Vierde Blad. Provinciaal Nieuws. NUMMER 5 J ZONDAG 23 JUNI 1912. 35e JAARGANG. Waalwijk, 22 Juni 1912. Vakschool. Het Vakblad voor de Schoenmakerij* haalt een gedeelte van ons raadsver lag aan, wat betreft de Vakschool. Het blad voegt er aan het slot aan toe Van harte hopen we. dat deze zaak nu eens eindelijk spoedig haar beslag zal krijgen. Al meer dan een jaar is er thans verloopen, waarin men ongetwijfeld wel hard geweikt zal hebben om deze zaak te bevorderen, maar welke ai beid klaar blijkelijk toch minder vruchtbaar is ge weest. De plannen Schijnen immers van dien aard te zijn geweest, dat men op zijn vingers kou natellen, dat de Regee ring ze verwerpen zou. Ze waren zeer waarschijnlijk mooi, maar lang niet goed koop. Men moet nu eenmaal roeien met de riemen die men heeft. Hopenlijk zal thans een zuiniger weg ingeslagen worden en zal dan ten slotte de school, waarnaar door de betrokken kringen zot? reikhalzend wordt uitgezien, verrijzen. Moge dit jaar ten minste nog met den bouw begonnen kunnen worden Matinee Liedertafel. Zondag 23 Juni matinee te geven door de liedertafel „Oefening en Vermaak" van Waalwijk en Besoijen. Aanvang 12 uur. 1. Avondster Weytz. 2. Tempelzang Budelman. 3. Schoonheids-Bede v. d. Linden. Soiree Liedertafel. Naar wij vernemen zal de Liedertafel dit jaar op Maandag in de Kermis in plaats van een Matinée een Soirée geven. Op deze Soirée zal de vereeniging „Entre Nous" medewerken en een paar der mooiste scènes van haar repertoir uitvoeren. De Soirée zal verder met een bal besloten worden. Voetbalver. Waalwijk Vooruit Morgen neemt W. V. deel aan de seriewedstrijden te Dorst (bij Breda). De strijd gaat hier in hoofdzaak, te gen het Bredasche H. M. S. Verder ne men nog deel H. M. S. II en Dorst zelf. Het zou daarom al raar moeten loopen als W. V. niet met H. M. S. I in den eindwedstrijd komt. Ondertus- schen zijn de Bredanaars de lastigste concurrent, die W. V. dit seizoen te bestrijden heeft gehad. Op eigen terrein werd W. V. onlangs met 2—1 geslagen en alhoewel we op den oogenblik het W. V. team sterker achten dan indertijd kunnen we daar weer tegenover stellen, dat H. M. S. toen ook verscheidene invallers had, alles bij elkaar genomen durven we morgen een prachtigen kamp tusschen H. M. S. en W. V. voorspel len en zal ons inziens een beetje ge luk de schaal naar den een of den an deren kant doen overslaan. Wij vertrouwen, dat de geel-zwarten hun beste beentje voor zullen zetten en alles in het werk stellen, om de vele belangstellenden niet teleur te stellen. Prijzen bestaan in Zilveren lauwertak en kruis. De tocht gaat per rijtuig, voor dege nen, die de tour soms wenschen mee te maken, zij gemeld, dat er nog twee plaatsen vrij zijn. Opening. Met welgevallen zullen velen reeds meermalen de verbouwing van het oude huisje, gelegen naast den heer van Roessel, tot een prachtig modern win kelhuis, hebben gadegeslaan. Is aan het front, dat er zoo smaakvol uitziet reeds alle zorg besteed heden, nu de winkel is geopend, en de firma Van Bladel Zonen eene mooie en groote verscheidenheid van bloemen op kun stige wijze heeft geetaleerd, nu vormt het in- met het uitwendige een zeer mooi geheel. Het pand met zijn mooie winkeplui mag beslist als een aanwinst voor de Grootestraat worden genoemd. Dat de ondernemers in alle opzichten goed succees mogen hebben 1 Ongeval Woensdag raakte een werkman op een stoomlooierij alhier met den voet tusschen een vleugel van een droog- inachine met het gevolg, dat het li chaamsdeel geheel werd opengereten. Dr. v. Gils verleende de eerste genees kundige hulp. De toestand van den ge wonde, vader van vier kinderen, is naar omstandigheden wel. Zoolleer en huiden. Het Bat. Nbl. klaagt erover dat de voorraden in de magazijnen en werk plaatsen zoo gering zijn, zoodat er voor de militairen een groot tekort aan klee ding en schoeisel bestaat. Als een typeerend voorbeeld wijzen wij op den directeur der gevangenis te Djokja, die beweerde, dat hij nog voor twee jaar zoolleer in voorraad had en aan alle aanvragen kon voldoen. Maar het bleek, dat die directeur de huiden, welke volgens het bestaande contract nog moesten worden geleverd eenvoudig tot zijn voorraad leder rekende. De hooihandel. Het oude hooi is in Beneden-Lang straat nog niet geheel opgeruimd en meer nog is er voorraad van overjarig hooi. De laatste weken is er van een en ander nog al afgeleverd kunnen worden aan den prijs van f 14 ii f 15 en voor het overjarige f 12 a f 14. Het gr.' sgewas geeft dit jaar in deze streek een groot beschot, wat vooral in het voordeel der verpachtingen is, te meer wijl de hoogere zandstreken zoo maar een schraal gewas geven. Dooreen genomen wordt er duurder gepacht dan het vorige jaar. Met den hoo'bouw heeft men een aanvang ge maakt, maar het weder is aanvankelijk niet zeer gunstig daarvoor. De Katholieke Illustratie van deze week bevat de volgende I'LATEN Het vierhonderdjarig be staan van het St. Georgiusgllde te Stra tum, Twee beroemde kerkeo van Parijs. Het vijfjarig bestaan van den R. K- Diocesanen Middenstandsbond in het Bis dom Haarlem (2). Mgr. J. Biermans. De koning der wo.estijn, Van de interna tionale gildefeesten te Stratum (3). De barmhartige Chris'elijke liefde. H. M. de Koningin op het inanoeuvreveld te Satory. H. Sacramentsprocessie te Heerlen. Pastoor P. Verkuylen. Mgr. J. P. Mens. H. Sacramentsprocessie te Brunssum. D. P. Hamers, f De Z E. Pater Li- beratus van Exel, De Vendémiaire* de gezonken Fransche onderzeeboot. J J. Klessens. Van het Bondsconcours in een echt vaderlandschen tak van sport. De heer L. Hurkmans. Een actueel kiekje. De H. Antonius. Zustersmart. Rebus. TEKST Bij onze Platen. Een Oase (vervolg.) Mgr. J. Bieimans. Nooit ge dacht. Allerlei. Van de Internationale Gildefeesten te Stratum. Saulus (ver volg). Heerooms feestdag. Moeders huishoudboek. Inhoudsopgave. De overstroomingen i?i N.-Brabant. Door den hoofdingenieur van den pro vincialen waterstaat in Noord-Brabant, is aan de Provinciale Staten een rapport ingediend naar aanleiding van een voor stel door de Staten-leden H. G van Leeuwen, P. Strijbosch, P. Panken enj. Baken, gedaan, om een onderzoek in te stellen naar de oorzaken, die geregeld eiken zomer de hooi en weilanden langs rivieren en riviertjes van een groot ge deelte van Zuidelijk en Oostelijk Noord- Brabant doen overstroomen en in hoever re de ontginning van heide en woeste gron den hiervan de oorzaak kunnen zijn. En tevens om de middelen aan te wijzen om een meer geregelden afvoer van wa ter te verkrijgen. Genoemde Statenleden zeggen o.a. in hun memorie van toelichting Dat vooral in de laatste jaren de landen des zomers veel last van water hadden dat het hun voorkomt dat het voor de twee rivieren de „Dommel en'de „Aa", die zich te ,s Hertogenbosch vereenigen en al het water van de provincie ten Oosten van Tilburg, behalve het kleine stroompje „De Raam" en de water-aflossing te Oeffelt, moeten afvoeren en bovendien nog het irrigatiewater uit België, een voor de betrekkelijk kleine stroomen ont zettende massa is. Na in bijzonderheden er op gewezen te hebben, dat dit irrigatiewater in hoofd zaak uit de verschillende ontginningen vandaan komt, zouden de voorstellers het betreuren, indien door te veel heide- ontginningen de schoone Noord-Brabant- sche riviervalleien met haar vruchtbare hooi- en weilanden zouden moeten lijden. De hoofdingenieur, de heer H. van Schevichaven, is van meening, dat o.a. het vele water, dat in Noordelijk België voor de bevloeiingen wordt gebruikt, den watertoevoer in Noord-Brabant zeer vergroot terwijl de invloed der heide- ontginningen op dien toevoer over het algemeen wordt overschat. Dit wordt ook hierdoor bewezen, dat voor de groote ontginningen der Peel onder Deurne plaats hadden, het be doelde land reeds door overstroomingen werd geteisierd. The United Shoe machinery Co. Uit het rapport van den president op de jaarvergadering blijkt, dat de zaken dezer maatschappij weer een aanmerke lijk hooger cijfer tegenover 't vorig jaar te aanschouwen geven. Het aantal machi nes dat in de Vereenigde Staten op 1 Maart 1912, in huur was, bedroeg het cijfer van 97.081 stuks, wat beteekent eene toename over 't laatste jaar van 75/i0 °/o- Een grooter aantal was afge leverd door de afdeeling Beverly, dan de inzendingen komen ook buitenland- over eenig ander tijdperk in 't bestaan sche firma's voor, waardoor deze Ten der maatschappij. Er zijn 4200 bedien- j toonstelling des te belangrijker belooft den werkzaam. Men zou zoo zeggen, dat die Ameri- kaansche schoenfabrikanten met hun reuzenfabrieken, die veelal prachtige resultaten hebben, toch nog zoo'n afkeer niet hebben, van de hier door sommi gen, maar vooral door autoriteiten, die ei eigenlijk niets van weten, gesmaadde huurmachines. Men ziet er o.i. zoowel hier als in Amerika, toch wel mooie resultaten van. 7 entoonstelling. lede-, bedrijf te Bautzen in Saksen Van 10-13 Augustus a.s. zal in boven genoemde stad gemelde tentoonstelling gehouden worden, waarvan Staatsminis ter Graaf Bitzthum bereidwillig het Beschermheerschap op zich genomen heeft Deze vaktentoonstelling treft samen met 'e 18e algemeene Jaarverga dering van den Bond van Saksische Schoenmakers, en belooft schitterend te zullen slagen. De ruimte der hallen die eene oppervlakte van circa 3000 vierk. Meter beslaan is reeds zoo goed als geheel besproken. De voornaamste firma's in schoenma chines en alle tot het vak behoorende artikelen zullen met het beste en het nieuwste, dat in den laatsten tijd geleverd werd, voor den dag komen. De meeste machines zal men in werking kunnen zien. Bijzonder belangwekkend belooft te worden de groote inzending maatschoe nen, luxe- sport- en orthopedisch schoei sel, vervaardigd niet alleen door Duitsche werklieden, maar ook door Oostenrijk sche en Hongaarsche. Als vaste be zoekers worden verwacht minstens 10000 lieden die tot het schoen- en ledervak behooren. Verdere inlichtingen worden gaarne verstrekt door den leider der tentoon stelling den heer Paul Hilger, Leipzig, Senefelderstrasse 15. Tesselschade.*- De Algemeene Nederlandsche Vrou- wenvereenlglng sTesselschade*, die hare werkzaamheden over 't geheele land uit strekt werkt te' bate van de onbemiddelde beschaafde vrouwen eD meisjes zonder onderscheid van godsdienst. In hoofdzaak bestaan middelen waar door hulp wordt verleend, in het geven van voorlichling omtrent de vereischten voor en e vooruitzichten in verschillend beroepen, en de beste opleiding daarvoor (Vooriichtings-bu- reaux) het zoo noodig en zoo mogelijk ver- leenen van geldelijke hulpbij dieopleiding het tot elkander brengen van betrekking zoekenden en betrekking-aanbiedenden, dus het zoo mogelijk bezorgen (bemid- j delen) van betrekkingen, hieronder ook begrepen lessen, pensionnaires enz. (Be- middelings-bureaux) het geven van de gelegenheid aan haar die niet op andere wijze kunnen werken, om door handenarbeid (z.g. vrouwelijke handwerken, inmaken van vruchten, zuur enz. schilderen, cartonneeren, boekbinden mandenwerk enz. enz.) in haar onderhoud te voorzien (depót, bazaars). Het Zegers-Veeckens-Fonds een af zonderlijk fonds der Vereeniging is voor namelijk bestemd tot het steunen van onbemiddelde bejaarde of zieke dames. De bilbliotheek verschaft gratis boeken, voornamelijk voor studie. Voorts neemt de Vereeniging een examen af voor kinderjuffrouwen, en reikt na goed afgelegd examen een eigen diploma hiervoor uit terwijl verschillende cursussen ter opleiding voor dit examen door de Vereeniging zijn opgericht. Het Maandblaadje wordt gratis aan de plm. 5800 leden toegezonden en bevat o. a. advertenties van belrekkingzoeken- den en betrekking-aanbiedenden, van scholen, pensions enz. Raad en steun van allerlei aard wordt verder naar beste weten en kunnen ver strekt aan alle vrouweD, die er om vragen. Opdat nu alle vrouwen, die raad en steun van »Tesselschade« behoeven, dien zullen kunnen vinden, is ons land verdeeld in 76 Afdeelingeu en Corres pondentschappen, zoodat iedereen zich bij eene niet al 'e veraf wonende Be- stuurder.es kan vervoegen. Het Correspondentschap Sprang wordt bestuurd door Mevr. G. M. M. Meijer- Krom, en omvat de volgende plaatsen I^aardwijk, Besoijen, Capelle, Druoen, Elshout, 's Gravenmoer, 's Grevelduin- Capelle, Kaatsheuvel, Klein-Dongen, Loon-op-Zand, Loonschen Dijk, Raams- donk, Sprang, Vrijhoeven-Capelle, Waal wijk, Waspik. Het Correspondentschap Tilburg wordt bestuurd door Daamen (Wolstraat) en omvat Alphen, Baerle (Nassau en Hertog), Berkel, Diessen, Dongen, Enschot, Es- beek, Gilze, Goirle, Hilvarenbeek, Korvel, Moergestel, Oisterwijk, Rijen, Tilburg, Udenhout, Ulecoten. De Tentoonstelling te Bergen-op-Zoom. De inschrijvingen voor de afdeeling Industrie zijn zoo talrijk, dat het gebouw te klein is geworden, niettegenstaande de groote ruimte die het bood. Onder te worden. Teneinde te voldoen aan de nog zeer vele aanvragen, heeft het Comité beslo- De bepaling, dat alléén die jonge paarden die verwekt zijn door goedge keurde hengsten zullen mogen worden bekroond, vond vrij algemeene instem- mign. Eenige leden hadden er bezwaar tegen ten, het Industriegebouw nog met de dat aan hengsten die ouder zijn dan 7 helft te vergrooten, zoodat zij die aan vragen deden of zulks nog wenschen te doen hiertoe de gelegenheid hebben tot en met 1 Juli a. s. Na dien datum is men niet alleen niet meer verzekerd van plaatsruimte, doch moeten ook de prij zen der plaatsen noodzakelijk verdub beld worden. In de afdeeling Landbouw hebben de grootste fabrieken van Landbouwwerk tuigen ingeschreven. Zooeven verscheen het vraagprogram voor de afdeeling Tuinbouw. Ook aan de samenstelling hiervan is de meest mogelijke zorg besteed en heeft hierbij dezelfde grondgedachte voorgezeten, n.l. de tuinders en bloemisten voor te lichten mei wat elders plaats vindt, in één woord hen onderrichtend in het vak. De in zendingen zijn verdeeld als volgt I Kasplanten II Planten voor den vollen grond III Afgesneden bloemen en binderij IV Groenten V Ooft; VI Tuinaanleg VII Tuinbouwwerktuigen en gereed schappen, tuinmeubelen en sieraden. VIII Tuinbouwliteratuur en leermidde en IX Verpakkingsmateriaal X Bijenteelt. Voor elke afdeeling zijn belangrijke prijzen uitgeloofd, zoodat ook deze af deeling, aldus voorbereid, algemeen in den lande sympathie zal ontmoeten. Exemplaren van het program zijn te bekomen bij den Algemeenen Secretaris der Tentoonstelling, dhr. H. P. M Ver linden te Bergen-op-Zoom. Voorloopig verslag der Tweede Kamer over het ontwerp tot wijziging en aanvulling van de Wet op de Paardenfokkerij iqoi. Aan dit uitvoerig verslag, dat dezer dagen verscheen, ontleenen wij de vol gende punten De pogingen door den Minister aan gewend om te voorzien in de leemten welke de bestaande wet blijkens de ervaring vertoont, vonden vrij algemeene instemming. Dat nog vele paardenhouders hunne merriën fn strijd met de wet door niet- gekeurde hengsten laten dekken, achten intusschen sommige leden zoo al niet te rechtvaardigen, dan toch zeer be grijpelijk. Het verbieden van dat dekken acht men een te sterk ingrijpen in de vrijheid van beroep, dat zonder precedent is. Toch wenschen deze leden daarop niet terug te komen, nu de wet in ver schillende opzichten gunstige resultaten had opgeleverd. Maar men wilde wèl waken tegen overdreven strengheid bij de invoering der wet. Zij verlangen verder gelegenheid voor hooger beroep en afzonderlijke keuringscommissiën voor koud- en warmbloedige hengsten. Over eene regeling der beroepscommis siën liepen de gevoelens zeer uiteen. Eenige leden hadden bezwaar tegen de hoogere kosten, die de wijziging der wet zou medebrengen en die in hoofd zaak aan de welgestelde landbouwers ten goede zou komen. Liever zag men meer ten koste gelegd aan de verbe tering van het rundvee en van het geitenras Verscheidene andere leden kwamen met kracht tegen deze beschouwing op. Zij wezen er op, dat het geen voor de paardenfokkerij uitgeven wordt, ook aan den kleinen landbouwer ten goede komt. Ook is het een landsbelang, dat althans onze artillerie-paarden uit het eigen land getrokken kunnen worden. Verder werd gewezen op het ernstig gevaar dat dreigde door de steeds meer doordringende kruissing van koud- en warmbloedigen die noodwendig moet leiden tot een totaal verbasterd ras. Met het oog daar op zal men genoodzaakt zijn alléén premiën toe te kennen'aan paarden die ingeschreven zijn in een erkend stam boek of die als volbloedafstammelingen bekend staan. Omtrent het zitting nemen van mili tairen in de regelings-en keuringscom missiën liepen de gevoelens zeer uit een. Sommige leden wenschten bij het toe kennen van prijzen waarborgen te eischen tegen het te menigvuldig dekken door de hengsten tot schade van de eigenaars van merriën. Verscheidene leden hadden er ernstig bezwaar tegen, dat aan de keurings commissiën de bevoegdheid zou wor den toegekend om bij de keuring te letten op „afstamming, overervende eigenschap pen, karaktereigenschappen en ver richtingen van de hengsten. Eene bewe ring, dat een hengst niet voldoende zijne goede eigenschappen op de veulens zal overbrengen, ontsnapt naar hunne mee ning aan elke controle. Bij invoering van de gewraakte bepaling zou eiken vasten maatstaf bij de beoordeeling ontbreken en aan de keuringscommissiën veel te veel de vrije hand gelaten worden. jaar slechts kleinere premiën werden toegekendterwijl juist pas op dien leeftijd de waarde als fokdier zooveel beter kan worden beoordeeld. Voor ou dere hengsten zou men hoogere prijzen beschikbaar willen stellen. Ook herhaalde primeering, uitmuntende hengsten achten zij zeer wenschejijk. Over de zware stiaffen bedreigd tegen 't niet onmiddelijk vertoonen der dekbe- wijzen, werd verschillend geoordeeld. De boete van f 300 op het dekken met niet goedgekeurde hengsten, wenschen sommigen verhoogd te zien tot f 500. Schoeneninvocr in Zuid-Afrika. Omtrent de waarde van den invoer van schoenwerk ia Brltsch Zuid-Afrik* geeft de officieele Zuid Afrlkaansche handelsstatistiek de volgendeinlichtingen. Mansschoelsel werd er ingevoerd in 1911 voor p.st 655.876, tegen in 1910 voor p.st, 652.380, en wel voornamelijk door Engeland. Amerika, Oostenrijk, Duitschland en Nederland Vrouwenschoeisel werd er ingevoeld in 1911 voor pst. 319.314, tegen in 1910 voor p.st. 349,209, afkom tig in hoofdzaak uit Engeland, Amerika, Ne- detland en Oosteniijk. Kinderschoeisel importeerden meest Engeland, Amerika en Nederlaod ter waarde van p.st. 170,584 in 1911, tegen p.st. 176.441 in 1910. Pantoffels en Chinees schoeisel kwam meest binnen uit Oostenrijk, Duitschland, Nederlaud en Engeland, ter waarde van pst. 27.546 in 1911 en p.st. 26,281 in 1910 Zadelmakerswerlc leverden Engeland en Nederland voornamelijk, en wel voor pd.St. 77371 in 1911 en pd.st. 66.303 ia 1910. Het grootste schoenencentrum. Het graafschap Essex, waarin Lvnn, Haverhill, Salem, Newburyport, Beverly en andere schoenfabriceerende steden gelegen zijn, gaat door voor het grootste schoenencentrum ter wereld. Volgens de nieuwste statistische cijfers der Ver eenigde Staten telt het 307 schoenfa brieken, of meer dan een vierde van h?t totaal aantal schoenfabrieken in Noord- Amerika. Deze fabrieken werken met 26.198.85 5 dollars kapitaal en 29.989 man personeel betalen jaarlijks 17.160 363 dollars loon en fabriceeren per jaar voor 70.724.831 dollars schoenwerk. In datzelfde graafschap zijn voorts nog 124- fabrieken van ondertuigen met 1839 werklieden, 140 fabrieken van schoet- fouroiturea met 2573 werklieden, 73 le— derfabrieken met 5975 werklieden, 7 fa brieken van lederwaren met 91 werk lieden, 10 leestenfabrieken met 156 werklieden en verder nog een paar fa brieken van schoen- en looierijmachines, zoodat de totale productie van degeheele schoen- en leder-industrie en aanverwante vakken in Essex meer dan 100 millioen dollars per jaar bedraagt, zijnde onge veer een zevende van de totale productie dier industrieën in Noord-Amerika. XJA v. d. S. j VRIJH.-CAPPEL. De Zangvereeniging »Hallelujah> ontving dezer dagen het kritisch verslag van het concours te Barendrecht. Hét oordeel der Jury over deze vereeniging is bepaald gunstig, als ze zegtDit koor heeft een uitstekende Ensemble» terwijl de opvatting ook goed te noemen is. Jammer dat de sopranen wat ruw zingen. Dit koor kart 't ver brengen. Met 110 punten werd de 3e prijs A toegekend. Donderdag 27 Juni a.s. zal alhier in de zaal van den Heer Stam een Liederen-avond gegeven worden door den zoo gunstig bekenden Waalwijkschen zanger den Heer Jos Wilmont met zijn pianist den heer H. de Ruijter. Wij twijfelen niet of den Heer Wilmont met zijn heldere krachtig ontwikkelde stem, waarmede hij elders reeds zooveel succes behaalde, wacht in onze op muzikaal gebied steeds vooruitstrevende plaats een flink succes. LOONSCHEN DIJK. De WelEerw. Heer Ds. Meischke te Raamsdonk hoopt Zondagnamiddag te twee uur in de Ned. Herv. Kerk alhier op te treden. CAPELLE. Woensdag haalde onze dorpsgenoot de heer M. de Jong, student in de geneeskunde te Utrecht, zijn Candidaats-examen. Den geslaagde en familie onze gelukwenschen. Deze week ving M. alhier in de haven een paling met het gewicht van 4 pond. Een buitenkansje dat in dezen tijd van het jaar aan niet veel visschers ten deel zal gevallen zijn. WASPIK. De werkman Verduin viel op de scheepswerf alhier van een schip op een anker en bezeerde zich dermate dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. VRfJH.-CA.PPEL. Bnrgemeeeter en Wet houders der gemeente Vrijh -Cappel brengen ter krnuia va.i belaugbehbeuden, dat de in- cho van het Zuiden.

Echo van het Zuiden | 1912 | | pagina 13