Nummer 49 Zondag 16 Juni 1912 35e Jaargang Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen. Eerste Blad. Van Houten's De beste voor den prijsl Dit nummer bestaat uit DRIE bladen FEUILLETON. Landbouw. Gemeenteraad. Telefoonnummer 38. Telegram-Adres ECHO. Ieder die een proef neemt met zal tevreden zijn en moeten erkennen dat deze cacao is 1 Kg. ƒ1.50 y4Kg.fO.42i Vlo,, -0.18 De invloed eener kalibemesting op de hoedanigheid en de opbrengst der brouwgerst. De Echo van het Zuiden Waalwyksche en Langstraatscie Courant, Dit Blad verschijnt Woensdag- en Zaterdag vond. abonnementsprijs per 8 maanden f0."6. Franco per post door het gekeele rijk f 0.90. Brieven, ingezonden stukken, gelden ecz., franco te zenden aan den Uitgever. UITGAVE: AdvertentiSn 1—7 regels f 0.60daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën 8 maal ter plaatsing opgegeven worden 2 maal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels en advertenties bij abonnement worden speciale zeer voordeeUge contracten gesloten. Reclames 15 cent per regel. Rona Cacao fj - 0.80 2349 <5" VLIJMEN. Openbare vergadering van den Raad dezer gemeente op Woensdag 12 Juni, des avonds ten 61/a uur. Voorzitter de Edelachtb. heer G. R. v. d. Ven. Ongeveer 7 uur opent de Voorzitter de vergaderingafwezig het lid J. van Wagenberg. De notulen der vorige vergadering worden voorgelezen. Van Buul. Er staat niet in dat ik gezegd heb, dat de mede-onderteekenaar van de aanklacht, van Wordragen, zelf altijd zooveel van die briefjes heeft in ontvangst Van „DE EOHO VAN HET ZUIDEN." 105). Hij ging aan boord van de „Pandion*. Ge lukkig was de hem aangeboden plaats door geen ander bezet. De betrekking was ook al even weinig verleidelijk als de tocht zelve. De mannen, die hem op tonw hadden gezet, waren vol vnnr, bezield door dat koortsachtig vnur der ontdekkers, dat reeds zoo vele slachtoffers heeft gemaakt van de tijden der Cabots af tot die der Franklins toe. De „Pandion" zeilde in de grauwe, treurige morgenschemering uit, het witte zeil verhief zich spookachtig in den mist der rivier, en zoo verdween Victor Carrington voor altyd uit de oogen van allen, behalve van ben, die met bem gingen. Het lot dier tochtgenooten bleef onbekend. Niemand kan zeggen onder welken lisberg de „Pandion" een graf vond. Moedige, flinke harten vergingen met haar, en met dezen te sterven, was het nog veel te eervolle lot van een ellendeling zooals Victor CarringtoD. XXXVIII. Oogst wat gij gezaaid hebt. Er blijft weinig meer ter melding over van deze geschiedenis van misdaad en vergelding, lijden en vergoeding. Mis Brewer deelde Pau line's treurige geschiedenis trouw mede, voor zoover die baar bekend was, en bare getui genis, in verband met die van den chemist, welke aan mevrouw Dnrski nu en dan het rampzalige troostmiddel had verschaft in hare smart en haar wee, bracht aan het licht, dat de ongelukkige vrouw, die in de thans duistere kamer van Hiltoc-buis lag, gestorven was aan eene te groote hoeveelheid opium. Douglas Dale kon dat onderzoek niet bijwo- genomen. Voorzitter. Ik ben niet verplicht al het gesprokene in de notulen op te nemen. Alleen moet ik een zakelijke inhoud geven. Van Buul. 't Heeft toch in De Echo van het Zuiden ook ges'aan en ik zou gaarne hebben dat dit alles in de notulen wordt vermeld. Ik heb ook nog gezegd, dat de armmeester ook wel niet geweten zal hebben dat zulks niet mocht, anders zou hij mij die briefjes niet hebben ge geven. Verder heb ik ook nog gezegd dat Gerrit van Stokkum nog geleverd heeft. Voorzitter. Er wordt zooveel gezegd wat niet in de notulen wordt opgenomen en ik ben ook niet van plan dit in de notulen op te nemen. Buitendien, de kwestie is nu toch geheel van de baan. Hierna wordt aan de orde gesteld. 1. Ingekomen Stukken. a. Proces-verbaal van kasopneming. Uit het onderzoek is gebleken dat alle boeken regelmatig waren bijgehouden en dat het dien overeenkomend bedrag f766.60, in kas aanwezig was. b. Schrijven van Ged. Staten, houdende goedkeuring wijziging begrootingeu. c. Idem, houdende mededeeling dat in de plaatselijke politie-verordening op de wegen moet staan in plaats van in de kom in de bebouwde kom. Dienovereenkomstig wordt de veror dening gewijzigd. d. Schrijven van Ged. Staten, houdende goedkeuring van de verordening op de heffing van staangeld. Worden voor kennisgeving aangeno men. 2. Aanbieding verslag van den toestand der gemeente over 1912. De Voorzitter biedt namens Burge meester en Wethouders het verslag van den toestand der gemeente over 1911 aan en stelt voor dit 14 dagen ter visie te leggen. 3. Verzoekschrift van A. Klerx, volon tair ter secretarie, om eene gratificatie uit de gemeentekas. Voorzitter. De heer Klerx heeft mij verzocht zijn verzoek niet ter tafel te brengen, aangezien hij tot zijn leedwezen bij zijn persoonlijk bezoek aan de raads leden, heeft moeten ondervinden, dat de meerderheid der leden zich tegen het nenhy lag door de koorts aan het ziekbed gekluisterd. Het lot, dat de vrouw bad getrof fen, die bij zoo teeder bemind en zoo onbillijk verdacht bad, kostte hem bijna bet leven, en toen bij genoegzaam hersteld was, verliet bij Engeland voor drie jaren. Voor zijn vertrek ging hij lady Eversleigh en bare moeder zien en sloot met haar, aan wien by verwant was, een innigen vriendschapsband. Hy zorgde op onbekrompene wijze voor miss Brewer, aan wie deze verlossing uit de armoede toch geen gelnk brachthaar hart was gebroken. De moeder van Victor trok zich in een klooster terug en was waarschijnlijk even ge lukkig als zij vroeger was. Zy had hem weinig lief gehad, wiens eenige dengd was geweest hem te veel aan te hangen. De vreugde van kapitein Capplestone kende geene grenzen, toen hy de kleine Gertrude in zijne armen drukte. Hij was bijna jaloersch op Rosa Jernam, toen hy merkte hoezeer het kind aan haar gehecht was; doch diojaloezie was met dankbaarheid gemengd en by voegde zijn daok bij dien van lady Eversleigh, voor de teedere zorg, die de rechtgeaarde vrouw aan de erfgename van Raynham in de ure van smart bad gewijd. Men kan wel veronderstellen dat de wereld niet lang onbekend kon blyven met deze ro mantische gebeurtenissen in den dagelykschen loop van het leven. Berichten in de nieuwsbladen maakten er melding van zonder dat men wist waaraan zy bannen oorsprong te danken hadden en men verbaasde zich over het geluk der weduwe van sir Oswald. De rijkdom dier vronw moet onmetelyk zijn I riepen aristocratische dames uit, die op wreede wijze met de knokkige vingers der armoede hadden kennis gemaakt. Haar echtgenoot liet baar onafzienbare vaste goederen na en thans komt haar eene moeder nit den hemel vallen eene moeder, die zoo ryk moet zijn, als zy zelve is. Onder degenen die aan lady Eversleigh haar geluk benijden, was zeker niemand zoo ver bitterd als de teleurgestelde neef van baren echtgenoot, Reginald. Die vronw bad tnsscben bem en de fortuin gestaan en het zou voor hem eene zaligheid verleenen eener gratificatie hebben uit gesproken 4. Verzoekschrift van C. van Helvoirt, mandenfabrikant alhier, om de voor zijne woning dichtgemaakte sloot in dien toe stand te mogen houden. Voorzitter. Destijds is in strijd met de provinciale verordening op de openbare wegen en voetpaden voor de woning van Van Helvoirt de sloot dichtgemaakt zonder dat daartoe vergunningisverleend. Bij een ingestelde strafwettelijke vervol ging schoof de een de schuld op den andere, zoodat geene veroordeeling kan volgen. Burgemeester en Wethouders stellen thans voor bet verzoek in te willigen. Zwaans. Hoe groot zijn de buizen. Voorzitter. Zoo groot als overal elders, 40 c.M. volgens de voorschriften. Het voorstel van B. en W. wordt bij acclamatie aangenomen. 5. Wijziging begrootiog over 1912. De posten onderhoud brandspuiten en aankoop stieren worden overeenkomstig het voorstel van Burgemeester en Wet houders verhoogd. De Voorzitter zegt vervolgens, dat het den leden bekend is, dat de gemeente het z.g. afzetsel, loopende door de ge- meenteweide, voor den tijd van 2 jaren tegen vergoeding heeft afgestaan aan den aannemer van den Elshout. Dit jaar had de aannemer het land niet meer noodig en om te voorkomen dat dit over een groote lengte aan beide zijden moest worden afgeheind, hebben B en W. van hem tegen eene vergoeding van f75.- vergunning gekregen het land te bewei den, zoodat thans wordt voorgesteld voor dit bedrag een post op de begrooting te brengen en dit te dekken door ver hooging van den post opbrengst van weilanden in verband met de werkelijke meerdere ontvangsten. Zwaans. Hoe groot is de oppervlakte. Boom. 1 Hectare, 85 Are. Aldus wordt besloten. Van Helvoirt. Ik heb wel eens hooren zeggen, dat de gemeente voor het afzetsel van het Waterschap de Algemeene om- kading te weinig vergoeding heeft ont vangen. Voorzitter. Volgens de door den aan nemer opgegeven grootte, is er voor het afzetsel voldoende betaald. Mocht er geweest zijn, haar in bet stof te zien krnipen als bedelares of verstootelinge. Integendeel echter vernam bij haar geluk, en de baat, welke hij haar toedroeg, waB ontzettend, ja, bijna kinderachtig in zijne doellooze woede. Het leven werd hem evenwel bijna ondra gelijk zonder zijn kwaden genius. Het vaste vertrouwen van den Franschman op eindelijk slagen, had den berooiden lediglooper in de moeilijkste oogenblikken staande gehouden. Nu stond bij echter alleen, en geene stem voor spelde hem meer zegepraal. Hij wisf, dat hy zijDS laatste kaart had nitgespeeld en verloreD. Zijn zwak karakter kon den last van ar moede en wanhoop niet dragen. Hij durfde zicb niet vertoonen in eene der clubs, waarvan bij vroeger een steunpilaar was geweest, want hij wist dat de samenleving bem party koos. Toen Bir Reginald zich dus verlaten en ho peloos zag, nam hij zyne toevlucht tot de gemeenste troostmiddelen. Hij ontvlood de streken waar zijn naam veracht was en ging naar Parijs, waar bij een ellendig kwartier betrok in een steegje bij bet Luxembourg, dat toen een net van laantjes en slopjes was. Op zekeren dag miste de portier, die onder aan den trap van bet bol woonde, den man die gedurende zes jaar dagelyks zyn celletje was voorbygegaan hy miste het hem bekende gelaat, dat hem altijd met dien wezenloozen blik des dronkaards aanzag. Wat is er van den ouden lap geworden, die daar boven in de hanebalken woont vroeg hy aan de vronw zyner kenze. Ik heb bem vandaag, noch gisteren, noch sedert eenige dagen gezien. Hy zal ziek zijn, als ik eens tyd heb, ga ik naar boven om te zien wat er van is. Een half nnrtje na de schemering bad hy vry en ging naar boven, met een oud eindje kaars, om te zien naar den bewoner. Hy bad tot in het oneindige op sir Reginald Ever sleigh kunnen wachten. De baronet, was reeds dagen lang dood, verstikt door de dam pen van een emmer houtskolen. De wind had een venstertje dicht geslagen, dat hij gewoon lijk voor luchtverversching open zette, en on bewast was de baronet uit den slaap in den dood overgegaan. echter te weinig betaald zijn, dan is dit van het Dorpstraatje. Zwaans. Notaris Tax denkt dat alles verrekend is. De Voorzitter verzoekt den heer Mom- mersteeg hiernaar een onderzoek te willen instellen. Verder zegt hij zich hierover met notaris Tax in verbinding te zulle;, stellen. Voorzitter. Het tot dusver verpachte land heeft f3261 opgebracht tegen f2341 het vorige jaar, dat is dus f 900 meer dan in 1911. De groote kwestie der finan ciën hangt echter natuurlijk van de ver pachtingen van het Ven, die nog moet plaats hebben, af. Wij zullen echterhopen, dat ook deze verpachtingen gunstig mo gen zijn. Van Engelen. De boeren aan de Haar steeg klagen er bitter over dat ze zoo moeilijk kunnen stieren, 's Morgens is het te vroeg en 's avonds te laat. Voorzitter. Dat is een lastig onder werp. Vroeger was er niemand genegen om de stier te houden. Van Engelen. De Wed. Branten zal het wel doen. Als de gemeente zich eens met de gemeente Haarsteeg in verbinding stelt zal het wel gaan. De Voorzitter zegt dat zijne verwach tingen over de gemeente Hedikhuijzen om deze zaak gemeenschappelijk te re gelen niet hoog zijn en haalt als voor beeld aan, dat de gemeente Hedikhuijzen ons nog steeds laat wachten op hun verzoek om de telephooncel gemeen schappelijk te regelen, terwijl de betrok ken post hier reeds lang op de be grooting voorkomt. Spreker heeft des tijds aan adressanten laten weten, dat de gemeente genegen was deze zaak ge meenschappelijk te regeleD, waarmede het gemeentebestuur van Hedikhuijzen is in kennis gesteld, doch het schijnt, dat men daar eenmaal ongenegen is zich tot den raad van Vlijmen te richten. Van Engelen. Zoo is het niet langer om te doen. Ik heb zoo eens nagegaan hoeveel beesten er waren. Er zijn er zoo wat een honderd, dat is veel te veel om te zeggen dat er alleen maar gestierd mag worden tot 8 uur 's morgens en dan nog even 's avonds. Boom. Wat van Engelen zegt is zeer juist. De bepaling luidt dat er van 9-4 niet wordt gestierd. De stierhouder zou Hij werd als een onbekende arme begraven, en bet gebeente van den laatsten afstammeling uit bet edele geslacht van Eversleigh lag, on der de armlastigen van Parys, op het kerkhof van Père-la-Cbaise. Voor de vrouw, integendeel, tegen wier naam Victor Carrington zoo laaghartig bad samengespannen, was er volkomen rast en vrede. Ja, Anna was tot rast gekomen, door hare vrienden omringd, zich dag aan dag verhan gende in het ontluiken der schoonheid, in de speeleche dartelheid van Gertrnde Eversleigh, de aangebeden erfgename van Raynham. Het Bcheen dat de natonr hare schoonste gaven bad uitgestort over haar, die eens eene armzalige liedjeszangster was in de herberg van Wapping. Hare lotswisseling was inderdaad won derlijk geweest, en zelfs thans, nu de lacht zoo helder boven haar scheen, dreigden alB het ware de wolken nit het verleden en wier pen eene schaduw over den glans van het heden. Zy kon dien vreeselijken nacht niet vergeten in dat haiB, te midden der moerassen, aan gene zijde van Ratcliff-Highwoyzij kon dien edelen vriend niet vergeten, die baar in de are der wanhoop had gered. De wereld verwonderde er zich over dat de eigenares van Raynham zoo lang weduwe bleef. Maar de wereld leerde dit beschonwen als iets dat van zelf sprak en lady Eversleigh was niet langer het onderwerp van allerlei bespie gelingen. Hare voortdurende dankbaarheid en vriend schap voor de Jernam's verminderde door den tijd niet. Het verschil in maatschappelyken stand tnsscben hen, bestond voor haar niet, en geen welkomer gasten kon Raynham heb ben dan kapitein Duncombe, zijne dochter of zyn schoonzoon, evenals Joyce Harker. Lady Eversleigh had hooge achting voor zulk een trouw hart en zij sprak dikwerf met hem doch zij zinspeelde nimmer op dien rampza ligen avond, toen hij haar te WappiDg had gezien. Stilzwijgend vermeden beide dat onder werp. Dat tydperk herinnerde aan te veel pijn, te veel smart. 0 ook al moeilijk anders kunnen doen ook want hij krijgt slechts f 3,50 per week. Tegenwoordig, bij de groote uitbreiding van weivee, kan hij bijna niet klaar komen en als hij thuis is, helpt hij nu dikwijls genoeg tusschen de uren. Van Engelen, Ja, Bart is in 't geheel niet onwillig hoor. Na nog eenige discussie, waarbij de heer Boom er op wees dat bij de a.s. begrooting een nieuwe regeling zal wor den voorgesteld, wordt, daar verder niets meer aan de orde is en niemand meer het woord verlangt, de vergadering ge sloten. Vooral in den laatsten tijd heeft men over de noodzakelijkheid van een kali- bemesting op gerst talrijke proeven ge daan. Ofschoon de gerst gedurende haar groeitijdperk minder kali uit den bodem haalt dan eenige andere halmvrucht, zoo zoo zou het toch verkeerd zijn, aan te nemen, dat zij weinig kali noodig heeft. Integendeel, de gerst heeft een grooten voorraad gemakkelijk oplosbare kali noo dig. Dat komt voornamelijk, doordat haar zwak wortelgestel de kali zeer moeielijk uit den bodem kan opnemen zoodat men op een grond, die slechts een gering kaligehalte heeft soms goede haver en tarweoogsten kan winnen, waar de gerst nog wel eens le wenschen over laat. Vandaar dat een bemesting met oplos bare kali, zelfs op gronden, die van na ture rijk aan kali zijn, zooals onze klei gronden, de gerst zoowel in kwaliteit als in kwantiteit aanmerkelijk doet stijgen. Bij een rijke kalibemesting daalt het eiwitgehalte van de gerst, wat, voor brouwgerst van groote beteekenis is. Nog iets anders beïndvloedt de waarde van de gerst, dat is haar bleekeblanke keur. Nu is het in de laatste jaren op gevallen (zie o. a. over de bleekende wer king der kalizouten no. 24 van Die Er- nahrung der Pflanze 15 December 1911) dat kali op de kleur van vlas geistenz. een zeer gunstigen invloed uitoefent. Een tweede reden dus, waarom een kali- Hiermede eindigt bet verbaal. Er is geen vroolijk klokgelui van huwelyk of bruilofts feest. la 't niet het lot van onscbnldigen, te lyden voor de misdrijven der boozen? De we duwstaat van lady Eversleigh, bet eenzame leven van Donglas Dale, waren bet werk van Victor Carrington iets dat hier op aarde niet ongedaan kon worden. Al is bem al bet overige mislnkt, bij is er in geslaagd twee levens te verwoesten. De tijd breDgt vrede aan zyne beide slacht offers, eeDe kalme tevredenheid, ni6t zonder bekoring. Voor de een de liefde van baar kind, een kind, opgroeiende in aanvalligheid van geest en lichaam, en die liefde schenkt een gelnk, dat echter somtijds door de herinnering aan het verleden overschaduwd wordt. Voor Douglas Dale bestaat echter eene ledigheid, die nimmer op aarde zal vervuld worden. Zal de Hemel haar ooit vergeving schen ken voor haar nutteloos leven en zal ik haar hiernamaals weerzien vraagt hy zich som wijlen af: doch bij herinnert zich alsdan de verheven troostwoorden „Komt tot mij, gy, die belast en beladen zijt. en ik zal n rast schenken a Was Panline niet belast en beladen geweest, gebogen onder den last eener beBchnldigiDg, zonder hoop, zonder vriendon, van hare ge boorte af. Hij dacht na over de onbegrensde genade en hy wenschte naar den dag waarop hij haar, die hij zoo lief had, aan gene zijde van het graf zou weerzien. Einde Einde

Echo van het Zuiden | 1912 | | pagina 1