Nummer 51 Zondag 23 Juni 1912 35 Jaargang Derde Blad. Gemengd Nieuws. DE 00BL0G Buitenland, Gemeenteraad. Ingezonden Stukken. O ostenr ij k- H on garij e WASPIK. Openbare vergadering van den raad dezer gemeente op Vrijdag 21 Juni des voormiddags ten half tien uur. Voorzitter Edelachtb- heer P. Dekkers. Klokslag half tien opent de Voorzitter de vergadering; aanwezig zijn a'le leden. De notulen der vorige vergadering worden na voorlezing onveranderd goed gekeurd en vastgesteld. Aan de orde 1. Ingekomen stukken. a. Schrijven van Ged. Staten, hou dende goedkeuring tot verkoop van een strookje grond aan J. Glas. b. Idem vaststelling Kohier Hoofd. Omslag op een bedrag van f 4137.80*. c. Idem hondenbelasting op een be drag van f 192. d. Mededeeling dat B. en W. tot wegwerker hebben benoemd Nico Smits. Voor kennisgeving aangenomen. e. Aanbieding van het verslag van den toestand dezer gemeente. Wordt gedurende 14 dagen voor de leden op de secretaiie nedergelegd. 2. Onderzoek geloofsbrieven van het nieuwgekozen lid Langerwerf. Tot leden van de commissie belast met het onderzoek worden benoemd de heeren Zacht, Kamp en Zijlmans. Na onderzoek deelt de heer Zncht mede, dat de commissie alles in orde heeft bevonden en adviseert tot toe lating. Aldus wordt besloten. 3. Schrijven van Ged. Staten houdende voorstel toe verhooging van de salarissen van den Burgemeester en Secretaris. Voorzitter. Ged. Staten stellen voor om het salaris van den burgemeester van f 700 op f 750 te brengen en dat van den secretaris van f 850 op f 900 Ged. Staten vragen of de raad hiertegen eenig bezwaar heeft. Van Son. Geven Ged. Staten niet aan uit welke middelen we deze ver hoogingen kunnen nemen. Als het Rijk nu mede daarin tegemoet kwam. Voorzitter. Dat moet uit de gewone inkomsten gevonden worden. Met algemeene stemmen wordt goed gevonden de salarissen met 50 gulden te verhoogen. 4. Vaststelling van de instructie voor den gemeente-arbeider.^ De man zal 2 dagen per week jn dienst moeten zijn en zal dan zorg dragen dat alle de gemeente behoorende grint- en zandwegen behoorlijk in orde worden gehouden. Van Son. Als hij niet behoorlijk voor 't een en ander zorg draagt, wat dan Voorzitter. Ja, dan zullen wij hem er op wijzen en baat dat niet, dan ont slaan we hem natuurlijk. Van Son. Omdat daar geen enkel artikel iu de instructie over voorkomt. Voorzitter. Wij kunnen dit doen, als u het verkiest, de macht hebben wij echter toch om hem, wanneer hij zijn plichten Diet volbrengt, te ontslaan. Hierna wordt, na bijvoeging van een desbetreffend artikel, de intructie vast gesteld. 5. Vaststelling instructie gemeente bode. De heer van Son merkt op, dat hij het aanmaken van de kachels ook bij de te verrichten werkzaamheden van den bode zou zetten. Door weer een aparte betaling daarvoor geven^ou spreker niet doen, wijl de H. O. Omslag toch reeds zoo hoog mogelijk is opgevoerd. De salarissen van Burgemeester en Secre taris zijn verhoogd, waar moet he t van daan komen allemaal. De bode behoeft van 's morgens 8 tot 12 uur hier te zijn en geniet daarvoor een inkomen v Dor van f 150 per jaar, wat spreker mooi genoeg vindt betaald. (De heer Klaassen verlaat de ver gadering.) Hierna wordt, na bijvoeging van deze bepaling, de instructie vastgesteld. 6. Vaststelling staat van oniabure posten. Voorzitter. De aanslagen vaui den Hoofd. Omslag zijn met ultzonderin g van f 9.28 allen goed betaald. P. Rekkers, Muskens, A- Gommers en Kools kunnen gewoonweg niet betalen, daarom stellen wij voor deze posten voor oninba.ar te verklaren. Aldus wordt besloten. Van Son. De woning van Muskens is onlangs onbewoonbaar verklaard, doch ik heb nog steeds oiets ervan bij de Gezondheidscommissie gezien. De Bont. Er is wel over gesproken het te doen, maar besloten is het niet. Van Son. Er is toen wel geen enkel voorstel van geweest, doch ik meen zeker dat het besloten is. Eerdaags worden door de gezond heidscommissie toch alle huurhuizen her zien. Gebleken is dat een vorige keer alle huizen Diet zijn opgegeven. Wordt besloten over de woning van Muskens aan de Gezondheidscommissie advies te vragen. 7. Af- en overschrijving op de be grooting. Voorzitter. Er moet voor een totaal bedrag Van f 123.647a worden overge schreven. Na voorlezing van de verschillende overschreden posten vraagt de heer van Son hoe het komt dat de lantaarns stuk zijn geworden. Voorzitter. Ja, hoe komt dat, van ouderdom. Van Son. Ik dacht soms door balda digheid. Voorzitter. Neen, de lantaarns zijn oud. maar wij laten ze zoo ieder jaar maar een beetje op kallefateren omdat wij nog steeds in hoop leven dat wij spoedig zullen kunnen profitèeren van de elec- triciteit, 't zij van Raamsdonk, 't zij van de Peel-Centrale Van Son. Op Raamsdonk behoeft men niet te rekenen. Voorzitter. Bij een arrestatie is de jas en borstrok van veldwachter Konings geheel stuk gesneden, terwijl hij zelf ook ernstig is mishandeld zoodat hii ongeveer 3 weken onder dokters behandeling is geweest. Ik stel voor Konings een kleine vergoeding te geven van f 30 da'» kan hij daarvoor de doktersrekening betalen en een jas koopen. Teunen. Hoe luidt zijn instructie. Van Son. Hoe luidt zijn instructie. In een instructie kunnen dergelijke bepa lingen toch niet in worden opgenomen. Voorzitter. Die stelt de Commissaris van de Koningin vast. Teunen Ja, maar dan zal dat hier toch wel bekend zijn. Hij krijgt f 525 salaris en daar moet hij zijn eigen kleeding van koopen. De gemeente kan er toch niet voor zorgen als zijn jas kapot gesneden wordt dat hij een nieuwe krijgt. Van Son. Ik vind dat de gemeente zedelijk verplicht is dat wij veldwachter Konings eene vergoeding geven. Waar moet het heen als er opstootjes in onze gemeente plaats hebbeD en de veldwach ter weet dat, als zijn goed wordt ver nield, hij daarvoor geen vergoeding krijgt. Hij zal dan wel zorg dragen dat hij niet in het gedrang komt, dat zou ik ook doen. Neen, willeD wij hebben dat de orde in Waspik steeds blijft gehandhaafd dan moeten wij zorg dragen dat een veldwachter vergoeding krijgt. Ik wil zelfs nog verder gaan en voorstellen dat de veldwachters worden verzekerd tegen ongelukken, dat kan zooveel nieyt kosten Krijgt een veldwachter dan eens een ongeluk, dan zou men een plaatsvervan ger kunnen aanstellen zonder dat het de gemeente iets kost. Teunen. Hij hoeft geen politie te spelen als hij niet wil, dat is afhankelijk aan zijn zaak als zijn jas kapot wordt gesneden. De menschen klagen toch al steen en been over de hooge belasting. De arme menschen dachten eerst dat ze minder moesten gaan betalen, maar nu blijkt het dat ze nog meer moeten betalen. Hoe het zit, ik weet het niet. Voorzitter. En je hebt alles zelfs met vastgesteld. Teunen. Maar ik heb het alles zoo nog niet nagerekend. Langerwerf. Ik ken er ook een, die behoefde vroeger maar 82 cent te be talen en nu 98. Van Son. Dan zullen zijn inkomsten hooger zijn geraamd. Ik heb er genoeg op gewezen dat het een groote fout is hier dat <üe inkomsten veel te veel zijn omhoog gedreven. Doch hoe is het ge gaan De geheele Hoofd. Omslag moest in 2 uur gauw achter elkaar worden af gerammeld. Voorzitter. Heeren, we dwalen van ons onderwerp af. Ik zal mijn voorstel in omvraag brengen en dan dat van mijn heer van Soè om de veldwachters te verzekeren. Van Son. Bij een soliede Nederlandsche maatschappij. Teunen. Verzekeren, dat is iets anders daar ben ik ook voor. Van Son. We hebben verzuimd dat eerder te doen, dan is het nu toch onze plicht vergoeding te geveo. Het voorstel om f 30 vergoeding te geven in omvraag gebracht, wordt met 6 tegen 3 stemmen aangenomen. Tegen stemde» de heeren Langerwerf, Ruitenberg en Teunen. Het voorstel van den heer Van Son om de veldwachters tegen ongelukken te verzekeren, wordt met algemeene stemmen aangenomen. De heer Kamp vraagt of niet spoedig de wate schouw kan worden besteed, daai alle slooten en loopen zeer vuil zijn. De Bont. Als de hooitijd is afgeloopen. Van Son Men moest tweemaal laten schouwen zooals vroeger. Kamp. Bat was nog beter. Voorzitter. Dat brengt weer meerdere kosten. De heer van Son wijst er verder nog op dat de sluis niet goed dicht is van de Kerkpad en vraagt of de gemeeDte verantwoord, is als alles daar achter onder water loopt. De Voorzitter zegt alles te zullen on derzoeken en sluit hierna de vergadering. en daar ik tot die partij niet behoor, ga ik ook niet naar binnen. Omstreeks 12 uur heeft de gendarmerie met gevelde bajonet een menigte uiteen gejaagd, die zich op het Slangenplein had opgehoopt, om een aantal leden der oppositiepartij naar het clublokaal'e be geleiden. De gemeenteraad van Boedapest heeft met 156 tegen 66 stemmen besloten hulde te brengen aan de regeering voor het onderdrukken van de oppositie. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Naar den vrede De Romeinsche correspondent van de te Milaan verschijnende »Perseveranza* wil uit de beste bron vernomen hebben, dat nieuwe internationale vredesonder handelingen in den allerlaatsten tijd ge opend zullen worden. De laatste gevech ten in Lybië zullen den mogendheden aanleiding geven de Porte de doelloos heid van verderen tegenstand te bewijzen De kwestie van de eilanden in de Aege- ische Zee kan slechts daardoor worden opgelost, dat een bijzondere autonome regeering der eilanden onder toezicht van Italië gevormd wordt. Turkije zal voor dit verlies door een groot geldbedrag schadeloos gesteld wordeD. De correspondent van de >Echo de Paris* in Rome heeft gehoord, dat de nieuwe Russische gezant bij het Quirinaal, Kroepenski, spoedig na zijn aankomst een nieuwe en krachtige vredesactie tot beëindiging van den oorlog beginnen zal. De Russische regeering zou zich dienaangaande met Frankrijk en Engeland hebben verstaan. Men weet niet of deze interventie in den vorm van bemiddeling geschieden zal dan wel of een conferentie zal plaats hebben. Aan een verslaggever van de Mila- neesche >Corriere della Sera* zeide Kroe penskl, dat Rusland hartgrondig het einde van den oorlog wenscht, die den inter nationalen toestand in de war brengt en voor Rusland tengevolge van de afsluiting der Dardanellen gevaar oplevert. Door de sluiting der Dardanellen heeft Rusland reeds een sch de van twaalf millioen roebel geleden. De gezant ontkende evenwel, dat zijn regeeiing het voorstel tot een conferentie had gedaan, die naar zijn meening, geen oplossing zou kunnen brengen van het geschil. De Hongaarsche regeering heeft bij de Kamer van Afgevaardigden een wets ontwerp ingediend, bepalende, dat de leden van de Kamer, die door den pre sident voor eenige zittingen uitgesloten zijn, vervallen verklaard zullen worden van hun mandaat en niet herkiesbaar zullen zijn gedurende de loopende legis latieve periode, wanneer zij, ondanks de uitsluiting, toch op de zitting verschijnen en zich niet verwijderen als hun zulks gelast wordt. Dit wetsontwerp zal echter eerst in de herfstzltting behandeld worden. Het spreekt vanzelf, dat de obstructie voerende afgevaardigden tegen dit voor stel heftig te keer gaan. De uitgesloten afgevaardigden der op positie verzamelden zich ook gisteren in het café, dat gelegen is tegenover het parlementsgebouw, om zoodra het moge lijk was toegang tot het gebouw te ver krijgen. Militairen, politie en gendarmes versperden hun echter den weg. Ook gedurende de middagzitting tracht ten de oppositioneelen het huls binnen te dringen, maar toen gelukte het al evenmin. Graaf Appony, die niet is uit gesloten, en dien men dus wilde door laten, merkte spottend op Er worden conferenties der arbeidspartij gehouden Mijnheer de Redacteur Gelieve aan onderstaand schrijven een plaatsje te geven in Uw veelgelezen blad. Bij voorbaat mijn dank. Er heeft zich deze week, iu onzen R. K. Volksbond alhier een feit voorgedaan, dat stof tot nadenken geef'. Wat toch zagen we gebeuren? Voor ruim een jaar weid met groot vertoon een verzoekschrift gerich', tol het Volksboudbestuur, om de Volksbond om te zeiten in een Gildenbond, door ruim 400 leden onderteekend. Door allen, (zoo werd er bijgevoegd) vurig verlangd eu noodzakelijk geacht. Een alge meene vergadering werd alstoen belegd. In eene lange redevoering we'd door den Heer J. v. Rijsewijk dit punt besproken. En wat bleek teen bij de stemming. Slechts 200 stemmen waren voor de omzetting. De Bis- cbop keurde bet voorste) niet goed. Men zou er echter niet in berusten. En dus nu weer bsds geprobeerd, in andereu vorm. Per circulaire werden allen leden ten dri- gend- sten uitgenoodigd om ter vergadering te komen. De Heer v. Rijen zou ditmaal het ge wichtig puot besp eken. Dos allen zeker op hun post. Er zou ook op de vergadering gestemd worden over het voorstel. En wat was nu het geval? Men schatte het getal aanwezigeu op 150 van de 650 ledeu. Het Bestuur besloot dan ook om de gehouden stemming maar voor ongedaan te verklaren. Of zoo iet< gewettigd is, daar vraagt men niet naar. Men zal nu nog eens laten stemmen. De briefjes-zullen thuisbezorgd worden en terug gehaald. Men MOET en ZAL meer voor stemmers zien te krijgen kostte wat het kostte. En dan verklaarde men maar gerust, dat de omzetting door ruim 400 leden vurig verlangd werd. Destijds vertelde booze tongen, dat die 400 namen er voor het grootste gedeelte, door een persoon zoo maar opge schreven waren, om indruk te maken. En wez°nlijk, men zou het gaan gelooven. Het gaat er somtijds raar naar toe in ons vereeni- gingsleven. Dit vooral is ook weer teekeuend. Kaatsheuvel. Een belangstellende SPRANG 20 Juni 1912. Mijn Heer den Redacteur mag ik zoo vrij ziju voor onder staande regelen eene kleine plaatsruimte te vrageu bij voor baat mijne dank. Wat ik sch'ijt is uit eigen ondervinding. Wanneer zullen wij bet toppent van proefnemingen bereikt hebben zoo als mijn de nieuws bladen meedeelde is men in America aan het proef nemen een vlieg Manchun te doen werken zonder Motor en hier bij ons in Sprang neemt meu proef om met opgezette hase stroopers te vangen of verdachte stroopers die misschien tijdins dat de Battavieren hier in ons land vertoefde wel eens een hasje Gevange hebbe zoo was ik in den namiddag 3 Juni eens wandelende wat mijn grootste genoegen oplevert het liefste gezang der vogels het huppelen der haasjes in het malsche Groen wat ik ook in dien beruchte namiddag de eer had te ont moeten. daar lk den zonderlingen handelwijze van dat zoo genaamde diertje had Gade geslagen kwam on verwachs eene zekere mijn Heer G Gr die mijn vroeg dat haasje te willen dood schieten waar ik hem in waarheit op antwoorde dat ik zulks niet deet maar dat zelf maar moest doen u ijl de jacht aan hem toekwam terwijl hij ackte houder was daar hij mij op antwoordde dat zulks door hem zoo slegt kon, andermaal spoorden hij mijn aan dat ik het dier toch maar zouw doode dan kon ik het bij zijn den volgen den dag verkoopen ik be Greep de ge heele zaak niet ter wijl ik toch zeker geen vuurwapen draag maar ik trok de geheele zaak in twijfel en wandelde nog eens naar de plaats des onheils terug. Waar ik tot mijne Groote verbazii g iemand ontdekte die i lt de haag kwam loope en bedoeld baasje op nam en het onder zijne jas borg maar ik was nog niet te vrede ik moest weete wie en tot miju Grootste ver bazing was het eene met zaken belaste met toezicht op Jacht en Visscherij. SOBRETAS. Ben gruwelijke weddenschap. D e r e c h i - bank te Barmen heeft den herbergier Lohmann, die een postbode om een weddenschap een liter brandewijn achter elkaar liet uitdrinkea, met het gevolg dat de man nog denzelfden dag overleed tot 6 maanden gevangenisstraf veroor deeld. Postdiefstal. Te Parijs is een man gearresteerd, Rousset genaamd, die be schuldigd wordt de uit Amerika aan gekomen post te hebben bestolen. Hij werd in het bezit gevonden van 9 brieven uit Cuba, Mexico en Midden-Amerika, die te zamen voor een half millioen francs aan wissels inhielden. Gelukkig had de dief nog geen tijd gevonden om die waarden te verzilveren. De kleedingbegrooting der vorsten. Geen heerscher van Europa heeft zulk een groot budget voor zijn kleeding als de czaar van Rusland. Alleen zijn kleer maker heeft voor zijn civiel jaarlijks 24 000 gulden er de militaire 36.000 gulden. De czaar draagt een costuum nooitmeer dan drie keer en hij betaalt voor ieder cos tuum op zijn minst 144 gulden.. Een cylinder kost hem meer dan 60 gulden, een paar handschoenen een 25 gulden. Jaarlijks koopt de czaar een nieuwe pels die 5000 a 6000 gu'den kost. Koniug George van Engeland heeft daarentegen genoeg aan 50.000 gulden voor zijn geheele garderobe, koning Al fonso Spanje houdt van bijzondere luxe in jachthemden en betaalt voor elk daar van 75 gulden. Hij gebruikt er jaarlijks eenige dozijnen. De Duitsche keizer moet voor zijn uniformgarderobe jaarlijks een 50.000 gulden uitgeven maar voor zijn burger lijke kleeding geeft hij weinig uit. Hij draagt eenzelfde costuum wel dertig keer en betaalt er niet meer dan 90 gulden voor. Zijn dassen zijn z'n eeolge luxe. Het meest bescheiden bedrag voor zijn kleeding geeft koning HaakoD van Noor wegen uit, die aan zijn kleeding niet meer besteedt dan een welgesteld burger, die zich gesoigneerd en correct kleedt. Drievoudige kindermoord. Een misdaad van zoo afschuwelijk karakter als gelukkig zelden voorkomt, heeft gisternamiddag te Amsterdam plaats gehad. Een bewoner van de Yan Hogendorpstraat, de kleermaker van B., sneed zijn drie jonge kindaren met een mes de keel af en trachtte daarna zichzelf door verdrinking van het leven te berooven. Het was omstreeks drie uur, toen een tuinder, dicht bij Sloterdijk, een man in de Haarlemmertrekvaart zag springen. Onmid dellijk Buelde hij toe en het gelukte hem, door middel van een vaartuig, den drenke ling te redden, 't Was, zooals later bleek, de kleermaker van B. Ia het schuitje kwam hij spoedig bij en vertelde aan den warmoe- zenier, dat hij de poging tot zelfmoord uit wanhoop had gedaan zijn huiselijk leven wis zeer ongelukkig eu daarom had hij zoo pas zijn drie kinderen, twee meisjes van zes en drie jaar eu een jongetje van anderhalf jaar, vermoord. Ofschoon het verhaal haast ougeloofelijk klonk, achtte de tuinder het toch raadzaam den drenkeling in handen van de politie te stelleD. Hij bracht hem dus naar net politiebureau te Sloterdijk, van waar van B., onder geleide van een veld wachter, naar het politiebureau iu de Spaarn- dammerstraat werd vervoerd. Ook daar hield van B. vol, dat bij een drievoudigen kiuder- moord had gepleegd, waarom de afdeelings- chef onmiddellijk den commissaris van politie in de 6e sectie, den heer Fnndter de Beau- chène, waarschuwde, die op zijn beurt de justitie van de vermoedelijke misdaad in kennis stelde Dadelijk daarop stelden politie en justitie een onderzoek in loco iD. Het bleek, dat de woning gesloten was. De vrouw van Van B. was om twaalf uur uitgegaan en zou eerst om halftwee terug gekomen zijD, en in dien tijd had Van B. de vreeselijke misdaad gepleegd, om daarna de woning achter zich te sloiien en weg te hollen. Want inderdaad bleek, dat hij be dreven had wat hij vertelde. Toen politie en justitie binnengedrongen waren, troffen zij daar een schouwspel aan zóó ontzettend, als zelfs een rechterlijk ambtenaar in een lange loopbaan zelden te aanschouwen krijgt. In het keukentje lagen de lijkjes van de twee meisjes. Het oudste had blijkbaar nog getracht aan het m s te ontkomen en was onder de tafel gekropen, waar het den laat- sten adem had nitgeblazen. Haar zusje lag midden op den vloer, beiden met diep-af- gepneden hals. En zoo mogelyk nog droe viger was het tooneel, dat den ambtenaren Echo van het Zuiden. J '..L JA.

Echo van het Zuiden | 1912 | | pagina 9