Tweede Blad. Gemeenteraad van Waalwijk, NUMMER 48 DONDERDAG Openbare vergadering op Maandag 10 Juni nam. 68/* uur- Tegenwoordig alle leden. Voorzitter: de Burgemeester. De Voorzitter opent de vergadering, heet de leden welkom, waarna de no tulen der vorige vergadering worden voorgelezen, welke ongewijzigd worden goedgekeurd. Het stemmingsnummer is 5 en begint bij den heer A. Verbunt. Ingekomen stukken a. Een schrijven van Ged. Staten hou dende de goedkeuring van de plannen tot aanschaffing van uurwerk en brand kast en geldleening daarvoor. Voor kennisgeving aangenomen. b. Ged. Staten wenschen bij de wij ziging der politie-verordening inzake bet ruimen der privaatputten eene kleine toevoeging. B. en W. stellen voor 't in dien geest gewijzigd aan Ged. Staten op te zenden. Aangenomen. c. B. en W. hebben inzake de vak school 't volgend schrijven ontvangen van de ministers, dat door den secre taris wordt voorgelezen Na overweging van nevenvermeld schrijven en bijlagen, alsmede van de ter zake ingewonnen ambtsrapporten hebben wij, met terugzending van het overgelegde bestek met begrooting en teekeuingen, de eer uw college te mel den, dat het uwerzijds voorgestelde bouwplan voor de in uwe gemeente te stichten Rijksschool voor leerlooiers en schoenmakers met daaraan verbonden proefstation voor de ledernijverheid voor de Regeering te eenenmale onaanne melijk is, wijl de buitensporig hooge kosten daarvan de aanvankelijke raming zoover overschrijden, dat een zeer aan zienlijk bedrag voor rekening van het Rijk zou komen. Een in overleg met den voorzitter en den secretaris der commissie van advies door den Rijks- bouwkundige voor de Gebouwen van Onderwijs enz. ontworpen.vereenvoudigd schetsplan, hetwelk tot een bedrag van f 68000 aan bouwkosten komt, moet, als zijnde nog te kostbaar, evenzeer wor den verworpen Tot het aanvragen van aanzienlijke sommen bij de Staten Ge neraal voor de stichting van bedoeld instituut kunnen wij te minder vrijheid vinden, aangezien destijds, op grond van de bij uwe missive van 10 Juni 1908 No. 355, overgelegde begrootingen, aan de Tweede Kamer is medegedeeld, dat het door uwe gemeente aangeboden fonds van f 40.000 voor bouw- en inrichting toereikend zou zijn. Het zal ons derhalve aangenaam zijn van uw college een plan ter goedkeuring te ontvangen, waarvan de kosten voor bouw- en inrichting te zamen (de kosten voor den aankoop van grond dus buiten gesloten) een bedrag van f 40,000 niet of althans niet noe menswaard te boven gaan. Gezien het bovenaangehaald schrijven van uw col lege met bijlagen, waarbij de bouw- en inrichtingskosten te zamen op f 32600 werden begroot, moet het o. i. zeerwel mogelijk zijn een plan voor een een voudig doch solide gebouwen complex, naar beginselen in de memorie van toe lichting aangegeven, te ontwerpen en wat de kosten betreft, aan bovenver melden eisch voldoet. Om nu het be- grootingscijfer zoo laag mogelijk te hou den, zal in de eerste plaats in overeen stemming met het oorspronkelijk program van eischen, van een leerlooierij op groote schaal, moeten worden afgezien en slechts op eene proeflooierij met kleine kuipen evenals die aan het Lon- densch instituut, waar de heer van Gijn werkzaam is geweest, zijn ingericht. Is het hooger bedrag, noodig voor de looierij volgens de gewijzigde inzichten op normale grootte in te richten, niet van beteekenis, dan zag Z.Excllentie, dat gaarne uiteengezet. In dat geval zou hij, zoo noodig, bereid zijn zich met eene wijziging van de bouwplannen op dit ondergeschikte punt te vereenigen. In de tweede plaats diene het College met den directeur na te gaan, in hoever op diens raming der inrichtingskosten, mede in verband met het boven mede gedeelde, kan worden bezuinigd. Nu echter door de gemeente, in verband met den aankoop van een terrein en de installatie van het voorloopig proefstati on reeds een bedrag van f21.000 van de toegezegde som is gestort, wenscht Z. Ex. in de eerste plaats het voor bouw en inrichting bestemde fonds we der tot het oorspronkelijk bedrag van f 40.000 aan te vullen. Derhalve zal een bedrag van f21000 nog zijn aan te zui veren. Voor het aankoopen van een bouw terrein is bij de vroegere gevoerde on- JUNI 1912. 35e JAARGANG derhandelingen evenmin gerekend als op de voorloopige inrichting van een tijdelijk proefstation. Voor deze behoef ten, die men destijds niet heeft voorzien, is men bereid om de gelden alsnog aan de Staten-Generaal aan te vragen. Nu echter gebleken is, dat het op advies van Uw College aangekochte terrein op het oogenblik veel grooter is, dan voor de stichting der thans noodige gebouwen vereischt wordt, zoodat voor loopig de helft daarvan ruimschoots voldoende is, komt het ons niet noodig voor, dat uwe gemeente thans reeds het geheele bewuste terrein aan het Rijk in eigendom overdrage. Met de helft kan men thans goed volstaan, terwijl de andere helft dan, met het oog op eveu- tueele uitbreiding later gedurende een tijdvak van b.v. 5 jaren ter beschikking van het Rijk zou kunnen gehouden wor den. De eerst ondergeteekende zou dan bereid zijn bij het ontwerp van Hoofd stuk V der staatsbegrooting voor 1913 een bedrag van f8000 zijnde pl. m. de kosten van het voor het instituut thans noodige terrein, en het tweede deel, f 5000, overeenkomende met het voor het tijdelijk proefstation reeds uitgegeven bedrag, aan te vragen op voorwaarde dat uwe gemeente de helft van den aan- gekochten grond tegen den prijs van f 8000 voor haar rekening neemt en voor loopig voor eventueelen aankoop door het Rijk beschikbaar houdt. Thans verneemt Z. Ex. gaarne spoedig of de gemeente tot dit laatste bereid is, terwijl te zijner tijd een bouwplan ter goedkeuiing wordt tegemoet gezien op deze bazis, dat met een bedrag van f 40.000 voor bouw en eerste inrichting worde rondgekomen. Den Rijksbouwkundige voor de Ge bouwen van onderwijs is uitgenoodigd om het college hierbij naar verkiezing van voorlichting te dienen. Voorzitter. B. en W. stellen voor 't volgende antwoord te zenden: Ia voorloopig antwoord op nevens aangehaald schrijven, hebben wij de eer uwe Exellentie mede te deelen, dat de gemeenteraad ons heeft gemachtigd u te berichten, dat onze gemeente bereid is de helft van de voor de Rijksvakschool bestemde terreinen tegen den prijs van f 8000 voor hare rekening te nemen en gedurende vijf jaren ter beschikking van het Rijk te houden, onder beding, dat na verloop dier vijf jaren ook deze helft aan het Rijk in eigendom wordt over gedragen, waardoor dan gevolg is gege ven aan uw last tot aankoop van 125 meters terrein, verstrekt bij schrijven van 8 en 11 October 1910, gericht aan de commissie van advies. Bij overname van deze laatste helft zou dan aan de ge meente zijn te vergoeden f 8000 plus de rente van dat bedrag met 4°/0 ge durende 5 jaren. De Raad der gemeente was van ge voelen, dat zijnerzijds door het beschik baar stellen van f 40.000 reeds het uitei- ste is gedaan en acht zich niet verant woord, door nu wederom f 8000 voor rekening der gemeente te nemen al is het dat de mogelijkheid niet is uitge sloten, dat na vijf jaren dit bedrag zou kunnen worden gerestitueerd. Wij zullen trachten bouwplannen te ontwerpen in den geest als in nevens- staande schrijven bedoeld, die wij dan te zijner tijd ter goedkeuring zullen in zenden. Wij durven hopen dat zich dan geen verdere bezwaren zullen voordoen die de totstandkoming der reeds zoolang toegezegde stichting in den weg staan en de gespannen verwachting van zoo- velen tot nog toe steeds teleurstelden. Verwiel. De laatste zinsnede vind ik nogal gewaagd. Ik geloof dat we dan weer aan dezelfde sukkelmethode komen. Ik zou voorstellen gebruik te maken van de aangeboden hulp van der rijksbouwmeester, waar de plannen toch later ter goedkeuring terecht komen. Voorzitter. In de Kamer is 't juist aangenomen de gemeente de plannen te laten maken, omdat die veel goedkoo per bouwt dan 't rijk. In dit verband is er nog gesproken, dat de rietvlechtschoo door 't rijk gebouwd te Noordwolde zoo verbazend veel heeft gekost. Houben. Zijn die plannen voor reke ning van de gemeente. Voorzitter. Zeker, die moeten uit die f 40.000 komen. Houben, Jammer, dat men dan niet begonnen is met het begin, dan was alles al lang achter den rug. Nu zijn er dus allemaal plannen gemaakt voor niets. Is dat in de commissie zoo besproken, 't Is jammer dat de raad niet gehoord is over de kosten van die plannen, hoeveel er voor uitgetrokken moest worden. Ik vrees dat dit bedrag nu hoog zal worden en dat gaat allemaa van de som af. Timmermans-Verschure. Is dat op advies van de commissie gebeurd. Voorzitter. We hebben een schrijven gekregen, dat er plannen gemaakt moes ten worden, en daar moeten we toch een architect voor hebben. We hebben dat gedaan in overleg met den directeur der Vakschooldaarna zijn ze doorgestuurd naar de commissie van advies, die er wijzigingen in heeft aangegeven en nadat deze zijn aangebracht is 't teruggezonden en vervolgens naar het rijk. Die plannen zijn natuurlijk ten koste der gemeente, en moeten uit die f 40.000 bestreden wordenbij eiken bouw moeten toch plannen gemaakt worden, die kosten met zich brengen Houben. 't Geeft allemaal tijdverlies, als men begonnen was met begin en ineens gegaan tot de grens, die er toch bepaald was, was alles lang in orde. Zoo kan men wel plannen blijven maken, als men inplaats van 140.000 op f106.000 en later op f 64.000 komt. De raad was van een en ander geheel onkundig. Voorzitter. Als men alles vooruit wist, was het altijd goed. Ph. Timmermans. Naar aanleiding van hetgeen j|le beer Houben zegt, vooral wat 't laatste betreft, wat den schijn zou «innen wekken, dat B. en W. den raad onkundig hielden, van de plannen van ir 106 000 moet ik opmerken, dat B. en W. nooit iets van die plannen hebben geweten. Gragtmans. B. en W. zijn geheel buiten de plannen gehouden. De commissie van advies heeft ons opdracht gegeven voor de pknnen die volgens de inzichten dier commissie zijn gemaakt. Houben. Dit staat vast, dat niemand onzer weet, dat aan de gemeente Is op gedragen de plannen te maken, we heb ben er hier nooit iets van gezien. Voorzitter. De teekenlngen hebben toch ter visie gelegen. Eenige stemmendie hebben we gezien. Klijberg. Hoe hoog loopen die kosten van 't maken der plannen. Voorzitter. Dat gaat °/o gewijze elke architect doet dat verschillend, maar hij heeft het reglement van de vereeniging van architecten overgelegd. Klijberg. Hoeveel is dat zoo wat Voorzitter. Dat weet ik zoo niet uit mijn hoofd, dat is voor alles verschillend, voor detail-teekenlng, enz. Ph. Timmermans, 't Is in elkgevalhoog, de cijfers die genoemd zijn kunnen wat overdreven zijn, maar veel is 't. Klijberg. Als het plannen maken voor de haven, dan ook weer zoo hoog is, dan zou men wel wat bang worden. Voorzitter, 't Is een heel boekje, ik kan dat zoo niet uit m'D hoofd zeggen hoeveel 't is. Houben. Ik kan me best vereenigen met het door den heer Verwiel voorge stelde om den rijksbouwmeester te con sulteeren, dat de regeering trouwens zelf aanbiedt. Verwiel. Als wij er niet buiten kunnen is 't iets andersals de commissie de plannen niet goedkeurt wordt 't weer sukkelen en de rijksbouwmeester is op slot toch de man. Dan zou ik aan dat antwoord aan de ministers een slot maken, waarin er met klem op wordt gewezen, dat een groot aantal jongelui in Nederland er op zitten te wachten, dat 't niet is't belang van plaats of streek, maar wel degelijk een rijksbelang. Van Rlel. Zou de regeeringergenoegen mee nemen, als nu plannen aan dat bedrag worden gemaakt. Gragtmans. Natuurlijk. Voorzitter. Er wordt toch opdracht voor die plannen gegeven. Van Riel. Zeker, maar dan toch tot een bedrag van f 32.600. Klijberg. Er is een groot bezwaar aan, eerst was 't ook begroot en der regeering en kamer voorgesteld met uitvoerige toelichting voor f 32600 en nu komt men met een plan van f 106.000, dan de grond en als we nog eens 3 a 4% moeten betalen is er weer een '/s deel weg, dat is geen bagatel. Dan zal er lang zamerhand niet veel meer overschieten, dat men zich toch aan de vaststaande cijfers houde. Verwiel. Daarom zou ik 't, met 't oog op weer meer kosten aan den rijksbouw meester opdragen. Houben. Ik heb in de stukken niet een opdracht aan de gemeente gevonden. Voorzitter. Ik heb U alles voorgelezen. Verbunt. De laatste alinea van het schrijven van den minister wijst toch duidelijk den rijksbouwmeester aan, laten wij ons daar rechtstreeks toe wenden gaan we dien weer passeeren en komt het dan later weer bij hem, dan maken we weer fiasco. Voorzitter. Wij moeten de plannen maken, die 'worden gezonden naar de commissie van advies en dan gaan ze naar het rijk, met andere woorden naar den bouwmeester. We zullen 't zooveel mogelijk bespoedigen en zooveel mogelijk samenwerken. Van Riel. 't Is goed dat de zaak is besproken, nu zal zeker gehouden wor den aan 't maximum bedrag, wat de gemeente aan 't rijk geeft. Verwiel. 't Is geen gemeente-school, maar voor 't geheele rijk. Voorzitter. B. en W. stellen bij 't op maken der plannen zeer prijs op des kundige voorlichting en zouden daarom gaarne eene commissie uit den raad zien om dit college behulpzaam te zijn. Ik noodig daartoe uit de heeren Van Ever- dingen, Van Schijndel en Timmermans- Verschure, die deze benoeming aanne men. De Voorzitter deelt mede, dat wet houder Gragtmans zitting zal nemen in deze commissie en dankt de heeren, dat zij zich deze moeite willen getroos ten, om mede deze zaak tot een goed einde te brengen. Hij hoopt de leden spoedig te kunnen oproepen. Voorzitter. Ingevolge 't verlangen door den raad uitgesproken betreffende be paling van maximum snelheid in onze gemeente, hebben wij de eer U de vol gende wijziging der plaatselijke politie verordening voor te stellen Een motorrijtuig mag binnen de ge meente Waalwijk met geen grootere snelheid dan 20 K.M. per uur rijden In de Nieuwstraat, het Hoekeinde, het gedeelte der Grootestraat van de Put straat tot het Hoekeinde, de Hooisteeg en de Wagenstraat mag slechts met een snelheid van 10 K M. worden gereden. Op nader door B. W. aan te geven plaatsen zullen waarschuwingsborden worden geplaatst. Verbunt. Ik beb in de stukken gezien dat Ged. Staten aandringen op herziening van het politie-reglement, en in het pro vinciaal reglement wordt de maximum snelheid bepaald, en hebben wij daarin niets te zeggen, eene hoogere macht heeft dat reeds geregeld. Als U nu de snelheid vastlegt, wat zult ge dan doen bij marktdagen, 't uitgaan der kerk enz. dan hebt ge aan die bepaling al niets. Wij moeten dat niet reglementeeren, dat doet de provincie. In eene naburige ge meente handelt men in den geest als ik hier bedoel. Daar passeerde iemand uit Waspik geregeld met een veel te groote vaart, zooals hij dat ook hier wel eens doet. Men heeft hem toen aange schreven, als dat weer gebeurde, dan zdu naar Ged. Staten worden geschreven om zijn rijbewijs voor drie maanden in te trekken, en dat heeft uitstekend ge holpen. Dat is veel beterhet is ook niet juist te controleeren. Voorzitter. Ik wou dat U zulks de vorige keer gezegd had, toen heeft de raad zelf om zoo'n bepaling gevraagd. Verbunt. Juist naar aanleiding van die besprekingen, heb ik toen mijn informa ties elders ingewonnen, 't Kan best wachten tot algeheele herziening van 't politie-reglement. Houben. Ik ben niet voor opnieuw uitstellen,'t gaat hier om 't gevaar voor personen, dat geen uitstel gedoogt, wij- zlging politie-reglement is een heel ander punt. Het voorstel vanB. en W. wordt daarna met algemeene stemmen aangenomen. II. Verzoek C. M. Donker om ont slag als onderwijzer. Voorzitter. De heer Donker verzoekt wegens benoeming te Nijmegen ontslag uit zijne benoeming als onderwijzer aan de O L. School en liefst zoo spoedig doenlijk. B. en W. stellen voor hem dit ontslag eervol te veileenen met 30 Juni a.s. Aangenomen. VoorzitterHet heeft bij B. en W. een puut van overweging uitgemaakt om deze vacature met het oog op de plannen voor de bijzondere schoo niet meer aan te vullen. Wij heb ben daaromtrent advies ingewonnen van de schoolcommissie, die meent dat hierin wel moet worden voorzien. B en W. kunnen zich met dit advies vereeni gen en eene oproeping is reeds geschied. Aangenomen. Voorzitter. Verlangt een van de heeren nog 't woord. Verbunt: Naar aanleiding van 't schrijven van Ged. Staten, dat zooals ik straks reeds opmerkte, niet is voor gelezen, zou ik willen aandringen op eenigen spoed met de herziening van 't politlereglement. Voorzitter. Daar hebben wij al heel wat werk van gemaakt. Zoodra de nieuwe secretaris benoemd is, zijn we er aan begonnen, maar vooral in de eerste maanden van het jaar, is er heel wat loopend werk en dat moet ook afgedaan worden. We zullen er mee voortgaan en zoo spoedig mogelijk ermee komen. Van Everdingen. Tusschen de stukken heb ik een schrijven van den heer Van Lidtb de Jeude gezien. Ik dacht soms dat dit ook aan de orde zou komen. Voorzitter. Neen, dat Is bij vergissing in de portefeuille gekomen. Klijberg. Kan er van de plannen van de haven reeds iets worden gezegd, we hooren al zoo veel verluiden en de raad weet er nog niets van. VoorzitterToevallig zijn de plannen gisteren aangekomen. We hebben die laten maken door den ingenieur van den rijkswaterstaat, Van "Lidth de Jeude, die ze gisteren aan mij zond. B. en W. zullen ze nu eerst moeten bestudeeren, dan zullen we ze een week of drie ter visie leggen, opdat de raad zulks dan ook kan doen. Klijberg. Ik vraag alleen uit belang stelling hoe of 't er mee staatik heb al eens gedacht, dat 't daarom zoo lang duurde eer we de vorige vergadering had den, omdat gewacht werd op de plannen voor de haven. Voorzitter. Dat is wel eenigszins waar Voor Nieuwjaar zijn we er al aan be gonnen, met den gemeente-opzichter die zich hiervoor zeer veel moeite heef gegeven. We hebben verschillende plan nen gemaakt, maar we achtten de ver antwoordelijkheid zoo groot, dat w< meenden een deskundige die te moetei laten ontwerpen. Het ligt ook in mijni bedoeling bij de behandeling in dei raad, den heer van Lidth de Jeude ui te noodlgen, hier de plannen te komei toelichten. Klijberg. Ik apprecieer ten zeerste d« activiteit van B. en W. in deze en ooi dat de plannen door een deskundig! zijn gemaakt, Maar er zit toch wel iet anders in, dat ik vermeer, even te moe ten opmerken, er is door den raad geei opdracht gegeven om plannen te latei maken. U sprak zoo juist van verant woordelijkheid, maar ik acht die voo 't Dag. Bestuur nu grooter, nu de raa< in deze eerst geen uitspraak heeft ge daan, of havenverbeteiing noodzakelijl is. Zoo ja, dan ware ook opdracht ver leend aan B. en W. voor 't laten makei van plannen, met een daarvoor bepaalt credietdan was de verantwoordelijk heid van B. en W. af en het gevoelet van den raad was meer bevredigd. Di is nu niet bedoeld als onwelwillendhei tegenover 't dag. best., maar ik meende dat dit hier toch wel even te berde moest worden gebracht. Voorzitter. Zulke zaken komen nie in eens. Men begint er mee en 'i j groeit hoe langer hoe meer. B. en W wilden ook gaarne met iets goeds vooi ij den dag komen en daarom moet 't ooi door een vakman gedaan zijn. We meen den 't eerst zelf klaar te spelen, maa dat lukte niet en nu zijn we ook ii staat volledige plannen aan U voor ti leggen. I Ph. Timmermans. Het volgende heef in hoofdzaak B. en W aanleiding ge geven om in onderhandeling te tredei met van Lidth de Jeude. Deze was bezig een werk te maken voor den buitenpol der, en dat werk stond in verband me de haven. Wij moesten hem spreken of 't idee, dat wij hadden, uitgevoert kon worden, met betrekking tot zijn werl voor den polder. Zoo kwam het vanzelf te sprake, wat hij dacht van onze havei enz. Dergelijke zaken komen in uw denk vermogen langzamerhand tot daden. Houben. Wij hadden verwacht, dat eet voorstel in den raad zou komen, on deze plannen te doen maken, men hat er dan eene som voor uitgetrokben. Di raad was dan beter bevredigd en B. et W. stonden op een zuiverder standpunt Als 't werk niet tot stand komt, ziji we preventief opgetreden en zijn all* voorloopige kosten weggegooid. Klijberg. Juist zoo, U was niet vet- antwoord, meende U, als de plannet niet door een deskundige waren gemaaki:i nu juist is U niet verantwoord, omda er geen opdracht is gegeven. Verde bedoel U hiermee niets. Ik maan alleet tot voorzichtigheid aan. Ph. Timmeimans. We meenden ii conflict te komen met den buitenpoldei en toen hebben we telefonisch advie: gevraagd aan Van Lidth de Jeudetoei is hij hier gekomen, hebben we met hen geconfereerd, gesproken over de haven aan 't teekenen gegaan enz- Men kat dus niet zeggen, dat er eens 't juistt oogenblik kwam, om te zeggen nu moetei we een crediet vragen, 't is geleidelijl gegaan. Ik ben het met de heeren een: dat wij dan misschien beter verantwoort waren, maar voeger bij, dat de omstandig heden alleen er toegeleid hebben zoo t« handelen. Van Schijndel. Is er dan niet over d< kosten gesproken het lag toch op der weg daarnaar te vragen, dat doet tocl ieder in z'n eigen zaak, voor men aai iets begint, vraagt men naar de kosten Voorzitter, 't Zijn alleen schetsplannen 't is alles nog slechts voorloopig. Van Riel. U schijnt de bedoeling vat den heer Van Schijndel niet goed t< begrijpen, hij bedoelt of er niet naai gevraagd is, hoeveel 't kost de plannei maken. Ph. Timmermans. Wij hebben hen alleen zijn advies gevraagd en kondei moeilijk vragen vooruit, hoeveel kos' dat. Dan zou hij geantwoord hebben dat kan ik niet zeggen, daar ik moe nagaan wat er te doen is. 't Is nu slecht! een advies, bestek en teekening volgei later, 't is nu meer eene algemeene uit eenzetting. Van Everdingen. De ingenieur kat toch slecht eene raming maken, als ei geen plannen zijn. Timmermans-Verschure. 't Is nog geei begrooting, meer eene ruwe schatting. Van Everdingen. Dat zal niet vervai elkaar slaan, toch. Van den Broek. Aan de haven kunnei de karren aan de zandlosplaats er nooi uitkomen, 't ls zoo zacht daar, kan dat nie verhard worden. Gragtmans. Kele-i leggen daar, is no£ al kostbaar. Van den Broek. Dat geeft niets, daa: wordt hier toch niet naar gekeken. Voorzitter. Ik zal er met den opzichte gaan kijken. De openbare vergadering wordt daarn; gesloten en het primitief kohier H O behandeld in eene met gesloten deuren DeEiövaj ~i m—mmmmmmm—mmm—mmmmmmmmrni» het Zuiden.

Echo van het Zuiden | 1912 | | pagina 5