Noift*ner 55 Zondag 7 Juli 1912 35 Jaargang. Tweede Blad. MONKEY BRAND Buitenland. Gemeenteraad. Land- en Tuinbouw. Turkije. Buitschland. Rusland. Sport. dussen. Het Teeken van Helderheid. Maakt blik als Zilver verroest ijzer als Staal en wat geverfd is als Nieuw! 4205 1519 80 546 177 van Zuilen. (Apen-Zeep) t ZE HELPT HET HUIS I SCHOONMAKEN VAN ONDER TOT BOVEN. 1571 dart® zat de tsaritza tusschen den keizer en prins Adelbert, de tsaar tusschen den Rijkskanselier en den Duitschen ambas sadeur. Om half vijf haalde de tsaar den keizer en prins Adelbert af van de »Hohen- zollern® ter bezichtiging van het linieschip >Imperator Pawel Perwy.® De tsaar moet een aantal geschenken voor den keizer hebben bestemd, o. a. eenige oud-Russische fruitschalen. De Duitsche Rijkskanselier, Von Bet- mann- Hollweg, begaf zich gistermiddag om drie uur naar het Russische keizerlijk jacht, waar hij eerst een bezoek bracht aan den Russischen minister-president Kokozof en daarna aan den Russischen minister vap buitenlandsche zaken Sas- sonof. Hij bleef anderhalf uur aan boord. Zondag heeft bij Sassonof een feest maal plaats tereerevaoBetmann-Hollweg. De »Norddeutsche Allgem. Zth pu bliceert het artikel van de »Rossija® over dc ontmoeting van keizer en tsaar te Baltischport en zegt »Wij sluiten ons geheel bij de »Ros- sija® aan, overtuigd, dat de samenkomst te Baltischport en de politieke gesprekken tusschen de beide bevrienden heerschers en hun ministers gunstig zullen werken voor het behoud van den vrede en voor de goede verstandiiouding tusschen de Europeesche mogendheden.® 321 1067 84 194 373 Coop. Centrale Boerenleenbank te Eindhoven. Verschenen zijn de bijdragen 22 tot 27 behoorende bij het verslag over het jaar 1911, waarvan wij reeds melding gemaakt hebben. Uit een recapitulatie-staat blijkt, dat het totaal der spaargelden van leden der boerenleenbanken op 31 December '10 bedroeg f 12.938.577.45' tegen f 10.353.610.116 op 31 Dec. 1909. In deze cijfers nemen de verschillende locale banken uit onderstaande provin cies deel met een aantal leden als voor den naam der provincie wordt afgegeven. 8862 Noord Brabant i 4.466,712,18" 9541 Limburg 4,782,825,40' 2492 Gelderland 1.106,215,81' Zeeland 301,205 95' Zuid-Holland 1,316,600,54' 271 Noord-Holland 158,524,95 1381 Overijsel 541,622,05 Groningen 1,704 24 Utrecht 204,972,79 Drente 51.184,53 Het totaal der voorschotten op 10,864 boekjes over al de provincies was op 31 Dec. 1910 f7 003,577,705 tegen f6,120,913,74 op 31 Dec. 1909, over de verschillende provincies als volgt ver deeld 3347 Noord-Brabant f2.177,675,42 Limburg 2 401,671,02' Gelderland 780,441,17° Zeeland 79,301,41 Zuid-Holland 912,342,45 Noord-Holland 139,172,87 605 Overijsel 256,915,55° 43 Groningen 26,425.05 79 Utrecht 152,910,25 263 Drente 76,776,50 De officieren van Monastir, van wie het heet, dat 20 ervan uit het leger- verband zijn getreden, hebben geen tijd verloren te onderhandelen met de troe pen, welke gestuurd zijn om den opstand te onderdrukken en welke buiten de stad zijn gekampeerd. In het algemeen verklaren deze troepen niets van hun bestemming te weten, evenmin van de reden van hun oprukken. Bij het trekken door Saloniki hebben de soldaten ver klaard vast besloten te zijn, niet op hun broeders te schieten. De muiters trekken op Agryroc stro aan. De Turksche bladen bevatten een halfambtelijke mededeeling volgens welke de uit Monastir gedeserteerde officieren hun onderwerpen hebben aangeboden, op voorwaarde, dat hun pardon zal worden gegeven. De regeering kon daar niet op ingaan, maar heeft den vluch telingen medegedeeld, dat hun straf zal worden verlicht. Het ministerie van oorlog deelt mede, dat tien soldaten en een burger bij Kalkandelen en vier soldaten bij Kastoria zijn gepakt. Vier soldaten ondervfierpen zich vrijwillig In Ueskueb hebben zich 35 soldaten en 30 officieren onderwor pen 9 officieren en 36 man worden nog vermist. Uit Sofia wordt aan de Lokal-Anzeiger geseind Volgens particuliere berichten koes teren de officieren van het garnizoen van Adrianopel het plan het wilajet onder mili taire dictatuur te stellen en de republiek uit te roepen. De divisie, die Ismaid uit Klein- Azië naar Makrikoi bij Konstantinopel ge bracht heeft, heeft geweigerd naar Monastir te vertrekkeu. In hon plaafs wordt een divisie uit Rodosto erheen gezonden. KAATSHEUVEL. Voorzitter. Het Dag. Bestuur stelt voor om dit schrijven in handen te stellen van de commissie belast met het toe zicht op de waterloopen. Die kan dan in vereeniging met het Dag. Bestuurde zaak eens onderzoeken. Wethouder Teurlings zet uiteen dat met een zinkput, die lang moet zijn, bij te plaatseo, men voldoende verbetering kan aanbrengen. Van Beurden. M.i. heeft de heer leu- lings het zeer goed voor. De commissie kan in die richting de zaak wel bespreken. Teurlings. De putten moeten lang zijn, zoo die twee putten er nu liggen hebben ze geen doel. Men bedenke echter evenwel, dat het daar steeds een lastige en schadelijke boel voor de gemeente blijft. Voorzitter. De wethouder heefi een heel aardige explicatie van den toestand gegeven. In de commissie zal alles verder worden besproken. Van Beurden. En dan zullen we hopen dat er geen gracht van 6l/i meter breedte noodig is ter verbetering. Voorzitter. Zoo'n gracht zou toch ook geen afdoende verbetering brengen. In het begin wel, maar na verloop van twee jaar kreeg men dan toch weer dezelfde toestand. Dat de menschen klagen kan ik zeer goed begrijpen, 't is er vuil Afin wij zullen de zaak in de commissie bespreken. Aldus wordt besloten. 4. Schrijven van C Snoeren, houdende verzoek tot verkrijging van een beteien waterafvoer. De heer Snoeren, boomkweeker, zegt in zijn adres, dat zijne kweekerij zoo veel last van het ovettollige water krijgt dat hij gedurende 4 maanden per jaar er niet in kan werken, wat voor hem een groote schadepost is. Wanneer nu met de rioleerlng het water naar het Varkenseind kan worden afgelost en aan de andere zijde de fout die wel zal leggen aan de put bij Vuchts, wordt hersteld, wordt aan het bezwaar van requestrant tegemoet gekomen. Voorzitter. Hij ontvangt het water van de Heikant en nog van enkele andere perceelen. De Sloot langs zijn perceel is niet voor wateraflossiüg, wat blijkt uit ver schillende omstandigheden. Wat het eerste punt betreft, dat komt in orde, doordat in het groote riool zal worden geloost en wat betreft het tweede punt bij Vuchts komt het ook in orde. Lombarts. Is die slechte afwatering daar niet weer een gevolg door het bou wen daar van die huizen. De slooten worden door het vele ingooien van vuil als 't ware gedempt. 5. Verbreeding Kerkpad. Voorzitter. Doordat de Peperstraat voor het verkeer van rijtuigen is afge sloten en al het vervoer nu langs de Kerkpad heeft plaats gehad, heeft de weg daar veel geleden 't meest naast de kanten waar de paarden loopen, de te smal. vergaderingalle leden zijn aanwezig. Na nog eenige discussie wordt be- De notulen der vorige vtrgadering wordon sloten de weg in orde te maken doch ua ▼oorlezing onveranderd goedgekeurd eu Bij het bezoek, dat de tsaar gisteren aan boord van het Duitsche keizerlijk jacht ïHohenzollern" bracht, ontving keizer Wilhelm tsaar Nicolaas aan de val reep. De begroeting was oudcrwetsch hartelijk met een handdruk en een zoen. Daarna verwelkomde de tsaar prins Adelbert en den Rijkskanselier. De beide keizers bleven tot twee uur met elkaar In gesprek aan dek. Nadat de tsaar van de >Hohenzollern« vertrokken was, begaf de keizer zich met prins Adelbert en den Rijkskanselier naar de »Standart« om een bezoek te brengen aan de tsaritza. Bij den lunch aan boord van de »Stan- Openbare vergadering van den raad dezer gemeente op Donderdag 4 Juli des middags ten 3 uur. Voorzitter. Edelachtb. heer Besouw. Ongeveer 3.15 uur opende'de Voorzitter de vergadering, afwezig is het lid Daleu. De notulen der vorige vergadering wor den na voorlezing onveranderd goedge keurd en vastgesteld. Aan de orde 1. Ingekomen stukken, a. Procesverbaal van kasopname. Voorzitter. Door B. en W. is bij den gemeente-ontvanger procesverbaal van kasopname gedaan. Uit het onderzoek is gebleken dat de boeken en registers ordelijk waren bijgehouden en het dien- overeenkomend bedrag f 1011,08 in kas aanwezig was. 2. Schrijven van Ged. Staten, houdende mededeeling dat zij voorstellen de sala rissen van Burgemeester en Secetarls respectievelijk te brengen op f 1400 en f 1500. Wordt besloten in geheim comité deze aangelegenheid te bespreken. De Voorzitter schorst hierna de open bare vergadering waarna de Burgemees ter en Secretaris zich verwijderen. Na heropening stelt de Voorzitter aan de orde 3. Bespreking Zuid-Hollandsche wa terloop. Uit een schrijven blijkt dat de water afvoer niet voldoende is. In het schrijven wordt gezegd dat de toestand achter in de Kattesteeg alleen kan verbeterd wor den door een breede gracht te graven van 67a meter breedte en een diepte van 17a meter. clinkers, is 't goed gebleven. Wij moeten nu de weg weer ophalen en bij die ge legenheid wil ik den raad een afvragen of het niet gewenscht zou zijn de Kerk pad wat te verbreeden door een paar rijen keien langs de klinkers aan te brengen en dan mede voor het verkeer van voer tuigen openstellen. Wij hebben nog oude keien genoeg zoodat de raad daar geen post voor behoeft te noteeren. 't Kan uit de gewone post van onderhoud van wegen worden gevonden. Lombarts. Is dat met het oog op de school niet gevaarlijk. Van Beurden. Ik ben er ook beslist op tegen zoolang de speelplaats van de school daar gelegen is. 't Is te gevaarlijk. Bressers. Vooral als de voertuigen er van twee kanten inkomen. Van Beurden. Wanneer de speelplaats daar is opgeheven, dan heb ik er geen bezwaar meer tegen. Nu echter is 't veel te gevaarlijk. Kinderen vooral wan neer ze even aan 't spelen zijn, kijken niet uit. Ik heb er ook met het hoofd der school over gesproken en die zei me ook dat hij er niet voor durft instaan dat er dan geen ongelukken gebeuren. Nu zijn er bijna reeds 2 ongelukken ge beurd- Van Dortmond- De weg kan nu als rijweg wel in orde gemaakt worden maar het verkeer voor voertuigen moet niet eerder worden opengesteld dan wanneer de speelplaats is opgeheven. Verster. Voor het onderwijs zal het ook hinderlijk zijn. Van Dortmond Ik geloof wel niet dat er zooveel zal worden doorgereden. De Bresser. Voor te wisselen is 't veel het verkeer niet eerder open te stellen dan na het opheffen der speelplaats. Voorzitter. Zooals de heeren weten moeten wij een geldleening aangaan groot f 42000. De koers is heden echter abnormaal hoog en zooals wij in een vorige vergadering reeds hebben mede gedeeld konden wij bij het Pensioen fonds voor Weduwen en Weezen te 's Hage niet terecht. Later las ik echter in de couranten dat andere gemeenten na verloop van eenige maanden wel te recht kwamen. Daarop is het Dag. Be- stuar weer aan het correspondeeren ge gaan met het gevolg dat wij in Januari of Februari slaags kunnen komen tegen een la*er op te geven koers bv. in Oc tober. Wij willen nu voorstellen een tijdelijke geldleening aan te gaan bij de Ned. Bank ofwel bij de Centrale Boe renleenbank. Die leening zal dan moeten bedragen f21000 a f22.000 naar be hoeften. Later zal de leening geheel bij het pensioenfonds worden aangegaan. Wordt overeenkomstig het voorstel van het Dag. Bestuur besloten. Voorzitter. Er is gisteren een adres ingekomen wat feitelijk niet bij den raad thuis behoort, 't Is een adres van kas teleins die verzoeken om gedurende de kermis tot 's avonds 10 uur te mogen laten dansen. Zij wijzen er op dat het midden overdag veel te warm is om te dansen en het daarom beter is daarmede tegen den avond te beginnen. Van den Heuvel. Met het oog op de gezondheid is het goed dat wat later mag worden gedanst. Voorzitter. Het adres hoort op het oogenblik bij den burgemeester thuis De raad heeft het destijds aan de bur gemeester overgelaten om er zelf van af te zijn. Van Beurden. Me dunkt ik zou op het verzoek ingaan. Nu mag men niet tot 10 uur in een hel verlichte danszaal verblijven doch wel tot 12 uur in een donkere bioscoop. Van Dortmond. Er is geen enkele plaats in de geheele omgeving meer waar nog een zoo verouderde bepaling bestaat. In Waalwijk, Dongen, Besoijtn, Tilburg, overal mogen ze later dansen en bij jullie (zich tot de leden van Loon- op-Zand wendend) ook is 't niet. (Gelach.) Van den Heuvel. Ik zou er ook voor zijn om te laten dansen, maar 't is ge heel aan den Burgemeester overgelaten. Voorzitter. Zoo juist is er nog een adres ingekomen van Chr. Vuchts doch dat hoort bij het armbestuur thuis. Hij zegt dat J. Treffers in een huis van hem woont doch reeds geruimen tijd geen huur meer heeft kunnen betalen. Hij verzocht nu of het armbestuur hier niet in ten goede kan komen. Lombarts. Hij schijnt reeds bij het armbestuur te hebben aangeklopt doch vastgesteld. Aan de orde 1, Ooinvorderbaar verklaring van achter stallige belastingposten. Op bet convocatie biljet slond oangegt vea „dit onderwerp en een bespreking betreffende gemeente-eigendommen zal onmiddellijk na opening der openbare ver gadering in besloten vergadering worden be handeld". De Voorzitter schorste de openbare verga dering. (Waarvoor nu onmiddellijk na opening der openbare vergadering de vergadering moet worden gesohorst begrijpen wij niet goed. Het pnut dat na het eerst werd behandeld kon toch zeker zoo goed het laatst in behandeling worden genomen. Overal elders, do .-t men dit, in Dussen echter niet. Daar heeft men blijk baar liever geen verslaggever.) ÜDgeveer een nar later word de vergadering heropend en aan de orde gesteld 2 Brief van Ged. Staten betreffende de ver hooging der jaarwedden van den burgemeester en den Secretaris. Voorzitter. Ged. Staten wenscbon de sala rissen te brengen op f800 en f900 en nu vragen ze boe de raad hierover deukt. Wij zullen ons wel even verwijderen. De heer Van Steen neemt het Voorzitter schap waar. Hij zegt tegen verhooging te zijn, niet omdat hij het niet aan de titularissen gunt maar omdat hij overtuigd is dat de gemeente eene dergelijke aiigaaf niet kan dragen. De menschen klagen toch reeds genoeg over hooge Hoofd. Omslag. Van Hon se wfjk. 't Is een algemeene maat regel. 't Helpt ons toch niets al zijn wij er tegen. Leemans. In een vorige vergadering hebben wij voorgesteld bet aan Ged. St. over te laten. Van Steen. Wij kannen geen verhooging geven, doen Ged. Staten het dan zijn wij toch verantwoord tegenover de gemeeDtenaren, dan kunnen die toch zien dat wij niet roekeloos met het geld omspringen De heer v. Beurden is vau meeniug dat zij in een vorige keer de macht uit handen hebben gegeven. Hij zou liever in plaatsen van gelijke grootte willen zien wat ze daar doon. Van Steen. In Waspik of Almkerk kunnen ze het doen. Wij moeten bier zelf onze finan ciën kennen. Na nog eenige discussie wordt met 9 tegen 1 stem besloten geen verhooging toe te staan. Voor verhooging stemde de heer van Uon- 8ewijk. Eqd schrijven van de heeren Vroom te Go- rinchem en J. Bont te Dussen, dat zij hunne benoeming als onderwijzer aannemeD. Hierna sluit de voorzitter de vergadering. geen gehoor gekregen te hebben en dan moet hij zich wel elders wenden. Verster. Ook ik heb hem gesproken. Het armbestuur komt de volgende week bijeen en dan zal een besluit woiden genomen. De heer van den Heuvel wijst er nog op dat het straatje loopende langs zijn looierij naar de Doelen altijd zeer goed is onderhouden doch thans door de vele en zware viachten die er over ko men, veel heeft geleden. Hij vraagt of er geen bepaling in het leven geroepen kan worden warrdoor het verboden is met een zware vracht daarheen te rijden. De heer Verster wijst er op dat het moeilijk is eene dergelijke bepaling te maken. De petroleumwagen bv. moet ook bij de daar wonende menschen kunnen komen. De weg heeft nu wat geleden omdat er veel hooikarren langs zijn gekomen, die, doordat de straat was afgesloten, daar langs moesten gaan. De heer Elias wijst er op dat er nog veel menschen zijn die het hemelwater maar laten loopen. Hij zelf heeft daar last van. De Voorzitter zegt dat het alles wel in orde zal komen doch dat het thans niet goed gaat wijl men anders heel Loonopzand proces-verbaal zou moeten laten maken. Hierna gaat de raad over in geheim comité ter behandeling van Reclames H. O. Openbare vergadering van den Raad dezer gemeente op Vrijdag 5 Juli des avonds ten 6 uur. Voorzitter Edelachtb. heer van Honsewijk. Ongeveer 6.15 uur opent de Voorzitter de Neder land-Finland g—o. Op Rasunda is gisteren de wedstrijd Nederlaud-Finland om den derden prijs gespeeld. Na de schitterende overwinningen op Zweden en vooral op Oostenrijk, moest de Nederlaodsche ploeg het onderspit tegen het sterke Deensche elftal delven, maar voortreffelijk heeft zij zich tegen de Finnen laten gelden om den derden prijs. Het weder was zeer warm. Na afloop van dezen laatsten voet balwedstrijd, deelde de Koning van Zweden zelf de prijzen uit. Engeland won den eersten, Dene marken den tweeden en ons klein landje, de groote voetbalnatie, den derden prijs in den voetbalkamp der Olympische spelen. Ons elftal verscheen voor den koning in shirt met de nationale kleuren. Elke speler ontving een bronzen medaille. De koning sprak onze voetballers hartelijk toe, wenschte hun, de verte genwoordigers van het kleine Nederland, dat zoo groot en kranig voor den dag kwam, geluk met het behaalde succes. Hij prees ons elftal voor hun mooie spel en informeerde belangstellend naar de verwonding van Boutmy, die in een der wedstrijden gekwetst werd. Onze spelers waren, het spreekt van zelf, zeer enthousiast over de vriende lijke woorden die den koning hen toe sprak. De menigte, die bij de plechtig heid tegenwoordig was, stemde met lulden bijval met de hulde van Zijne Majesteit in, en juichte zeer geestdriftig de dappere, flinke Hollanders toe. Reutel seint uit Stockholm, dat de volgende Olympische spelen zullen plaats hebben in 1916 te Berlijn. Een vlucht van Bakker. De Bossche aviateur Henri Bakker is Woensdagavond te Oss opgestegen en heeft op 800 M. hoogte een mooie vlucht naar het vliegkamp te Pettelaar bij 's Hertogenbosch gemaakt, waar hij vlot geland is. Vlieger doodgevallen- Reuter seint uit Boekarest Luitenant Caranga viel met zijn aero plane van 100 M. hoogte. Hij werd on der den motor verpletterd.

Echo van het Zuiden | 1912 | | pagina 5