de inwoners der stad deelgenomen. De harka heeft zich op 7 kilometer ten zuidwesten van Fez, op den Zalaghberg, weer verzameld. De algemeene toestand is nog altijd on zeker en verontrustend. Generaal Lyautey heeft aan zijn regeering gemeld f Ik bevind mij iu een vijandig land en leef onder de noodzakelijkheden, die daaruit voortvloeien'. Het gerucht, dat de stammen Fez heb ben veroverd en dat Lyautey zou zijn ver moord is niet bevestigd en de oi waarschijn lijkheid er van wordt dus steeds grooter wel blijkt Lyautey verdacht te zijn op een nieuwen algemeenen aanval. De generaal heeft de Oeleina'e en sjeiks bijeengeroepen en hun eenige ophelderingen verstrekt omtrent her protectoraat, dat tot misverstand beeft aanleiding gegeven. Naar uit Hong-Kong gemeld wordt, heerscht de builenpest er op hevige wijze. Dagelijks worden ongeveer 30 nieuwe gevallen geconstateerd. In de afgeloopen week zijD 199 gevallen geconstateerd, waarvan 168metdoodelijkenafloop. S'nds het uitbreken der pest zijn totaal 1050 personen aangetast, waarvan reeds 951 overleden. Krachtige maatregelen zijn genomen om de epidemie te bestrijden De plaatselijke autoriteiten wordeu bij gestaan door de militairen. De toestand wordt nog verergerd door het aanhou dende droogte en den geringen water voorraad. Het scheepvaartverkeer ondervindt groote vertraging tengevolge der quaran taine-maatregelen, genomen tegen sche pen, die uit Hong-Kong komen. De staking in de Londensche haven. De hoop, dat de conferentie van Vrijdag van vertegenwoordigers van patroons en werklieden, door minister Bnxtou bijeen geroepen, een bevredigende oplossing zou brengen van het geschil, dat den ha'del in de gioo'ste haven der wereld met lamheid heeft geslagen en de voorziening met levens middelen van de renzenetad in ernstig ge vaar brengt, is weder vernietigd door de mededeeling van de vertegenwoordigers der reeders, dat zij geen deel zullen nemen aan de conferentie, omdat de arbeiders zich niet hebben gehouden aaa de vroeger aangegane verplichtingen. Ook nij vorige stakingen is gebleken, dat, de werklieden er geen been in zien een eenmaal gesloten overeenkomst te niet te doen, als dat iu hun kraam te pas komt. Maar van de werkgevers eiscben zij nataorlijk onbeknibbelde nakoming van een eenmaal tot stand gekomen afspraak De arbeiders zelf hebben van den minis ter de verzekering verla.gd, dat iedere groep van arbeiders op de conferentie ver tegenwoordigd zon worden en dat elke over eenkomst bindend zou zijn voor alle werk gevers in het transport-bedrijf. Ook bet bestuur van de haven va-ï Lon den wil a&n de conferentie niet deelnemen. Die poging van de regeering om de twis tenden tot elkaar te brengen, loopt dus op niets uit. Men weet, dat de reeders gewei gerd hebben deel te nemen aan de conferentie, welke de regeeting tegen heden tusschen patroons en werklieden bijeengeroepen had. De voorzitter van den bond der ree ders van de Theems-scheepvaart, gaf het volgende communiqué aan vertegen woordigers der pers: >Wij zijn vastbe sloten door te zetten, dat de arbeiders onze voorwaarden aannemen en niet wij de hunne. De arbeiders hebben alle overeenkomsten verbroken die wij met hen hebben gesloten en wij moeten ons daartegen beschermen. De stakers heb ben zich wel bereid verklaard het trans port van levensmiddelen te vergemak kelijken, maar in plaats van tot het vervoer van licht bederfbare waren bij le dragen, weigeren zij thans de machi nes voor de koeltoestellen te bedienen*. Een drukbezochte vergadering van de Londensche Kamer van Koophandel heeft eenparig een motie aangenomen, die den nadruk legt op het recht der werkgevers, van de diensten van niet- aangesloten arbeiders gebruik te maken. Verscheidene sprekers verlangden van de regeering krachtige bescherming van de werkwilligen, voor alles tegen het posten. Het stakingscomité heeft den Natio- nalen Uitvoerenden Raad van den trans portarbeidersbond verzocht onmiddellijk een vergadering te houden met het doel een nationale staking uit te roepen, ten einde de beginselen van het trade-unio- nisme te doen erkennen. De voorzitter van het centraal bestuur van den internationalen transportarbei dersbond te Berlijn heeft een medewer ker van het Berliner Tageblatt meege deeld, dat eerst na ontvangst van het rapport der nationale organisaties, beslist kan worden, of de staking van de Lon densche havenarbeiders al dan niet ge steund zal worden door een internatio nalen boycot. Wordt dit besluit aangenomen, dan zou geen Engelsch, althans geen Lon- densch schip in een continentale haven of in eenige haven ter wereld gelost worden. De Internationale Bond omvat 47 ver schillende organisaties in alle deelen der wereld en 3/4 millioen betalende leden. Er is een uitvoerig rapport van Lon den gevraagd. Dit rapport zal worden medegedeeld aan de verschillende na tionale organisaties, die haar meeoing moeten uitspreken over den boycot. Het centraal bestuur beslist dit ze'fstandig. In Duitschland is de stemming vóór het steunen van de staking door een boycot niet ongunstig. Geldelijke ondersteuning is verboden. De vereeniging van zeelieden en die der stokers in Londen hebben de leden gewaarschuwd niet zonder bevel te gaan staken. Grondwetsherziening Verschenen is het verslag der Grond wetscommissie. Daaruit blijkt dat bij de overwegingen der commissie een voorname plaats werd ingeruimd aan de bepalingen die de samenstelling en de bevoegdheid van de vertegenwoordigende lichamen rege len. Slechts één stem verklaarde zich voor behoud van het tegenwoordige artikel 30. Des te sterker valt te betreuren dat geen enkel wijzigings-voorslel er in ge- s'aagd is eene meerderheid op zich te vereenigen. Slechts op één enkel punt ontmoetten nagenoeg alle voorstellen el kander: de Grondwet behoort zelve de toekenning van het kiesrecht te regelen. Slechts één lid verdedigde een z g. «blan- co-artikel*. Hiermede hield echter de overeenstemming op. Voorgestaan werd het algemeen kies recht voor mannen en vrouwen idem voor mannen en vrouwen die door eigen aanmelding tooncn op het bezit prijs te stellenhet algemeen kiesrecht voor mannen en een attributief kiesrecht voor vrouwen, waarbij het stellen van eischeo, aan maatschappelijken welstand ontleend, zou zijn uitgesloten. Eindelijk waren er leden, die zich voorstanders verklaarden van het algemeen kiesrecht voor mannen doch van vrouwen kiesrecht niet wilden weten. Een sterke strooming viel waar te nemen ten gunste van een aan alle ge zinshoofden toe te kennen kiesrecht, welke strooming zich echter onmiddelijk in twee beddingen deelde. Ook voor het gezinshoofdenkiesrecht was geen meer derheid te vinden. Dit geldt ook voor het actieve vrou wenkiesrecht. Evenmin kon een beslissing vallen over den leeftijd van den kiezer noch over de vraag of wellicht aan kiezers boven zekeren leeftijd meer dan ééne stem ware te verleenen. Over den stem plicht viel geen beslissing omdat deze slechts past in een stelsel van evenredige vertegenwoordiging en de Commissie was van oordeel dat ten 2anzien van dit laatste stelsel de Grondwet geen partij behoort te kiezen. Ook over de kwestie der bedeeling en andere uitsluitingen is geen beslissing uitgelokt. Zij wenscht geen ingrijpende veran dering in de taak der Eerste Kamer. De groote meerderheid der Commissie wenscht in de regeling van de erfopvol ging geen verandering gebracht te zien. Omtrent de regeling van de geldelijke verhouding tuSschen den Staat en de Kerkgenootschappen meent de Commissie dat er geen sprake van kan zijn aan godsdienstige gezindheden te ontnemen datgene wat zij thans genieten. Het onderwijsartikel wenscht de Com missie niet ongewijzigd te laten. Kort saamgevat komen de beschouwin gen hierop neer dat het bijzonder onder wijs regel, het openbaar onderwijs aan vullend zij en dat de bijzondere scholen gelijke geldelijke aanspraken krijgen als de openbare scholen. Voorgesteld wordt het inkomen van de Kroon met f 200.000 te verhoogen en te brengen op f 800.000. De uitgaven voor het onderhoud van de zomer- en winter- vei blijven worden eveneens verhoogd van f 50.000 tot f 100.000. Voorts wordt voor gesteld aan de vermoedelijke troonop volgster een gelijk inkomen te verzekeren als aan den Prins van Oranje. Zij zal het genot van dit inkomen behouden ook al wordt later een Prins van Oranje geboren. De regeling van het Regentschap wordt aangevuld en verduidelijkt. Zoo wordt voorgesteld om mogelijk te maken het opdragen van het Regentschap aan eene Prinses die bestemd is later als Koningin op te treden. De zittingsduur van de Tweede Kamer wordt met één jaar verlengd en voor gesteld verhooging van de schadeloos stelling voor de leden der Tweede Ka mer tot f2500, zoomede toekenning van reiskosten voor alle vergaderingen ook voor die van de Commission. De vereeniging van Ministerschap en Kamerlidmaatschap is geschrapt en non activiteit voorgesteld van leden van de rechterlijke macht, tot Kamerlid benoemd. De immunitiet der leden van de Sta- ten-Generaal wordt niet bestendigd voor het geval zij zich schuldig maken aan schending van hun ambtshalve of krach tens beroep bekende geheimen. De bepaling dat de raad aan het hoofd der gemeente staat is geschrapt. Aan den eisch dat het bestuur der gemeente bij den Raad moet berusten, wordt n.l. niet meer vastgehouden. De wetgever krijgt ten deze volle vrijheid. De weg wordt gebaand voor Invoering van rechtspraak door den politierechter De nominatie door de Kamer voor leden van den Hoogen Raad wordt afgeschaft De Hooge Raad biedt den Koning een aanbeveling van 3 personen aan. Aan de Kerkelijke gezindheden wordt voorgesteld een bijdrage aan den Staat te geven van f455 per 1000 leden. De Koninklijke vertrekken te Parijs. De correspondent van de N.R.Ct. te Parijs seint De inrichting van de Koninklijke ver trekken aaD het ministerie van binnen- landsche zaken is heden bijna geheel gereed gekomen. De uiterste zorg is geco'.centreerd op de slaapkamer van de Koningin, die inderdaad een juweel van edele, verfijnde, tegelijk vorstelijke schoonheid is geworden. Aan de muren hangen de schoonste Beauvais-tappls- serieën uit de tweede helft van de achttiende eeuw j bed tafel commodes, schrijftafel, pendule, alles van het fijnste, elegantste authentiek Louis XVI; meu- belkleedlng, vuurscherm en zelfs het kussen op den stoel voor het bureautje is authentiek Beauvais. In het boudoir van de Koningin ook een schoone Beau vais tappisseriezelfs in de badkamer die in wit en goud is uitgevoerd, hangen twee schoone omlijste tappisseriestukken. In de meer strenge, maar ook zeer schoone slaapkamer van den Prins, die in empirestijl is, bevindt zich een prach tig authentiek bureau van Napoleon I. Waalwijk, 1 Juni 1912. Wijdingen. Hedenmorgen zijn in de St. Jan te 's Bosch door Mgr. W. van de Ven de H. Wijdingen toegediend. Het H. Priesterschap o. m. aan de Eerw. Heeren A. de Glas, WaspikF. Hendrikx Besoijen A. Smijers, Raams- donksveer, V. v. d. Wee, Kaatsheuvel. Het H. Diakonaat aan de Eerw. Heeren A. v. d. Heuvel, Loonopzand; H. Schoen makers, Raamsdonk J, Smijers, Raams- donksveer; A. Verwiel Waalwijk. Bijzondere School. Naar wij uit goede bron vernemen zijn de plannen voor den bouw van de R K. Bijzondere Jongensschool gereed en kan de aanbesteding daarvan weldra worden tegemoet gezien. De plannen en bestekken, die zijn ontworpen door onze beide architecten, de heeren Jos van Ree en H. Meulkens, moeten door stijl als inrichting uit munten. Matinee Liedertafel. Zondagmorgen 2 Juni, 's voormiddags 12 uur, zal de liedertafel „Oefeningen Vermaak" in hare zaal „Musis Sacrum een matinée geven. Programma 1 De Almachtige Keereweer 2 Schoonheidsbede C.v.d. Linden (verplicht koor Int. Wedstr. Amsterdam) 3 De Rots in Zee R. Hol (koor naar keuze Int. Wedstr. Amsterd.) Benoeming. Naar men ons meldt is de heer J. de Bree, die vroeger geruimen tijd werk zaam was aan onze openbare school, dezer dagen benoemd tot hoofd der bekende inrichting „Eikenburg" te Stratum bij Eindhoven. Den benoemden onze gelukwensch. Schoenfabriek. Wij vernemen uit goede bron, dat een combinatie van kapitaalkrachtige per sonen in onderhandeling is om de thans ledig staande schoenfabriek van den heer B. v. d. Heijden aan te koopen. De fabriek zal geheel tot een modern bedrijf worden ingericht, waarin dan uitsluitend fijn werk zal worden ver vaardigd. Reclame. Gisteravond heeft het publiek van Waalwijk zich kunnen amuseeren met de pakkende reclame der firma Wijn malen en Haussmann uit Rotterdam. Gedurende enkele uren toch liet de reclamewagen van genoemde firma zijn zoeklicht over ons marktplein en door de straten gaan tot groot vermaak van ieder, die wel eens graag uitgelicht wordt bij donkere avonden. In navolging van Diogenes, die er met zijn lantaarntje voor enkele duizenden jaren in Athene op uit trok om menschen te zoeken, gaan Wijnmalen en Haussman met hun modern verlichtingstoestel het land door om afnemers voor hun fabrikaat te zoeken. Wedvlucht. Zondag hield de Postduivenvereni ging „De Zwaluw" een wedvlucht met oude duiven van uit St. Denis. Afstand 363l/2 K. M. Duiven waren gelost om 9.35 uur en bereikten hunne hokken als volgt: U. Min. Sec. le prijs Arn. van Muilekom 4. 24. 47 2e Adr. Stokwielder 4. 40. 48 3e L. de Kloe 4. 43. 54 4e Adr. Stokwielder 5. 9. 53 5e L. de Kloe 5. 31. 14 6e L. Kroot 5. 38. 51 Concours. Morgen, op hare Matinée, zal de Lie dertafel ten gehoore brengen de koren, waarmede zij Zondag 9 Juni a. s. op het internationaal Concours te Amsterdam in de 2e afdeeling zal optreden. Een zwaren strijd wacht onze Vereeni ging, wat genoegzaam blijkt uit het onderstaand lijstje der concurrenten, waarvan verscheidene aangevoerd wor den door dirigenten van grooten naam 1. Amstel. Mannenk. „Harmonie" 96 zangers. 2. „Constantia" Münster 54 3. Ginnekens Mannenkoor 46 4. Oefening en Vermaak 52 5. „Zanglust" Rotterdam 80 6. „Mannenzangver." Den Haag 85 7. „Onderlinge Oefening" Antwerpen 80 zangers. 8. „Vereenigde Werklieden" Leuven 90 zangers. Verplicht koor in deze afdeeling is: „Schoonheids-Bede" van C. v. d. Linden, terwijl onze Liedertafel voor tweede nummer gekozen heeft t „De Rots in Zee" van Hol. Meisjes in de Schoenmakerij. In ons vorig nummer deelden we mede, dat de Vereeniging voor Vrou wenarbeid aan 't gemeente-bestuur van 's-Gravenhage het verzoek had gericht, om de gevraagde subsidie van f2200 voorde Vakschool voor de schoenmakerij alleen te verleenen op conditie, dat meis jes evengerechtigd zijn bij de toelating. Het „Vakblad voor de Schoenmakerij" meent dat deze aanvragen met ge mengde gevoelens zal worden gelezen en schrijft aan 't slot harer beschouwing. Dat vrouwelijk personeel in de schoen makerij reeds burgerrecht verkregen heeft, is een feit, dat we niet voorbij willen zien. Als stiksters verrichten vele vrouwen een inderdaad belangrijk werk. Maar het blijft dan toch slechts een onderdeel, dat niet vergeleken kan worden met wat de vereeniging voor vrouwenarbeid op het oog heeftde opleiding van de vrouw tot beoefening van het vak in zijn vollen omvang. Ver klaarbaar zouden wij het gevonden heb ben, als de vereeniging voornoemd zich tot den minister had gewend met ver zoek om aan de Rijksvakschool te Waal wijk een aparten cursus voor schoen- stiksters te verbinden, toegankelijk voor vrouwelijke en mannelijke leerlingen, dat zou ook in 't belang van het vak zijn, maar wat zij nu verlangt, lijkt voor ons vak een twijfelachtig belang en voor de vrouw ook niet begeerenswaard. Weggeld. Door Ged. Staten van Noordbrabant is ten dienste van belanghebbenden vastgesteld een verzameling van in- lichingen in zake het weggeld, waardoor de vroegere bij afzonderlijke nota's en circulaires verstrekte inlichtingen zijn vervallen. Uit bedoelde verzameling blijkt dat ook weggeld verschuldigd is voor paarden, aangespannen voor tramwagens waarmede de bermen van de provinciale wegen worden bereden, en ook de zoo genaamde kinderrijwielen dat het oversteken van den weg niet behoort tot het gebruik maken van den weg; dat geen belasting verschuldigd is wanneer men b.v. een niet aangespannen of bereden paard of een rijwiel aan de hand over den provincialen weg leidt. Behalve voor de leden van het koninklijk huis en hun gevolg en wegens het ge bruik van rij- of trekdieren, rijwielen of motorrijtuigen voor den publieken dienst door personen die daartoe verplicht zijn bestaan er geen vrijstellingen, terwijl Ged. Staten ook niet bevoegd zijn vrij stelling of ontheffing van een of meer bepalingen der verordening te verleenen. Protestantsche veteemging tot ondersteu ning in de kosten van Christelijke ver pleging van behoeftige krankzinnigen in Noord-Brabant. Deze vereeniging hield j.l. Woensdag in de Consisstoriekamer der Groote Kerk te Breda eene algemeene vergadering. Uit de mededeelingen van het voor- loopig bestuur bleek, dat de jeugdige vereeniging reeds 360 leden telde, waar onder 37 diaconiën. Het bedrag der jaar- lijksche contributie der reeds toegetre den leden bedraagt f812.50. Na vaststelling van het huishoudelijk reglement werd overgegaan tot de be noeming van een definitief bestuur. Ge kozen werden: tot voorzitterDs.J.C.V. Meischke te Raamsdonksveertot onder voorzitter de heerj Oerlemans te Dron- gelen tot penningmeester Ds. A. Dron- kers te Dongen tot secretaris Ds. N. A. Munnik te Fijnaart en tot gewone be stuursleden Ds. P. N. de Jonge te Sleeu- wijk en de heer N. M. Basoski te Moerdijk. Bevolking. In de Stcrt. no. 122 is opgenomen een uittreksel uit de statistiek der be volking van het rijk 1911, en wel wat betreft de provincie Noordbrabant. Daar uit blijkt, dat die provincie een totale bevolking heeft van 639.507 zielen, t.w. 319.258 mannen en 320.246 vrouwen. Deze cijfers zijn voor 's-Hertogenbosch Be Echo van het Zeiden M? 111 tt o o «■°N Q n.m. 5 5*2 n.m

Echo van het Zuiden | 1912 | | pagina 9